IJmuider Courant De suiker is op Fransche actie tegen Siam Provinciale Staten Hoe de Russen er over denken 00e Jaargang No. 1834® Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pccreboom Dinsdag 28 TVTei 1040 Uitgave van de Slichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 et. per kwartaal f 4. T> INNEN twaalf dagen na de verkiezing ■*-* van een nieuwe Tweede Kamer zul len de kiezers Woensdag opnieuw ter stembus tijgen, ditmaal voor de verkie zing van Provinciale Staten. Verkiezing nummer drie, die van de gemeenteraden, volgt in Juni. De eerste maal werden wij met ons vijf millioenen opgeroepen om honderd leden der volksvertegenwoordiging aan te wij zen. Ditmaal geldt onze taak een veel grooter aantal benoemingen. Elf colleges van Provinciale Staten moeten worden gekozen. Hun ledentallen zijn voor elke provincie afzonderlijk in de wet vastge steld. Het hoogste is dat van de dichtst bevolkte provincie (Zuidholland), name lijk 85, het laagste dat van de schraalst bevolkte (Drente), nl. 44. In onze provin cie, Noordholland, die nummer twee in bevolkingstotaal is, telt het college van Provinciale Staten 77 leden. Het staat aan het hoofd der provincie, ofschoon dat niet uitdrukkelijk in de Grondwet is vastgelegd. Wel staat daarin, dat aan het hoofd van de gemeente de raad staat (dus niet de burgemeester, maar de ge meenteraad). Dat een dergelijke bepaling bij Provinciale Staten ontbreekt wordt eenvoudig verklaard door het feit, dat ook zonder die bepaling al uit de wet blijkt, dat de Staten aan het hoofd der provincie staan. Titel en aanduiding van de taak van den Commissaris der Ko ningin bewijzen, dat hij het hoofd niet is. Waarom ik op dit punt, dat u misschien slechts een wettelijke finesse toeschijnt, de aandacht vestig? Omdat het eigenlijk van groot principiëel belang is. Het be wijst het feit, dat ons staatsrecht geen centralisatie van macht kent. Dat blijkt ook uit de positie van den kabinetsfor- mateui-, als hij eenmaal de regeering heeft gevormd. Hij is er niet het hoofd van. Hij is geen Premier, zooals men dien in menig land kent. Tenvolle is hij niet eens de minister-president, ofschoon hem deze benaming voor het gemak pleegt toege kend te worden. Zijn bevoegdheid is uit gedrukt in den titel: tijdelijke voorzitter van den ministerraad. Het is goed op deze feiten eens den nadruk te leggen, omdat menigeen na de stormachtige er varingen, die wij ten aanzien van staats bestel sinds 1940 hebben gehad, de grond slagen onzer parlementaire democratie een beetje is kwijtgeraakt Welnu: zij moet niets hebben van centralisatie van bestuursmacht in één persoon en staat dus lijnrecht tegenover de methoden dei- dictatuur. Aan het hoofd der provincie staan der halve Provinciale Staten. Zij vergaderen veel minder dan de Kamers der Staten- Generaal en zelfs aanmerkelijk minder dan de gemeenteraden. Maar tweemaal per jaar komen zij in gewone zitting bijeen, namelijk tusschen 16 April en 16 Juli en tusschen 1 October en 31 Decem ber. Een zitting kan eenige dagen duren. Alleen voor de jaren, waarin Statenver kiezingen worden gehouden, heeft de wet een vasten dag van bijeenkomst bepaald, namelijk den eersten Dinsdag in de maand Juli. Verder kunnen, maar alleen bij Koninklijke machtiging, buitengewone zittingen worden gehouden. In de practijk van ons staatsbestel heeft het provinciaal bestuur altijd minder aandacht getrokken dan de Staten-Gene- raal. middenpunt van politieke belang stelling en beroering en de gemeente raden. centra van het plaatselijk beleid. Dat komt niet doordat Provinciale Sta ten zoo spaarzaam vergaderen, of door dat een belangrijk deel van de provin ciale bestuurstaak ten deel valt aan de uit hun midden door hen gekozen Ge deputeerde Staten, maar vooral doordat de zaken, die zij behandelen, meerendeels de technische bestuurstaak betreffen en niet tot de publieke verbeelding spreken Dit neemt niet weg dat de provinciale bestuurstaak, zoowel van Provinciale Staten als van Gedeputeerde Staten