Berucht misdadiger gegrepen ging over een schoon land Hef gebied van Heusden en Alfena herleeff Avonturen van g en Vrijdag 31 Mei 1946 Na schietpartij op den Nieuwendijk Badend in zijn bloed, met een door enkele kogels versplinterd been, een arm breuk en verscheidene andere kogels in zijn lichaam, zeeg precies te middernacht een 27-jarige beruchte Utrechtsche mis dadiger, Gerrk genaamd, tot slot van een sensationeele schietpartij op den Nieuwendijk te Amsterdam tusschen de in paniek uiteenstuivende voorbijgangers, ineen. De politie gelooft een goeden slag geslagen te hebben. De Haarlemsche re cherche zocht den man reeds geruimen tijd, omdat hij verdacht wordt van moord, diefstal en braak. Zijn kameraad, Bertus genaamd, en eveneens uit Utrecht af komstig, zag kans door een regen van kogels gelost uit revolvers door vier Am- sterdamsche politieagenten, te ontkomen. Een half uur van te voren kwam een onbekende de politie in de Warmoes- straat een tip geven. In een café op den Nieuwendijk zouden twee misdadigers aanwezig zijn, die door de Haarlemsche recherche werden gezocht. Nadat hulp was ingeroepen van rechercheurs van het hoofdbureau, trokken vier agen ten van bureau Warmoesstraat den Nieu wendijk in en stelden zich op voor den uitgang van het bewuste café. De recher cheurs in burger stapten naar binnen en namen plaats aan een tafeltje. „Ik zag direct, dat het rechercheurs waren", zoo zeide de eigenaar van het café een uur later. „Wij voelen dat in stinctmatig en die twee Utrechtenaren, hadden dal overigens ook onmiddellijk in de gaten. Ze stonden op en gingen naar buiten. Maar nog voor ze de deur uit kwamen, vlogen de rechercheurs ze ach terna". Naar ooggetuigen verklaarden zetten de twee verdachten het daarop onmid dellijk op een loopen. Ze trokken r zich daarbij niets van de buiten het café ge stationeerde politie-agenten aan, die hen bevalen stil te staan. Een der misdadigers greep naar zijn achterzak en daar den agenten medegedeeld was. dat de man nen waarschijnlijk gewapend waren, aar zelden zij niet en schoten hun revolvers op de mannen af. Dat dit een niet ge ringe paniek in den ten gevolge van de verkiezingen nog zeer drukken Nieuwen dijk veroorzaakte, behoeft wel geen be toog. Gillend en schreeuwend vlogen de menschen alle kanten uit en trachtten voor zoover mogelijk dekking te zoeken. Als geroutineerde strategen renden de Haarlemsche Rechtbank Verduistering. De IJmuidensche verzekeringsagent, die verdacht werd van verduistering van 9000, tegen wien 9 maanden was ge- eischt, werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Hierbij werd in aanmer king genomen, dat er door hem beloofd is het geld te vergoeden. Etalagedicfstal. In Santpoort werd op een avond in Febr. van dit jaar door een dief een straattegel door de etalageruit van een juwelierswin kel geworpen. Een standaard met ringen ter waarde van 2000 werd meegenomen. De eigenaar deed direct aangifte bij de po litie en twee agenten gingen met den be stolene mee op onderzoek. Zij zagen twee personen, aan wie het te mefken was, dat zij snel geloopen hadden. De politieman verzocht de persoonsbewijzen te mogen zien, doch nadat hem er een getoond was. namen de beide mannen plotseling de vlucht. Op een avond in Maart reed een dezer agenten met een collega .'s nachts door IJmuiden. toen zij twee mannen met ver dachte haast ici een zijstraat zagen ver dwijnen. Zij gingen er achteraan en hiel den hen aan. waarbij de agent de beide