W aar schil"wieg Vrij scherpe koersdaling der aandeeien E.V.C. voorwaarden niet aanvaard Minder brood Sport in het Kort Avonturen Effecten- en Geldmarkt Door de hervatting van den handel in aandeeien op Vrijdag 10 Mei ji. heeft de Amsterdamsche effectenbeurs een ander en levendiger aspect gekregen. Al bleef het op genoemden datum bij een voelen en tasten naar bet evenwichtspunt tus- echèn vraag en aanbod, zoodat geen no teeringen werden opgemaakt, allengs zijn ook op de aandeelenmarkt köopers en ver- koopers tot elkaar gekomen en wordt langzamerhand zichtbaar welke waarde „de beurs" aan de aandeeien toekent Zoolang niet met geblokkeerd geld kan worden gekocht en de opbrengst van ver kochte effecten voor de helft geblokkeerd wordt, kunnen de koersen weliswaar nog geen zuivere weerspiegeling zijn van de waardeering der aandeeien, een globaal beeld kan men zich daarvan nu toch in elk geval weer vormen. En dat is" in vele opzichten reeds een groote vooruitgang. Het spreekt wel vanzelf dat de koers- beweging op de eerste dagen na de her vatting van den handel in sterke mate fluctueerde. Er waren allerlei vreemde factoren in het. spel. Kort voor 10 Mei wa xen immers de obligaties scherp gestegen door geforceerde aankoopen van hen, die 2e na 10 Mei tegen aandeeien wilden rui len. Vandaar dat aanvankelijk voor obli gaties een flauwe stemming bestond en de eerste noteeringen voor de aandeeien niet veel van de koersen van 4 September 1944. den laatsten 'oeursdag voor de slui ting, afweken. Allengs is de invloed var deze manipulatie verdwenen, tengevolge waarvan de obiigatiemarkt zich heeft her. steld en op de aandeelenmarkt de ver kooporders de overhand kregen. Terwijl we dit schrijven moet voor de aandeelen markt van een bepaald flauwe stemming gesproken worden, waarbij voor de lei dende ïndustrieelen flinke tuimelingen kunnen worden geconstateerd. We noemen er enkeie: Leverbros 296251, Philips 369 355. Aku 187—135, Van Berkel 152—127, Heineken 315245, Ned. Gist en Spiritus 485350. Bankaandeelen hielden zich vrij goed, Incassobank 146135. Ned. Bank 149138, Amsterd. Bank 141130, Robaver 151130. Dat Indische banken een gevoe lig verlies leden, kan niet verwonderen Koloniale Bank 196140, Handelsbanken 124'i99. En evenmin verbaast het dat aandeeien Holl. Bank Unie boven den stopkoers 184215 opliepen, omdat nog onlangs een gunstig rapport over.de laat ete jaren gepubliceerd werd en aandeel houders daarover nog dividend te wachten hebben. Voor den beurshandel is het ver blijdend, dat de omzetten tot een sinds de heropening van de beurs ongekend niveau zijn gestegen, ook al blijven ze nog ver beneden het normale. In elk geval mogen we zeggen dat we met den beurshandel op den goeden weg zijn. Het behoeft intusschen geen betoog dat het thans heel wat moeilijker is een rede lijke waardeeringsbasis voor de aandeeien te vinden dan vóór en tijdens den oorlog. Niet alleen de financieele positie der on dernemingen en haar corrtmercieele voor uitzichten komen daarbij aan de orde. maar ook en vermoedelijk in veel sterkere mate de nationale en internationale positie van ons land en de hiermede ten nauwste samenhangende verhouding tusschen geld en goederen. Met andere woorden, houd; het inflatieproces. dat thans onmiskenbaar gaande is, aan of zal het kunnen worden gestuit. De hier genoemde waardeerings- factoren staan diametraal tegenover el- kaar. Positie en vooruitzichten van het Nederlandsche bedrijfsleven rijn voors hands van