IJmuider Courant Onze Bezoeker Simla conferentie Burgeroorlog bedreigt China COe Jaargang No. 18327 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directenr-IIoofdrcdacteur: Robert Peerebooia Maandag 13 Mei 1940 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct per kwartaal f 4. TJ ET is te verwachten dat Winston A1 Churchill, onze bezoeker in deze dagen en het middelpunt van de vader- landsche belangstelling, heden met zijn vrouw en dochter huiswaarts zal keeren in het besef, dat hij inderdaad warme dankbaarheid in Nederland ge oogst heeft. Want er is een echte har telijkheid die hem omgeeft, een echte geestdrift die hem begroet waar hij komt,, een bewondering zonder reserve voor hetgeen hij voor de vrijheid der menschheid gedaan heeft. Het "is goed dat te kunnen vaststellen. Er worden bij zulle een off ideële ontvangst onvermij- del ij leerwijs veel formeele plichtple gingen gewisseld. En onze volksaard is in het algemeen, zeker tegenover bui tenlandsche gasten, tot reserve en koel heid geneigd. De Engelschen hebben een buitenlandsche reputatie van flegma en bedaardheid, die evenwel alleen aan de hoogere klassen, als gevolg van op voeding, eigen is. En daar zijn dia-n nog uitzonderingen op, zooals Churchill zelf, die zeker niet als een voorbeeld van flegma kan gelden. Maar een Engelsche volksmassa heeft veel minder reserve dan een Hollandsche, is warmer en ge moedelijker ook in haar huldebetoon en veel lichter tot enthousiasme vervoerd. Hollanders zijn tegenover zoo'n vreem deling, die hen bezoekt, veelal stijf en ontoeschietelijk, een beetje gegeneerd om warmte te doen blijken en geneigd om hem nieuwsgierig aan te gapen en te vergeten dat hij een mensch is even als zij, het gelukkigst als hij echte har telijkheid ontmoet. Maar de Hollanders toonen ditmaal een voor hun doen volkomen ongewone warmte. Het is zeker nog nooit gebeurd dat aan een buitenlander, van welken hoogen rang ook, zulle een ontvangst ten deel is gevallen als aan den ex- Premier van Groot-Brittannië. Zijn eigen optreden maakt dait trouwens ge makkelijker. Wij zijn niet gewend aan hooggeplaatste personen die gemoede lijk en jolig tegen menschenmassa's doen, die V-teekens maken met hun vingers, die hoeden op een wandelstok omhoog steken en er mee zwaaien er telkens, zoodra zij weer uit de statig heid van een officieële sfeer buiten ko men, haastig een groote sigaar opsteken en scheef in den mond stoppen. Churchill ontdooit de menigte. Zij is er blij om en komt los. Wat zijn onze plechtigheden toch conventioneel in Nederland! Er ging een schokje van verrassing door de Leidsche Pieterskerk toen de eeredoctor in zijn roode toga, na den preekstoel beklommen te heb ben om in tegenwoordigheid van de Prinses en den Prins, van de bloem onzer wetenschap en al de hoogsten in den lande, de tot hem gerichte redevoe ringen te beantwoorden, begon met ge moedelijke grapjes over zijn vele eere doctoraten. Hij bracht nog meermalen zijn gehoor aan het lachen in een rede, die niettemin een voorbeeld van inhoud en welsprekendheid mocht heeten. Kunnen onze leidende mannen ook niet eens gemoedelijk zijn en lachen in een redevoering bij een officiëele ceremo nie. zelfs in een kerk en op een preek stoel, waar tenslotte ook de lach niet verboden is? In Churchill's redevoeringen treedt iets op den voorgrond, dat blij venden invloed kan doen gelden. Hij is een te actief en welbewust handelend man, om hier alleen te komen om zich te la ten danken en bejubelen en roem voor zijn daden te oogsten. Hij heeft ons iets te zeggen. Het is de taal der democratie, de taal van den vrijen mensch, die hij tot ons spreekt. Niet alleen tot autori teiten, en genoodigden bij ceremonies, tot