Een kus doorkruist Europa Smalfilm in dienst van het herstel „Het is de gewoonste zaak ter wereld" Klein oponthoud in Velp Zooals wij reeds eerder mededeelden, 5s door gecombineerd Zweedsch-Neder- landseh initiatief een Europeesche auto bus-onderneming tot stand gekomen, dae onder den naam „Aktiebolaget Lin jebuss" een verbinding van Stockholm met Bazel en Parijs onderhoudt. Dezer dagen kwam de eerste bus van den dienst Stockholm-Parijs door Neder land en hoe gaat het dan, er moet aan zoo'n kleine gebeurtenis een klein ofi'i- ..cieel tintje gegeven worden. Zaterdag woei een reusachtige Zweed sche vlag van een benzine-pompstation in Veio. Even voor half 12 kwam de reusach tige lichtblauwe Volvo-Diesel van de „Linjebuss" in zicht en enkele minuten later hield het veertien meter lange ge vaarte stil en stegen de Zweedsche rei zigers uit. In den tijd, dat de bus van .een nieuwe band voorzien werd, kregen journalisten de gelegenheid, de bus te .bezichtigen. De wagen is zeer comfortabel ■ingericht en biedt plaats aan 30 passagiers. Deze kunnen,- gezeten in gemakkelijke fauteuils, zonder ver moeidheid genieten van het afwis selende natuurschoon, dat het tra ject biedt. De passagiersruimte is in twee compartimenten verdeeld, die gescheiden zijn door een deur. In het voorste deel kunnen de roo- kers plaats nemen, terwijl het ach terste voor de niet-rookers gere serveerd is. Voorts biedt de bus nog meer comfort, in den vorm van ra dio, ijskast, een can tine. waar de reizigers tegen vastgestelde tarie ven sigaretten, dranken, chocolade e.d. kunnen koopen, kortom alle luxe, die men aan boord van een vliegtuig vindt, is ook hier aanwe- zig. Twee zeer bekwame chauffeurs vormen samen met een stewardess de bemanning van dit moderne ver keersmiddel. Na een oponthoud van circa drie kwartier maakten de reizigers zich op om den tocht naar Bergen (België) te vervolgen. Ds Zweden brachten drie hoera's voor Nederland uit. Twee Nederlandsche journalisten, maakten de reis tot Breda mede. De A.N. P.-verslaggever, die, in de gelegen heid gesteld werd met de Zweedsche inzittenden de reis te vervolgen, geeft in het onderstaande zijn indrukken weer: -Met een kruissnelheid van circa 50 Kilometer per uur koos de „Linjebuss" via Arnhem en Nijmegen zijn weg naar het Zuiden. Men waant zich, gezeten In de gemakkelijke zetels werkelijk aan boord van een vliegtuig. De reizigers waren dan ook allen zeer enthousiast en zij prezen de verzorging aan boord. Den Zweden viel de helderheid en het snelle herstel van ons land op, het enthousiasme bij het publiek onderweg, dat direct bij het zien van de twee Zweedsche vlaggen die de bus voorop meevoerde, groette en juichte maakte een prettigen indruk. Geen van de pas sagiers was eerder in Nederland ge weest., en zij verklaarden eenstemmig, dat Nederland zich mag rekenen tot de mooiste landen van Europa. De film camera van het echtpaar Wahlgrem, dat voor verscheidene Zweedsche maat schappijen opnamen maakt, stond dan ook geen oogenblik stil. Van het dak van de blauwe bus zijn vele indrukken op den filmband vastgelegd. Voorts bevonden zich onder de passa giers eenige Zweedsche persmenschen en de jonge schilder Uno Vallman. Hij was door de Zweedsche academie van Kunsten in de gelegenheid gesteld, zijn studies in Parijs te beëindigen. Naar de heer Bengt Samson, vertegen woordiger van de directie der onderne ming mededeelde, zou de „Linjebuss" er nog dit jaar in slagen de lijn Stock holmPraag te openen. De heer Sam son sprak voorts zijn waardeering uit over de samenwerking met de Neder landsche autoriteiten, van welke sa menwerking hij zioh in de toekomst nog veel voorstelde. Het reizen per bus, aldus de heer Samson, heeft op het oogenblik nog en kele nadeelen en wel: de grensformali- teiten. Immers, voor het reizen van Stockholm naar Parijs zijn verschillende visa noodig, omdat men van Zweden in Denemarken komt, van Denemarken in Duitschland, (waar de reiziger in het bezit moet zijn van een speciale „per mit", afgegeven door de bezeitingsauto- riteïten) vervolgens in Nederland en België om tenslotte Frankrijk te be reiken. Het ligt in de bedoeling van de „As sociation of Transeuropean Buslines", deze procedure te vereenvoudigen. Gevraagd naar de kosten van dit vervoer per