en van den Commissaris der Koningin (die beide colleges presideert) van groot be lang is. In de ingewikkelde, in den loop der tijden met zoo groote zorg en over leg samengestelde staatsmachinerie ver vullen de provinciale besturen een hoogst belangrijke functie. Moge dit begrepen worden, opdat men niet meene dat het in dit geval van minder belang is, hoe men zijn stem uitbrengt. Het gewicht van openbare instellingen wordt niet bepaald door de mate van publiek rumoer, die haar omgeeft. Dit blijkt ook uit het feit, dat aan Provinciale Staten de taak is toegewezen om de leden der Eerste Kamer te kiezen. In de eerste bijeenkomst, die hun na deze verkiezing wacht, zullen zij zich dus van die wettelijke opdracht kwijten. Wij heb ben nu een nieuwe Tweede Kamer, maar de nieuwe Staten-Generaal zullen pas voltooid zijn als straks Provinciale Stater, de nieuwe Eerste Karnen zullen hebben gekozen. Provinciale Staten zijn belast met de regeling en bestuur van het huishouder, der provincie. Een tweede provinciale bestuurstaak, namelijk de uitvoering van wetten en Koninklijke Besluiten (zelfbe stuur) is geheel opgedragen aan Gedepu teerden. maar bij de regeling en het be stuur van het huishouden der provincie treden Provinciale en Gedeputeerde Sta ten beide op. Provinciale Staten beslis sen over zaken, die geldmiddelen en eigendommen van het gewest betreffen, over procesvoering en bezoldiging van Ondanks talrijke Russische concessies geen Anglo-Amerikaansche tegemoetkoming' Zoowel Byrnes en Bevin als Bidault hebben direct na de beëindiging van de bespekingen op de vier-ministersconfe- rentie officieele commentaren geleverd op de resultaten van dit eerste gedeelte der conferentie, alleen de Russische mi nister van Buitenlandsche Zaken ont- hièld zich van eenige verklaring en wenschte ook de pers niet. te ontvangen voor dat hij naar Moskou terug ging. Thans heeft Molotof zijn stilzwijgen echter verbroken door een uitvoerige uiteenzetting te geven tijdens een te Moskou gehouden persconferentie, die door Radio-Moskou werd uitgezonden. Molotof begon met er op te wijzen dat volgens zijn meening sommige kringen er op uit zijn de samenwerking tusschen de geallieerden te verstoren en een sfeer van ruzie te scheppen in de conferentie zaal. „Zekere mogendheden", aldus Mo lotof, „wilden haar wil opleggen aan andere, wat duidelijk is gebleken. Som mige Amerikaansche kringen hebben het plan met behulp van hun Britsche vrienden een keten van vloot- en lucht- bases te leggen rond de geheele wereld". Molotof kwam vervolgens op het on derwerp der vredesverdragen. Hij be weerde dat de Sovjet-delegatie daarom niet aan het vredesverdrag had willen beginnen, omdat zij wenschte dat eerst de preliminaire overeenkomsten ten aanzien van de ontwerpverdragen tot stand zouden komen. Molotof gaf ver volgens een overzicht van de bereikte détail-overeenkomsten en zeide dat de vredesverdragen met Bulgarije, Honga rije, Roemenië en Finland in ontwerp voltooid zijn. In liet Broadcasting Jlouse te Londen heeft de officieele overdracht, plaats gevonden van de plaquette, welke door liet Xederlandsche volk aan de B.B.C. is aangeboden als blijk van erkentelijk heid voor de uitzendingen gedurende tien oorlog. V.l.n.r.: Sir William Haley, dir.-geil. der Sir Allan Powell, pres.-dir. en de Ned. gezant te Londen, jhr. nir. Michiels van Verdiiynen. (P) provinciale ambtenaren, maar ook over de vaststelling van de provinciale ver ordeningen, die zij noodig achten. Daar mee hebben dus ook zij een wetgevende taak. En tot ons vaderlandsche gemoed spreekt een heel belangrijk deel van den provincialen bestuursarbeid. Aan Pro vinciale Staten is het toezicht opgedra gen over alle waterstaatswerken, water schappen, veenschappen en veenpolders. Bovendien zorgt het provinciaal bestuur voor beheer en onderhoud van vele kana len, wegen en dijken. Het heeft ook het grootste deel der krankzinnigenverple ging in den lande, in provinciale zieken huizen, onder zijn beheer. Natuurlijk berust