Luidsprekers Een zwarte bladzijde voor de krankzinnigen-verpleging Bij onze in formaties, die verband hiel den met de huisvesting der krankzinni gen, nu ,,Duin en Bosch" te Castricum in gebruik is voor N.S.B.-gedetineerden, bïeek ons, dat in de oorlogsjaren het aan tal krankzinnigen vrij sterk gedaald is door overlijden. Wij vroegen daarover inlichtingen aan den heer J. H. Pameijer, arts te 's-Gravenhage, inspecteur van het rijkstoezicht op het krankzinnigenwezen. Deze deelde ons mede: Inderdaad er zijn in de oorlogsjaren veel krankzinnigen overleden De to taalcijfers ziin: 1938: 1746, 1939: 1792. 1940: 2119, 1941: 2369, 1942: 2595, 1943: 2685, 1944: 3267 en 1945 3736. Daarbij moeten wij nog bedenken, dat het aantal patiën ten, dat in de gestichten verpleegd werd, na 1942 gedaald is. omdat door de evacuatie van eenige gestichten vrij veel patiënten naar huis gingen of in gezins verpleging werden opgenomen. Men kan dus wel zeggen, dat in de jaren 1944 en 1045 het sterftecijfer in de gestichten iets meer dan verdubbeld is. vergeleken bij de voor-oorlogsche jaren. Een nadefe 6tudie moet' nog uitwijzen, of dit inder daad abnormaal hoog is. vergeleken bij de algemeene sterfte. Het is immers een algemeen oorlogsverschijnsel, dat het sterftecijfer sterk was opgeloopen. -Bo vendien moet men bedenken, dat in de gestichten in verhouding veel oudjes wa ren opgenomen en die hadden het sterkst van de oorlogsinvloeden te lijden. In het algemeen kan gezegd worden, dat de voedingstoestand in de gestichten vrij behoorlijk was. De meeste directeu ren zagen gelukkig kans, wat extra voor hun patiënten machtig te worden. Dit geldt vooral voor de inrichtingen, die op het platteland gevestigd waren. In de steden had men het moeilijker. Geluk kig hebben wij, dank zij de medewerking van den geneeskundigen Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid en die van het C. D. K., steeds kans gezien hoo- gere rantsoenen te krijgen voor onze pa tiënten dan algemeen geldend waren. Al leen in den allerlaatsten tijd, toen de Distributie niet meer centraal geregeld was, waren er Distributie-kantoren die onder N.S.B.-invloed stonden, die deze extra-rantsoenen inhielden. Een zwarte bladzijde uit de geschiede nis van het krankzinnigenwezen in ons land vormt het gebeurde in het zieken huis onder den Dolder, bij Amersfoort, waar juist veel Haarlemsche patiënten uit Santpoort en Duinenbosch geëvacu eerd wai;en. Daar stond een N.S.B.'er als geneesheer-directeur aan het hoofd. Dit heeft tot ergerlijke toestanden aanleiding gegeven. Hij deed niet de geringste moeite om te zorgen dat er behoorlijk eten voor de pa tiënten was en belemmerde bovendien nog, dat er hout in de bosschen gekapt werd om nog eenige verwarming aan de patiënten, te kunnen geven. In den Dolder zijn dan ook veel menschen van honger en kou gestorven. In 1938 was het sterftecijfer in den Dolder 79 per 1000 verpleegden, over 1944 235 en over 1945 zelfs 411. Meer dan het vijf-voudige dus. Het verwonderlijke was eerst, dat wij na de bevrijding in den Dolder nauwe lijks lijders vonden, die uiterlijke teeke nen van hongerziekten toonden. Bij nader onderzoek bleek evenwel, dat de toestand in dit ziekenhuis zoo ernstig was geweest, dat bijna al die lijders al overleden waren. Bovenbedoelde geneesheer-directeur, die bij de bevrijding werd gearresteerd zoo besloot Dr. Pameijer, is gelukkig 6poedig daarna vervangen door zijn voor ganger, die tijdens het N.S.B.