De nieuwe bonnen „De Partij van de Vrijheid" LIJST 5 Avonturen van 1 1 V1 1 ^gKjggg^S|j|| Korf en Bondig Voor de periode van 12 t.m. 25 Mei geeft elk der volgende bonnen recht op het koopen ven: Bonkr,n<- c:i Ka, lib. Kc GOG: 268 t.m. 273 algemeen 800 gram brood 274 algemeen 200 gram kaas 275 algemeen 200 gram bloem B 55 reserve 1600 gram brood C 55 reserve 800 gram brood B 56 reserve 2 K G. aardappelen Bonkaarten KfGOG: 367 BMV 125 gram margarine 368 BMV 100 gram vet 370 suiker 400 gram suiker Bonkaarten La, Lb, Lc- 606: 231 232 233 234 vleesch 100 gram vleesch 227 aardappelen 2 K.G. aardapp. A 43 melk 2 liter melk B 43, C 43 melk 3V« melk Bonkaarten Kd. Ke 606: 768 769 algemeen 800 gram brood 770 algemeen 200 gram bloem 771 algemeen. 100 gram kaas D 55, D 56 reserve 400 gram brood B 55 reserve 500 gram rijst, kinder meel of kinderbiscuits Bonkaarten Kg606: 867 BMV 250 gram boter 868 BMV 125 gram margarine 870 suiker 500 gram suiker Bonkaarten Ld, Le 606: 731 732 733 vleesch 100 gram vleesch 727 aardappelen 1 K.G. aardappele D 43. E 43 melk 6 liter melk Tabakskaarten, enz.: T 27 2 rantsoenen tabaksartikelen V 27 100 gram chocolade of suikerw. X 27 2 rantsoenen tabaksartikelen De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 18 Mei a.s. Vo r de' week van 19 Cm. 25 Mei zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, boter, margarine, jam, koffie, tabak, versnaperingen, huishoud zeep en lucifers. Bovenstaande bonnen kunnen Teeds op Vrijdag 10 Mei a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 13 Mei mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen „231 of 731 vleesch" voor vleesch en de bonnen ,,227 aardappelen" voor aardappe len worden ingeleverd. In de week van 19 t.m. 25 Mei moeten bij de centrale keuken worden ingeleverd de bonnen ,.232 of 732 vleeschvoor vleesch, alsmede de voor die week aan te wijzen aardappelbonnen. Boterbonnen verlengd. De geldigheidsduur van de boterbonnen 211, 711 en 221 Algemeen van de bonkaar ten K 604 is verlengd tot en met 25 Mei a.s. Bon voor eieren verlengd. De geldigheidsduur van dé bonnen voor een ei 167 en 671 Algemeen is verlengd tot en met 25 Mei. De rantsoenbonnen voor eieren van het oude model (dus de bonnen voorzien van de aanduiding B) blijven eveneens geldig tot en met 25 Mei a.s. De geldigheidsduur van de oude rant soenbonnen voor de overige voedings- en genotmiddelen eindigt, zooals men weet, op 11 Mei. Geen aanvragen meer voor werkschoenen. Van 13 Mei a.s. af kunnen geen aan vragen voor werkschoenen meer worden ingediend. Zoo spoedig mogelijk zal een nieuwe regeling voor de distributie van werkschoenen worden bekend gemaakt. Bonaan wijzing serviesgoed. De bonnen B 57, C 57, D 57 en E 57 reserve der bonkaarten K 606 zijn geldig verklaard voor het koopen van servies goed. De bonnen hebben elk een waarde van twee punten. Zij blijven voorloopig geldig en kunnen in combinatie met nog aan te wijzen serviesgoedbonnen en met de reeds" aangewezen bonnen B 33, C 33, D 33 en E 33 reserve (waarde één punt) gebruikt worden. Meer karnemelk Sinas 14 April heeft het pubiek weer kar nemelk bij den melkboer kunnen koopen. De hoeveelheden waren evenwel gering en de detaillisten konden, vooral in het Westen, niet steeds aan de vraag voldoen. Thans is er eenige verbetering gekomen In de karne- melkpositie en kan op iets ruimere schaal karnemelk zonder bon geleverd worden, Textielkaart voor a.s. moeders In