dien aard, ddt daarop geen hooge koersen kunnen worden gebaseerd. Een onderneming als de Nederlandsche Audiëntie van den Commissaris der Koningin De audiëntie van den Commissaris van de Koningin in de Provincie Noord-Holland zal in plaats van op Donderdag 30 oj Vrijdag 31 Me: gehouden worden in het Pro- vinciehuis te Haarlem van 10—12 uur. ORGELBESPELING EJr wordt een orgelbespeling gehouden ir de Gioote of St. Havo-Kerk te Haarlem op Donderdag 23 Mei 1946 's namiddags van 1516 uur door George Robert. Het programma luidt: l. Preludium Fuga a kl. t., J. S. Bach; 2. Koraalvoorspelen, J. S. Bach, a. Durch Adam's Fall ist ganz verderbt; b. Jesus Christus, unser Heiland, der den Gottes Zorn wand; 3. Trio. L. v. Beethoven; 4. Fantaisie C maj.. c. Franck; 5, Prélude et Fughettn, A. Rousse! 6. Oil'er- loire sur Alina Redemptoris Mater", Jos. Jongen, De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I. 301.5 M. 18.00. 20.00, 23.00 Nieuws. VARA 18.15 Gr.pl. 18.30 Progr. v. d. Ned. Stnjdkr. 19O0 Inter view VPRO 19.30 Lezing. 20.08 VARA De speeldoos. 21.10 The Ramblers. 21.40 Hoorspel. 22.15 Nederlancsch programma. 22.45 Geeste lijk leven. 23.15 Dansmuziek. 23.45 Avond- klanken. HILVERSUM II. 415.5 M. RNIO 18.30 Het tijk overzee. NCRV 18.45 Exicn Morimi. 19.20 Concert in bes gr. HSn- del. RNro 15.30 Engelsche les. 20 05 UW. NCRV 29.20 Orkest. 22.15 Na het nteuws. 22.30 Vrij en blij. 23.00 Avondconcert. AGENDA WOENSDAG 22 MEI Rembrandt: Charlie Chaplin's Festival (14 j.). Palace: Pastor Hall (18 Luxor: Macao (18 j.). Deze drie: 14, 16.15, 19 en 21.15 uur Frans Hals: Zet 'm op George 14, 16.30, 19 cn 21.15 uur. DONDERDAG 23 MET Zuiderkapet: Ds. I. Vasseur, 20 uur. Stads* schouwburg: Oranje-hoteJ. 20 uur. Bioscopen: ft\s Woensdag Gist- en Spiritusfabriek, primus interpa- res, heeft over 1945 5 dividend kunnen uitkeeren, hetgeen een rendement van nog niet ll/a beteekem. Vele bedrijven hebben niets kunnen uitkeeren of met verlies gewerkt en de vooruitzichten zijn ook vanwege stijgende bedrijfskosten en ie verwachten belastingen zoo onzeker, dat vrijwel geen enkele directie zich aan een prognose durft wagen. Een en ander zou aanleiding moeten zijn tot een koers daling van niet geringen omvang. Aan den anderen kant echter staat de vrees een verdere waardevermindering van het geld, welke doorgaans tot een vlucht in aandeeien en vaste goederen leidt. Neemt men kennis van den open brief, welke door vrijwel de geheele financieele wereld aan de regeering gericht is en waarin op het financieele regeeringsbeleid scherpe critiek wordt uitgebracht, dan kan men op het bedoelde gevaar niet. gerust zijn. De vraag of de bevolking onder de huidige omstandigheden in staat en bereid zal zijn tot het zoo dringend noodige sparen hangt voor geen gering deel van dat regeerings beleid af. Zoomede de waardeering der aandeeien. Leeringen wekken, voorbeel den strekken. Immigratie-vooruitzichten in Zuiil-Afrika Tijdens een vergadering van de Neder- andschZuid-Afrikaansche vereeniging is de mogelijkheid van emigratie naar net land van goud en Sarie Marijs be sproken. De ontdekking van nieuwe goud aders in den Oranje Vrijstaat heeft deze mogelijkheden gunstig beïnvloed en het Nederlandsche aandeel in deze landver huizing zal uiteraard in overeenstemming zijn met een reeds vroeger gevestigde traditie. Eén der sprekers waarschuwde tijdens de vergadering tegen een ie groot optimisme ten aanzien van de moeilijk heden en het leven in „Suid Afrika". Als