IJmuider Courant Winston Churchill Winston Churchill op Nederlandschen grond Vorrink Naar het einde der Parijsche besprekingen SOe Jaargang No. 18324 Bureaux: Kennemerlaan 154, ÏJmuiden - Telefoon 5437 Te- Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom Donderdag 9 Met 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p, week 31 ct. per kwartaal f 4. TTjE tweeënzeventigjarige Britsche staats- man, die gisteren in ons land is aan gekomen voor een verblijf van vijf da- gen, behoort tot de meest markante fi guren van een der stormachtigste perio den in de wereldgeschiedenis. Hij komt hier om onzen dank in ontvangst te ne men. Daar is alle reden toe. Zelfs in de trits van oorlogsleiders, die de overwin ning der bondgenooten bevocht Chur- chill-Roosevelt-Stalin en ook ons volk daarmee bevrijdde van de Duitsche ti rannie, neemt hij een aparte plaats in "VVant hij was de man die het spit afbeet, die na de groote Duitsche overwinningen van 1940 Groot-Brittannië, dat toen al leen stond, opzweepte en aanvoerde in de voortzetting van den strijd. Het kreeg zware slagen te verduren, die hem en het Britsche volk slechts bleken aan te spo ren. Een zoo onverzettelijke kracht ging van het eiland uit, dat de hoop in de ge- heele beschaafde wereld snel herleefde Toen Engeland den luchtslag boven Lon den had afgeweerd stegen zijn papieren al hoog. En welk een lange, zware weg was toen nog af te leggen! De groote weerstand begon pas, de groote tegen aanval moest nog beginnen. Een jaar lang streden Churchill en zijn Britten alleen. In Juni 1941 viel Hitier Rusland aan, het geen de historie wellicht als zijn groote beslissende fout zal vaststellen en trad dus de Russische bondgenoot in het strijd perk. Op 7 December 1941 bracht de Ja- pansche aanslag op Pearl Harbour de Amerikanen, die onder Roosevelts leiding de Engelschen zooveel terwille geweest waren als zij mogelijk achtten, in den ötrijd. Churchill heeft zijn grootste kracht ten allen tijde getoond als hij kon vechten. De groote geallieerde vechtjas van den eer sten Wereldoorlog was Georges Clemen- ceau, die van den tweeden Wereldoorlog (ofschoon hij in den eersten ook al een be langrijk aandeel had genomen) was Win ston Churchill. Binnen een jaar na den eersten Wereldoorlog dankte Frankrijk Clemenceau af. Hij liet zich candidaat stellen voor het presidentschap der Repu bliek en werd bij de gebruikelijke voor stemming door een decoratieven candi daat van het tweede plan, Paul Descha- ael, verslagen. Zijn loopbaan als staats man was daarmee ten einde. Binnen een paar maanden na den val van Duitsch- land in den Tweeden Wereldoorlog werden de Britsche Lagerhuis-verkiezingen ge houden en leed Churchill's Conservatieve Partij een verpletterende nederlaag, tegen Labour,'dat aan het bewind kwam. Even als Frankrijk in 1919 zond Engeland in 1945 zijn groote vechtjas naar huis, toen de strijd beslist was. Den opbouw, den vrede wenschten de groote democratieën van het Westen aan mannen van anderen aard en eigenschappen toe te vertrouwen. Met de scherpte van geest en de dur vende openhartigheid, die hem kenmer ken had Churchill zelf de aanvaardbaar heid van zulk inzicht in een van zijn boe ken erkend. In ,,My Early Life", in 1930 verschenen, verklaarde hij immers: „Zij, die goed een oorlog kunnen winnen, kun nen zelden een goeden vrede maken en zij, die een goeden vrede kunnen maken, zouden nooit den oorlog hebben gewon nen." Het is een erkenning, die geleerde psychologen, in hun beschrijving van sterk- uitgesproken karaktertypen, in uitvoeri ger en minder eenvoudige bewoordingen tot dezelfde slotsom leidt Het kenmerkt Winston Churchill dat hij, naar de parlementaire oppositie verwezen, deze met onverflauwde energie is gaan aanvoeren een zich ook daarin weer ge draagt als de vechtjas, die hij is. Een merkwaardig man. Hij stamt uit een oud adellijk geslacht, waarvan het hoofd de