STOKER Voor BANDEN- Toch zekere overeenkomsten voor Italië Churchill verovert de Sleutelstad Bel op 4864 CUZcLclttc Luidsprekers Tijdens een informeele vergadering zijn de ministers van Buitenlandsche Zaken der vier groote mogendheden tot een voor- loópige overeenkomst gekomen inzake de Italiaansche koloniën, de Italiaansche her stelbetalingen en het aanhouden van Ita liaansche oorlogsmisdadigers. Het netelige punt tot vaststelling van een datum voor de vredesconferentie werd omzeild. De commissie van maritieme deskundi gen is bij haar bespreking over de ver- decling der Italiaansche vloot overeenge komen Italië 45 oorlogsschepen, waaronder 2 oude slagschepen en 4 kruisers, te laten behouden. Er is nog geen overeenstemming bereikt ten aanzien van de vraag, of er keuze zal worden gedaan uit de geheele Italiaan sche vloot of slechts uit schepen, die in zeewaardigen toestand verkeeren. Ook met betrekking tot de twee "moderne slag schepen „Italië" en „Vittoria Veneto" wa ren de rneeningen verdeeld. Zoowel Enge land, Amerika als Rusland eischen deze schepen op. Naar men aanneemt, zal deze aangelegenheid naar de ministers van bui tenlandsche zaken zelf worden verwezen. Aanvankelijk zag het er gisteren niet naar uit, dat nog een oplossing zou wor den gevonden, want 's morgens kon men nog niet tot een besluit komen. Het was feest in Leiden op den tienden Mei 1946. Onder een helder blauwen hemel deinde een overvolle stad, de smalle stra ten, het oude Rapenburg, de St. Pieters kerk, zij'liggen zonovergoten in het ge woel dat het bezoek van Churchill aan Nederlands eerste universiteitsstad teweeg bracht. Het gewijde centrum van al dit druk be. weeg, al deze vlaggen en het zonnige ge wemel, dat soms bijna aandeed als een „seer drucke dag in Hollants Sleutelstad' zooals deze zeker in vroeger eeuwen be leefd is, was de oude Pieterskerk. In het schip van de kerk hangt de zware geur van seringen en zware bloementuilen langs pilaren en koorhek breken de statige lijnen van het oude Godshuis. Dan zwelt plotseling het rumoer buiten het gebouw aan tot een gejuich en in de kerk wordt een spanning merkbaar. Nee, het gejuich heeft niet den En gelsehen gast gegolden, onze Prinses en Prins komen binnen en Juliana knikt vriendelijk naar vele kanten: Zij heeft immers veie bekenden in haar vroeger studieoord. Een fanfare kondigt definitief den nieuw te benoemen Doctor Honoris Causa, the Right Honourable Winston Spencer Chur chill aan en direct daarop is hij in de kerk, hy schrijdt door de schuin-invallen- de balken licht, een roode toga en de zwarte baret hebben hem van den gemoedelijken gast veranderd in een ge- wichtigen geleerde. De plechtigheid begint. Even schuifelt nog het vertrouwde geluid van een zich neerzettende menschenmenigte door het hooge gebouw, dan treedt een volkomen stilte in. Langzaam en bedachtzaam spreekt prof. Cleveringa zijn promotierede uit en hij noemt zijn „leerling" bij den naam, die hem toekomt: de man, die streed voor een betere wereld-toekomst. Als professor Cleveringa de doktors bul heeft overhandigd, bestijgt de nieuwe doctor zelf het spreekgestoelte en zijn gulle gezicht belooft een kleine onverwachte grap. Prompt komt de zware stem van Churchill: ik ben aardig op weg om de geleerdste man ter wereld te worden als doctor van vele universiteiten." Een lach klatert op onder