een van de»grootste problemen, waarmee ook dit land te kampen heeft noemde hij het woningprobleem. Nieuwe voorstellen van Sjah rir In een persconferentie heeft dr. Van Mook meegedeeld, dat hij met Sjahrir den politieken toestand van Nederland had besproken. Sjahrir had hem medegedeeld binnenkort naar Java te zullen reizen. Na zijn terugkeer zal hij opnieuw dr. Van Mook ontmoeten. Volgens dezen had Sjahrir niet te kennen gegeven dan met nieuwe voorstellen te zullen Icomen. Dr. Van Mook achtte de mogelijkheid echter niet uitgesloten, dat Sjahrir inderdaad met zulke voorstellen zou terugkeeren. Weigering deze organisatie tot onderhandelingen toe te laten In een langen brief is aan het bestuur der E.V.C. meegedeeld, dat de voorwaar den onder welke zü bereid was de zee- iiedenstaking te laten eindigen, niet wor den geaccepteerd en dat zij niet wordt toe gelaten tot onderhandelingen, die over de arbeidsvoorwaarden in de scheepvaart zullen worden gevoerd. Na een uitvoerig overzicht te hebben gegeven van den in den oorlog ontstanen toestand, en van den gevarentoeslag wijst de schrijver erop, dat het loon voor een matroos, een der laagst bezoldigde vol wassenen aan boord 45 per week be draagt plus vrije voeding. ..Is nu een loon van 45.per week plus vrije voeding een loon, dat ten achter staat bij dat van den Nederlandse hen ar beider?., Bovendien wordt op dit loon voorshands nog een toeslag van 50. per maand en straks nog een van 25 be taald. zoodat wel een zeer geleidelijke verlaging van den vroegeren oorlogstoe slag plaats heeft. Het. basisloon zelve blijft bovendien rond dertig gulden hooger, dan het :n den oorlog zelve was; het is meer dan 100 hooier dan vóór den oorlog." ,.Het resultaat van uw pogingen om tot een zeeliedenstaking te komen was gering" zoo constateert de heer Brautigam. „Want hei overgroote deel der zeevarenden heeft aan uw oproep geen gehoor gegeven. De kustvaart, de zeesleepvaart, het officieren korps nam geen deel. Van de schepen, waarvan gij de scheepsgezellen allen of voor een deel in de staking betrok, ver trokken de meeste na eenig oponthoud met bemanningen bestaande uit leden van de organisatie der contact-commissie. In dien gij niet een staking van havenarbei ders ontketend had kenmerk van zwakte in het eigenlijk conflict, gelijk alle solïda- riteitsstakïngen zijn dan ware van een zeeliedenstaking sinds geruimen tijd niets meer te merken geweest. Nu wenscht u, met een afzien van de dingen waarom de staking begon, voor den vervolge als partij in het contract te wor den toegelaten, waarvoor uw organisatie eigenlijk het lidmaatschap van de contact commissie van de organisaties van zee varenden zou moeten verwerven op wier werk uw critiek gericht was en wier leden gij in uw staking poogde te betrekken. De verwachting dat een dergelijk ver langen na het gebeurde, thans zou zijn te verwezenlijken, is ijdel. Maar nu bovendien het contract getee- kend is en partijen zich wederzijds ge bonden hebben geen andere overeenkomst met derden te zullen aangaan en ook voorshands ter zake geen nieuwe onder handelingen zullen voeren, kan er u wei nig aan gelegen zijn als partner te fun- geeren in een contract, waarvan de inhoud u zooveel aanstoot gaf, dat gij er een sta king tegen proclameerde." De 3 "1 grootboekschuld Het ministerie van Financiën deelt me de, dat van 4 tot en met 14 Juni weer de gelegenheid zal worden opengesteld om in te schrijven op de 3 procent grootboek schuld. De betreffende