Wat deed het Ministerie IJMUIDEN Haringloggers uitgevaren Reeds eenige dagen lagen in de Vis- sohershaven twaalf haringloggers ge reed om op den daarvoor vastgestelden datum, 7 Mei, de haringvisscherij te beginnen. Wegens de geschilpunten tus- sehen reeders en opvarenden zijn de schepen dien dag niet uitgevaren. .Woensdagochtend zijn zij echter naar zee vertrokken, zonder dat de geschil punten zijn opgelost. A.s. Maandag zul len deze punten door de reeders vaat de betrokken oganisaties nïet het college van Rijksbemiddelaans in 's-Graven- Jhage opnieuw worden besproken. Chr. Hist. Unie In het Patronaatsgebouw vergaderde de afd. Velsen van de Chr. Hist. Unie. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer W. Althuis, o m. op de groote waarde der Chr. Hist, beginselen juist in dezen tijd. Hierna werd de candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen vastgesteld. Nadat uitvoerig gesproken was over het contact met de Anti-Rev. werd tenslotte besloten zooveel mogelijk bekendheid te geven aan wat de C. H. Unie wil. Turnvereeniging „Olympia" herrijst De bekende IJmuider turnvereeniging „Qlympia", opgericht op 10 Januari 1925, die in December 1942 haar werkzaam heden wegens evacuatie en andere omstan digheden moest staken, zal binnenkort weer actief optreden. Begin Juni hoopt het' bestuur, dat wederom de beschikking heeft gekregen over het gymnastieklokaal van de Creutzbergschool, weer te kun nen gaan oefenen met de leden. Speciaal de jeugd hoopt men te winnen voor deze gezonde sport, zoodat zij naar 3ichaam en geest gesterkt zal worden. Doch voordat de eerste oefeningen gehou den kunnen worden, moeten nog heel wat moeilijkheden overwonnen worden. De grootste daarvan is wel het materiaalge brek. De Duitschers hadden ook dit alle maal in gebruik genomen en we! bij de batterij de Olmen, waar zij een speciale turnplaats hadden ingericht. Dank zij de medewerking der erbij betrokken instan ties heeft men in de duinen mogen snuf felen of men het materiaal ook terug kon vinden. Inderdaad is dit gelukt. Zoo heeft men, na een heelen middag zoeken terug gevonden: een half rek, driekwart brug, een bok en paard zonder leer en een nog in goeden staat verkeerende houten brug. Het bestuur, bestaande uit de heeren B Bouwmeester, voorzitter: J. H. Jonker, penningmeester: J. van Zwieten, secreta ris en mej. A. Bakker en den heer A. van Niekerken allen veteranen stelt alles in het werk om binnen den kortst moge lijken tijd de beschikking over goede turn- apparaten te krijgen Zooals reeds gezegd, hoopt men dan begin Juni met de turn- avonden te kunnen aanvangen. „Olympia" wil weer. als vanouds, de grootste turnvereeniging va.i IJmuiden ■worden. H.O.S.C.-Nieuws De uitslagen van de Hoogoven schaak competitie luiden: HoogzaadA. Schelvis Vs1 's, Luikman Wolthuizen 01; RingersVerlaak 10; ScheurkogelSpuls StarkenGra venmaker 01: StrijkerMoleman 1—0: Van OsRijke 01; SmitStreefland 10: StreeflandSmit 10; KroonDeel- der 10; PlugboerB. Stals '/s-i-'/z; Huis manKlinlceberg 10 en PrinsDubbel dam afgebroken. Zondagsdienst artsen Va.-. Zaterdagmiddag 12 uur t.m. Maan dagmorgen 8 uur hebben dienst de artsen Bekker en Boosman. Ned. Protestantenbond jubileert De Nederlandsche Protestantenbond herdacht Woensdag zijn 75-jarig bestaan met een bijeenkomst in den Stadsschouw burg te Utrecht, bij welke gelegenheid ds. mr. D. G. Hoevers In een rede de perspectieven van den bond belichtte en prof. dr. J. Lindeboom een overzicht gaf van de geschiedenis van den bond in de afgeloopen 75 jaar. Tot slot droeg Jan Musch gedeelten voor uit Vondels Luci- Ligthart clubkampioen van D.C.I3. Het is meester Ligthart gelukt, in de onderlinge competitie van D.C.Y. het. kam pioenschap te behalen. Van de 27 gespeel de partijen heeft Ligthart er geen enkele verloren. Twee remises bezorgden hem twee verliespunten. Marktbericht van Donderdag De aanvoer bedroeg 23950 K G., waar onder 5250 K G. schelvisch, 2900 K.G. schol 1390 K.G. poontjes, 1435 K.G. wolf. 1059 K.G. kooiviseh. 