Koninginneharing Een kraan JMUIDEN Der traditie getrouw is ook dit jaar aan de Koningin, een product van onze nationale visscherij, de haringvisscherij aangeboden. Vol spanning heeft het be drijf het moment afgewacht, waarop de Rijksopperkeurmeester te Vlaardingen zijn oordeel: „dat is koninginneharing", over de aangevoerde zilveren last uit sprak. Vol spanning, want wie zou de eer te beurt vallen de haring aan onze Lands vrouwe aan te bieden? Een alom heer- schende veronderstelling, dat de eerst- aangevoerde haring aan de Koningin wordt aangeboden, is onjuist. Dit is pas het geval, wanneer de haring van su perieure kwaliteit is. In vroeger jaren, trokken schipper en reeder van het schip, dat de eerste Ko ninginneharing aanvoerde, vergezeld van den Rijksopperkeurmeester in een met vlaggen en bloemen versierde sjees naar het paleis, thans geschiedt dit met een moderner voertuig. In een gepavoiseerde auto hebben gisteren schipper Willem Schaar en ree der I. J. Hoogendijk van de logger VL 190. „Koningin WïLhelmina" tezamen met den burgemeester van Vlaardingen en den Rijksopperkeurmeester van Dam met de eerste Koninginneharing verpakt in met Oranje en de nationale kleuren beschilderde tonnetjes, den traditionee- len tocht gemaakt naar het paleis Soest- dijk, waar zij de haring aan de Koningin hébben aangeboden. Groote aanvoer van rondvisch Na een periode van schaarschte, die eenige weken heeft geduurd, is jl. Za terdag met een aanvoer van ongeveer 3700 ldsten weer een tijdperk van over vloed ingeluid, waarvan de volgende dag, jl. Maandag zich kenmerkte door een aanvoer van 5900 kisten, waarvan 3850 kisten uit rondvisch bestonden. Vooral de aanvoer van schelvisoh was ditmaal bijzonder groot, -terwijl ook ka beljauw overvloedig was. Ér waren 8 trawlers en 6 loggers aan de markt, terwijl een Zweedsche kotter een groote partij schelvisch, schol enz. aanvoerde, geïmporteerd uit Zweden. Vooral door dat de aanvoer grooten- deels uit rondvisch bestond, kon de ge- heele aanvoer gemakkelijk geplaatst worden. De aanvoer zal de komende dagen getemperd worden, door-dat een vijftal der grootste trawlers met hun vangst een Engelsche haven heeft opgezocht. van een kraan Deze week zal van de werf Gusto te Schiedam een groote drijvende kraan, de grootste, die tot' nu toe o-p deze werf werd gebouwd, naar Le Hèvre worden gesleept en daar worden overgedragen aan de Fransche opdrachtgevers. De kraan werd reeds besteld tijdens de Duitsche bezetting. De Duitschers hadden weliswaar eenige vitale onder- deelen van het bedrijf vernield, maar desondanks heeft men het werk reeds spoedig na den oorlog gereed kunnen Jcrijgen. De hijschbok heeft een hoogte van 57 M-, de ponton meet 38 X 18 M. Drie groote deklieren dienen voor het hef- len van zware lasten, tot 200 ton toe. Bovendien zijn er nog installaties voor het heffen van lichtere lasten van 10 tot 75 ton maximum. De bok is beproefd op een overbelas ting van 25 pet. Een proeflast van 250 ton werd opgeheschen. waarbij bleek, dat de bok aan alle eischen voldoet en prachtig werkt. In Le Havre zal de bok worden ge bruikt voor het lossen van locomotieven en ander zwaar materiaal, het lichteri van-de Paris, die in stukken zal worden gebrand en voorts zal hij dienst doen bij het maken van weringen in de ri viermonden. Aanvoer van pekelharing Van de haringvisscherij is alhier binnen gekomen de motorlogger „Markenshoek" (IJM. 283) met 480 kantjes