Persconferentie bij Churchill Beijnes' verhuizing naar Beverwijk Hoofdredacteuren stellen vragen Vrijdagmorgen om elf uur heeft Winston Churchill een aantal Nederlandsche hoofd redacteuren en Engelsche journalisten, die daartoe waren uitgenoodigd door den bui- tenlandschen voorlichtingsdienst van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, in de Mozeszaal van het Koninklijk Paleis te Amsterdam ontvangen. Wij stonden in een kring om hem heen en drie kwartier lang werden vragen op hem afgevuurd, die hij met opgewektheid en animo beantwoordde en soms met diplomatieke behendigheid ontweek. Het was een kleurige staalkaart van onderwerpen die aan de orde kwam: een aantal punten volgt hier. Gevraagd naar zijn optimisme omtrent een herleving van de Fransche natie, sprak Churchill met warmte en kennelijke Overtuiging zijn vertrouwen daarin uit, eraan toevoegend dat hij die herleving van het grootste belang voor Europa acht. Moeten de Westelijke democratieën op Russische instemming wachten alvorens zij sterker eenheid kunnen bereiken? Hij glimlachte hierop, zei dat het een gecom pliceerder vraag was en dat de kwestie van tijd in een zaak als deze een factor van belang zou kunnen zijn. Wat zijn meening over de verdere ont wikkeling van het Duitsche vraagstuk was? „Ik zou een politiek ten aanzien van Duitschland gehad hebben. Nu ben ik niet in een positie om er een te hebben. Als privé persoon kan ik niet formuleeren hoe men de Duitschers weer op hun beenen zou moeten zetten". Maar hij liet zich scherp en beslist uit over de noodzaak van controle op de Duitsche industrie en over de essentieele voorwaarde, dat de Duitschers hun eigen brood moeten ver dienen. Pruisen, als het kwaadaardigste deel van Duitschland, zou hij op een an deren voet willen behandelen dan andere deelen, waaraan hij een milder régime zou willen toekennen. Omtrent totalitaire régimes Het hij zich scherp uit. Het zou niet veel nut hebben, de wereld van een totalitair régime te be vrijden om haar daarna ten prooi te laten vallen aan een ander. En volgende vragen brachten den overtuigden democraat tot uiting, den voorstander van vrije instel lingen in ieder land, waarbij hij bijzonde- Ten nadruk legde op de noodzaak van een onafhankelijke rechtspraak, vrij van iedere regeeringscontróle. Er volgde een intermezzo toen iemand hem mededeelde, dat er een 79-jarige man in ons land leeft, die verklaart hem tijdens den Boerenoorlog in Pretoria gevangen genomen te hebben. „Ik zou hem graag ontmoeten en de hand schudden," zei Churchill. „Mijn oude vriend generaal Smuts was de man, die mij na mijn ge vangenneming verhoorde. Het was het be gin van onze vriendschap." Wat beschouwde hij als de zwartste dag in den Tweeden Wereldoorlog? „Geen speciale dag. De activiteit van de Duitsche onderzeeërs heeft mij in 1941 groote onrust veroorzaakt, die zich in '42 nog heeft voortgezet. Maar ik zou geen bepaalden dag kunnen noemen." Wat was voor hem het keex-punt van den oorlog? „Het beslissende oogenblik was de Ja- pansche aanval op Pearl Harbour. Dat bracht de machtige Vereenigde Staten in den oorlog, nadat Rusland er al in was gekomen en daarna kon er geen twijfel meer aan de overwinning bestaan. Niet dat ik er ooit aan getwijfeld heb. Want ik was er in 1940 al zeker van dat de Duit schers niet konden slagen in een invasie van Groot-Brittannië Churchill heeft Donderdag in de Staten- Generaal gesproken over Vereenigde Sta ten van Europa als een toekomstbeeld, zoowel in het Oosten als in het Westen. Bedoelde hij een splitsing in Oosten en Westen? Neen, dat bedoelde hij positief niet. Hij had de eenheid van geheel Europa op het oog gehad. Het slot bracht een kort-en-krachtige rede van mr. M. Rooy, voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring, die verklaarde dat de oorlog ons Nederlanders geleerd heeft wat vrijheid beteekent en uiting gaf aan onze dankbaarheid jegens