sch in Ostende Visscherij-Snufjes IJMUIDEN V.S.V. eii Stormvogels kunnen veilige haven bereiken RFC won eenigszins onverwachts de Rotterdammers hadden den laatsten tijd er vrij weinig van terecht gebracht met 21 van Emma en daardoor is VSV's po sitie weer even meer bedreigd, hoewel en dat is altijd een prettig idee de loodwitten hun eerste-klasseschap toch nog altijd in eigen hand hebben! Boven dien gelooven we vast en zeker, dat Sterk c.s., die morgen wederom een vrijen dag hebben. Zondagavond weer ruimer zullen ademhalen, omdat we haast niet kunnen aannemen, dat RFC ook van Xerxes zal Winnen. Stormvogels deed buitengewoon knap werk door met 20 van VUC in Den Haag te winnen. Daardoor behaalden de JJmui- denaren 5 punten uit 3 achtereenvolgende wedstrijden. Hun positie werd daardoor heel wat beter dan die van VUC, zoodal de kans, dat Stormvogels evenals VSV haar eerste klasse-schap weer voor een jaar prolongeert, vrij groot is. Reeds mor gen zou men in dit verband bij Storm vogels de vlag kunnen hijschen, maar dan zouden de Vogels hedenavond naar men weet, wordt de ontmoeting Stormvogels DFC heden Zaterdagavond om 7 uur op het EDO-terrein gespeeld op DFC min stens één punt meer moeten veroveren, dan VUC morgen op DWS. En deze moge lijkheid lijkt ons wei-kelijk niet denkbeel dig. In Dordt wisten de Stormvogels het destijds reeds tot een gelijk spel te bren gen en nu zij nog wel en DFC niet meer voor de onderste plaats in aanmerking komen, bestaat de kans o.i., dat zij thans .cp beide punten beslag leggen. Stormvogels komt als volgt uit: Kraak: Haak, Schippers; Goedhart, Van Gemert. Snoeks; Meyer, Hermans, Van Pel, De Boer, v. d. Kuyl. Voor de Reserve 3e'klas ontvangt Velsen 2 Kennemers 3. Dat wordt nog een aardig oefenpartijtje voor de promotiewedstrij den der Velsenaren. Waar wonen wij? Volgens Samen", maandblad voor di rectie en personeel van Hoogovens en -nevenbedrijven, heeft de afdeeling Sociale Zaken van het bedrijf ..uitgepuzzeld", in welke gemeenten de 3G95 leden van hel personeel (vaste en lossë arbeiders, be ambten opweèkloon en maandsalaris van Hoogovens, Mekog en Cemij) woonachtig zijn. Zij komt tot het volgende resultaat: Beverwijk 1474, Velsen 1474, Haarlem 408, Heemskerk 132, Uitgeest 51. Amster dam 38, "istricum 21, Bloemendaal 19. Akersioo !3. Heemstede 13, Assendelft 12. Zaandam 6. Krommenie 5, Limmen 3, Half weg 3, Heilo 2, A'kmaar 2, Zandvóort 2, Den Haag 2 en 8 andere gemeenten elk 1 Van de Beverwijkers wonen 1366 in Be verwijk en 108 in Wijk aan Zee. De Velse naren zijn gehuisvest: 878 in IJmuiöen (Z. van het Kanaal), 13 in IJmuiden (N. van het Kanaal), 354 in Velsen-Noord, 42 in Vefsen-dorp. 108 in Santpoort, 74 in Drie huis. In totaal wonen ten Noorden van het kanaal 2104 werknemers en ten Zuiden 1591, zoodat de „Bovenk.analers" ver in de meerderheid zijn. In de onmiddellijke en naaste omgeving van het bedrijf (Beverwijk, fteemskerk. Uitgeest, Velsen en Bloemendaal) wonen 3150 personen. De overige 545 wonen ver der weg, waarvan 408 in Haarlem. Op 1 April 1943 v/oonden 207 personen buiten de onmiddellijke omgeving van net bedrijf, waarvan 123 in Haarlem, Het aan bal ..forensen" is dus belangrijk toegeno men en naar. het zich laat aanzien, zal het bij verdere personeelsuitbreiding nog wel meer toenemen. Afhalen schoenenbonnen De bewoners van IJmuiden. .Velsen-dorp en Driehuis, die in aanmerking komen voor .een schoenenbon, kunnen deze halen op Maandag 3 Juni. de letters A t.m. G. en op Dinsdag 4 Juni-de letters H t.m. Q. ten kantore van den Distributiedienst *an den P. J. Troelstra weg, Bonte avond De C. J. M, V. ,,'t