Mechanische Melkwinning Het Japansche Neurenberg wordt voorbereid Ook Nederland gaat het probeeren Van de technische vindingen, die de be drijfsvoering van den boer vergemakkelij ken en verbeteren, geniet het machinale melken hier te lande nog geen onverdeelde populariteit. De ervaringen, die men in den loop der laatste jaren heeft opgedaan met het geringe aantal machines, dat om streeks 1938'39 werd geïmporteerd, wa ren niet gunstig. Men schreef dit toe aan te snelle slijtage, het gebrek aan onderdee- len eu, in sommige gevallen, aan de on doelmatige constructie. Ook de zindelijk heid van het machinale melken werd in twijfel getrokken. Toch is de oorzaak van deze aanvanke lijk slechte resultaten een andere, zoo schrijft ons de afdeeling voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening. De vóór den oor log aangekochte machines doen in kwali teit vrijwel niet onder voor de nieuwste buitenlandsche typen. Het feil, dat in an dere landen toenemende belangstelling bestaat voor deze machinale melkinstalla- ties, toont aan, dat de mechanische melk winning daar in een groote behoefte voor ziet, vooral door het tekort aan arbeids krachten. In Engeland wordt deze methode reeds op ongeveer 45.000 bedrijven van meer dan tien koeien toegepast, d.w.z. op 48 van hét totaal. In Amerika waren ex- in 1.943 330.000 in gebruik, terwijl op Nw. Zee'and 90 van de koeien thans machi naal gemolken wordt. De omstandigheden zijn daar ongetwijfeld gunstiger dan hier. Men heeft niet in die mate te kampen met versnipperde perceelen, waardoor de melk machine van de eene wei naar de andere moet worden vervoerd. Bovendien blijven daar in vele streken de koeien ook des winters buiten, zoodat men zich op een bepaalde methode kan instellen. In ons land zullen de koeien 's winters in de stal meestal electrisch gemolken kunnen wor den en 's zomers in de wei met behulp van een benzinemotor op een transporta bele installatie voor het aandrijven der melkmachine. Oorzaak der teleurstelling. Zooals gezegd, moeten de aanvankelijk teleurstellende ervaringen met melkma chines hier te lande niet slechts worden toegeschreven aan de kwaliteit der machi nes Het lag evenzeer aan de behandeling daarvan. In tegenstelling tot het buiten land was men hier niet genoeg doordron gen van de noodzakelijkheid aan het on derhoud en de reiniging de grootst moge lijke aandacht te besteden. Minstens dage lijks dienen de rubber tepelhouders en De rangen bii de Nederlandsche Marine Teneinde een duidelijk begrip te kunnen doen vormen omtrent de ter minologie bij de zeestrifdkraohiten wat bij velen onbekend zal zijn mee aten wij goed te doen, hier een koa-t overzicht te geven van de rangen en standen bij de Marine, zoo schrijft „Commentaar" van den Regeenings- voorl ich tingsdienst. De standen en onder-officiersrangen. Van onderaf onderscheidt men ma trozen 3e klas, 2e Idas en le klas. Dit noemt men standen. Omhoog gaande krijgt men den korporaal en de rangen van de onder-officieren: sergeant, ser geant-majoor en adjudant. Als dekper- soneel hebben zij de aanspreektitels: .kwartiermeester, bootsman, schipper en oppersen ipper. De manschappen kunnen velschillende brevetten halen, d.w.z. dat zij voor een bepaald dienstvak ge leerd hebben en hierin een diploma be haald hebben. Deze menscheil hebben een onderscheidingsteeken op de linker mouw, b.v. een tonnetje (bottelier), twee gekruiste torpedo's (torpedoma ker). twee gekruiste kanonnen (konsta bel). twee gekruiste seinvlaggen (seiner) enzoovoort. De officiersrangen. De onderscheidene officiersrangen zijn' adelborst le klas. lua tenants-ter- zee 3e, 2e en le klas. Zij warden aan gesproken met „mijnheer". Op de mou wen van de jas zijn de onderscheidiings- teekens aangebracht. t.w. resp. 1 galon plus krul, 1 galon met smalle galon plus krul, 2 galons plus krul, 2 galons met een smalle plus krul. Dit zijn de z,g. subalterne officieren. Vervolgens zijn er de hoofdofficieren ikap i tein -1 ui tenant- ter-zee en Icapifcein- ter-zee; resp. aangesproken met „over ste" en „kolonel". Zij