Visschers besloten, niet naar zee te gaan Zij wenschen invoering van een stelsel van vaste prijzen Met groote meerderheid van stem men hebben de ongeveer 160 vis schers van trawl- en kustvisscherij, die onder leiding van den Centralcn Bond en de E.V.C'. Woensdagmid dag in Thaiia vergaderden, besloten niet naar zee te gaan, doch eerst de resultaten af te wachten van de be spreking, die de bestuurders bin nenkort, met de regeering of haar vertegenwoordiger denken te voe ren. Zoo ligt het bedrijf dus weer voor ombepaalden tijd stil, ditmaal niet. als gevolg van een conflict tusschen ree- ders en opvamenden, maar tengevolge van moeilijkheden, die door den loop der omstandigheden zijn ontslaan, hoofdzakelijk als gevolg van de uiteen- loopende belangen van den vischhandei en de visschers. De heer Zwart, bestuurder van de E.V.C. gaf een kort overzicht van de bespreking, die de bestuurders Dinsdag met een vertegenwoordiger dei- regee ring hebben gehad. Het is hier geen ar beidsconflict, aldus spreker, maar een vastloopen der economische machine, dat niet met een handomdraai opgelost kan worden. We kunnen niet met een concreet voorstel komien. Tot dusver wei-den de besprekingen alleen dioor de reeders en den vischhandei gevoerd. De grondgedachte van de door de verte genwoordigers der visschers gehouden besprekingen was: hoe kan het bedrijf gezond gemaakt en gezond gehouden worden. Spreker gaf toen een opsomming van de voorstellen der afgevaardigden, die wij reeds ten deele in ons blad van gis- eren genoemd hebben, waarmee vele der aanwezigen het blijkens de inter rupties lamg niet eens waren. De heer Zwart deelde verder nog mede. dat in de conferentie ook over den uitvoer is gesproken. Van regee- ringszijde is medegedeeld, dat uitvoer naar het Ruhrgebied na overleg met de U.N.R.R.A. op weg is om verwezenlijkt te worden. Ook werd in overweging gegeven het oprichten van. groote vis ch b akker ij en in de groote steden en het verwerken van visoh tot filets. Voor het vergrooten van den afzet werd voorgesteld het opheffen van de wijk- veideeling voor de venters en het op richten van v i soh c omser v en fab riek en Ook moeten de exploitatiekosten ver laagd worden, eventueel met behulp van regeeringssubsidle. Voorts is aange drongen op afschaffing van de korting Oip de besomming der 5 proc. voor so ciale lasten en der 3 proc, voor het pa trouilleeren. Spreker zedde er van overtuigd te zijn, dat de vischhandei willens en we tens dezen chaotischen toestand schept om" den vrijen handel te verkrijgen. Men heeft er bij de regeering op aangedron- gen, dit te voorkomen. De afgevaardig den verwachten, dat de volgende week nieuwe besprekingen gehouden zullen worden. Hierna gaf de heer D. Verbaan, be stuurder van den Centralen Bond een uiteenzetting van den toestand. Het is een. verschijnsel van den nieuwen tijd, zeide spreker, dat de vakbeweging zich gaat bemoeien met den eeonomischen toestand. Voorheen deed dit alleen de vischhandei, maar nu hebben ook de werknemers een stem in het kapittel. Hierin is dus vooruitgang. Wat we in IJmuiden beleven is een internationaal verschijnsel. Hier is een teveel aan visch en aan groenten en het internationaal verband is nog niet zoover hersteld, dat deze moeilijkheden kunnen worden op gelost. Spreker hoopt, dat de aanbieding door de Nederlandsche regeering aan de