IJmuider Courant De Perzische bom gebarsten Nieuwe Regeering ®0c Jaargang \o, 18333 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 20 Met 1048 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. T\E vijftien ministers, die sinds bijna ■'-'elf maanden de voorloopige regeering van Nederland hebben gevormd, hebben onmiddellijk na de verkiezingen hun por tefeuilles ter beschikking van H.M. de Koningin gesteld. De Koningin heeft dit in overweging genomen en de regeering verzocht, inmiddels al datgene te blijven verrichten wat zij in het landsbelang noodig achten. Dit zijn termen, die tot het staatkundig gebruik behooren. Er is dus nu een démissionnaire, dat wil zeg gen: in staat van ontslag verkeerende regeering. Ofschoon de bewoordingen van de Koningin geen beperking op haar normale bevoegdheden toepassen zal de practijk wel uitmaken, dat zij zich verder bepaalt tot de afdoening van loopende za ken. Men pleegt geen nieuwe dingen te ondernemen als men démissionnair is, ook al omdat men niet weet of de vol gende regeering ze zal overnemen. Ook als die nieuwe regeering mocht steunen op een samenwerking van de R.K. Volkspartij en de Partij van den Arbeid, die resp. 32 en 29 zetels hebben behaald en dus met 61 zetels in de Tweede Kamer van 100 leden een sterke meerderheid zou den vormen, zouden ongetwijfeld vele van de huidige ministers niet op hun posten terugkeeren. De aftredende regee ring telt 7 leden van de Partij van den Arbeid, 3 Katholieken en 5 die tot andere partijen behooren of geen uitgesproken politieke richting hebben. Het is niet zeker dat dit vijftal geheel verdwijnen zou bij de samenstelling van een „Roomsch-roode" regeering en zelfs waar schijnlijk dat een van hen, de minister zonder portefeuille mr. E. N. van Klef- fens, wegens zijn bijzondere kennis van internationale zaken in iedere combinatie gehandhaafd zal worden. Maar de meesten zouden wel heengaan. Van de zeven leden van de Partij van den Arbeid en de drie Katholieken zouden er ook een aantal verdwijnen, omdat samenwerking van de twee partijen tot een gelijke verdeeling van de voornaamste ministerposten zou nopen, die thans niet bestaat, in de démissionnaire regeering bezet de Partij van den Arbeid de meeste belangrijke posten. De Katholieken hebben er maar twee, n.l, Binnenlandsche Zaken en Justitie en het is niet te verwachten dat de huidige minister van Justitie, mr. Kolfschoten, van een nieuwe regeering deel zal uitmaken. Overigens staat het nog geenszins vast dat de komende nieuwe regeering op een samenwerking Van de Katholieken en de Partij van den Arbeid zal steunen en dus uit vertegenwoordigers van deze twee grootste fracties in de nieuwe Kamer, zijn samengesteld. De eerste vraag die zich voordoet is: wie zal door H.M. de Koningin met de opdracht tot vorming van een nieuw ka binet belast worden? Het ligt voor de J hand dat de formateur een R.K. zal zijn. In elk geval komt de R.K. partij het eerst voor de opdracht- in aanmerking, omdat zij de grootste fractie vormt. Men moet de aanwijzing van den formateur evenwel niet vandaag of morgen verwach ten, want volgens staatkundig gebruik zal de Koningin eerst alle partijleiders raadplegen en ook met andere adviseurs, de Kamervoorzitters en den vice-presi dent van den Raad van State, te rade gaan. Nadat verleden jaar twee forma teurs zijn opgetreden kan men de moge lijkheid niet als uitgesloten beschouwen, dat dit als gevolg van het overleg op nieuw gebeuren zou, ofschoon wellicht bezwaren zouden bestaan om een dubbel formateurschap op deze wijze den schijn van een nieuw staatkundig gebruik te geven. Maar het schijnt denkbaar. Samenwerking met de Partij van den Arbeid is evenwel niet de eenige moge lijkheid, die zich voor de R.K. Volkspartij voordoet. Zij kan ook andere kanten uit. Zij „zit op de wip", zooals dat vanouds in de