IJmuider Courant De Fransche Crisis Engeland krijgt Amerikaansche leening Dönitz liet Athenia ,1© wenschtDuitschekolenmijnen 60c Jaargang No. 18326 Bureaux: Kennemerlaan 154, ÏJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houfcstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag it Mel 1040 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. DE politieke crisis in. Frankrijk, ont staan doordat de kiezers bij het Zondag gehouden referendum de ont worpen grondwet der Vierde Republiek verworpen hebben, heeft tot veel be schouwing aanleiding gegeven. In feite is de toestand nu zoo, dat op 2 Juni opnieuw een constitueerende vergade ring gekozen moet worden, die evenals de vorige zeven maanden tijd zal krij gen .om een grondwet te ontwerpen, waarover weer bij referendum zal worden beslist. De coalitie-regeering heeft inmiddels besloten, tot 2 Juni in functie te blijven. In die paar weken 'tijds moeten de verkiezingen voor de nieuwe constituante worden voorbe reid en zullen ongetwijfeld de drie' groote partijen, die ongeveer even sterk vertegenwoordigd zijn in de huidige Vergadering, haar uiterste krachten in spannen om een beslisend voordeel te behalen. Blijkens een uitslag van het referen dum zou de M.R.P., de links ge oriënteerde Katholieke Volksbeweging, daarop nu de beste kansen maken. De ontworpen Grondwet was immers door een linksche meerderheid, bereikt door het samengaan van de communisten en de socialisten, aangenomen. De M.R.P. had tegengestemd, voornamelijk op grond van het voor haar onaanvaard bare één Kamer-stelsel en ook wegens andere bezwaren, die o.a. de voorge stelde positie van den President der Re publiek betroffen. In de Derde Repu bliek was de President al in hoofdzaak een decoratieve figuur, maar volgens het nu ingediende ontwerp zou hij een volkomen marionet worden, wien zelfs de bevoegdheid tot aanwijzing van den kabinets-fbrmateur was ontnomen. De M.R.P. zag in deze plannen een com munis tischen opzet om op den duur alle troeven in handen te krijgen. Voor een domineerende partij zouden inder daad de kansen, om bij zulk regime de macht geheel in handen te krijgen, gunstig worden. De M.R.P. vergeleek de ontworpen grondwet daarom voort durend met de befaamde constitutie van Weimar, die de Duitsche republiek in de jaren 1919—1933 naar den onder gang voerde en in handen van de dic tatuur speelde. Zullen op 2 Juni de Fransche kiezers de positie van de M.R.P. aanmerkelijk versterken en die van de communis ten verzwakken, waarna wellicht in een nieuwe Constituante een meerderheid van socialisten en linksche Katholie ken de regeering zal vormen? Dat is nog de vraag. In een Huis van ongeveer 550 zetels hebben de drie groote par tijen er nu elk ongeveer 140. Volgens sommigen is de kentering bij het re ferendum veroorzaakt, doordat een be langrijk aantal socialistische kiezers naar de zijde van de M.R.P. is overge- loopen. Mocht dit. juist zijn en bij de verkiezing van de nieuwe Constituante bewaarheid worden., dan zou de M.R.P. slechts versterkt worden ten koste van de socialisten. Ingrijpende verandering in de situatie is evenwel alleen te verwachten als de communisten een aanmerkelijk aantal zetels verliezen. Onmogelijk schijnt dat niet, want de kracht van het communisme in een land, waarin de kleine burger en de boer zoo lang de overhand hebben gehad, blijti een twijfelachtige zaak. Het communis me moge in een periode van inzin king en ontevredenheid tijdelijk succes in -Frankrijk kunnen behalen, het teekent niet den landaard. Gebeurte nissen in de negentiende eeuw hebben ook wel bewezen, hoe spoedig hevige beroeringen in Frankrijk door terug slag gevolgd kunnen worden. lietis lang niet ondenkbaar dat de verkiezin gen oo 2 Juni een groote stemmenver- schuivins ten nadeele van de commu nisten zullen toonen, nu bet referendum de mogelijkheid van een overwinning der tegenpartij heeft bewezen. Buitenlandsche waarnemers hebben overigens nog een bijzonder verschijn sel vastgesteld. Dat i? de apathie, die by een groot deel der bevolking ook ten aanzien van het referendum gebleken is. De opkomst van de kiezers (85%) is goed geweest, maar de groote par tijen hebben dan ook alles in het werk gesteld om hen ter stembus te drij ven. De indruk is evenwel gewekt, dat de meesten zich om de grond wets-arti kelen maar weinig