U.N.RR.A. gedaan, spoedig uitge voerd kan worden. In Den Haag is de mogelijkheid besproken, om te komen tot de beperking van den aanvoer van schol, waarnaar geen vraag is door ge brek aan bakolie. En dan is het nog twijfelachtig of het huidige vetramtsoen gehandhaafd kan blijven. Het denk beeld is geopperd, alle booten op schel- visch te laten visschen. maar de ree ders zeggen, dat ze de schippers hiertoe niet kunnen verplichten. Verdei- be sprak de heer Verbaan de voorgestelde beperking der kustvisscherij. We moe ten er voor zorgen, in de toekomst van de visscberij een behoorlijk bedrijf te maken. De toestand van vóór 1940 mag niet weer terugkomen. Spreker rele veerde de plannen inzake het oprichten van vischbakkerijen, diie in voorberei ding zijn en het denkbeeld, consei-ven- fabrieken op te richten. Het is alles toe komstmuziek, maar we moeten er voor zorgen, dat wanneer de aanvoer toe neemt. de mogelijkheid bestaat, de visch te plaatsen. Verder besprak de heer Verbaan de andere suggesties en gaf als zijn meening te kennen, dat de marges voor groot- en kleinhandel te groot zijn. In de eerste plaats, zoo besloot de heer Verbaan, moeten er maatregelen geno men worden om tot een zekere toekomst te komen, in de tweede plaats moeten er directe maatregelen genomen wor den om de huidige moeilijkheden op te heffen. Bij de discussies kwamen allerlei denkbeelden en klachten naar voren. Sommigen wensehten minimumprijzen anderen vrijen handel, weer anderen vaste (en dus geen maximum-) prijzen. Men achtte de winsten van den groot handel te hopg, daar deze ook het over wicht krijgt. De kleinhandel moet vrij overal kunnen venten, dan kan alle visch gemakkelijk verkocht worden. 1 De heer Verbaan wees er nog op, dat de vakorganisaties de moeilijkheden niet kunnen oplossen. Tenslotte werd ook het denkbeeld geopperd van nationalisatie van het. v isscherij bedrij f Er werd daarna gestemd over: vrije markt of vaste prijzen. Voor een vrije markt bleken 65, voor vaste prijzen 93 der aanwezigen te hebben gestemd. Deze stemming geschiedde schriftelijk. Bij zitten en opstaan werd gestemd over: varen of niet varen. Een over- groote meerderheid was voor 't laatste. Niet de reeders. Bij nadere informatie vernamen wij dat niet de reeders, maar de opvaren den de visscherij demonstratief heb ben stopgezet. Een eisch om den visch handel vrij te geven is ook niet van hen uitgegaan, wel is de wenschelijkheid daarvan van deze zijde naar voren ge bracht. Minister-president Sohei.-morïiorn be groet Winston Olnirehill na aankomst op liet vliegveld Schiphol. (P) De Potsdam verbouwd tot troepen-transportschip Volgens een bericht in Lloyds List is het in 1935 te Hamburg gebouwde s!s. Potsdam van de Norddeutscher Lloyd, 1.e Bremen, thans aan de bekende Britsche scheepswerf Hartland en Wolf, tot troe penschip voor de Engelsche regeering verbouwd. De Potsdam, die 17528 ton groot is en thans „Empire Fowey" heet, werd ver leden jaar Juli in een Duitsche haven, door d-* Engelsche troepen in beslaggeno men en naar Belfast gebracht. Het schip, dat ie ingericht voor het ver voeren van ongeveer 2000 man troepen, is tevens van een radarinstallatie voorzien en intusschen reeds voor zijn eerste reis van Engeland naar het Verre Oosten ver- trokken. Record heekvangsten in Engeland Eenige weken geleden werden door de En_ gelsche trawler „Aby" uit Fleetwood, in