IJmuider Courant Wij Winnen Ernstige beschuldigingen van Generaal Reynders Militaire oefening Krijgt Rusland zijn honderd millioen? 60c Jaarna lift- No. 18328 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-.HoofdredacteurRobert Peereboom Dinsdag 14 Mei 194» Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. TT ET was niet verwacht. Er ging een •LA groote roep van de Belgen uit. Zij hadden zoo goed in Engeland gespeeld en hun ploeg vormde zulk een sterk geheel, keurig afgericht op zuivere toepassing van een bepaald spelsysteem. Daarentegen be stond ten aanzien van de daden van onze voetballers maar weinig vertrouwen, al was het Nederlandsch Elftal in zijn eer sten wedstrijd na den oorlog, tegen Luxemburg, met een fiksche overwinning begonnen. Luxemburg biedt geen maat staf. Ook schudden de voetbalkenners het hoofd over het spelpeil in onze moeizaam zich voortslepende competities. Maar mis schien is daar de kracht wel wat erg ver snipperd geraakt, sinds wij door stagen aanwas kunnen bogen op het bezit van zesenzestig eerste klassers, hetgeen zelfs voor een groot land teveel zou zijn. Als er geen „doorbraak" in de oude voetbal verhoudingen komt, gaan wij naar de honderd toe. Een doorbraak zou natuur lijk beteekenen. dat er een hoofdklasse kwam. Er was meer reden tot hoofdschudden. In de gehouden proefwedstrijden kwamen te weinig spelers naar voren, die men van internationaal gehalte kon achten. Onder de jongeren leek de keus al heel beperkt en zoo moest dan eindelijk besloten wor den, zich voor de geheele middenlinie nog maar eens op oude, beproefde krachten te verlaten. Zij leken_nogal vertraagd en niet zoo taai meer. Het blijkt nu dat men hun onrecht heeft gedaan. Wij hebben van België gewonnen en dan nog wel met 6—3 Ik wil de belangrijkheid van zoo'n sport- succes heelemaal niet overdrijven en hoop dat wij niet zullen terugkeeren naar die opgeschroefde en dan pok malle commen taren, door sommigen' in vroeger tijden gegeven, die onze „nationale eer" bij het winnen of verliezen van een voetbalwed strijd gemoeid achtten. Tot de verkeerd heden van het verleden, waarvan wij en de anderen verlost moeten raken om den vrede te winnen. behoort opgedreven nationalisme. Anderzijds moet men de dingen ook weer niet te nuchter gaan zien en meenen dat zoo'n triomf op het voetbalveld geen waarde heeft, of zich laten verleiden tot de redeneering van die opperste nuchter- lingen, die sport mooi zouden vinden a! er maar geen wedstrijden aan verbonder waren en het belachelijk vinden, zich op te winden over het trappen van een balletje in een net. Wie dat zeggen negeex-en een voudig de menschelijke natuur, met in begrip dus van hun eigen aard. die niet alleen naar wedkamp maar tevens naar spel streeft, ook in vele ernstige en ge wichtige levenstaken. waarin dat spel element onder plechtige benamingen schuil gaat. Een onzer begaafdste geleer den. prof. Huizinga, heeft dat erkend in zijn boek Homo Ludens, de Spelende Mensch. gewijd aan „het spelelement der cultuur" en het is voor objectief-denkende menschen een openbaring geweest van ge dachten en gedi-agingen. waarover zij zich in zichzelf en anderen verwondei'den Wie de sport alleen of in hoofdzaak als „lichamelijke opvoeding" ziet vergist zich en doet haar mogelijkheden deerlijk te kort. Wie haar als karaktervormend mid del wil bezigen, zooals de Engelschen zoo gaarne en met overtuiging doen, komt veel verder. Wie den invloed van haar wed strijden op de volksmenigte erkent, in den tijdgeest waarin wij nu eenmaal leven, doet daarbij veel kennis omtrent den mensch en de samenleving op. Hij zal tot de slotsom moeten komen dat het op dit oogenblik, nu wij als volk nog erg aan hei tobben zijn met de herwinning van zeker heid en zelfvertrouwen, zijn waarde heeft om met G3 van een erkend sterken tegen stander te winnen. Er zijn allerlei over winningen te noemen op ander gebied, die veel grooter beteekenis en bovendien blij vende waarde hebben Natuurlijk. Maar deze zege vroolijkt menschen, die mat en soms een beetje moedeloos zijn, op. Zij denken er niet diep over na, maar dat hoort er ook niet bü- Zij herinneren zich wel dergelijke successen, vroeger