IJmuider Courant Stakingsepidemie over de geheele wereld De Azerbeidsjanen zijn het niet eens Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr, Houtstr. .Telefoon 10724. Kennenter Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 24 Mei 1016 Uitgave- van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. pér kwartaal f 4,— Amerikaansche spoorwegen lamgelegd Ondanks de pogingen der Amerikaan sche regeering om de groote spoorweg staking te voorkomen, waartoe zij het beheer over de bedreigde maatschap pijen overnam, hebben Donderdagavond 250.000 man spoorwegpersoneel het werk neergelegd, zoodat het goederen en personenverkeer in de Vereenigde Staten voor een groot deel verlamd is. In het Witte Huis is twee dagen onaf gebroken geconfereerd tussohen den mi nister van Binnenlandsche Zaken en de vakbond Leiders, in tegenwoordigheid van president Truman, doch Donderdag avond werden de besprekingen tot den volgenden dag verdaagd zonder, dat men er in geslaagd was, het conflict bij te leggen. Volgens Un. Press maakt de Associa tion of American Railroads bekend dat de staking bijna algemeen is. Slechts twee groote lijnen zijn nog in bedrijf. Het aantal treinen dat door hooger per soneel en in sommige gevallen door le den van niet stakende bonden wordt gereden vormt slechts een klein deel van de 17.500 passagiers- en 24.000 goe derentreinen die dagelijks op het Ame rikaansche net in bedrijf zijn. Volgens de laatste berichten zijn ten gevolge van de staking alle hoogovens van Jones and Laughlin Corporation te Pittsburgh een van de grootste staal fabrieken gedoofd. Andere fabrieken beginnen dit voorbeeld te volgen. In Chicago wordt vandaag de reusachtige Pillsbury meelfabriek stilgelegd. In Antwerpen hebben havenarbeiders geweigerd, Nederlandsche schepen te lossen en te laden, welke staking on danks de pogingen van de Belgische overheid en de vakbondleiders wordt voortgezet. De Nederlandsche schepen „Aalsurn". „Hercules" en „Van der Ca- pelle" hebben de Antwerpsche haven verlaten en zijn naar Rotterdam en Am sterdam opgestoomd, waar het werk ge deeltelijk hervat is. Deze schepen had den een aanzienlijke lading voor België en Nederland aan boord, terwijl zij na de lossing Belgische goederen hadden moeten laden voor export. Het vertrek van deze schepen is dus een aanzienlijk verlies voor de Belgische economie en den transitohandel. In Denemarken zijn zestigduizend on geschoolde arbeiders in verschillende bedrijven reeds vijf weken in staking om loonsverhooging te krijgen. Thans heeft het Deensche parlement een wet aangenomen, volgens welke de werkge vers gedwongen worden de gevraagde loonen, die bij arbitrage zijn vastge steld, uit te keeren, waarschijnlijk zal hiermede automatisch een einde komen aan de werk weigering. In Calais- ondervinden huwelijken en begrafenissen stagnatie doordat de art sen in staking gingen als protest tegen het feit. dat de regeering in gebreke was gebleven hen van transportmidde- Weerbericht Geldig tot Zaterdagavond. Vrij warm. Zonnig weer met matigen Noord-Ooste lijken wind. De Kabinetsvorming De Koningin heeft heden, naar aanlei ding van de kabinetsvorming, de heeren H. W. Tilanus, voorzitter der C. H.