Mosterdzaadje" geeft, op Donderdag 6 Juni a.s. een bonten avond in het gebouw van het Leger des HeiLs in de Edisonstraat- Mijnen in «Ie Noordzee De Britsche Admiraliteit heeft gewaar schuwd tegen de aanwezigheid van mijnen in de Noordzee. Het eerste gevarengebicd ligt juist ten Noorden van den; mond van de Rees. Het is cirkelvormig met een straal van één mijl en het middelpunt ligt op 54 gr. 43 min. N.br. en 0.1 gr. 8'/» min. W.l. Het twéede gebied heeft een straal van 2 mijl en is gelegen 50 mijl ten O. van de Toy; het middelpunt ligt op 56 gr. N.br. en 0.1 gr. 18 min. W.l. Marktbericht van Vrijdag De aanvoer bedroeg heden 188250 K.G., waaronder 79675 K.G. schol, 65020 K.G schelvisch, 6860 K.G. kabeljauw, 2420 K.G, wolf, 1600 K.G. rog en vleet, 6680 K.G. wij ting, 2460 K.G. schar. 2420 K.G. horsma kreel, 1440 K.G. poontjes, 1740 K.G. -tong schar, 1600 K.G. roode poon, 11725 K.G. tong, 3400 K.G. tarbot en griet. Besommingen niet bekend, omdat geen prijzen waren vastgesteld. Beroep ds. J. v. d. Wiel Ds. J. v. <J. Wiel uit Weesp heeft het beroep op hem uitgebracht door óe Ned. Herv. Kerk in IJmuiden-Oost aangenomen. Passagiersfrjst m.s. „Fndrapoera" In ons bureau Kennemerlaan 154 ligt ter inzage de passagierslijst van het m.6. In- drapoera. De ïndrapoera wordt a.s. Maandagavond in Rotterdam verwacht. Haringvisscherij Alhier is binnengekomen van de haring visscherij de KW173 met 576 kantjes van 6 schepen. Scheepvaart 31 Mei aangekomen: Norden van Malmö (Hoogoven), Berkelstroom van Londen. 31 Mei vertrokken: Deo Duce naar Odense, Patria naar Rotterdam. Mailand naar Rotterdam. Zondagsdienst artsen Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maan dagmorgen 8 uur neemt de arts W. van Haselen de practijk waar van de artsen P. C. van Weerdt en W. A. Oepts. Bioscoop de Pont Onlusten en revoluties in de Zuïd-Ame- rikaansche staten zijn altijd geliefkoosde onderwerpen voor boeken en film. Ook de film „De rebellen van La Santa" behan delt een dergelijke geschiedenis. In de re publiek Bianco zijn ongeregeldheden uit gebroken. De admiraliteit stuurt de oor logsbodem „Auda Ciono" om de daar lig gende vloot te versterken. Natuurlijk komt ook in dit verhaal een aardig en knap meisje voor, dat door de rebellen gevan gen genomen wordt. De hoofdrollen wor den op-voortreffelijke wijze vertolkt door H. B. Warner, Robert Douglas en Hazel Terry. Een film vol spanning en actie. VELSEN Tweemaal per week ophalen van huisvuil Met ingang van Maandag 3 Juni a.s. zal door de Gemeentereinïgrng twee maal per week het huisvuil worden op gehaald. Nogmaals wordt er de aandacht op ge vestigd, dat het ten strengste verboden is, huisvuil te storten op terreinen of in opengebroken straten. Daar dit den laatsten tijd nog al eens gebeurde, zal in het vervolg nauwlettend door de po litie worden toegezien en zoo noodig krachtig worden opgetreden. In verband met het bovenstaande kan nog het volgende worden medegedeeld: De indeeling der ophaaldiensten wordt alsvolgt: Maandag en Donderdag: voor middag: IJrnuiden-Oost, ten Noorden van Stationsweg, Kalverstraat en Oos- lerduinweg. Namiddag: Nieuw- en Oud- IJmuiden. Dinsdag en Vrijdag: voormiddag: IJmuiöen-Oost, ten Zuiden van P. J. Troelstraweg en Willemsbeekweg. Santpoort: ten Noorden van Velser- broekstraat. Hagelingerweg en Tulpen straat; namiddag: restant Santpoort, en Santpoort (Station). Woensdag en Zaterdag: Driehuis, Vel sen en Velsen-Noord. Het vuil dat in een bepaalde wijk op feestdagen niet afgehaald kan worden (b.v. 2e Pinksterdag e.d.), zal onmid dellijk na deze feestdagen verzameld worden, Lawntennisclub Velserbeek Het eerste team van