Oostenrijk lonkt naar Nederland Churchills laatste dagen Afzetgebied voor onzen landbouw? en bloembollen Haring Een medewerker van het Regeerings- legenheden heeft tijdens een recent bezoek commissariaat voor buitenlandsche aange. aan Weenen een kijkje genomen in het Oostenrijksche bedrijfsleven en met vak- menschen uit landbouw, industrie en han del gesproken. Wij ontleenen hier het een en ander aan zijn indrukken. Door de tijdelijke bezetting is de Oos tenrijker nog geen baas in eigen huis. De Geallieerden geven zich echter moeite om zooveel mogelijk landbouw, handel en in_ dustrie onder deskundige Oostenrijksche leiding op gang te helpen. Oostenrijk zal gaarne weer met Nederland handelsbe trekkingen willen aanknoopen, omdat het de Nederlandsche agrarische producten voor den wederopbouw noodig heeft. Of schoon de muntstandaard er niet stabiel is. sluit men met goedvinden van de Ge allieerden handelscontracten op basis van compensatie met het buitenland af. Oostenrijk, dat vóór 1938 nog zelf agra rische producten exporteerde, moet door de huidige lage productie in den landbouw te wijten aan de oorlogsverwoestingen de meeste producten importeeren. Hier in ligt ook een verklai-ing van de tamelijk slechte voedseltoestanden in Oostenrijk. Op het oogenblik voorziet de UNRRA het land van zaaizaad, pootgoed, trek- en fok- dieren, landbouwmachines e.d. Dat het Nederlandsche product er nog altijd de volle waaröeering geniet, blijkt o.a. uit de gestelde vraag: „wan neer kunnen wij weer Hollandsche ha- ringen eten en bloembollen in onze j tuinen planten?" Oostenrijk wil weer met het buitenland handel drijven, maar het is voor het land zeer moei lijk artikelén in groote hoeveelheden te exporteeren, waarnaar in het bui tenland groote vraag bestaat. Cellulose, magnesia, staal, textiel zijn enkele van de weinige producen, welke Oostenrijk in kleine hoeveelheden thans kan aanbieden. Zijn landbouw, handel en industrie verder hersteld, dan zouden de Oostenrijksche exportcijfers ook kunnen stijgen. Het staat wel vast, dat Nederland nu en voor de toekomst in Oostenrijk een afzet gebied voor zijn agrarische producten vindt. Zoo is er groote vraag naar goede pootaardappelen. Men wil de aardappel teelt met kwaliteitssoorten op een hooger peil brengen, want de aardappel is in Oostenrijk zooals bij ons een volks- voedsel, al laat de kwaliteit vergeleken met den Nederlandschen aardappel, ir menig opzicht te wenschen over. Nederland heeft vóór 1938 zaaizaden ge- leverd, o.a. suiker- en voederbieten, lijn en karwijzaad. Doordat de geheele land bouwproductie in Oostenrijk tot een mi nimum is gedaald, als gevolg van de oor logsverwoestingen en den misoogst van 1945, heeft men een groot tekort aan zaai zaden, speciaal aan voedergewassen. Vroe ger was het een goede afnemer van onze tuinbouwproducten. Op het oogenblik is de vraag naar groente, bloemen en zaden bloembollen, Boskoopsche producten e.d. groot. Doordat de tuinbouw in Oostenrijk veel heeft geleden, zullen versche en geconserveerde groenten zeker een af nemer vinden. De import van visch en zuivelproducten is van groot belang en zoo zal misschien Nederland nog andere artikelen in compensatie kun nen leveren. Als Nederland voor zijn producten afzet gebieden vindt, is de handel in de toe komst gewaarborgd. De transacties met landen, welke door den oorlog veel heb ben geleden, mogen wat stroef gaan, op den duur moet het Nederlandsche product weer welvaart brengen aan het eigen land. Paarden voor een Koninkrijk Als dank voor de bevrijding van ons land en de daarbij door de Bngel- sche troepen bewezen diensten heeft de Nederlandsche regeering aan Ko ning George van Engeland dertig zwarte paarden geschonken voor zijn Koninklijke regimenten de Life Guards en de Royal Horse Guards zoo meldt de Daily Tel. De beide regimenten komen op het oogenblik ongeveer honderd paarden tekort, zoodat het geschenk met vreugde werd aanvaard. Commando over O.