Onze kolenproductïe gaat in stijgende lijn Sport in het Kort De Ziekenfondsen r wy de productie van de Neder landsehe steenkolenmijnen over Maart 1946 vergelijken met die van April, dan blijkt er een zeer belangrijke styging in de gemiddelde dagproductie te hebben plaats gehad. Deze steeg van 24.300 ton per dag in Maart, tot 26.093 ton per dag in April. In de week van 1520 April bedroeg de productie 157.771 ton (de hoogste week- productie sinds de bevrijding). De produc tie per werkdag was 26,293 ton en de hoogste dagproductie werd in deze week bereikt op Vrijdag 19 April: 28.398 ton. Gedetineerden de mynen. werken in Eenigen tijd geleden is in de kampen voor politieke gedetineerden de moge lijkheid opengesteld zich vrijwillig te melden voor arbeid in,de Nederland sehe mijnen. Bijna 1800 N.S.B.'ers heb ben zich voor dit werk aangemeld en daar het vraagstuk der arbeidskrach ten in de mijnindustrie op het oogen- blik de belangrijkste rem vórmt bij het opvoeren van de productie, heeft men gemeend onder zekere voorwaarden van deze arbeidskrachten gebruik te moeien maken. Reeds voor eenige maanden is er eèn begin gemaakt met de tewerkstelling van politieke gedetineerden in enkele particu liere mijnen, de Willem-Sophia, de Laura en de Domaniale mijn, zoodat er op het oogenblik reeds een 500-tal politieke de linquenten aan het werk zijn in deze be drijven, geheel gescheiden van de overige arbeiders. Het betrof hier voornamelijk geoefende mijnwerkers. Bij de nieuwe aanmeldingen uit de ver schillende kampen van het land gaat het om ongeoefende krachten. Deze zullen een korte vooropleiding krijgen, waarna zij, eveneens gescheiden van de overige bezet ting der mijnen, aan het werk zullen gaan. De 1800 politieke delinquenten onder gaan een voorloopige keuring, waarbij naar thans blijkt, ongeveer 30 onge schikt moet worden verklaard, Men ver wacht in de mijnstreek, dat er ten hoogste een 1000 man tenslotte tewerk kan worden gesteld. Voor onderdak van deze men- schen is intusschen reeds gezorgd: zij worden gehuisvest in gebouwen, die ook thans voor gedetineerden worden gebruikt of in barakken. Zandvoorts Burgemeester Aanblijven van den heer H. van Alphen bepleit. In vroeger jaren kwam het vaak voor, dat een burgemeester, na het bereiken - van den pensioengerechtigden leeftijd, vari 14 Mei 1940 af- aanbleef. Er bleven, omdat de regeling vrij soe pel werd toegepast, heel wat burge meesters, die de 65 al lang gepasseerd waren, maar die mochten aanblijven, tot het einde van hun zesjarige ambts periode. Aan dien toestand waren, behalve voordeelen, ook nadoelen verbonden, omdat, als alleen op het gemeentebe lang gelet werd, het beter geweest was, indien er in veel gevallen jongere krach ten voor in de plaats gekomen waren. Daarom werd-beslist, dat de algemeene regel voor ambtenaren, dat iemand al leen het loopende kalenderjaar, waarin hij 65 wordt, nog mag aanblijven, ook voor burgemeesters zou gelden. Het werd geen wet der Meden en Perzen, maar. toch werd er slechts in zeer enkele Met deze tewerkstelling van N.S.B.!__ hoopt men een tweeledig doel te bereiken, t.w. een zoo snel mogelijke styging van de kolenproductie en vervolgens een geleide lijke reclasseering van deze menschen door middel van productief werk. Men verwacht dat ook de mijnwerkers begrip hebben voor deze beweegredenen en men doet dit met goede vooruitzichten, gezien de gang' van zaken op de mijnen, waar reeds eenige honderden politieke delinquenten aan het werk zijn. Bepalingen voor handel in effecten gewijzigd Door de Vereeniging voor den. Effecten handel is medegedeeld, dat na die publicatie van de beschikking beursverkeer 1946 tot haar spijt gebleken, is, dat, de tenslotte ver kregen regeling, bij de voorbereiding waar van ook zij haar medewerking gegeven heeft, een wijziging dient te ondergaan uit hoofde 'van practische bezwaren, welke aan den dag getreden zijn by de verdere uitwerking en welke voortspruiten uit de discriminatie tusschen oud en nieuw bezit. De minister van financiën is bereid geble ken, de beschikking wezenlijk te wijzigen, na te hebben besloten nieuw bezit ten deze gelyk te stellen met oud