prospectus zal een dezer dagen verschijnen. Een aanwinst voor het Frans Halsmuseum „De Magere Compagnie" van. Frans Huls. Frans Hals' „Magere Compagnie" uit het Rijksmuseum te Amsterdam is door het rijk tijdelijk in bruikleen afgestaan aan het Frans Halsmuseum te Haarlem, waar het nu is opgehangen. Hel eorporaalschap van kapitein Rey- nier Reael en luitenant Cornells Michielsz. Blaeuw werd in 1C33 bij Frans Hals be steld, doch niet door hem voltooid. In de archieven te Haarlem en Amsterdam berusten archivalia, die gewagen van het conflict tusschen Hals en zijn Amster- damsche opdrachtgevers, die het stuk in 1637 door Pieter Codde lieten voltooien. Onder de figuren op de linkerhelft van het scljilderij, welk deel kennelijk van de hand van Hals is, treft vooral de grandioos geschilderde vaandrig, door den Duitsehen schilder Liebermann eens „das prachtig ste Stück Malerei" uit het Rijksmuseum genoemd. Met het oog op de internationale _graan_ positie zal het Nederlandsche broodrant soen met ingang van 26 Mei voor de leef tijdsgroepen boven vier jaar met 200 gram per" week per persoon worden verlaagd. Het rantsoen bloem zal op dien datum voor alle leeftijden worden verminderd tot 50 gram per persoon per week. Het uereidtekort aan graan heeft de Combined Food Board het advies doen geven het wekelijksche broodrantsoen te bepalen op 2100 gram per persoon. Daar het huidige broodrantsoen in ons land 2400 gram voor vorwassenen bedraagt met enkele variaties bij de andere leeftijds groepen zal door een nieuwe verlaging van dit rantsoen ons voedingspeil verder aan de critieke internationale voedselsitua tie van het oogenblik worden aangepast. Onze binnenlandsche graanvoorzie- ning is, dank zij de vroegtijdige aan koopen der regeering, :n vergelijking met enkele andere landen niet ongun stig. Hieruit vloeit voor ons de ver plichting voort voor zoover mogelijk mede te werken aan een billijke verdeeling der beschikbare voorraden. Het is; gezien de calorische waarde van het huidig levensmiddelenpakket in ons land, op dit oogenblik niet verantwoord het broodrantsoen verder te verlagen dan tot 2200 gram per normalen verbruiker per week. Minder suiker en vleesch voor kleine kinderen. Het suikerrantsoen voor kinderem van 0 t.m. 4 jaar zal met ingang van 26 Mei worden verlaagd tot 200 gram per week, waardoor dit rantsoen gelijk zal zijn aan dat der overige leeftijdsgroepen. Eveneens zal voor deze categorie op dien datum het vleeschrantsoen van 150 tot 100 gram per week worden verminderd. Meer kaas voor de jeugd en een extra vleeschbon. Met ingang van 26 Mei zal het rantsoen kaas voor de leeftijdsgroep van 15 t.m. 20 jaar worden verhoogd van 200 tot 300 gram per veertien dagen. Tevens zal voor alle leeftijden boven vier jaar op 23 Mei een extra bon voor 100 gram vleesch, geldig gedurende veertien dagen worden bekend gemaakt. VOETBAL. Als reserve voor het Ned. elftal dat op Donderdag 30 Mei in België speelt, zijn aangewezen v. Raalte (BI. Wit), Caidenhove (DWS), v. Buitenen (HDVS), Schijvenaar (EDO), Bergman (Bi. Wit) en Den Engelsman (Quick, N.). MOTORSPORT. Op 10 Juni zullen te Hoorn de eerste motorraces van het nieuwe seizoen gehouden worden. De Ned. Spoor wegen verleenen hun medewerking door het inzetten van extra-treinen uit Amsterdam en Alkmaar. KANOSPORT. Zondag werden onder gunstige weersomstandigheden de eerste korte-baanwegstrijden op den voorzaan ge houden. In de hoofdnummers waren het de HKV'ers W. v. d. Kroft, A. J. Bosse