hebben op de anouwen 3 en 4 galons met krul. De „vlag-officieren" zijn schout-bij nacht. vice-admiraal en luitenant-ad miraal. Zij allen hebben een breede ga- ïon van 5 c.M. breedte met een galon plus krul. Resp. hebben zij dan nog 2, 3 cn 4 zilveren sterren op de mouw. Zij worden „vlagofficieren" genoemd, om dat zij een vlag mogen voeren. Het zijn vierkante rood-wit-blauwe vlaggen met in 'het rood resp. 2, 3 en 4 witte sterren. Do geestelijken dragen galons zonder krul. De vlootpredikant wordt aange sproken met „dominee", de vlootaal- moezemer met „aalmoezenier". Er zijn officieren voor de diverse dlenstonderdeelen, nl. de officieren van den zeedienst,, de officieren van den Marine Stoomvaartdienst (machinisten), de officieren van administratie, de of ficieren van gezondheid, de officieren van den Marine Luchtvaartdienst en de pfficieren voor speciale diensten. melkslangen te worden gesteriliseerd en ook de installatie moet van tijd tot tijd worden gecontroleerd. Ook moet tijdens het melken toezicht worden uitgeoefend op het regelmatig functionneeren der machine. In Maart is een Nederlandsche com missie naar Engeland geweest om zich te oriënteeren omtrent het gebruik van melkmachines. Zij heeft een aantal bedrijven bezocht om het mechanisch melken in de practijk te bestudeeren. Algemeen was men van oordeel, dat de daar gebruikte machines ook geschikt zijn voor de Nederlandsche veehou derij. In het door deze commissie uit gebrachte rapport wordt eveneens het groote belang van een goede verzor ging en reiniging der machines naar voren gebracht. Hoewel op elk bedrijf van eenigen om vang mechanische melkwinning een ver betering kan beteekenen, is het voor de grootere bedrijven ook van belang met het oog op het tekort aan arbeiders. Al vorens met den import van melkmachines te beginnen, zal in den komenden zomer op ongeveer 25 boerderijen een proef wor den genomen met melkmachines, die voor dat doel uiterlijk 1 Juli uit Engeland zul len arriveeren. Oolc zullen onderdeelen worden aangekocht voor de reeds vóór den oorlog aangevoerde machines. Aan de hand van de bereikte resultaten zal dan een eventuèele uitbreiding van het aantal melkmachines onder oogen worden gezien. Verkeersexamens te Haarlem 2000 Candidaten Den afgeloopen dag hebben bijna twee duizend Haarlemsche jongens en meisjes zich het hoofd gebroken over Piet, die uit een smalle steeg komt, en dan heel lang zaam moet rijden, om nog juist op tijd De verkeersexamens zijn vandaag be gonnen. het schriftelijke gedeelte is thans achter den rug en Maandag a s. zullen de deelnemers in de praktijk getoetst wor den op hun verkeers-inzichten. De F.A.O. en de visscEerij Het conserveeren. De aanvoer van visch is steeds on derhevig aan schommelingen, die be paald worden door het feit, diat de vischstand op een gegeven moment goed of slecht is. De prijsbeweging van de visscherij producten en de beteekenis van visch als voedsel gaan met deze schommelingen mede. Bestudeering van de oorzaken der bewegingen in de groot te der aanvoeren kan den grondslag vormen voor maatregelen. welke de daaruit voortvloeiende nadeelen wel licht zouden kunnen verminderen of geheel wegnemen. De F.A.O.de Voed sel- en Landbouworganisatie der Ver- eenigde Naties (Food and Agriculture Organisation of the United Nations) heeft dan ook haar aandacht gericht op deze vraagstukken, met name op den vischstand en de overbevissching. Het verzamelen en uitwisselen van gege vens, publicaties over onderzoekingen enz. rekent de F.A.O. tot haar taak. Reeds bij de besprekingen op de F. A.O.