bezit, hetgeen be- teekent, dat ook alle effecten, wel-ke tydens den oorlog in regelmatig beursverkeer ver kregen zijn, verkocht zullen kunnen worden tegen 50 procent in vrij geld en' 50 procent op geblokkeerde rekening. Het dagelijfesch bestuur van de Vereeni ging voor den Effectenhandel betreurt, dat op zoo korten termijn vóór den voorzienen datum der beursheropening stagnatie veroor zaakt is, die dank zij de medewerking van den minister van financiën met spoed kon worden opgeheven. Statistiek der Rijksfinanciën 1943 en 1944 Gedurende de oorlogsjaren mochten geen gegevens gepubliceerd worden betreffende de inkomsten en uitgaven van het rijk. Nadat de geheimhouding was opgeheven, heeft het centraal bureau voor de statistiek getracht zoo spoedig mogelijk aan de voortdurende verzoeken om inlichtingen te yoldoen door publiceering van de voornaamste financieele gegevens over de afgeloopen oorlogsjaren en wel in de zoo juist verschenen statistiek der ï'bksfinanciën 1943 en 1944. In deze pu blicatie komen dezelfde gegevens voor als in het witboek, dat door den minister van financiën aan de Slaten-Generaal is over gelegd. Ter wille van den gewensohten spoed zijn in deze publicatie de gegevens der belastingen minder uitvoerig behandeld dan in de publicatie over vroegere jaren gebrui kelijk was. Daarentegen, zijn. ditmaal voor het eerst gegevens gepubliceerd betreffende de .in komsten en uitgaven van de Nederlandsehe •egeerlng tijdens haar verblijf in Engeland TENNIS COMPETITIE UITGESTELD. De competitie van den tenriisbond zal in' plaats van 12 Mei op 19 Mei a.s, beginnen. KORFBAL. Zondag wordt voor de 20ste maal de wedstrijd om den Honig's maizena- beker gespeeld tusschen de vertegenwoor digende 12-tallen van Noord-Holland en Haarlem. De ontmoeting heeft plaats op het terrein vair Z.K.V. te Zaandam en begint om half drie. Deze wedstrijden vonden voor de eerste maal plaats in 1926 en voor den laatslen keer op 21 Mei 1944 te Haarlem. Toen wonnen de Haarlemmers met 4—1. Het H.K.B. 12-tal. dat thans, is samengesteld is ontegenzeggelijk veel sterker dan dat aan de wedstrijden om het A.K.B.-schild met de Paasehdagen deel nam. In het bijzonder is de eerste aanval zoodanig versterkt, dat met een gerust ver trouwen op enkele doelpunten mag.worden gerekend. Weet het gelieele 12-tal daarnevens nog een flinke dosis enthousiasme te verkregen, dan kan het niet anders, of de beker blijft in het bezit van den Haarl. Korfbalbond, hetgeen tevens een mooi cadeau zou wezen voor de jubileerende organisatie. De stand is mo menteel: Noord-Holland 19 11 1 7 23 Haarlem 19 7 1 li 15 VOETBAL. De groote Zaterdagmiddag voetbalclub Kennemerland, die dit jaar haar 25-jarig bestaan viert, heeft een gedenkboek uitgegeven, dat op keurige wijze verzorgd is door den heer Brunt, lid van de elftal- en de jubileumcommissie van deze vereeniging. De heer A. Heimig, die 25 jaar geleden de ver eeniging onder den naam Wilhelmina heeft opgericht en toen aanvoerder van het eerste elftal was, heeft thans nog zitting in het be stuur. Aanvankelijk was hij penningmeester, doch nadien heeft hy 21 jaar onafgebroken het voorzitterschap waargenomen. De heeren H. H. Jansen en H. H. van Schoonhoven zyn reeds resp. 21 en 20 jaar penningmeester en secretaris. HONKBAL. Competitie-indeeling 1946 Ned. Honkbalbond. T: Ajax, Blauw Wit. EDO, SC Haarlem, HHC, Quick, Schoten. VVGA. Overgangsklasse A: Blauw Wit 2, Celeritas, DWS, IICK, HHC 2, RCH, Spartaan, TYBB. Overgangsklasse B: ABC, Ajax 2, DOS, EDO 2, SC Haarlem 2. Hilversum, OVVO, Zeeburgla. II A: APGS, Brandweer, DWV, HC '38, Kennemerlamd, WOL, II B: HFC Haarlem 2, HCK 2. HHC 3, Laakkwartier. Neptunus, Sparta. II C: Catchers, HFC Haar lem, Schoten 2, THB, Zandvoortmeeuwen. II D: 't Gooi, P S, Shell, VVGA 2, Water graafsmeer, ZRC, It E: Beverwijk, EHS, Ka naries, Quick 2, Schoten 3. De eerste competitiewedstrijden zullen op 18 en 19 Mei gespeeld worden. PROGRAMMA KNVB. District I-3c: Bioe- mendaalDTS. II ie kl.: F'oord—DFC (Don derdagavond). PROGRAMMA KON. NED. HOCKEYBOND. Heeren. I A: VictoriaD Stud. Prom. A: BMHC II—HDM II: Rijswijk—Strawberries; SOS-MKHC, II B: SV "35—HDS; HOC