jonge mannen herkende, die in Santpoort ontvlucht waren. Zij stonden thans in Haarlem terecht, maar ontkenden stijf en strak, iets met de zaak uitstaand te hebben. De Officier vor derde. de herkenning in aanmerking geno men. tegen ieder der verdachten 1 jaar. Mr. S. C. van der Wall bepleitte vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Uitspraak 11 Juni. i Diefstal uit nood. Een militair stond terecht voor diefstal van een motorwiel met band uit een garage. De Officier eischte tegen hem 8 maanden. De verdediger, mr. Polanen. wees on de bijzondere omstandigheden waaronder dit feit gepleegd was. Verd. stak in 1940 naar Engeland over, b:j welke gelegenheid hij vele anderen eveneens naar de overzijde hielp. Vervolgens nam hij dienst, vocht in Indië met waren hel denmoed, raakte gewond en dientenge volge invalide, doorstond de Japansche krijgsgevangenschap en kwam in Augus tus j.l. in het vaderland terug, waar hem het Kruis van Verdienste wegens zijn uit zonderlijken moed in den oorlog werd toegekend. Het oorlogspensioen, dat aan dezen man behoorde te worden uitbetaald en dat slechts 4.25 per weck bedroeg, werd door een administratieve fout niet uitgekeerd, waardoor hij in behoeftige omstandigheden kwam le verkeeren en aldus tot dezen diefstal kwam. De Rechtbank wees de zaak terug voor het inwinnen vaa een rapport. twee Utrechtenaren zigzag de straat over, ieder een kant uit. Bertus werd blijk baar niet getroffen en wist te ontkomen Gerrit zakte daarentegen op den hoek van de Nieuwe Niéuw-straat ineen. „Schie ten jullie me maar dood", was het eerste dat hij de op hem toesnellende agenten toeriep. Tijdens het wachten op den zie kenwagen zeide hij voorts nog: „Ik heb dien moord niet begaan". De politie autoriteiten wenschen op dit moment nog niet mede te deelen van welken moord zij hun arrestant verdenken. Ernstig ge wond is hij een half uur later naar het Binnengasthuis vervoerd. Het mag een wonder heeten, dat deze felle schietpartij nog betrekkelijk gunstig is verloopen. Vier andere menschen zijn echter door kogels getroffen, waaronder een der agenten. Geen van hen is echter ernstig gewond geraakt en allen konden na verbonden te zijn huiswaarts keeren. Nog denzelfden nacht is rechercheur Sieffer uit Haarlem met een collega naar Amsterdam getogen om het onder zoek te leiden. Verhooging kolenprijzen Ook hoogere Gas- en Electriciteitstarieven Na de bevrijding werd een deel van de kostprijsstijging van de kolen voor reke ning van het Rijk genomen, teneinde de kolenprijzen en daarmede het algemeen prijsniveau niet al te zeer te doen stijgen. Een bedrag aan subsidies van ruim 80 mil- lioen gulden per jaar was daarmede ge moeid. Door dezen maatregel bleef de Ne- derlandsche kolenprijs aanzienlijk beneden den Engelsehen en den Belgischen prijs, hoewel deze laatste ook in belangrijke mate wordt gesubsidieerd. Behalve dat het prijsniveau in het binnenland hierdoor kunstmatig laag werd gehouden, profiteer de ook het buitenland hiervan bij export an Nederlandsche artikelen. Thans heeft de regeering besloten de subsidie, welke 6.20 per ton bedroeg, te verlagen tot 1-70 per ton. Gehoopt wordt dat wanneer de mijnen weer onder betere voorwaarden zullen kunnen produceeren. de kostprijs van de kolen zal dalen en de resteerende subsidie kan vervallen. Ook de nieuwe kolenprijzen liggen nog beneden de in het buitenland geldende prijzen. De besparing voor de schatkist, die het gevolg is van dezen