en Tj. Kuperus, die met de eer gingen strijken; bij de dames sleepte mej. A. de Waal Malefijt de overwinning in de wacht. In de R II S gemengd 500 M. behaalde mej. De Waal Ma lefijt samen met v. d. Putten (Trekvogels) de overwinning. tegen het financieele beleid De heeren prof. dr. J. R. M. van den Brink, Tj. Greidanus, L. M. A. Thole, mr. dr. J. P. van Tienhoven, profi dr. G. M. Verrijn Stuart en prof. mr. F. de Vries, hebben zich met een nota tot den mi nister van financiën gewend. Daarin ma ken zij hun groote zorg over den toestand der staatsfinanciën kenbaar en geven tevens de maatregelen aan, waarnjede 135. Weer snorde „de Snelle Vier langs den weg, maar nu in omgekeerde richting. Een oogenblik later stond het voertuig voor het gemeentehuis van het Lachende Dorp, en zitten de twee vrienden beiden in een makkelijke stoel tegenover burgemeester Lambrosius Oolijk. Weer een half uur later stappen Wag en Warrel met een ernstig gezicht in hun wonderwagen en verdwijnen met een sneltreinvaart uit het Lachende Dorp. Waarom zoo'n haast? Het weer is mooier dan ooit, de vogels zingen in de bcomen en de bloemen kleuren en geu ren in de zonnige warmte. Waarom zoo'n haast, Wag en Warrel? Wag ziet niets van de bloemenWarrel hoort niets van de vogels, beiden merken ze heele- maal niets van het kostelijk weer, ze zitten gebogen in „de Snelle Vier', Wag over rijn stuur en Warrel over een kaart. Zoo nu en dan valt er een kort woord, een aanwijzing, maar steeds verder davert het snelle vervoermiddel door het land. Voorbijgangers wijken terzijde, een langzame slakkenmoeder komt bijna onder den wagen, verder.... verder.... Zoo nu en dan kijkt Warrel op het. klokje, dat in de „Snelle Vier" bevestigd is en zijn geziclit staat zorge lijk. Steeds vlugger rijdt Wag, de bloe men en de huizen schieten als een streeperige massa voorbij. volgens hun inzicht inflatie kan worden voorkomen. Zij meenen, dat door het effect der geld- saneering aanmerkelijke en onnoodige schade wordt gedaan door het veel te ingewikkeld systeem van deblokkeering. Omzetting van het geblokkeerde geld in verhandelbare doch niet beleenbare staatsschuld lijkt hun alsnog de aange wezen weg. Nu aan de niet juist gewaardeerde koers van den gulden niet meer valt te tor nen, moet huns inziens daaruit de con sequentie worden getrokken, dat een prijsstijging lot ongeveer 200 procent moet worden toegelaten. Door de verarming kunnen de loonen niet in gelijke mate worden opgevoerd. Een stabilisatie tot. on geveer 180% ten opzichte van 1939 lijkt ge wenscht, waarbij de loonen in de laag ste loonklassen geheel moeten volgen of daarboven uitgaan. In de hoogere loon klassen zal de nominale stijging met een daling van het werkelijke loon gepaard moeten gaan. De subsidies, die nu op loonen en prijzen worden gegeven, kosten de schatkist honderden millioenen per jaar. Het tekort op de 6taatsbegrooting gaat alle redelijke verhoudingen te buiten. Daardoor zal de geldsaneering niet hel pen. De onderteekenaars van de nota achten het niet toelaatbaar thans tot ver mogensheffing over te gaan. Dat mag naar hun oordeel pas geschieden als de staatsbegrooting in evenwicht ïs gebracht en het economisch leven zich verder zal hebben hersteld. En aan zal deze heffing tot een aanmerkelijk hooger bedrag moe ten worden opgevoerd. De staatsschuld zal met 10 milliard moeten worden ver minderd, die óp een afzonderlijke reke ning moeten worden geboekt, vermeer derd met de tekorten van de