L.T.C. Velserbeek speelt Zondag 2 Juni uit tegen Westrusf 5. Het komt uit met: v. Splunter, Dalmeyer De Weerd en de dames Burger en Kwak. Het - tweede team heeft Zondag een vrijen dag. Marine-Sanatoriumfonds Het bestuur van het Marine-Sanato- riumfonds kan tot zijn groot genaegen mededeelen. dat de speidjesdag ten bate van dit fonds gehouden op Zaterdag 25 Mei j.l. zeer geslaagd is. Het prachtige bedrag van f 1285.07 werd bijeengebracht. Het bestuur van het Marine Sanato riumfonds is allen, die aan het. slagen van dezen dag hebben mede gewerkt, buitengewoon dankbaar, in het bijzonder de vele collectanten(trices), die zoo vol ijver hun taak hebben verricht. Geen vacantie-spreiding Naar wij vc-rnemei}, heeft het gemeen tebestuur besloten met óver te gaan tot vacantie-snreiding voor de zomervacah- tie 1946. Niettegenstaande onze talrijke vroe gere waarschuwingen gaan sommige kustvisschers, vooral in Ostende voort met het aanvoeren van ondermaatsche visch, schrijft Het Nieuw Visscherijblad. van Ostende. De beweringen, aLs zou die visch, wanneer ze eenmaal boven water is, dood zijn en geen nut meer opleveren, houdt geen steek, meent het blad. De maatregelen, welke genomen wer den. zijn in 'het belang van de visschers zelf: ze zullen in alle landen toegepast worden. Zij die niet willen luisteren zullen moeten voelen en het blad kan geen gehoor verleenen aan de klachten, door de kustvisschers hieromtrent ge uit. Integendeel, de overheid zal steeds strenger moeten optreden. Onder leiding van den Waterschout vaa Ostende hebben de ambtenaren Vereenigiug „Kleuter school" opgericht De beide openbare kleuterscholen, die van 1933 af tot de mobilisatie in 1939 door de. vereeniging ..Volksonderwijs" werden geëxploiteerd, zijn nog niet her opend, omdat de gebouwen nog steeds voor andere-doeleinden in gebruik wa ren. Nu echter het. gebouw aan de Ca- sembrootstraat gedeeltelijk is vrij geko men, krijgen de kleuters weer een kans. Maandag jl. waren belangstellenden door de besturen van „Volksonderwijs" en de Nederlandsche Onderwijzers Ver eeniging en de Centrale Ouderseommis- sie ter beraadslaging bijeengeroepen. Op deze vergadering werd de vereeniging „Kleuterschool" opgericht. Deze ver eeniging, die zich geschraagd we.et dooi de sympathie van de drie eerder ge noemde instanties, zal de taak van „Volksonderwijs" op dit terrein overne men. Een 40-tal leden trad reeds toe, terwijl belangrijke financieele toezeg gingen werden gedaan. Een werkcomité werd samengesteld, bestaande uit de dames Dekker, IJmui- derstraatweg 39, Starreveld, Wijk aan Zeeërweg 85, Venema, IJmuiderstraat- weg 82, Warmenhoven, J. P. Coen- straat 67, Meyburg, 2e Alex. Belldwars- straat 3 en de heeren Eriks, Hofdijklaan 15, Martineau, Zeeweg 200, Oudendijk, Tuinderssrtaat 89 en Venema, IJmui- derstraatweg 82. Aan deze adressen kan opgave ge daan worden voor het lidmaatschap der vereeniging en kunnen de ouders reeds nu hun kinderen voor het seizoen 1946- 1947 inschrijven. Een belangrijk stuk sociaal werk is hiermede op gang gebracht. Gemeenteraadsverkiezing De definitieve candidatenlijst voor den gemeenteraad van de Partij van den Ar beid is als volgt: W. F. Visser, A. J. van Leusen, D. Verbaan, N. W. van Nifte- rick, E. Luikman, H. de Boer, R. Ver beek, J. de Groot, mevr. Werre, A. Lang- kemper, H. Andrea. C. de Jong, mevr. W. SnoekGabel, A. P. F. Bijtelaar, H. P. Brits, B. Ratsma, W. D. Wiljouw, K. H. Marks, G. van Lochum, C. A. Bekke ring, A. M. Disselköter, M. Migchelsen, mevr. v. d. HarstRetz, J. Wolfman, G. Dekker, E. Snelle, mevr. M. E. Evelijn Keusen, J. P. Juckers, A. J. Bakker, G. Boersma, D. Sterk, J. F, W. Korting, J. H. van