-Java overgedragen De commandant van de 5e Britsch-Indi- eche divisie te Soerabaja, generaal-majoor G. K. Bourne, heeft het commando over ©ost-Java aan den Nederlandschen bevel hebber kolonel Giebel overgedragen. Vóór zijn vertrek heeft generaal Bourne in een proclamatie de bewoners van Soera baja bedankt voor de hulp, welke zij de troepen verleend hebben tijdens de moeilijke dagen in October en November j.l. en tijdens de daaropvolgende periode van wederop bouw. Eenlge eenheden van de 5e Britsch-Indi- sche divisie, welke nog achtergebleven wa ren, zijn thans uit Soerabaja vertrokken en slechts een aantal kleine eenheden van de R. A. F. en de Britsche marine zullen al daar nog voor korten tijd gelegerd blijven. Nu 12 jaar tegen dr. Carp geëischt De adv.-fiscaal bij den Bijz. Raad v. Cassatie, ar. Langemeyer, concludeerde heden tot vernietiging van de sententie van het Bij zonder Gerechtshof te *s Gravenhage, waar bij de voormalige president van het vrede gerechtshof, dr. J. H. Caro veroordeeld is tot- 18 jaar gevangenisstraf" De adv. fiscaal vroeg veroordeeling van den requirant tot een gevangenisstraf van 12 jaar. Beulen van Mauthausen berecht Volgens Un. Pres» zijn alle 61 beklaag den uit het proces tegen de misdadigers van het concentratiekamp Mauthausen Zaterdag schuldig bevonden. 58 be klaagden werden tot den strop ver oordeeld, de drie anderen kregen levens lang. De uitspraak was geen verrassing, daar 59 verdachten reeds een bekentenis hadden afgelegd. Geen hunner toonde •enig teeken van emotie. De Haarlemsche raadsverkiezingen Victor -Emamiel, die als koning: Italic is afgetreden. Candidaten der Katholieke Volkspartij Ledenvergaderingen van de Katholieke Volkspartij hebben de volgende voorlooplge candidaten gesteld voor de aanstaande raadsverkiezingen J. Adelaar, G. Alders. A. J. M Angenfht, Harry van Beek, mej. A. Bolsïus, J. M. Bon- frer, P. Borghouts, A. J. Frenay, Ir. P. C v. d. Heyden, dr. J. G. Hoge, Th. S. J. Hooij, H J. L. Klein Schiphorst, F. W. Knape, H. Loerakker, mej. H. Meester, J. Noov, P Ottolini, P. Peterse, K. Re thans. A. R'oodt, J. Salman, J. A. Schippers, nar, dr. A. F. H Schreurs, mevr. Smit, J. A. van Son,' J. G. Sprayt, mr. J. Th, M. vaii der Vaart, A. v. d. Veldt. A. Warnars, H. v. Woerde, Th. Zeg waard. Nadat het politiek advies is vastgesteld, zal Zondag 26 Mei de stemming over de groslijst gehouden worden. Niet terugkeerenden. Uit de voorloopige candidatenlijst blijkt, dat van de thans in den Noodraad zitting hebbende leden de heeren P. Coebergh, J. G. van Kessel, M, L. A. Klein. G. Hurkmans en W. L. de Zwager geen nieuwe candida- tuur hebben aanvaard. De heeren Klein en van Kessel hebben vele jaren zitting in den raad gehad. De heer Klein werd voor het eerst gekozen in 1915, zoodat hij bij zijn aftreden 31 jaar- zitting zal hebben gehad. De heer van Kes sel maakte eerst van 1918 tot 1927 deel uit van den Bloem endaaischen raad Na de grensregeling in 1917 werd hij tot lid van den Haarlemschen raad gekozen. Hij brengt het dus tot 28 jaar