-conferentie m October 1943 te Quebec (Canada) was de visscherij één der belangrijkste onderwerpen. In de commissie was Nederland voor wat be treft de visscherij vertegenwoordigd door Drs. D. J. van Dijk, voorzitter van het Bedrijfschap voor Visscherijpro- ducten. „Commentaar", het orgaan van den Regeeringsvoorlichtingendienst schrij fit verder: De oonserveering van de visch. is een probleem, dat sterk de aandacht heeft. Voor de opkomende Nederlandsche vischconser ven industrie is het van be teekenis, dat Nederland niet alleen be trokken wordt bij den aanvoer, doch ook bij de verdere bewerking van visqh. Dit wordt thans nog voor een groot ge deelte aan andere landen overgelaten. Het uitwisselen van gegevens, welke betrekking hebben op de behandeling van de visch, i.e. het conserveeren in glas of blik, zal derhalve ook aan de Nederlandsche vischconservenindustrie, welke beoogt, het product aan de huis vrouw in - een zoo gemakkelijk mege- lijken vorm voor te zetten, ten goede kunnen komen. Een juiste opvatting van deze taak zal het vischverbruik kunnen stimuleeren. Verdere openen zich per spectieven voor het verwerken van vis- scherïjproducten voor pharmaceu-tische of industrieele doeleinden. Hierdoor zal Nederland herdenkt zijn dooden. In tegenwoordigheid van Prinses Jnliana en Prins Bomhard werden de scvnlleneii van de Meidagen 1940 plechtig herdacht, ïn opdracht van de Koningin werden door Prins Bomhard aan de nabestaanden der strijders de posthnum verleende ouderscheidingen uitgereikt. (P) Een moeizaam, veelomvattend werk Mr. Borgerhoff Mulder, de Nederland sche openbare aanklager bij het Iniema- tionale gerechtshot' voor oorlogsmisdadi gers te Tokio vertoeft op het oogenbiik in de Javaansche hoofdstad om gegevens te verzamelen voor zijn aanklacht. Naar hij aan een vertegenwoordiger van Aneta mededeelde, zullen de zittingen van het internationale hof waarschijnlijk niet voor den len Juni aanvangen. De procedure zal zeker een half jaar in beslag nemen, daar er omvangrijk werk te verzetten z3l zyn. Commandant Mac Mullin, het hoofd van de afdeeling „International Pro secution" van het algemeen gealli eerd hoofdkwartier te Tokio, is nog pessimistischer over den duur van het proces, daar hij eenige hindernis sen, als de Japansche taal. van rem mend en invloed acht op een vlotte, af wikkeling. Elf landen klagen aan. Er zijn niet minder dan elf landen, die hun stem in het requisitoir tegen den Jap zullen laten hooren, te weten: de Vereenigde Stalen. China. Rusland, Enge land, Australië, Nederland. Britsch-rndië, de Philippijnen, Nieuw Zeeland, Canada en Frankrijk. De zittingen, die gehouden zullen wor den in één van de grootste gebouwen van Tokio zullen van Nederlandsche zijde de slechte behandeling van onze krijgsgevan genen en de burger-geïnterneerden naar voren brengen. Een van de belangrijkste punten wordt gevormd door Japan's po litieke activiteit. Ook de Japansche agi tatie, van na de bezetting zal vermoede lijk een punt van bespreking vormen. De oorlogsmisdadigers, wier namen binnenkort bekend worden gemaakt, zul len worden verdedigd door Amerikaan- sche en Japansche rechtsgeleerden. De proceskosten komen voor Japansche rekening. Een vraag van den Aneta-man, of de Nederlandsche eisch op schadever goeding eenige kans op honoreering heeft, moest de heer Borgerhoff zonder veel optimisme beantwoorden. Japan is arm en bezit weinig goederen, die voor herstelbetalingen in aanmerking zouden komen. De toestand in Japan. En zoo kwam het gesprek als vanzelf op de toestanden in Japan zelf. Het leven herneemt in Nippon zijn oude vormen. De bevolking berust in de nederlaag. Hierbij moet niet uit het oog worden verloren, dal het mi litaire geallieerde bestuur enorme be volkingsgroepen geëmancipeerd heeft. Dank zij het onvermoeid werken van Generaal Mac Arthur is de binnen- landsche toestand rustig. aan hét Nederlandsche visscherijbedirijf een steviger basis gegeven kunnen wor den. In het. buitenland wordt deze be werking reeds in toepassing gebracht. Op sociologisch en econom/isoh gebied, dienen onderzoekingen verricht te wor den. Over het algemeen vallen de vis- schers in normale tijden in de laagste loonklassen. Werkloosheid, dikwijls sa menhangend met seizoenen, komt veel voor. Een betere scholing van de ar beidskrachten in het visscherijbedrijf van hoog tot laag is een noodzakelijke eisch. Een ander onderdeel, dat gron dig bekeken moet worden, is het pro ductie-apparaat zelf, nl. de schepen en netten. Door uitwisseling van gegevens zal men