Vernieuwing bij het U.L.O. Visscherij-Snufjes Lezing van den heer J. Ch. Deen In de U.L.O.-school aan de Platanen- straat waren Vrijdagmiddag alle U.L.O.- leerkrachten uit de gemeenten Velsen en Beverwijk bijeen gekomen om te luiste ren naar een belangwekkende lezing van den heer G. Ch. Deen, inspecteur van het L.O. in de inspectie „Alkmaar", over het onderwerp: „Onderwijsvernieuwing". Het gemeentebestuur gaf van haar belangstel ling blijk door de aanwezigheid van den heer Smakman, chef van de afdeeling onderwijs. Na een welkomstwoord van den heer Wiedemeyer, hoofd der U.L.O.-school. nam de heer Deen het woord. Spreker zeide verheugd te zijn dat het contact met de leerkrachten weer tot stand was ge komen, en spreker hoopte dat de aanwezi gen met ideeën over de onderwijsvernieu wing naar voren zouden komen. Velen weten met het vraagstuk over onderwijs vernieuwing geen weg. Wat moet er ge beuren? „Volgens mij," aldus de heer Deen „moet er nog wel het een en ander ge wijzigd v/orden in het U. L. O. Het examen heeft de school dikwijls ge maakt tot een „dril-school". Als ik U de vraag stel: Zijt gij tevreden met de school zooals zij nu is, weet ik zeker dat U ont kennend zult antwoorden." Hierna gaf spreker een overzicht van de binnengekomen brieven over dit probleem. „Overal wordt aangedrongen op verleg ging van het accent van onderwijs naar opvoeding. Tot nog toe wordt slechts aan dacht besteed aan het bijbrengen van ken nis; aan opvoeding wordt echter niet te veel gedaan." Na gewezen te hebben op den moeilijken leeftijd van de puberteit, waarin de leer krachten de kinderen te vormen krijgen, deed spreker eenige suggesties aan de hand die tot onderwijsvernieuwing kunnen lei den. Hij bracht dit samen in de volgende zeven punten: 1 andere les-indeeling (oude en nieuwe lessen); 2 nieuwe inhoud geven aan bestaarde leerstof: 3. uitbreiding en inkrimping van leerstof; 4. aanstellen van meer vakonderwijzers; 5. verandering van de inrichting der school; 6. inschakelen d«r leerlingen zelf en 7. aanpassing dei- examens op de scholen. In zijn toelichting ging de heer Deen nader op deze punten in. Hierbij kwam naar voren de wenschelijkheid voor som mige lessen een vakleeraar aan te stellen. Aan die vakken waar een cultureele strek king van uitgaat zooals muziekonder wijs. declamatie, e.d. meer aandacht te besteden. De examens kunnen verlicht worden door het laten vervallen van b.v. wiskunde en natuurkunde. Een uitzonde ring moet natuurlijk gemaakt worden voor Wanneer spelen ze weer thuis? Zooals wij reeds eerder meldden, wor den door de besturen van Stormvogels en V.S.V. alle pogingen in 'l werk gesteld, als het maar eenigszins mogelijk is. in het komende seizoen weer te Umuiden te spe len. Zooals de zaken er echter thans voor staan, is nog met geen enkele zekerheid te zeggen, dat dit ook inderdaad het geval zal zijn. Zooals bij velen bekend zal zijn, heeft de gemeente het voornemen op „Schoonenberg" een sportpark te bouwen, maar het ligt voor de hand, dat het nog wel geruimen tijd duren zal, alvorens dit verrezen is. Daarom willen de gezamenlijke bestu ren van onze eerste klassers trachten op hun eigen terreinen-complex, dat echter zeer verwaarloosd is en waar elke acco- modatie ontbreekt, een paar bespeelbare terreinen met de noodige accomodatie te krijgen. In deze richting wordt nu reeds eenigen Hjd gewerkt. Geen halve dagen meer Na te Paaschvaeantie is een deel van School 4 voor het onderwijs vrij gekomen, n.i. 7 va de 14 lokalen. Hierin zijn onder- gebi een viertal klassen van School 2 en drie van School 4. De klassen van School 4 vonden voorheen onderdak bij de Creutzbergschool en die van School 4 bij School 6 aan de Eksterlaan. Aan al deze scholen kunnen nu de leer. lingen den geheelen dag les ontvangen en daar dit bij de andere openbare scholen reeds het geval was, is dus van ban dagen school geen sprake meer. De Roode Aarde Donderdag werd