Churchill en het Engelsche volk. ook in het bijzonder namens ons journalisten, voor wier arbeid Vrijheid de essentieele levensvoorwaarde is. Dit woord gaf Churchill aanleiding tot een welsprekend antwoord. Hij stond op en. hield een betoog voor de hooge waarde van de persvrijheid, dat onze harten ver warmde. Het was de overtuigde-voorstan der van een vrije en onafhankelijke pers, die sprak en de grootste vrijheid van mee- ningsuiting bepleitte, voorzoover zij niet leidt, tot verstoring der orde. Het vak moet eervol vertegenwoordigd woi-den; het moet zich baseeren op fair play. Het was een hartelijk en warm slot woord dat ons den nog steeds enthousias ten oud-collega deed herkennen. Toen flitste het licht bij de camera's en de bij eenkomst was, met een genoegelijken af scheidsgroet, ten einde. De benzine komt vrij De distributie van benzine, motorolie en alle andere smeeroliën en vetten zal met ingang van 1 Juni worden opge heven. Rijvergunningen blijven evenwel ver- eischt. Geen geld, geen tanden Een grondig onderzoek door den prijscon- tröledienst heeft aan het licht gebracht, dat een tandheelkundige inrlchling te 's Gra- venhage, met filialen o.a. in Amsterdam en Haarlem, in de jaren 1940 tot 1946 een onge oorloofde winst heeft gemaakt van ruim 315.000 gulden. De patiënten van deze Inrichting die meestal op afbetaling werden geholpen en dus lot de minder draag'kraohügen moeten worden gerekend, moesten voor een gebit, dat ten hoogste f75 mocht kosten, een bedrag neertellen, dat tussehen de 135 en 500 gulden varieerde. Dikwijls werd bovendien beta ling in natura gevergd, terwijl het in veel gevallen voorkwam, dat tijdens de behande ling. nadat alle tanden en kiezen waren ge trokken, de reeds afgesproken prijs nog eens werd verhoogd. Ook aan een groot aantal verplicht verzekerden werden te hooge prij zen berekend. Tegen twee verdachten, die voornamelijk van de overwinst hebben geprofiteerd, is proces-verbaal opgemaakt. Klachten over te hooge prijzen voor tand heelkundige behandeling kunnen ingediend worden bij de bureaux van de prijscontrole. Het tlagelijkscli brood Laguardia, gedurende de laatste zeven weken directeur-generaal van de unrra, heeft indirect gedreigd te zullen aftreden. Tijdens een zitting van het bestuur van de unrra te Washington zeide hij: „In dien het bestuur de toewijzing voor min stens de komende maand tot aan den oogst niet kan garandeeren en geen flinke toe wijzingen kan geven voor de rest van 1946, kan ik onmogelijk mijn plichten ver vullen of in de komende maanden tot aan den volgenden oogst een chaotischen voed seltoestand voorkomen. Indien al het graan, de voorraden incluis, waar deze zich ook zoowel in de exporteerende als in de importeerende landen bevinden, goed werd verdeeld, zou er voldoende graan zijn om draaglijke rantsoenen in ieder land van Europa te handhaven". Laguardia voegde er aan toe, dat met de hoeveelheden graan die de „combined food board" hem voor de maand Mei ter beschikking heeft gesteld, in Europa op zijn hoogst gemiddeld 160 gram beschik baar is in de samenstelling: de helft tar we, ongeveer een kwart koren en een kwart haver. Laguardia veroordeelde toornig de aan de unrra verstrekte toe wijzingen als „hoogst onvoldoende". Hij deed nogmaals een beroep op de voed- selverstrekkende landen hun bijdrage aan de unrra te verhoogen en waarschuwde dat voedselproblemen de wereld zouden kwellen, lang nadat het werk van de unrra in Europa od 31 December vol tooid zal zijn. Nederland dankt Amerika Ter gelegenheid van den verjaardag van VE-day heeft de Nederlandsche ambassadeur, Loudon, te New York her- denking'sborden en certificaten overhan- j digd aan vertegenwoordigers van 28 liefdadigheidsorganisaties, welke hulp- voorraden aan Nederland stuurden. De plechtigheid had plaats in het „Holland house". Op de borden, welke van fijn Nederlandsch porcelein zijn gemaakt, is de bevrijding door de