Moderne industriehuisvesting in onze gemeente? Katerdag 11 Mei 1940 Causerie over de Trading Estates in Engeland De Keeren H. A. Maaskant, een der ontwerpers van het nieuwe uit breidingsplan dezer gemeente en Ir. A. G. van der Veen, chef van den Economisch-Technologischen Dienst van de Kamer van Koop handel en Fabrieken in de provin cie Zuid-Holland hebben onlangs een studiereis gemaakt naar Enge land, teneinde het nieuwste, wat op het gebied van den wederopbouw door de Britten tot stand wordt ge bracht, te bezien. Op verzoek van het gemeentebestuur van Velsen hebben genoemde heeren Vrijdagmiddag in de raadzaal een cau serie over de moderne Engelsche in dustriehuisvesting in de „Trading Esta tes" gehouden. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. Mr. H. J. J. Scholtens, burgemees ter van Beverwijk, vele industrieelen, vertegenwoordigers der groote bedrij ven van reeders en vischhandel, aan nemers enz. Burgemeester Mr. M. M. Kwint open de de bijeenkomst met een kort woord, waarin hij zeide, dat het gemeentebe stuur eerst van plan was, deze cause rie in enge ren kring te doen houden; in verband met het groote belang heeft liet gemeentebestuur een groot aantal uitnoodigingen verzonden. Ir. van der Veen voerde het eerst het woord. Spreker zeide, dat hij en de heer Maaskant, zoekende naar nieuwe wegen voor den wederopbouw een reis naar Engeland hadden gemaakt, om daar de plannen te bestudeeren. Hij wees er op. dat het door den achteruit gang op het gebied van tuinbouw, scheepvaart en handel noodig was, nieuwe wegen in te slaan. In vele tak ken van bedrijf is weinig kans op uit breiding. Voor het zoeken van werkge legenheid moet daarom gedacht worden aan industrialisatie van ons land. Ook de westelijke provinciën, meende spre ker, moeten hun aandeel hierin hebben. In Engeland heeft men, toen 16 jaar geleden de conjunctuur omsloeg, in in dustriegebieden de werkloosheid be streden door het verleenen van facili teiten aan de industrie en wel door den bouw van fabrieken van overheidswege. Complexen van terreinen werden inge richt en tegen zeer billijke huurprijzen beschikbaar gesteld. De jongste oorlog heeft dezen ontwikkelingsgang gewij zigd, daar deze zaak thans in handen is van den Board of Trade. Naast de Go vernment Trading Estates kwamen de Private Trading Estates, groote indus trieparken met daarop klaargemaakte fabrieksgebouwen, die aan particulie ren werden verhuurd. Als voorbeeld noemde spreker Slough ten N. van Lon den oorspronkelijk een plaats met 18000 inwoners, die door het vestigen van den Estate in eenige jaren groeide tot een stad met 96000 inwoners. Hier bevindt zich ook een „social centre". In Slough worden openbare voorzieningen als gas, water en electriciteit geleverd door de Slough Trading Company, de eigenares van den Estate. Industrieën, die zich hier komen vestigen, vinden het noo- dige fabrieksgebouw kant en klaar. De huurprijs bedraagt Vz tot 1 penny per vierk. voet, hetgeen komt op 6 proc. dei- bouwkosten. Ook de regeering houdt zich hiermee thans ijverig bezig. De gebouwen worden beschikbaar gesteld op de prijsbasis van 1939, ondanks dat de kosten veel hooger zijn. De fabrieksgebouwen zijn over het algemeen standaardtypen van 6000 tot 30.000 vierk. voet. De gangbaarste zijn de eenheden van 6000 voet. In de Esta tes zijn cantines voor de fabrieksarbei ders en de Trading Estate Company zorgt ook voor het transport van goe deren van het'fabrieksterrein naar de hoofdlijn. De fïnancieele positie van Slough is bijzonder gunstig. De Com pany keert geregeld 10 proc. uit. Spre ker meent, dat de winst niet alleen wordt verkregen uit het verhuren der gebouwen, maar ook uit de winst op de levering -van