-bestuur van de inrichting was afgetreden, zoo dat de leiding weder in bekwame han den is. De dagbladen en het papier Op de vragen, van den heer Van der Goes van Naters in verband met de pa- pier toewij zing aan dagbladen, heefit de minister van Handel en Nijverheid het volgende geantwoord: Het onderzoek, dat bij de dagbladen wordt ingesteld, is nog niet beëindigd. Reeds is vastgesteld, dat verschillende dagbladen in geringe mate het aantal exemplaren, dat ter vervaardiging was toegestaan, en de hoeveelheid papier, dae ter verwerking daarvoor mocht ■worden gebruikt, hebben overschreden. Slechts bij één dagblad is belangrijke overschrijding geconstateerdHet is niet mogelijk, thans Teeds mede te deelen welke persorganen de toegestane hoe veelheden hebben overschreden. Te zij ner tijd zal dit worden bekend gemaakt. Maatregelen tegen de overtredingen worden voorbereid. Na-inlevering bankpapier De Nederlandsche Bank N.V. heeft na de sluiting van den termijn voor na-inle vering van buiten omloop gestelde bank en muntbiljetten en zilverbons op 15 Mei 1946. een aanvang gemaakt met de afdoe ning van de desbetreffende aanvragen. Ingevolge de door den minister van Fi nanciën gegeven aanwijzingen zullen slechts die aanvragen voor toewijzing in aanmerking kunnen komen waarvan be wezen is. dat omstandigheden buiten den wil van den aanvrager de inlevering heb ben belet. Hieronder zijn te verstaan die omstandigheden, welke niet aan den in- leveraar kunnen worden toegerekend. Ver geetachtigheid, slordigheid, onachtzaam heid en dergelijke redenen gelden dus niet als verontschuldiging. Correspondentie over afgewezen aanvra ger. kan niet worden gevoerd. Prins en Prinses naar Zwitserland Het programma Het programma van het bezoek, dal Prinses Juliana en Prins Bernhard aan Zwitserland zullen brengen, is thans te Bern bekend gemaakt. Maandagochtend, 20 Mei, zal het Prin selijk paar op het vliegveld bij Genève arriveeren. Om 11.30 vertrekken de hooge gasten per auto naar Kehrsatz, waar de Zwifsersche regeering het staatseigendom „Villa Lohn" te hunner beschikking heeft gesteld. Dinsdag, 21 Mei/ zal een autotocht door de stad Bern worden gemaakt, waarna het prinselijk paar ten stadhuize zal wor den ontvangen. Des middags om 18 uur zullen de hooge gasten door den Zwitserschen bondsraad worden ontvangen. Prinses Juliana zal een geschenk aanbieden en een rede uitspreken. Deze plech tigheid zal door de drie Zwitsersche radiozenders worden uitgezonden. Hierna zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard vertegenwoordigers ontvan gen van Zwitsersche organisaties voor hulp aan Nederland en Zwitserland die actief aan deze hulpverleening hebben meegewerkt. Den volgenden dag, 22 Mei, zal des ochtends worden begonnen met een auto tocht door het kanton Bern. Om 16 uur zal Prins Bernhard de militaire paarden stallen van den Zwitserschen