Kruidmoes, een smakelijke spijs Wat doen we met sla? Hei Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad deelt mede: Kruidmoes is in de IJsselstreek en Groningen geen onbekend gerecht. De andere deelen van ons land kennen de ze pap niet, omdat het recept van moe der op dochter overging en in de mees te kookboeken niet te vinden is. Waarom zouden we dit smakelijke gerecht niet eens probeeren nu de in grediënten vrij te koopen zijn? Het be- Dc heer W. Drees, minister van sociale zaken op de eereLegraiifplaais te Bloe- n ten daal„IJeze plek getuigt van den martelgang, dien ons volk is gegaan tus- SClien 10 Mei l»40 en 5 Mei 1945. (Bij de herdenking van de gevallenen) Goeree en Overflakkee Links onderaan de kaart van Zuid- Holland ligt een stiefmoederlijk bedeeld eiland: Goeree en Overflakkee. Het eiland heeft tijdens den oorlog veel ge leden. Polderland werd onder water ge zet (meest met zout water). De bewo ners van het inunda'iegebied werden geëvacueerd en bombardementen wa ren aan de orde van den dag. Maar reeds is het herstel in vollen gang. Niet alleen om dit te bewijzen, maar vooral om verlangens, welke de bevolking gerechtvaardigd vindt, ken baar te maken, had de stichting „De FLakkeesche Gemeenschap" een excur sie naar het eiland voor de pers geor ganiseerd, Het A.N.P. schrijft daarover: Een dag hebben we over kronkelige dijken en door pittoresque dorpen als Goeree en Ooltgensplaat gereden, met zijn raadhuis, dat een juweeltje is in renaissancestijl Stond het op een ge makkelijker te bereiken plaats, het zou in binnen- en buitenland vermaardheid bezitten. Wie de verwoestingen van de weggebombardeerde huizen er omheen ziet, prijst het toeval, waardoor dit unieke bouwwerk uit 1619 gespaard bleef. We hebben de eens zoo vrucht bare aarde gezien, waar bieten en aard appelen, uien en peen verbouwd wer den. Het zeewater heeft de kluiten hard als beton gemaakt. Door proeven met gips kan er nu wat koren op groeien, maar voorioopig loont het de moeite niet. In de haven van oude Tonge bevindt zich meer zand dan water, alleen bij vloed kunnen scheepjes binnenkomen of uitvaren. Herstel zal vier ton kosten. Men heeft ons de plaats gewezen waar eens de vuurtoren stond. Toen de capi tulatie al eenigen tijd een feit was, lie ten de Duitschers hem toch nog in de lucht vliegen. Omdat de B. S. wisten, dat alle torens van het eiland onder mijnd waren, lieten zij den Ortskom- mandant op het matje komen in het raadhuis van Middelhamis. Bevreesd voor zijn hachje, liet hij de springla dingen toen verwijderen. Ouddorp hebben we bezocht, een plaatsje dat het summum van rust biedt aan den badgast. Zei niet een vacantie- ganger, die veertien dagen lang het 30 K.M. lange strand had bezocht, dat hij niet had kunnen spreken van ..mijn strand", omdat hij in dien tijd nog twee andere menschen ontmoet had? En tenslotte hebben we de plannen (gezien voor een vaste oeververbinding, aansluitend op de wegen naar Rotter dam en Dordrecht. De brug is gepro jecteerd van de plaats den Bommel uit, over het eiland Tien Gemeten naar de Hoeksche Waard. De bedoeling is een brug over het Vuile Gat, dan een dam over Tien Gemeten en een brug over het Haringvliet. Er is in vooroor- logsche waarde 3Va millioen voor rtoo- dig. De Provinciale Waterstaat heeft de plannen in onderzoek en de eilandbe woners verwachten stellig, dat deze plannen binnen vijf jaar tot verwezen lijking zullen, leiden. K Opbrengst V.T.-collecte De in deze gemeente gehouden V.T.