Amerikaansche troepen van Maastricht afgebeeld. In de in het Nederlandsch geschreven certifi caten wordt de dank van het Nederland sche volk voor de Amerikaansche hulp uitgedrukt. De president van de „American Relief for Holland", Michalis, zeide, dat het Amerikaansche volk door middel van de organisaties meer dan twaalf miliioen pond hulpvoorraden in het afgeloopen jaar naar Nederland heeft gezonden en deelde mede, dat de American Relief for Holland deze week als daadwerkelijke viering van den bevrijdingsdag de len te-inzameling van kleeren is begonnen. Hij las dan het volgende telegram van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina voo,r: „Op dezen eersten verjaardag van de bevrijding van Nederland ben ik zeer getroffen door uw gelulcwenschen en boodschap namens de medewerkers aan de Amerikaansche hulp voor Ne derland en ik breng u mijn diepgevoel- den dank. Mijn volk en ik zijn den le den van de prachtige organisatie, welke onder uw leiding staat, die zoo onver moeid en met zooveel succes hebben ge werkt om ons te helpen, zeer dankbaar en groot is onze schuld aan al die mil- lioenen Amerikanen, die zoo edelmoedig hun oproep hebben beantwoord. Uw me deleven en groote materieele hulp heb ben mijn landgenooten in hun ver- schrikkelijken nood moed en kracht ge geven. Hun blijvende dankbaarheid zal de banden dei- geschiedenis en gemeen schappelijke idealen, welke ons reeds samenbinden, nog nauwer aantrekken". Mijnramp in België 21 Mijnwerkers zijn omgekomen tijdens een ontploffing in de mijnen van Lodelin- sart bij Charleroi. Achille van Acker, eer- ste-minister en minister van steenkool voorziening, heeft zich naar de plaats des onheils begeven. Weer miiiiilie-oiitploffingen in Duitscliland Bij Borgsdorff bij Berlijn is als gevolg van een boschbrand een munitieopslag plaats in de lucht gevlogen. In het dorp werd zware schade aangericht. Over per soonlijke ongelukken is nog niets bekend. De nieuwsdienst uit de Amerikaansche bezettingszone meldt, dat te Höttenheim bij Karlsruhe een munitieopslagplaats in de lucht is gevlogen, waarbij zeven per sonen zijn omgekomen. De oorzaak van deze explosie is onbekend. Xnglo-Egyptische onderhandelingen begonnen De eerste formeele bijeenkomst van de Britsche en Egyptische delegaties, belast met de onderhandelingen over de herzie ning van het verdrag van 1936, is giste ren in hét Egyptische ministerie van buitenlandsche zaken gehouden. Sidky Pasja, de Egyptische premier, die van daag zijn 71en vex-jaax-dag viert, verwel komde de Britsche delegatie in waardee- rende bewoordingen, waarbij hij liet uit komen, dat beide partijen vervuld zijn van een oprecht verlangen mede te wer ken aan de volledige onafhankelijkheid van Egypte, welke een eei-ste voorwaarde is voor een duurzame en vruchtbare vriendschap. Lord Stansgate, de Britsche minister van luchtvaart .en leider der Britsche de legatie, antwoordde Sidky Pasja. Hij zei de, dat de onderhandelingen een nieuw tijdper van stabiliteit en harmonie in de Britsch-Egyptische betrekkingen zullen inluiden. Eerste socialistencongres in West-Duitscliland De leider van de sociaal-democraten in West-Duitschland, dr. Schumacher, heeft tijdens het eerste congres te Hannover sinds het regiem van Hitier de geallieer de politiek in West-Duitschland, de „ma noeuvres" der communisten en de acti viteit van de Duitsche politie onder het militaire bestuur gecritiseex'd. Hij waai-- schuwde, dat, indien het Rijnland van Duitschland zou worden afgescheiden, het land zou ophouden met te werken. Onder de 600 afgevaax-digden bevonden- zich Deensehe, Zweedsche en Britsche ver- tegenwoordigex-s; ook Nedex'landsche af gevaardigden worden verwacht. Palestina en (le UNO Een A.F.P.