gas. water en electriciteit en op het transport. Ook buitenlandsche w.o. Nederland- sche ondernemingen hebben de Estates tot zich getrokken. Ook oorlogsindus trieën worden als Trading Estates voor alle mogelijke industrieën ingericht. Het is spreker gebleken dat men zich in Engeland meer richt op den'bouw van fabrieken dan op liet herstellen van woningen, ongetwijfeld ter verbetering van den export. In Hamilton is een groote fabriek, waar de Nederiandsche Philips zich zal vestigen. Industryflats achtte spreker een speciaal object voor groote steden. Spreker gaf tenslotte als zijn meening te kennen, dat ook hier plaats is voor de vestiging van industrie, daar er fac toren aanwezig zijn. die een goede in- dustrieele ontwikkeling doen verwach ten. Na de uiteenzetting van Ir. van der Veen vertelde de heer Maaskant nog eenige bouwtechnische bijzonderheden. Hij zeide o.a. dat m de factory-flats op de verschillende verdiepingen ook ver schillende industrieën gevestigd zijn. Vervolgens vertoonde de heer Maaskant een serie lantaarnplaatjes van de be zochte Trading Estates en ook van in dustry-flats in Londen, die gevestigd zijn in de hoofdstraten, vanwege de winkelgalerij, die zich op den beganen grond bevindt. Na afloop der causerie was er gele genheid voor gedachten wisseling. Eenig commentaar. Het lijdt geen twijfel, dat de gemeen te Velsen voor de industx-ie goede per spectieven biedt. Maar naar onze mee ning valt een bespreking over de moge lijkheden voor het vestigen van indus- trieele ondernemingen in Velsen of IJmuiden buiten het kader van den we deropbouw, zoodat deze overigens inte ressante causerie van de heeren Ir. van der Veen en Maaskant evengoed of wellicht beter tien jaar geleden ge houden had kunnen worden. Hun ideeën betreffen naar onze meening niet zoo zeer den wederopbouw als wel den op bouw, omdat voor Trading Estates, zoo als men die in Engeland sticht, terx-ei- nen noodig zijn van eenige honderden hectai-en en die vindt men niet op de gronden, die op een nieuwe bebo.uwing liggen te wachten. Deze zijn broodnoo- dig voor het vestigen van woningen voor de nog steeds verjaagde Velsena- ren of voor de bijelkaar huizende ge zinnen, voor de jonggetrouwde paren, die noodgedwongen bij vader en moe der zijn ingetrokken. Tei-reinen voor Trading - Es ta t es zijn er genoeg te' vinden in onze gemeente niet in de bebouwde kommen, maar in het wijde polder land, langs Zijkaxxaal B bij voobeeld. De heer Maaskant toonde een project voor een Tx-ading-Estate bij Rotter dam.... in den Spaanschen Polder. Ook in Rotterdam sticht men geen estates in het vernielde stadsdeel, maar buiten, waar de hectai-en bouwgrond voor het grijpen liggen. Vele, jareii geleden hebben we in dit blad een lans gebroken voor het bou wen in het polderland en wel om het natuurschoon in onze gem ;ente, dat door de stichting van het Hoogovenbe- drijf al zulle een grooten knauw had gekregen, voor een algeheelen onder gang te behoeden. Het had kort na den vorigen oorlog weinig gescheeld, of Vel- serbeelc was gesneuveld. Het stichten van 1 rading Estates it onze gemeente links of rechts van de spoorlijn kan alleen gaan ten koste van weer een stuk natuui'schoon. Het heeft ons vei-wor.aei-d, dat deze materie bij de causerie ten gemeentehuize niet aangesneden is en daax-om lijkt het ons gewensebt, dat het sein „Wees op uw hoede" geheschen wordt. Trading Estate in IJmuiden. Tenslotte willen we er even op wij zen, dat we in IJmuiden al bijna een halve eeuw een instelling hebben, die op dezelfde leest geschoeid is als de Government Trading Estates, nl. het Staatsvisschei-shavenbedrijf. Ook dit bedi-ijf verhuurt industrieruimten (pak huizen). levert den feuurders