het vervolg zal aan a.s. moeders vóór de geboorte van het kind een textielkaart worden uitgereikt. Deze uitreiking zal ge schieden tegelijk met de derde verstrekking van extra rantsoenen voedingsmiddelen. Zij, die reeds meer dan drie verstrekkingen ex tra rantsoenen hebben ontvangen, zullen bij de eerstvolgende verstrekking deze textiel kaart ontvangen. Er wordt op gewezen dat, indien een babypakket wordt aangevraagd, 40 punten van deze kaart, waarvan 100 pun ten geldig zijn, noodig zijn. Indien men dus voor een babypakket in aanmerking wil komen, moeten 40 punten gereserveerd blij ven. Er zal nog nader worden bekend ge maakt. wanneer aanvragen voor babypaklcet- ten weer kunnen worden ingediend. Dr. v. Mook te Batavia Bij zijn terugkeer te Batavia heeft dr. Van M'ook verklaard, dat hij tevreden was over het parlementaire debat, „Wij weten nu. hoe ver de regeering en het parlement wenschen te gaan". Hij voegde er aan toe, dat hij de besprekingen met de repu blikeinen zoo spoedig mogelijk zou her vatten. Voorts verklaarde hij, dat hij „zekere instructies van de regeering" had mee gebracht en zeide, dat deze grootendeels waren gebaseerd op de verklaring, die minister Logemann onlangs heeft afge legd. Dr. Van Mook zeide, dat hij de besprekingen met de republikeinen 20u voortzetten zonder het resultaat van de verkiezingen of de samenstelling van de nieuwe regeering. waarmee nog wel eenige tijd gemoeid zou zijn, at te wachten. Eerste Kamer werkt nog door Vordering woonruimte (Van onzen parlementairen redacteur.) Terwijl de Tweede Kamer naar huis en het grootste deel harer leden den verkie- zingsboer op is, moet haar zuster aan de overzijde van het Binnenhof nog tot het- bittere einde werken, Zoo valt te verwach ten. dat de Grondwetsherziening pas Dins dag 14 dezer aan de orde koml, terwijl de ontbinding der beide Kamers op den 16en valt. Woensdagmiddag was de openbare ver gadering al heel vlug afgeloopen, want het meeste bestond uit z.g. hamerstukken. Debat lokte alleen het wetsontwerp tot aanvulling van het Londensche besluit i.z. vordering van woonruimte. Twee christe- lijk-hislorische senatoren, mr. Pollema en v. d. F e 11 z, welke laatste zijn maiden speech hield, voelden zich geroepen er nog iets over te zeggen. Eerstgenoemde wees er speciaal op, dat men in Londen met gansch andere toestanden gerekend had, n.l. louter met degene die woonruimte noodig heeft en niet met de wederpartij. Hij vond het verkeerd, dat de burgemees ter, die bij het vorderen eigenlijk aan geen enkele beperking gebonden is, een onbil lijke beslissing kan nemen, waarvan geen hooger beroep mogelijk is en bepleitte het in het leven roepen van adviescolleges in elke gemeente. Nadat zijn partijgenoot v. d. Feltz o.m. verklaard had te betreuren, dat er geen tusschenkomst van den rech ter mogelijk is, verklaarde Minister Beel het ontwerp geenszins met vreugde te heb ben ingediend, doch zoolang de Londen sche besluiten rechtskracht behouden, kan hun wijziging bij de wet noodzakelijk zijn. Het instellen van adviescommissies zou hij in overweging nemen, terwijl de Minister voorts toezegde advies van de commissa rissen der Koningin te zullen inwinnen. Nog even re- en dupliek, waarop het wets ontwerp er z. h. st. doorging. vvvvvvvvvvvvv I Voor een vrije uitoefening van bedrijf en arbeid: Stemt op vvvvvvvvvvvvv Natuurbcschermings- gedachte Een actJc in Haarlem en omstreken. Op initiatief van de