V ictorie-in- AmsterdanT-dag Nederland-België Sport in het Kort De twee elftallen: een Zoo is er dus weer een boekenweek in ons vrije Nederland geweest, een week waarin onze vriend, het boek, om de aandacht heeft gevraagd. Hoewel het eigenlijk niet noodig was, zoo'n week op touw te zetten, daar de belangstelling voor den papieren huis genoot in en na de bezetting tot een on- gekenden omvang is uitgedijd, heeft de commissie voor de propaganda van het Nederlandsche boek gemeend, een oude traditie voort te moeten zetten. Zelfs het gebruikelijke geschenkje is niet achter wege gebleven, zij'het dan ook kleiner, eenvoudiger en vooral een „intiemen" kring bereikend, dan voor den oorlog het geval was. Een voortreffelijk essay van den bekenden bibliophiel M. R. Radermacher Schorer leidt den lezer tot het boek, dat in een aantal andere opstellen nader gebracht wordt tot zijn bezitter. De boekhandelaren hebben deze boe kenweek gevierd met verleidelijke éta lages. waar de vooroorlogsche uitgaven een belangrijke aantrekkingskracht uit oefenen, uitgaven, die in de meeste ge vallen van het spinrag ontdaan uit de verste hoeken van den boekenzolder te voorschijn gehaald moesten .worden. Er heeft zich in de bezettingsjaren een verklaarbare stijging van de populariteit van het boek voorgedaan en deze duurt nog voort, al is het in geringere mate. In onze stad is de belangstelling voor het boek sinds de bevrijding niet voel baar afgenomen, in Rotterdam en Den Haag moet men een terugloop consta- teeren. Over het algemeen kan den boekenlief hebber evenwel weinig goeds geboden worden. Wanneer een oude, gerenom meerde uitgave in herdruk verschijnt, komt het publiek er op af als een bijen zwerm op zoet-riekende honing. Als een buiten landsch boek een étalage gaat opfleuren, is het kleine contingent, dat den onderhavigen boekhandel ter beschikking staat, in een oogwenk uit verkocht. Bezien wij het groote verlangen naar literatuur en lectuur op den wortel, dan blijkt het voort te komen uit de goederensehaarschte, de behoefte naar vergetelheid, welke zich vooral tijdens den oorlog deed gelden en het, eveneens uit de achterliggende jaren stammende gebrek aan uithuizig amusement, van goed gehalte. Een blik vooruit leert ons, dat vooral de Anglo-Amerikaansche literatuur on zen boekennood zal moeten stoppen. Er zijn deviezen beschikbaar gesteld, voor den aankoop van boeken „over there", maar verschillende factoren belemmeren een vlotte aflevering en een direct ver voer. Tollen betaalden hun tol aan de bezetting. Gebleken is, dat in den bezettingstijd een betrekkelijk groot aantal wegtollen is opgeheven, zonder dat daaraan bekendheid is gegeven. Er bestaan in ons land nog slechts-32 tollen met 39 tolboomen, waar van een tiental practisch van geen betee- kenis is. De K.N.A.C. heeft aan den mi nister van Openbare Werken en Weder opbouw verzocht te bevorderen, dat spoe dig het restant van deze obstakels wordt opgeruimd. Werk van Kathe Kollwitz in het Frans Halsmuseum In de expositiezaal van het Frans Hals museum te Haarlem zal van* 16 Mei tot en met 2 Juni een tentoonstelling worden gehouden van een keuze uit het werk van Kathe Kollwitz. Nog tweemaal Hedenmiddag ontmoeten zoowel de dames als heerenhockeyers van ons land hun Bel gische vrienden in het hockeystadïon te Amstelveen. De dameselftallen zijn als volgt opgesteld: BELGIë: De Koninck; Swensson en Bouvy; NEDERLAND: Jurisse (Pinoké); Loeb v. Zuylenburg (RW) en Hoogesteyn (Be Fair); Bels v. d. Velde (BDHC), Smithuyzen (A'dam) en Wijnstroom (BDHC); De Ruyter Hofland (Gooi), Dullaert (H'sum), Piel (HHIJC), Ki-uize (Laren), Goeting (RW). Van de 1G ontmoetingen tegen de Belgische dames heeft Nederland er ^1 gewonnen en 2 gelijk gespeeld. Ook de laatste wedstrijd, op 31 Maart in België, eindigde in een Ne derlandsche overwinning (2—0). Het Belgi sche team is echter versterkt en heeft Frankrijk intussehen met 1—0 verslagen, zoo dat een spannende wedstrijd tegemoet