gas, water, electriciteit. Dennen worden bedreigd jOen nasleep van de bezetting;. Er heerscht op het oogenblik in ons land een ernstige plaag van den „dennen- scheerder", een klein kevertje, dat in het najaar door zijn vreterij de jonge loten van de dennenboomen doet afvallen. De schade, door dit insect aangericht, is reeds zeer groot en zal dit jaar nog ern stiger vormen aannemen, wanneer de be strijding niet energiek ter hand wordt ge nomen. De larven van deze kevers, aldus schrijft het instituut voor toegepaste biologisch onderzoek in de natuur, ontwikkelen zich in de schars van gevelde dennenstammen (ook wel in nog staande, maar door een of andere oorzaak sterk kwijnende hoo rnen) en kunnen gemakkelijk vernietigd worden door deze stammen te ontschor- beuren. daar zij zich anders tot volwas sen. Dit moet echter voor half Mei ge- sen kei'ers hebben ontwikkeld, die de stammen weer verlaten. Op grond hier van is in art. 5, lid 1 van de boschwet 1922 bepaald, dat voor 15 Mei als het lig gend dennenhout of ontschorscht, of naar de plaatsen van gebruik afgevoerd moet zijn. De huidige plaag is ontstaan, doordat de bezetters zich bij hun veilingen in de bosschen niet aan deze bepaling stoor den en de boschbezitters meestal niet in staat waren, haar na te leven. Thans doet het instituut voor toegepast biologisch on derzoek in de natuur (ITBON) een beroep op alle boschbezitters en beheerders van bosschen om de hierboven genoemde be paling uiterst nauwgezet uit te voeren. Men beperke zich daarbij niet tot het lig gende hout. maar late alle staande, maar sterk kwijnende of stervenre boomen vellen en ontschorschen (men veile echter niet dan na verkregen kapvergunning van het staatsboschbeheer). Wanneer alle be trokkenen medewerken, bestaat ér een goede kans. dat de plaag nog dit jaar wordt beteugeld. SANTPOORT Partij v. d. Vrijheid Voor de Partij van de Vrijheid spraken Vrijdagavond in het Stationskoffiehuis mr. Van Hattum over „Waarop is de Partij van de Vrijheid gegrondvest?" en mr. dr. Caron over „De ontwikkeling in Indië". De eerste spreker belichtte de pijlers, waarop de nieuwe samenleving volgens de P. v. d. V. moet rusten: Vrijheid, Ver antwoordelijkheid en Sociale Gerechtig heid. Onder vrijheid, aldus spr.. verstaan we geen bandeloosheid. Vrijheid, betee- kent gebondenheid. De vrijheid van den een, moet de vrijheid van den ander met zich brengen. De rechtsstaat, waarin wij willen leven, is onbestaanbaar zonder de vrijheid van het individu. Ons volk heeft de vrijheid lief en daarom verzetten wij "ons tegen socialisatie, waarin wij een aanslag op onze vrijheid zien Doch vrij heid en verantwoordelijkheid zijn onaf scheidelijk aan elkaar verbonden. Het in dividu moet zich aansprakelijk stellen voor zijn eigen daden. Daarom mag het particulier initiatief niet gedood worden. Het leven verliest dan zijn waarde. Men leeft dan niet, maar wordt geleefd. Op sociaal gebied wil de P. v. d. V., dat werknemers en werkgevers als gelijkbe- rechtigden tegenover elkaar staan. Geen van beide partijen mag de absolute macht hebben, wil men tenminste niet de dic tatuur óf van Hitier óf van het corrt- munisme. Spreker eindigde met als zijn meening te kennen te geven, dat de vernieuwing geboren moet woi-den uit het gebod „Hebt uw naaste lief als u zeiven". Mr. Canon schetste, wat Indië betrof, de laatste halve eeuw in een vlug tempo. De eerste groote conclusie, welke spreker trok, was, dat Nederland door de instel ling van diverse i-aden de inlandsche be volking opvoedde tot zelfbestuur. In 1938 bereikte onze regeering een door Indiërs, Crineezen en Arabieren ondertee- kende petitie, waarin gezegd werd: „La ten wij eens een ronde tafel conferentie beleggen en zien, of 