hertog van Marlborough was. Aan zijn vermaarden voorzaat van dien naam, den Marlborough van de zeven tiende eeuw, heeft hij natuurlijk ook een boek gewijd. De vermoeidheid, de aftake ling die zich in sommige oude geslachten doet gelden heeft hem niet bezocht. En een typische Engelschman is hij niet, Het bloed van zijn Amerikaansche moeder- heeft zich sterk in hem doen gelden. Hij mist dan ook de reservé van de En- gelsche hoogere klassen. Churchill is altijd spraakzaam, openhartig, vaak zelfs luid ruchtig in zijn optreden geweest en heeft reclame nooit geschuwd. Integendeel: hij heeft er een overvloedig gebruik van ge maakt en zijn persoonlijke verkiezings campagnes hebben zijn landgenooten veelal met verbazing vervuld. Ook in zijn uiterlijk placht hij altijd gaarne de aan dacht te trekken: niet alleen door ver vaarlijke sigaren te rooken, maar ook door buitenmodel hoeden en ongewone jassen te dragen. Zijn gaven zijn vele. In zijn jeugd en Ook later nog, tót in den eersten Wereld oorlog toe, heeft hij zich als militair on derscheiden. Hij is een buitengewoon be gaafd journalist, hetgeen zoowel in zijn boeken geen romans, maar historisch en biografisch werk als in tallooze artikelen voor dagbladen tot uiting is ge komen Als minister heeft hij ettelijke x-erschillende functies bekleed, heigeen verklaard wordt door zijn uitgesproken begaafdheid als administrateur. Churchills departement placht in Westminster altijd te gelden als het best-georganiseerde, het snelst en ook nauwkeurigst werkende. Het is een eigenschap, die men bij een man met dergelijke andere talenten niet zou Verwachten. Wondorlijkerwijze Js deze In het teeken van de overwinning Op het, ba Icon van liet Koninklijk paleis op den Dam te Amsterdam nemen de Koningin en "Winston Churchill de enthousiaste toejuichingen der .menigte in ontvangst, (P) Enthousiasme kende geen grenzen Op den eersten verjaardag van het Europecschc overwinningsfeest is de va der van de victorie, de groote oorlogs leider "Winston Spencer Churchill, op Nederlandschen bodem aangekomen. Bijna op het uur precies een jaar na dat hy voor alle zenders van de B.B.C. het einde van den oorlog had verkon digd, landde hij met een iweemotorige Dakota op Schiphol. De klok wees vyf uur en daarop begon voor Churchill een zegetocht zoo grootsch en overweldigend, als welhaast nimmer tevoren aan een groote persoonlijkheid by een bezoek aan ons land ten deel is gevallen. Duizenden en duizenden enthousiaste vcrwelkomers hadden zich langs de wegen en straten opgesteld en de geestdrift kende geen grenzen. Een geestdrift, die by de dui zendkoppige menigte wortelde in de warmste dankbaarheid. Gekleed in een zwarte jas en met een zwarten gieufhoed 'op stapte de groote Britsche staatsman glimlachend het toe stel uit onder het gejuich van tallooze aanwezigen, die door een groote politie macht op een eerbiedigen afstand, wer den gehouden. Terwijl Churchill begroet werd door prof. ir. W. Schermerhorn en den minister van Buitenlandsche Zaken mr. J. H. van Roven, verlieten mevrouw Churchill en haar dochter Mary het vlieg tuig. Onmiddellijk na de hartelijke be groeting kwam er in Churchills hou ding iets van den grimmigen krijgs man, toen hij de eere-wacht inspec teerde, bestaande uit het 2e bataljon le reg. infanterie onder commando van majoor Hanssens. Maar nauwe lijks had hij den laatsten soldaat van deze eerewacht gepasseerd, of hij nam zijn hoed af en wuifde naar de talrijke belangstellenden, die in vele gelederen achter het hek. stonden en door de scherpe afzetting van het vliegveld en zijn toegangswegen had den kunnen heendringen. Een dave rend gejuich steeg op. toen Churchill veelzijdige ook artist en heeft hij aqua rellen geschilderd, die boven het peil van den dilettant, staan en meermalen zijn tentoongesteld wegens hun verdienste. Weer kunt ge u verwonderen. Het genre- aquarellist en het genre-vechtjas