De nieuwe Haring Sport in het Kort Woensdag naar zee gegaan, Maandagmor gen was de haring met vrachtauto's haar Vlaardingen verzonden en Maandagmid dag 2 uur werd de haring op de Vlaar- dingsche markt verkocht. De opbrengst bedroeg 85 a 90 ct. per stuk. De haring wa6 tamelijk groot van stuk en natuurlijk erg „groen". Groote vischaanvoer in Britsche havens Gedurende de vorige week werd op één dag aangevoerd: in Huil 184.800 stone van 7 vaartuigen, Grimby 138.950 stone van 28 vaartuigen, Fleetwood 106.790 stone van 10 vaartuigen, Aberdeen 54.400 stone van 11 vaartuigen, Milford Haven 20.000 stone van 3 vaartuigen, Lowestoft 14.250 stone van 14 vaartuigen. (1 stone is 6.35 KG). Visschers en de publieke opinie De EngeLsche haringvisschers konden niet accoord. gaan met de ingevoerde prijsverlaging. Hierop zijn de visschers van de Noord-Oostkust van Schotland in staking gegaan. Na besprekingen tusschen de besturen en de vertegenwoordigers der regeering, hebben de visschers het werk hervat, zonder dat zij hun zin kregen. Naar ge- mei^ wordt,, spruiten de beweegredenen, die de visschers er toe hebben geleid, weer naar zee te gaan voort uit het feit, dat zij niet willen, dat hen verweten wordt dat zij hun plicht niet doen ten aanzien van den kritieken voedseltoestand in de wereld. België exporteert visch naar Engeland Tengevolge van de bemoeiingen van den directeur-generaal van het Belgische Zee wezen is thans officieel bekend gemaakt, dat voortaan wekelijks 50 ton visch, ver pakt in kisten van uit België naar Enge land mag worden geëxporteerd. Als symbool van een altijd durende gift zullen ieder jaar door de Nederlandsche regeering duizenden bloembollen worden aangeboden aan de Koninklijke Britsebe Marine. Xederlandsehe Marva's overhandigen tulpen aan haar Engelsohe collega's in de marine-barakken te Devonport. (P) „Ja of nee De Tooneelvereeniging Varia zal a.s. Donderdag haar leden het moderne Engel- sche blijspel „Jaof neevoor zetten en dat wel met een gezelschap waarin alleen het echtpaar BoereeKarre- man van de oudé garde is overgebleven. Het stuk bestaat uit twee bedrijven elk van twee tafreelen en een epiloog. De pauze is na het eerste bedrijf, dus nadat het doek zich voor de tweede maal ge sloten heeft. Het stuk speelt in de huiskamer van de pastorie van ds. Jarrow te Upper War ton, Somerset, het eerste bedrijf 's mor gens en den daarop volgenden middag, het tweede bedrijf eveneens 's morgens en den daarop volgenden middag. De inhoud komt in het kort verteld hierop neer: De fami lie Jarrow heeft op haar vacantiereis te Torquay kennis gemaakt met Adrian Marsh, die dochter Jo nogal het hof ge maakt heeft. Nu Adrian Engeland verlaten gaat, om in den vreemde een betrekking te aanvaarden, komt hij afscheid nemen van de familie Jarrow. Mevrouw Jarrow heeft Adrian al be schouwd als candidaat voor de h^nd van Jo en verwacht nu, dat hij haar dochter op dit afscheidsbezoek ten huwelijk zal vragen. Het eerste bedrijf schetst, wat er had kunnen gebeuren als Jo „nee" had ge zegd, het tweede bedrijf (na de groote pauze) welke complicaties er zouden kun nen ontstaan wanneer het „ja" geweest zou zijp- Het zijn dus twee afzonderlijke schetsen, handelende over dezelfde personen en spelende opdezelfde dagen. De groote pauze scheidt deze twee schetsen. De epiloog het naspel vertelt den touschouwer dan, wat er nu wer kelijk gebeurd is. De verschillende rollen worden vervuld door Toni Koper, Jan Hagen, Jeanne Boe ree, Tineke Huijen, Rie Bakkernes, L. W. Boeree en Gerrit Bakkernes. Zaterdag voor Volksherstel. IJMUIDEN IJmuiden had toch de primeur Gisteren meldden wij, dat de eerste Hollandsche Nieuwe alhier door twee Kat- wijksche loggers was aangevoerd en dat de ladingen van deze schepen deels naar Vlaardingen, deels naar Katwijk waren gezonden. Zoo geschiedde het, maar een partijtje van deze haring was door de firma Joh. de Korte aangekocht, die ze in kleine vaatjes liet