-fractie, dr. S. E. B. Biersma, voorzitter der fractie van de Partij van de Vryhcid en ds. P. Zandt, voorzitter der Staatk, Geref. fractie van de Tweede Kamer ter bespreking ont vangen. C.P.N. wil met Partij van don Arbeid en Katholieken samenwerken Het partijbestuur van de Commun. Par tij Nederland en de nieuw gekozen com munistische Tweede Kamerleden hebben zich uitgesproken voor de vorming van een regeering op nationalen en democra- tischen grondslag, steunende op de Partij van den Arbeid, de Communistische Par tij en de Kath. Volkspartij. Zij hebben een urgentieprogram van zes punten op gesteld: verhooging der productie: be strijding van inflatie; één algemeene so ciale verzekering; spoedige overeenstem ming met de Indonesische republiek; snelle afdoening van de zuivering en berechting van landverraders: beveiliging van de democratie. In R.K.-kringen zou men volgens „Trouw" van plan zijn den voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J. H. R. van Schaik, als kabinetsformateur voor te stellen. De heer Van Schaik, die thans 64 jaar is, was van 19291933 voorzitter der Tweede Kamer en is dat van 1937 tot heden wederom. Van 1933 tot 1937 was hij minister van Justitie. Als andere R K. candidaten voor een ministerspor tefeuille worden genoemd prof. Romme, mr. Van Maarseveen en mr. Steenberghe. len te voorzien. Verklaringen van over lijden en van gezondheid (voor huwe lijk) waren niet te krijgen. De gemeenteraad moest een spoed aanvraag doen om een regeeringsarts voor -het teekenen van de officieels stuk ken. Europa komt 46 millioen ton kolen tekort" De internationale steenikoolconferentie te Parijs, die Donderdag geëindigd- is, heeft uit de gehouden besprekingen ge concludeerd dat Europa spoedig voor een catastrophaal tekort aan kolen zal komen te staan, tenzij een speciale actie wordt ondernomen om de productie en den in voer te stimuleeren. Men kwam tot de slotsom dat er in Europa eind Juni 46 millioen ton steenkolen tekort zullen zijn. Wanneer niet tijdig afdoende maat regelen kunnen worden genomen, zullen. daardoor een groote werkloosheid en een ernstige vertraging van het na-oorlog- sche herstel ontstaan. De conferentie nam het besluit tot aanbeveling van enkele maatregelen, die beoogen de productie in alle Europeesche landen op te voeren, zooals verbetering der voorwaarden, waaronder de mijnwerkers hun arbeid verrichten; tevens zal een maximale uitvoer van Duitsche steenkolen moeten worden bereikt. Belgisch elftal sterk gewijzigd De Roode Duivels, die a.s. Donderdag te Antwerpen den strijd tegen de Neder landers zullen moeten aanbieden, hebben vijf nieuwe „duiveltjes" in hun gelederen opgenomen. De samenstelling van hun elftal is thans: Meert (Anderlecht); Pave- rick (Antwerp) en Pannaye (Tilleur); Puttaert (Union St. Gilloïse), Vermeulen (Mechelen), De vos (Beerschot); Lembe- rechts (Mechelen), Van Varenbergh (An derlecht), De Cleyn (Mechelen), Van den Audenaerde (Antwerp), Melis (Gent). Re serves: Boogaerts (White Star), Aernoudts (Berchem). Henriet (Charleroi), -Govard (Luik). Scheidsrechter is de bekende Zweed Eklund; als grensrechters fungeeren Bau- Cliineescbe regeerings- troepen heroveren Tsjangtsjoen In Mantsjoerije blijkt de toestand zich geheel Len gunste van de troepen van Tsjang Kai Sjek gewijzigd te hebben. Naar Reuter mededeelt hebben berichten uit het frontgebied, afkomstig van den regeeringspersdienst, bevestigd dat de communisten op vele punten terugwijken en Donderdag werd het bericht ontvan gen dat de hoofdstad van Mantsjoerije, Tsjangtsjoen, zich weer in handen van de regeeringstroepen bevindt. Deze stad was na de ontruiming door de Russische troe pen door communistische strijdkrachten bezet, voor dat de regeeringsdetaehemen- ten in de gelegenheid waren de stad over te nemen. Ook van elders worden regeerings- successen gemeld: Liao Joean, een stra tegisch belangrijk