pekelharing, waaronder 100 kantjes eigen vangst, SCHEEPSBERICHTEN. Straat Soenda 17 te Manilla; Tjisadane 23 v. Colombo; Limburg 22 te Batavia; Iris p. 24 Ouessant; Oranjefontein 23 v. Beira n. Lorenzo Marquez; Randfontein 24 v. Dur ban n. Lorenzo Marquez en Beira; Nijkerk 2(1 te Las Palmas verw.; Noesaniwi 27 te Rot terdam verw.; Saparoea 22 v Port Elisabeth n. Antwerpen; Empire Scott 25 v. Cardiff n. Genua; Delftdijk 2» namiddag verw. te Rot terdam v. New York; Streefkerk 24 te Port Said; Ruys 26 te Southampton; Java 25 te Southampton. Kola Baroe 25 Perlm gepass. 30 Mei te Suez verw.: Sommelsdijk 26 van Southampton- Klipfontein 25 te Fawley; Indrapoera 25 vas Port Said; Kedoe 26 Key west gepass. Weer IJsIandsche visch in Ostende Maandag 20 Mei j.l. kwam in Ostende van een reis naar IJsland binnen de stoom trawler 0298 met een vangst van ongeveer 125000 K.G. De trawler besomde 870.000 fr. De vangst bestond uit kabeljauw, schel visch, koolvisch, heilbot, leng en schol. Prijzen: kabeljauw 6.408.60 fr., schelvisch 58 fr., koolvisch 66.80 fr., heilbot 2055 ixleng 55.60 Ir., schol 23.50 Lr. Gezellige avond voor militairen In het stellingencomplex „De Olmen", gelegen in de duinen, had Zaterdagavond voor het.garnizoen IJmuiden een tooneel- uitvoering plaats door de Politie-tooneel- vereeniging Velsen. Deze avond is in alle opzichten een groot succes geworden. Op gevoerd werd het tooneelstuk „Ketty jokt hooit", bewerkt door Ad. Pool. Deze avond bewees nog weer eens de goede verstand houding, die er heerscht tusschen het poli tiecorps en de hier gelegerde militairen. Om dezen avond te doen slagen had men vele moeilijkheden te overwinnen. ,,De Olmen" is maar zeer primitief ingericht, doch dank zij vereende samenwerking had men met beperkte middelen een gezellig decor gefabriceerd. Ook van verschillende inwoners en instellingen heeft men veel medewerking ondervonden door het be- schikbaarstellen van stoelen e.d. Allen, die dezen avond tot een succes gemaakt hebben, kunnen verzekerd zijn van den dank van alle militairen, die unaniem hun voldoening er over te kennen gaven. Tot midden in den nacht werd nog van de gelegenheid tot dansen gebruik gemaakt Marktbericht van Maandag De aanvoer bedroeg 290400 K.G.. waar van 92500 K.G. schelvisch, 97445 K.G. ka beljauw, 2390 K.G. koolvisch, 3650 K.G. poontjes, 35820 K.G. schol, 16975 K.G. wij ting, 2500 K.G. rog en vleet, 1850 K.G. hors makreel, 2200 K.G. makreel, 5940 K.G. wolf 8225 K.G. tarbot en griet, 13000 K.G. tong, enz. De trawlers besomden 104450. Verdere besommingen: motorloggers: KW84 f 2718, KW64 f 5295, KW20 f 3789, KW 173 f4438. KW83 f955, KW24 f5824: kotter: GG389 f 9724. kustvisschers: KW72 f2087. KW10 f3590. HD18 f4042. Pakhuis uitgebrand In een leegstaand perceel aan de Froger- straat heeft Zaterdagavond een felle brand gewoed. Het geheele perceel, bestaande uit een bovenwoning en een pakhuis, brandde totaal uit. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. C.P.N. („De Waarheid") In de Heerenduinen werd gisteravond een verkiezingsmeeting gehouden door de C.P.N. („De Waarheid"). Spreker was de heer A. J. Koejemans. Spreker ging uitvoerig in op den uitslag der Tweede Kamerverkiezingen. Hij kwam tot de conclusie dat de politieke toestand op het oogenblik wel degelijk zorgen baart. De reactie zal naar zijn meening opnieuw pogen de macht in handen te nemen. Tenslotte werd nog het program behan deld, dat door de Comm. Partij is opge steld, om te komen tot een samenwerking tusschen de Kath. Volkspartij, de Partij van den Arbeid en .de Comm. Partij. Hij wees op het groote belang, dat deze verkiezing van de Prov. Staten heeft. Zij beslist ook ovre de samenstelling der Eerste Kamer. Hij eindigde zijn toespraak met een krachtige opwekking om Woens dag op de lijst der Communisten te stem men. Vischaanvoer in België In de maand April werd in de Belgische haven aangevoerd een hoeveelheid van 3976390 K.G. visch ter waarde van 35'/2 millioen francs, daarvan in Ostende 2834500 K.G.. waarde 23.650.000 fr., Blankenberge 56750 K.G., waaide 558000 fr., Zeebrugge 867000 K.G., waarde 8528000 fr., Nieuwpoort 218064 K.G.. waarde 2823000 fr. Uit het kamp van D.G.S. De Vereeniging van Jonge Oud-Katho lieken D.G.S. heeft voor de komende we ken groote plannen gemaakt om de leden op elke mogelijke wijze te binden en daar door haar doel, aankweeken van hetsaam- hoorigheidsgevoel. te bevorderen. Zondag werd door een flinke groep deel genomen aan de bondsvergadering, welke te Amsterdam is gehouden, doch eerst werd een bezoek gebracht aan de Oud- Kath. kerk aan de Brouwersgracht aldaar, waar pastoor A. Zwart, een oud-plaatsge noot, als zoodanig door mgr. J. van der Oord, is geïnstalleerd. Er wordt naar gestreefd deel te nemen aan de Avondvierdaagsche. welke van 18 tot 21 Juni wordt gehouden en waarvoor door D.G.S. een trainingsprogramma is op gesteld. 28 Mei wordt hiermede reeds aan gevangen. Punt van samenkomst is de Julianabrug. Woensdag 29 Mei begint kapelaan De Rijk een lezingen-serie over Kerkgeschie denis. Van Woensdag 5 Juni af zal D. G. S. voortaan elke week bijeenkomen in het Oud-Kath. Vereenigingsgebouw. Op dezen eersten avond zal een zoogenaamde „in stuif" worden geopend met verschillende spelen, terwijl dienzelfden avond de too- neelgroep de oefeningen begint. Zelfs wordt overwogen een muziekclubje samen te stellen. Scheepvaart 27 Mei aangekomen: Rijnstroom van Huil. 27 Mei vertrokken: Starkenborgh naar Liverpool, Tern naar Antwerpen, Rota n Rotterdam. Jubileum bij Koelhuis Frigo Op 6 Juni a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de adjunct-directeur, de heer R. S. v. d. Veen, bij de Vereenigde Koelhui zen en Ijsfabrieken N.V. Koelhuis „Frigo" te IJmuiden in dienst trad. Des morgens 11 uur zal er gelegenheid zijn, den jubila ris ten kantore der vennootschap geluk te wenschen. Personalia Onze plaatsgenoote mej. A. de Pauw, is te Amsterdam geslaagd voor apothekers assistente. Vischaanvoer Ostende De versche vischaanvoer te Ostende be droeg in de week van 37 t.m. 23 Mei totaal 637.006 K.G. De opbrengst hiervan was frs. 5.707.675. Voor beroep bedankt Ds. Joh. Bronsgeest heeft voor het be roep naar Arnhem bedankt. AVel wat Iaat zijn de Berlijners aan liet werk getogen om tuintjes aan te leg gen, waar zij voedsel kunnen verbon- wcii. Het omspitten van den grond in den Ti er ga rt oil. Op den achtergrond be schadigde gebouwen. (P) het Caen van Nederland Oorlogsmuseum in het Brabantsche land In Overloon, het Nederlandsche Caen, of de plaats, waar in September 1944 een der hevigste veldslagen van den jong- sten oorlog is geleverd, werd Zaterdag onder groote belangstelling het eerste Nederlandsche oorlogsmuseum ge opend. Er wapperden dien dag vele vlaggen in het geteisterde plaatsje. Nagenoeg niets was den bewoners gebleven, toen de schroeiende adem van den oorlog