raadslidmaatschap. Derby County naar Haarlem Naar wij vernemen zou er in principe overeenstemming zijn bereikt over -de komst van de winnaars van den En- gelschen beker. Derby County, naar Haarlem. De Engelschen zouden ook een wedstrijd in Amsterdam en Rotterdam spelen. Haarlem—Derby In een receptie Zaterdagavond ten stadhuize gehouden, besprak burgemees ter Reinalda in zijn redevoering het doel der sportuil wisseling. Hij wees daarbij vooral op een samenwerking tusschen de naties, die daarvan het gevolg kan zijn. Na den heer M. A. Reinalda voerden de heeren T. Johnson, Derby's burgemeester en A. Milhado, die den stoot heeft ge geven tot de sportuiiwisseling, het woord. Sport in het Kort HOCKEYUITSLAGEN Heeren: Prom. A: BXfHC JI-HM1 II HOM n. o.: Rijswijk— Strawb. 2—1; SOSMRHC 0—5. II B: HES Kieviten 14—0; HOC III—VCL 1—0. Dames. Prom. A: MRHC—RBC 10—l. in een dankbaar land Bloemen en geschenken Zaterdagmiddag bood het Amster- damsche gemeentebestuur Churchill een lunch aan in de zaal van de Ned. Herv. Diaconie aan. den Amstel. Alvorens aan tafel te gaan ontving de Britsche staats man de 94-jarige Opoe Koehoorn, een van de verpleegden der Diaconie, die den hoogen gast bloemen aanbood. Na dat Churchill namens het college van regenten een foto van een zijner voor vaderen uit 1705 had ontvangen en de lunch had genuttigd, gaven, twee bo den van het Stadhuis, die voortdurend achter zijn zetel hadden gestaan, hem gelegenheid tot handwassching met een zilveren schaal en schenkkruik, die in 1655 voor het eerst werden gebruikt. De laatste werd den gast ten geschen ke aangeboden. Vervolgens maakte Churchill een tocht over het IJ, waarbij hij met de Koningin op den achtersteven van de motorboot ..De Geulstroom" had plaats genomen. Ontelbare booten en bootjes omstuwden het vaartuig met de hooge passagiers, die aanhoudend omringd waren door enthousiast gejuich. Op eenlge groote passagiersschepen hadden zich zooveel menschen begeven, dat het leek of zij ieder moment konden kap seizen, zoozeer hing de opgewonden me nigte aan de uitzichtzijde. Den Zaterdagavond bracht Churchill in intiemen kring door en den volgen den morgen vertrok hij naar Soestdijk. Een schier onoverzienbare menschen- menigte juichte hem bij zijn vertrek toe, waaronder vele Belgen, die naar den voetbalwedstrijd gingen kijken. Halverwege Soestdijk, onder La ren, moest Churchill even halt hou den, omdat een duizendkoppige me nigte hem den toegang versperde nabij Jan Tabak. Twee vrouwen boden Winston een bloemstuk aan van roode rozen, witte tulpen en blauwe vergeet-mij-nietjes in den vorm van een V. Van den burge meester van Laren kreeg Churchill een kruik oude Hollandsche jene ver, dien hij met een breeden glun derenden glimlach aanvaardde. Nadat er nog ettelijke malen gestopt was voor een juichende en bloemen aan dragende menigte, slaagde de familie Churchill er eindelijk in door te bre ken naar Soestdijk. Om vijf minuten vóór een kwamen de auto's den weg naar het paleis oprijden. De ontvangst ten paleize Prins Bemhard trad op liet linker- bordes naar buiten, tcrwül de drie- prinsesjes. gekleed in roze jurkjes, voor het venster in de hall stonden uit te kijken naar den beroemden gast op het Prinselijk Paleis. Zoodra de auto van Churchill was voorgereden, kwam ook Prinses Juliana naar buiten om het kleine gezelschap te verwelkomen. Daarna ging men het paleis binnen, waar het Prinselijk Paar zijn gasten aan een dejeuner vereenigde. Na den maaltijd begaf het gezelschap