De krankzinnigenverpleging" in Noord-Holland Overtollige legergoederen in Europa Het nadeel van de bijzondere bestemming van „Duin en Bosch" "Wij hebben al medegedeeld, dat het voornemen is het gebouwencomplex van :t provinciaal ziekenhuis „Duin en Bosch" bij Castricum te bestemmen voor de ver pleging van gedetineerde NSB-ers die geestelijke afwijkingen verloonen. Gezien van de zijde der menschen die moeten zorgen voor huisvesting en ver zorging der NSB-ers, is dit een goede oplossing. Er is evenwel ook een andere kant aan deze zaak, waarop wij de aan dacht willen vestigen. De provincie Noord-Holland heeft in dertijd millioenen uitgegeven voor een goede krankzinnigen-verzorging. Er wa ren drie ziekenhuizen, te Santpoort, te Castricum en te Medemblik. In de oor logsjaren moesten de eerste twee (de grootste) inrichtingen evacueeren. Een deel der patiënten ging naar den Dolder, terwijl de anderen overal verspreid werden. Niet alle patiënten behoefden in een andere inrichting geplaatst te worden. Èv gingen ook veel patiënten naar huis of werden in gezinsverpleging opgeno men. In de oorlogsjaren overleed een, in \rhouding van normale jaren, hoog per centage der verpleegden, vooral ouden van dagen. Het gevolg was, dat toen de oorlog afgeloopen was en de mogelijkheid kwam dat de patiënten terugkeerden, het aantal patiënten belangrijk kleiner was dan voor den oorlog. Voor rekening der gemeente Haarlem werden om een voorbeeld te nemen 420 patiënten verpleegd, na den 'oorlog slechts 340. Tot heden zijn nog lang niet alle- pa tiënten van hun familie of uit hun ge zinsverpleging teruggekomen, hoewel het aantal patiënten den laatsten tijd weer sterk toeneemt. Tot heden zijn in „Duin en Bosch" slechts 300 patiënten teruggekeerd. Dat is slechts een klein gedeelte, want het ziekenhuis is op ruim 1000 patiënten be rekend. Er was evenwel niet meer plaats, want het overige deel van het gebouwen complex werd in beslag genomen als in- terneeringskamp voor N S B.'ers. Daar door kwam, dat een deel der uit „Duin en Bosch" geëvacueerde patiënten nog in den Dolder verpleegd wordt. Gehoopt werd dat daarin verandering zou ko men, maar nu „Duin en Bosch" bestemd wordt voor geesteszieken onder de N. S. B.'ers, is de kans daarop geheel ver keken. Daardoor moet de krankzinnigenver pleging in Noord-Holland in een ongun stige positie komen. Niet alleen mist men „Duin en Bosch" te Castricum, maar bovendien is van het provinciaal zieken huis te Santpoort nog een groot paviljoen Buitenlandsche echtgenooten van Nederlandsche mannen Het Commissariaat van Politie deelt het volgende mede; De Nederlandsche echtgenooten van uit het buitenland geboortige vrouwen moeten in de volgende gevallen bij de politie te Haarlem, afd. vreemdelingen vóór 15 Mei een aanvraag tot voortge zette verblijfsvergunning van deze vrou wen indienen: 1. Indien het huwelijk met een Duitsche of Oostenri.iksche vrouw, onverschillig waar, na 9 Mei 1940 gesloten is. 2. Indien het huwelijk met een vrouw van vreemde nationaliteit na 9 Mei 1940 niet in Nederland, doch wel in Duitsch- land of door de Duitschers gecontro leerd gebied gesloten is. Bij het geen gehoor geven aan deze oproeping zal de vrouw voorgedragen worden voor uiUe' Radio geeft HILVERSUM I. 301 M 18.00, 20.00, 23,00 Nieuws. VARA 16.15 U vraagt en wij draaien. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Gesprek over de democratie. 