gezien kan worden. Toch geven wij onze dames iets beter kansen. De heeren komen aldus in het veld: BELGIë: Wiser (Rasante); v. d. Haegen (Beerschot) en Reno (Racing); Waterkeyn. Enderlé Rasante) en Delvaux (Leopold); H. Delaval. Toussaint. J. Delaval, Niemegeerts (allen Daring) en Kielbaye (Rasante). NEDERLAND: Koelensmid f.Vdam): Caviet (Gooi) en De Looper (H'sum); Langhout (D. Stud.), Loggere (Laren) en De Waal (Gooi): Steinz (EMIIC), v. d. Doll (HDM), De Roos (BMHC). Kruize (Laren) en Couvret (HDM). Ook de heeren hebben meestal van de Bel gen gewonnen. Zij behaalden 39 winstpunten uit 27 wedstrijden. Op 31 Maart bleven de Belgen echter met 3—2 in de meerderheid. De Belgen zijn ook nu weer gevaarlijk door hun groote homogeniteit: 10 Brusselaren, hoofdzakelijk van Daring en Rasante. Zij zijn dan misschien iets sterker, maar het verschil zal weer klein blijken. De Looper speelt, althans voorloopig, zijn laatsten wedstrijd wegens zijn vertrek naar Engeland. Het zal tevens zijn 40e wedstrijd zijn. Laten wij dus hopen, dat het een suc ces wordt! BILJARTEN. Na 4 ronden leidt de Am sterdammer Gobitz met een goed gemiddelde in de kampioenscompetitie eerste klasse 3 banden te Rotterdam. Door het zeer geringe verschil in sterkte is het uiterst moeilijk een favoriet aan te wijzen. De resultaten van den tweeden dag zijn: Gobitz slaat Wevers, Barnkamp slaat Swee- ring. Tournier slaat Mutsaeris, Baay slaat Heinrich. Wevers slaat Tournier. Sweering slaat Baay, Barnkamp slaat Muisaerts, Go bitz slaat Heinrich. LAWNTENNIS. In den Davis-cupwed- sf.rijd FrankrijkEngeland heeft Frankrijk de leiding met 20. PelizzaMcPhail 61, G—2, 6—2. TétraBasiau G—4, 6—4. 6—3. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 10 Mei 194G BEVALLEN: 7 Mei, M. BronkhorsfOoster lbo, a_; II Mei. G. A. M. SamsonMeijer, z. J. C. ValbrachtHoogendoorn, 2 z.A. van Grondeile—Silvis. z.; 9 Mei. S. Dijkstra—Gei- lings, z.J. S. TuilenaarVisser, d.; A. B. van der VossenHölsken, d.; M. R. Jansen— de Groot, d.: A WiardaBuiteveld, d.; C. F. Blomvan Duffelen, z,; A. KrotKoper, z.; M. J. Jansen—der Kiinderen, z.J. C. C. Da- madSchimmel, z.; M. H. RomeïjnCioese, 10 Mei. M. L. TimmerZwaan. z.W. van HensbergenSombroek, z.; J. H. Vos Belksma. z.; G. StiphoutGroeneveld. z.; G. A. UijtewaalGroeneveld, z.: A. Zorn •van Os. z.; C. A. Smits—van Keulen, d.; J. E. van de Kampvan den. Bos, d. OVERLEDEN: 8 Mei, L. J. van Lemel, 75 j., Craijenesterlaan; L., d. v. P. van der Pols, 19 m.. Kamperlaan; E. van der VoortPen- nirtk, 28 j., Kedoestraat; D., 1 m., z. v. C. van Kampen, Leidschezijstraat; J. Buijtink, 72 j., Floresstraat; A. D. Veenhuizen, 74 j., Schotersingel; 9 Mei. A. van de Leur, 76 j., Nassaulaan; J. B. TeunisMuller, 85 j„ Gast huissingel. GEHUWD; 10 Mei, J. J. Rademaker en A. F. van Beikum: J. Dukker en A. J. M. Rose; J. van der Rol en G. Leniger: C. Olivier en A. M. H. Vlasveld; C. J. Aerts en P. A. Dub belman. Stereofonie. Holleman, Wilkes, Roozen, Rijvers en Smit moeten voor de Nederlandsche doelpunten zorgen. tegen de Belgen Zondag treedt voor het eerst na ruim zes jaar ons nationale voetbalelftal tegen d© Belgen in het veld. Daarmee is een traditie en niet zoo'n slechte tevens in ecrc hersteld. Of de onzen in staat zullen zijn, ook den naam. dat wij de sterkste van de kleine landjes aan de Noordzee zijn, te bevestigen, is echter aan eenigen twijfel onderhevig, gezien de gunstige resultaten van onze Zuiderburen in ontmoe tingen niet Frankrijk, Engeland, Schotland en Luxemburg. Zij wisten in Schotland gelijk te spelen en verloren slechts met één punt verschil van het Éngelsche elftal. In den loop der tijden Na verdienstelijk pionierswerk en een aantal officieuze interland-ontmoetingen, waarvan de meeste tegen Éngelsche toer entallen, werd de eerste „echte" wedstrijd legen België gespeeld, en wel op 30 April 1905 in Antwerpen. Het werd een 11 ge lijk spel. Het was in die dagen de ge woonte, den wedstrijd met een half uur 1e