't mogelijk is, om na een zeker tijdsverloop te komen tot een autonomie". Het feit, dat onze regeering deze petitie afwees, heeft in Indië groote ontstemming gewekt. Als Indië in 1940, het jaar, waarin ons land door Duitschland overweldigd wordt, ervaart, dat Nederland niets nieer in de melk te brokken heeft, yoelt hef, zich min of meer onafhankelijk. Daar komt dan nog bij het neerhalen van het prestige van de Europeanen door de Japanners. En slechts door ons prestige, niet door onze militaire macht, hadden wij kunnen re- geeren. Japan ging nog verder. Het richtte een nieuw bestuur in en hitste de bevolking op. Toch had nog veel voorkomen kunnen worden, als direct na de capitulatie van Japan een Hollandsche leiding zou geko men zijn. Maar onze regeering gebood de hooge ambtenaren in de kampen te blij ven. En dat gaf Soekarno en den Jappen weer moed. Aanvankelijk zei onze regeering, dat ze niet met de revolutionnairen wilde praten. Dat was een resoluut standpunt, doch men hield zich daar niet aan Men besefte blijkbaar niet. dat Sjahrir. wiens gezag aanvankelijk niet verder reikte dan zijn eigen woning, een zetbaas van Soe karno was. Dan krijgen we besluursfoulen zóó groot, dat men niet begrijpt, hoe dat mogelijk is. De minister van Overzeesche gebieden is in de Kamer zelfs meer een advocaat voor Sjahrir, dan een Neder iandsche minister. De regeering doet toe zeggingen, die zeer ver gaan en die de Indische republikeinen steeds driester in hun eischen maken. Ons volk moet dit krachtig afwijzen en daarom in geen ge val stemmen op de Partij van den Ar beid en op de communisten. Want, zoo eindigde spr., het ondeelbare rijk moet behouden blijven. Pas op de fietsen!# Deze week zijn verschillende rijwielen tegen den wil van den aanvankelijken be zitter van eigenaar veranderd. Men zij gewaarschuwd en late vooral ook des avonds voor men zich ter ruste begeeft, geen rijwielen achter het huis staan. Zang De pas na de bevrijding opgerichte R.K. gemengde zangvereeniging onder directie van den heer Spook, mag zich in een ge- stadigen bloei verheugen. Het koor telt nu reeds bijna 100 leden. Op 20 en 22 Mei hoopt men wederom een concert te geven. Predikbeurten ZONDAG 12 MEI IJMUIDEN. Ned, Herig Kerk. Kanaalstr.: 10.30: Ds. Peters, uit Beverwijk. 5,30: Ds, Plaggemnrs. uit Spaarndam. Goede Herder kerk 10 30: Ds. G. F. Callenbach, Gcrer. Kerk. Kanaalstraat. 9: Ds. S. E. Wesbonk 3.30: Ds E. G v. Teylingen. Goede Herder kerk 9: Ds. E G. v. Teylingen. 3: Ds. S. E Wesbonk. Oud Kath. Kerk 9.30: Toediening van het Heilig Vormsel door den Bisschop van Haarlem Monseigneur J. v. d. Oord. 3.30: Vesper. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds HenstVa. Geref Kerk (Art. 31 K.O.) 10 5.15: Ds. Koenekoop. uit Gouda. Vrijz. Hervormden 10.30: Prof. Dr. Bergli van Eyslnga, uit Bloemendaal. A. v. d. -cger des Hells- 10.30 Heiligingsdienst. 8: Open bare verloBalngssamenkomst onder leiding van Ds. H. v. d. Filer. VELSEN. Ned. Ilerv. Kerk 10: Ds. J. Bronsgeest. SANTPOORT. Ned. Iferv. Kerk. 10: Ds. Ch de Beus Kapel 5. W. A Duys. Geref. Kerk. 9.45 en 5: Ds. A. Verschoor. Geref. Kerk in 11.V. 10.30: Ds. W. A. Dutjs. Slui- tingsd lenst. VELSEN Ned. Onderwijzers- vereeniging Onder leiding van een heer P. I-I. v. Os hield de afdeeling Kennemerland van bovengenoemde vereeniging een ledenver gadering. Na een openingswoord van den voorzit ter volgde een kleine ceremonie. De voor zitter reikte n.l. aan een dame en een aantal heeren, allen oud-bestuiirsleden van. de vroeger bestaande onderwijzers- vereenigingen „Bond van Ned. Onderwij zers" en het „Nederl. Onderw. Genoot schap" als erkenning voor het vele ver dienstelijke werk, dat zij in hun re.sp. be stuursfuncties