IJmuider Courant V eiligheidsraad houdt Perzische kwestie aan Fascistische revolutie in voorbereiding WOe Jaargang' No. 18336 Bureaux: Kennemerlaan'154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 23 Met 1940 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Rapport van Teheran onvoldoende geacht Het resultaat van de Woensdag ge houden vergadering van den Veilig heidsraad was, dat de Perzische kwestie In weerwil van de verklaring der re- peering- te Teheran over de ontruiming Van Azerbeidsjan, niet van de agenda Werd geschrapt, aangezien de vergade ring tot de conclusie kwam dat de Per zische inlichtingen onvolledig waren, terwi.il de mededeelingen die de Perzi sche ambassadeur Hussein Ala ter ver gadering verstrekte, verschillende le den de overtuiging gaven dat het een fout zou zijn, de aangelegenheid niet op de agenda te houden. Volgens Cadogan, de Britsehe afge vaardigde, heeft de Britsehe regeering berichten ontvangen dat de Perzische regeerinig „tot op een zeer laten datum niet in staat was haar gezag in Azer beidsjan in voldoende mate uiit te oefe nen". Hij achtte het rapport van de Perzische regeering niet definitief of in elk opzicht bevredigend, daar het niet de volledige ontruiming van Azerbeids jan bevestigt. Stettinius, de Amerikaan sche gedelegeerde, stelde voor het agen dapunt Perzië te handhaven en het op treden van den raad in dit geval weder om uit t.e stellen. Op voorstel van mr. van Kleffens werd de Perzische woordvoerder Hus sein Ala tot de vergadering toegelaten om verschillende vragen te beantwoor den. Ernstige beschuldigingen Hussein Ala was desgevraagd van ïnecning dat de verklaring zijner regee ring niet afdoende was en dat de klacht over inmenging der Russen in Perzische aangelegenheden nog steeds van kracht bleef. Hij uitte de beschuldiging dat de Sovjet-Unie de moeilijkheden in Azer beidsjan had geschapen door een leger van opstandelingen in het leven te roe pen terwijl de Russische ambassadeur in Teheran had getracht den premier over te halen, de eischen dezer opstan delingen in te willigen. Ala voegde er bij dat hij op dit oogenblik niet kon me- dedeelen of die inmenging had opgehou den, daar de Perzische regeering geen gezag heeft in Azerbeidsjan. Het bezoek van het Prinselijk Paar aan Zwitserland. Prinses Juliana en Prins Bernliard in gesprek met Xederlandsclie kinderen, die in Zwitserland vertoeven. (P) Frank, de protector, opgehangen De voormalige Duitsche pvotéetor van Bohemen. en Moravië, Karl Hermann Frank, die door het Praagsche volksge rechtshof ter dood veroordeeld werd, o.a. wegens zijn verantwoordelijkheid voor de bloedige wraak voor den moord op Hey- drich, waarbij het dorpje Lidice uitge moord en platgebrand werd, is Woensdag in het openbaar te Praag opgehangen, Terwijl Frank in zijn cel op de uit voering van het vonnis wachtte, werd een belofte tot hulp bij hem binnenge smokkeld, die de verklaring bevatte dat 3000 gewapende mannen te hulp zouden komen. Desalniettemin verliep de executie zonder incidenten. Na eenige discussie, waarbij verschil lende voorstellen werden verworpen, nam de raad een voorstel van mr. van Kleffens aan, dat een verdaging der be sprekingen behelsde, waarbij de leden het recht zouden hebben de kwestie op elk verlangd tijdstip weer ter sprake te brengen. Overwinningsparade zonder Russen? De diplomatieke correspondent van. Reuter schrijft: De publicatie van de lijst met namen van landen, die deelnemen aan de overwinningsparade te Londen op 8 Juni, wordt, naar men in welingelichte kringen meent te weten, opgehouden door het uitblijven van een definitief antwoord van de regeeringen van de Sovjet-Unie en Joegoslavië op de Britsehe uUnoodi- g'ing. Indien de overwinnirigsparade wordt gehouden zonder deelneming van een