17.30 Film land 18.15 Weeroverzicht 18.18 Lezing door M. A. Keinslda. RNIO 18 30 Progr. v. d Ned. Strijdkr. 10.00 Pianomuziek; VPRO 19.30 Ds. B, J. Aris, 20,05 En nuOké. 21.15 Week overzicht. 21.30 Novelty Serenaders 21.50 Klankbeeld. 22.20 Gesprek v d. week. 22.30 The Ramblers. 23.15 „De Speellieden". 23.35 Avondklanken. HILVERSUM II, 415 M. 19.00, 20.00, 22.00 Nieuws. KRO 16.00 Nacht- vorstverw. 16,30 De bevrijding v, Parijs. 16.45 Musette. 17.00 ICRO-kiosk. RNTO 17 15 Bach- cantate. KRO 17.45 Vliegtuigindustrie. 18.00 Dinermuziek. RNto 18.30 Het rijk overzee 18.45 Dinermuziek. KRO 19.30 Venkiezings* rede. 20.05 Henri de Greve. 20 30 Mei-program ma. 21.30 Klankbeeid. 22.30 Selecta. 22.15 ver kiezingsrede. 23.15 Sprookjes en Griezelver balen. 23.45 Gr.pl. ZONDAG HILVERSUM I, 301 M. RNIO 8.00, 13.00. 13,50, 18.00, 20 00, 23 00 Nieuws en actual. VARA 9.15 Moèdcrda'g- progr. VPRO 10,00 Zondagshalfuur. IKOR 10.30 Piot. Kerkdienst. VARA 12 40 Nog maals: Moederdag. AVRO 13.15 Metropole- -ork. 14.15 Nederland—België. VPRO 17 00 Ds. Spelberg, VARA 17.30 Oome Keesje 19.00 Bravour en Charme, 22.15 Lente-idyllen. 23.30 Dansorkest. HILVERSUM II, 415 M RNO 8.00, 9,30, 13 00. 19.30, 22.00 Nieuws en actual. NCRV 0.30 Prol. studiodiens?. KRO 9.45 Hoogmis. 11,40 Moederdag. 13 20 Lunch concert. 14.30 Sonate in F gr, t. Mozart en introduction et rondo capr. St.-Snëns 1530 Luisterspel: „Moeder". IKOR 17.30 Ned Herv Kerkdienst. KRO 20.00 Hartvelt-kwar- tet 21.15 Muziekspel ..Doornroosje". 22.30 De Faila progr, 23.00 Een. t-ocht langs wereld steden (gr.m,). afgestaan voor de vestiging van- een Roode Kruis ziekenhuis voor illegale werkers. Dit heeft tengevolge, dat een deel der patiënten niet in de eigen omgeving kan worden ondergebracht. Dit is een nadeel voor de patiënten alsook voor de familie, omdat daardoor de mogelijkheid op be zoek vermindert. Bovendien worden al moeilijkheden ondervonden met het onderbrengen van patiënten. Tien Mei in den Schouwburg Een waardig slot van een waardigen dag. Dit is „in a nutshell" het oordeel, dat zich zeker gevormd zal hebben onder de oud-politieke gevangenen, die zich op den avond van den lOen Mei in Stadsschouw burg en Cadi-club te Haarlem hadden verzameld. Wethouder D. J. A. Geluk sprak het wel komstwoord in den Schouwburg, het Haar- lemsch Trio concerteerde op voortreffe lijke wijze, prof. dr. W. Banning zette zijn meeningen uiteen over verzet, heden en toekomst in een improvisatie op een hu maan thema: Het leed van anderen, -dat ook nu nog over de aarde „kreunt", de gerechtigheid en de broederschap, die ook thans vei-trapt en geschonden worden. Een ovatie bewees, dat zijn woorden een echo nalieten in de honderden harten. En daarna kwam de gesublimeerde tra giek van een geheel ras in één persoon tot de bijna ontstelde toeschouwers. De Poolsehe Jodin Chaja Goldstein heeft de vreugden en smarten van haar volk uit gedanst en uitgezongen in zoo'n ontroe rende schoonheid, in zoo'n verbijsterend gebaar van een wanhopige moeder, wier kind uit een Ghetto geroofd wordt, van een gesprek met den Allerhoogste, dat de stilte in de zaal nog voelbaar was, toen het applaus als een plotselinge barst er doorheen kwam. Wanda Reumer, die haar poëzie met een ontwapenende kinderlijkheid en met een indringende stelligheid tegelijk zegde, de heer W. Bakker, Marguérite Couperus, zij allen hebben dezen avond tot een onver getelijke gemaakt voor degenen, die