de spitsbogen van de St. Pieterskerk, maar dan wordt het ernst. Na den gelukwensch aan Prof. Cleve ringa voor de kundige promotierede en zijn houding tijdens de Jodenvervolgingen spreekt Doctor Churchill over de proble men, waarmee het Brilsche imperium na dezen oorlog moet kampen. Hij maant de jeugd aan, de geschiedenis van eigen land in studie te nemen als een stimulans voor den opbouw. Winston's stem klinkt door de kerkruimte in de harten van zijn toe hoorders, als hij zijn rede besluit met een, krachtige oproep tot broederschap tus- schen Amerika, Engeland en ons eigen landje. De residentie wacht. Weer dreunt en zingt het orgel, weer stijgt een fanfare op in de lentelucht. De stoet verlaat de kerk en het enthousias me van de menigte uit zich in een on onderbroken en langdurig juichen, dat pas een einde neemt, wanneer Prinses, Politieke gedetineerden vonden lucliltorpedo In het mterneericigskamp aan den Koudenhorn te Haarlem is een ernstig ongeval gebeurd door het onoordeel kundig omgaan met een voorwerp, dat later een luchttorpedo bleek te zijn. Eenige buiten het kamp tewerkge stelde gedetineerden hadden een zware koperen buis gevonden, die zij mee naar het kamp namen, om er verschil lende gebruiksvoorwerpen van te ver vaardigen. Toen zij tot demontage van de buis overgingen, explodeerde deze plotseling met een heVigen slag. De gevolgen waren ontzettend. Twee gede tineerden werden door de rondvliegen de scherven op slag gedood, twee in de nabijheid vertoevende bewakers kregen ernstige verwondingen. Een van deze laatster! zal beide oogen moeten missen. Hedenmorgen was hun toestand bevre digend; er is geen levensgevaar. Er is geen reden om aan te nemen, dat de bewakers bij de demontage be trokken waren. Voorts werden nog eenige personen licht gewond; de ma- terieele schade was aanzienlijk. Prins en Gast scheiden bij de Leidsche Sociëteit. In Den Haag (de reis erheen werd in een ijlings gecharterd particulier wagen tje gemaakt) werd Churchill ontvangen, neen niet door den Britschen ambassadeur en niet door den burgemeester, maar door een pastoor, die in zijn zwarte soutane en op zijn teenen probeerde een glimp op te vangen- van „the big man". Voordat Chur chill zich naar de Engelsche ambassade begaf, schudde hij den kleinen man bij den ingang van zijn kerk, hartelijk de hand. Het diner in de Engelsche ambas sade duurde tot laat in den nacht. Na afloop begaf de Engelsche gast zich naar de hoofdstad, waar hem hedenmid dag een gouden medaille van de stad Am sterdam en een tweetal redevoeringen wachtte. Daarna zal Engelands vroegere „prime minister" het reedis bijna tot his torie geworden Admiraalzeilen op het IJ bewonen. Nederlandsche handels belangen in Siain „Siam" heeft ziin economische struc tuur van het land volkomen ingesteld op de gedachte, dat de toekomstige we reldhandel binnen het bestek van een geleide economie slechts tusschen de regeeringen der onderscheiden landen kan geschieden. Het resultaat daarvan is, dat de Siameesche firma's thans reeds volkomen door de Siameesche regeering worden gecontroleerd". Aldus deelde de heer Piets van de Nederland-, sche missie te Bangkok aan een ver slaggever van het A.N.P. mede. „Men gaat zelfs zoover", zoo vervolgde de heer Piets, „dat men ook de buitenland sche firma's wil controleeren en men heeft reeds een poging gedaan de K. L. M.