in ee i nochtvoorstel- ling voor een zoo goed als geheel bezette zaal i". „Tha'.ia" de verzetsfilm ..De roode Aarde" vertoond Aanvankelijk had het in de bemoeiing gelegen zulks de vorige werk tc doen, doch toen was het talrijke publiok, nadat de film voor een klein ge deelte was vertoond, genoodzaakt onbe- vixilgl naar huils te gaan, doordat er kortsl'uting in de geluidsinstallatie was «ntstt i Thans echter bleef elke storing achterwege en heeft men genoten van de prachtige, diepen indruk makende verzets film. Marktbericht De aanvoer bedroeg 86.045 kg, waar onder 17.950 kg schol, 15.700 kg kabeljauw. 30.500 kg schelvisch, 2.785 kg wijting 1190 kg poontjes, 1290 kg koolvisch. 4460 kg makreel. kg tarbot en griet. 6900 kg tong en:. "en f 17.580. hen, die interesse voor deze vakken heb- oen en voor hen, die deze vakken voor hun latere studie noodig hebben. Verder nog het ontwikkelen van het verantwoor delijkheidsgevoel door het geven van spe ciale opdrachten aan de leerlingen. „Aan al deze vernieuwingen zijn na- •.uurlijk bezwaren verbonden. Ik acht deze echter niet zoo groot, dat ze niet over wonnen zouden kunnen worden." Na afloop van de lezing kregen de leer krachten gelegenheid om over het ge sprokene te discussieeren. Hierbij kwamen nog eenige interessante denkbeelden naar voren. Politie versus gemeentepersoneel Donderdagavond ontmoetten elkaar op het Terrasvogels-terrein de elftallen van de politie en van het gemeentepersoneel. In beide elftallen ontdekten we eenige bekende spelers. Zoo kwamen voor de politie o.a. Haak Jr., Van Onselen en Dek ken Stormvogels) uit en ontdekten we bij het gemeente-personeel o.m. Bakkum en Kaldenbach van Velsen en Schoon van Terrasvogels. De politie beschikte niet over haar sterkste ploeg, terwijl de ge- meentemenschen vrijwel volledig versche nen. Het is een zeer geanimeerde partij voet bal geworden. De politie, met den sterken wind in den rug spelende, wist in de eer ste helft door Wielinga de leiding te nemen, maar nog juist voor de rust maak te Kaldenbach gelijk, welk schot onhoud baar was voor den invaller-doelman der politie. Na de rust leek het er aanvankelijk op, dat de politie een zware nederlaag tege moet ging, want binnen 10 minuten had Kaldenbach den stand op 3—1 gebracht. De politiemannen hielden echter vol en doordat de wind wat ging liggen, kwamen zij weer meer in den aanval. Een snelle doorbraak van Wielinga leverde een twee-, de doelpunt op (32). Hierdoor keerde de spanning weer te rug, Schoon stuwde zijn voorhoede steeds krachtig op en toen I-Iaak Jr. na een doel- worsteling een schot van Bakkum van richting veranderde, was het 42. Nadat de politie-voorhoede in enkele seconden tijd tweemaal tegen de lat had geschoten, verkleine Van Onselen den achterstand tot 43. Om het damkampioenschap van IJmuiden Suijlc heelt de leiding:. Een bijzonder verrassende wending heeft het damtournooi om het kampioenschap van IJmuiden genomen. Suyk wist van Krikke en Postma te winnen, waardoor hij met 4 gesp. en gewonnen partijen de leiding heeft genomen. Donderdagavond speelde Suyk tegen Dukel. Wel wist laatstgenoemde speler in het vergevorderd middenspel overwe- gedn voordeel te behalen, maar Suyk slaagde er in nog juist de remise te be reiken. Postma won van H. de Boer. De stand luidt thans: V' ,-ren 78 11.202; KW oo I 5.50(1. Kotter: GG J34 f 9193. Kustvisschers: UK 2 f 2588; KW 77 f 2142, gesp. gew. gel. verl. pnt. Suyk 5 4 1 0 9 Laros 5 3 1 1 7 Ligthart 5 2 3 0 7 B. Dukel 6 2 3 1 Postma 6 2 1 3 5 Dixhoorn 5 1 2 2 4 Krikke 5 0 2 3 2 H. de Boer 5 0 1 4 1 CDLXXXV. Schema voor een Open Brief aan Zijne Excel lentie den Minister van Land bouw, Visscherij en Voedsel- v oorzien inig. Excellentie Ik hoop. dat U het mij niet ten kwade zult duiden, dat ik zoo vrij ben, mij langs dezen eenigszins ongebruikeliiken weg tot U te wenden. Het zijn vreemde ijden. Excellentie en in vreemde tijden komt men wel eens