6710 K.G. kabeljauw. 1450 K.G. wijting, 975 K G. tong, 1290 K G. tar bot enz De trawler besomde 9374. Verdere besommingen: kotters: B601 f2925, UK161 f21. Oud-Kath. Besturenbond De Oud-Katholieke Besturenbond, die evenals het kerkelijk vereenigingsleven, door de bezetting niet in staat was. zijn normaal vereenigingswerk in de laatste jaren voort te zetten, zal Maandagavond zijn eerste bijeenkomst houden. Thans hebben van de aangesloten ver een ïgingen weer een tiental het werk heT- vat, en daarom werd hét gewenscht ge acht. dat ook de Oud-Kath. Besturenbond 20 het geweer komt. De vergadering wordt gehouden in het O.K. Vereenigingsgebouw. Er is naast de gebruikelijke agendapunten ook eèn be stuursverkiezing. Stoomtrawlers voeren naar Engeland Twee stoomtrawlers, de Cornells en de Katwijk II zijn naar Engeland geweest om daar hun visch aan de markt te brengen. De Cornells was j.l. Maandag in Aberdeen binnen en besomde 29.000. De Katwijk II maakte zelfs voor de tweede maal een reis op Engeland. De eerste reis werd de week voor Paschen beëindigd; de trawler besomde toen 18000. Het schip kreeg in Engeland geen kolen en moest dus naar IJmuiden terug om te bunkeren. De twee de Engelsche reis eindigde in Grimsby en het resultaat was een besomming van 22.000. Beide trawlers hadden eenige machine- schade. Buurtvereeniging „Alex. Bell" De buurtvereeniging „Alex Bell" gaf gister avond voor haar leden een geslaagden feest avond in „Flora". Na de opening door den voorzitter kreeg het cabaretgezelschap ..De vier Azen" gele genheid het publiek aangenaam bezig te hou den. Zij deden dit met een liedje en een praatje en de noodige schetsen. Hiervan viel vooral „De Struikroover" zeer in den smaak. „The Blue Jazz Guys", een swing- en show band, zorgden voor de muzikale afwisseling. Zij kregen vooral de jongeren in de zaal direct „mee". 's Middags was voor de kinderen een ge- tellige middag georganiseerd, waar een goo chelaar en twee clowns de kinderen aange naam bezighielden. SCHEEPSBERICHTEN. Ariadne 8 Gibraltar gep. van Lissabon n. Algiers; Boskoop 7 van Curagao n. Madeira; Stuyvesant 8 van Amst, te Curagao; Theseus 8 Ouessant gep. v. Lissabon n. Rott.; Venus 9 v. Ismith n. Instanboul; Nijkerk 8 v. Kaap stad n. Las Palmas; Van der Capelle 8 v. W. Afrika' te Anw.; Weltevreden 8 Perim gep. GEREF. KERK. De Geref. Kerk te Velp heeft een be roep uitgebracht op ds. E. G. van Teylin- gen, Geref. predikant te IJmuiden. Tooneelvereeniging D.B.O. gaf „Vrijdag de dertiende" Het heet een kluchtig spel, „Vrijdag de dertiende" van J. W. van der Heiden en Henk Bakker, dat de Tooneelveree- niging D.B.O. gisteravond in Thalia op voerde en te oordeelen naar de lach salvo's, die af en toe door de geheel ge vulde zaal daverden, moet het wel een kluchtig spel geweest zijn. In elk geval werd het kluchtig gespeeld. Vooral de hoofdrol van Christoffel Verbaak fun geerde als lach-automaat. Als het een radio-hoorspel was geweest zou men in zijn vertolker, den heer van der Putten, onmiddellijk zekeren heer P. P, van de radio hebben herkend abusievelijk natuurlijk te meer daar zijn vrouw toevallig ook Cornelia heette. De heer Bralten paste als Dorus Karreman uit stekend in dit milieu, terwijl ook de heer P. Velders in zijn rol als de hel derziende Achmed Ritzibi een groot deel van het succes op zijn rekening, mocht boeken. De scenes met de bijgeloovige dames weiden wel eens wat vervelend, maar daar kunnen de spelers niets aan doen. Eén ding moet D.B.O. nog leeren en dat is: tempo. Men begon laat, de pau zen werden wat te lang gerekt, en zoo doende werd het onnoodig erg laat. La ter beter. De