maatregel, zal on geveer 30 millioen gulden voor de restee rende maanden 1946 bedragen. De prijsverhooging van 4.50 per ton die per 1 Juni a.s. ingaat, beteekent een verhoogïng van den prijs voor anthracïet met 0.35 per hectoliter en van cokes met 0.22'/a per hectoliter. Als gevolg hiervan zullen de gastarieven met 0.01 per M3 en de electriciteitstarieven met een l/a cent per KHW. worden verhoogd. De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00, 20.00 23.00 Nieuws. VARA 18.15 The Sunny Sisters. RNIO 18.30 Strijdkr. progr. VARA Pianorecital. 19,15 NVV kwartier. VPRO 19.30 Prof. Dr. W. Banning. RNIO 20.08 Cantate no. 4*1 Bach. VPRO 20.30 Dr, J. Knut tel over „Kunst" RNIO 21.00 „Op de brug". VARA 21.15 Rina Hetty. 21.30 Verzoekpro gramma. 22.15 „The Ramblers". VARA 22.40 Avondwijding Ds. Spelberg. VARA 23.15 Gram .platen. HILVERSUM II. 415.5 M. „.00, 20.00, 22.00 Nieuws. KRO 18.30 Metodia kwintet. 19.15 Departementale uitz. 19.30 Lof. 20.05 Victor Sylvester. 20.10 Orkest Sawa. 21.00 Als Hilversum I. 21.20 Een literaire grap voor fijnproevers. 22.15 Avondgebed. --.00 Orkest. 23-45 Gram.platen. Oproeping aan vreemdelingen Het hoofd van de plaatselijke politie te Haarlem maakt bekend, dat alle in de ge meente Haarlem wonende en verblijfhouden- de vreemdelingen zonder nationaliteit, dus de z.g. staatloozen, zich moeten melden aan het bureau van politie, Smedestraat 9 te Haar lem. afd. Vreemdelingendienst, kamer 7 op de hierna volgende data. Maandag 3 Juni, zij wier familienaam be gint met de letter A; 4 Juni B: 5 Juni C en D; 6 Juni E, F en G; 7 Juni H; 8 Juni I en J: 11 Juni K; 12 Juni L en M: 13 Juni N. en O: 14 Juni P en Q: 15 Juni R: 17 Juni S: 18 Juni T, U en V; 19 Juni W; 20 Juni X. Y en Z. Petroleum voor kook- en verlichtingsdoeleinden Gedurende de maand Juni wordt op bon 37 t.m. 40 der petroleumkaart UA 510 4 L bon 37, en 39 der petroleumkaart UB 510 4 L., bon 70 der petroleumkaart UC 510 4 L., bon 125 der petroleumkaart UD 510 2 L. petroleum beschikbaar gesteld. De inkoopvereenigingen voor rijkspersoneel De minister van binnenlandsc'ne zakert heeft aan de verschillende departementen van algemeen bestuur wegens de deelne ming van rijkspersoneel aan door en voor ben gestichte inkoopvereenigingen, een brief gezonden, waarin het gevoelen van den raad van ministers ten aanzien van deze materie wordt tot uiting gebracht. Het behoeft geen nader betoog, aidus heet het, dat bedoelde inkooporganen uit een oogpunt van algemeen belang hoogst ongewenscht zijn. De vraag is derhalve gerezen hoe dient te worden opgetreden tegen personen in overheidsdienst, die ondanks den uitdruk- kelijken wensc'n van den ministerraad toch deelnemen aan de oprichting en het furic- tionneeren van door en voor overheidsper soneel opgerichte inkooporganen. De ministerraad is van oordeel, dat handelen in strijd met den uitdrukkelijken wensch der regeering te dezer zake als plichtsverzuim moet worden beschouwd en disciplinair behoort te worden gestraft. 9 Zeven maanden lang. van September 1944 tot Mei 1945, lag het land van Heus den en Altena onder moordend granaat- vuur, voordat deze streek bevrijd werd, Toen de oorlog dan ook afgeloopen was de geëvacueerde bewoners terugkeer den, heerschte onder hen, naast de vreug- de om de herkregen vrijheid, diepe droef heid om alles wat vernield was. Vooral de gemeenten Eethen, met vüf dorpen en de gemeente Dussen, bestaande uit twee dorpen,, waren zwaar getroffen, terwijl ook In de meer Noordelijk gelegen gemeenten, zooals Werkendam, De Wer ken. Rijswijk en Giessen aanzienlijke ver woestingen waren aangericht. Vrijwel alle berken aan de Zuidzijde varl het land van Heusden en Altena waren vernield. In to taal waren 584 panden totaal verwoest, waartoe mede gerekend worden: 21 kerken pastorieën en torens. 