punt zestig km ten Noord-Westen van Szepingkai, dat een gedeelte van Mantsjoerije's spoorwegver bindingen beheersend, is eveneens door de soldaten van Tsjang Kai Tsjelc inge nomen, die thans verder oprukken. De huisvlijt der groote naties Aan de pers is medegedeeld, dat de Vereenigde Staten thans beschikken over een geheim wapen waarmede ziektekie men verspreid kunnen worden. Dit wa pen sou veel doodelijker zijn dan de atoombom. Met dit wapen zou men ,alle leven in een groote stad in korten tijd kunnen vernietigen, en ook de oogsten op het veld, zelfs het zaad in den grond. De kiemen moeten door een vliegtuig worden uitgeworpen. Nadat de controverse over de atoom bom reeds bijna tien maanden duurt wil de meerderheid der Amerikanen nog al tijd dat de Ver. Staten de productie der atoombommen voortzetten. Het Ameri kaansche instituut voor de publieke opinie zegt dat terwijl een aantal geleer den en religieuse leiders er voorstander van zijn dat de Ver. Staten de productie der bommen staken, hun standpunt door minder dan een derde der Amerikanen wordt gedeeid. Dertig procent wil dat met deze productie wordt opgehouden, negen procent heeft geen meening hier over. Jubileumdag bij de N.V. Machinefabriek Figee Een contingent Pnlestïjiiscïie troepen, die deel zullen nemen aan de groote Victorie-parade te Londen, is in de Engclsehe hoofdstad aangekomen. Het con tingent omvat do Palcstijnsehe politie (Britten. Joden, Arabieren) zoowel als leden der Trttnsjordaansehe frontstrijdkracliten en het Arabische I,egioen. De Arabieren met hun opmerkelijken hoofdtooi trekken zeer de aandacht. (P) Grensgevechten duren voort Terwyl thans regcerïngspersonen in Te heran bevestigen dat er gevochten wordt tusschen regeeringstroepen en strydkrach- ten der Azerbeidsjaansche „democraten" in het gebied van Sjahinde,j, in het Noord westen van Perzië, komen uit Azcrbeids- jan Reuter-berichten die spreken van een opstand in de opstandige provincie zelf. Elementen die gekant zijn tegen de demo cratische party van Pisjevari, welke de regeering van Azerbeidsjan in handen heeft, rfsijn in opstand gekomen en hebben in verschillende plaatsen der provincie een tegenregeering gevormd. Deze berich ten zyn niet bevestigd, noch in Teheran, noch in Tebrïz. Bij de grensgevechten zijn volgens in lichtingen die te Teheran zijn ontvangen, dooden en gewonden gevallen bij de re geeringstroepen. Hetzelfde bericht sprak van het feit dat de regeeringstroepen zich verdedigen tegen aanvallen der Azerbeids jaansche strijdkrachten. De regeerings- commissie die op het punt staat naar het gebied der gevechtshandelingen te ver trekken om een einde aan het incident te maken, staat onder leiding van den voor mal igen chef van den generalen staf Raz- mara, die de reputatie heeft van gematigd Sovjet-vriend. Algemeen wordt verwacht dat de Veilig heidsraad in de zitting die weer aan het Perzische probleem zal zijn gewijd waar van de datum nog niet bekend is het besluit zal nemen zelf een onderzoek in Azerbeidsjan In te stellen naar de ontrui ming van dit gebied en den algemeenen toestand, waarin het door de Russen is verlaten, wanneer tenminste intusschen geen bevredigende rapporten van Perzi sche zijde zijn binnengekomen. Donderdagavond heeft Radio-Moskou een mededeeling van bet hoofdkwartier van het Trans-Kaukasische militaire district omgeroepen, waarin gezegd wordt dat de evacuatie der Sovjet-troepen uit Perzië op 9 Mei j.l. voltooid was. De N.V. Haarlemsche Machinefabriek v.h. Gebr, Figee heeft gisteren haar 50-jarig