het dagelijksch beleid bij Gedeputeerde Staten. Hun is door den wetgever veel toevertrouwd, waar onder de beslissing van geschillen in ad ministratieve aangelegenheden en het toezicht op de gemeentebesturen. Dit laatste heeft zich, zooals men zich her inneren zal. in de laatste vooroorlogsche periode sterk toegespitst en de gemeen telijke autonomie is daardoor eigenlijk teloor gegaan. Dit is een kwestie die aparte beschouwing vergt en die zeker weer aan de orde zal komc*n. Intusschen bewijst ook dit punt, hoe belangrijk de positie van het provinciaal bestuur is. Woensdag worden wij Nederlandsche kiezers als ingezetenen van ons gewest ter stembus geroepen om dat provinciaal bestuur te kiezen. Het is een verkiezing van groot belang. R- P- Hierna kwam Molotof tot de Donau- kwestie. Hij verklaarde nadrukkelijk dat geen enkele mogendheid die niet 'tot de Donaulanden behoort, haar wil zal kunnen opleggen aan de Donau- staten. Italië. Molotof gaf een een dramatische be schrijving van den inval der fascisti sche Italiaansche legers in de Sovjet- Unie, waarbij hij den nadruk legde op de zware verliezen der Sovjets aan eigendommen en op de vernielingen, die werden aangericht. Hij stelde vast dat agressie niet ongestraft mag blijven en beweerde dat de Sovjet-Unie haar eischen met het oog op de hulp der Ita lianen aan de geallieerde zaak reeds grondig gematigd heeft. Bovendien ves tigde Molotof de aandacht op de aan spraken van Griekenland, Joegoslavië en Albanië en gaf daarbij te kennen, dat de Amerikanen, die geen invasie gekend hebben, geheel andere inziohten in deze kwestie hebben. „Het is niet mogelijk het lijden en de verliezen van ons volk met een paar woorden af te handelen", aldus Molotof, die verder ging met dc hooge bezettings- kosten van Britten en Amerikanen als oorzaak voor de slechte economische omstandigheden van Italië te hekelen. „Als deze groote uitgaven met een ge ring gedeelte verminderd zouden wor den al waren het slechts een paar milliard dollar zou Italië in staat zijn de herstelbetalingen aan Rusland te vol doen", aldus de Sovjet-Russische mi nister. Hij klaagde er verder over dat Enge land en Amerika ondanks de talrijke concessies" der Russen constant gewei gerd hadden de mogelijkheid tot een gezamenlijk besluit open te laten. Hij noemde de pogingen om de vredesver dragen aan de 21 landen of aan de UNO voor te leggen „het aanwenden van be dreigingen en intimidatie". „Zulke din gen kunnen gedaan worden indien men geen rekening houdt met het risico, het gezag der Vereenigde Volken te onder mijnen". Vredespolitiek. Molotof besloot zijn verklaringen met te zeggen: „In buitenlandsche kringen is er een strooming, die de Sovjet-Unie van haar voorname plaats, die haar rechtens toe komt, wil verstooten. Dergelijke acties, die alleen door bekrompen reactionnai- ren op touw gezet kunnen worden, zijn tot mislukking gedoemd. Door haar rechten te verdedigen haar samenwer king met andere democratische landen te handhaven en door het afwijzen van imperialistische en reactionnaire po gingen, is de Sovjet-Unie zich bewust van de rechtvaardigheid van haar poli tiek, die gericht is op de verdediging van den vrede en de welvaart van het menschdom". Personen opgenomen in Centraal Bevolkingsregister Personen, die zijn opgenomen in het Centraal Bevolkingsregister, mogen niet aan de te houden stemmingen ter verkie zing van de Provinciale Staten en van de gemeenteraden deelnemen, met dien ver stande. dat zij, die hebben verzocht op de kiezerslijst van hun werkelijke woonplaats te worden geplaatst, in die woonplaats wel kunnen stemmen. Hef woord is aan. Prof. dr. J. Huizinga: Zonder onderling vertrou- wen kan geen enkele ge* meenschap, hetzij van klei nen of van groolen omvang, van politieken of van eco- iiomischen aard, ook maar een oogenblik bestaan. Geen nieuwe bon Het A.N.P. meldt: Onscland is in de laatste maanden voor zijn suikervoorziening geheel aan gewezen op invoer. De stakingen in de havens van Rotterdam en Amsterdam hebben er toe geleid, dat groote hoe veelheden aangevoerde ruwe suiker niet konden worden gelost. Ofschoon hierin de laatste week een wijziging is ingetreden, heeft de staking reeds te lang geduurd om het suiker rantsoen onverminderd te kunnen hand haven. Daarbij is inmiddels nog gekomen de staking in de Westersuiker-Raffinadcrii te Amsterdam zoodat thans van een re gelmatige suikervoorziening geen spr.'