317 panden waren zwaar beschadigd, 1447 licht en 1145 wonin gen hadden glas- en dakschade. Daar ook de papierfabriek bij Hank, waar vrijwel het geheele dorp zyn bestaan van had. In een puinhoop herschapen was, lag hel leven in het eens zoo vruchtbare en nij vere land volkomen stil. Daarbij kwam nog, dat het land van Heusden en Altena. door de vernielde bruggen bij Nederhemert, Keizersveer en Hedel practisch een eiland geworden was. Enthousiasme voor noodwoningen Ruim een jaar na de bevrijding is de toestand er al heel wat verbeterd. De noodwoningbouw is vrijwel klaar en de herstellingen vorderen goed. Zelfs hoopt men dit jaar nog 62 nieuwe permanente woningen te bouwen. De noodwoningen zijn van verschillende typen. Er slaan 50 z.g. „Dr. Datz-woningen", ongeveer 30 Zweedsche woningen en 40 z.g. „snclbouw- woningen". De eerstgenoemde zijn opge bouwd uit betonelementen. Het zijn nood woningen, die in Nederlandsche fabrieken gemaakt zijn en bestemd waren voor Duitschland. De capitulatie verhinderde echter den afvoer en zoo kwamen zij aai eigen wederopbouw lep goede. In afwij king met het Duitsche type zijn er kleine veranderingen in aangebracht, met dien verstande, dat een woning voor twee ge zinnen" veranderd is in een eengezinswo ning. Zoodoende beschikken de „Datz-wo ningen thans over een woonkeuken, slaapkamers, een bijkeuken, W.C. en een bergruimte. De Zweedsche woningen zijn het ruim ste. Deze zijn geheel van hout opgetrok ken en varieeren naar de grootte van de gezinnen. De snelbouwwoning is het minst gelukkige type van de drie. Deze wonin gen zijn vervaardigd uit dubbel triplex en zijn dus van lichte constructie. De inrich ting bestaat uit een woonkamer, een keu ken, drie slaapkamers, bergruimte en W.C.- Zij hebben echter als nadeel, dat zij des winters kouder en des zomers warmer zijn dan de andere woningen, terwijl tenge volge van de weersinvloeden het triplex voortdurend „werkt", waardoor kieren van deuren en ramen min o£ meer ont zetten. Bij de bevolking heerschte ten aan zien van de snelbouwwoningen dan ook eenige ontevredenheid, die echter thans overwonnen is. De toestand is thans zoo. dat er om de toewijzing van een noodwoning „ge vochten" wordt. De aanvankelijke tegenzin is omgeslagen in een groot enthousiasme, dat overigens geheel verklaarbaar is. De noodwoningen hebben b.v. electrisch licht en water spoeling, hetgeen in de vroegere hui zen maar al te vaak ontbrak. Binnen kort zal iedere noodwoning nog be schikken over een eigen schuurtje. 1*12. Groote golven aan weerszijden van „de Snelle Vier" en zoo nu en dan een overslaande regen van buiswater maakten het de twee zeelieden duidelijk dat hun vaartuig niet alleen op wielen maar ook met een schroef aardig met de snelheid overweg kon. Maar een sluipwesp niet minder! Dat moest ons tweetal ervaren, toen ze een half uur voortgestoven waren over de vrij kalme zee. Boven het ronken van de vier bus- motoren klonk een zoemeneen zucht, langzaam toenemend geruisch van dui zenden vleugels. De sluipwesp, die Wag en Warrel dan jammer genoeg hadden laten ontsnappen, was teruggesneld naar zijn vrienden op den wal en had