Nieuwe Gemeenteraad Nederlandsche Haringvisscherij een oud Nationaal bedrijf zal 29 leden tellen Tweeduizend buizen ter visscherij in het begin der 17e eeuw In geen jaren is de belangstelling van de Nederlandsche bevolking in de haring visscherij zoo groot geweest als dit jaar. En toch is de visscherij, althans wat het aantal schepen, dat daaraan meedoet, be treft, van minder omvang dan voor den oorlog, want tal van haringloggers zoo wel stoom- als motorvaartuigen, gingen verloren en daardoor zullen dit jaar waar schijnlijk wel honderd schepen minder dan de laatste jaren aan deze visscherij, van ouds de ,,groot-visscherij" geheeten, gaan deelnemen. In den grooten haringvijver, die de Noordzee is, wordt al sedert vele eeuwen jacht gemaakt op dit befaamde zeebanket, maar het werd pas goed toen in de 14e eeuw Willem Beukelszoon van Biervliet het haringkaken uitvond. Wat is haringkaken? Inderdaad heeft de haringvisscherij haar grootheid aan deze uitvinding te danken, die volgens sommige geschiedschrijvers ten onrechte aan den man van Biervliet wordt toegeschreven. Er zijn er, die de eer van deze uitvinding willen toekennen aan Jacob Kien van Ostende. Maar daar over basta! Haringkaken is een slag: men neme een scherp mesje, een kaakmesje en hale in één handbeweging maag, lever en galblaas uit. het haringlijf, waarbij men tegelijker tijd het hart en de bloedvaten in den keel aansnijdt en de zoogenaamde „portieraan hangselen" van de darm naar buiten wor den getrokken. Vooral op het laatste komt het aan. Deze aanhangselen moeten aan het lichaam van de visch blijven zitten, want zij bevatten het enzym, dat den pekelharing zijn heerlijken smaak geeft, en waardoor deze visch, die dus feitelijk rauw gegeten wordt, een wereldvermaarde lekkernij is geworden. Het eigenaardige is, dat de Zuiderzeeharing, die ons de lekkere Harderwijker leverde, hiervoor niet ge schikt is, omdat het enzym ontbreekt. Van Brielle tot Enkhuizen. De stad, die het eerst door de haring visscherij tot bloei kwam, was Brielle. Dit was reeds aan het eind der 15e eeuw, toen deze stad reeds 80 buizen uitzond. De haringvisscherij was toen geheel in handen van de Maashavens; ook Rotter dam, Vlaardingen en Schiedam hadden een vrij belangrijke vloot, in totaal onge veer een 70-tal buizen. In Enkhuizen ontstond in de eerste helft der 16e eeuw een belangrijke haringvis scherij. In 1555 telde Enkhuizen al 140 buizen. Zoo belangrijk werd de haringvisscherij in de 16e en de 17e eeuw voor ons land, dat de Republiek der Vereenigde Neder landen in dien tijd haar vooraanstaande positie als eerste handelsstaat van Europa aan deze visscherij te danken had. Het in 1556 opgerichtte College van de Groote Visscherij van Holland en West-Friesland kreeg in 1582 een wetgevende macht, het was het Bedrijfschap voor de visscherij van die dagen. Dit „Kollege van Delft" (deze stad had ook een belangrijke haring vloot) stelde talvvan belangrijke verorde ningen vast. Het beëedigde verschillende functionarissen, als schippers, keurmees ters en kuipers, het stelde den datum vast waarna de eerste haring gevangen mocht worden (St. Jan 24 Juni) het zond oor logsschepen uit tegen de Duinkerker kapers epz.t Ja, die Duinkerker kapers hebben onze haringvisscherij heel wat schade veroor zaakt. In 1600 keerden vele schepen niet terug en die terugkeerden waren ledig. De Duinkerkers hadden hun slag geslagen. In dé éérste helft van de 17e eeuw be reikte de haringvisscherij haar grootsten bloei. Er. waren jaren, dat de Nederland sche havens 2000 buizen uitzonden. In 1640 was het aantal al gedaald tot 700, waarvan 450 in Enkhuizen thuisbehoorden. Maar in 1625 voeren er nog 1000 langs Texel naar de visscherij. De Duinkerker kapers, die met groote brutaliteit de ha ringvloot aanvielen, zelfs tot in de nabij heid van de havens, hebben tenslotte deze belangrijke Nederlandsche visscherij haast onmogelijk gemaakt en toen men ten slotte dezen vijand kwijt was, deden de Engel- sche- en andere oorlogen, de rest. In latere eeiiwen kon de groot-visscherij zich wel weer ten deele herstellen, maar het winstgevende