politieke taal pleegt te heeten. Her leving van de oude coalitie van rechts is in theorie mogelijk, maar niet waarschijn lijk. Een nationale regeering, of juister gezegd: regeering op breede basis, waar van met de Partij van den Arbeid ook de A.R., de C.H. en de Partij van de Vrijheid deel zouden uitmaken, is niet ondenk baar, al lijkt zij na de hevige disputen in den verkiezingsstrijd, moeilijk aan nemelijk. Op sommige punten van geschil staat men in de practijk der huidige politieke mogelijkheden lang niet zoover van elkaar, als dat in dien strijd leek. Het staat evenwel te bezien of dit toch niet tot een vervlakking zou leiden, zoo als wij die voor den oorlog gekend heb ben en die teveel initiatief zou remmen, zoodat het landsbelang er niet mee ge diend zou zijn. De formateur zou zeker voor een moeilijke taak komen te staan Regeeringstroepen vallen Azerbeidsjan aan Hel woord is aan. Zondagavond heeft de radio-omroep van Tebriz, de hoofdstad van de Perzi sche provincie Azerbeidsjan, medege deeld dat troepen van de centrale re geering te Teheran begonnen zijn met aanvallen op Azerbeidsjaansch gebied. De aanvallen werden ingezet van het Zuid-westen uit, uit de streek der Koer den rondom het meer van Oerrnia. In Tebriz is een militaire regeering ge vormd, die den staat van beleg heeft afgekondigd. Na elf uur des avonds mag niemand zich meer op straat bebinden. Overtreders van dit verbod worden neergeschoten. Na het mislukken van de besprekin gen tusschen de autoriteiten van Tehe ran en den leider der Azerbeidsjaam- sche autonomisten hebben beide par tijen in radio-redevoeringen herhaalde lijk met nadruk hun voornemen tot bet gebruiken van geweld tot uitdrukking gebracht, zoodat de thans aan den gang zijnde ontwikkeling verwacht Icon wor den, ofschoon kortgeleden in Teheran nog de hoop levendig bleek te zijn dat de afgebroken onderhandelingen zou den worden hervat. De. regeeringstroepen van Teheran waren reeds weken geleden geconcen treerd langs de geheele grens van Azer beidsjan, van de Kaspische Zee tot Irak. Dit leger kan volgens deskundi gen echter slechts ten hoogste 10.000 man sterk zijn, daar het elders de ban- [den vol heeft met het in bedwang hou den van opstandige Koerdenstammen en bandietenbenden. Azerbeidsjan is de dichtst bevolkte provincie van Perzië en kan waarschijn lijk een veel grootere strijdmacht in het veld brengen, die klaarblijkelijk beschikt over zeer moderne bewape ning en goede instructeurs, beide vol gens de berichten van den laatsten tijd geleverd door Sovjet-Rusland. De Veiligheidsraad. Heden, 20 Mei, verstrijkt de termijn binnen welke de Teheraansohe regee ring aan den Veiligheidsraad rapport zou uitbrengen over de vorderingen en eventueele voltooiing der ontruiming van Azerbeidsjan door Russische troe pen. Ghavam es Sultaneh heeft Zaterdag aau Trygve Lie, den secretaris-generaal van de UNO, medegedeeld dat hij niet in staat zal zijn deze termijn in aclit te nemen, daar hij nog niets over deze aangelegenheid kon rapporteeren. Iïij voegde er bij dat de Perzische regee ring „zoo spoedig zij daartoe in de ge legenheid zou zijn", het gevraagde rap port aan den Veiligheidsraad zou over handigen. Zondagavond werd te New-York aan Reuter medegedeeld, dat de Perzische kwestie in de zitting van Woensdag middag op de agenda zal voorkomen. Dr. A. M. Meerloo: Onder cultuumtenschen kan zwijgen evenveel alarm ver- ivekken als tegenspreken. Amerika als hij een program van samenwerking moest voorstellen, voor al deze groepen aanvaardbaar, Een Roomsch-roode regeering zou der halve ook nu nog het waarschijnlijkst lijken. Het staat ook daarbij vast, dat het ministerpresidentschap van prof. Seher- merhorn ten einde is. Welke Katholiek zou hem opvolgen? De Maasbode (R.K.) heeft in éen hoofdartikel vragenderwijs de namen Steenberghe, Beel, Deckers, Romme