be staan herdaoht, Het verzamelde personeel, werd in tegenwoordigheid van dir.ctie en commissarissen toegesproken. Het personeel bood vervolgens de vennoo'- schap een glas-in-loodraam aan. De onthul ling van dit. fraaie werk, vervaardigd in de ateliers van de fa. W. Bogtman le Haarlem, werd verricht door den voorzitter van de feestcommissie, den heer G. Meijer die een korte toespraak hield. Des middags werd het personeel in de ge legenheid gesteld, het nieuwe raatn te 'be wonderen. Tevens konden de employés hun dames in de werkplaatsen rondleiden, waai de werking van verschillende machines aan schouwelijk weid voorgesteld. Tegelijkertijd recipieerde de directie in Brinkmann, waal zeer vele vakgenooten en personeelsleden van hun belangstelling blijk gaven. De feestavond voor het geheele personeel ter gelegenheid van dit jubileum, zal 7 Juni in het Gem, Concertgebouw gehouden worden, Haarlemsche kinderen krijgen speelgoed Het interscholair comité gaat inzamelen Wij deelden reeds mede, dat de commis sie voor Geestelijke Volksgezondheid te Haarlem zal ijveren om aan de kinder., i speelgoed te geven. Het wordt 'namelijk een groot nadeel geacht, dat er door de oorlogsomstandigheden, in ontelbare ge zinnen geen speelgoed meer is, want daar door wordt een goede opvoeding bemoei lijkt en in sommige gevallen bovendien nog de baldadigheid op straat in de hand gewerkt. De commissie heeft de medewerking verkregen van het interscholair comité te Haarlem. De leerlingen van alle H.B.S.'en, Lycea, Gymnasia en Huishoudscholen te Haarlem zullen in de groote vacantie een week besteden om speelgoed te verzame len, dat dan gegeven zal worden aan kin deren van lagere schol;n die daarvoor het meest in aanmerking komen. Er zal zoo wel gaaf als beschadigd speelgoed opge haald worden, Het gave wordt meteen ver deeld, maar het gehavende zal eerst her steld worden. Daarvoor is al een goede niet-kostbare oplossing gevonden. Er wordt verondersteld, dat er veel bescha digd speelgoed op zolder ligt. Vier auto's, waaraan elk 3 wielen zitten, zijn zoo on bruikbaar, maar met wat handigheid wor den er weer drie auto's met 4 wielen van 'gemaakt! Het duurt nog meer dan een maand voor deze inzameling begint, daarom zullen wij er op dit oogenblilc niet meer van zeggen. De scholieren zijn enthousiast voor het plan. Zij willen cr een grootscheepsche actie van maken, die minstens even goed zal slagen als die van verleden jaar, toen men meubels inzamelde voor Nijmegen en Veil ray. Ook binnenkort speelgoed te koop, .Volksherstel" te Haarlem is aan het onderhandelen met speelgoedfabrikanten opdat er in de Haarlemsche winkels weer spoedig speelgoed voor de' kinderen legen redelijke prijzen te koop zal zijn. ?fet gaat over stelten, auto-peds, stokpaardjes, tol len, springtouwen, hoepels, vliegers, enz. Vacantie en speeltuinen De grooten voor de kleinen! De Haarlemsche speeltuinen gaan bin nenkort open. Voor de groote vacantie be looft dal voor de kinderen veel genot. Voor de ouders bovendien rust en de bur gerij behoeft niet te vreezen voor baldadig heid op straat. Maar dan moet er leiding zijn. Op initiatief van de commissie voor Geestelijke Volksgezondheid heeft het In terscholair comité le Haarlem zich bereid •crklaard mede le werken om te bereiken, dat leerlingen van 17 jaar en ouder van de H.B.S.'en, Lycea, Gymnasia en Huis houdscholen zich gedurende -de zomer- vacantie een week beschikbaar stellen om deel te nemen aan de leiding bij dit speel tuinwerk.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1