bedrijf van de 17e eeuw kwam nooit meer terug. In de 18e eeuw verloor Enkhuizen zijn supprematie, die zich toen langzaam maar zeker naar Vlaardingen verplaatste, dat aan het einde van die eeuw ongeveer 90 a 100 buizen uitzond, welk aantal later ook weer terugliep. In 1866 telde de geheele Nederlandsche haringvloot nog slechts 70 schepen, waarvan 7 in Enkhuizen, 3 in de Rijp, 51 in Vlaardingen en 9 in Maassluis thuis behoorden. De moderne haringvisscherij heeft haar opkomst te danken aan den motor en de stoommachine. Zij heeft van haar mecha nisatie kunnen profiteeren, door wat de stoomloggers betreft, in de wintermaan den de beugvisscherij en, wat de motor- loggers betreft, de trawlvisscherij te gaan uitoefenen. Het oude type der haringschepen, de bommen platgeboomde schepen, die met paarden op het strand werden getrokken heeft ook voor de Noordzeehavens Sche- veningen en Katwijk de haringvisscherij mogelijk gemaakt. De buizen, verdwenen in 1886, de bommen konden het nog uit houden tot de eerste jaren der 20e eeuw. Zij werden vervangen door de zeilloggers, die van Fransche herkomst waren. Deze zeilloggers werden al vrij spoedig tot mo torschepen verbouwd. I.n 1924 bestond de haringvloot uit 49 stoom-, 38 motor- en 435 zeilvaartuigen, in 1933 waren er nog maar 25 zeilloggers over. Het haringvisschen. De traditioneele haringvisscherij wordt uitgeoefend met de vleet, de moderne, die echter niet het aloude zeebanket oplevert, met den trawl. De vleet, een drijfnet, bestaat uit 150 tot 200 afzonderlijke netten van katoen, elk 30 M. lang en 16 M. hoog. Zij hangen als een kilometers lang gordijn loodrecht in het water, op een diepte van ongeveer 14 M. Met seizings zijn ze aan de reep bevestigd. Wanneer de haring hooger zwemt kan het net, door verkorting van de seizings hooger uitgehangen worden. Schotten en Engelschen visschen in den regel minder diep. De drijfnetvisseherij wordt alleen des nachts uitgeoefend, wan neer de haring het net niet ziet en zich dus argeloos in de mazen vastwerkt, voor al doordat de visch zich achteruit wil be vrijden en dan met het kieuwdeksel vast loopt. Doordat de haring reeds maanden voor den paartijd in scholen naar de paar- plaatsen zwemt, kunnen bij een gunstige visscherij soms enorme hoeveelheden wor den gevangen. Ook thans schijnt er weer overvloed van haring te zijn, doordat de vischstand ruim schoots de gelegenheid kreeg, zich te ont wikkelen. De eerste haringen waren ech ter goudvischjes1.— per stuk. Maar de prijs zal wel gauw omlaag gaan, zoodat ook de smalle beurzen kunnen ge nieten van een echte nieuwe Hollandsche maatjesharing. Trawlvisscherij Hoewel de opvarenden der trawlers be sloten hadden niet naar zee te gaan, is Woensdag de Dirkje RO 53 uitgevaren. Voorloopig kan er alleen nog aanvoer worden verwacht van de trawlloggers, waarvan er een twaalftal de laatste dagen is gaan varen. Het grootste deel hiervan wordt Maandag as. aan de markt ver wacht. Binnen van de haringvisscherij In IJmuiden zijn binnen van de haring visscherij de KW 73 met 39 kantjes (mo- torschade) en KW 44 met 186 kantjes van 5 schepen. Marktbericht van Donderdag De aanvoer bedroeg 12640 kg, waaronder 1655 kg wolf, 1430 kg schol, 1800 kg kabel jauw, 6010 kg schelvisch, 250 kg wijting, 215 kg tarbot en griet, 70 kg tong enz. Besommingen: Kotter: SD 1053 f 5319 Kustvisscher: UK 161 f 528, Voor den verkiezingsuitslag naar de Kennemerlaan Wij vestigen er hiermede nogmaals de aandacht op. dat hedenavond de uitsla gen der verkiezingen bekend zullen wor den gemaakt aan ons bureau Kennemerlaan 154. Wij hebben hiervoor de beschikking over een krachtige luidspreker-installa tie en zullen voorts de uitslagen op groote borden noteeren. Door een bijzonderen verkiezingsdienst zijn wij in staat, de uitslagen van de 27 sfcemdistricten van Velsen al vroegtijdig bekend te maken. De uitslagen van andere steden zullen eveneens zoo spoedig moge lijk worden medegedeeld. Voor de Nederlandsche walvisclivaart Alhier is Donderdag van Falmouth ge arriveerd de sleepboot Empire Martha, met op sleeptouw den walvischjager Nebale, aangekocht voor de Nederland sche walvischvaart. Scheepvaart 16 Mei. Aangekomen: Tern van Londen, Rame van R'dam (voor Velsen), Lily Ma- thiessen van OxelÖsund (voor Velsen), Wolanda van Skoghall. 