behaald en de vreugde die zij erin hadden en zeg gen tot zichzelf: wij kunnen het nog. Dat is. geloof ik, de waarde van zoo'n wedstrijd als deze, waarvoor een half mil- lioen menschen toegangskaarten hadden aangevraagd. Eén tiende heeft ze gekre gen, de overigen en nog meer heb ben in spanning aan radiotoestellen en bij luidsprekers op straat staan luisteren. Allen hebben zij gedacht: wij kunnen het nog. Dat Is wat waard, want die gedachte hebben wij noodig. Dat de Koningin voor het eerst aanwezig was, dat ook de Prinses en de Prins en verscheidene ministers in het Stadion verschenen zijn, heeft den in druk versterktWij winnen! R. P. Toelatingseischen verzwaard voor bloembollentelers Het bedrijfschap voor Sierteeltproduc ten heeft een verordening uitgevaardigd ter verandering van- de toelatingseischen voor bloembollentelers, waarbij de na druk valt op een verzwaring van de tot dusver geldende normen. Deze verzwaarde toelatingseischen zul len bevorderen, dat uitsluitend deskundig behandelde producten van eerste kwali teit aan de markt komen. Zes Fransche divisies zouden in den val zijn geloopen Generaal Reynders, die in Januari 1940 als opperbevelhebber afti-ad, heeft eenigen tijd geleden een brochu re geschreven over de oorzaken, welke toen tot zijn besluit om ontslag te nemen hebben geleid. Daarop heeft de toenmalige minister van defensie Dijxhoorn geantwoord. Thans heeft een tweede brochure van den oud opperbevelhebber het licht gezien en hierin wordt met zwaarder geschut gewerkt dan in de eerste. Hierin uit hij zelfs de beschuldiging, dat onze regeering een aantal Fransche divi sies. die geconcentreerd waren voor den driehoek Breda-Tilburg-Antwer- pen, in de val heeft laten loopen. De hoofdkwestie waax-over het gaat is of er bij een Duitschen inval een werke lijke of een „symbolische" verdediging moest plaats hebben. Generaal Reynders was voor een werkelijke verdediging en daarvoor had hij troepen opgesteld in de RaamPeelstelling, de WaalLingestel- ling en de Grebbelinie. In Januari 1940 moest de Generaal voor den ministerraad verschijnen, om zijn zienswijze te verde digen. Op een vraag van minister Weiter welke troepen hij dan in de WaalLinge- stelling wilde plaatsen, antwoordde hij: „eèn deel van het (in de Vesting Holland) gelegerde eerste legerkorps". Minister Weiter zeide daarop: „Dan weet ik al genoeg". De regeering had n.l. reeds eer der bezwaar gemaakt tegen het gebruik van dit korps als reserve voor de Greb belinie, voor het geval de verdediging van deze linie mocht slagen Aan het eind van zijn uiteenzetting verklaarde de op perbevelhebber, dat onze defensie een zoo groot mogelijk nut moest opleveren, omdat anders bij het sluiten van den vrede weinig met onze belangen rekening -al worden gehouden. Dit ontlokte den heer Albarda de opmerking: „En, gene ral, wou u daar onze jongens aan op- xfferen?" Een andere kwestie welke generaal Reynders aanroert, is deze, dat hij den Franschen opperbevelhebber Gamelin had gevraagd of deze troepen zou willen con- centreeren om de omvatting van de Raam Peelstelling te voorkomen. Hij deelt nu mede, dat generaal Winkelman, die hem opvolgde, na onderzoek tot dezelfde con clusie als hij was gekomen: in de Greb belinie moet uiterste weerstand worden geboden. Hij liet bij den Belgischen gene- ralen staf polsen of deze bereid was het ..gat" tusschen de Zuidpunt van de Peel en het Albert-kanaal te dekken. Nu stelt hij de vraag of minster Dijxhoorn gene raal Winkelman wel van het contact met Gamelin op de hoogte heeft gesteld. Want toen de Belgen lieten weten, dat zij het gat niet konden stoppen, liet Winkel man zich bekeeren tot de „symbolische verdediging" van N. Brabant. Hij kreeg echter niet de vrijheid het Ille leger korps uit de Peel weg te halen. Zuiver voor den schijn bleef het daar, om bij de nadering der Duitschers over de bruggen van Moex-dijk. Keizersveer, Hede! en Heusden terug te trekken. Van deze brug- cen werden de springladingen verwijderd. Zij vielen dan ook onbeschadigd in Duit- sche handen. „Deze strategisch verwoestende co- medie", aldus de schrijver, „doet wel Dappere soldaten posthuum gedecoreerd Heden. 