en van Maarseveen genoemd. Den laatstgenoemde, die geen ministerieele ervaring heeft, kan men zich niet licht als formateur voorstellen. Dat valt even min gemakkelijk ten aanzien van minis-. De C.A.V., een organisatie van het; beroepsvervoer, Meld te Amsterdam een g-rooten demonstratietoclit met 350 vrachtauto's. Ondanks de vele moeilijkheden vervoerde C.A.V. reeds 3.500.000 ton vracht door binnen- en buitenland. Jeugdige belangstelling voor de imponeerende cijfers. (P) Hongarije stelt Joegoslavië schadeloos Het Sovjet-nieuwsagentschap meldt, dat volgens een bericht in een te Boedapest verschijnend blad een herstelbetalings overeenkomst is gesloten tusschen Honga rije en Joego-Slavië. Een woordvoerder van de Joegoslavische regeering verklaar de, dat de overeenkomst den weg bereidt voor een economische overeenkomst, vol gens welke Hongarije ijzererts, sulphaten, koper en stambogkvarkens van Joego- Slavië zou ontvangen. In het bericht wordt medegedeeld, dat volgens de herstelbe talingsovereenkomst "Hongarije een aantal fabrieken in Joego-Slavië zal bouwen en Joego-Slavische textielarbeiders in zijn eigen fabrieken zal opleiden. Verder zal Joego-Slavië nog spoorwegmateriaal en metalen ontvangen. ter Beel en van den oud-minister Deckers, die pas zijn Kamerlidmaatschap heeft neergelegd. Prof. Romme's naam is in den laatsten tijd het meest genoemd als die van den waarschijnlijke!! Katholieken aanvoerder. In de R.K. Volkspartij teeke nen zich evenwel duidelijk een rechter en een linkervleugel af. Of de eerste, ge zien den uitslag der verkiezingen en het door de Partij van den Arbeid geleden verlies, veel neiging zal toonen tot sa mengaan met deze partij op een sterk- vooruitstrevend program is zeer de vraag. Te hopen is dat komende onderhande lingen niet zullen vastloopen en een lang durige kabinetscrisis ontstaan. De voor beelden van Frankrijk en België zijn niet aanlokkelijk. Ook zonder die voorbeelden is het duidelijk genoeg dat zulke „dead lock" niet in het landsbelang zou zijn. R. P. Militairen in Amsterdams haven In de Amsterdamsche haven zijn mili tairen aangekomen voor het lossen van schepen. Met de bewakingsstaak zijn poli tic-apparaten belast. Behalve de vrijwilligers hebben zich hedenmorgen een honderdtal vaste haven arbeiders gemeld, mede waardoor het werk in de haven vanochtend weder voor twee-derde doorgang kon vinden. Wat de arbeidsprestatie der vrijwilligers betreft, deze wordt voldoende getypeerd door het feit, dat studenten, die eind vo rige week verschillende vischbooten los^ ten, dit in opvallend Sorteren tijd deden, dan waarin beroepswerkkrachten dit ple gen te doen. Het aantal vrijwilligers, dat thans in de Amsterdamsche haven werkzaam is, be draagt ongeveer vierhonderd. Zal Nederland graansurplus afstaan? De Amerlkaansche minister van Land bouw, Anderson, zeide volgens Un. Press, voor de landbouwcommissie van het Huis van Afgevaardigden, dat met de Nederland- sche regeering onderhandelingen geopend worden over het afstaan van veertigduizend tot zestigduizend ton graan, waarbij de Ver- eenigde Staten de garantie geven, dat met de terugbetaling omstreeks 1 Juli zal wor den begonnen. Hij voegde er aan toe. dat Nederland op het oogenblik een surplus heeft, doch dat in Juli en Augustus een tekort verwacht wordt. De Vereenigde Staten zullen pogen een overeenkomstige schikking met Engeland te treffen. DR. H. M. HIRSCHFELD Aan dr. H. M. Hirschfeld, seer. gen. van de voormalige departementen van handel, nijverheid en scheepvaart, en van landbouw en visscherij, is eervol ontslag verleend met I toekenning van wachtgeld. voor ontzaglijke interne crisis Ee-n half uur voor dat de grootste spoorwegstaking die de Vereenigde Staten ooit hebben gekend, zou uitbre ken ondanks de maatregelen der regee ring die de bedreigde spoorwegen Vrij dag overnamen, werd