Contactcommissie voor Natuur, en Landschapbescherming te 's-Gravenhage werd te Haarlem een voorloopig comité opgericht tot Verbrei ding der Natuurbeschermingsgedachte- Voorzitter is mr. L. L. F. André de la Porte, secretaris de heer J. A. Dorresteijn, directeur van den dienst voor den Hout en de Plantsoenen, Kleverlaan. Het comité hoopt zich binnenkort met alle vereenigingen op cultureel gebied ;n verbinding te stellen, om tot een defi nitieve samenstelling te komen. Op de allereerste plaats zal aan het werk der Commissie de grondslag liggen de be scherming van de Natuur in Haarlem en omgeving. Daarom zal ook contact gezocht worden met Heemstede en Bloemendaal. Koninklijk bezoek bij „Julius Caesar" Prinses Juliana, Prins Bernhard en vele hoogwaardigheidsbekleeders uit binnen- en buitenland, woonden gisterenavond in den stadsschouwburg ie Amsterdam de galavoor stelling bij, die het Utrechtscb Studenten-, tooneel gaf van Shakespeares Julius Cae sar", ter gelegenheid van de boekenweek 1946. De heer M. A. Reinalda, burgemeester van Haarlem, heeft als voorzitter van de vroe gere boekenweek-commissie een woord van welkom gesproken en eraan herinnerd, dat de Duitschers in 1941 het geschenk van de boekenweek in beslag hebben genomen, om dat Victor E. van Vriesland eraan mede werkte en er werk van den dichter Mok in opgenomen was. Minister Prof. Dr. G. van der Leeuw her innerde aan de beteekenis van een goed boek voor ieder persoonlijk en voor een geheel volk. De regels uit „Julius Caesar", dat men zich niet terneer moet laten slaan door het nood lot maar de toekomst zelf in handen nemen, paste spr. op ons land en ons volk toe en zeide tenslotte, dat het Nederiandsche boek daartoe wil bijdragen. Het Utrechtsche studenten-tooneel gaf dan onder algemeene artistieke leiding van Carel Briels een alleszins geslaagde opvoering van „Julius Caesar". Zwarte balans over vier weken Het optreden van den C. C. D. in Maart had de volgende resultaten: 5000 personen kregen een proces-verbaal. Ongeveer 200.000 kg. levensmiddelen werden in beslag geno men, waaronder 67.500 kg. granen, 57.000 kg. peulvruchten, 8000 kg. vleesch, 15.000 kg. aardappelen, en 10.000 kg, groenten en fruit. Voorts 33.983 eieren. 25.000 kg. viseh en 2000 leg. boter, melk en kaas. Meer dan 1000 stuks vee, waaronder vele varkens, werden aan frauduleuze slachting onttrokken voordat deze kon plaats hebben. Op de balans komen ook enkele tienduizenden sigaretten en siga ren voor, alsmede fietsbanden, melkbussen, textiel, versnaperingen en stijfsel. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 8 Mei 1340 BEVALLEN- Mei, C. W. Ames-v. Deven ter. M. J. C. DiebenOoms, dochter: 6 Mei, W. Kramers—Willemse, d_; 7 Mei, J. H. Huelten Nijenhuis, d.; C. K. Vernoutv. d. Leede. z.: C. PelBogaart. z.: W. Wilkens—Knol. d.; C. J, M. v. d Kolk— Roosen. z.; 1. M. H. Muldersde Hart, z.; A. Wester— Schut, d.; A. J. M. KampsJansen, z.; G. BusselmanHuisjes, z.; E. van Thijn Gans, d.; C. ElandKlaver, ci M. Vooges— v. d. Berg, 7..; 8 Mei. C. L. van Beinum—Zui- dervaar-t, z.A. W. van Vliet—•H-ildebrand, a.; C. E. VerhagenHeijïhekker. d.; E. A. GouweleeuwHarlog, d.; C. van DamJan sen, dochter. OVERLEDEN: C Mei. P. A.. 15 m., z. van G. de Ruiter. Amsterdamstraat: A. Zwiers, 34 j.. "t Krom; S. J. Veenstra, 51 j., Keizer Karelstraat. ONDERTROUWD: 8 Mei. H. Hoogkamer en W. Mone; L. J. Bosschers en A. C. Baak: J. A. Bannen 't Loo en J. van der Putten; J. H. Inpijn en I-I. C. Schouws; C. de Vries en C. C. van der Kamp; T. L. H. Bertholee en E. T. Blesgraaf: H. van Brummelen en D. Eifers; S. Hertog en M. P. Duijms; P. J- Bakker en G. Starink; K. van Harten en W. G. de Jong; J. L. van der Hulst en H. M. van Buggenum; G. J. A. 