- icollecte heeft f 2059.02 opgebracht. Een woord van dank richten wij op ver zoek gaarne tot de 57 collectanten en collectrices en verder tot allen, die aan dit succes der collecte het hunne hebben bijgedragen. I vat vrij veel vitamine C en werd, waar schijnlijk onbewust, vroeger gegeten omdat na een winter zonder versche groenten, en fruit de behoefte aan dit vitamine groot was. Ook nu kunnen wij een dergelijk ge recht wel gebruiken, want 't vitamine gehalte van de aardappelen loopt in het voorjaar sterk terug. Men kookt, een flinke pap van gort in karnemelk en om er nu „kruid'"-moes van te maken voegt men naar keuze een aantal van de volgende kruiden toe: kervel, kruizemunt, peterselie, bieslook, venkel, zevenblad of brand netel. Heeft men zwarte-bessenblade- ren, dan mogen deze vooral niet ont breken, omdat zij de pap smakelijk en rijk aan vitamine C maken. Wil men het kruidmoes eten als maaltijd, dan geeft men de pap met spek, vleesch of boonen, terwijl ook rozijnen en suiker en stroop-goed in de brei smaken. De: kruidmoes wordt ook wel van zoete melk gekookt, maar dan voegt men wat zuring of spinazie toe om den typischen frisschen smaak te krijgen. De verhouding van de pap is: 1 liter karnemelk en 4 dl. water met 100 gram gort. Sla Er is op het oogenblik veel sla te koop. Wij kunnen dus het tekort aan versche groenten van den afgeloopen winter volop inhalen. Het is goed, ge regeld rauwe groenten te gebruiken, want de erin voorkomende carotine, de stof waaruit in ons lichaam vitamine A gevormd wordt, nemen we uit rauwe groenten beter op dan uit gekookte. Ter variatie kunnen we de sla echter wel eens gekookt geven. Vooral de minder mooie kropjes leenen zich daartoe. Zijn de kroppen stevig en groot, dan kunnen we ze gebruiken om te vullen. Gevulde slakropjes 4 kroppen sla. 4 balletjes gehakt van 200 g. vleesch uit blik of kidneypud- ding, havermout of paneermeel of oud brood, nootmuskaat, peper, zout. De kroppen heel laten en goed in koud water spoelen. Met aanhangend water de kropjes gedurende 5 minuten laten slinken. Op het vergiet de sla laten uitlekken en eenigszins afkoelen. Van het vleesch, het geweekte oude brood, de havermout of het paneer meel met de kruiden en zout kleine ge haktballen maken. Deze in. paneermeel wentelen en goed gaar braden. Ieder kropje sla openvouwen, er een gebra den balletje gehakt in leggen en de sla bladen er weer omheen vouwen. De ge vulde kropjes in een pan of vuurvasten schotel met wat groentevooht leggen en de groente met paneermeel en kleine klontjes boter of margarine bedekken. Het gerecht boven op het vuur nog even door en door warm laten worden of er in den oven een bruin korstje op laten komen. Gekookte slakropjes 8 kroppen sla, een restje jus, 1 eet lepel tomatenpuree, zout, bloem, peper. De kroppen goed schoon spoelen, in hun geheel opzetten met weinig water en zout en gaar koken, kooktijd 5 minu ten. De slakropjes goed laten uitlekken. De jus verdunnen met het kooknat tot elan. 3 dl. Het vocht aan de kook rengen, binden met aangemengde bloem en naar smaak peper, tomaten puree en zout toevoegen. De slakropjes in een schaal overdoen en met de saus overgieten. Proef verkiezing voor de Tweede Kamer Voor Elzeviers Weekblad heeft de afd. Opinie-onderzoek van de Ned. Stich ting voor Statistiek een proefverkiezing gehouden voor de Tweede Kamer. Deze is eind April gehouden en gaf voor die periode het volgende resultaat: Partij van den Arbeid 31.6 Katholieken 29.2 Anti-Rev11.5 Partij van de Vrijheid 11.2 Chr. Hist6.6 Communisten5.5 Prot. Unie 1.8 Staatk. Ger. Partij 1.5 Bellamy Partij 1.0 Onafhankel. Partij 0.1 De uitslagen van de laatste verkie zingen, welke voor den oorlog zijn ge houden waren: S. D. A. P21.9% V. D. B5.9 C. D. U2.1 Kath. Staats Partij 28.8 Ant.