bekend gemaakt dat de staking vijf dagen was uitgesteld. Het gaat hier om 25000 arbeiders wiel werk weigering het transportwezen in de Vereenigde Staten zoodanig zou be lemmeren, dat practisoh de geheele aan- en afyoer naar en van de havens zou komen stil te liggen. Thans is de begin datum dezer staking op a.s. Donderdag geprojecteerd. De mijnstaking, die vo rige week voor een termijn van 14 da gen werd opgeheven, kan ieder oogen blik weer worden hervat, waarMj 400.000 arbeiders betrokken zijn. Intus- 1 schen beramen de zeelieden van de koopvaardij een staking die in Juni zou moeten uitbreken. Dit sombere beeld wordt door de New-York Times gekarakteriseerd als de schaduw van een „interne crisis van ontzaglijke afmetingen", die snel nader bij komt en het Amerikaansche econo mische leven zoowel als dat van vele andere landen bedreigt met algeheele xerlamming. In Zui:d-Afrika hebben 200,000 arbei ders van de goudmijnen aangekondigd, in staking te zullen gaan wanneer niet aan hunne eischen van loonsverhooging en sociale voorzieningen wordt voldaan. Engelsche scholen geen fabrieken meer Hervormingen in het Britsche Onderwijs Miss Ellen Wilkinson, de Engelsche mi nister voor Opvoeding, heeft Zondag be langrijke nieuwe maatregelen op onder wijsgebied aangekondigd. Men wil berei ken daf jonge menschen die voor een stu diebeurs in aanmerking komen, en wier ouders arm zijn, volledig door de univer siteit worden onderhouden, zonder dat ook maar eenige kosten op hun familie worden verhaald. Bovendien zal het En gelsche examensysteem menschelijker, wetenschappelijker en verstandiger wor den gemaakt, zoodat de scholen niet louter fabrieken zullen zijn, waarin de leerlingen voor het eindexamen en een studiebeurs worden klaar gestoomd. Volgens mej. Wil kinson beteekent het jagen naar eert staats beurs of een beurs van een plaatselijke opvoedingsinstantie als aanvulling op een reeds behaalde universitèitsbeurs een ern stige en verwerpelijke spanning voor de jeugd. Daarom zal te beginnen met het komende academische jaar ieder, die een door de universiteit beschikbaar gestelde beurs of stipendium wint, zoo noodig van het ministerie een toelage ontvangen, die groot genoeg is om alle onkosten van col legegeld, contributies en onderhoud te betalen. Het ministerie zal ieder jaar 1500 a 1600 jonge menschen de universitaire studie mogelijk maken. Naar schatting zullen de totale uitgaven van deze beurzen en toe lagen in 1949 ongeveer 800.000 pond be dragen tegenover ongeveer 520.000 pond, die nu aan staatsbeuren en oorlogsstipen- dia worden uitgegeven. Op 't oogenblik gaan negon van de tien staatsbeurzen naar de universiteïttn van Oxford, Cambridge of Londen, maar in toekomst zal meer aandacht worden be steed aan universiteiten in de provincie. Rijdende vulkaan in Coventry De Engelsche stad Coventry heeft Zater dag j.l. de uitvoering van een gevaarlijk karwei beleefd, een souvenir van de Duit- sche luchtaanvallen van 1940'41, Nadat namelijk een niet-ontplofte bom, welke bij de gasfabriek was ingeslagen, uit zijn kuil was verwijderd, begon het detonatie-uur werk in het ontstekings-apparaat te tik ken. Vanwege de aanwezigheid van vele gasleidingen in den grond ter plaatse leek het onverantwoord de bom aldaar tot ont ploffing te brengen. De tikkende bom werd dus op een vrachtwagen geladen en door de straten van de stad vervoerd naar een drie kilo meter verder gelegen plek. Een politie auto met luidspreker ging het gevaarlijke vrachtje vooruit om waarschuwingen te doen hooren en het drukke spits-uur-ver- keer op een afstand te houden. Te bestem der plaatse werd de bom op deskundige wijze tot ontploffing gebracht, hetgeen echter niet zonder glasschade voor nabij gelegen huizen kon geschieden, aldus meldt de Daily Telegraph,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1