zich naar het park achter het paleis, waar de prinsesjes Irene en Beatrix, bij wie zich later ook prinses Margriet voegde, met Churchill aan de hand naar den grooten vijver wandelden: een al leraardigst huiselijk tafereeltje, Chur chill met de vroolïjk babbelende prin sesjes daar aan het water. Eenlge oogen- blikken later kwamen ook Prinses Ju liana. die een groen toilet droeg, en Prins Bemhard, die in de generaals uniform van de Kon. Luchtmacht was gekleed, bij het vroolijke greepje, dat zich nu naar een anderen kant van den vijver begaf, waar een legertje pers fotografen hun werk konden doen. Kort daarna aanvaardde de familie Churchill den terugtocht naar Amster dam, hartelijk uitgeleide gedaan door het Prinselijk gezin. Heden vertrekt onze gast Nadat Churchill vanmorgen om 10.20 uur uit Amsterdam was vertrokken, op weg naar Rotterdam, heeft hij een kort bezoek gebracht aan Aalsmeer als dank voor de prachtige versiering van de Pieterskerk en de aula van de universi teit te Leiden, welke hem door den Aalsmeerschen Tuindersbond was aan geboden. Het bezoek duurde slechts een kwartier, maar van dezen tijd was ge bruik gemaakt om de hofauto, waar mee Churchill reist, met gele rozen en viooltjes te versieren. Het was ongeveer 10.55 uur, toen Churchill Aalsmeer ver liet en in snelle vaart zijn reis naar Rotterdam voortzette. Na zijn bezoek aan de Maasstad zou onze gast het land weer verlaten, en wel van het vliegveld Valkenburg bij Leiden. Hel conflict in de zeevaart De E.V.C. heeft zich inzake het con flict in de zeevaart gewend tot het col lege van rijksbemiddelaars. In Den Haag zoowel als elders staat het college echter op het standpunt, dat de staking zelf ver hindert, dat het college zich met het geschil inlaat. Hulp in de gezinnen Dc derde sociale colonne. „Volksherstel" te Haarlem heeft, zooals bekend is, van begin af aan het voor nemen gehad hier drie sociale coionnes te laten werken. Twee daarvan werken al eenigen tijd, een Protesrantsch-C'nriste- lijke en een R.K. groep. Nu zal Woensdag 15' Mei des middags om 4 uur de derde Colonne gezinsver zorgsters officieel starten, dat is de groep die op humanistischen grondslag staat. Het internaat voor deze colonne is ge vestigd in het gebouw van Volksherstel ini het Kenaupark 29—31. HEEMSTEDE ZTLVEREN PROFESSIEFEE gT Zondag werd in het R.-K. Vereenigings- getaouw aan den Heerenweg het zilveren professiefeest van Zuster Maria Petra, on derwijzeres aan de St. Antonïusscholen ge vierd door leerlingen en oud-leerlingen. Te vens was dit een afscheid, omdat de jubl- laresse het onderwijs verlaat. Namens de leerlingen en. 'oud-leerlingen voerde Joke Zegwaard het woord en bood de jubilaresse een boekenkast aan. Uit naam van het schoolbestuur sprak Pastoor W. v. Mierlo woorden van hulde en dankbaarheid voor alles wat de jubilaresse ten behoeve van het onderwijs had gedaan en overhan digde daarbij een fraai boekwerk. HILLECOM Eeu bende maakte haar fatale fout Een brutale defstal is gepleegd bij de N.V. Groothandel in tabaksartikelen „Mad- joe" te Hillegom. waar inbrekers niet min der dan 85000 cigaretten, 500 sigaren en een hoeveelheid shag in een auto van ..Madjoe'' hebben geladen en er mee naar Haarlem zijn gereden. Het merkwaardige van dezen diefstal was, dat eenigen tijd geleden de Hillegomsche politie er van op de hoogte was gebracht, dat inbrekers hun slag wil den slaan by „Madjoe". Gedurende eenige nachten is er toen met den directeur ge waakt, maar de bezoekers wilden