over htm gemeente gestreken was,. zelfs geen vlaggedoek. Maar vandaag wapperde van vele tientallen zelf ge maakte masten het vaderlandsche dun doek om de wereld te toonen dal Over- loon levenswil en levensdurf bezit. Het oorlogsmuseum is een nationaal monument, een bezienswaardigheid en een pelgrimsoord voor het geheele volk. De veldslag bii O%rerloon begon op 27 September 1944 op den dag, waarop de Duitschers de evacuatie van de bur gerbevolking gelastten. De Engelsche artillerie opende de gevechten, waarna tanks van de 7e Amerikaansche tank divisie, welke hiertoe speciaal vanuit Elzas-Lotharingen naar Overloon was gedirigeerd, probeerden de Duitsche stellingen te bestormen. Gedurende acht dagen woedde een tankslag van een omvang, zooals nergens anders in Ne derland is geleverd. Het Engelsche artillerie-bombarde ment op 12 October toe® meer dan 100.000 granaten op het ongelukkige dorp neerkwamen, maakte het plaatsje met den grond gelijk. Het huidige Mu seumpark was eens een fel omstreden sector van het front. Zoo staat liet Overloonsche oorlogs museum op historischen grond, op den grond van een van Nederlands bloe digste slagvelden. Otm drie uur, Zaterdagmiddag, trok een stoet, van autoriteiten en genoo- digden door dit museumpark, langs grimmige tanks en ander oorlogstuig, langs den met bloemen beplanten heu vel, waar een houten kruis boven een symbolisch graf degenen eert, die hier hun leven gaven, naar het Museumge- bouw. Nadat de burgemeester van Over loon tal van Nederlandsche instan ties den dank van het stichtingsbe stuur had overgebracht, besloot hij met den wensch. dat dit Oorlogsmu seum aan de komende geslachten de verschrikkingen van den oorlog zal toonen en daardoor een pleidooi zal zijn voor den vrede. Na den rondgang door het museum gebouw, bracht de heer J. F. Jansoriius, burgemeester van Haarlemmermeer, namens zijn ambtgenooten van de Noord-Hollandsche poldeigemeenten, die Overloon adopteerden, hun erken telijkheid over en hun respect voor het geen. na onverdroten arbeid, was ge presteerd. VELSEN Arbeider bij lossingswerk gedood Maandagmiddag te ruim- één uur heeft zich tijdens de lossing van het s.s. „Skir- ner", liggende voor de papierfabriek, een ongeluk voorgedaan met doodelijk gevolg, waarvan de 60-jarige gehuwde arbeider W. Duyn, wonende in den Velsèrpolder het slachtoffer is geworden. Het slachtoffer was met enkele colle ga's bezig cellulose uit genoemd schip over te laden in den lichter „Cornelia", hetgeen per scheepslaadboom geschiedde. Door onverklaarbare oorzaak werd D. door een overkomenden hijsch, welke uit vier balen cellulose bestond en een ge wicht. van ongeveer 700 a 800 kg had, tegen den lichterwand gedrukt, waardoor hem de borstkas werd ingedrukt. D. was vrijwel op slag dood. Na in de Zieken zaal van het bedrijf te zijn gebracht, werd het stoffelijk overschot per zieken auto naar de woning van den verslagene overgebracht Oranjevereeniglng opgericht In Velsen is de vorige week een bij eenkomst belegd onder leiding van Ds. J. Bronsgeest om tot de oprichting van een Oranjevereeniging te komen. Met al- gemeene stemmen werd de vereeniging - die den naam Oud-Velsen zal dragen, opgericht. Het eerste doel der vereeniging is, om den Koninginnedag op gepaste en. prettige wijze te vieren. Hiertoe is een uitvoerend comité benoemd onder voor zitterschap van Ds. J. Bronsgeest. Het bestuur der Oranjevereeniging is als volgt samengesteld: P. J. Bakker, voorzitter: "W. van Geels, secretaris en C. J. van Heijst. penningmeester. Blauwe-Weekactie C.D.C. Elk jaar werd van Hemelvaartsdag tot en met den Tweeden Pinksterdag de Blauwe Week gehouden. In het geheele land werd gedurende deze periode door de verschillende organisaties een bijzon dere actie gevoerd voor propaganda der geheelonthouding. In de oorlogsjaren was het niet mogelijk deze actie te voeren, maar dit jaar zal men. zij het op beperkte schaal vanwege de 6chaarschte aan verschillende pro- paganda-middelen weer op pad gaan. In onze gemeente zal Zaterdag 1 Juni een auto met geluidsinstallatie rijden en op verschillende punten zullen korte toe spraken gehouden worden en gecollec teerd- worden met het bekende Blauwe Bloempje. Getracht zal worden, een Blauwe Week krant uit te geven en in de geheele ge meente te verspreiden. Algemeene vergadering Hoogoven Staten De Vereeniging Hoogoven Staten hield Maandagavond onder leiding van haar, voorzitter, den heer drs. A. Demmers, haar algemeene ledenvergadering in het Statenhuis aan den Velserweg te Bever wijk. Na een kort openingswoord bracht de heer Voerman, secretaris, een zeer uit voerig algemeen overzicht van het leven der vereeniging en dat der aangesloten afdeelingen, waarin vooral het ontwik- kelings- en jeugdwerk werden genoemd. Eveneens was hieraan toegevoegd een kort overzicht van het werk der afdee- ling in het afgeloopen jaar. De statuten, zooals in een voorgaande bijeenkomst geredigeerd, werden zonder stemming goedgekeurd. Een voorstel tot verhooging van de grondcontributies voor H.S., in verband met de huidige hooge kosten voor materialen, terreinen e. d. werd met enkele afdeelingen tegen aange nomen. Vervolgens werd de Vereenigings- raad gekozen, welke zal bestaan uit een bestuurslid van elke aangesloten afdee- lïng, waarbij ir. Zandvelt de algemeene leden zal vertegenwoordigen. De redactie-commissie voor het orgaan ..Rondom den Statenboom" zag zich bij acclamatie herbenoemd. Tot vereenigingsaccountant werd op voorstel van het hoofdbestuur benoemd mevr. dra. Van Bunschoten, die dit werk belangeloos zal verrichten. Ten slotte deed de heer Demmers nog mededeelingen. over de officieele opening van de Sintelbaan op Watervliet. Zondag, 2 Juni en werden de rentelooze aandeelen voor het Sportpark Watervliet, die spoe dig uitgegeven zullen worden, aanbevolen. „De Sintelbaan" Het clubblad vah de HAV „Suomi", be kend onder den naam „De Sintelbaan", is in een nieuw kleed gestoken, dat. een prettigen indruk maakt. De omslag is gebruikt voor advertenties. Op een geel veld is in lichtgroen het Suomi-embleem aangebracht op de frontpagina. Hierop komen verder voor een discus- en een speerwerper. Als steeds is ook nu de inhoud aantrekkelijk door verschillende korte artikelen, die het programma voor den eerstkomenden tijd vermelden en voorts ook verslagen geven van gehou den wedstrijden. Ook de feestcommissie en die van pers en propaganda eischen hun deel van het clubblad op. Echter wordt uit ,.De Sintelbaan" duidelijk, dat alles in het teeken staat van Zondag. 2 Juni. de officieele opening van de ..c-ehte" sintelbaan op Watervliet met regionale atletiekwedstrijden. Hondenbelasting Tot 5 Juni a.s. bestaat gelegenheid voor eigenaars van honden hiervan aangifte ie doen voor de hondenbelasting. Het niet nakomen van deze verplich ting ie strafbaar.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3