voorzitter heeft den avond met een korte toespraak geopend, waarin hij er op wees, dat de buurtvereeniging D. B. O. ondanks de sombere voorspellingen zich niet alleen een jaar heeft kunnen handhaven, maar ook tot grooten bloei was gekomen. Het bal na kon niet doorgaan, maar dat zal later in Flora gehouden worden. Vischbakken en gros? Een der sprekers in de Woensdag avond gehouden vergadering van vis- schers deed de mededeeling, dat de re- geering overweegt, in eenige groote vischbakkerijen visch te laten bakken voor algemeen gebruik. Hiermee zou dan kunnen worden bereikt, dat een hoeveelheid visch, met name schol, uit de markt, genomen zou kunnen worden om deze te bakken. Het ten uitvoer brengen van dit plan hangt geheel af van de oliepositie die, zooals men weet, niet al te gunstig, of beter gezegd on gunstig is, zoo zeli's, dat minister Mans- holt ip een vergadering op Texel de mo gelijkheid van verlaging van het vet- rantsoen in uitzicht heeft gesteld. geval is onze vetposi-tie klaar blijkelijk van dien aard, dat aan een distributie van een zekere hoeveelheid per hoofd niet gedacht kan worden. Wanneer men echter visch en gros gaat bakken, geeft dit een belangrijke be sparing op de olie, zoodat er. wellicht voorloopig alleen in de groote steden, nu en dan gebakken visch verkocht zou kunnen worden. In IJmuiden bevindt zich een groote bakkerij van het Rijkslevensmiddelen- bureau, waar heel wat schol letj es ge bakken kunnen worden. Deze bakkerij bakt visch voor gestichten, voor be- hoeftigen, enz. Naar hetgeen wij reeds eerder omtrent dit plan vernamen, is niet de bedoeling, den tusschenhan- del bij de levering van gebakken visch 11 vj.!;e,sc.hakelen en zelfs bestaat de mo gelijkheid, dat ook particuliere visch bakkerijen hier en elders ingeschakeld zullen worden. Het is nu maar te hopen, dat door de staking in de havenbedrijven van Amsierdam en Rotterdam de vetposi- •tie m ons land niet zoodanig wordt, dat deze plannen daardoor in duigen zou den vallen. Aanbesteding De architect A. ten Broeke alhier heeft aanbesteed het herbouwen van het oliepak huis aan de Industriestraat voor rekening van den heer J. van Gelder. Ingeleverd werden vijf biljetten als volgt: fa. J. Drost, Santpoort f 14.495; H. van der Plas, IJmuiden f 13.797; Aanm. Bedrijf Holle man. Santpoort f 13.700; R. de Boer, Driehuis f 13.447. De raming was f 15.100. VELSEN Lt. ter Zee Rotgans sprak voor „Wederopbouw" Op uitnoodiging van de personeelsver- eeniging van het Streekbureau Noord- Holland West van den Wederopbouw Dienst Alle Getroffenen (W.O.D.A.G.) sprak Donderdagavond in de ontspannings zaal van de Java-Deurenfabriek de luite nant ter zee le klasse J. Rotgans, die ge durende den geheelen oorlog buiten Ne derland in de zeevaart voor onze vrijheid streed. Vele vooraanstaande personen van Rijks- en gemeentediensten waren tegenwoordig in de keurig met groen en vlaggen ge tooide zaal. Uitgaande van de waarheid der spreuk dat het, een ander is, die zaait en een ander, die maait, herinnerde de heer Rot gans aan de voorgeschiedenis onzer koop vaardijschepen, die tijdens den oorlog in convooien werden opgenomen en waarbij de verduistering ter zee buiten het oor logsgevaar zeer groote opofferingen van de schepelingen vergde. Doch het parool te vechten en te strijden voor de vrijheid bleek sterkte te geven. Eerst in 1943 kon aan de koopvaardij effectieve bescherming ook vanuit de lucht worden verleend, wat de dalende curve van scheepsverliezen duidelijk tot uitdrukking bracht. Vervolgens stond spreker stil bij de vor ming van de convooien, de verschillende routes over de zeeën, zelfs de arctische, en het groote duikbootgevaar daaraan voor de geallieerde scheepvaart verbon den. Zoo bracht de heer Rotgans in zijn boeiende verhalen de aanwezigen meer nabij de IJsland-wateren en