kunnen komen tot vaststelling van het type schip, dat-de eerstvolgen de 20 jaren het meest rendabel geëx ploiteerd zal kunnen worden. De FA.O. zal zich voorts bezig hou den met het bestudeeren van het groo te verschil, dat bestaat tusschen den prijs van visch bij den aanvoer en dien bij verkoop aan den consument. Gebleken is, dat Nederland op het gebied van den afzet zeer veel voor is op andere landen. Verder zuilen internationale overeen komsten betreffende den afzet van vis scherij producten alleen leans van slagen hebben, indien tegenover de internatio nale regeling een nationale kan worden, geplaatst, welke de uitvoering van de eerstgenoemde mogelijk maakt en waar in tevens de bimienlandsahe problemen hun oplossing kunnen vinden. Niet al leen op het gebied van geconserveerde en verduurzaamde visch, doch ook op het gebied van versche visch dienen zoo spoedig mogelijk internationale afspra ken gemaakt te worden. Deze afspraken zullen stabiliseerend en op den duur stimuleerend op den vischafzet kunnen werken. Tenslotte is een kwaliteLtscontrole gewenscht. die zich vooral richt maar de normen, waaraan een voedingsmid del moet voldoen in verband met den consumentenprijs. Uitbreiding der politie te Haarlem Op aandrang van den Haag Naar wij vernemen heeft men in Den Haag het minimum vastgesteld voor de politie in de verschillende steden, ook waar deze gemeentepolitie blijft. Het aantal agenten dat voor Haarlem werd vastgesteld is ongeveer 50 hooger dan de tegenwoordige sterkte. Binnenkort zijn dus maatregelen te verwachten tot aanstelling van nieuw personeel. Geen „betere" atoombom Een telegram uit Washington aan de New-York Times meldt, dat een gezamen lijke verklaring van het Amerikaansche leger en marine heeft medegedeeld, dat de Vereenigde Staten geen machtiger bom dan die neergelaten op Nagasaki bezitten. Deze mededeeling wordt gepubliceerd in. antwoord op beweringen in het buitenland, dat de Vereenigde Staten een bom zouden hebben gefabriceerd, welke een meer ver nietigende energie zou bezitten. Tevens wordt gezegd, dat de bom, welke bij de Bikini Atol zal worden gebruikt, van ,.het standaardtype" zal zijn of dezelfde als ge bruikt werd bij Nagasaki. „Een beter type bezitten wij niet", aldus de verklaring. V.S. vragen eilanden in Stillen Oceaan De Washingtonsche correspondent van de New-York Times meldt, dat Ameri kaansche vertegenwoordigers Groot- Brittannië te kennen hebben gegeven, dat de Vereenigde Staten de souverei- niteit over minstens twee eilanden in het zuiden van den Stillen Oceaan, wel ke thans door Groot-Brittannië wor den bestuurd en een derde, dat onder Anglo-Am erikaansch condominium staat, willen verkrijgen. De bedoelde eilanden zijn, aldus de correspondent Canton gemeenschappelijk bestuurd en de kleine eilanden Christmas (ten zui den van Hawaii) en Funafuti (een van de Ellnce-eilanden)De tevoren reeds gehouden voorloopige besprekin gen wijzen er op, dat dit geen „Ameri kaansche eisch" is, doch eerder een „aanduiding van Washington's voorkeur in dezen". De eilanden zouden dieel uit maken van h.et uitgebreide Amerikaan- sohe verdedigingssysteem, in den Stil len Oceaan. Britsch-Indië krijgt interim-kabinet Te Simla werd definitief vernomen, dat alvorens de Britsche kabinetsmissie het land verlaat, een interimregeering voor Indië zal worden aangekondigd. Men acht te het begrijpelijk, dat namen van moge lijke ministers besproken en wellicht goed gekeurd waren. Lord Wavell en de leden der Britsche kabinetsmissie zijn Dinsdagavond uit Sim la in New-Delhi teruggekeerd. Alle aan dacht gaat thans uit naar de volgende ontwikkeling van de poging om Indië een constitutie te verschaffen, die voor alle partijen aanvaardbaar is. Welingelichte kringen te Simla gelooven. dat de congres partij den onderkoning een lijst met na men voor een interimaire Indische regee- ring van een representatief karakter zal voorleggen. De lijst zal niet uilsluitend namen van personen bevatten, die tot de congrespartij behooren.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6