-bericht uit Caïro maakt melding van het feit, dat het Egyptische blad „Al Mokattam" uit bevoegde bron zegt vernomen te hebben, dat Rusland van plan. is het voornemen van de Arabi sche landen om de Palestijnsche kwestie voor de UNO te brengen, zal steunen. De Sovjet-Unie zou haar stem ten aanzien van deze kwestie reeds hebben toege zegd. Labour veroordeelt fusie De paxdementaire fractie van de Britsche Labourpartij heeft gisteren een resolutie aangenomen, waarin zij opnieuw haar af keuring uitspreekt over de fusie van de Duitsche sociaal-dem,ocratische partij en de communistische partij in de door de Russen bezette gebieden van Duitschland. Van de 27 leden, die aanvankelijk een boodschap met gelukwenschen aan de Duitsche partijen ter gelegenheid van haat- fusie gezonden hadden, zijn eenigen er sindsdien van teruggekomen. De motie, welke de fusie met de communisten ver oordeelt, werd met slechts 8 stemmen tegen aangenomen. Meer dan 100 leden namen aan de bijeenkomst deel. Duitschlands „tweede Fiilirer" voor het gerecht Karl Doenitz heeft het Neurenbergsehe tribunaal voor een zeer zakelijk en scherp gestelde verdediging van de Duitsche ma rine gesteld, die hij wilde vrijpleiten van allerlei gruwelen waarover do aanklacht uitweidt. De beruchte verboden aan U-booten om drenkelingen te redden, waren volgens Doenitz een gevolg van den uiterst zwaren strijd, dien de duikbooten tegen de vlieg tuigen hadden te voeren. Hierbij noemde hij „radar" een uitvinding, die den oorlog heeft beslist. Hierdoor konden de Duit sche duikbooten praktisch niet meer aan de oppervlakte vex'schijnen zonder te wor den opgemerkt en Doexxitz werd genood zaakt een geheel nieuwe duikboot te ont wikkelen, die desnoods van Duitschland naar Japan zou kunnen varen zonder bo ven te komen. Tot Juni 1942 bleven de Duitsche duik- bootvci'liezen binnen dragelijke grenzen, daarna stegen zij evenwel. Doenitz zeide dat 650 duikbooten gezonken z(jn en dat van 40 duizend man duikbootpersoneel er 25 duizend gesneuveld zijn. Doenitz' bewondering voor Hitler deed niet onder voor de lofzangen, die vele andere beschuldigden op des Führer's per soonlijkheid hebben gezongen. Hij kon nauwelijks termen vinden om die bewon dering te uiten: „Geweldige pei-soonlijlc- heid met genialen aanleg, universeele kennis en enormé suggestieve kracht." Doenitz deed voorts enkele interessante mededeelingen over Seyss Inquart's laat ste dagen als rijkscommissaris. 1 Mei werd Seyss door Doenitz naar Flensburg ont boden. Hij zou den nieuwen Fühx-er ver- zöcht hebben alle door het opperbevel ge geven bevelen tot het opblazen der slui zen in Holland te herroepen en de ladin gen te doen weg nemen. Het laatste ver zoek van Seyss was geweest of hij per snelboot naar Holland ïxiocht terugkeeren, om daar zijn post te hei-vatten. Tenslotte vertelde Doenitz dat Sauckel op het laatste moment kans gezien had aan boord van een duikboot te komen, die na de capitulatie wilde vluchten. De U- boot werd echter teruggeroepen toen Sauckels stunt bekend werd. Later heeft Sauckels verdediger voor het tribunaal beweerd dat deze pogingen in het werk had gesteld zich te onttrekken aan zijn opdrachten, doch Doenitz verklaarde dat deze vlucht uit „idealistische overwegin gen" werd ondernomen, waaruit valt te concludeeren, dat Sauckel nog booze plan nen had ten aanzien van de voortzetting van den strijd. De voormalige oppei'bevelhebber der Duitsche marine zeide, dat zijn benoeming tot staatshoofd door Hitier volkomen on verwacht voor hem was geweest en uit sluitend het gevolg was van „een betreu renswaardig misverstand tussehen Hitier en Goei-ing". Doenitz zeide dat de radio berichten uil Berlijn op 30 April en 1 Mei 1945, die zijn benoeming meedeelden, tegen strijdig waren geweest. Het eerste bericht gaf hem namelijk volledige volmacht, het tweede deelde mede, dat Goebbels, Bor- mann en Seyss Inquart minister moesten worden, onder geen omstandigheden zou ik zijn ingegaan op medewerking van deze personen, uitgezonderd Seyss Inquart", zeide Doenitz. Hoe staan de kansen om het bedrijf te Haarlem te houden? In