-vertegenwoordiging in eigen hand te nemen. Wat dit voor de K.L.M., die met de andere groote luchtlijnen in hoofdzaak concurreert door de service, die zij den reizigers biedt, zou beteeke- nen, behoeft wel geen betoog". „Een oplossing voor de moeilijkhe den, welke een dergelijke vèrdoorge- voerde politiek der Siameesche regee ring voor ons met zich zou brengen, zie ik in de oprichting van een groot Ne derlandsch handelshuis, waarin alle 'Nederlandsche firma's vereenigd zou den ziin en dat naar buiten Nederland zou kunnen vertegenwoordigen. Ook de Nederlandsche consulaire vertegen woordiging zou haar bureau moeten hebben in dit handelshuis. De nieuwe instelling zou als Nederlandsch regee- ringsorgaan in staat ziin de belangen van de onder haar bescherming staande Nederlandsche firma's bij de Siamee sche regeering te behartigen en ont vangen orders op rechtvaardige wijze onder deze firma's te verdeelen. In een dergelijk Nederlandsch han delshuis zou ook een ruimte moeten worden ingericht voor tentoonstellingen van de Nederlandsche scheepvaart, in dustrie, irrigatiewerken, bruggen- en wegenbouw etc. De Engelschen hebben het belang van een vertegenwoordigend groot handels huis onder regeeringsinvloed reeds in gezien. WH Nederland met de buiten landsche firma's in Siam gelijken tred houden, dan zal het dezelfde maatrege len moeten nemen. Op den duur zou dit zonder twijfel rijke vruchten voor ons land afwerpen", aldus de heer Piets. Karnemelk is vrij vau distributie. Karnemelk en taptemelk-yoghurt zijn buiten de distributie gekomen en we kunnen ze dus gebruiken zonder een melkbon daarvoor te offeren. Deze melkproducten bevatten alle goede voe dingsstoffen van melk, behalve het vet en de, daarin voorkomende vitami nen. Alle drie kunnen zij bij onze da- gelijksche voeding een afwisseling zijn. Zij zijn zoo belangrijk omdat zij rijk zijn aan dierlijke eiwitten. In ons rant soen komen die- slechts in beperkte ma te voor. Karnemelk behoeft niet uitsluitend als drank gebruikt te worden. Een na gerecht kunnen we opdienen als We een karnemelkpudding of -vla maken. Taptemelkyoghurt kunnen we eten met wat jam, suiker of met vanillevla volgens onderstaand recept. Om yoghurt dikker te maken kunnen we er gekruimelde beschuit doormengen. Karnemelkpudding 1 liter karnemelk, 30 g. gelatine, ci- troepsap of essence, suiker naar smaak. De gelatine gedurende '10 minuten weeken in zooveel koud water, dat zij ruim onder staat, l/z dl. water aan de kook brengen en hierin van het vuur af de gelatine al roerende oplossen. De suiker oplossen na de gelatine en het mengsel aan de karnemelk toevoegen. De pudding op smaak maken met ci troensap of essence. Wanneer de massa eenigszins dik begint te worden, deze in den puddingvorm gieten en koud en stijf laten worden. Voor het opdoen den puddingvorm even in warm water dompelen, zoodat de pudding loslaat. De pudding geven met.vanillesaus. Karnemelkvla. 