-Rev16.4 Chr. Hist7.5 Liberalen 3.9 Communisten 3.4 St. Ger1.9 N. S. B3.9 Overigen 3.9 De rubbervoorzieiiing van Amerika Het ministerie van handel in de V.S. is van meening, dat op den langen duur de wereldvraag naar natuurrubber groo- tendeels bepaald zal worden door den prijs van dit product vergeleken met dien van de synthetische en door den omvang van de synthetische-rubberproductie, welke door de groote verbruikende lan den om veiligheidsredenen wordt aange houden. De rubber-adviseur van het ministerie, E. G. Hoit schrijft in het door het mi nisterie uitgegeven blad „Domestic Com merce": „De vraag naar natuurrubber zal het aanbod blijven overtreffen totdat de volledige productie hervat zal zijn. Het is evenwel niet waarschijnlijk dat de eerste tien jaren de vraag kleiner zal zijn dan de productie capaciteit. Aan ongeveer 75 procent van de totale Amcrikaansche vraag naar nieuwe rub ber zou hetzy door natuur- of door syn thetische rubber voldaan kunnen worden. Het is duidelijk, dat om veiligheidsrede nen de V.S. zich nooit meer kunnen ver oorloven zoo afhankelijk te zijn van bui- tenlandsche rubberbronnen als aan het begin van den tweeden wereldoorlog. Er moet een belangrijke capaciteit voor de vervaardiging van voor algemeene doel einden geschikte synthetische rubber ge handhaafd blijven, ongeacht de kosten. Er wordt dan ook aanbevolen om 1/3 van het verbruik van nieuwe rubber in de V.S. (synthetische rubber voor speciale doeleinden niet inbegrepen) te doen be staan uit synthetische rubber voor alge meen gebruik. Wanneer hiertoe zou wor den overgegaan zou het terrein voor na tuurrubber definitief beperkt worden. Omtrent den prijs schrijft Holt, dat er bij de productie van natuurrubber groote besparingen tot stand zouden kunnen ko men. wanneer men op de bestaande on dernemingen over zou gaan tot hooge boomen. Dit zou evenwel een enorm ka pitaal vereischen en de boomen zouden niet eerder dan over vijftien jaar produ- ceeren. Wil op den langen duur natuur rubber in groote hoeveelheden verkocht kunnen worden dan zal er een logische verhouding moeten bestaan tusschen de prijzen van het natuurlijke en van het synthetische product. Nadat zij Vrijdagmiddag door een Haarlems olie delegatie op Schiphol waren ont vangen, begroette burgemeester M. A, Iteinalda de afgevaardigden van het Derbysche sportweekco mltéDerde van links Mr. H, Channon, Hoofdredacteur van ..Derby Evening Standard"; den heer ReinaJda begroetend burgemeester T. Johnson. Achter den heer Iteinalda Mr. John HUI, Derby's gemeentesecretaris. De Perzische Kwestie Conflict over Azerbeidsjari „De regeling van de kwestie-Azerbeidsjan is een Perzische binnenlandsche aange legenheid, die de Perzen zelf moeten op lossen", aldus luidde een van de para grafen der Russisch-Perzische overeen komst, die onlangs op het hoogtepunt van de spanning tusschen het groote en het kleine land in het Oosten na veel onop gehelderde machinaties gesloten bleek. De Veiligheidsraad, die door Perzië in zijn vrees om de onbedekte Russische bedrei gingen te hulp was geroepen, liet zich door deze nuchtere en simpele alinea niet van de wijs brengen en besloot, ondanks Gro- myko's verontwaardigde verzekeringen dat nu alles in orde was, de voorzichtig heid te betrachten door de definitieve, door beide partijen bevestigde uitvoering van de overeenkomst af te wachten, alvorens het kleine land over te laten aan zijn grooten nabuur. En wat was het gevolg? Gromyko griste zijn papieren bij elkaar, sloeg hard met de deur en verdween van de vergadering, met het dreigement dat hij niet terug zou komen als er nog een woord aan de Perzische kwestie zou wor den gewijd. Dat is een soort diplomatie, die in het Westen niet bekend en nog minder gebrui kelijk is. Doch ernstiger is de consequentié van het geval en het precedent, dat er door geschapen werd in "den kring van het internationale college, wiens prestige de garantie van den vrede schraagt. Een lid van den Veiligheidsraad, dat, zooals andere leden