soms lange jaren van alle kunst en schoonheid verstoken waren. Dat mevrouw Couperus slechts uit de zaal en dan nog zijdelings kon medewer ken lag zeker niet aan haar wil, veeleer aan haar gezondheidstoestand, die slechts een artistieke „regie", als we het zoo mo gen noemen, toeliet. In de Cadi-club aan den Zijlweg, die evenais de Schouwburg belangeloos was afgestaan, hebben de oud-concentratie kampbewoners kunnen genieten van een herinnering, die hier en daar duchtig werd opgehaald (in de zaal) en van een pro gramma, dat o.m. verzorgd werd door Maud Kool, de declamatrice Truus Hoyer en eenige sprekers. Vrijwilligers per telegram Het personeel van het hoofdkantoor van den Rijksdienst voor Landbouwherstel heeft aan den burgemeester van Rotter dam volgend telegram gezonden: „Perso neel hoofdkantoor Rijksdienst Landbouw herstel, de staking in de Rotterdamsche havenbedrijven funest achtend voor ons volksherstel, stelt zich ter beschikking om werk te verrichten in voornoemde bedrij ven, met inachtneming van de belangen van Landbouwherstel. Lijst van personen volgt." Ned. militairen hielpen S.S. Twee Duitsche S.S.-lieden, die kans ge zien hadden uit Geertruidenberg, waar zij bij een mijnopruimingsploeg waren inge deeld, te ontsnappen, zijn na een jacht dwars door de heide van achter Waalwijk tot. Helvoirt gegrepen. Er kwam aan het licht, dat hun ontsnapping mogelijk ge maakt was door Nederlandsche militairen, die eveneens zijn ingerekend. DE REPATRIEERING. Het m.s. „Indrapoera" is 9 Mei uit Tand jong Priok vertrokken met 1233 repatrieeren- den aan boord. Het sohip wordt 24 Mei in Suez verwacht. Doctor Winston Chnrcliill zwaait met den koleer, waarin zich de bul bevindt, de enthousiaste menigte toe. Wijn in aantocht Er komen wijnen naar ons land.' Uit Frankrijk komt dit jaar voor onge veer 5V2 millioen gulden aan wijn, welke zending tevens zal omvatten medicinale wijnen, avondmaal- en miswijn. Uit Portugal komt een millioen liter port en 300.000 liter tafelwijn. Uit Spanje betrekt ons land slechts 50.000 liter medi cinale wijnen. Het wijncontingent uit de overeen komst van het vorig jaar (ongeveer l1/?. millioen liter) is thans vrijwel geheel uit Frankrijk in ons land gearriveerd. Deze hoeveelheden zullen dooi- importeurs in den nandel worden gebracht, waardoor in bescheiden mate wijn voor consumptie ter beschikking komt. AGENDA ZATERDAG 11 MEI. Stadsschouwburg: Sneeuwwitje, 14 uur. Prof. Klenow, 20 uur. Begijnhofkapel: Simon Halie, 20 uur. Rembrandt: De Roode Aarde (13 j.). Palace: 30 Dagen Corvee (18 j.). Luxor: Alarm in mijn 17 (14 j.). Alle drie voorstel lingen 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Zet 'm op George, 14. 16.30, 19 en 21.15 uur. ZONDAG 12 MEI. Stadsschouwburg: Tartuffe, 20 uur. Gem. Concertgebouw: Loop naar den Duivel, 20 uur. Bioscopen: als Zaterdag. Briefje aan een verren vriend 's Avonds wordt-mijn schrijftafel eiland. Een eiland van licht en van stilte. De lamp straalt al haar felheid op mijn papier en laat de rest van mijn kamer in het duister. De heele wereld is duister, met mijn schrijftafel als een eiland van licht. De heele wereld is een baaierd van klank en tegenkla.ik met mijn schrijftafel als een eiland van stilte. En zóó schrijf ik een brief aan een ver ren vriend. Van het eene eiland naar het andere. Van licht naar licht, door de duis tere wereld. Van stilte naar stilte, door het geraas. Over de helft