.- ke meer kan zijn. Men moet er dan ook rekening mede houden, dat na den loopenden, bon voorloopig geen bon voor con- sumptïesuiker zal kunnen worden aangewezen. Het publiek wordt dan ook dringend aangeraden met de suiker, welke het thans nog ter be schikking heeft, uiterst zuinig te zijn. Door den consumentenbon te laten vervallen, hoopt men in staat te zijn de voorziening van de industrieën nog zoolang mogelijk in stand te houden. Er is dus kans, dat de voorziening van het publiek met jam en andere producten op den jambon, versnaperingen e.d voorloopig niet te zeer zal stagneeren. De Anierikaanschc sta kingsm i sère Vakvereenigingen zweren wraak Meer dan duizend afgevaardigden heb ben op het congres van nijverheidsorga nisaties in Ncw-Yorlc president Truman bestempeld als „staking-breker no. 1" en zij hebben gezworen „wraak bij de ver kiezingen" te zullen nemen. Dit naar aan_ leiding van Trumans anti-stakingsvoor. stellen. Dit is de eerste reactie der vak vereenigingen geweest. Er zou reden zijn om aan te nemen, dat de machtige vakvereenigingsleiders den politieken oorlog tegen Truman gaan ontketenen. De berichten over de mijnwerkers- staking waren niet bemoedigend. In Pen- sylvanië ging het grootste deel van de mijnwerkers niet naar het werk. In Vir ginia meldden zij zich wel aan. doch konden bij gebrek aan spoorwagens niet aan het werk gaan. Het dreigement de werkloozenuitlcecring van 20 dollar per week in fe houden als men niet aan het werk gaat, schijnt geen uitwerking te hebben. Bij alle mijnbedrijven staan mi litairen gereed om de werkwilligen legert de stakers te beschermen. Wederzijdsche beschuldiging van agressie De Siameesche regeering heeft vol gens Reuter het secretariaat van de Or ganisatie der Vereenigde Volken op de hoogte gesteld van schending van Sia- meesch grondgebied door Fransche troe pen. waarbij de beschuldiging gevoegd wordt dat de Franschen een stad en een dorp in het Noord-Oosten van Siam ge bombardeerd en in brand gestoken heb ben. Noch de Fransche autoriteiten in Inao-China. noch die in Parijs hebben iets medegedeeld over het beweerde grensincident, waarvan de eerste ge ruchten reeds Zaterdag opdoken. Vorige week Donderdag zouden Fransche troe pen de rivier de Mekong tusschen Indo- China en Siam zijn overgestoken, waar na zij een dorp op Siameesch gebied zouden hebben bezet. Tevoren zou een bombardement op een Siameesche stad hebben plaats gehad. De Fransche mi nister van Koloniën heeft verklaard dat hem nog geen bericht over dit incident bereikt heeft. Wel heeft de Fransche regeering in de afgeloopen maanden herhaaldelijk geprotesteerd tegen het optreden van gewapende benden op den Siameeschen oever van de Mekong, die provoceerend optraden en klaarblijke lijk Japansche elementen bevatten. Volgens het Fransche persbureau AFP heeft de Siameesche regeering nog niet bij de UNO geprotesteerd. Tegelijk met de berichten over dit incident komt de mededeel ing van Reu ter dat de geheime Fransch-Siameesche onderhandelingen over de regeling der grens- en minderheden kwesties mislukt zijn en dat de Siameesche delegatie uit Saigon is vertrokken. Een woordvoerder der Fransche dele gatie bij de T'NO bevestigde Iwden de Fransche militaire actie tegen Siam door te zeggen, dat deze het gevolg is van de nrovocaties van Siameesche benden, die ïndo-China waren binnengetrokken. Een Amerikaansch waarnemer van het ministerie van buitenlandsche zaken is vanuit Bangkok naar de Indo-Chinee- sclie grens vertrokken om een onder zoek in te stellen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1