IJmuider Courant „In Duitschland Engeland berispt de Roemeensche regeering „Neurenberg Britsche meening over Spanje 60e Jaargang No. 18343 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 543.7 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 1 Juni 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— dreigt verschrikkelijke situatie" Smuts dringt aan op verandering van politiek Generaal Smuts, de premier van Zuid- Afrika, die in het verleden reeds meer malen als woordvoerder van het Brit- sche imperium optrad in kwesties van internationale strekking, heeft in een radio-rede gisteravond een somber beeld geschilderd van den toestand in Duitsch land met betrekking tot het economisch organisme van dat land. Smuts ver klaarde nadrukkelijk dat een herziening van de geallieerde politiek dringend noodzakelijk is, daar in Duitschland een „verschrikkelijke situatie" dreigt in de naaste toekomst. Duitschland moet voor gefuimen tijd, ja voor altijd worden uitgeschakeld als militaire bedreiging voor Europa, en waarschijnlijk zal het dat ook nooit meer worden. Doch Duitschland kan gemakkelijk een niet minder gevaarlijke bedreiging worden van een andere soort: Het kan een haard van besmet ting worden, die een groot deel van het continent kan infecteeren, tengevolge van de eventueelê ineenstorting van het bedrijfsleven. Deze ineenstorting zal het hevigst gevoeld worden in de Britsche bezettingszone, en het odium daarvan zal vallen op Groot-Brittannië als be zettende mogendheid. Daarom eischt de toestand, aldus Smuts, dat de geallieer de politiek grondig gewijzigd wordt. De Vereenigde Naties vormen het positie ve opbouwende antwoord op Hitlers destructieve plannen. „Vernietig met alle middelen het Duitschland van Bismarck en Hitier", zoo zeide Smuts, ,,doch tracht niet een groot historisch volk van zijn bestaans middelen te berooven". Engeland als schakel. Smuts wijdde verder een beschou wing aan de positie van het Britsche imperium in de machtsverhoudingen der -wereld. Hij zeide: „De oprichting van de Vereenigde Volken en haar vei ligheidsstelsel geven een krachtig straal van hoop voor de toekomst, maar het zou onverstandig zijn om uitsluitend op die hoop onze toekomst te bouwen. Laat ons het Britsche gemeenebest bewaren als een krachtig bolwerk van vrede en een waarborg van onze beginselen en idealen. De Ver. Staten en de Sovjet-Unie be- Spanning in Frankrijk en Italië Uit Milaan wordt vernomen, dat de politi^e spanning in Italië met het uur toeneemt in het zicht van de a.s. Zon dag te houden algemeene verkiezingen voor de constitueerende vergadering en het referendum dat beslissen moet over de vraag: monarchie of republiek. Het eerste teeken van die spanning viel gisterochtend te bespeuren, toen solda ten en burgers in de stad met elkaar in bosing kwamen, waarbij twee soldaten gewond werden. Er zijn 29 millioen kie zers die voor het eerst mogen stemmen. In Frankrijk werden de laatste toebe reidselen getroffen voor de algemeene verkiezingen van morgen, waarin voor de tweede maal een constitueerende vergadering tot stand moet komen voor het ontwerpen van een grondwet, nadat in het referendum van 5 Mei j.l. het so- cialistisch-communistische ontwerp door het kiezerscorps was verworpen. De treinverbinding niet Zand voort Voorbereidingen voor druk vervoer. Maandag gaat weer de eerste electrische trein naar Zandvoort rijden. De eerste trein die in Zandvoort aankomt, zal eenigs zins feestelijk ontvangen worden. Het ge meentebestuur zal daarvoor zorgen, ter wijl ook de bewoners van plan-Noord plannen hebben. Voorloopig rijden de treinen om het uur uit en naar Amsterdam. Op drukke Zon en feestdagen zal getracht worden dien sten in te lasschen. 't Perron te Zandvoort wordt 100 Meter verlengd, opdat met lange treinen gereden kan worden. Bovendien wordt op het emplacement dubbel spoor gelegd met een wissel, opdat ook een half uurs-dienst gereden kan worden, hoewel er op het baanvak ZandvoortOverveen nog slechts enkel spoor iigt. Zandvoort is de Ned. Spoorwegen dank baar voor hun medewerking! Nieuws uit het buitenland Het eerste schot dat een Duitsch politie agent sedert de „herbewapening" van de Duitsche politie dezer dagen te Berlijn loste, doodde een burger die probeerde radiotoe stellen te stelen uit een winkel Volgens een Amerikaansch rapport ne men de roofovervallen en andere misdaden in de Amerikaansche bezettingszone van Duitschland groote proporties aan. heerschen het Oosten en Westen van onzen aardbol. Daartusschen ligt over de zeeën verspreid de Britsche groep, die wellicht itusschen beide machtspolen de factor van stabiliteit zal blijken te