16 Mei. Vertrokken: Kojda n. Stettin, Patria n. Leith. Kieldiep n. Londen (van IJmuiden), Nautilus n, Londen, Deo Duce n. Gothenburg, Albatros n. R'dam Uitvoering K.Z.O.S. „Vrijdag de dertiende", de klucht in 3 bedrijven van J. W. v. d. Heiden en H. Bakker is wel in trek bij de dilettanten- vereeniging. Binnen een week zag het tooneel van Thalia Christoffel Verbaak tweemaal zijn onderdanigheid aan zijn vrouw Cornelia betuigen en heeft ook tweemaal een volle zaal gebruld van het lachen om de verschillende „pijnlijke" tuaties. Wij hebben in ons verslag van de uitvoering van de buurtvereeniging uit de Planciusstraat en omgeving al verteld, dat de klucht inderdaad kluchtig is. Ook KZOS heeft er een vlotte vertooning van gebracht met vele goede momenten en ook nu weer hebben de beste spelers de opvoering tot een succes gemaakt. Ei waren naturulijk wel eenige zwakke plek ken, maar het werd voor dilettanten aar dig gespeeld, zonder al te veel overdrij ving of charge. Molly, de stiefdochter van Christoffel. den pantoffelheld werd door mej. Van Roozendaal goed weerge geven en ook J. Boot was als Dorus Kar- reman wel aanneembaar. KZOS heeft met deze klucht aan velen een genoeglijken avond bezorgd en daar gaat het toch maar om. Zondagsdienst Artsen Van Zaterdagmiddag 12 uur t.m. Maan dagmorgen 8 uur hebben dienst de artsen P. Brouwer en A. J. van Leusen. Zondagsdienst Apotheken Van Zaterdagavond 6 uur t.m. Maandag morgen 8 uur is geopend de Kennemer- apotheek in de Kennemerlaan. De bekende motorrijder .Tan Bron Is van plan in Auenstus a.s. een aanvul ie doen op het wereIdrecord in de 125 cc klasse, dat. momenteel op naam staat van den Engclscliman Nash. Bij het proefrijden op zijn speciaal gebouwde Eysink- maehine bereikte Bron reeds een snelheid van 1 IK K.M., dat is 2 K.M. boven het bestaande wereldrecord. Jan Bron met den bekenden autocoureur Hans Ilcrkn- leyns bij zijn motor. (P) Voor het bepalen van het aantal leden van den nieuwen raad dezer gemeente had men rekening te houden met di-ie mogelijkheden. Het aantal zou kunnen worden vastgesteld op basis van het aan tal inwoners op 31 December 1945, in welk geval het ledental 23 zou bedragen, het zou kunnen worden vastgesteld op het aantal van den ouden raad en dus 27 be dragen en het zou kunnen worden vast gesteld in overeenstemming met het aan tal inwoners van 31 December 1940, in welk geval het aantal zetels van den ouden raad met twee uitgebreid en dus van 27 op 29 gebracht zou moeten worden. Om hierin een beslissing te krijgen heeft het Gemeentebestuur Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland verzocht, den mi nister van Binnenlandsche Zaken te willen voorstellen, het aantal leden van den Ge meenteraad met toepassing van art. 69 van de wet van 1 Maart 1946 vast te stel len op den grondslag van het inwoner tal van vóór de gedeeltelijke ontruiming der gemeente, dus op 29. Juist dezer dagen heeft het gemeente bestuur het bericht ontvangen, dat de minister zich met het voorstel accoord heeft verklaard. De kiezers in de ge meente Velsen zullen bij de komende raads verkiezingen dus 29 leden moeten kiezen. Oude bekende komt terug Vandaag wordt in de haven een oude bekende terugverwacht, n.l. de Junior, de kleinste sleepboot van de vloot van Bureau Wijsmuller. De Junior zal direct haar ouden diénst als afhaler voor het Loodswezen hervat ten, welke dienst tot dusver werd waar genomen door de motorreddingbool Neel- tje Jacoba. De Junipr werd tijdens den bezettings tijd door de bezetters „ingepikt" en heeft allerlei karweitjes moeten opknappen. Men vond de sleepboot ergens in Velsen terug, natuurlijk geheel verwaarloosd, Toen Bu reau Wijsmuller er weer de beschikking over had verkregen, werd de boot naar de werf van Verschure-Co in Amsterdam gezonden waar ze weer toonbaar en bruik baar werd gemaakt. De firma Wijsmuller heeft nu op de Utrecht na, die verloren ging, al haar sleepbooten weer terug. 