contingent Sovjet Russische troepen, zal de uitwerking ervan verkoelend op de Britsehe openbare meening werken, en mogelijkerwijs de vrees opwekken, dat de wapenbroederschap, die het vorig jaar de overwinning bracht, in vredestijd niet zal worden voortgezet. De redenen voor dit aarzelen van Russische zijde zijn duister, maar waarnemers te I.onden zijn van meening, dat de Sovjet-Unie zich eventueel op het standpunt zal stellen, dat hel: einde van den oorlog reeds ge- noegz,aam gevierd is met den marsch door Berlijn op VE-day. Moeilijkheden bij Anglo-Egyptisclie onderhandelingen Het Egyptische publiek heeft bij ver rassing vernomen van berichten, vol gens welke de onderhandelingen tus- schen Egypte en Engeland over de her ziening van het verdrag van 1936 zijn opgesohort. Wel wordt het contact tus- schen beide regeeringen in stand ge houden. De Egyptische pers werpt de schuld van de opschorting der onderhande lingen op de in het Britsehe ontwerp verdrag omschreven voorwaarden. Men noemt dit ontwerp „moeilijk te verte ren". Het verschil van meening zou voornamelijk voortvloeien uit de Brit sehe aanspraken op gebruik van Egyp tisch grondgebied in geval van oorlogs dreiging, en anderzijds uit het Egypti sche verlangen, dat de evacuatie der Britsehe troepen binnen een jaar tijds voltooid zal zijn. Incident in Mantsjoerije? Op het Amerïkaansche departement van oorlog is niets bekend van het incident in Mantsjoerije, dat gisteren te Moskou gerapporteerd werd en waarbij Ameri- kaansche bommenwerpers eenheden van het Chineesche communistische leger zouden hebben aangevallen. F.en zegs man van het departement van oorlog verklaarde, dat eenige „overtollige" in Amerika gebouwde vliegtuigen aan Chi na waren overgedragen, maar hem was niets bekend over recruteering van Ame- rikaansche piloten door de Chineesche strijdkrachten (Un. Press). Koningin ontvangt fractievoorzitters, De Koningin heeft heden in verband met de lcabinetsvorming de heeren prof. mr. C. P. M. Roinme, voorzitter van de fractie der Katholieke Volkspartij; jhr. mr. M. van der Goes van Naters, voor zitter van de fractie van de Partij van den Arbeid; J. Schouten, voorzitter van de Anti-Revolutionnaire fractie; G. Wage naar, voorzitter van' de Communistische fractie, in de Tweede Kamer der Staten Generaal ter bespreking op Paleis Soest- dijk ontvangen. Truman vraagt Stalin om graan President Truman heeft volgens Un. Press een beroep gedaan op maarschalk Stalin om door de beschikbaarstelling van een „bepaalde tonnage graan" mede te helpen de voedselcrisis in de wereld te bestrijden. Aldus wordt uit kringen van het Amerikaansche departement van bui- tenlandsche zaken vernomen. Het ver zoek zou tijdens het weekend door mid del van de Amerikaansche ambassade te Moskou zijn overgebracht. De gevraagde hoeveelheid graan is niet bekend. De Roode Pimpernel op Java Ieder kent het romanlische verhaal van „Scarlet Pimpernel", den Engel- schen edelman die ten tijde van de Fransche revolutie onder dezen fleuri- gen schuilnaam leden van den Fran- schen adel hielp ontsnappen uit de han den van de revolutionairen. Thans komt het bericht uit Londen dat een Engelsch officier, kapitein F. Clarke, op Java ge durende twee maanden soortgelijk werk heeft verricht, waardoor enkele honderden slachtoffers der extremisten, gevangen genomen Nederlandsche man nen, vrouwen en kinderen, Iconden wor den bevrijd uit de streng bewaakte ge vangenkampen. Kapitein Clarke as in Engeland te ruggekeerd, waar hij een ANP-verslag gever iets over zijn mensohl levend werk op Java vertelde. „Toen ik de resultaten zag van de mishandelingen en de massamoorden, waarbij vrouwen en kinderen verminkt werden, had ik vlug een besluit geno men", zoo deelde kapitein Clarke mee. „Vooral toen ik het nieuws