tot dingen, waaraan men onder normale omstandigheden niet zou hebben gedacht. De bom is gebarsten, in IJmuiden. en naar ik hoorde, ook in eenige andere vi'sschersplaatsen. Het was een „delayed action bomb", zooals we zouden zeggen in een tijd. die nog niet zoover adhter ons ligt, toen Engelsch nog zoo'n beetje de voertaal in ons land was. Een uit gestelde tijdbom; want de zaak had evengoed veertien dagen vroeger kun nen ontploffen. De bom lag al heel lang onder het visscherijbedrijf, is langen tijd dood gebleven, begon toen net als die bewuste 1000-ponder in de buurt van Buckingham-Palace, plotseling te tikken en is tenslotte geëxplodeerd. En nu ligt in een tijd dat: de Noordzee vol visch zit, we beschikken over een vangappa- raat, dat in staat is alleen in IJmiiiden wekelijks 10.000 kis ten visch aan te voeren en weg te werken, het Nederlandsche volk groote behoefte heeft aan visch, de geheele vloot op eenige trawlers na die nog in zee zijn, stil. En alle instanties zoeken naar een oplossing en kunnen die klaarblijkelijk niet vinden. Als men zoekt naar de oplossing van zekere moeilijkheden, zoekt men eerst naar de oorzaken daarvan. En als we ons afvragen, wat de oorzaak van die huidige moeilijkheden is, dan is_ daar voor maar één antwoord de visdh is weg -georganiseerdMaar, Excellentie, dat wil nog niet zeggen, dat we nu maar in eens alle leiding overboord moeten gooien. In geenendeele. We zou den dan wellicht van den eenen chaos in den andere vallen. Het visscherijbe drijf is dank zij de leiding, die kwam van Uw departement, in iets meer dan een half jaar gebleken in staat te zijn, een groot deel van het Nederlandsche volk van de onvolprezen voortbrengse len van de Noordzee te doen genieten. Er zijn hierbij fouten gemaakt, maar fouten maken is nu eenmaal een in- haerente kwaal van degenen die wer ken. Het valt helaas niet te ontkennen, dat wat er thans geschiedt, het gevolg is van de bemoeiingen der instanties, die het visscherijbedrijf cctnitroleeren. Vandaar mijn opmerking, dat de visch weg-georganiseerd is. Bedoelde instan ties hebben op het juiste oogenblik ver zuimd, die maatregelen te nemen, die noodiwg waren om het bedrijf aan den gang te houden; immers iedereen weet, dat de reeder wil varen of laten varen, dat de visscher wil vissollen en de koop man wil koopen. En de consument wil consumeeren. De politiek speelt hier geen rol. De eenige categorie, die dezen toestand toejuicht is de visch. d'ie weer eens veilig in de Noordzee kan rond zwemmen. De boel is vastgeloopen. door dat voor den reuzenaanvoer van schol (350.000 K.G. op zes opeenvolgende marktda gen!) geen afzet was, althans niet te gen behoorlijke prijzen. En ook door dat de aanvoerders voor het feit kwa men te staan, dat ze niet wisten, wel ken prijs ze voor him visch maakten. Zooiets, Excellentie, werkt- verlam mend, want ieder die werkt, wil graag weten wat hij verdient. En dat wisten op zeker moment noch de reeders, noch de visschers, welke laatste categorie zooals U weet, eveneens groot belang heeft bij de opbrengst van de vangst. Er werd deze week een merkwaar- dige vergadering in IJmuiden gehouden. In die vergadering zaten schouder aan schouder trawlervisschers en kustvis schers, onder welke laatsten ook de kleine reeders. Zij allen hebben gezocht naar een oplossing en kwamen tenslotte tot de conclusie, dat deze gevonden moest worden in het invoeren van een systeem van vaste prijzen, niet van maximumprijzen. Ik hoop dat Uwe Excellentie niet op de vaste prijzen gaat overschakelen, want dan krijgen wij vroeg of laat weer narigheden. Een groote minderheid was voor vrijen handel en als ik had mogen stemmen, had ik ook voor vrijen han del gestemd. Excellentie, als U IJmuiden het leven én de consumenten de visch wilt terug geven laat den handel dan vrij, des noods voor een maand bij wijze van proef. Gaat het niet, dan kan in een handomdraaien weer op den ouden toe