3a.... of Nee.... bij Varia Als het gold een opinie-onderzoek over de keuze van het moderne Engelsche blij spel, dat Varia gisteravond voor een stampvolle zaal voor het voetlicht bracht, dus een ja of neen over Jaof Nee dan zou ongetwijfeld een groote meer derheid „neen" gestemd hebben. Zijn we nog niet rijp voor een dergelijke min of meer diepzinnige klucht of gaat, wat er gebeurt, wat er niet gebeurt en wat er eigenlijk zou gebeuren door de min of meer doorelkaar loopende en niet streng genoeg gescheiden tafereelen verloren, dat het den bezoekers ten eenenmale onmoge lijk is houvast te krijgen? Hoe het ook zij, het voldeed niet. Wat wel voldeed, was het spel van de zes actieve leden van Varia. Er waren ditmaal geen zwakke plekken en als men ons vroeg, wie de beste van het stelletje was, dan zouden we daarop geen ant woord durven geven. Wim Paauw, de bekwame regisseur had eer van zijn werk. Hij heeft de jonge garde in een korlcn tijd tot knappe dilettanten opgevoed, alsof hij ze een stoomcursus heeft doen doorloopen. Jan Hagen als de prediker Richard Jarrow, Tineke Huyer als zijn dochter Sally zouden we het eerst willen noemen; maar overigens was er weinig verschil in kwaliteit. Mevrouw Boeree als mevrouw Jarrow, Boeree als de hulpprediker Bagshol. Rie Bakkernes als Jo Jarrow. Gerrit Bakkernes als Adri an Marsh en Toni Koper als de huishoud ster Juffrouw Webb, zij allen verdienen niets dan lof. Zij gaven juiste typen en als de huiskamer van ds. Jarrow af en toe een luxe zaal in een gesticht voor zenuwlijders geleek, dan hebben zij met hun spel bewezen, dat zij weten, hoe een kluchtig blijspel gespeeld moet wor den. Tijdens de pauze was er een aardige verrassing door het optreden van eenige ar Listen, die het ontbreken van een foyer deden vergeten en voor het begin van het spel heeft de voorzitter, de heer K. Faber de aanwezigen, in het bijzonder den beschermheer, burgemeester mr, M. M. Kwint, den loco-secretaris, den heer W. Chr. Suwerink en den oud-regisseur, den heer Roza welkom geheeten. En voorts medegedeeld, dat het Varia wèl gaat, hetgeen ons veel pleizier doet. S. B. VELSEN Hinderwet B. en W. der gemeente Velsen hebben de beslissing op het verzoek van: de N.V. Reparatie-Inrichting Erenst en Weimar, Trawlerkade 29, te IJmuiden, om vergun ning tot het oprichten van een smederij in het perceel gelegen aan de 3e Haven straat no. 2 te IJmuiden, van: M. B. van Essen, Stationsweg 68 te Velsen, om ver gunning tot het oprichten van een ijzer en metaalgieterij in het perceel gelegen aan de Haringkade no. 32 te IJmuiden, en van: de Firma P. Roodnat en Zonen, Edi- sonplein 3 te IJmuiden, om vergunning tot bet uitbreiden en wijzigen van de scheepstimmermanwerkplaats in het Per_ ceel gelegen aan de Industriestraat no, 7 te IJmuiden, verdaagd op grond dat het onderzoek nog niet zoover gevorderd is, dat daaromtrent thans reeds een beslis sing kan worden genomen. Lawntennisclub „Velserbeek" De Lawntennisclub Velserbeek zal met twee teams aan de competitie deelnemen. Beide spelen in de vierde klasse. Het programma voor 19 Mei luidt: Be verwijk 3Velserbeek 1, Velserbeek 2 D. E. M. Velserbeek I komt uit met de dames mevr Burger, mej. Kwak en de heeren v. d. Lans, Van Splunter en De Weerd. Velserbeek 2 met de dames mevr. Gers- sen, mej. Van Gelder en de heeren Bur ger, de Weerdt en Gerssen. Uitbreiding smederij B. en W. van Velsen hebben bij besluit van 8 Mei 1946 aan het Techn. Bureau ..Genius", Trawlerkade no. 37 te IJmui den, vergunning verleend tot het uitbrei den en wijzigen van de bestaande sme derij door het bijplaatsen van een vlak- bank, een boormachine, een draaibank, een boortol, alsmede drie electro-motoren resp. van 2, 2 en 0.2 P.K. en het verplaat sen van een draaibank, op/in het perceel Trawlerkade 37 te IJmuiden. Agenda voor Velsen VRIJDAG 17 MEI. Bioscoop „De Pont". 8 uur: Honderd man en één meisje. Thalia Theater. 7 en 9 uur: De zoon van Tarzan. ZATERDAG 18 MEI. Bioscoop „De Pont". Zie Vrijdag. Thalia Theater. Zié Vrijdag.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3