overpakken en deze zoo spoe dig mogelijk aan haar klanten toezond. Reeds om twaalf uur gistermiddag ver trok een groote vrachtauto, getooid met reclameopschriften met de eerste zending Hollandsche Nieuwe het land in. IJmuiden had dus toch de primeur. De verkoop in Vlaardingen. De door den logger KW 2 aangebrachte haring was, naar wij nader vernamen, af komstig van zes loggers. Deze waren Vischaanvoer in Ostende De aanvoer van zeeviscn in Ostende ge durende de week van 3 tot en met 9 Mei bedroeg 456.000 kg ter waarde van fr. 3.825.740. Marktbericht van Maandag Varia zal a.s. Zaterdagavond een her opvoering geven in Concordia ten bate van Volksherstel. Laros, Suijk en Ligthart eindigen gelijk Partij van de Vrijheid In de bovenzaal van het Rex Theater werd gisteravond een openbare vergade ring gehouden door de Partij van de Vrij heid. Sprekers waren mr. F. W. D. C. A. van Hattum en dr. W. G. J ten Pas Mr. Van Hattum zette nog eens uiteen op welke drie pijlers de Partij van de Vrijheid rust, te weten: Vrijheid, Ver antwoordelijkheid en Sociale Gerechtig heid.' Spreker belichtte uitvoerig deze punten. Wij willen vrijheid, doch natuurlijk be- teekent dit niet dat dit geen gebonden heid inhoudt. Vrijheid brengt verant woordelijkheid mede. Sociale gerechtigheid wil zeggen, dat voorkomen moet worden dat werkgever en werknemer tegenover elkaar komen te staan. Een geregeld con tact tusschen werkgever en werknemer moet zorg dragen voor sociale gerechtig heid. Spreker besloot met vast te stellen dat de Partij van de Vrijheid de Christe lijke grondslagen in onze samenleving erkent, deze mag echter niet van boven worden opgedrongen. De volgende spreker, dr. Ten Pas, kwam tot de conclusie dat er eigenlijk slechts drie groepen was: de conventioneelen, de socialisten en als middengroep de Partij van de Vrijheid. Zoowel de conventio neelen als de socialisten hebben een dog ma. De beginselen van de Partij van de Vrijheid zijn echter zonder dogma. „Ons eenige dogma is", aldus dr. Ten Pas, „dat wij geen dogma willen". Wij aanvaarden geen vast leidend beginsel, ons beginsel is dynamisch. Dr. Ten Pas sprak over het ziekenfondsbesluit, persvrijheid, onder wijs en de radio en becritiseerde de ge leide economie. „Ons plan bestaat uit het brengen van een zoo groot mogelijke w'elvaart, d.w.z. een zoo groot mogelijk bezit voor alle groepen der bevolking. Meer welvaart is slechts mogelijk door een opgevoerde productie Na nog het ontwerp „Bedrijfsschappen" van minister Vos te hebben behandeld, eindigde spreker met een opwekking om bij de komende verkiezingen te stemmen op de Partij van de Vrijheid. VELSEN Korfbalvereeniging „Watervliet" De geschiedenis van de Hoogovenstaten korfbalvereeniging „Watervliet" geduren de de laatste jaren, zal de meeste IJmui- denaren nog wel bekend zijn. „Watervliet" klom op van de le klas H.K.B. naar de 2e klas Ned. Korfbalbond, waar zij thans bezig is, aan de jeugdige spelers en speel sters in het eerste twaalftal een kans te geven om „Watervliet" naar de le klas van den N.K.B. te brengen. Deze jeugdige spelers en speelsters komen uit het A- aspiranten-twaalftal, dat het vorig seizoen kampioen van de le klas werd. Ook dit jaar werd het A-aspiranten twaalftal ongeslagen kampioen, terwijl de B-aspiranten in dezelfde klasse de derde plaats bezetten. Momenteel nemen vier aspiranten-twaalf tallen van „Watervliet" aan de competitie deel. Het A-aspiranten-twaalftal heeft een uit noodiging ontvangen ~van de Zaansche club „Roda" om in Zaandam te komen deel nemen op 16 Juni aan de wedstrijden zooals het officieus heet om het kam pioenschap van Nederland. Als deelne mers zijn reeds ingeschreven: „Roda" (Zaandam); „Westerkwartier" (Amster dam) en de kampioenen van Den Haag en Utrecht Met belangstelling wordt uitgezien naar de resultaten die de „Watervliet"'-aspiran ten in dit tournooi zullen behalen. Agenda voor Velsen DINSDAG 14 MEI. Bioscoop „De Pont". 