schijnen niet licht vereenigbaar. Behoef ik eraan te herinneren dat Win ston Churchill een groot en boeiend rede naar is? Hoevele malen hebben duizenden van ons, weggedoken in onze schuilplaat sen bij onze verboden radiotoestellen, ge durende die harde bezettingsjaren nieu wen moed en. nieuwe hoop geput uit zijn stoer, bezielend woord, dat nooit mooi praters werd, maar steeds van onver zettelijkheid en vastberadenheid sprak! Dat mogen wij ons vandaag herinneren En tenslotte: Churchill is een overtuigd democraat. Nimmer heeft de macht hem ertoe verleid, dictator te gaan spelen. Nooit heeft Engeland hem daarin gewan trouwd. Het Huis. het Lagerhuis, is al tijd met diep en overtuigd respect door hem bejegend. Hij komt hier dus tevens als vertegenwoordiger van de oudste par lementaire democratie: als waardis vertegenwoordiger. Wij weten hoe zij in oorlogstijd standhield. Het is der over denking opnieuw waard. R. F- met opgestoken vingers het van hem zoo goed bekende V-teeken gaf. Achtervolgd door een leger persfotogra fen en verslaggevers, die soms bijna slaags raakten met de hen in aantal nog over treffende politie, wandelde Churchill, be geleid door schout bij nacht Rost van Ton ningen, naar de voor hem gereedstaande open auto, waarin hij plaats nam, een groote sigaar opstekend. Nagewuifd door de bij het vertrek nog groeiende' menigte, reed de lange stoet van auto's en de 40 escorteerende motoragenten, Schiphol af. Naar juichend Amsterdam. De bewoners van Amstelveen zijn de eersten geweest, die Churchill op zijn waarlijk triomfalen tocht naar het paleis op den Dam hun hulde hebben kunnen be tuigen in luide toejuichingen. Toen deze gemeente gepasseerd was, ging het in snel ler tempo naar de hoofdstad, Het enthou siasme, dat den Britschen staatsman hier van Amsterdams sympathie en dank deed blijken, was waarlijk overweldigend, Rijen dik stonden overal langs de straten de menschen. Niet minder dan duizend poli tiemannen hadden voor de afzetting ge zorgd. Ondanks hun aanwezigheid door brak men op verscheidene punten de af zettingen en men waagde zich tusschen de motoren van het politie-escorte door naar het midden van den weg om Chur chill toe te juichen. Aan alle vensters en op" alle baleons verdrongen zich de toe schouwers. Nabij het Concertgebouw had den zelfs verseheidenen een plaatsje ge vonden op het dak van een tramwagen. Churchill werd niet moede naar alle kanten te groeten, nu eens met een bree- aen zwaai met zijn hoed, da.i weer door het vormen van hel V-teeken, nu eens links, dan weer rechts. Blijkbaar had hij voor ieder aandacht, want 'herhaaldelijk deed hij zijn groeten ook uilgaan naar hen die hooge plaatsen hadden ingenomen. Hoe dichter de stoet den' Dam naderde, des te laaiender werd het enthousiasme. Climax van uitbundigheid. Op den Dam was geruimen tijd een groote menigte wij hoorden een getal Het woord is aan. Victor Cousin: Men lean de menschen al leen regeeren door hen te dienen van 25.000 noemen bijeengedrongen en toen om zeven minuten over zessen de eerste motorrijders van de hoofdstedelijke politie, die den stoet voorafgingen, den Dam opreden, barstte een storm van ge juich los. Direct daarop verscheen ook de hooge gast, staande in zijn auto, naar alle zijden groetend. Toen hy de auto verliet, draaide hy zich om naar liet publiek en toonde zich zeer opgetogen door de hartelijke ontvangst. Tezamen met mevrouw Churchill en liun dochter, alsmede de officieele vertegen woordigers en burgemeester Franke, ging het gezelschap daarna het paleis Linnen en de urenlange verwachtingen werden niet teleurgesteld, toen even later de Koningin en haar gast op het balcon ver schenen, Het gejuich en gejubel, dat toen uit tienduizenden kelen werd gehoord, laat zich nauwelijks beschrijven. Hen cli- nax van uitbundigheid maakte hel begin an Churchills triomftocht door de Lage Landen tot een onvergetelijke gebeurtenis. En