'van Raaij en E. M. Burger; F. Sperling en H. L. Blom. GEHUWD: 8 Mei, A. P. Kiele en H. van Maas; W. N. J. Glouöemans en E. C. Tromp: D. Rozeboom en A. W. Witteveen; A. Voogt en A. Kuiper; A. B. Bakker en T. Doves; G. Boer en C. v. Zomeren; W. J. van Es en L. van Egdom; C. A. v. -d. IJssel en E. H. v. d. Eijkhof; J. H. Goutier en P. C. v. d. Bijl; C. G. A. Elsendoorn en E. P. A, Koenen; H. Vlaanderen en A. E. Seholte Utoing; T. c. E, Reerink en J. M. A. J. Gerritsen; M. Griep en. E. J. A. Kemps; C. v. d Vlugt en M. C. Veldhuis; J. A. A, M. Schmidt en E. C. van Santé; W. A. Kelfkens en G. de Pree; H. Daemen en R. Bout; J. van Dok en J. Bei- graver. De Radio geeft vanavond; HILVERSUM I, 301 W. 18.00. 20.00, 23.00 Nieuws. AVRO 18.18 Gr pi. RNIO 18 30 Progr. v. d. Ned. Strijdkr. AVRO 19.05 Sportpraatje. 19.20 Cabaret. 20.05 Ver kiezingsrede. 20.25 Kamerorkest. 21.15 Hoor spel. 22.00 The Romancérs. 22.30 Lezing. 22.40 Orgel inet zang. 23.15 Gr.pl. 23.30 The Grass hoppers. HILVERSUM n, 415 M. 19.00, 20.00, 22.00 Nieuws. NCRV 18.00 En semble Gregor Douwlnsky. 18.30 Causerie. 18.45 Vervolg. 10.00. 19.20 Verzoekprogr. 19-30 Verkiezin-gsrede. 19.50 Verzoekprogramma. 20.05 RVD antwoordt. 20.20 Volkszang. 21.00 Causerie. 21.30 ApoiJo. 22.15 Causerie. 22.35 Omroeporkest. 23.20 Gr.pl. 23.50 Schriftlezing. - A t 124. Voor den ingang van het Zoem- doro-paleis staat een vreemd vierspan. Op de twee voorste wielen rusten vier bussen met een grooten spiegel, die naar de lucht is gericht. Op het ééne achter wiel staat een mooi, geel gelakt wagen tje, waarop in zwarte letters een pijl met de woorden: „De Snelle Vier' staan geschilderd. Koning Zoemdoro is ook naar beneden gekomen en zegt troisch: Wagridder in de orde van het vergulde vleugeltje en'Warrel, trouwe vriend van ons Koninklijk Huis, ik bied juilie uit dankbaarheid en als erkente lijkheid voor het redden van mijn eeni- gen zoon, dit snelle en gerieflijke voer tuig aan, in de hoopdat het jullie bei den zal brengen naar de plek, waar de wondere „Ahasflia" zich bevindt. Stijgt ï?t en weest verzekerd van onzen blij- venden dank." Prins Angelius legde Wag uit, hoe hij met „De Snelle Vier" moest omgaan, vertelde hem, dat de spiegels op de bussen het zonlicht op vingen en omzetten in kracht. Onderzoek iu zaak-de Geer Het Parket van het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam heeft opdracht gekregen de gedragingen van den oud-minister-presi dent jhr. mr. D. J, de Geer tijdens de be zetting te onderzoeken, ter beantwoording van de vraag of hierdoor in eenigerlei vorm nadeel aan den Staat is toegebracht, zoo meldt het Alg. Hbld. Ontploffing bij Zutphen Woensdagmiddag is te Zutphen even ten Oosten van het station bij het Twente kanaal een munitieopslagplaais in de lucht gevlogen. Er ontstonden hevige branden. Er is geen schade aangericht aan de spoorwegwerken, doch op Jast van de politie is het verkeer ZutphenDeventer en ZutphenWinterswijk tot nader order gestaakt. Een nader bericht meldt, dat de strem ming inmiddels is opgeheven. De huwende onderwijzeres Bij de behandeling van een voordracht tot ontslag wegens huwelijk van een on derwijzeres