staat in Bern bezoeken, 's Avonds zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard in het Ne derlandsche gezantschap aan de Zwitser sche regeering een banket aanbieden, des avonds worden in hotel Bellevue te Bern Zwitsersche officieele persoonlijkheden door Hunne Koninklijke Hoogheden ont vangen. Donderdagochtend 23 Mei, vertrekt het_ Koninklijke Paar weer naar Genève. waar de Prinses, als voorzitster van het Nederlandsche Roode Kruis, een bezoek aan het Internationale Roode Kruis zal brengen Daar zal een diner worden aan geboden, waarna de Prins en Prinses de terugvlucht naar Nederland zullen aan vaarden. De Arabische wereld gaat zich beraden Alle Arabische loondngen en presi denten zullen zeer binnenkort in een plaats in of nabij Egypte bijeenkomen om te eonfereeren over de Palestijnsche kwestie. Een dergelijke bijeenkomst heeft nog nimmer van te voren plaats gehad. De zeven leden van de Arabi sche Liga zijn vijf koninkrijken, Egyp te. Arabië. Irak. Transjordanië en Je men, en twee republieken, nl. Syrië en Libanon. De uitnoodiging tot deze bijeenkomst is uitgegaan van den Egyptisehen ko ning Faroek, die het hoofd van de Ara bische afdeeling naar de zeven hoofd steden heeft gezonden met een bood schap voor de staatshoofden, bevatten de het verzoek bijeen te komen ter be studeering van het Palestijnsche vraag stuk. Datum noch plaats van deze bij eenkomst zijn bekend. Van wie zijn deze goederen? Eind Maart of begin April 1945 is uit den trein van Amersfoort naar Utrecht, staan de op het station te Amersfoort, van een transport Nederlandsche gevangenen der Duitschers, een 15-tal gevangenen ont snapt. Deze gevangenen hebben aan de langs het stationsemplacement gelegen Barchmann Wuytierslaan te Amersfoort verschillende goederen, voornamelijk klee- dingstukken, achtergelaten. Een tiental dezer personen heeft zich tot nu toe aan gemeld om deze goederen af te halen. Zij, die zulks nog niet hebben gedaan, kunnen zich ter terugbekoming van hun eigen dommen in verbinding stellen met den commissaris van politie te Amersfoort. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 15 Mei 1946 BEVALLEN: 11 Mei, C. H. van Katwijk— Simons, d.; D. L. v. d. Wielen—Dreijer, d.; 12 Mei, J. Kosters—Beers, <1.; 13 Mei, J. F. Siebeling—b. Wanrooij, z.; K. Molenaarde Muinck, d.; 14 Mei, H. B. de Koe—Roseboom, d.; C. Groskampde Jong, z.; E. Paap—Wil- lemse. d P. B. Anslijn—v. d. Bosch, z.; H. M. SchindelerBekooy, d.; J. C. Nijssen—v. Wijngaarden, d.; J. A. M. Huisman—Groen, z.; M. A. Turk—Mooij, z.; IS Mei, G. M. v. Bakelv. d. Eem, d.; A. v. Steenbergen- Hertog, d.; A. G. v. d. Wel—v. d. Veldt, OVERLEDEN: 12 Mei, J. W. Eiselin, 63 j., Westerhoutpark; J. J. Vrugt, 75 j., Jans straat; J. F. Siegers—Glazener, 81 j.. Einden- houtstraat; 13 Mei, P.