dit was nog slechts het begin Des avonds heeft de Koningin den Right Honourable Winston Spencer Churchill in de Troonzaal van het palels op den Dam een diner aangeboden, waaraan be halve mevrouw en Mary Churchill ook aanzaten prof. Schermerhorn en min. Van Royen. Vele andere hooge autoriteiten waren tegenwoordig. De echtgenoote van den Britsehen ex-premie'r en zijn dochter hebben daarna in gezelschap van eenige leden van de hofhouding incognito een bezoek gebracht aan de Sovayclub te Am sterdam, waar beide dames eenige male» hebben gedanst. vraagt ontslag als regeeringsgemachtigde De Regeeringsvoorlichtingsdienst deeli mede: De beschuldigingen, gericht tegen den heer J. J, Vorrink, regeeringsgemachtigdo algemeenen dienst by het ministeria voor Algemeene Oorlogvoering van het Koninlcryk en tevens voorzitter van de Partij van den Arbeid, in verband met de zaak Arnold Meijer, hebben den heer Vor rink aanleiding gegeven tot een krachtig openbaar verweer, waarin het beleid van de bijzondere rechtspleging ter zake in h«f geding is gekomen. De regeering heeft het volste vertrou wen, zoowel in den heer Vorrink, als in het beleid van het directoraat-generaal voor de Bijzondere Rechtspleging, maar heeft in de discussie, die is ontstaan, aan leiding gevonden haar standpunt ter zake van dc vereenighaarheid van de ambte lijke en dc politieke functie, die de heer Vorrink tot nog toe heeft bekleed, te her- Zij erkent de bezwaren, aan de dubbele positie van den heer Vorrink verbonden, te hebben onderschat. Laatstgenoemde heeft op grond daarvan besloten zijn ont slag te vragen als regceringsgemachtigdr in algemeenen dienst. Wie het Verzetskruis kregen Hedenmorgen heeft de Koningin in het paleis te Amsterdam voor de eerste maal het pas ingestelde Verzetskrris uitgereikt, en wel symbolisch aan de nabestaanden van omgekomen verzets lieden. Bij 48 posthuum uitgereikte on derscheidingen noemen wij de volgende vijf posthuum gedecoreerden: II. Hos en H. Schaft te Haarlem. C. Vlot en dr. II. B. Wi&rdi Beekman, Overveen. Wè Gertcnbach, Zandvoort. Voortzetting langs diplomatieken weg'* In Parijsche diplomatieke kringen verwacht men algemeen dat Molotof en Bevin Zaterdag' uit de Fransche hoofdstad zullen vertrekken, waaruit kan worden geconcludeerd dat de mi nistersconferentie Vrijdag of Zaterdgg zal afloopen. Het wordt steeds duide lijker dat de hoop op een uiteindelijke overeenstemming niet langer gerecht vaardigd is en dat de opstelling dei- vredesverdragen op deze conferentie onmogelijk nog haar beslag kan krij gen. In de bijeenkomst van gisteren gin gen dc ministers accoord met een voor stel van Byrnes, de plaatsvervangende ministers te verzoeken een rapport uit te brengen over den stand van zaken van bet «ogenblik ten aanzien van de vredesverdragen. Verder werd- besloten de onderhandelingen over belangrijke kwesties zooals de Italiaansche kolo niën. Triëst en de herstelbetalingen, langs diplomatieken weg voort te zetten. Indien in de komende weken eenige overeenstemming zou kunnen worden bereikt, zal de vredesconferentie op 15 Juni gehouden worden. Deze datum werd door Byrnes voor gesteld, waarmede de andere ministers zïoh accoord verklaarden, mits de vre desverdragen van te voren zouden zijn opgesteld. Heden om 17 uur zullen de ministers opnieuw bijeenkomen. om kennis te nemen van hei rapport der plaatsver vangende ministers. Tevens zal deze zitting gewijd zijn aan de kwesties Duïtsèhjand en Oostenrijk, Dat deze bijeenkomst de laatste zal zijn. is niet officieel bevestigd, doch de verwachtin gen daaromtrent loopen niet ver uiteen. Het Bulgaarsche memorandum aan de Parijsche conferentie, waarin weste lijk Thracië en een uitweg naar de Aegeï'sche Zee worden opgeëïscht, is in een door de Atheensche pers gepubli ceerde. geïnspireerde verklaring „be spottelijk en beleedigend" genoemd.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1