één reis 1307 kisten heek aangebracht. Men is in Engeland de meeping toegedaan, dat dit de grootste heekvangst is, welke er ooit door een trawler is gedaan. De „Aby", waarvan rar. Robert Wright de schipper is. behoort tot een van de nieuwste traw lers van de Boston Deep Sea Fishing and Ice Co. Ltd. Drie maanden geleden kwam deze trawler eveneens met een enorme heekvangst van de visscherij terug. Buurtver. Alexander Bellstraat De buurtvereeniging Alexander Bell straat geeft vanmiddag voor de kinderen van 3 t.m. 13 jaar een feestmiddag in „Flora". Vanavond 8 uur wordt voor de grooten een avond gegeven waar bekende artisten aan mee zullen werken. Natuurlijk is er bal na. Een ongeluk dat goed afliep Eergisteren reed een 13-jarig meisje op het rijwielpad aan den Stationsweg. Ter hoogte van den Van Tuyllweg, waar het pad zich vereenigt met den rijweg, reed haar een vrachtauto achterop. Het meisje kon haar stuur niet houden en reed tegen een der achterwielen van den auto, met het gevolg dat zij kwam te vallen. Met eenige ontvellingen en den schrik kwam zij er af. Zij kon op eigen gelegenheid naar huis terug keeren. Marktbericht van Woensdag De aanvoer bedroeg 69100 K.G., waar onder 44.000 K.G. schelvisch, 2550 K.G schol. 14130 K.G. kabeljauw. 1725 K.G. koolviseh, 1735 K.G. wijting, enz. Besommingen van Dinsdag Stoomtrawlers: IJM4 Knikker f 11380. IJM118 Beatrice f8552, IJM73 f Utrecht f 15594, IJM45 Perseus f7593; kotters: GG 252 1' 5892. GG32 f 3548, GG132 f 7110, GG292 f 10349, LL863 f6117; kustvisschers: I.JM23 f 1257, IJM237 f 102, IJM221 f 3017, JJM249 £64, HD89 f181, UK145 f82, KW185 f216: Besommingen van Woensdag Stoomtrawlers: IJM48 Ewald f 12389, IJM14 Isabel f8840; kotter: GG328 f-9298. Spaansche kabeljauw-eters Spanje is het land waar de meeste kabel jauw wordt gegeten. Voor den laalsten wereldoorlog werd per jaar omstreeks 50.000 ton kabeljauw geconsumeerd, ver tegenwoordigende een waarde van 25—30 millioen peseta's. Thans wordt er in Spanje een nieuwe visschersvloot gebouwd, welke speciaal voor de kabeljauwvisscherij is bestemd Verschillende reederijen werken nu te za- men en hebben reeds 35 tot 40 vaartuigen laten bouwen, waarvan 7 in Bilbao en 2 in Santander. In Vigo is een concern opge richt, dat thans met 10 vaartuigen aan de kabeljauwvisscherij zal gaan deelnemen. Het is de bedoeling van deze onderne mingen, dat Spanje in de toekomst in zijn eigen behoefte aan kabeljauw kan voor zien. Ned. Hervormde Kerk De Ned. Hervormde Kerk te IJmuiden- Oost heeft toezegging van beroep uitge bracht op ds. J. v. d. Wiel uit Weesp. Donderdag 9 Mei zal des avonds van 7 tot 8 ,uur voor de leden der gemeente gelegenheid bestaan om kennis te maken met ds. J. v. d. Wiel. VELSEN Feestavond Buurtvereeniging „Watervliet" In het kader van de bevrijdingsherden king organiseerde de Buurtvereeniging „Watervliet" Woensdag in het Kennemer Theater te Beverwijk een feestavond voor de buurtgenooten, die zich door het caba ret-gezelschap van Paul Ostra zeer goed hébben geamuseerd, te meer, daar het programma, dat door klasse-artisten werd verzorgd, beschaafd was en groote waar deering ondervond. De heer W. Nieuwenhuis zeide in zijn opening de gemeenschapsgedachte te wil len stimuleeren daar ook op sociaal ter rein in Velsen-Noord nog heel wat te doen is en „Watervliet" daarbij zeker een goed figuur, zal