plechtig beloofd heeft, het Handvest te zullen eerbiedigen en deze internationale grondwet tot richtlijn van zijn handelingen te nemen, opponeert tegen de beslissing van den raad die op volkomen wettige en regelmatige wijze werd genomen en loopt kwaad de deur uit wanneer de tien leden van den raad zich niet wenschen te schikken in de re geling, die het elfde uit eigenbelang wil zien getroffen. Dat is een prijsgeven van de diplomatieke vormen, dat gebrek aan hoffelijkheid en goeden wil openbaart, af gezien nog van het daaraan voorafgaande prijsgeven van begrip voor de taak en de plicht, die de leden door hun lidmaatschap van den Veiligheidsraad op zich hebben genomen. Het meest bedenkelijke van dit heele geval is, dat de verontwaardiging van Gromyko en zijn bruuske demonstratie te minder gerechtvaardigd zijn gebleken, daar de ontwikkeling der geschiedenis dui delijk heeft aangetoond dat de Veiligheids raad met zijn voorzichtige voorzorgsmaat regelen juist gehandeld heeft. „Een binnenlandsche aangelegenheid, die zij zelf moeten oplossen"dat was de Russische theorie, doch de praktijk is wel eenigszins anders: Terwijl de bespre kingen tusschen de afgezanten van Azer- beidsjan en de regeering te Teheran over den status van de Noordelijke provincie nog bij lange na niet in het stadium zijn gekomen van iets dat naar een oplossing zweemt, weigeren de Russen eenvoudig om Perzische waarnemers in Azerbeidsjan toe te laten, zoodat dezen niet konden constateeren of de overeenkomst betref fende het ontruimen dezer provincie is nagekomen. Dit gevoegd bij de stellige verzekering van Hussein Ala, den Perzi- schen ambassadeur te Washington, dat de Russen zich nog steeds mengen in Per zische binnenlandsche aangelegenheden, maakt de heele reeks van Russische ver zekeringen en beloften zoo ongeloofwaar dig, dat de Veiligheidsraad bij een juiste opvatting van zijn taak deze aangelegen heid onmogelijk kon laten varen. De tien leden hebben dan ook unaniem besloten, te wachten op een stellige en overtuigen de verzekering der Perzische regeering dat de lucht zuiver is, voordat het agenda, punt „Perzië" wordt geschrapt. Eener- zijds kan dit een nieuwe wrijving in den boezem van den raad van elf veroor zaken, doch anderzijds heeft deze handel wijze het vertrouwen versterkt. J. L. SANTPOORT Speeltuiiivereeiiigiiig Evenals elders doet zich ook hier de behoefte aan een speeltuin gevoelen. We hebben er een iin Santpoort, doch de plaats waar deze is gelegen, hoe ideaal zij op zich zelf ook mag zijn de tuin achter het badhuis „Spaarn- is te ver van het dorp. 'rom hebben een aantal ingezete- a zich reeds tot een voorioopig "üu: vereenigd hebben, nl. de hee- en Jac. M. Goixiijk (voorzitter), C. van der Belt, secretaris. C. Peereboom (penningm.) en mevrouw Vader,, het initiatief genomen, om tot de oprichting van een nieuwe speeltuinvereeniging te komen, en een nieuwen speeltuin te ex- ploiteeren. die meer in 'l gebied gele gen is, waaruit men tenslotte z'n „klan ten" zal moeten requireeren. Dit reeds voorloopige bestuur is de medewerking toegezegd van het gemeentebestuur de gemeentelijke ambtenaar van de sport was op de initiatief-bijeenkomst aanwezig Nederlands Volksherstel en de U.V.V. Het heeft zijn voelhomens over een geschikten speeltuin uitgesto ken en meent daarin geslaagd te zijn. Men had de keus uit een drietal ter reinen. Hedenavond wordt in de vergader zaal van de Ned. Herv. Kapel een open bare vergadering gehouden. Het voor loopige bestuur hoopt en vertrouwt op een groote belangstelling van de zijde der oudei's. opdat tot een definitieve oprichting van de speeltuinvereeniging, waaraan toch zoo'n dringende behoefte bestaat, kan worden overgegaan.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6