14 Mei, heeft de Koningin de vol gende leden der Koninklijke Landmacht, die zich gedurende de oorlogsdagen van Mei 1940 in den strijd tegen den aanvaller hebben onderscheiden door moed, beleid en trouw en daarbij zijn gesneuveld of sindsdien zijn overleden, posthuum begif tigd met het Ridderkruis 4e klasse der Militaire Willemsorde: Majoor W. P. Landzaat van het wapen der Infanterie, gevallen op den Grebbe- berg; reserve-majoor J J N. Cramer, In fanterie; kapitein I. H. Bolman. Infanterie: res. Ie luit. vlieger A. H. Bodaan, gevallen bij Schiphol: res le luit. F. P. dc Jager. Artillerie, gevallen bij de Moerdijkbrug; 2e luit. C. E. F Schnabel, Artillerie, ge vallen bij Ypenburg; res. 2e luit. waarn. B. Swagerman, Militaire Luchtvaart, ge vallen bij de Moerdijkbrug; res 2e luit G. J. L. Maduro, Cacalerie; wachtmeester W. J. Kenninck, Cavalerie, gevallen bij Overschie; wachtmeester J J Versteegen Cavalerie, gevallen bij Overschie; soldaat B. Beekmans. Infanterie, gevallen aan de Maas bij Wessem: soldaat G. Migchelbrink Infanterie, gevallen aan de Grebbe; sol daat C. M. Oome. Pontonniers, gevallen bij Dordrecht. Tegen Antonescu. den Roemeenschen dictator, is de doodstraf geeischt, evenals tegen zijn zeven medebekiaagder.. De meeste stakers in de Amerikaansche kolenmijnen zijn weer aan het werk gegaan, voorlooplg voor 14 dagen. Jn afwachting van een definitieve regeling. zeer duidelijk uitkomen, dat het de regeering evenmin ernst is geweest met de verdediging van de vesting Holland als met de verdediging van Noord-Brabant." Hierop laat de generaal dan de beschul diging volgen, dat de regeering den Fran schen staf geen kennis heeft gegeven, dat de heele Peel-linie slechts een fagade was. Eerst in den morgen van den lOen Mei werd hiervan aan Gamelin kennis ge geven, toen zes Fransche divisies op weg waren naar ons land. Te negen uur wa ren zij aan. de grens bij Breda, welke grens door een Nederlandsch grensbataljon was gebarricadeerd Generaal Reynders komt o.m. tot dc conclusie, dat het catastrofale verloop van den oorlog tegenover een in aantal zwak keren vijand (3 Nederlanders tegen 1 Duitscher) in eerste instantie is te wijten aan het herhaald en stelselloos ingrijpen van de regeering in het krijgsbeleid, het geen culmineerde in het verstrekken van een opdracht, welke met de beschikbare strijdkrachten niet was uit te Op den openbaren weg bij Zaltbom- mel werden militaire oefeningen ge houden, waarbij het alleszins merk waardig toeging. Toen een bewoner van Waalwijk, uit de richting Utrecht komende, aan de Noordelijke zijde van de brug bij Bommel moest stoppen voor het verkeer van den anderen oever, bevond zich daaronder een militaire wagen, waaruit plotseling een handgra naat werd geworpen. Het helsche werk tuig ontplofte naast de auto van den Waalwijker, die door splinters in den hals werd gewond. Weinig gesticht door de gevaarlijke eer van proefkonijn te zijn bij deze zonderlinge „militaire oefening" langs den openbaren weg, heeft de gewonde Waalwijker proces-verbaal laten op maken bij de militaire autoriteiten. Griekscli referendum op 1 September Merkwaardig rapport van Labour. De Grieksche regent aartsbisschop Da- maskinos heeft Maandag in de openings zitting van het parlement medegedeeld, dat het referendum over de koningskwes tie op 1 September zal worden gehouden. De regent voegde er aan toe dat deze re- geling in overeenstemming was met den uitgesproken wil van de meerderheid van het volk. Luide toejuichingen en geroep „Leve koning George" volgden op deze mededeeling. Koning George die nog in Londen vertoeft, heeft reeds zijn instem ming met den datum betuigd, terwijl d« Britsche regeering heeft laten weten dat zij bereid is toe te stemmen in het houden van het referendum op 1 September, mits de kiezerslijsten voordien volledig zullen zijn herzien. De Britsche en Amerikaansche regeerin- gen zijn intusschen overeengekomen mis sies naar Griekenland te sturen om toe zicht uit te oefenen op deze herziening. Naa: het fascisme? Di'ie Lagerhuisleden van de Labour- partij, die juist teruggekeerd zijn van een bezoek van 14 dagen aan Griekenland, be weren, dat Griekenland bezig is snel een fascistische