van de aarde zal deze brief gaan. Dwars door de onverschilligheid: naar een kamer, ergens in een huis, ergens in een straat, ergens in een stad. een land, een werelddeel. En juist daar zullen mijn woorden hun klank herkrijgen en worden begrepen. Nergens anders. Deze man wil zich niet aa:i 't zelfbeklag der onbegrepenheid verslingeren. Alleen dichters kunnen zich dronken drinken aan hun eigen tranen. Alleen maagden kunnen witte lelies Li slanke vazen schik ken en neerzitten in het koele kaarslicht rond de lijkbaar heurer illusies. Deze man is dichter noch maagd. Hij is zelfs niet eens weemoedig. Het is een blijdschap te weten, dat dwars door een glasharde wereld een brief als een kleine witte vogel kan gaan naar een andere schrijftafel: eiland van licht en stilte. Het is een vreugde te beseffen, dat midden tusschen moord en vernietiging, bleeke afgunst, witte haat en gifgroene jaloezie, een hart klopt op eendere maat. Onder mij raast en kookt de wereld: de holle leegte van de stad. Rond mij is de suizende stilte van de avondduistere kamer. Maar in het lichtste licht is het papier de geduldige ontvanger van mijn gedach ten en mijn pen de glijdende, dansende boodschapper van mijn goede groeten aan een vriend. Uit de stilte wordt de eerlijkheid. En uit het licht wordt de warmte. En niets ter wereld is kostbaarder dan de gewisheid: dit is de waarheid, vriend. Dit is het woord dat ik je zeggen wil, ongekunsteld en sterk en echt. En niets ter wereld stemt den man aan zijn schrijftafel eiland van licht en stilte blijder dan dit. Mr. E. ELIAS. Nederland heeft reeds veel gekocht Over Nederland, Engeland, België, Frank rijk. Italië en Dutisohland zijn nog groote Engelsche, Canadeesche en Amerikaansche depóts verspreid. Speciaal de laatste bezitten een grooten omvang: hun waarde wordt op ongeveer ne gen milliard dollar geschat., dat is enkele malen het geheele Nederlandsche volksinko- men van een jaar. Ten deele bestaan deze depóts uit voor de civiele markt ongeschikte militaire goederen, ten deele uit bruikbare handelsgoederen, waarvan een groot gedeelte nieuw of in nagenoeg ongebruikten staat is. In de depóts treft men groote hoeveelheden goederen aan, waaraan in ons land dringend behoefte be staat: allerhande gereedschappen, machines, medisch en tandheelkundig materiaal, che mische producten, scheepsuitrustingen, ha venmateriaal, (kranen;' enz.) schepen voor binnen- en kustvaart, rubberproducten (ban den, slangen e. d.) trucks, jeeps, tractoren, rupskranen, textiel (halffabrikaten, eindpro ducten en lompen), nieuw en oud papier en papiergrondstoffen, constructiemateriaal, oliën en vetten, kantoorbenoodig'heden, kera mische producten (keukengrei, enz.), vlieg tuigen, electrotechnisch en telefoon-mate riaal, schoenen, touwwerk, spoorwegmate- rieel en -materiaal. Deze goederen worden, naar gelang de troepen repa trieeren, tot surplus verklaard waarna catalogi worden gezonden aan de regeeringen van verschillende landen, onder uitnoodiging een bod te doen op de produc ten, waar zij belangstelling voor bezitten. Nederland heeft reeds voor ettelijke millioe nen aan overtollige legergoederen aange kocht. Het gebrek aan deviezen vormt ook op dit terrein een handicap. Aangezien ook vele andere gegadigde landen krap in hun dol- t K.M. is in een opgenblik afgelegd. Warrel heeft de kap van den wagen opengeschoven, het zonnetje schijnt warm op de hoofden van de rei