moeten slaan. In een vlot tempo werd den aanwezigen een aantrekkelijk programma geboden, dat door Johnny Pirns op vaardige wijze met een liedje en een scherts aan elkaar werd geklonken. Groote bewondering ging uit naar den jeugdigen Amsterdamschen accordeonist, Freddy Verdo, die met zijn vijftien jaren een vingervlugheid, een technische vir tuositeit aan den dag legde, die de muzi kale prestatie tot iets bijzonders maakte en hem een geweldige ovatie bezorgde. Peter Picos won alle harten als imita tor, speciaal in zijn kleuterverhalen, welke door de fijne mimiek ongetwijfeld wer den verhoogd. Doch ook het nabootsen van muziekinstrumenten en vervoermid delen ging hem goed af. Niet minder waardeering gold Tonio Manti, die buitengewoon geestige en vlot te prestaties toonde als jongleur. Voor de spier- en zenuwconcentratie is zeker veel oefening noodig geweest. Het Hongaarsche danspaar Annv Fran cis en Capy vermocht groote belangstel ling te wekken in zijn bekoorlijke en gracieuze dansen. Co v. d. Heide Weima bleek naast een goed begeleider op den vleugel ook over uitstekende kwaliteiten als pianist te be schikken, wat vooral tot uiting kwam in zijn paraphase over een zestal muziek werken w.o. Liebestraum en het War- schau-concert. „Watervliet" kan met ge noegen op dezen zeer goed geslaagden en mooien avond, die met een gezellig bal werd besloten, terugzien. Na-uitreiking bonkaarten De na-uitreikin-g van de nieuwe bon kaarten en brandstoffenkaarten vindt plaats voor Santpoort op Vrijdag 10 Mei van 9—12 uur en in IJmuiden op Zater dag 11 Mei van 9—12 uur in het Patro naatsgebouw. De Avond-Vierdaagsche Eén van de hoogtepunten 3n de wan delsport is de Avond-Vierdaagsche, welke op 4 achtereenvolgende avonden door het geheele land in' verschillende plaatsen ge houden wordt. Sinds 1941 kon dit wandel festijn niet gehouden worden door maat regelen vanwege den bezetter. Dit ïaar echter herleeft dit feest in grooter om vang dan ooit tevoren. Dit jaar is door den N.-H. Wandelsportbond Beverwijk aangewezen als centrum van Midden Ken- nemerland, omvattende de plaatsen Vel sen, IJmuiden, Beverwijk, Wijk aan Zee, Heemskerk en Castricum. Er wordt drie avonden 15 KM en de vierde avond 20 KM gewandeld. Inlichtingen bij de heeren G. Krom, hoofd-official voor Midden Ken- nemerland, Creutzberglaan 37AC, Ta bak. Meerstraat, beiden te Beverwijk en H. C. Smit, Zeeweg 314 te Driehuis. Burgerlijke Stand GEBOREN: B. Koeman, z., Sm. v Gelder straat 35. Velsen-Noord; J H. We'mpe z Terrasweg 26, Santpoort; L>. van 't Hoen. z, Pr. Steijnstraat 42, IJmuiden; J. Schelvis! z' Lindenstraat 10. IJmuiden O.; M. Rutte. z'„ D, Hartoglistraat 23, IJmuiden; P. W. Mole'- naar, d.. HPfgeesierweg 13, Velsen; Ti. de Vries, z., ICerkerinklaan 59, Santpoort.;' w. Voogt, z., Kerkerinklaan 48, Santpoort; G. Webbe, z., v. d. Helslstraat 22, IJmuiden O.; K. Wiiderom, d., Wüstelaan 35, Santpoort; J. J. Dalmeijer, z.. Planciusst.raat 20. IJmui den O.; C. van der Haak, z.