een vorig nummer was te lezen, dat de dix-ectie van Beijnes thans de vex-plaat- sing van haar fabrieken uit Haarlem naar Beverwijk voorbereidt. Het plan dezer verhuizing heeft jaren gehangen, zoodat vermoedelijk bij een enkeling al de ge dachte zal zijn opgekomen: van uitstel komt afstel. Dit is evenwel niet het ge val. Zoo gauw Beijnes in Beverwijk kan gaan bouwen, doet zij het ook, want er is in verband met den bouw van veel nieuw spoorwegmaterieel groote be hoefte aan een modern ingericht bedrijf. Deze mededceling over de verplaat sing van Beünes zal ongetwijfeld te Haarlem teleurstelling wekken, te meer, omdat wü een maand geleden bekend maakten, dat in de toekomst de Spoorwegen ook de Centrale Werk plaats te Haarlem zullen opheffen, om haar op te nemen in een groote wex'kplaats, die in het centrum des lands zal worden opgericht. Over eenigen tgd zal Haarlem dus twee groote industrieele ondernemin gen missen. In den goeden tjjd werkte Beijnes met GOO a 700 man. de Centrale Werkplaats met 1100 a 1300. Index-tijd is door het Economisch Tech nologisch Instituut (een provinciale instel ling) een onderzoek ingesteld naar de vraag of een bedrijf als dat van Beijnes een voox-- of nadeel voor een gemeente is. Dit rapport is nooit gepubliceerd. Wij vernemen dat het tot geen besliste uit spraak gekomen is, daar de conjunctuur omstandigheden van overwegenden in vloed zijn. Heeft zoo n fabi'iek gex-egeld werk, dan is in het algemeen van een voordeel te spreken. Wisselen perioden van drukte en sïapte elkaar af, dan is het een nadeel als arbeiders die in den drukken tijd naar Haarlem getrokken zijn, bij slapte worden uitgestooten. Het zou interessant zijn indien thans een nieuw onderzoek zou worden ingesteld, nu de fabriek voor een lange reeks jaren van gx-oote orders vex-zekerd is. Wij hebben aan de directie de vraag gesteld of er nog kans is, dat van de ver huisplannen wordt afgezien. Op die vraag werd geantwoord: De gemeente Haarlem heeft ons in de eerste plaats aan te bieden een terrein in de nieuwe industriewijk in den Waarder- poldei-, nabij het Noorder Buiten Spaarne. Die grond is evenwel voor ons minder geschild, omdat voor onze zware industrie extra voorzieningen noodig zouden zijn. Voor den oox-log werden die extra uit gaven op meer dan 2 ton geraamd, nu zou het zeker nog veel hooger zijn. Wij kunnen er dan ook niet aan denken om naar dit terrein te gaan. Een tweede mogelijk heid zou zijn het terrein, waarop nu het Goederenstation aan de Westei-gracht staat. Het is de bedoeling dit in de toe komst naar het havencomplex aan het Noorder Buiten Spaarne te vei-plaatsen. Alleen zijn wij bang dat die verhuizing zoo lang op zich zal laten wachten, dat wij ons bouwplan niet zoolang uit kunnen stellen. Tenslotte is er nok het tei-rein waarop nu de Centrale Werkplaats staat. Wij zijn bang, dat hiervoor dezelfde bezwaren, gelden, want er is immers al een termijn van minstens 5 jaar genoemd. Zoo lang kan Beijnes niet wachten. Wie bovendien zou denken, dat wij de gebouwen van de Centrale Werkplaats zouden kunnen ge bruiken, moet niet vergeten, dat voor het bouwen van nieuwe rijtuigen en goedei-enwagens andere exschen gesteld worden aan de constructie der gebouwen dan voor de revisie- en reparatiewerk zaamheden, die de Centx". Werkplaats uit voert. In het algemeen verwachten wij dat in de toekomst ten Noorden van het Noord zeekanaal, in de omgeving der Hoog ovens, een industrie-centrum zal ontstaan, dat gunstige perspectieven zal bieden voor de voox-ziening met werkkrachten, de transportmogelijkheden, enz. Een be drijf als het onze zal er vermoedelijk betere' voorwaarden vinden voor zijn verdere ontwikkeling dan in de naaste omgeving eener groote stad. Men ziet dus zoo besloot de directie de kans, dat er nog een weg gevonden kan wox-den om ons te Haarlejm te hou den, is uiterst gering.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6