vernam, dat de 13-jarige zoon van e'en van mijn zakenvrienden gestorven was in de handen van de terroristen". Dag op dag trok kapitein Clarke er op uit, om. ongewapend en slechts ge kleed in een shirt met de woorden „Great Britain" de grens te overschrij den en het Indonesisch gebied rond Bandoeng binnen te dringen. Bij zijn eerste poging slaagde kapitein Clarke er in, om drie personen uit een gevangenkamp te bevrijden. Later ge lukte het hem zelfs, om 70 personen tegelijkertijd te bevrijden. Hoe hij zulks klaarspeelde moest nog een geheim blijven, daar er nog vele gevangenen in de kampen vertoeven en hij bij het prijsgeven van zijn geheim hét leven van anderen, die zijn werk zouden voortzetten, in gevaar zou kun nen brengen. Bij een bepaalde gelegenheid sleur den de Indonesiërs hem uit zijn wagen en brachten hem naar een plaatselijke gevangenis. Men vertelde hem, dat hij onmiddellijk zou worden neergeschoten. „Ik ken het temperament der Indone siërs", aldus kapitein Clarke en ik be gon met stevig tegen hen te keer te gaan en te eischen, dat er een Indone sisch hoofdofficier zou worden geroe pen. Mijn bluf had op wonderbaarlijke wijze succes". Het woord is aag Alexander Meiklejohn: Vrijheid van het gesproken en geschreven woord be staat niet in de eerste plaats uit de vrijheid van iedereen om te zeggen en te schrij ven wat hij verkiest, maar in de vrijheid van het pu bliek om te hooren en te lezen, wat het noodig heeft. Opzienbarende ontdekking in Milaan Een Italiaansch journalist, Lamberto Pucci, heeft de Italiaansche politie op het spoor gebracht van een illegale fas cistische organisatie, die zich de „Zwarte Garde" noemde en in Milaan haar hoofdkwartier had. Zij beoogde het herstel van het fascisme door wapen geweld en had een complot op touw ge zet, om de bureaux der linksche par tijen en de kwartieren der carabinieri gewapenderhand in te nemen. Er zijn 58 arrestaties verricht. De „Zwarte Garde" bestond uit ver schillende onderafdeelingen. die weer in cellen waren onderverdeeld. De „uit voerende raad" der organisatie die uit tien personen bestond, welke alle ge arresteerd zijn, telde onder zijn leden o.a. den 46-jarigen industrieel Stevani, een voormalig lid van Mussolini's lijf garde, terwijl ook de lijfarts van den Duce er deel van uit maakte. De ..Zwarte Garde" had ook een par tijblad, dat „Fascistische Strijd" heette, Öp het hoofdkwartier weid een groote hoeveelheid propagandamateriaal aan getroffen. Tevens bleek de partij er fi nancieel warmpjes in te zitten, want op het hoofdkwartier werd eveneens een groote hoeveelheid bankbiljetten van duizend lire aangetroffen, die de „af- deeling financiën" op wel zeer eenvou dige manier had verkregen, nl. door ze zelf te drukken. Er was nog een hoe veelheid onbedrukt watermei-kpapxer voorhanden die voldoende was om on geveer tweehonderd millioen lire te „ei-eëei-en". Behalve volledige ledenlijsten trof de politie bij haar ovex-val een hoeveelheid bewijzen van lidmaatschap aan, die zeervernuftig als speelkaarten waren uitgevoerd met symbolen der beweging op de achterzijde. Deze bende, die hoofdzakelijk in en om Milaan opereerde, is vermoedelijk verantwoordelijk voor de vele daden van terreur en intimidatie die den laat- sten lijd in Milaan en andere plaatsen zijn gepleegd. Zoo werd eenigen tijd ge leden een overval gepleegd op het ra dio-station Monte Mario, waarbij ge durende eenige minuten fascistische leuzen en liederen wei-den uitgezonden. De leider van deze overval, Lolo Munzi, is thans als lid van de „Zwarte Garde" gearresteerd. De „Rotterdam" vloog over den Oceaan Woensdagmiddag om kwart voor drie Creenwich-tijd streek de „Rotterdam" als eerste KLM-vogel van den nieuwen trans-oceanischen dienst Amsterdam New-York op het vliegveld „La