verlengen. Deze verlenging bracht ons de zege: nog drie doelpunten van de beide Vc-locitas-cadetten De Neve en Lutjens maakten een totaal van 41. De return match op het Schuttersveld te Rotterdam werd een 40 overwinning voor de Ne derlanders. In 1906 kregen onze jongens twee maal klop en zoo begon de lange en prettige serie wedstrijden tegen onze Zui delijke buren, die in beide landen tot de belangrijkste van het seizoen gerekend worden en waarbij nu de een, dan weer de ander Nederland echter het meest zich overwinnaar heeft mogen 'noemen. De standenlijst is thans: gesp. gew. gel. verl. pt Nederland 65 34 11 20 79 België 65 20 11 34 51 De laatste wedstrijd was het toch nog gunstige besluit van een zwak seizoen: na een 7-1 nederlaag tegen de Belgen, waar bij Smit fraai koppend het eenige tegen- punt maakte, en een 4—5 dito tegen een enthousiast spelend Luxemburg, werd de thuiswedstrijd tegen België op Zondag 21 April 1940 met 42 gewonnen. De beide teams Over de Belgen kunnen wij slechts wei nig zeggen. Nog bijna niemand in ons land heeft hun elftal zien spelen en onze weten schap is slechts van wat anderen erover geschreven en gezegd hebben. Van al hun spelers is slechts de aanvoerder Paverick een oude bekende. Met den kalmen Pan- naye vormt hij een baekstel van het stoere soort. Over de kwaliteiten van Daenen als keeper loopen de meeningen nogal uiteen. Het spel-systeem van de middenlinie n.l. dat van stopper-spil zal voor den debuteerenden Haarlemschen midvoor Roozen een leelijk struikelblok kunnen worden. Vergelijken wij daarbij de Neder landers: Kraak zal zeker niet ongunstig bij zijn collega afsteken. Van der Linden is een betrouwbaar achterspeler gebleken en al zal ons back-duo waarschijnlijk niet zoo'n „rots in de branding" zijn als de koppels, gevormd door dragers van bekend geworden namen als Weber, Van Run, Van Kol en Caldenhove, het heeft het voordeel, reeds vaak samengespeeld te hebben. De keuze-commissie heeft trouwens ook voor de middenlinie het vertrouwd zijn met eikaars spel geprefereerd: drie Feyenoor- ders, die vóór den oorlog reeds het oranje hemd gedragen hebben, zullen ongetwijfeld een hechter geheel vormen dan nieuwe lingen, die hun sporen nog moeten ver DAENEN Tilleur PAVERICK PANXAYE Antwerp Tilleur 'TTAERT VERC'AMNÏEX DEVOvS Union Lyra Beerschot COPPBX.S DECLEYN CILAVES? id. id. Gent Scheidsrechter: DEZ (Frankrijk) SMIT Haarlem RIJVERS ROOZEN WILKES HOI.I.EMAX N.A.C. Haarlem Xerxes V.U.C. DE VROET KIPPEN PAAF WE Feijenoord Sitt. Boys Feijenoord v. cl. LINDEN POTTLARST Ajax Ajax KRAAK Stormvogels Er heeft een nieuw woord zijn intrede" gedaan in de wereld van den radioluiste raar, dat tot dusver slechts in de labora toria van geluidstechnici werd gebruikt en begrepen: stereofonie. De proefnemingen hiermede zijn thans in een nieuw stadium getreden en opnieuw is een belangrijke schrede gedaan op den weg naar een betere geluidsweergave, ook bij radio-uit zendingen. Wat is het echter en hoe werkt het? Ieder kent wel de stereoscoop, het kijk kastje. waarmede men zich vroeger ver maakte om plaatjes te bekijken waar ..diepte" in zat; dit effect werd bereikt door naar twee foto's, naast elkaar aange bracht. te kijken, welke foto's hetzelfde onderwerp van een weinig verschillende plaals uitbeeldden. Juist dit kleine verschil geeft ons het ruimtelijk inzicht. Met één oog is 't echter onmogelijk, perspectivisch te zien. Nu kan ook één oor niet „perspec tivisch" hooren. Een geluid, dat o.n6 be reikt. treft niet beide ooren op hetzelfde tijdstip om de eenvoudige reden, dat het geluid tijd noodig heeft om zich te ver plaatsen. Met één oor is het onmogelijk ruimtelijk te hooren en de richting van het geluid te bepalen. En aan dit euvel gaat onze huidige geluids- en omroeptech- niek mank; de microfoon is n.l. op te vat ten als dat eene oor. Stereofonie is nu de vinding, die aan hei geluid ruimte-effect geeft op dezelfde wijze als men met de stereoscoop perspec tivische plaatjes