-v. d. Meer, 76 j.. Voor- tingstraat; N. C. Hoogteiling, 57 j., Olmen straat; G. C. Steffers—Roeper, f.9 j., Turf- steeg; 14 Mei, K. Dekker, 37 Kamperlaan. ONDERTROUWDH. v. d. Stelt en C. P. V. Dijk; J. H. Ophof en J. Hoek; G. J. Huijzer en G. Versteeg; S. v. Seggelen en N. Jonge- pier; J. G. A. v. d. Veldt en A. E. Langeveld: J. Lammertima en M. G. IJlstra; C. L. Meijer en E. A. v. Koningsbruggen; A. P. Harmsen en C. M. Ligthart; W. Mensink en C. W. M. v. d. Borden; P. F. de Bordes en M. E. Leupen; R. Holman en H. B. Steen; C. van Stijn en E. A. Visser. GEHUWD: J. F. Zwarts en M. II. Poulen: c. L. Richters en C. G. Weidema; W. A. D. Steijl en E. C. Oudendijk; W. v. d. Kutl en M. W. Reilergert; C. H. Huis in 't Veld en T. Groot; H. J. G. v. d. Werff en B. J. Bergsma; A. Rijm en E. C. in "t Veld; H. v. Alphen en G M. v. d. Meer; A. A. v. d. Meij en T. Bosma; W. Hoogkamer en C. Burg stede; J. de Kruif en H. T. F. Spoor; J. Wald- hober en L. Vink; J. S. Kramer en J. C. de Graaf; L. John en A. G. Jansen: J. v. d. Nieuwenhof en A. Sernee; J. H. Korremans en A. den Burger: A. H. Ouderlnod en W. Hij wegen; J. K. Veerman en L. v. d. Broek; G. Nïeuwenhuizen en W. M. Hessling; B. G. Witjes en M. v. d. Meer; A. J. B. van Marls en C. J. M. Goddijn; B. Mars en J. G. Polak; A. de Looper en M. A. Bakker; J. de Kruif en C. Geel. Nederlandsch Kamerkoor In het gebouw van de Vrijzinnig Hervorm den werd een concert door het Ned. Kamer koor onder leiding van Felix de Nobel ge geven. Het tweede gedeelte bracht aardige Engelsche liedjes van John Farmer (17de eeuw), twee tekstlooze zangen van Fr. De- lius, die mij meer aan voortdurend porta mento spelende instrumenten dan aan de poëzie van een zomernacht op het water de den denken; dan twee koorliederen van D:e- penbrock op Duitsche teksten, het eerste daarvan zonder sopranen en beide qua zui verheid niet onberispelijk uitgevoerd en drie populaire liedjes, resp. een Fransch, een Engelsch en een Nederlandsen in koorzet ting van F. de Nobel. In tegenstelling met dit luchtige program ma was het meerendeel van hetgeen vóór de pauze uitgevoerd werd. Een uit Gregoriaan- sc'ne elementen gegroeid ..Sancius" van Cle mens non Papa, een heerlijk „Ave Maria" van Josquin des Prés, diep gevoeld en van édelen eenvoud en twee interessante werk jes van W. Byrd representeerden waardig de 16e eeuwsche toonkunst, drie van Poulenc den modernen tijd. In al deze was ook de koorzang bijzonder mooi; in de humoristi sche na de pauze stond hij niet hoog. K. de Jong Haarlemsche Orkest Vereeniging lste Concert van den Beethovencyclus Na de op het concert van 19 September 1945 opgedane ondervinding, dat het spel van den solist, den violist Wim Noske, alleen voor de in de onmiddellijk in de nabijheid zittenden duidelijk te hóoren was, voor het meerendeel echter door den kerkgalm groo- tendeels of geheel verloren ging. leek het onwaarschijnlijk dat men het experiment in onze Groote Kerk zou herhalen. Toch is dit gebeurd en de gevolgen zijn geweest zooals ik verwachtte. Met opzet heb ik tijdens de uitvoering van Beethoven's vioolconcert op verschillende plaatsen in de kerk geluisterd. Alleen binnen het koorhek en terzijde van het koor kwam het magistrale spel van Theo Olof redelijk tot zijn recht; reeds vóór het koorhek bleek het onduidelijk te klinken, in het transsept en daarachter was het slechts van tijd tot tijd als heel uit de verte nog hoorbaar. Welk een genot hebben al die honderden gedistancieerden gemist! Ma gistraal was het spel van dit vioolgenie, rijp en bezonken