hun aangeduid, waar de twee zwer vers ongeveer moesten zijn. Het leger was direct opgestegen en had het voort- stuivende scheepje in het vizier gekre gen. De aanvoerder, die we al eerder ontmoet hebben in de Verloren Velden gaf zijn mannen een teeken en de hor den storten zich op het weerlooze twee tal. Wag zag het gevaar aankomen en gooide direct het stuur om, zoodat de eerste aanval eindigde in een frisch bad voor een paar honderd wespen. Maar dat was slechts een korte redding. Noodboerderijen verrezen. Behalve de noodwoningen zijn door den dienst „wederopbouw boerderijen" ook talrijke noodboerderijen geplaatst. Deze maken een bijzonder goeden indruk. Zij zijn over het algemeen gebouwd met afge- bikte steenen. terwijl de daken met riet en stroo gedekt zijn. Zij zijn meestal groo- ter dan de noodwoningen en beschikken over meer kamers doch het comfort staat meestal toch ten achter bij de noodwonin gen. Ook de herstelde woningen geven reedr weer een aardig beeld te zien. In veie ge vallen worden de gevels geheel opnieuw opgetrokken. Waardoor zij in het land schap aesthetisch meer verantwoord zijn. Ook in andere opzichten worden, in over leg met den wederopbouw en den „super visor" van de gecombineerde technische gemeentediensten, wijzigingen aange bracht. Voor de vernielde kerken zijn noodker ken verrezen, waarvan vooral de R.K kerk te Dussen en de Hervormde kerk te Werkendam mooie voorbeelden zijn. De kerk te Dussen is een voormalige militaire barak, die te Sleeuwijk stond en die In eep kerkgebouw veranderd is. De inrich ting, zooals preekstoel, heiligenbeelden e:i biechtstoelen, is afkomstig uit de verniel de R.K. kerk. De kerk te Werkendam is eveneens zeer sober, doch smaakvol inge richt. Ruim 750 kerkgangers kunnen hier iederen Zondag een plaats vinden. Men kan thans zeggen, dat alle kerkgenoot schappen in dit getroffen gebied weer over een kerk beschikken. Zoo staat het geheele land van Heusden en Altena in het teeken van den weder opbouw. Wel kan men nog steeds zien. dat dit land zwaar geleden heeft, maar tevens valt het vlotte herstel op. De streek Ls min of meer een oorlogsmuseum gewor den:, want de bewoners laten de Duitsche spreuken, die de fanatieke SS-troepen. die in deze uiterste punt van Noord-Bra bant gelegerd waren, op huizen en schu ren schilderden, rustig staan. In totaal zijn er nog een kleine 60 van dergelijke spreu ken te vinden, die varieeren van „Es lebe unser Führer". tot „England muss fallen" Eé.i spreuk is er echter, die nog zijn. kracht niet verloren heeft, de spreuk, die voorkomt op het streekkantoor van den wederopbouw te Dussen: „Unser der Sieg". Aan ons de overwinning'. Kan het symbolischer, dit opschrift op het streek- bureau van den wederopbouw? Inderdaad de overwinning is aan ons. De gevolgen van den oorlog zullen overwonnen wor den. Als een Phoenix uit haar asch verrijst het land van Heusden en Alter.a. Dit land. dat zoo vaak vergeten wordt, als men over de getroffen deelen van Nederland spreekt legt thans een energie aan den dag. zooals nimmer te voren. In het land van Heus den en Altena woonden de kerels, die in den zwaren bezettingstijd tientallen malen de rivier overstaken naar het bevrijde zuiden. Dezelfde kerels zijn het. die thans aan den wederopbouw werken en hun reputatie is dan ook de beste garantie voor een spoedig herstel en een nieuwen bloei van het oude stoere land van Heusden en Altena.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3