op reis van Engeland naar Batavia en Singapore, bij welke laatste vaart het schip met ammu nitie geladen, dat al vele malen ternau wernood ontsnapte aan vliegtuigbommen of duikbootraids, in convooi met enkele andere schepen een aanval van 12 Jappen te verduren kreeg, die de 36 uitgeworpen bommen als een scheermes precies in de nauwe convooi-engte deden terechtkomen. Meermalen kwamen bommen zeer nabij het schip terecht, doch dit werd nimmer, zeer gelukkig, niet direct getroffen. De spreker verpoosde dan eenigen tijd bij de verdediging van Singapore, waarbij niet minder dan 12 Npderlandsche vliegtuigen deel uitmaakten van de 21 beschermende machines. Vervolgens was ook het verhaal van de vaart van Singapore naar Batavia en van daar met goud geladen naar Australië zeer interessant, evenals dat van het deel nemen en de uitvoerende voorbereidingen aan de invasies in Noord-Afrika en Nor- mandië. In alle gevallen heeft de „radar" speciaal ten behoeve van de monster- troepentransportschepen, zooals Queen Elisabeth en Nieuw-Amsterdam, die een gemiddelde kruissnelheid van 21 mijl per uur vast hielden, zeer nuttige diensten bewezen. De bijdrage tot het winnen van den oor log en de vrijheid van ons land komt voor een zeer groot deel op rekening van de Nederlandsche koopvaardij- en marine vloot, aldus zei de heer Rotgans, die on getwijfeld door zijn vele ervaringen zeker het recht heeft te mogen constateeren, dat een oorlog teland verschrikkelijk is, doch voor een oorlog ter zee geen woor den te vinden zijn. Aansluitend aan zijn verhaal over de zeevaart tijdens den oorlog, waarmede spr. wilde aantoonen, dat de hoeksteen tot den wederopbouw door de Nederlandsche koopvaardij en marine is gelegd en herin nerend aan de groote offers, welke door plichtsgetrouwe landgenooten allerwege zijn gebracht, concludeerde hij, dat dit een stimulans moet zijn om de verkregen vrij heid te waarborgen. Daartoe moet echter door allen aan den opbouw van ons land worden gewerkt, zonder uitzondering. En. daarin vervat is ook de opbouw va.i de koopvaardij en de marinevloot, want con cludeerde de heerRotgans in zijn met aan dacht gevolgd verhaal en betoog: „Wij kunnen onze zeevaart niet missen." Agenda voor Velsen VRIJDAG 10 MEI Bioscoop De Pont: 8 uur: Cowboy-film ster en De Gestolen Rembrandt. ThaliaTheater: Fernandel als rebel. Staüonskoifichuis Santpoort: Oprichtings vergadering afd. Santpoort Partij van de Vrijheid, 8 uur. ZATERDAG 11 MEI Bioscoop De Pont: Zie Vrijdag. Thalia-Thtater: Zie Vrijdag. SANTPOORT Vergadering Partij van den Arbeid De Partij van den Arbeid hield Woens dagavond een openbare vergadering in Zomerlust, waar als sprekers optraden de heeren C. Z. de Vries van Amsterdam en S. C. van der Wall uit Haarlem De heer De Vries besprak de huidige politieke situatie, waarbij hij een terug blik wierp op de laatste verkiezing, ge houden vóór den oorlog. Spreker bepaalde toen zijn keuze als kiezer naar zijn mee ning over het kapitalistisch stelsel, dat volgens hem in strijd is met menschelijk geluk en welzijn. De strijd, die toen door een socialistischen arbeider gevoerd moest worden, is thans nog dezelfde. De arbei derspartij heeft altijd gestreden voor ver betering en opheffing Vele, elkaar vóór den oorlog bekampende partijen, hebben in de bezettingsjaren geleerd, eenheid te moeten zoeken. Het nieuwe komt, hoe zal dat nieuwe zijn? Spreker bracht de ver schillende aspecten hiervan naar voren. De Partij van den Arbeid staat het ge meenschapsbelang van allen voor. wenscht doorvoering van een geleide economie, uitbouw en bescherming der democratie. Tenslotte besprak de heer De Vries de groote problemen, die zich in het leven voordoen en hoe de partij deze denkt op te lossen. De heer Van der Wall gaf uitdrukking aan zijn vreugde over de vrijheid, weer in het openbaar