zigerswanneer ze het Lachende Dorp binnenrijden. Die naam is'niet zóómaar gegeven aan deze wonderlijke verzame ling van huizen, winkels en een kerk. Alles ziet er opgewekt en frisch uit, en de dieren, die door de straten loopen dragen allen een vroolijke glimlach op hun gezicht. Kijk, die meikever, hij is zóó blijmoedigdat hij kopje 'duikelt ■midden over cie straat. Zie dien dikken herbergier onder den luifel van zijn herberg: een breede lach siert zijn oolijk kruis spinnengezicht. Als Warrel dien spin ontdekt, roept hij Wag toe, direct te stoppen en vliegt het wagentje uit. lars zitten, verloopt de verkoop van de sur- plus-goederen moeizamer dan de aanbieders wenschen, wellicht zal dit er toe leiden, dat de verkoopende landen zich bereid zullen toonen, langdurige credieten te verleenen. De Engelsche depóts bevinden zich v.n.l. in België en Duitschland. De Britsche leger goederen worden voor een belangrijk deel naar Engeland teruggeleid, toch komen ook van die" zijde aanbiedingen los, die stellig voor ons land interessant zijn. Er zijn veel oude materialen onder, welke zich leenèn voor veredeling. De Canadeesche depóts bevinden zich o.m. Nederland. Wat uit deze depóts aangeboden wordt, is voor de behoefte van ons land van weinig belang. Nederland heeft thans voor ca. 2 millioen dollar uit Amerikaansche depóts gelcocht, o.m. een groote hoeveelheid gereedschappen, touw en staaldraad, voor een kwart millioen autobanden en coverrubber, 430 ton kranten papier, een aantal jeeps, pyjama's voor het leger, dertien millioen doozen lucifers, film materiaal, een aantal dalcotavliegtuigen, enz. Voorts zijn voor een kleine tien millioen dollars biedingen gedaan of aanvragen in be handeling. Het gaat daarbij over een groote partij houtslijpsel. een aantal lesvliegtuigen, duizenden jeeps (voor Nederland, Indië en marine), locomotieven, sleepbooteil, enz. Nederland heeft ook uit de Engelsche depóts zeer belangrijke aankoopen, met name ten behoeve van de spoorwegen verricht. Ten slotte zij vermeld, dat ten behoeve van het Nederlandsche leger aankoopen plaats hebben uit Canadeesche depóts. Een iedei* veegt zijn eigen straatje De Reiniging mist nog liet materiaal. Herhaaldelijk bereiken het gemeente bestuur van I-Iaarlem klachten over de rei niging der straten. Hoewel het overtuigd is van de gegrondheid van vele dezer klachten, is het voorloopig nog niet bij machte daarin afdoende verbetering te brengen, daar een en ander het gevolg is van gebrek aan het benoodigde materiaal. "Wel zal worden getracht zoo spoedig mo gelijk tot. een verbetering van'den huldi gen, onbevrecligenden toestand te komen. Het gemeentebestuur doet echter, zoo lang de dienst der Reiniging nog niet bij machte is de hem opgedragen taak naar behooren te vervullen, een dringend be roep op de bevolking, om haar medewer king te verleenen en verzoekt daarom de goede, nog veel in gebruik zijnde gewoon te, om het vóór de woning gelegen straat gedeelte regelmatig te vegen, zooveel mo gelijk te handhaven en te bevorderen. In dien dan het opgeveegde vuil ook nog in. de vuilnisemmers zou worden gedeponeerd zou reeds een aanzienlijke verbetering zijn verkregen. Het gemeentebestuur zou het op prijs stellen indien ook de buurtvereenigingen er bij haar leden op zouden willen aan dringen de hiervoor gevraagde medewer king zooveel mogelijk te verleene».

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4