1 liter karnemelk, 50 g. rnaizena of 30 gr. custardpoeder, suiker naar smaak. De karnemelk zachtjes verhitten tot dat er zich een vlies op vormt; ze ver volgens flink verhitten en onder goed kloppen met een garde aan de kook brengen. De met de rest van de karne melk aangemengde maizena of het cus tardpoeder toevoegen en de vla onder roeren eenige minuten laten doorko ken. De vla koud laten worden en in een glazen schaal overdoen. Yoghurt met vanillevla. Vz liter taptemelkyoghurt, 14 liter melk, puddingpoeder, pl.m. 60 g. suiker. De melk aan de kook brengen op een klein deel na. Met de rest van de melk puddingpoeder aanmengen, de melk op vladikte binden, suiker toevoegen en de vla laten afkoelen. De vla en yoghurt door elkaar mengen en in een glazen schaal overdoen. glas. Dit dak zal van een speciale coö« structie moeten zijn, welke het landen en opstijgen van vliegtuigen met neuswiel mogelijk maakt. De ontwerper stelt zich voor, dat de exploitatie zal worden gedreven door een onderneming, welke is ontstaan uit een samenwerking tusschen de spoorweg- en luchtvaartmaatschappijen. Men zou zijn kaartje aan het zelfde loket kunnen koo- pen, waar ook de treinkaartjes worden gekocht en door gebruik te maken van zoogenaamde „luchtbussen" zou men den tijd uitsparen, die tot heden noodig is, om zich van en naar de vliegvelden té begeven. Een „zijlijntje" van deze lucht bussen zou dan aansluiting moeten geven op het internationale verkeer op de groo te vliegvelden. Weerbericht FRISCH WEER Geldig tot Zondagavond. Koude ochtend en plaatselijk nachtvorst, morgen zonnig weer met aanvankelijk nog vrij frissche Noord Oostelijke wind. Vliegpleinen boven spoorwegstation^ Ontwerp van een Haarlemmer. Beging October zal in Hastings (Enge land) een internationaal stedebouwkun dig congres worden gehouden met daar aan verbonden een expositie. Op deze tentoonstelling zal een project worden ge toond, ontworpen door den heer G Od- dens te Haarlem, dat het verkeer tusschen de groote steden beoogt te vergemakke lijken door de huidige stationsoverkap pingen te vervangen door een modern vlak dak van gewapend beton met veel Het Spel der Bevrijding en het auteurshonorarium Naar aanleiding van het bericht, dat in een aantal bladen is verschenen omtrent de redenen, waarom het bevrijdingsspel Zaterdag j.l. niet P^r radio is uitgezon den, vernemen wij van Radio Nederland, dat de aankondiging van de uitzending in het programmablad was opgenomen in het vaste vertrouwen, dat men hel, han gende de besprekingen, wel eens zou worden over het bedrag dat voor de rech ten van uitzending betaald zou moeten worden. Het ging hier over de bedragen voor auteursrechten en honorarium, te betalen aan den regisseur, den heer Briels en den schrijver, den heer Den Doolaard. De besprekingen hebben niet tot het gewenschte resultaat geleid. Zoo de Heere wil hopen onze geliefde Ouders J, POST-BAKKER Zaterdag 11 Mei den dag te üe.aenken dat zli 35 jaar geleden in het huwelijk traden. Dat God hen nog vele jaren voor ons allen moge sparen is de wensch van hun dankbare kinderen en kleinkinderen, IJmuiden, Dirk Hartoghstr. Den £4en Mei hopen onze ge liefde Ouders en Grootouders J. RUIS en D. RUIS—SNIP hun 40-jarige echtveveenigirig te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun liefhebbende kinderen en kleinkinderen. Haarlem: G. Oooms-Ruis W. M. Ooms Groningen E. Harsema-Ruis A. W. Harsema Theo, Lily Jantje, Wimmy. Santpoort J. de Witte-Ruis A. de Witte Thijsje Santpoort. Hagelingerweg 9. Heden overleed na een kort stondig lijden onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder DIRKJE 'T IIART— VALKENIER in den leeftijd van 88 jaar. Overveen, 10 Mei 194-6. Prins Hendriklaan 86. A. 't Hart M. C. "t Hart A. 't Hart C. J. 