8 uur: De ge stolen Rembrandt en Cowboy-filmsterren. Thalia Theater. 7 en 9 uur: Fernandel als Rebel Marnix-school. Openbare vergadering Protestantsehe Unie, 8 uur. Oprichting Meubelmakerij, Kuiperij enz. Ter gemeente-secretarie (IVe afdeeling) liggen ter inzage verzoeken met bijlagen van: A. Visser, Zeeweg 191 te IJmuiden-Oost, om vergunning voor het oprichten van een meubelmakerij en het daarin plaatsen van een cirkelzaagmachine, aangedreven door een electro-motor van 2 P.K. op in het perceel Zuiderdorpstraat no. 3 te Velsen; N. Noordzij, Stephensonplein 5 te IJmui den, om vergunning voor het oprichten van een kuiperij op/in het perceel Middenhaven straat no. 24 A te IJmuiden; de N.V. Visscherij Onderneming „De Vem", Trawlerkade 15 te IJmuiden, om vergunning voor het uitbreiden van de bestaande ijs fabriek door het bijplaatsen van enkele werktuigen, alsmede 10 electro-motoren respectievelijk van 90, 90, 4, 2, 32, 8, 2, 2, 2 en 2 P.K. op/in het perceel kadastraal bekend 'gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden. Sec tie L, nos. 2965, 801, 1442, 1443 en 729 te IJmuiden; de N.V. Vereenigde Petroleum Mijen Pur- flna-Sinclair „Sinfina", Bezuidenhoutsche- weg 74 te 's Gravenhage, om vergunning voor het bijplaatsen van een Diesel-olie-handpomp en een ondergrondsche benzinebewaarplaats van 4000 Liter inhoud en het verplaatsen vaa een electrisch gedreven benzine-meetpomp vóór het perceel Trompstraat 9—11 te IJmui den-Oost; de N.V. Algemeene Handels-Centrale te IJmuiden, om vergunning voor het uitbrei den en wijzigen van de bestaande chemische fabriek door het bijplaatsen van verschillen de werktuigen, alsmede 4 electro-motoren respectievelijk van 2, 1/3, 1/3, en 2 P.K. op/in het perceel Middenhavenstraat 20 en Ree- dersstraat 2—4 te IJmuiden; D. Plug, Groeneweg 62 te IJmuiden-Oost, om vergunning voor het oprichten van een olieopslagplaats op/in het perceel Strandweg 17 te IJmuiden; Op Vrijdag 24 Mei 1946, des voormiddags elf uur zal ten gemeentehuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Jubilea bij de Hoogovens In tegenwoordigheid van talrijke belang stellenden werden in het Centrale Maga zijn van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. de heeren M. Niesten en E. H. Zonneveld gehuldigd ter gelegen heid van hun zilveren ambtsjubileum. De jubilarissen werden toegesproken door den voorzitter der directie ir. A. H. Ingen Housz, die ook de gebruikelijke enveloppe overhandigde; door den bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies; den heer Fiege, chef van het magazijn, die de gedenkborden en getuigschriften der Maatschappij overhan digde; den heer J Eckerman, adj.-maga zijnmeester, die geschenken aanbood na mens het personeel: en de heeren P. Ver sluis en Toman. De heeren Steenbakker en Toering brachten eenige vroolijke liederen ten ge- hoore. Tot slot dankten de jubilarissen voor de gebrachte hulde. SANTPOORT Bijzondere dienst in de Ned. Herv. Kerk In de Ned. Hervormde Kerk wordt a.s. Zondag een bijzondere dienst gehouden. Deze dienst is gewijd aan de vereeniging van de Gereformeerde gemeente in Her steld Verband met de Ned. Hervormde gemeente. Het woord zal gevoerd worden door ds. G. W. van Deth en ds. G. H. v. d. Woord. Lezing in de Ned. Hervormde Kapel De heer W. A. Duijs, die als militair den terugtocht uit Duinkerken in 1940 en de invasie in Normandië heeft meegemaakt, zal Donderdagavond in de Ned. Hervormde Kapel spreken over de moeilijkheden die een Christen heeft ten aanzien van den oorlog. Het onderwerp dat de heer Duijs voor zijn lezing koos is: „Christen-soldaat en Christen en soldaat". programma haarl.. korfbalbond. I: Sport Vereent 2—Animo Ready; Aurora 2 Nieuw Flora; O'kwartler 3Watervliet 2; THB 2—Oosthoek II: W.vliet 4—Nieuw Flora 2. PROGRAMMA KON. NED. KORFBAL BOND. I: Koog ZaandijkRohda <18 Mei); Swift—DED; Blauw Wit—Rohda. II B: LutO -DEO 2;.DTV 2—Watervliet; ASC—Wester kwartier 2. lil E: Blauw