te kunnen spreken. Op 17 Mei, meende spreker, moest ieder de vlag uitsteken, omdat hij weer zijn vrije stem kan uitbrengen Spreker wees uit voerig op de belangrijkheid dezer verkie zingen. waarbij het gaat vóór of tegen de democratie. De Partij van den Arbeid steunen beteekent de democratie steunen. De andere politieke partijen noemde spr. on-democratiseh Ten slotte besprak de heer Van der Wall het liberale stelsel, dat het tegenovergestelde van het socialisme is. Ook had spreker critiek op de E.V.C. het communisme, evenals op de Christ. Historische partij, waarvan spreker eens lid was. Fr ankrijks cultureele oorlogsschade Meer dan 5000 historische momenten kerken, kasteelen, openbare en particuliere gebouwen, dateerend uit den loop der eeuwen werden in den laatsten oorlog min of meer beschadigd. De herstelwerk zaamheden daarvan zullen tien jaar in be slag nemen en zeven milliard francs kos ten. Vooral de verwoestingen in Normandië, dat zoo rijk was aan oude kunststadjes, stelt den dienst voor schoone kunsten en dien der architectuur voor een zware taak. van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening Een jaar geleden stond de bevolking van West-Nederland uren in de rij om brood te koopen: het rantsoen was een half brood per week. Thans is er volop brood in de winkels en er is meer: vleeseh, visch, boter, melk, aldus Com mentaar, het blad van den Regeerings- vooriiohtingsdienst. Een jaar geleden kolkte de vloed- stroom twee keeren per etmaal door de gaten in Walcherens dijken, golfde het water rondom de resten der moderne hofsteden in den Wieringermeerpolder, stonden duizenden hectaren bouw- en weiland onder water. Thans zijn al die gebieden droog, zu zijn of worden inge zaaid en zullen weer oogst leveren. De dijken zijn hersteld, het herstel der pol derwegen schiet hard op. Een jaar geleden poogden wij kramp achtig, uit onze schamele oogstop brengst hier te houden wat mogelijk was. Thans zoekt de Nederlandsche landbouw afzetgebieden voor zijn pro- dueten in het buitenland. Na een uiteenzetting te hebben gege ven over den toestand in het land bouwbedrijf en over de oogstvoorziening schrijft het blad het volgende over de Visscherij Ook op de afdeel mg Vïsscherijen van het Ministerie werd zeer veel werk ver zet. De visschersvloot van ons land, voor den oorlog toch al niet heel modem in gericht. was na de bevrijding volkomen ontwricht. Eenige hondeerden vaartuigen waren door de Duitschers versleept en ingericht tot. hulpvaartuigen voor hun marine. Een groot aantal daarvan is teruggebracht. In vele gevallen waren die schepen echter zoodanig veranderd, dat zij geheel omgebouwd moest wor den. Ook een aantal visschersvaartuigen, dat zich gedurende de oorlogsjaren in Engeland had opgehouden, werd na Oc tober 1945, toen de zgn. Bewindvoering werd opgeheven, naar ons land terug gebracht. De materialenpositie van onze visschers is thans weer zoodanig, dat de visscherij vrij goed kan worden uitge oefend, al blijven er groote moeilijk heden ten aanzien van de voorziening met netten, breigarens etc. De aanvoer van visch overtrof echter de stoutste verwachtingen. De Noordzee, altijd al een der vischrijksie zeeën ter wereld, levert aan de visschers thans enorme hoeveelheden prachtige visch. Een uiterst welkome aanvulling van. onze rantsoenen En gelukkig is de over heid erin geslaagd, dank zij de goede medewerking van de bedrijfsgenooten, de distributie van die visch over het land op een peil te brengen, dat beter is dan voor den oorlog. Ook de export van visch is reeds begonnen, want men wil de vroegere afzetgebieden zoo snel mogelijk herwinnen. Belangrijk is ook de export van schaal- en schelpdieren, boewei aan de groote vraag in het buitenland nog niet altijd voldaan kon worden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2