zijn. Laten noch Amerikanen noch Russen haar als een gevaar of als een bedrei ging van hun grootheid beschouwen. Laten zij haar integendeel beschouwen als een integreerend deel van de we reldveiligheid". De herstelbetalingen Tijdens een persconferentie heeft Jacques Rueff, voorzitter van het inter- geallieèrde agentschap voor de herstel betalingen, verklaard, dat hij geen offi- cieele mededeeling heeft ontvangen van de aan de Vereenigde Staten toegeschre ven voornemens, de Duitsche herstelbe talingen, afkomstig uit de Amerikaansche zóne, te onderbreken. In ieder geval, zoo voegde Rueff er aan toe, zou dit besluit niet de verdee ling beletten van de 13 fabrieken, die op de eerste lijst van het materiaal voorko men, welke lijst door den geallieerden bestuursraad is goedgekeurd. Ook de fa brieken, die op andere lijsten voorkomen en die reeds te Berlijn zouden zijn goed gekeurd, worden niet door dit besluit ge troffen. Rueff verklaarde eveneens, dat de Duit. sche vermogens in Zwitserland, waar over men zoojuist tot overeenstemming is gekomen, ter beschikking van het agentschap zullen worden gesteld, dat het bedrag ervan zal verdeelen volgens de bestaande overeenkomsten. Sauckel komt terug op bekentenis Sauckel, de voormalige uitvoerder van Hitiers dwangarbeiders-program, heeft bij zijn verschijnen voor het tribunaal te Neurenberg de door hem zelf ondertee- kende bekentenis geheel geloochend. Vol gens de bekentenis zou Sauckel van 1921 af een overtuigd nazi geweest zijn en Hitiers program voor honderd procent hebben onderschreven. Sauckel ontkende thans, dat de Wehrmacht ooit gebruikt zou zijn bij het recruteeren van arbeiders in Frankrijk, waarop de aanklager docu menten toonde waaruit het tegendeel bleek. Wel gaf Sauckel toe, dat hij het gebruik van boeien in gevallen van „hevig verzet" had voorgestaan en dat hij had aangedrongen op doodstraf tegen amb tenaren, die „ernstige sabotage" hadden gepleegd. Hef woord is aan. Multatuli: Misschien is niets geheel waar, en zelfs dat niet. Stalin weigerde tweemaal Op een gisteren gehouden persconfe rentie heeft president Truman onthuld dat hij Stalin tweemaal heeft uitgenoo- digd hem op het Witte Huis te komen bezoeken, doch dat de Sovjet-Russische staatsleider beide uitnoodigingen om gezondheidsredenen afsloeg. De eerste invitatie werd gedurende de conferen tie van Potsdam gedaan, de tweede kort geleden tijdens de ministersconfe rentie te Parijs. Besluit van Moskou niet nagekomen De Engelsche regeering heeft door tusschenkomst van den Èngelschen ge zant le Boekarest, Adrian Holman, een nota aan de Roemeensche re geering overhandigd, waarin zij ver klaart, dat zij op grond van inlichtin gen uit de beschikbare bronnen tot haar leedwezen tot de slotsom is gekomen, dat dé verzekeringen, die de Roemeen sche regeering 8 Januari over de vrij heid van drukpers, spreken en gods dienst over het recht van vereeniging en het zoo spoedig mogelijk in volle dige vrijheid houden van verkiezingen heeft gegeven, niet voldoende door de Roemeensche regeering noch naar de In verband met de op Schiphol nog steeds ïieerseliende staking werken daar sedert eenïge dagen genietroepen, Voorloopig bepalen zij zich tot het optrekken van barakken. De vlag op de eerste barak is geheschen ten teeken, dat met de dakbedekking begonnen kan worden. duurt nog den geheelen zomer Seyss Inquart na Pinksteren aan de beurt Een regelmatig verslag van wat zich op het Neurenbergsche tribunaal af speelt is voor een dagblad dat bo vendien in een zeer beperkten omvang verschijnt onbegonnen werk en bo vendien tamelijk nutteloos, daar de ein- delooze verhalen van de beklaagden en hun verdedigers over zaken, die eigenlijk weinig met de beschuldiging hebben uit te staan, voor het publiek weinig interessants hebben. Bovendien levert het verhoor der getuigen meestal weinig belangwekkends, zoodat de lan ge duur van het proces eigenlijk een hopeloos-vervelende geschiedenis is ge worden, die slechts nu en dan wordt onderbroken door een sensationeel in termezzo. Wat voor Nederland het meest van belang is de behandeling van de zaak tegen Seyss Inquart laat zich nog steeds wachten. Sauckel is nog steeds niet klaar en Jodl komt dan nog voor Seyss Inquart. zoodat Pinksteren goed en wel voorbij zal zijn voordat de ge wezen Rijkscommissaris in het getui- genbank.je zal verschijnen om, zooals .ebruikelijk, zijn onschuld te betuigen. Oorspronkelijk zou de verdediging van Seyss Inquart doordat hij met von Pa pen geruild heeft, op 3 Juni a,s. hebben moeten beginnen, doch zooals in Neu renberg gewoonte is geworden, is dit tijdschema rijkelijk overschreden. Dat schijnt trouwens