„ D. Ilartogh- straat 22. IJmuiden: E. Paap. d.. de Wetstraat 11. IJmuiden; G. Kok. cl. Hyacinthestraat 14, Santpoort; J. ter Metz. d., Schuitstraat 15. Santpoort; H. C. van Kuijeren. z.. Rijks weg 45U, Santpoort. OVERLEDEN: A. J. Buur, 2 mnd.. zoon van J. Buur, Kortenaerstraat 3, IJmuiden O. SANTPOORT Krijgt Santpoort een speeltuin? In de Kapel zal Maandag 13 Mei a.s. een vergadering belegd worden, om te komen tot bet oprichten van een speel- tuinvereeniging. Allen ouders die voor het tot stand komen van een dergelijke nut tige instelling gevoelen, wordt verzocht deze vergadering bij te wonen. Indien mogelijk, zal de speeltuin vóór de groote vacantie klaar zijn Propaganda-Zangavond Vrijdagavond geeft het Ned. Hervormd Kapelkoor een propaganda-zangavond in .het Jeugdhuis, met medewerking van To Kion. Verder treden op het trio Mengel- der en het duo Cees en Piet. Het geheel staat onder leiding van den heer H. Joh. de Haas. Politie tegen ambtenaren Hedenavond half 7 wordt op het terrein van Terrasvogels een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen een elftal der politie en een elftal van ambtenaren van Open bare Werken en Plantsoendienst. Ouderavond De ouderavond van School 8, welke on der leiding van het hoofd der school, den heer D. J. Scholten stond, mocht zich in een groote belangstelling van de zijde der ouders verheugen. Tot leden der oudercommissie werden gekozen mevr. Gualthérie van Wezel en de heeren Van Zwieten, Smit, Kruger en Van Raalte. Wegens de komende onderwijsvernieu wing was de heer P. H. van Os, hoofd van School 3 te Umuiden, uitgenoodigd over dit punt een inleiding te houden. Hij deed dit op voor ouders, niet-onderwijsmen- schen dus, zeer bevattelijke en de aan dacht boeiende wijze. Handboogsport Voor het kampioenschap van Nederland wordt Zondag 12 Mei o.a. op de banen van „Vooruitgang zij ons streven" een 50-pijlen wedstrijd gehouden. In totaal nemen aan dezen kampioenswedstrijd 7.500 schuttere deel. De hoogste 300 schutters worden geplaatst in den eindstrijd. Een voetbalkampioen Door Zondag j.l. met 42 van Haarlem 3 te winnen, legde het 2de elftal van „Velsen" beslag op het kampioenschap zijner afdeeling. Vergadering Partij van de Vrijheid In het Stationskoffiehuis houdt Vrijdag avond 10 Mei de Partij v. d. Vrijheid een vergadering. Spreker zijn de heeren mr. F. W. D. C, A. van Hattum en mr. dr. C. J. J. Caron Zij zullen resp spreken over „Waarop is de Partij v. d. Vrijheid gegrondvest?" en „De ontwikkeling in Indië". Anierikaansch wetsontwerp voor kankerbestrijding Thomas Parran, medisch hoofd van de Amerikaansche volksgezondheid, verklaar de in het Huis van Afgevaardigden dat hij voorstander is van de verheffing tot wet van het ontwerp, waarbij de president gemachtigd is, op een hiervoor geschikte plaats in Amerika een voldoende aantal van 's werelds vooraanstaande deskundi gen in dienst te stellen en hun onderzoe kingen te coördineeren en benutten in een gemeenschappelijk pogen om middelen te ontdekken voor de bestrijding en voor koming van kanker. Het wetsontwerp, dat in October j.l. is ingediend, voorziet in de beschikbaarstel ling van 100.000.000 dollar voor dit doel. Parran zeide, doordat particuliere onder zoekingen in Amerika vorderingen hebben gemaakt, is Amerika in staat om het lei derschap op zich te nemen voor een we reldomvattende bestrijding van kanker, waaraan in Amerika alleen reeds jaarlijks 175.000 menschen sterven. Zoowel Parran en de afgevaardigde Mat thew M. Neely van West-Virginia, die het wetsontwerp indiende, legden er den na druk op dat het voorgestelde onderzoek van nut zou zijn voor de geheele wereld, waarin elke 3Va minuut een mensch aan kanker sterft.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3