bekommerden. Dat is voor een vanouds zoo sterk-oolitisee- rend volle als het Fransche merkwaar dig. De belangstelling scheen zich te beoalen tot meer of minder aanhanke lijkheid iegens de betrokken partijen. En zij bleef vrij vaag en mat. Ik behoef dat niet nader te omschrijven: ook m ons land is de stemming ten aanzien van de naderende verkiezingen mat. Dal is een ongunstig verschijnsel en m den toestand, waarin een land als Frankrijk verkeert kan het een gevaar worden. Niet ten onrechte heeft de Engelschman Paul Anderson, Parijsch correspondent van Thé Observer, onge merkt dat dit verschijnsel inderdaad overeenkomst vertoont met de sfeer van de republiek v%n Weimar. De uitslag van het referendum heeft de Fransche socialistische partij (de S.F.I.Ó.) die blijkbaar niet zoo erg van harte met de communisten had samen gewerkt. in een onaangename stelling gebracht. Zij beeft vele moeilijkheden in het. vooruitzicht en loopt de kans, tenslotte het gelag te moeten betalen. Hef woord is aan Het moment, waarop tie promotor, prol'. It. P. Cliurcliül de bul overhandigt. C'le ver inga aan Doctor Winston (P) De Senaat van de Vereenigcle Staten heeft Vrijdagavond met 4« tegen 84 stem men liet wetsvoorstel tot het verstrekken van een leening van 3748 millioen dollar aan Groot-Brittannië goedgekeurd. Het wetsvoorstel, dat bijna vier weken hij den Senaat in behandeling is geweest, gaat nu naar liet Huis van Afgevaardigden. De overeenkomst is door liet Britsclie parlement reeds goedgekeurd. Te voren lieeft de Amerikaansclie Senaat nog twee amendementen verworpen. tot zinken brengen Een speciale verslaggever van het A.N.P. seint: Met een uitdrukking van hoogmoed op zijn bleeke, spitse gelaat heeft DÖnitz een den geheelen dag durend kruisverhoor zonder een oogenblik van aarzeling door staan. Tegenover de telkens in de vragen terugkeerende orders, die het redden van drenkelingen vei-boden. riep hij uit, dat zij noodzakelijk waren geweest om „bij het redden van den tegenstander niet door den tegenstander te worden vernietigd." Hij moest toegeven opdracht gegeven te hebben, het logboek van de duikboot, die „Athenia" tot zinken bracht, te verval- schen, teneinde de Duitsche propaganda gelegenheid te geven het incident op reke ning van Engeland te kunnen schrijven verdediger legde een brief over van 67 duikbootcommandanten, die thans gevan gen zijn, waarin zij zeggen, dat zij Dönitz' bevelen, sprekende over vernietiging van bemanningen, nooit als een aanmoediging tot moord hebboen opgevat. Ook de suggestie zijnerzijds tegenover Hitier, dat bezetting van Spanje noodig was. mocht volgens hem niet ernstig wor den genomen, daar Duitschland daartoe in dien tijd geen middelen meer bezat. Dönitz noemde zich voorstander van een ideologische vorming van soldaten, omdat de eenheid van het Duitsche volk de krachtbron voor öe oorlogvoering was. Met politiek had dat volgens hem niets te maken. Nadat hij herinnerd was aan zijn uitlating, dat „Joden gif spreidden .in het Duitsche volk", riep hij uit: ..geen mensch in de Duitsche marine heeft aan geweld- maatregelen tegen Joden gedacht". Hoe men het referendum ook verklaren wil, het blijft een uitspraak tegen de communisten en de S.F.I.O. had zich aan hun zijde geschaard. Dit is geen sterke strategische positie met ver kiezingen in het vooruitzicht. Het Fransche politieke schaakspel verkeert in een spannende phase. Het •erdient aandacht. R- P* Mijnwerkersstaking in Ver. Staten voorloopig geëindigd John Lewis, de leider van de mijnwer kers in de Ver. Staten, heeft den 400.000 mijnwerkers order gegeven weer aan het werk te gaan tot 25 Mei a.s. Deze hervatting van het werk is afhan kelijk gesteld van toezegging door de plaatselijke directies, dat de eventueele loonsverhooglngen, welke bij onderhande ling verkregen zullen worden, terugwer kende kracht zullen hebben voor den tijd van den vastgestelden termijn. Castelar: De geschiedenis der menschheid is een voort durende strijd tusschen denkbeelden en belangen; voor een oogenblik over winnen altijd de laatste op den duur slechts de denk beelden. Rantsoenverlagiiig Britsclie leger De Britsclie regeering heeft bekend ge maakt, dat zij vanwege de ernstige voed selsituatie der wereld, is overgegaan tot een vermindering van de rantsoenen vm het Britsche leger in het Moederland met 10 pCt. De