stand teruggeschakeld worden. De Vak groep Groothandel zal zich wel aan passen. Uw afschrik voor den vrijen handel is klaarblijkelijk gebaseerd op Uw vrees voor een prijsstijging voor bepaalde viscihsoorten, maar ik deel die vrees niet. En zou het dan zoo erg zijn, als de wijting en de schelvisch eens een keer wat duurder verkocht werden? We leven thans tusschen Paschen en. Pink ster, de traditioneele malaisedagen voor het vischverbruik. En als de visscher- man ziet. dat hij door maar steeds schol aan te voeren, geen behoorlijke besom ming kan maken, zal hij uit eigen be weging wel probeeren, wat meer rond- visch aan wal te brengen. Hoe was het tot vóór den tijd toen het misliep? De loggers en de kleinere kustvisschers vingen dicht bij huis een overvloed van schol; ze kregen daar een f linken prijs voor en dachten zoo gaat 'ie goed. Maar wanneer ze nu eens 5 gulden voor een kist schol krijgen in plaats van vijf en twintig gulden, m'n hoofd er af als dan niet de kustbooten (dat zijn de kleinste trawlers) en de grootste loggers, waar onder er zijn, die voor een trawler niet onder doen, een graadje of wat Noor delijker gaan visschen en in plaats van met platvisch met rondvisch aan de markt komen. Zoo zal de aanvoer zidli aanpassen aan de behoefte. Van belang zou hel, ook zijn. als de venteis ik bedoel de bona-fide leden van de Vakgroep Détailhandel meer Lebenspardon, laat ik zeggen meer armslag kregen en niet genood zaakt waren, binnen hun toegewezen wijk te blijven. Ik heb hooren vertel len, dat in 800 gemeenten van ons land geen visch komt. U zult eens zien, hoe veel gemeenten er uit hun visch-isole- ment verlost zouden worden, wanneer die grenzen van hun arbeidsveld wer den opgeheven. De bemoeiingen van Uwe Excellen ce's instanties zouden wat visscherij en visohhandel betreft, voorloopig beperkt kunnen blijven tot uitkijken hoe het loopt. Ik wed, dat U tevreden zult zijn over het resultaat. Van groot belang voor het bedrijf zou het zijn. indien er voldoende materiaal beschikbaar komt. Als Uwe Excellentie daaraan wat zou kunnen doen, zouden onze visschers U ten zeerste dankbaar zijn. De hoop uitsprekende, dat Uwe Ex cellentie het bovenstaande in overwe ging zult willen nemen noem ik mij Uwer Excellence's dienstw. dienaar PIETERMAN. Eens was hier de Kal vers (iaat Een der grootste gaten, die de Duitsche vandalen Ln de bebouwing hebben ge slagen, vindt men tusschen het Velser- auinplein en den Zeeweg. Hier, links en rechts van Kalverstraat en Engelmundus- weg, tusschen de Piet Heinstraat en den W'illemsbeekweg verdwenen honderden woningen. Wat er van overgebleven is ziet men op de foto: de puinhoopen zijn verdwenen en alleen wat hoopen afgebik- te steenen, wat fragmenten van fundeerin gen, wat half of heel ingestorte kelders toonen de plaats aan, waar eens honder den gezinnen hun rustig leven leidden. Vlak voor ons lag eens üe Kalverstraat, de oudste straat van het oude Velseroord. Twee gebouwen zijn blijven staan. Hoe zal het er hier over tien jaar uit zien? Er is aan deze buurt, uit een stede bouwkundig oogpunt, niet veel verloren gegaan en ook de woningbouwlcundige heeft hier zijn sporen niet verdiend. En aangezien hier recht voor ons de weg naar de spoorwégviaducten ligt mogen we hier in de toekomst een drukke, breede straat verwachten, met aan. weerskanten flinke winkelhuizen met twee of drie ver diepingen. Australië en de walvischvaart Volgens een bericht in Lloyds List, zijn de voorbereidingen, die door Australië worden getroffen, ten einde aan de wal- vischjacht te kunnen deelnemen, thans zoover gevorderd, dat tot het bouwen van een naar de eischen des tijds ingerichte drijvende traankokerij kan worden over gegaan. De minister-president van Tas- manië heeft inmiddels medegedeeld, dat de financiering van de walvischvloot, ge heel door Australisch kapitaal geschiedt. Hobart zal als basis voor de walvisch vloot worden ingericht, terwijl