staat te worden. Zij betoogen, dat er een eenzijdige burgeroorlog heerscht n.l. een oorlog van uiterst rechtsch tegen alle democratische elementen, die het met de regeering niet eens zijn. Duizenden per sonen zijn het slachtoffer van moord, op sluiting, molesteering en intimidatie. De rijks- en gemeentepolitie hebben in dit misdadige optreden een belangrijk aan deel. De gebouwen van republikeinsche en linksche dagbladen, van vakbewegingen jeugdorganisaties e.d. worden in het ge heele land op onwettige wijze overvallen gesloten. Dc justitie is reactionnair en werkt hand in hand met de politie. Het Britsche prestige in Griekenland is hard aan het zakken, zoo vervolgt het rapport van het driemanschap. De aanwe zigheid der Britsche troepen wordt be schouwd als een ongeoorloofde inmenging door een bondgenoot in de zaken van een ander verbonden land, Unaniem is men met uitzondering van uiterst rechts van oordeel, dat indien het referendum dit jaar gehouden wordt, het op een bux-ger- oorlog zal uitdraaien. Dc drie Lagerhuis leden zijn voornemens al deze feiten aan de Britsche regeering voor te leggen. Woensdag Duitsche kwestie aan de orde Het probleem der Italiaansche herstel betalingen is door de ministersconferentie naar de plaatsvervangende ministers ver wezen, die moeten nagaan of het mogelijk is de honderd millioen dollar die Rusland van Italië eischt, te onttrekken aan de bronnen die Byrnes heeft aangewezen als in aanmerking komende voor herstelbe talingen. Deze bronnen zyn zoodanig ge kozen dat de daaruit te putten activa het Italiaansche economische leven zoo min mogelijk voor catastrophale gevolgen stelt. Op de informeele bijeenkomst van Maan dagavond ontstond meeningsverschil over de vraag, of de Italiaansche marine als een van die bronnen kan worden be- Voor zijn vertrek uit Nederland bracht Winston Cliurcliill een bezoek aan Rot- terdani. waar hij. daar Rotterdam liet eerebu rgersclia niet kent. lot eere- raadslld benoemd werd. Churchill tijdens zijn rede tot den Rotterdomschcn ge meenteraad. sehouwd. De besprekingen wei-den uitge steld tot de vergadering van heden. Ten aanzien van de kwestie Triëst leid den de onderhandelingen evenmin tot eenig resultaat. Molotof legde den nadruk op de Russische concessies ten aanzien van de Italiaansche koloniën en eischte dat dit vraagstuk geregeld zou worden op de basis van de Joegoslavische bijdrage aan den oorlog. Wat de Duitsche kwestie betreft, stelde Byrnes voor de vergadering van Dinsdag hieraan te besteden. Molotof echter pro testeerde daartegen, daar hij eerst de vre desverdragen met de As-satellieten wensch te te zien afgehandeld. Tenslotte kwamen de ministers overeen, deze aangelegenheid Woensdag te behandelen. Byrnes deelde mede, dat hij den Amcrikaanschen waar- nemenden militairen gouverneur van Duitschland, Clay, heeft opgedragen den geallieerden raad voor te stellen een vier. mogendheden-commissie in hel leven te roepen die den voortgang van de demili- tarisatie en de ontwapening van Duitsch land moet controleeren. Deze mededeeling werd door de andere ministers met in stemming ontvangen. De Gaulle herdenkt Clemenceau De Gaulle, voor het eerst in het open baar verschijnend na zijn aftreden in Januari, vertelde Zondag bij het graf van Georges Clemenceau aan een enthousiaste menigte van vijfduizend boeren, dat Frankrijk goede vorderingen naar zijn herstel maakt, doch dat het discipline moet vinden en ,,de leiding van krachtige staatslieden moet hebben". Personen uit de omgeving van De Gaulle zeiden latex- dat de oud-president van plan was geweest een scherpen aanval op de regeering Gouin te ondernemen, doch daarvan op bet-laat ste oogenblik is teruggekomen. De Gaulle's rede was voor het grootste deel aan een herinnering van Clemenceau gewijd en bevatte slechts zijdelingsche toespelingen op de hedendaagsche Fransche politieke situatie. Op de vraag van correspondenten of hij zich bij de algemeene verkiezingen van den tweeden Juni candidaat zou stellen, antwoordde De Gaulle met een categori sche ontkenning. Hij weigerde zich over zijn politieke plannen uit te laten. (Un. Pr.)

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1