III— VC.L; Leiden II—HBS, 25 Jaar Haarl. Korfbalbond Reeds in het begin van 1919 waren er onder de Haarlemsche korfballers en korfbalsters plannen tot het oprichten van een plagtse- 1 ij ken bond. Hoewel nog niet officieel werd in het na jaar een competitie in het leven geroepen, waarvoor reeds een aardige belangstelling bestond. In April 1920 werd een vergadering belegd, waar plannen t.ot de oprichting van den Haar- lemschen korfbalbond werden besproken; de officieele oprichting volgde op l Mei 1920. waarna in September van dal. jaar de aan sluiting als erkende bond by den Nederland- schen Korfbalbond volgde. Een bestuur werd eerst in 1922 gekozen. Na vele bestuurswisselingen kwam uitein delijk in 1026 de heer W. v. Lohuizen als be- gevallen en dan nog alleen als het gemeentebelang daarmede zeer uitzon derlijk gediend was van afgeweken. Aan deze omstandigheid dachten wij, toen ons bleek, dat jie heer H. van Alphen, Zandvoorts Burgemeester, op 28 December a.s. 65 jaar wordt. Hem zou dus, omdat zijn verjaardag aan het einde van het kalenderjaar valt, al zeer weinig respijt gegund worden. Wie den lieer van Alphen leent, zal ver wonderd zijn, dat die fatale datum zoo aanstaande is. Hij is een man, die nog over zijn volle arbeidscapaciteit be schikt. Bijna zouden wij zeggen, dat hij bezield is met het enthousiasme en dé voortvarendheid, die de jeugd ken merkt. Maar hier is deze bovendien nog verrijkt met ervaring. Er zou alles voor te zeggen zijn, om voor Zandvoorts Burgemeester een uit zondering te maken en hem nog ten minste eenige jaren het roer van het. gemeenteschip te laten hanteeren. De gemeente zou er wel bij varen. Het is ongewenscht thans het stuur aan iemand anders in handen te leggen. Zandvoort staat in de naaste toekomst voor moei lijke beslissingenvooral wat het her stel der oorlogsschade betreft en nog meer ten aanzien van het uitvoeren van liet groote en grootsche plan voor den bouw van het nieuwe Zandvoort. Een poging om een gunstige beslissing te verkrijgen zal daarom in breeden kring op instemming kunnen rekenen. - Wij schrijven hierover buiten voor kennis van den heer van Alphen, maar nemen aan dat als hem gevraagd wordt nog een tijdje langer zijn krach ten te wijden aan het belang van Zand- yoort, hy dit piet aal afwijzen*, Een urgentie-program De heer A. H. Beenhakker, administra teur van „Haarlemsch Ziekenfonds" (Jansstraat 27) schrijft ons, dat hij met belangstelling kennis nam van ons arti kel (in het nummer van 1 Mei) over de reorganisatie van het Ziekenfondswezen in Nederland. Het blijkt zoo schrijft hij dat de schrijver kennis draagt van het reorganisatieplan „Plan Heerlen". Als in sider wil hij eenige punten naar voren brengen. De cijfers in het artikel ge noemd betreffende de inkomsten moeten slechts als een voorbeeld worden be schouwd. Immers een eventueele bijdrage door het Rijk zal afhankelijk zijn van den omvang der verstrekkingen, de toe komstige honoraria der medewerkers en last but not least de grootte van de „so ciaal verantwoorde premie". Verder wijst hij er op, dat in het „Plan Heerlen" wordt uitgewerkt de op demo cratische wijze georganiseerde opbouw van het Ziekenfondswezen, waarvan de belangstellenden en belanghebbenden binnenkort kennis kunnen nemen als het rapport in druk verschijnt. Deze opbouw, waaronder ook begre pen de concentratie der ziekenfondsen, zal echter een project zijn, dat zich over een aantal jaren uitstrekt. Belangrijk is in deze te memoreeren, dat uit het „Plan Heerlen" een „urgentie plan" is gelicht, waarvan de uitvoering op korten termijn zal kunnen geschieden en 'dat de grondslag zal kunnen vormen voor den gezonden opbouw van het Zie- kenfondswezen. Dit urgentientan omvat de volgende punten: 1. één soort verzekering; 2. uniforme verstrekkingen voor alle verzekerden, die op grond van hun in komen lid kunnen zijn van een zieken fonds; 3. een sociaal verantwoorde uniforme premie per verzekerde boven 16 jaar per ziekenfonds, door het ziekenfonds van die verzekerden te innen; 4. een vereveningsfonds, dat wordt ge voed door een procentsgewijze heffing van het bedrijfsleven (één. of tweemaal per jaar