't Hart-Stark De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 14 Mei des namiddags te 3 aur op de begraafplaats aan den Bergweg te Bloemen- daal. Met, deze betuigen wij onzen hartelijken dank namens we- derzijdsche familie voor de groote belangstelling bij ons huwelijk ondervonden. J. L. Soons. L. J, Soons-Braber. Nette bediende gevraagd voor winkel en magazijn. Aan te melden na 6 uur. De Goede's Levensmiddelenbedrijf, Kom passtraat 38, IJmuiden. Costuumnaaister heeft tijd over om bijwerk aan te nemen. Br. IJ 500. Aankomende gevraagd L. Hoenson, Burg. Rambonnet- laan 131, IJmuiden tegenover Geref. Kerk. Taxi noodig voor zieleen- en zakenvervoer. Vraagt inl Bel, aanbevelend C. v. DIJK, Stationsweg 107, Velsen. Verlichtings artikelen Electr. scheerapparaten Handdynamo's Electr. rijwiellantaarns Batterijen Batterij-hulzen Electr. lampen Plafoniers fa. PRUIS Willem Barcndszstr. Telefoon 5726 Reparatie-inrichting krijgt in korten tijd zijn oorspronkelijke kleur terug door 't scheikundig samengestelde preparaat Vraagt gratie toezending brochure ean Hoolddepöt Havenstraat 183, Rotterdam EN FIETSBONNEN DAN NAAR Gebruikte deuren en oud hout te koop gevraagd. Brieven oil ier IJ 140. ACCORDEONLES gevraagd. L 615. Gevraagd: NET MEISJE. Aanb. Hotel Augusta, IJm. RIJWIELBAND ^8 x 1.75 te koop gevraagd Trompstraat 19, IJmuiden-Oost. Te koop gevr. DRESSOIR. Trompstraat 138, IJm.-O. - TE KOOP GEVR.: kinderle- dikantje en Wandelwagentje. Br. Kanaalstraat 55. IJm. 1 PARTIJ HOUT TE KOOP en enkele deuren. Iepenstr. 4. JONGE KONIJNEN te koop Hollandertjes. Casembrootstr. no. 29. NW. WITTE TROUW JAPON te koop aangeb. Koningsplein 17 rood, IJm. TE KOOP: Jonge kippen, Red Islanders en witte leg horns. Volop aan den leg. Te bevr. Willebrordstr. 8, IJm.O. Te koop aangeb. K. LEDI KANT met Ingeb. kast en la^ den. Meeuwenlaan 26. TE KOOP OF IN RUIL vèor goed motorrijwiel: Accordeon, g. a. n. 120 bassen, Höhner Buurman, Stoker I stbm, 15771 M. V. D. IJmuiden a.b. Hr. Ms. „Dribbel". TE KOOP: 2 hoeden z. g. a. n. (Deanne Durbin) Lumeystr, 33. Voor 6 uur. WONINGRUIL. Vrij huis Haarlem-N. bev. kamer en suite, vest., keuken; bov. 3 k. en badk. zolder, v.- en ach tertuin, v. kl. woning te IJm.- Oost of Driehuis of Santpoort Voorduinstr. 22, H.-N, AANGEB.: pr. sterke hooge wandelschoenen m. 45 In ruil voor fletsb. 28 x 1 1/2. Br. Klauwersstr. 14, Santp. Stat. RUILEN: 1 p. werksch. m. 42 voor m. sch. m, 36 of 37. C. N. v. Raam, Kanaalstr. 9, IJm. Meisje ln betrekking zoekt LEUKE VRIENDIN om gezellig mee om te gaan, leeft. 17-18 j. omg. IJm.-O. of Drieh. Brie ven L 516 Dame alleen vraagt ongem. KAMER met stookgelegenheid Br. L 517. RUILEN: h. costuum z. g. i. voor d. mantelpakje met blouse m. 46. Br. L 518. RUILEN: z. g. a, n. 16 els pr. rood pluche karpet voor be slist pr radiotoestel of naal- mach, en pracht zw. eiken rook stoel m. pullman kussens o. k. voor pr. naaimach. of radiotoe stel. Kerkerlnklaan 2, Santp. Wie kan mij opleiden voor STENO'EXAMENS Nederlands Frans en Engels? G. de Groot, Wllhelminakade 73, IJmuiden. Wie heeft goed H. RIJWIEL ln ruil voor electr. Waschma- chlne. Trompstr. 181, IJm.-O; Nette jongeman zoekt een NET KOSTHUIS geen beroeps. Br. L 519. RUILEN: een p. H. laksch. m, 41 voor een paar Damessch, in, 40. Sparrenstr. II, IJm.-O,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7