journalisen en studenten, maar tot ons geheele volk. Gij hebt het in al zijn redevoeringen kunnen hooren. Mij trof het nog eens bijzonder toen hij Vrijdag morgen in het Paleis op den Dam de hoofdredacteuren der Nederlanasche Pers ontving. In dien kring van mis schien zestig menschen waar wij een levendig vragen- en antwoordenspel met hem hadden, stond hij plotseling op en sprak met diepen ernst en warmte tot ons over de hooge waarde van de vrije meeningsuiling, over onze verant woordelijkheid, over fair play als voor waarde voor een goede journalistiek. En nog eens bezwoer hij ons de waarde van een zuivere democratie en van de vrije rechtspraak als essentieele voor waarde. Den vorigen middag, in de Ridderzaal, hadden wij dezen grooten overwinnaar in den oorlog, dezen man van wereldfaam, zijn rede hooren aan vangen met de woorden „Het is een hooge eer voor mij. door de Staten- G-eneraal ontvangen te worden Dat was ook geen formaliteit. Dat was de taal van den man, voor wien de Volksvertegenwoordiging inderdaad de instelling is die hem met grooten eer bied vervult. Churchill is tot ons gekomen als heraut der parlementaire democratie en der vrije staatsinstellingen, die wij bezig zijn te herwinnen, ten deele al herwonnen hebben, maar waarvan som migen onder ons de ware beteeken is niet meer kennen. Hij spoort ons aan. Hij herinnert aan ons groote verleden. Hij zegt tot onze studenten: Gij, de Aan Winston Chnrcliill, mevrouw Churchill en Mary Churchill werd ten pnleize Soestdijlc een lunch aangeboden. De Prinselijke familie met haar gasten in den tuin van het paleis na de lunch. (P) „in het duister" afgebroken De conferentie van de Britsche regee ringsmissie mei. leiders van de Britsch- Indische congrespartij en van de Britscli-Indischc Mohammedanen, welke te Simla werd gehouden is, volgens of- ficieele mededeeling, afgebroken. Radio Nieuw-Delhi haalde een offi cieel communiqué aan, dat als volgt luidde: „De conferentie is tot het in zicht gekomen, dat verdere besprekingen geen nut zouden hebben en dat de con ferentie daarom beëindigd behoorde te worden. De regeeringsmissie wensen t er den nadruk op te leggen, dat geen der partijen voor het afbreken van deze conferentie een blaam kan treffen, daar beiderzijds de uiterste krachten zijn ingespannen om tot een regeling te ge raken. Van de zijde der Engelsche re geeringsmissie en den onderkoning, Lord Wavell, is verklaard, dat de beëindiging van de conferentie geenszins een beëindiging betee- kent van de opdracht, welke hen door de Britscbe regeering en het Britsdie volk is gegeven. Binnen enkele dagen zal een verkla ring van de regeeringsmissie het licht zien, waarin de zienswijze over de toe komstige stappen uiteengezet zal wor den. Volgens Radio Nieuw-Delhi wordt in een verklaring van de delegatie der Moslemliga gezegd: „In normale om standigheden zouden wij het noodige materiaal voor het publiek hebben ge bracht, opdat dit voor zichzelf zou kun nen oordeelen over de redenen en de oorzaak van het afbreken der confe rentie. Doch met het oog op het offï- cieele communiqué doen wij een beroep op pers en publiek zich niet over te ge ven aan beschouwingen over de oorzaak van het mislukken der conferentie, al vorens een volledig beeld der feiten is gegeven". Voorts heeft de Moslemliga de afge vaardigden voorgesteld „voor een minne lijke regeling van de politieke impasse" te ijveren. Lister vrijgesproken Zaterdagmorgen heeft de Canadeesche krijgsraad, die de afgeloopen week het proces tegen den brigade-generaal, J. F. A. Lister, die tot 1945 chef van den staf van de Canadeesche strijdkrachten in Nederland was, heeft behandeld, den beschuldigde van het hem ten laste ge legde vrijgesproken