overgangs jaren, die tot 1947, uiterlijk 1948 zullen mogen loopen. Het eindbedrag van deze rekening zal door een vermogensheffing moeten worden geliquideerd. „De Maandagmor gen-cent" die elke week door het Nederlandsche kind werd gestort len behoeve van het Indone sische kind (op initiatief van de stichting ..Het Nederlandsche kind heipt het kind in Indo nesië") is in enkele maanden aangegroeid tot f lOO.OOO welk bedrag aan het Nederlandsche Roode Kruis zal worden afgedragen. De Nederlandsche missie voor economische financieele en scheep vaartaangelegenheden voor het Westelijk half rond heeft haar taak be. eindigd en is met in gang van 1 Mei opge heven. Tegen den grens- smokkeihandel is een beschikking in de Staatscourant versche nen, waarbij het verbo den is zich in een 500- meter breeöe strook langs de Nederlandsch- Duitsche en de Neder- landsch-Belgische grens op te houden. Repatrieerenden uit Nedcrlandsch-Indië, die aan boord hun Indone sisch geld hebben afge geven. kunnen zich met het daarvoor ontvangen regu tot een deviezen- bank wenden. 4000 processen-ver baal zijn in April door de Prijzencontröle op gemaakt. Daar de uitmaling van tarwe met ingang van 20 Mei tot 90 ver hoogd is, zal de kleur van ons dagelijksch brood eenigszins don kerder worden. De kwa. liteit blijft echter vrij wel ongewijzigd. De echtgenoote van den minister van O. K. en W., mevrouw A. C. v. d. LeeuwSnoeck Henkemans ïs op 55- jarigen leeftijd te Gro ningen, na een langdu rige ziekte, overleden. De doodstraf is ge- eischt voor het Bijzon der gerechtshof te 's Gravenhage tegen den Hotterdamschen incas seerder P. J. N., door weins toedoen vele ille gale werkers verraden werden. Haarlem en Omgeving Ds. E. G. van Tey- lingen te IJmuiden- Oost, is beroepen bij de Gereformeerde Kerk te Amsterdam. Prof. K. H. Miskot- te te Leiden, vroeger predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Haarlem, viert heden zijn 25-jarig predikantenjubileum. De Vröz. Hervorm de Jongeren uit Noord en Zuid-Holland hou den op 25 en 26 Mei een gezamenlijk weekend in Haarlem. Er is kerk dienst en er zijn ver schillende lezingen ge organiseerd. Natuurlijk wordt er ook gewan deld. De afdeelïng Hille- gom van het Wit-Gele Kruis telt thans 1518 ge zinnen als lid. In het laatste jaar bracht de zuster 7685 huisbezoe ken. De rekening sluit met een batig saldo van f 1240. De heeren J. Dor- resteyn en Dr. A. v. Straten werden ais be stuursleden herkozen, in de vacature v. Baal weid gekozen de heer P. Koomen. De in het kader van het bouwplan 1946 aan Zandvoort toegewe zen 40 woningen zullen vermoedelijk in den loop van Juni worden aanbe steed. BU de politie te Zandvoort zijn bevor derd tot: adjudant: M. Doornekamp, tot briga dier: A. van der Wal, tot hoofdagent: E. Th. Smits. J. van Huffelen en D. W. van Akooy, tot agent van politie 2de klasse: W. Kruijff, W. Th. Kok en P. Ver heul. Ds. A. Dondorp te Heerosted is beroepen tik;- de Geref. Kerk te Groningen als evangeli- satie-perdikant. Ook in de Geref. Kerk te Hoofddorp ïs een scheuring ontstaan en heeft zich een groep afgescheiden, die ar;. 31 K. O. onderhoudt. Zon dag werd de eerste dienst gehouden door ds. A. P. Lanting, em. predikant te Heemstede. De Overüselschc- Geldersche en Drentsche Amusenientsvereenigi- ging „Eensgezindheid" houdt op Zaterdag 1 Juni een feestavond in den H. K. B. De eigen tooneelgroep en een zangvereeniging verzor gen dezen avond.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2