Guar- dia" nabij de laatstgenoemde stad neer en daarmee was de zooveelste mijlpaal in de geschiedenis van de Nederland sche luchtvaart opgericht. Vandaag is het eerste retourvliegtuig op den dienst AmsterdamNew-York, de Ph- Tas, op Schiphol gearriveerd. Onder de passagiers bevinden zich zeven vooraan staande Amerikaansche journalisten en medewerkers aan radio en film. Zij zul len een week de gasten zijn van de K.L.M. en van den regeeringsvoorllchtingsdienst. Voorts bevinden zich aan boord de heer Maedler en zijn echtgenoote, die voor de filmserie „March of Time" filmopnamen over den wederopbouw in ons land komen maken. Visschersstaking opgeheven dokstaking uitgebreid Op Woensdag 22 Mei 1946 hebben de Centrale Bond van Transportarbeiders en de Nedei-landsehe Christelijke Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders te Scheveningen vergaderd met hun le- den-visschers. Aan de leden is door deze vergaderingen ter beslissing voorgelegd de uitspraak van het college van Rijks bemiddelaars over de voorwaarden, welke in overleg met de reeders zijn tot stand gekomen voor de teelt 1946. Op beide vergaderingen is ernstige teleurstelling uitgesproken over de be slissing van het College van Rijksbe- middelaai-s inzake liet lossen en laden der schepen. De besturen der organisa ties adviseeren hun leden de uitspraak te aanvaarden in het vertrouwen, dat de door het college van Rijksbemidde laars in te stellen commissie, welke over het lossen en laden vóór 15 September 1946 de uitspraak zal hebben te do'-n, tot een rechtvaardige en bevredigende beslissing zal komen. Bij de stemming bleek, dat de meerderheid der gezamen lijke leden zich er tegen uitsprak om door middel van staking zich té verzet ten tegen de door het College van Rijks- bemiddelaai-s vastgestelde en goedge- keurde voorwaarden. Op grond van deze uitspraak besloten de besturen van bei de bonden hun leden te adviseeren zich op Donderdag 23 Mei 1946 voor de mon stering aan te melden. Dit advies is in middels door de leden opgevolgd. De staking bij de Amsterdamsche Di-oogdok Maatschappij is Woensdag middag algemeen geworden. Dinsdag middag hadden reeds achthonderd van de dertienhonderd man personeel het werk neergelegd en nu de resteerende vijfhonderd hun voorbeeld hebben ge volgd, is het werk bij de genoemde maatschappij volledig tot stilstand ge komen, Duitsche politieke constellatie Vfn betrouwbare zijde verneemt Un. Press, dat Berlijns meest verhitte poli tieke kwestie die van erkenning dooi de vier mogendheden der door de Russen gesteunde vereenigde socialistische partij door een compromis is opgelost. Gezegd wordt dat erkenning van de nieuwe partij door den controleraad zoo spoedig moge lijk na de bijeenkomst van de vier zóne gouverneurs die heden zal plaats hebben, zal worden bekend gemaakt. Naar ver- ludit hebben de Russen in ruil voor erken ning van de vereenigde socialisten in het gebied van Berlijn, er in toegestemd dat de sociaal-democraten die tegen de fusie gekant waren, hun politiek werk in de Russische sector, hetwelk thans verboden is, weer kunnen opnemen. Zoodra deze erkenning van kracht is zal zij veel tot verlichting van de po litieke wrijving die in Berlijn zoowel tus- schen de Duitschers als tusschen de geal lieerden bestaat, bijdragen. De erkenning zal verder den weg vrijmaken voor ge meenteraadsverkiezingen die in het bij zonder door de Amerikanen gewenscht worden, doch door de Russen voortdurend uitgesteld werden, omdat het volgens nog niet gezegd kon worden dat de „politieke reactionairen" in Berlijn voldoende ter zijde waren geschoven. Naar verluidt, zul len deze verkiezingen nu waarschijnlijk in September worden gehouden, hetgeen een nieuw compromis beteekent.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1