Lister was er van beschuldigd, te Am sterdam mooi weer te hebben gespeeld in een vanwege de militaire autoritei ten gevorderd huis. waar hij er een staf van Nederl. bedienden en een Nederl. vrouw op na zou hebben gehouden, al les op kosten van het Canadeesche leger. De ontruiming van Egypte Door Britsche en Egyptische deskundi gen wordt een onderzoek in de Engelsche kazernes, werkplaatsen en op de vliegvel den in Egypte ingesteld om uit te maken, hoeveel tijd de Britten noodig zullen heb ben het land te ontruimen. De Britsche delegatie zou een tijd van vijf jaar noodig achten. De Egyptenaren vinden dit een beetje ruim geschat en achten twaalf maanden ruimschoots voldoende. De gul den middenweg zal volgens ingewijden wel gevonden worden. Een Egyptisch blad meldt, dat de ont ruiming reeds aan den gang is en dat bin nenkort de Union Jack op eenige kazernes plaats zal maken voor de Egyptische vlag. Een andere krant weet te vertellen, dat de Egyptische afgevaardigden gaarne zul len zien, dat de ontruiming onafhankelijk van alle andere problemen wordt afge wikkeld, met dien verstande, dat de be staande bondgenootschapsovereenkomst geen invloed zal hebben op de ontruiming. Daarom zou de Egyptische delegatie ook geweigerd hebben, Engeland faciliteiten te verleenen in geval van een oorlogsdrei ging. De deur wordt echter op een kier gelaten door de toevoeging, dat dit laatste punt nog „in beschouwing" is. Studenten-havenarbeiders Naar aanleiding van een protest, waarmee de E.V.C. of de stakingsleiding te Rotterdam zich heeft gewend tot den minister van Onderwijs met betrekking tot den arbeid van economische studen ten in de haven, meldt de rector-mag- nificus van de Nederlandsche Economi sche Hoogeschool aan het A.N.P., da't inderdaad van de zijde van het bedrijfs leven met medeweten van de gemeen telijke- en landsoverhm'd, contact is ge zocht met de algemeene studentenorga nisatie en met de hoogeschool. teneinde een poging te ondernemen met de goed gezinde arbeiders tezamen te werken in het belang van de voedselvoorziening en de volksgezondheid, o.a. door het lossen van kostbare geneesmiddelen te bevorderen. „De Hoogeschool is niet in s'aat en geroepen om een staking te breken", aldus de rector magnificus, „maar in dit zeer bijzondere geval scheen het juist, het vaderland te helpen, toen ze kerheid was verkregen dat ook een al- gemeene oproep hiertoe van den burge meester van Rotterdam zou uitgaan. Het is niet de bedoeling, uit eenkmrlei poli tieke overtuiging in den socialen strijd onzer dagen mede directen invloed uit ■te oefenen'". Ruhr-kwestie heden aan de orde Dc ministers van buitenlandsche zaken zullen vandaag bij de hervatting van hun arbeid, de toekomst van de Ruhr bespre ken. De Fransche en de Engelsche opinies loopen ten aanzien van deze kwestie uit een, terwijl de Russische houding nog on bekend is. De conferentie besprak Zaterdag den datum voor een vredesconferentie, de vredesverdragen met de satellieten van de as, en de problemen die in verband slaan met oorlogsbuit en de Italiaansche vloot. Over geen van deze punten is men, naar erluidt, tot overeenstemming kunnen komen. Toen Byrnes, de Amerikaansche minis ter van Buitenlandsche Zaken, voorstelde een datum vast te stellen voor een vredes conferentie, zeide de Russische minister van Buitenlandsche Zaken, dat hij zijn goedkeuring niet kon hechten aan een dergelijke conferentie, wanneer de big four niet tot overeenstemming waren gekomen ten aanzien van fundamenteele kwesties, zooals Triest en de Italiaansche herstel betalingen. jeugd, kunt het doen herleven. Waarom zoudt gij niet slagen? Deze groote Engelschman is gekomen als een vriend van ons volk. Hij heeft er