werd in den gemeenteraad van Amsterdam gewezen op de gevolgen van aanneming van zulke voordrachten. De positie van het onderwijs laat het ver trek van deze vrouwelijke krachten niet toe. Zij worden aanstonds na het huwe lijk wederom in tijdelijken dienst geno men, echter tegen aanzienlijk lager sa laris. De wethouder van onderwijs, mr. A. de Roos, vertelde in zijn antwoord dat B. en W. reeds met eenige groote gemeenten in overleg zijn getreden om gezamenlijk stappen te doen die tot herziening van de positie van de gehuwde ambtenares en tot oplossing van de moeilijkheden op het onderwijsgebied in het algemeen kun nen leiden. De Hout en de Plantsoenen te Haarlem De werkkrachten. Eenige weken geleden hebben wij medegedeeld, dat alle D.U.W.-werken, die geen betrekking hebben op den. We deropbouw, zijn stopgezet. De dienst voor den Hout en de Plantsoenen te Haarlem kreeg nog toestemming uit Den Haag 50 man 14 dagen langer te houden. Het plantseizoen is nu afgeloopen, thans is de tijd aangebroken voor het onderhoud der plantsoenen. Er is nu een aantal mïnder-valïde arbeiders bij den dienst tewerk gesteld. Op die ma nier hoopt men in staat te zijn de plant soenen dezen zomer in een behoorlijken toestand te kunnen brengen en houden. Als tegen het najaar weer geplant kan worden zullen vermoedelijk de D.U.W.- a.rbeiders weer ingeschakeld worden. De Fransche tuin voor het Gouvernementsgebouw Komt dit jaar nog niet. In de reorganisatieplannen van den Haarlemmer Houit is opgenomen de aanleg van een Framschen tuin voor het Gouvernementsgebouw. Het is evenwel nog niet mogelijk gebleken dat plan nog dit jaar ten uitvoer te brengen, zoo- dat het uitgesteld moest worden tot 1947. Dezen zomer blijf t dus het grasga zon voor het Gouvernementsgebouw be houden. Daarom is het ook wat opge knapt.. Derby komt in Haarlem De delegatie voor de uitwisseling van sportbeoefenaren uit Derby, bestaande uit de heeren T. Johnson, John Hill en Chan- non, resp. burgemeester, gemeente-secre taris en chef-redacteur van de Derby Evening Standard, zal Vrijdagmiddag per vliegtuig in ons land aankomen. Zaterdagavond wordt ten stadhuize een receptie gehouden en Zondag bezoeken de Engelsche gasten den interlandwedstrijd NederlandBelgië. Dinsdag aanvaardt de afvaardiging de terugreis. Wegmisbruikers, opgelet! De Commissaris van Politie te Haar lem vestigt er de aandacht op, dat den laatslen tijd diverse weggebruikers, die zich aan verkeersovertredingen schuldig maken, geverbaliseerd worden. Hoewel de politie gelet op de nog be staande schaarschte aan materiaal met de noodige soepelheid optreedt, dient men. zich er nu toch langzamerhand van be wust te zijn, dat aan den. verkeerschaos in het algemeen een einde moet komen. Reeds eerder werd het publiek gewaar schuwd. Geen richting aangeven, het niet zoover mogelijk rechts van den weg hou den of het gedrieën naast elkaar fietsen zijn overtredingen, die moeilijk het gevolg van materiaalschaarschte genoemd kun nen worden. Bovendien is men thans zoo ver, dat ook voor een wit achterspatbord gezorgd kan worden. In het belang van de veiligheid op straat moet thans een ieder zich aan de ver- kcers voorschriften houden. De politie controleert streng, men zij dus nogmaals gewaarschuwd. AGENDA DONDERDAG 9 .MEI Grooie Kerk: Orgelbespeling, 15 uur. Stads schouwburg: Cilli Wang, 20 uur. Rembrand;: De Roode Aarde. Palace: De vierde bruide- gorn. Lnxor: Decembernacht. a::e drie voor spellingen 18 jaar en 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Zet "m op George, 14, 16.30. 