Wit 3Aurora 1, DEN HAAG—HAARLEM KORFBAL. Zondag heeft op het terrein van „Ons Eibernest" aan de Beyersstraat te Den Haag de stedenwedstrijd Den Haag- Haarlem plaats. De wedstrijd, welke op 2den Kerstdag J.l. te Haarlem werd gespeeld, bracht een gelijk spel, hetgeen een zeer eervol resultaat voor het Haarlemsche 12-tal beteekende. Aange zien de wedstrijd BelgiëNederland van 19 Mei naar 26 Mei is verschoven, komt Den Haag op zijn sterkst uit, zoodat het Haar lemsche 12-tal een zeer moeilijke taak te wachten staat. De samenstelling van he: Haarlemsche team is: Aanval: Heeren: H. Hommers en N. Struikenkamp. Dames: Mevr. Plooyer— Zandstra en G. Starink. Midden: Heeren: A. Drogtrop en Th. Poelgeest. Dames: E. Eek hout (Haarlem) en Mevr. Poelgeest—Hand- graaf (allen O'kwanier). Verd: Heeren: J. Wals (THB) en P. Molenkamp. Dames. A. v. d. Pieterman en A Sehornaeel (allen Ooster kwartier). Reserves: heer P Bakker en Mevr. Drog trop—Deen (allen Oosterkwarüer). Aanvoer der is de heer H. Hommers. SCHMELING VEROORDEELD. De voor malige Duilsche wereldkampioen boksen zwaargewicht is Maandag door het militair gerechtshof te Hamburg veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en een boete van 10,000 mark wegens overtreding van de door het Britsche militaire bestuur in Duitsche land uitgevaardigde orders. De aanvoer bedroeg 56.000 kg, waar onder 21.500 kg schelvisch, 19.600 kg schol, 7580 kg kabeljauw, 2015 kg wijting, 945 kg wolf, 2070 kg tong, 580 leg tarbot en griet enz. De trawlers besomden f 9579 Verdere besommingen: Kotters: GG 273 f 9386; GG 186 f 6499. Kustvisschers: UK 300 f 2898; UK 141 f 1892. Scheepvaart 13 Mei. Aangekomen: Robert Lücken- bach van Port Albury n. Zaandam, Ores tes van Ebsjerg, Kojda van Liverpool, Deo Duce van Kopenhagen, North Tip- perary van Dublin. 13 Mei. Vertrokken: H.M.'s Tromp naar Rotterdam, Bedale H. n. Rotterdam. IJmuider visschers op Poolsche trawlers Deze week zijn de twee Poolsche traw lers met IJmuider visschers bemand, weer naar zee vertrokken. De bemanningen hebben geruimen tijd moeten wachten. omdat de trawlers in Gent gerepareerd werden. De schepen gaar. eerst naar En geland, om daarna met de visscherij te beginnen. Zij zullen de vangsten in Polen aan de markt brengen. IJmuider trawlers in Engeland De Clasina Luther is Vrijdag in Aber deen aan de markt geweest. Het schip had een matige vangst en besomde 14.000. De Cornelis, die ook naar Aberdeen is geweest, wordt deze weck met visch al hier verwacht. De Katwijk II, die de vangst in Enge land had gelost, moest tot tweemaal toe met een lekken ketel in Aberdeen terug- Jteeren. I Verrassende laatste ronde Wat niemand meer voor mogelijk had gehouden is geschied. Suyk verloor in de laatste ronde van Laros en doordat Ligt hart van Krikke won, zijn drie spelers met een gelijk aantal punten bovenaan geëindigd. Laros, Ligthapt en Suyk moeten nu kampen om de twee plaatsen voor de fi nale van het kampioenschap van Noord- Holland. Hoewel nu het tournooi nog niet geëin digd is, zal er wel niet veel wijziging meer in de rangliist komen. Er resten nog KrikkeDe Boer; DukelDixhoorn en DixhoornDe Boer. De stand luidt: Larosfe7 4 2 1 10 Ligthart 7 3 4 0 10 Suyk 7 4.2 1 10 Dukel6 2 3 1 7 Postma 7 2 2 3 6 Dixhoorn5 1 2 2 4 Krikke 6 0 2 4 2 H. de Boer5 0 1 4 1 Afdeeling Soc. Democratisch Centrum opgericht In IJmuiden is opgericht een afdeeling van het „Sociaal Democratisch Centrum" als werkgemeenschap in de Partij van den Arbeid. Deze organisatie stelt zich ten doel bin nen het kader van de Partij van den Ar beid het proletarisch ldassebewustzijn levendig te houden en te versterken Het voorloopig bestuur is als volgt fla- mengesteld: P. H. Brits, voorzitter; A. SchaarSanders, secretaresse; A. Zeelev, penningmeester; H. Smitz. 2e voorzitter en A. Zeeier, hulp-penningmeestercsse. Het adres van het secretariaat is Oosterduin weg 60.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3