bewondering en sympathie voor. Hij geeft ons tevens raad. Als democraat vervult hij hier een missie. Laat ons zijn woord verstaan. Volgens berichten van hei Chineesche persagentschap „Central News" rukker de Chineesche communisten snel op naar het Noorden langs den spoorweg van Poe- kof naar Tientsin. Eenige communistische aanvallen op steden in de provincie Sjansi hebben geen resultaten opgeleverd. Radio Yenan, welk station onder com munistische controle staat, meldt daaren tegen, dat de Chineesche nationalisten in Noord- en Mitiden-China tot den aanval op de communisten zijn overgegaan, maar dat verwoede aanvallen op een spoorweg knooppunt nabij Tsjangtsjoen de commu. nisrische bezetting niet tot capitulatie heb ben kunnen dwingen. Over het algemeen heeft de ernst van den toestand in Mantsjoerüc en de opeen stapeling van incidenten elders in het land een zeker pessimisme onder de waarne mers in China teweeggebracht. 'Zij vree zen, dat er zich niet alleen moeilijkheden Stroom en tegenstroom in Rofterdamsche haven De Bedrijfsunie van Samenwerkende Transportarbeidersbonden heelt Zater dagavond in de Schippersbeurs te Rot terdam een druk bezochte vergadering met leden-havenarbeiders gehouden. Op deze vergadering werd verslag gedaan van de besprekingen met de Scheep- vaartvereen'ging Zuid, waarin het vol gende werd overeengekomen: De scheepvaartvereeniging Zuid was bereid voor hen die op Maandag 13 Mei het werk hervatten, de aangekondigde represaillemaatregelen in te trekken. De vergadering besloot met vijf stemmen tegen, Maandag den arbeid te hervat ten en deed een beroep op de niet-aan- wezige havenarbeiders zich hierbij aan te sluiten. Van E.V.C.-zijde wordt medegedeeld, dat het besluit van de Unie van Trans portarbeidersbonden. om de solidari- teitsstakingen in de havens van Rotter dam en Amsterdam op te heffen, geen enkelen invloed heeft op de verder dooi de E.V.C. te voeren actie. Het conflict is naar de meening van de E.V.C. nog steeds niet geëindigd. zullen voordoen bij dc regeling van dc Manlsjocrysche kwestie, maar dat in China zelf een burgeroorlog zou kunnen uitbreken. Weerbericht VRIJ KOUD. Geldig tot Dinsdagavond, Meest matige wind tusschen Noord en Oost. in hel Noord-Westen van het land hier en daar een buitje. Vrij koud. Opnieuw moeilijkheden in Perzië Naar Radio Tebriz heeft medegedeeld zijn de onderhandelingen tusschen de Cen trale regeering en de delegatie van de Noordelijke Perzische provincie Azer- beidsjan mislukt. In felle bewoordingen kondigde dit ra diostation aan, dat het „nationale leger" van Azerbeidsjan gereed staat. om de vijanden van zijn vrijheid te bestrijden, wanneer deze de provincie mochten bin nentrekken. Volgens latere berichten zijn Perzische regeeringstroepen bezig, de lijn te bezetten, die Azerbeidsjan van de rest van het land scheidt. Zondag is het Perzische kabinet in de hoofdstad bijeengekomen. Volgens betrouwbare berichten, aldus Un Press, zijn de besprekingen tusschen de ïraansche regeerine en de democraten van Azerbeidsjan Zondag op verzoek van PiShevary hervat. Laatstgenoemde had Zondag een langdurig onderhoud met pre mier Sultaneh, waarbij hij. naar vernomen wordt, zijn tegenvoorstellen heeft inge trokken. Pishevary bracht den wensch tot uiting tot een oplossing te komen teneinde een burgeroorlog te vermijden. Zaterdagavond werd in een radio-uit zending van Tebriz nog gezegd: „Vijf mil- lioen ma'nnen van Azerbeidsjan staan ge reed om de vrijheid tot den laatsten drup pel bloed te verdedigen. De internationale reactie en die van Teheran moeten weten-, dat wij woorden met woorden en bajonet ten met bajonetten zullen beantwoorden."

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1