Randtwijk, A. Tabernal. BIOSCOPEN Thalia Theater. Zuidzee-Idylle. Een film van het bekende recept: Romantiek van de Stille Zuidzee met opnamen van een mooi eiland en een mooi meisje, dat verliefd wordt op een schipbreukeling, die blind was geworden. Een kolonist, die parels wil hebben en aan een groote parel ten onder gaat. Ten slotte komt een dok ter op het eiland, die den schipbreukeling, die een beroemd schilder blijkt te zijn. het gezicht teruggeeft. De schilder wil. getrouw aan zijn belofte, naar NewrYork terugkeeren, maar de liefde overwint en hij blijft bij Ila, het meisje, dat hem trouw had verzorgd, achter. Een aardige film uit Weenen vult het programma aan. In het voor-programma interessante opnamen van mislukte V-2 proeven. De repatrieering Het m.s. ïndrapoera wordt in den avond van Maandag 3 Juni te Hoek van Hol land verwacht. Eer» anjerdag Te Curacao werd tijdens de bezetting van Nederland gesticht het „Prins Bern- hardfonds". De bijeengezamelde gelden kwamen ten goede aan de geallieerde oorlogvoering. Het is de wensch van Prins Bernhard om dit fonds ook in vre destijd» in stand te houden, nu ter bevor dering van de geestelijke weerbaarheid van ons volk. Het zal vooral financieelcn steun verleenen aan het Jeugdwerk. De eerste actie in Nederland zal bestaan uit een „anjerdag" op den verjaardag van Prins Bernhard, 29 Juni a.s., zulks als voortzetting van een tijdens de bezetting gevestigde traditie. De „Oranje" naar Indië De „Oranje" zal, met ,ca. 500 passagiers aan boord naar Indië vertrekken. Het zijn vooral echtgenooten en kinderen van civiele ambtenaren, van leden van het KNIL en van BPM-personeel. verscheidene processen-verbaal opge maakt: de vangst van één vaartuig werd overeenkomstig de betreffende veror dening in beslag genomen. Het K. B. waarop deze maatregelen berusten, dateert van 14 April 1945 en is verschenen in het Belgische Staats blad van 10, 11 en 12 April 1945. Het voorzag in een overgangsperiode van drie maanden, welke periode 12 Juli 1945 verstreken is. Het besluit houdt in, dat in de Noord zee, het Engelsch Kanaal, de kustwate ren inbegrepen, slechts gevischt mag worden met een minimumwijdte van de kuilmazen der netten van 70 m.M.; zoo dat een plat meetinstrument (spaan) van 70 m.M. breedte en 2 m.M. dikte gemakkelijk door de in de lengte diago naal gestrekte maas kan worden geslo pen wanneer het net nat is. CDLXXXVII. „Met een aanvoer van 3400 kiste», waaronder 1400 kisten kleine schol is Vrijdag al weer de dreiging begonnen dat het evenwicht lus- schen vraag en aanbod verstoord' wordt. Nu er zooyeel van dat kleine grut wordt aangevoerd, wordt de toestand er niet- beter op. En nu was deze groote hoeveelheid vischi afkomstig alleen van eén vijftal loggers en de kustvloot. Wat moet het worden, als daar de volgende week nog de trawlers bijkomen? Dat moet vroeg of laat weer spaak loopen". Dit schreef ik in mijn Visscherij- Snufje, dat bestemd was voor de krant van vorige week Zaterdag, maar dat door een abuis (van mezelf) niet in de krant kwam. (De afwezigheid van mijn wekelijksche bijdrage veroorzaakte al een zekere ongerustheid omtrent mijn gezondheidstoestand; ik ben springle vend en hartelijk dank voor de belang stelling). En het dreigt al weer spaak te loo pen. Vandaag (dat wil zeggen Vrijdag) waren er, bij een aanvoer van 375Ö kis ten geen prijzen bekend en dus ook de besommingen niet, zoodat we weer aan hetzelfde punt zijn aangekomen, waar het eenige weken geleden vastliep, door dat de visschers onder zulke omstan digheden niet naaf zee wilden. Er schijnt bij de Vakgroep een nei ging te bestaan, om Zaterdag niet te koopen, zoodat al weer grof geschut naar de frontlinie wordt gebracht. Of er ditmaal een bres in de vijandelijke stelling geschoten zal -worden? Het wordt totfi nu wel tijd. dat er eens wat meer zekerheid komt in het van nature toch al zoo onzekere vis- scherijbedrijf.