hier tevens de benoodigde walinstallaties zullen wor den gebouwd. Het moederschip, dat door 8 catchers (jachtbooten) zal worden vergezeld, zal gedurende de wintermaanden vanuit Ho bart aan de jacht deelnemen, terwijl in de zomermaanden de jacht on de Westkust van Australië zal worden uitgeoefend, alwaar een speciaal soort walvischen wordt aansetroffen. De gevangen wal- visschen zullen zoovee! mosehjk aan boord van de drijvende traankokerij worden verwerkt, terwijl de geproduceerde traan en andere producten, welke door de jacht worden voortgebracht, aan het eind van het seizoen uit Hobart worden ver scheept. Het te bouwen moedersehiD moet voor het begin van het walvisebseïzoen in 1947 worden afgeleverd, zoodat nog aan dat seizoen kan worden deelgenomen. BINNENLAND Opheffing der laat ste tollen in ons land is aan de regeering ge vraagd door de K. N. A. C. Er zijn nog slechts 32 tollen in ons land. waar van een tiental practisch van geen beteekenis is. AmsterdamCura cao. Met ingang van 8 Juni zal de K.L.M. de zen dienst beginnen, voorloopig 1 x per week. De lijn gaat via New- York. Uit elf provincies elf geschenken, variee- rende van radiotoestel tot een wandelstok, als mede sigaren uit onze overzeesehe ge'oieösdee- len, zijn door het Dutcti Allied Goodwill Com mittee aan Churchill aangeboden. Syrië en Libanon zijn door Nederland er kend. De Nederlandsche regeering heeft den wensch kenbaar ge maakt, dat er tusschen ons land en deze beide landen diplomatieke vertegenwoordiging zal worden uitgewisseld. 18 Fransche journa listen worden vandaag in 's Gravenhage ver wacht. Zij zullen gedu rende een week de gas ten der Nederl. regee- rïng zijn. Rector-magnificus aan dc Nümeegsche Universiteit is voor het studiejaar 1946-'47 prof. dr. A. J. M, Mulders te Nijmegen. Een zware bosch- brand heeft Vrijdag middag in de buurt van Putten op de Veluwe gewoed. Alle bosch brandweren uit de om geving, alsmede de brandweren uit Putten, Voorthuizen, Nunspeet en Apeldoorn rukten uit. Na 2' j uur was men het vuur meester; 50 H.A. bosch waren een prooi der vlammen ge worden. De oorzaak is niet bekend. Gasexplosie. Een Amsterdammer, wonen de aan de Amstelkade, gebruikte gas buiten den meter om en veroor zaakte daardoor een ontploffing van den gasmeter. Ernstig ge wond werd hij in een ziekenhuis opgenomen. Et" ontstond bovendien brand. BUITENLAND In verschillende Belgische mijnen zijn stakingen uitgebroken om allerlei redenen, zooals te lage pensioe nen, te hooge bedrijfs belasting, onvoldoende sociale veiligheid en in sommige gevallen om de capitulatie van Duitscliland te vieren. De Londena&r Al- bert W, T. Orsborn, een 59-jarig officier van het Leger des Heils, is tot hoofd van deze instel ling benoemd. Generaal Wevgand, de Fransche opperbevel hebber in 1910, die reeds drie en een half jaar gevangen zit, eerst in een Duitseh kamp en later in de Fresnesge- vangenis, beschuldigd van collaboratie, zal voorloopig in vrijheid worden gesteld wegens zijn hoogen leeftijd. De dubbele zomer tijd in België gaat in den nacht van 18 op 19 Mei in. Op 31 Dec. bezat België in totaal 137.014 motorrijtuigen. Haarlem en Omgeving Ds. Oskamp uit Velp heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeen te van Haarlem aange nomen. Hij wordt hier predikant van wijk 4. De Gereformeerde Kerk (Onderhoudend art. 31 IC. O.) van IJmui den zal worden ge splitst in IJmuiden en Santpoort. Het afscheid van Ds. A. J. van Rhijn te Vlaar- dingen is bepaald op 19 Mei en de Intrede ais predikant van de Ned. Herv. Gemeente van Haarlem op 2 Juni. De Gereformeerde Kerk (Hersteld Verband) zal zich zooals bekend is, vereenigen met de Ned. Herv. Kerk. Ter gelegenheid daarvan zal op 19 Mei te Haarlem een bijzondere dienst worden gehouden, in de Groote Kerk, des avonds te 7 uur. Voorgangers zijn Ds. G. W. van Derh en Ds. C. J. Waarden- burg.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2