wat den afloop van het proces betreft ook zoo te wor den. want de verwachting van den pro cureur-generaal Jackson, dat het vonnis in Augustus zou zijn geveld, kan prac- tisch niet worden vervuld. Het verhoor der persoonlijk-beschuldigden zal tegen begin Juli zijn beëindigd. Daarna ko men de organisaties aan de beurt, die een maand in beslag zullen nemen. Tus- schen het laatste verhoor en de uit spraak zullen ongeveer twee maanden verloopen. aldus heeft Jackson mede gedeeld waaruit te concludeeren valt dat de vonnissen waarschijnlijk pas be kend zullen zijn tegen dat „de bladeren beginnen te valleni'. Het proces zal dan ongeveer tien maanden hebben geduurd zoodat de tijdslimiet, die de geallieer den aan de oorlogsmisdadigers gegund hebben om hun onschuld aan te toonen. waarlijk niet te kort kan worden ge noemd. De geschiedschrijvers hebben een be hoorlijke verzameling feiten, in hun oorspronkelijke verhouding gerang schikt. ter beschikking gekregen om een waarachtig beeld van de wereldhisto rie, zooals zij zich tusschen de jaren '30 en '45 ontwikkelde, op te teekenen. 4000 documenten, die door de geallieer den voor dit proces werden bijeenge bracht tezamen acht boekdeelen vor mend zullen voor het nageslacht reeds lectuur vormen die de moeite van een studie waard is. letter noch naar den geest, zijn verwer kelijkt. De nota zegt o.a.: „De Engelsche regeering ziet met groeiende ongerustheid het voortduren van de bestaande toestanden in het land cn eischt. dat de Roemeensche regeering onmiddellijk stappen zal nemen, in over eenstemming met de verzekeringen van de Roemeensche regeering en in ge volge het te Moskou genomen besluit, om aan verschillende misstanden een einde te maken". Roemenië reageert. Nadat de Engelsche gezapt te Boeka rest op 27 Mei een nota van de Engel sche regeering bij de Roemeensche heeft ingediend, waarin Engeland onder meer constateert, dat er nog geen beslissin gen schijnt genomen te zijn, wanneer de verkiezingen zullen word&n gehou den, heeft Groza. de Roemeensche pre mier heden verklaart, dat de algemeene verkiezingen in Roemenië in Augustus of begin September van dit jaar zullen worden gehouden en mogelijk reeds eer der, indien de noodïge voorbereidingen voltooid zijn. Groza deelde aan een cor respondent van Reuter mede, dat zijn reegering hiermee zoowel tegemoet kpmt aan de verlangens van de oppositie, 'die tegen spoedige verkiezingen bezwaar hebben, als in overeenstemming handelt met de haar ter conferentie te Moskou opgelegde verplichtingen. Spaansche vliegtuigproductie onder Duitsche leiding B;j monde van haar vertegenwoordi ger bij de Vereenigde Volken. Sir Alexander Cadogan, heeft de Britsche reegering de subcommissie voor Spanje ingelicht over het resultaat van haar nasporingen ten aanzien van de beschul digingen die door Polen en de Spaansch- republikeinsche regeering Giral tegen het Franco-regiem zijn ingebracht. Het meerendeel der tegen Franco ge richte beschuldigingen wordt door Ca dogan aldus weerlegd: „Er is geen enkele fabriek voor atoom onderzoek in het dom Ocana bij Toledo, minder dan 100 Duitsche geleerden be vinden zich op liet oogeublik in Spanje, terwijl er geen enkel filiaal van de Krupp-fabrieken is. Wel worden onder leiding van Krunp wapenen in Snanje gemaakt, maar deze ziin zeker niet van het. nieuwste model. Slechts twaalf Duit sche technici werken in de Spaansche vliegtuigfabrieken en gevallen van in lijving van Duitsche gestapo-mannen bij de Spaansche veiligheidspolitie kwa men slechts sporadisch voor. De Engelsche regeering verklaart, dat er geen enkel bewijs voorhanden is. dat de Duïtschers in Spanie contact onder houden met organisaties van nazi's of fascisten in het buitenland of dat de Duitschers in Spanje wetenschappelijke onderzoekingen verrichten inzake nieu we oorlogsmethcden. Acht vliegtuigfa brieken werken in Spanje onder Duit sche leiding.-maar slechts een zeer klein aantal vliegtuigen wordt afgeleverd. Sir Alexander verklaart tevens, dat het effectieve Spaansche leger uit niet meer dan 450.000 man bestaat: er zijn hiervan minder dan 150.000 man in het grensgebied van de Pyreneeën gesta- tionneerd. In Catalonië zijn ongeveer 60.000 en niet 200.000 man. zooals werd beweerd door dr. Lange, den Poolschen. afgevaardigde bij den Veiligheidsraad. Sir Alexander Cadogan verklaarde dat, ofschoon de Britsche regeering een Spaansche candidatuur als lid van de UNO niet zal kunnen ondersteunen, toch het regime van Franco niet als een oorzaak van wrijvingen en als een ge vaar voor den internationalen vrede en veiligheid kan beschouwen".

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1