bekijkt, n.l. door twee ge luidsopnamen te maken en weer te geven, waarbij de opnemende microfoons aange bracht zijn op de wijze van ooren aan een „kunsthoofd" dat in de studio staat. Het is noodig hiervoor twee geheel gescheiden versterker- en zendinstallaties te gebrui ken, die elk een indruk verwerken. Even zeer is aan de ontvangzijde een tweetal ontvangers noodig, waarvan de luidspre kers zoo geplaatst moeten worden dat de luisteraar zich er tusschen bevindt. Ongetwijfeld heeft iedereen het kenmer kende verschil wel eens gehoord tusschen een concert in een muziekzaal en een radio weergave van hetzelfde concert. De laat ste onderscheidde zich steeds door de vlak heid van het geluid, gemsi aan relief en het was onmogelijk te bepalen, waar de uitvoerende musici zich ten opzichte van den microfoon bevonden. Met de stereo fonie zal het mogelijk zijn, in de huis kamer den indruk van een muziekzaal te krijgen, waarbij men de plaats van de musici of sprekers vrij nauwkeurig zal kunnen bepalen Het geluid is niet meer gebonden aan de plaats van de luidspre kers, het schijnt de geheele ruimte te vul len. Vooral voor luisterspelen opent de stereofonie grootsche perspectieven. Het zal aan de mannen van den Tech- nischen Dienst van de Omroep te danken zijn. dat wij binnenkort de stereofonische proeven zelf kunnen beluisteren. B. Dubbele kindermoord ontdekt Een triest geval van kindermoord is door de recherche te Hengelo (O.) aan het licht gebracht. Een in 1942 geboren baby van een 20-jarige ongehuwde landbouwers dochter werd door een zuster van het meisje door verstikking om het leven ge bracht en daarna in een kippenhok be graven. Een deze maand geboren baby van dezelfde moeder stierf waarschijnlijk een natuurlijken dood, doch werd even eens in het kippenhok begraven. Ditmaal deed de moeder der beide zusters dit. De lijkjes zijn gevonden en de drie vrouwen zijn in arrest gesteld. dienen. Kuppen speelt nu wel in de Zui delijke 2e klas-kampioensclub Sittardsche Boys, maar hij zal zijn oude clubgenooten. toch nog niet ontwend zijn. Dé Belgen hebben een voorhoede met drie spelers uit één club: Decleyn, Cop- pens en Lemberechts van Mechelen F. C. Deze heeren hebben den naam van zeer gevaarlijk te zijn. Trouwens, ook het spel van den linksbuiten Thirifayt, die met de Roode Duivels zijn kunnen heeft laten zien, belooft weinig rust voor Bas Paauwe en het is de vraag of de Rotterdammer over voldoende „stoom" zal kunnen be schikken om den wedstrijd op volle kracht uit te spelen. Het is echter nog niet ge heel zeker dat Thirifayt van een blessure genezen is. Hij za! dan vervangen wor den door Sermon, die over een goed schot zou beschikken. Ook is het mogelijk dat linksbinnen Chaves d'Aguilar verstek laat gaan. Li dat geval zien wij den gevaar lijken Van den Audenaerde weer, die eveneens met de Roode Duivels den Ne derlanders reeds benauwde oogenblikken heeft bezorgd. Bij het ter perse gaan van dit nummer, bereikte ons het bericht dat tegen de ver wachtingen in Mermans van Anderlecht voor Thirifayt invalt. Wat stellen wij daar nu tegenover? In ieder geval een paar enthousiaste jonge kerels als Holleman, Wilkes en Rijvers, die reecis bewezen hebben, te weten waar het vijandelijke net te vinden is. Met Roozen vormen zij een zeer bewegelijk stel. dat in staat geacht moet worden meer malen door de meest hechte verdedigin gen heen te flitsen. Wilkes en Holleman zijn reeds aardig op elkaar ingespeeld, maar toch zal de linkerwing misschien nog gevaarlijker blijken met de twee uit nemende tactici Rijvers en Smit, die met hun zwerversnatuur, toch zeker wel voor één doelpunt kunnen zorgen (overigens zal niemand er bezwaar tegen hébben als zij toevallig nog een paar erbij maken). Ook Roozen kan verrassend uit den hoek komen. Over het geheel genomen dus een meer vertrouwen wekkend elftal dan tegen. Luxemburg, Het kandus waarom zou het dan niet goed gaan?

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5