over de in totaal verloonde be dragen tot een nader te bepalen loonbe drag) 5. een eventueele bijdrage van den Staat, Speciaal dit urgentieplan zal het mo gelijk maken de zeer groote moeilijkhe den, waarin de Ziekenfondsen zoowel ad ministratief, organisatorisch en voor wat betreft de afdeeling vrijwillig verzeker den financieel verkeei-en, op te lossen en zal èn voor de deelnemers (artsen, apothekers, tandartsen, vroedvrouwen e. a.) alsook voor de verzekerden en zieleen- fondsbesturen van het grootste belang blijken te zijn. De mini ster - president eerst onze geval lenen. lp den rSchcrmerpolder", nabij de plaats waar Prol'. Ir, W. Sehermer- liorn het levenslicht aanschouwde, hééft hij een monument onthuld ter nagedach tenis aan de vrijheidsstrijders. d(c ik dezen polder door het Duitsche looill vielen. stuurslid naar voren en werd tot secrectaris gekozen, welke functie hy tot einde 1945 heeft vervuld. Als dank voor de bewezen diensten benoemde de jaarvergadering 19-15 hem tot lid van verdienste. In 1935 herdacht de H.K.B, zijn 35-jarig be staan o.a. met een wedstryd van het Haar- lemsch 12-tal legen het Belgische kampioens twaalftal Rivlère, welke wedstrijd door de Haarlemmers met 32 is gewonnen. Van de zittende bestuursleden zijn ,de heeren Plooyer en Arends reeds meer dan 11 jaar in de organisatie van den H. K, B. werkzaam, de overigen doen hun eerste schreden in het bondswerk. Het vorige jaar bestond de H. K. B, dus reeds 25 jaar. doch door oorlogsomstandig heden kon. het jubileum niet worden gevierd. Daarom besloot het B. B. alsnog dit 5de lustrum in Mei 3946 te herdenken. Groote seriewedstrijden werden georganiseerd: de eerste dag Is buitengewoon goed geslaagd. Meer dan 600 korfballers demonstreerden hun spel. de belangstelling was zeer groot, en reeds enkele dagen na deze wedstrijden ont ving de secretaris van verschillende deelne mende vereenigingen bedankbrieven voor de uitmuntende organisatie, Het wil heel wat zeggen, wanneer op een dag 120 wedstrijden moeten worden gespeeld en de laatste wed strijden precies op' tijd z(jn afgeloopen. Me de- en tegenstander hadden dan ook over de organisatie niets dan lof. Wellicht wordt het jubileum in het najaar nog in een zaal herdacht., doch dit zijn nog maar toekomstplannen. De H. K. B. is nu eenmaal een sportorganisatie en zij beoefent in de eerste'plaats de wedstrijdsport. En dit wordt op luisterryke wijze in het Noordersportpark gevierd. Op het oogenblik telt de H. K. B. ongeveer 30 senioren.teams en 15 adsp. teams; de organisatie is dus in de afgeloopen jaren wel gegroeid, In ledental uitgedrukt; ongeveer 600 senioren en 350 adspiranten, Het H. K, B.-bestuur staat op zeer vriend- schappelijken voet met alle vereenigingen. en met het bestuur van den K. N. K. B. Verschillende bestuursleden van den H. K. B. werden door het Bondsbestuur van den K. n! K, B. aangezocht om functies te bekleeden. En wanneer zij deze aanvaardden, dan ge- den zij dat op een dergeiyke wü2e. dat een verlenging van hun ambtstermijn reeds bij voorbaat vaststond. Het Bondsbestuur heeft voor de viering van het 25-jarig jubileum zeer vee) mede werking ondervonden, van de afd. lichame lijke opvoeding' van de gemeente Haarlem. Ook is liet H, K. B.-bestuur hier een actie begonnen voor de Holland Engeland actie d. w. z. gelden bijeen te brengen voor het uitzenden van twee keur twaalftallen in Juli 1946 naar Engeland. De spelers hebben reeds een bedrag van meer dan 400 byeengebraeht. De Haarlemsche Korfbalbond is van een kleine organisatie tot een behoorlijken sport, bond gegroeid. Laten wij hopen, voor de sportbeoefening in het algemeen, dat deze groei zich in de volgende 25 jaren voortzet. VOETBAL. Dinsdagavond werden de voor het nationale elftal uitverkoren spelei's voor den laatslen keer op het VUC-tenein in Den Haag getraind. De heer Lotsy heeft hen nog eens flink onder handen genomen, zoodat wij mogen verwachten, dat ook mo reel het sterkste Nederlandsehe team in het veld zal komen. De sub-commissie van den Veillyhcidsnuid, dl© de aanklacht©» tee©» Franco'» regeerixigebvteiti onderzoekt.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5