19 en 21.15 uur. VRIJDAG 10 MEI Groote Kerk: Herdenking, 20 uur. BioscOr pen: Nieuw programma. BINNENLAND Churchill-. Roose velt - en Stalinianen is Amsterdam rijker ge worden. i. p. v. Noorder Amstellaan. Zuider Am- stellaan en .Amstellaan. Het Daniël WillinkpleiJi heet thans Victoriapledn, Tegen een der moor denaren van Putten, ze keren W. J. B. uit En schede, iid van de voor malige N.S.D.A.P.. is de doodstraf geëischl. Een vlasfabriek te Oudenbosch is in vlam men. opgegaan, heigeen een ernstig verlies be- teekent voor óe toch reeds zoo getroffen vïas- n ij verheid in West-Bra bant. Een congres van den Ambtenaarsbond wordt vandaag en mor gen te Amsterdam ge houden, Bergen aan Zee zal begin Juni weer per trein bereikbaar zijn. Nationale Hulpze gels zijn t.m. 31 Dee. 1947 geldig voor frankeering. Nieuwe frankeerze gels. In de serie met beeltenis van de Konin gin zullen binnenkort nieuwe waarden, als van f 2,50, f5, en f 10 wor den verkocht. De zegels mogen niet onaf-gestem peld worden afgegeven. Een snelle regeling der spellingskwestie is gevraagd door de Ne deriandsche sectie van de Ver. van leeraren in levende talen. BUITENLAND Een hevige aardbe ving heeft Argentinië geteisterd, waarbij groo te schade werd aange licht in de provincie San Juan, die in 1944 ook reeds een zware aard schok te verduren had. Een onianddëHöke volksstemming over de onafhankelijkheid van het Rijnland wordt ge- c-ischt door de Rijn- landsche Volkspartij, die dit gebied wil los maken van de „Pruisi sche voogdij". De Zwilsersehe re- geering heeft besloten 10.600 ion voedingsmid delen, ter waarde van 33 milliard calorieën, ter beschiking te stellen voor verdeeling onder ondervoede Europee- sche kinderen. Het Arabische hoo- ge comité heeft besloten boodschappers naar BiJtsch-Indië, Afgha nistan en Vaticaanstad te zenden, om protest uit ie brengen tegen de aanbevelingen van de Anglo-Amerikaansche commissie voor Pa lestina. De omroep van het Vaticaan. heeft bekend gemaakt, dat de Paus lot nader order alle openbare audiënties heeft afgelast wegens een lichte ongesteld heid. Haarlem en Omgeving Onder auspiciën van het Nederlandsch kunst verbond, wordt in den kunsthandel Leffelaar, Groote Markt te Haar lem. een tentoonstelling gehouden van schilde rijen cn- ontwerpschet- scn glas in lood van Henri Sehoonbrood, be nevens een expositie van beeldhouwwerken en teekeningen van Cephas Staurhamer. De Ned. Chr. Vrou wenbond, afd. Heemste de, zal hedenavond in de Dreefschool een her denking houden van onze bevrijding. Er zal gezongen worden door het koor en eenige le den zullen voordrachten en zangnummers ten beste geven. Voorts zal mejuffrouw L. Driessen een causerie houden over „Lief en Leed in de interneeringskampen op Sumatra". Het Nederl. Kamer koor onder Felix- de No bel. zal 15 Mei een. Kerkconcert voor de Vereeniging van Vrij zinnig Hervormden te Haarlem geven in het gebouw Jacobsïraat. De burgemeester van Bloemendaal zal op Vrijdag 17 Mei a.s. geen spreekuur houden. Ds. l. Blfjdorp te Overveen is beroepen bij de Geref. Kerk te Hilie- gersberg-Terbregge. Ds. E. G. v. Teylin- gen, IJmuiden-Oosl, is beroepen bij de Geref. Kerk te Velp. Ds. J. Bronsgeest te Velsen staat op de drie tal voor predikani. bij de Ned. Herv. Kerk te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2