tot in elk détail, vlekkeloos in technisch opzicht, ook in "de enorm zware aan contrapuntische combinaties rijke ca dens van het eerste deel, alleen mijns inziens hier en daar iets te breed van tempo, waar door de gang vertraagd werd. Hein Jordans werkte uitnemend met den solist samen; het orkest speelde echter soms relatief te sterk. De Eroïca heb ik niet meer geboord, hetgeen in deze ruimte geen ge mis voor me beteekent. Wat er van de 9de Symphonie terecht moet komen in deze-kerk kan men ai wei bevroeden. K. de Jong Stereofonische uitzending Op Zaterdag 15 Juni te 16.30 uur is er onder auspiciën van het laboratorium dei- Stichting „Radio Nederland" een z.g. stereofonische uitzending over beide zen ders. De omroep zal 12 Juni om 19.30 uur over Hilversum I en 13 Juni om 19.45 uur over Hilversum II een vraaggesprek uit zenden. waarin men zal kunnen hooren, op welke wijze men thuis van deze pro grammatische nieuwigheid, een belangrijk initiatief voor Nederland, zal kunnen ge nieten. In ons blad van Zaterdag 11 Mei heb ben wij reeds een artikel aan de beginse len der stereofonie gewijd. De Amerikaansche Senaat heeft de amendementen in de dienstplichtwet goed gekeurd, die de verlenging van deze wet lot 1 Juli a.s. en de vrijstelling van jongeman nen onder de 20 jaar en van vaders regelen. De verkiezingen en het parlement Heden is een Koninklijk Besluit versche nen, waarbij een aantal data zijn vast gesteld niet betrekking tot de plechtige bijeenkomsten van het parlement na de verkiezingen voor de Tweede Kamer en betreffende de verkiezing en candidaat- stelling van leden der Eerste Kamer. De Tweede Kamer zal worden ontbon den met ingang van Maandag 3 Juni. Da Eerste Kamer zal worden ontbonden met ingang van Maandag 22 Juli. De Tegen woordige zitting der Staten-Generaal'zal in vereenigde vergadering worden geslo ten op Zaterdag 1 Juni te 3 uur 's namid dags namens de Koningin door den minis ter van Binnenlandsche Zaken. De eerste samenkomst van de buitenge wone zitting van de (oude) Eerste Kamer en de nieuwe Tweede Kamer zal plaats hebben in vereenigde vergadering op Dinsdag 4 Juni. De minister van Binnen landsche Zaken zal namens de Koningin deze zitting openen. De verkiezing van leden der Eerste Kamer zal plaats hebben op Vrijdag 12 Juli, de candidaatstelling op Vrijdag 21 Juni. De sluiting van de buiten gewone zitting van de (oude) Eerste en de nieuwe Tweede Kamer zal op 20 Juli geschieden door-den minister van Binnen landsche Zaken des middags te 3 uur. De nieuwe zitting van de beide nieuwgeko- zen Kamers zal in vereenigde vergadering worden geopend op Dinsdag 23 Juli. Uitloting l/% Staatsieening 1943 De Minister van Financiën maakt be kend, dat het bedrag van de schuld bekentenissen der 31/® Staatsieening 1943, welke op 15 Juli 1946 aflosbaar zul len zijn, door hem is vastgesteld op hon derd millioen gulden en dat de uitloting dezer schuldbekentenissen in het open baar zal plaats hebben op Maandag 27 Mei 1946, des voormiddags ten 10 ure in het gebouw van het ministerie van financiën te rs Gravenhage, Kneuterdijk 22. Scheepsberichten Te Rotterdam aangekomen 14 Mei: Fjo- dana (Noorw.) van Le Havre; North Tïp- perary (Eng.) van Amsterdam; Saltnes (Noorw.) van Kristiansand: James C. Ca meron (Am.) van Vancouver; 15 Mei: Gu- drun (Den.) van Raumo; Rosemarie (Ned.) van Denemarken. Van Rotterdam ver trokken 14 Mei: Muron (Ned.) naar Man chester; Hedale (Eng.) naar Sarwick; Gleu (Eng.) naar New Castle; Ingrid (Eng.) naar Liverpool; Melrose Abbey (Eng.) naar Hull Marga (Noorw.) naar Holden. 