hadden verricht, een por tret van Theo Thijssen, den bekenden verscheiden onderwijsman, uit. Tot afgevaardigde naar het congres te A'dam, waarop o.a de aansluiting bij het A.C.O.P. zal worden besproken, werd de heer C. C. J. Brouwer aangewezen. Bij het punt „Verslag salaris-actie" kwam nog weer eens duidelijk naar voven, hoe urgent de verbetering van de onder wijzers-salarissen kan worden genoemd. De ernstige wensch werd uitgesproken, dat de regeering in deze spoedig met af doende voorstellen zou komen. Uit het verdere gesprokene stippen we nog aan, dat de kans groot is, dat een on, derwijzers-tooneelgroep tot stand komt. De bedoeling is om, evenals dit in Haar lem reeds zoovee] jaren gebeurt, op gezet te tijden voor de jeugd op te treden met opvoedend kindertooneel-werk. Motor-demonstratie Hedenmiddag organiseert de motorgroep „Kennemerland" op het Waterloo-terrein een groote motordemonslratie Een aantal leden van ..Kennemerland" zal van zijn kunnen blijk geven. Grondstoffen voor de papierfabriek Het begon gisteren voor de steigers van de papierfabriek op een voor-oorlogscho drukte te lijken, daar niet minder dan drie zeeschepen met grondstoffen geladen aanwezig waren. Het Noorsche s.s. „Heien" kwam Don derdagavond binnen met een lading hout- stof, terwijl het Noorsche s.s. „Munin" met eenzelfde ladng Vrijdagmorgen arri veerde, doch vóór de Velserbrug moest vastmaken omdat het Zweedsche s.s. „Pa- tria", dat eveneens houtsiof aanvoerde, nog in lossing was. Dit laatste schip vertrok gistermiddag naar de binnenhaven van het Hoogoven- bedrijf om ijzer te laden. BIOSCOOP „DE PONT". Een journalist, een journaliste, een mis- dadigersbende en de politie maken jacht op de „Mona Bella", een echte Rembrandt. Deze „Mona Bella" is in het bezit van een oude dame, die slechts twee „troetelkin deren" heeft: de „Mona Bella" en haar hondje Mitzl. De dievenbende bemachtigt het schilderij en hangt er een waardelooze copie voor in de plaats In de jacht op de daders rijden Stevenson en m:ss Donovan, beiden journalist, elkaar geregeld in de wielen. Alles komt nog goed, dank zij een speciaal merkteeken op de echte „Mona Bella". .Natuurlijk vinden Stevenson en miss Donovan elkaar. Toen deze film ver vaardigd werd. had men blijkbaar nog niet van Van Meegeren gehoord. De experts konden zoo maar met een vergrootglas constateeren of de Rembrandt echt. dan wel valscb was. Een film die ruim een uur amusement brengt van de gezellige soort. Agenda voor Velsen ZATERDAG 11 MEI. Bioscoop „De Pont". 8 uur: Cowboy filmster en De Gestolen Rembrandt. Thalia-Theater. 7 en 9 uur: Fernandel als Rebel. ZONDAG 12 MEI. Bioscoop „De Pont". 2.30. 5 en 8 uur*, zie Zaterdag. Thalia Theater. 2.30, 4.30, 7 en 9 uur: zie Zaterdag. IJMUIDEN Eerste Ilollandsclie Nieuwe reeds begin volgende week Zooals wij reeds hebben gemeld, zijn j.l. Woensdag de eerste loggers van IJmuiden uit ter haringvangst vertrokken Volgens berichten uit zee zijn de vangsten over vloedig met trekken van 12 tot 80 kantjes. Het is mogelijk, dat reeds in het begin der volgende week de eerste logger van de vissc'nerij terugkomt. Vermoedelijk zal IJmuiden de primeur krijgen. Diederiks clubkampioen te Beverwijk Het zal de IJmuider dammers interes seeren te vernemen dat twee ex-DCIJ-ers H. Diederiks en P C Bais in de onder linge competitie der Beverwijksche Dam- club, waaraan 28 spelers deelnamen, strijd hebben geleverd om de bovenste plaats. Tenslotte is het H. Diederiks geweest die in de hoofdklasse zegevierde en het kam pioenschap wist te beha'en De stand luidt: Diederiks II gesp.. 21 pnt. P. C. Bais 12 gesp. 19 pnt. Diederiks moet nog een partij spelen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3