verlaging zal per 1 Juni in gaan en tot gevolg hebben, dat het rant soenniveau van het. leger op ongeveer het zelfde peil komt als dat der burgerbevol king. Polen censureert nog Naar de Amerikaansche waarnemend minister van Buitenlandsche Zaken mede deelde, is het censureeren van een bericht aan een Amerikaansch persbureau voor namelijk oorzaak van hel opschorten van de Amerikaansche credieten aan Polen. Het betrof een politieke rede van den Pool Banczijk, en de weigering van de Pool- sche regeer,ing omdeze rede naar het buitenland te doen seinen werd in de Ver, Staten beschouwd als een mogelijke schending van de belofte van Polen om vrije verkiezingen te houden: deze belofte was de voorwaarde voor het verleenen van credieten tot een bedrag van 90 mil lioen dollar, aldus Acheson. Thijsse's Hof Voort best ann verzekerd. Het is bekend, dat de gemeente Bloe- mendaal, door haar ongunsigen financi- eelen toestand, gedwongen werd de sub sidie van Thijsse's Hof te halveeren (van f 2500 werd zij op f 1250 gebracht). De vrees werd geuit, dat daardoor het voort bestaan van dit mooie natuurmonument in gevaar zal komen. De onderhandelingen tusschen de ge meente Bloemendaal en de Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten ge opend zijn over hel scheppen van een niuewe basis voor het voortbestaan van Thijsse's Hof zijn nog niet afgeloopen, maar ons werd verzekerd, dat in hoofd zaak overeenstemming verkregen is, zoo dat gerekend mag worden op een gunstig resultaat. Thijsse's Hof zal blijven voortbestaan als een afzonderlijken tuin en dus niet bij het Bloemendaalsche Bosch getrokken worden. Een laarf voor Churchill Het is een oude gewoonte, dat iedere promovendus aan de Leidsche Uni versiteit van het studentencorps een taart krijgt aangeboden. En waarom Churchill dan niét? Uit tien pond suikertien pond amandelen en vele andere ponden is door een Leidschen koeke bakker een „taartje" gebouvjd van ruim een meter groot. Het heidsehe uni- versiteilsgebofyui is er in volle glorie en zoete heerlijkheid op verrezen en- in een muur is Churchill's hoofd ..aemetseld" Gisterenavond is de taart aan den hoogen Engelschen gast aangeboden. Eet smakelijk, Mr. Winston Spencer maar denk om. Uw maag! w :9 Het Rijnvraagstuk aan de orde Moens de Fernig, voorzitter van de Kamer van Koophandel te Brussel, heeft op een persconferentie gesproken over het Rijnvraagstuk. Hij verwees o.m. naar de verklaringen van Tavernier, voorzitter- verslaggever van het comité voor kolen- uitvoer bij het Intergeallieerd Comité voor de studie van den wapenstilstand en van het vredesverdrag, en van Emile Duquesne, lid van de Belgische Rijn commissie. Aan de hand hiervan vestigt hij de aandacht op hel gevaar van een Duitschland, dat over veel grootere ko- lenvoorraden zou kunnen beschikken dan al zijn buren samen. De Belgische kolenproductie zal over 30 jaar met twee-derden gedaald zijn, op welk tijdstip België afhankelijk is van de Duitsche invoer. Dit verhoogt het nadeelig saldo der handelsbalans met 300 a 400 millioen goudfrancs. Het permanentcomité van de Belgische Kamer van Koophandel heeft nu op 6 Mei een motie goedgekeurd waarin aanspraak gemaakt wordt op een deel van Duitsch- land's natuurlijke rijkdommen ter com pensatie van de toegebrachte schade. Te vens wordt er op gewezen, dat bet .voor België een levensbelang is, exclusief te kunnen beschikken over de mijnproduc- ten van het gebied ten W. van den Rijn, dat aan de Oostgrens van België ligt, dat het tevens voor België onontbeerlijk is een aandeel te hebben in de winsten van de kolenexploitalie in het Ruhrgebiöd en ïn Westfalen In de motie werd o m. een economisch en administratief toezicht door België geëlscht in een gedeelte van het gebied ten W. van den Rijn: een- econo misch en adrpïnistral ief toezicht der Wes- tersche Vereenigde Volken over het ko- lengebied van den rechter Rijnoever en van Westfalen, evenals de exploitatie on der Geallieerd beheer. Tevens wordt ge vraagd of België op den linker Rijnoever de concessie zou kunnen krijgen voor de exploitatie van grint en Rijnzand en of een Belgische economische missie afge vaardigd zou kunnen worden bij de Ge- 'allieerde autoriteiten, terwijl een Bel gischRijnlandsche Kamer van Koophan del zou kunnen worden opgericht.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1