15 Mei: Se renity (Eng.) naar Kingsland; Glashaven (Ned.) naar Cardiff; Andacia (Ned.) naar Embden; Nathaniel Matthews (Eng.) naar Tilburg. Rott. Lloyd, Sibajak 13 Mei van Suez vertrokken; Kota Inten 14 Mei Kar- diva Cannel gepasseerd, wordt c a. 24 Mei te Suez verwacht; Weltevreden 14 Mei van Port Said vertrokken; Kota Baroe 10 Mei van Semarang, wordt ongev. 2 Juni te Port Said verwacht. m,s. Tabinta te Port Said 14 Mei: ms. Tawali te Batavia 9 Mei; s.s. Tcrborgh van Seattle 9 Mei: ie Coos- bay 10 Mei; ms. Saparoea van Du'-ban 3 Mei; m-e. Manoeran te Batavia 12 Mei. DAGMEISJE gevraagd v. heele of halve dagen. Adres Stationsweg 82, Velseh. Te koop gevr. moderne KINDERWAGEN en mooie rooktafel met bijbehooren. Br. L 523 bur. v. d. blad. WEGGELOOPEN bruin hondje, luistert naar den naam Tommie. Terug te bez. Kortenaerstr. 21, IJm. O. RUILEN' 1 p nw. werk- sch. m. 43 voor 1. h. sch. m. 44. Groeneweg 17, IJm. O. Wie weet voor jongelui, die gaan trouwen een goede M1DDENSTAX I)S WONING (huurprijs ca. f 35 tot f 40 p. mnd.) of gcd. daarvan in de gem. Velscn legen fL be looning? Br. L 525 bur. blad. RUILEN z.g.a n. dames- sch. m. 40 voor m. 41 of schoenenbon pl; h. Nijman, Bloemstraat 53, IJmuiden. RUILEN schoenenbon v. fietsbuitenband. Adres te vern. bur. v. d. blad. RUILEN z.g.a.n zwarte damesmantel m. 44 voor ra. 46. Kastanjestraat 15. IJin.O. WIE RUILT mijn 1 pers. Eng. led. m. spiraal voor 2 pers. spiraalmatras of grijs pak gr. m. voor 2 p. spiraal matras? Elzenstr. 29, IJm. O. Gevr. door jong echtpaar gem. of gest. KAMERS. Vr. genegen in de huish. te hel pen, Br. L 524 bur. blad. TE KOOP 1 pr. -z.g.a.iL werkschoenen m. 43-44. Vel- serduinweg 312, IJm. O. TE KOOP 2 kl. bloemen tafeltjes, tevens wit zijden damesjapon en d. bl. avond jurk en blouse. Spilbergen straat 5, IJm. O. Te koop staande SCHE MERLAMP en dressoir. Bak kerstraat 23. IJm. Te koop WINDJACK, soort tweedstof, lft. pl.m. 14 j. en meisjesjurk lft. 14 j. Snel- liusslraat 35. IJm. TE KOOP 4V2 M. blauwe stof voor H costuum. 's av; na 6 u. Trompstr. 196. Bod gevr. op 2 ENG. BUr- TENB. 28 x l1.^ en een bin nenband, ook te ruilen voor een goed vloerkleed of ieta derg. Tuindersstr. 63. IJm. O. Te koop agb. 3 M. ETER- NIETBUIS, wijdte 10 c M.. 0 60 M. idem. 1 bocht 90°, 10 c.M. Schliker, Tromp str. 45. Stel MARMOTTEN ie k. Dirk Hartoghstr. 2. Te koop beste MEIJK- GF.1T. keus uit 2. Kerkplein: 7, Velsen-dorp. Z.g.a.n. Engelsche FIETS 'e koop. Dekker. Kanaalstr. 19 zw.. IJm. Te koop agb. DAMES FIETS, geheel compleet. Sparrenstraat 19. IJm. O. TE KOOP 2 inmaakpotien, doorstroomapparaac m. dou che, 1 paar kinderpantoUels ■>4-35. 'iehte zomermantel en 4 zomerjaponnetjes m 40-42. Adr, te bevr. bur. v. d. blad*

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7