bus, deelde hij mede, dat de reis StockholmBasel op 200 Zweedsche kronen, dit is circa 130 gulden, en de reis Stockholm Parijs op 185 kronen, of wel rond 120 gulden komt Veel nuttig werk hebben de MARO- films, ter voorlichting van den land bouw reeds verricht en het is reeds een imposante reeks geworden. Bijen en bloemen, fruit, vee, bloembollen, aard appelen, granen, molens en wat niet al. De vervaardiger, de heer Alex Roos dorp te Deventer heeft er tijdens" een onderhoud het een en ander over ver teld. Een bijenfilm, uit liefhebberij ver vaardigd, vormde de eerste schrede op dit, tot dan toe nog braakliggende, ter rein. Hoe nuttig, zelfs noodzakelijk, dit particuliere initiatief was, bleek spoe dig uit den grooten steun en medewer king, door officieele instanties aan dit werk verleend. Nuttig, niet alleen voor den boer, wiens welbegrepen eigenbe lang hem tot. blijvende belangstelling in de MARO-film dreef, maar niet min der voor de geheele bevolking, welke, nu meer dan ooit, belang heeft bij een vergrooting van de opbrengst en ver betering van de kwaliteit der land bouwgewassen. De in natuurlijke kleuren opge nomen smalfilms, zijn zeer instruc tief en geheel op wetenschappelijke leest geschoeid. Bij elke opname werken eenige ter zake deskundige landbouw-ingenieurs mede. Buitenlandsche belangstelling. Ook in net buitenland is de faam der MARO-films doorgedrongen en zoo zijn verscheidene er van in Scandinavië vertoond. De aardappel-film. die hier te lande reeds door zeker 50.000 boeren is gezien, gaat einde Juli a.s. naar België en vervolgens naar Frankrijk, doch dit heeft in hoofdzaak ten doel. den afzet van onze pootaardappelen in die lan den te vergrooten. Eenzelfde doel wordt nagestreefd in de „kippen-film", welke dit jaar ge reed zal komen. Ook de „bloembollen-film", welke momenteel van een Engelschen teks'. wordt voorzien, gaat binnenkort het land uit, om in Amerika en Scandina vië reclame voor het Nederlandsche pro duct te maken. Maar buiten den landbouw heeft de heer Roosdorp zijn camera eveneens gebruikt. Zoo heeft hij een documen taire van de droogmaking en de ontgin ning der Wieringermeer vervaardigd, welke later is aangevuld met de som- bene beelden der verwoesting, thans, gelukkig weer gevolgd door de verheu gende aspecten van het herstel. De totstandkoming van den Noord- Oostpolder heeft hij eveneens in beeld gebracht en wel van 1937 tot den eer sten oogst, in 1942. De heer Roosdorp zou geen filmer geweest zijn, als hij verleden jaar de mogelijkheden niet gezien en benut had. welke er scholen in den zoo interessan ten bouw van de „Catherine Miller" Bailey-brug in zijn woonplaats, waar van hij dan ook een fraaie documen taire vervaardigde, welke hem op haar beurt inspireerde tot een grooter werk: „herwinnen" door werken", dat, naast beelden van de materieele en zedelijke ontreddering van ons land door den oorlog, in den wederopbouw de onge broken kracht van ons volk demon streert. Deze film draait thans in Denemar ken ten bate van de Deensche hulpactie voor ons land. Zij zal in Juli a.s. naar Amerika worden gezonden, om daar ge lijke diensten te bewijzen. Op het programma van den heer Roosdorp staat voorts een film van de Rotterdamsche haven (verwoestingen en herstel), welke nog dit jaar gereed zal komen en een pleitbezorger in den vreemde moet worden. Forsche toekomstmuziek. Grootscher nog van conceptie belooft de film te worden van Nederland, wel ke volgend jaar op stapel wordt gezet en de activeering van het vreemdelin- genbezoek vooral uit Amerika ten doel heeft. Het zal geen film wor den van „molens en Volendammers" zoo zeide de heer Roosdorp maar het mooiste en beste, dat ons land od aller lei terrein te bieden heeft, zal er in worden uitgebeeld. De heer Roosdorp wordt bij zijn werk slechts geassisteerd door zijn vrouw. Banden voor landbouwers Al is het niet mogelijk, alle platte landbewoners, die voor een paar fiets banden in aanmerking komen, van dit begeerde artikel te voorzien, de stijgende productie en de import kunnen in elk geval de landbouwers aan banden hel pen en men denkt het toewijzings-per- centage dan ook in Juni te verhoogen. Nieuws uit het buitenland De Pauselijke nuntius in Roemenië, Cisar, wordt volgens een ïtaliaansch blad beschul