niet ko men. Daarom werd de bewaking langzamer hand minder scherp ■'•én eindelijk besloot men, deze geheel op te heffen. Gedurende den eersten nacht dat dit het geval was. zijn. de langverwachte en toch ongewenschte gasten gekomen. Zij vergaten echter de ga ragedeuren te sluiten en dit werd fataal, want een surveilloerende agent zag de deu ren openstaan en even later waren alle po- litiebureaux in de omgeving gewaarschuwd met het verzoek, uit te zien naar den be stelwagen van Madjoe. Binnen het uur kwam er bericht uit Haarlem dat- een be stelauto in de van 't Hoffstraat od een on gewoon uur aan het lossen was en de poli tie was er tijdig bij om wagen en bijna den geheelen inhoud in beslag te nemen en te vens een goede kennis van de politie die als heler optrad te arresteeren. De inbrekers zelf konden nog juist ontsnappen, maar de politie zet het onderzoek in deze zaak met kracht voort. UMUIDEN Meer locomotieven dan vóór spoorwegstaking In het afgëloopen jaar is vain het door de Duitschers weggeroofde mate riaal een deel teruggekomen. Sinds een maand staat deze terugvoering echter stop en het ziet er naar uit, dat de spoorwegen niet veel meer zullen terug ontvangen, zoodat het wellicht nuttig kan zijn, een overzicht te geven van wat de Nederlandsche Spoorwegen aan ma teriaal verloren hebben. Voor de locöwotieven is de situa tie thans zoo. dat er meer locomo tieven zijn dan voor de staking. In September 1944 waren er 866 loco motieven en thans in het geheel 1181. waarvan er echter slechts 622 geschikt 2rjn om dienst te doen en, wat heel belangrijk is, daarvan zijn er slechts heel weinig geschikt om met hooge snelheid te rijden. Van de bruikbare locomotieven zijn. er 305, die tot het oude locomotieven- park der N.S. behooren. Verder zijn er 18 overgenomen Zwitsersche en 23 nieu we Zweedsche, doch van deze laatste zijn er slechts 5 sneltreinmachines en 18 goederentreinlocomotieven. Dan zijn er nog 27 door de Duitschers bij de ca pitulatie achter gelaten machines en 288 Engelsche legerlocomotieven. die echter het bezwaar hebben, dat zij langzaam zijn en uiterst moeilijk te repareeren. Tenslotte zijn ev nog 6 Engelsche Die- sel-electrisehe locomotieven, die alleen voor rangeerwerk worden gebruikt. Weliswaar beschikken de N.S. dus thans over meer locomotieven dan in 1944, maar de kwaliteit is veel minder en er bestaat een nijpend tekort aan snel- treinlocomotieven. Van de tijdens de staking door de Duitschers weggevoer de 464 locomotieven, zijn eer 455 in ons land teruggekeerd, waarvan er echter slechts 133 konden worden gerepareerd. SCHEEPSBERICHTEN Bengkalis 7 te Bombay; Oranje 9 v. P. Said; Hercules 8 te Lissabon; Venus 9 te Istanbul; Maaskerk 9 te Trinidad: Pr. Bemhard 9 van Curasao n. Amsterdam; Oranjefontein 7 v. Takoradi n. Kaapstad; Tjisadane p. 6 Gibral tar; Sloterdijk 5 te Suez v. Batavia; Baren- drecht 5 te Suez v. Abadan; SIdajoe 5 v. Ran goon n. Singapore; Aruba 5 te Montevideo v. Valparaiso; Katwijk 8 v. Saffi n. Neder land; Bemis Heights 12 verw. te Rotterdam v. Curasao; Prins Maurlts pass. 9 4 u. Kaap Race v. Montreal n. Rotterdam: A-ldatbi en Rembrandt beide 10 te Sydney N.Z.W. opge houden door staking; Frans van Mieris 6 te Iquique. Serenade Gasteren herdacht liet echtpaar Hey- stek, zooals wij reeds meldden, zijn 50- jarig huwelijksfeest. Het fanfarecorps „Wilhelmma" deed zijn haast tot een traditie geworden plicht en bracht het echtpaar een serenade-

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7