- We zitten nu al eenige maanden in de misère. Gaat het er om, om tijd te winnen, opdat we straks met wat meer gemak van de onvrijheid op de vrijheid kunnen overstappen? Want daar moeten we toch heen. hetzij vroeg of laat. Wanneer binnenkort de nieuwe pakhuizen klaar zijn, zal het uiteenval len van de tot nu toe hecht aaneenge smede Vakgroep niet zoo'n knaleffect veroorzaken dan wanneer dit op wat al te korten termijn geschiedt. Hoe vindt u dat van die makreel? De Zweedsche schepen brengen ze. naar Nederland, de Nederlandsche schepen brengen ze naar Engeland. Daar wordt onze deviezen-positie niet beter door. Maar voor velen is het wel goed, dat er eens wat makreel komt; dat geeft wat werk akn de rookerijen en dat geeft een lekker hapje bij de boterham. De visschers van IJmuiden, d.w.z. die het met een hengel doen. wachten met smart op het openstellen van de Zuidér- pier, opdat ze ook eens een makreeltje kunnen visschen. Ik ken er visschers, die trappelen van ongeduld, want er is geen mooier hengelsport denkbaar. PIETERMAN. Bellende repatrieerenden Dezer dager kwam weer een zending trams uit Duitschland terug.- Aan het Haarlemmermeerstation te Amsterdam staan thans een-en-twintig wagens te wachten op hun vervoer naar de repa ratie-inrichting. De trams, die door de Duitschers van de Haagsche en Amsterdnmsene gemeen tetram werden gestolen, zien er erbarme lijk uit. Behalve deze zending zijn er den laatsten tijd reeds dertig tramwagens in de hoofdstad gearriveerd. Vakgroep nam geen -visch af Wegens nieuwe moeilijkheden met den. vischafzet heeft de vakgroep Groothandel heden geweigerd visch af te nemen. Dien tengevolge hebben de 11 kotters, die aan de markt waren, niet gelost. Hedenmiddag belegt de vakgroep een vergadering om den toestand te bespreken In het algemeen écht men in deze krin gen deze oplossing de beste, dat de visch! vrij verkocht wordt; de visch die den maximum-prijs krijgt, zou dan verdeeld, moeten worden en die, welke dezen prijs niet opbrengt, in den vrijen handel wor- EEN NIEUWE KERK. In een gecombineerde vergadering van Kerkeraad, Kerkvoogdij en Kerkbouw- commissie te Wijk aan Zee en Duin van de Ned. Herv. Gemeente is besloten den heer S. van Woerden, architect te Amsterdam opdracht te geven tot het maken van een ontwerp voor een kerk met toren en bij gebouwen in Wijk aan Duin. PREDIKBEURTEN ZONDAG 1 JUNI IJMUIDEN. Ncrt. Herv. Kerk. Kanaalstr. 10.30: Dienst. 5.30: Dr. C. H. de Beus, van Overveen. Goede Herderkerk 10.30: Ds. G. F. Callenbach. Geref. Kerk. Kanaalstr. 9: Ds. E. G. van Teylingen. 3.30: Ds. S. E. Wesbonk Goecie Herderkerk 9: Ds. S. E. Wesbonk. 3: Ds. E, G. van Teylingen. Leger des Hells 10.30: Heiligingsdlenst. 8: Openbare samen komst. Oud-Kath. Kerk 9.30: H. Dienst» Toelating tot de eerste H. Communie. 41 Vesper, Vrije Evangelisatie 3: Schoppert, uit "Drachten. Vrijz. Hervormden, school Ti- berlusplein 10.30: Ds. Heldlnga. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. A. Zwiep VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. Bronsgeest. Geref. Kerk 10 en 4.30: Ds. Moens. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: De Vries, hulppred. uit Bloemend&sS. Kapel 10: Ds. 3. A "de Klerk, wljdingedSenst N. J. V« Geref. Kerk. 9.45 en 5: Ds. A. Verschoor,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2