digd van collaboratie; de Roemeensche regee ring zou zijn onmiddellijke terugroeping ge- elscht hebben, De internationale luchtvaartconferentie heeft besloten de tarieven der retourprijzen met 20 te verlagen en het nachtelijk reizi gersverkeer weer te hervatten. De Ver. Staten wenschen geen commu nisme in Japan, aldus verklaarde de voor zitter van den geallieerden bestuursraad, daar deze minderheid de democratie tracht te ondermijnen. ^"pionier klapt uit de school der reactie-motoren In een lezing, doorspekt met interes sante anccdoten, heeft Air-Commodore Frank Whittle, een pionier op het ge bied van dc reactie-motoren voor het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te Den Haag een uiteenzetting gegeven van «Ie geschiedenis, ontwikkeling en toekomst van deze nieuwe soort vlieg tuigmotoren. Hij begon met er op ie wijzen, dat de reactie-motoren en gasturbines niet van den allerlaatsten tijd zijn. Reeds in 1928. toen spr. een R.A.F.-cadet te Cranwell was had hij aan gas-turbines gedacht. Toenter tijd was het Britsche ministerie van lucht vaart van meening dat er geen toekomst in zat. In 3935 begonnen Whittle en twee vrienden voor zichzelf Zij vormden daar toe een maatschappij en plaatsten het daaropvoigende jaar een order bij de ..Bri tish Thomson Houston Company" voor een proefmachine. Het principe van de „Jet Propulsion Engine" is. dat de van voren binnenko mende iucht van achteren met verhoogde snelheid het toestel weer verlaat. ..Het is de gewoonste zaak van de wereld", zoo zeide Whittle en „ik ben er zeker van dat ik nooit op het 'Mee gekomen zou zijn als het gecompliceerder was geweest." De lucht, die aan den voorkant wordt binnengezogen, wordt in een verbrandings kamer op een temperatuur van 800 a 9Ó0 graden gebracht. Êen reactie-motor van hetzelfde gewicht als een verbrandingszui ger-motor heeft een capaciteit die drie maal zoo groot is. De verbrandingskamer was het grootste probleem bij het eonstrueeren van de machine. Whittle was vol lof over de hulp die hij hierbij gehad heeft van het laboratorium van de Shell Company te Fulham. Snelheid en rendement rechtevenredig Het grootste voordeel van de „Jetpro- pulsion" is, dat het rendement van de machine recht-evenredig is aan de snel heid, vooral op grootere hoogte. Type 1941 is bekend als de ,.W. B." (op speciaal verzoek van de Vereenigde Sta ten werd dit tj'pe derwaarts gezonden). De Amerikanen gingen met spoed aan het werk en zes maanden later werd hun eer ste machine getest. Later werd de „Gas Turbine Coordinating Committee" ge vormd. teneinde de speciale problemen op te lossen in nauwe samenwerking met de Amerikanen. Het bekende „Gloucester Meteor" vliegtuig, voorzien van een ver beterde uitgave van de W. B machine, werd gebruikt in den strijd tegen de vlie gende bom in 1944. Een later type. de Me teor 4 brak verleden jaar het wereld snel heidsrecord met 970 K.M. te Heme Bay. De Duitsche inferioriteit. Ofschoon de Duitschers gelijk met ons met de reactie-aandrijving begonnen, zoo ging Whittle voort. waren hun machines in geen enkel opzicht, zoo goed als de onze. Vooral niet wat de betrouwbaarheid en de controle betrof. De machine, die de Duitschers bij het einde van den oorlog hadden, had zelfs de kwaliteit van onze eerste proef machine nog niet bereikt. Het gebruik van raketaandrijving tegen de vliegende bom was een geheel onver wachte toepassing. Men is nog steeds bezig het materiaal tegen grootere hitte bestand te maken. Het zal niet lang meer duren, zoo zeide Whittle, of de gasturbine ver vangt den verbrandingsmotor in de meeste vliegtuigen met uitzondering van de klei nere types. De Air Commodore verwekte gelach, toen hij vertelde hoe twee officieren van de R.A.F. de werking van de nieuwe ma chine verklaarden toen ze haar voor het eerst zagen De een zei tegen den ander: ..Hoe ter wereld werkt dat ding eigenlijk?" De ander antwoordde: „Dat is eenvoudig genoeg, het zuigt zichzelf voort als een stofzuiger." Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad schrijft ons: Sedert den oor log is onze voeding heel wat verbéterd. Zoo waren er dit voorjaar weer veel soorten versche groenten, die wij de laatste oorlogsjaren zelden hebben kun nen bemachtigen. Ook in de komende maanden mogen wij aan groenten, en .hopelijk ook aan vruchten, wel wat ver wachten. Menige huisvrouw is het in het bloed gaan zitten, een voorraadje aan te leggen, waaruit zij naderhand zal kunnen putten. Er zijn huisvrouwen, die eigenlijk nog nooit aan inmaak (meestal spreekt men over „wecken") hebben gedacht en er nu mee willen beginnen. Er is geen reden, haar dit af te raden. Want het is gemakkelijk op momenten, dat men weinig tijd heeft, eens een in- •maakglas groenten voor hel grijpen te hebben. En het is prettig in tijden, dat er weinig versch fruit i6, zooals in den ■winter, ingemaakte vruchten te bezitten. Men moet echter goed in het oog houden, dat versche groenten en vruchten vóór alle geconserveerde gaan. Maak dus in beperkte mate in en maak er geen ge woonte van. verduurzaamde groenten of fruit te gebruiken in tijdén dat u ze versch kunt eten. Wij willen de nieuwelingen op het pad Öer inmaak enkele raadgevingen verstrek ken bij den inkoop van het hoogst noodige materiaal. Hieronder rekenen wij de inmaakfles- schen met passenden gummiring en dek sel, en een klem. Men moet er goed op moet weer verzorgd worden Waaraan men bij „wecken" moet denken letten, dal er in het glas, waar de fles schen van vervaardigd zijn, geen lucht- blaasjes voorkomen. De glad geslepen rand van de flesch en van het deksel moet gaaf zijn. Er mogen geen scherfjes uit zijn, daar anders bij het steriliseeren gaatjes openblijven tusschen de flesch en den gummiring en het deksel en den ring. Hierdoor treedt naderhand de lucht toe, die door sommige micro-organismen, welke erin kunnen voorkomen, de groote aanleiding tot bederf is. Ook de ringen dienen bij aankoop goed gekeurd te wor den. Bij het uitrekken mogen er geen kleine 'oarsijes in het gummi komen. Is dit wel hei geval, dan zijn de ringen bij de inmaak onbruikbaar, daar de gaatjes het toetreden van lucht moge lijk maken, waardoor de flesschen vaak niet dicht willen blijven, of na verloop van korten tijd weer open gaan. Het bezit van een sterïliseerketel is niet noodzakelijk, daar men de flesschen, nadat deze gevuld zn, ook in een groote pan met goc-d sluitend deksel op een plankje of treef kan plaatsen en de pan met water vullen, zoodat dit vier vingers hoog staat. Men moet vooral niet ver geten, de klemmen op de flesschen te zetten. Op het steriliseeren van groenten en het pasteuriseeren van vruchten komen wij een volgenden keer terug. Prei en spinazie. In dezer, tijd van het jaar is er prei en spinazie in overvloed tegen vrij lagen prijs te verkrijgen. U doet dus goed door deze groenten meermalen in het menu op te nemen. Ze zijn smakelijk en voedzaam, mits op de goede manier bereid. Daartoe volgen hier enkele wenken. Van prei kan men meer gebruiken dan vele huisvrouwen denken. Slechts het buitenblad behoeft men te verwijderen. De binnenste bladeren, zoo- we'. de donkere als de zachte lichtgroene, en de dikke witte deelen kunnen worden gegeten. Spinazie is nu vrijwel „uit het zaad", zoodat het tijdroovende uitzoeken niet meer noodig is. Wij raden u aan de spi nazie eens op onderstaande wijze klaar te maken. Flink wasschen van beide groenten in ruim water is noodzakelijk.-. Een smakelijken voedzamen maaltijd kan men bereiden door van het groen- tennat een stevige soep te koken met havermout of gortmout. Preisoep. 1 bosje prei, 3 liter water (aardappehva!er of groentenat), 40 gr. 4 eetlepels) bloem, een klontje boter of margarine, 1 gesnipperd uitje, een scheut je melk, "aroma. De prei wasschen, fijnsnijden en met hel uitje in de boter of margarine smoren. Het water of groentenat toevoegen, aan de kook brengen en binden met de met wat me'k aangemengde bioem. De soep eenige minuten laten doorkoken en op smaak afmaken met zout (en aroma). Spinazie (gekookt en toch rauw). 2 kg spinazie, bioem, zout. De spinazie wasschen, uitzoeken en 34 deel ervan met aanhangend water opzet ten en gaar koken (kooktijd 15 minuten). De spinazie goed laten uitlekken (het vocht voor soep béwaren), fijnsnijden of hakken en met bloem vermengen. De rest van de spinazie zeer fijn snijden en deze door de gaar gekookte groente mengen De groente nog even warm en de bloem gaar laten worden, De groente niet meer nastoven, doch direct opdoen.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7