Prijzen en Verjaardagsfuif met onaangenaam staartje Hitler's bondgenoot gast mi en in de toekomst Prof. G. Brouwers, directeur-gene raal van de prijzen in Nederland heeft te Brussel, op uit/noodiging van de Ne- derlandsche Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg, een rede gehouden over de Nederlandsche prijs- en loonpolitiek. Aan zijn rede is het volgende ontleend: Op het moment der bevrijding bevonden prijzen en Ioonen in Ne derland zich in een chaotischen toestand. Het zwarte prijsindexcij fer kon ruwweg op circa 10.000 worden gesteld. De gegevens, waar uit het nieuwe prijsniveau moest worden opgebouwd, (valutakoers, prijzen op de buitenlandsehe mark ten en arbeidsloonen) stonden niet vast. Tastenderwijs werd een prijs niveau geconstrueerd. Eerste doel daarbij was er voor te zorgen dat uit het arbeidsloon het levensmid delenpakket en enkcle'andere nood zakelijke uitgaven konden, worden betaald. Spoedig bleken de invoer prijzen zeer hoog, mede door den nieuwen guldenkoers, die tenslotte definitief werd vastgesteld. Engeland: de leiddraad. Betrekkelijk onafhankelijk daarvan bleven echter ook de arbeidsloonen aanvankelijk door verschillende oor zaken stijgen, de vaak op den nieuwen guldenkoers geoefende kritiek is daar om in belangrijke mate onjuist. Zij mis kent den feitelijken en aanvankelijk moeilijk te stuiten ontwikkelingsgang der arbeidsloonen. Deze zijn tenslotte beland op c.a. 165 van het peil van 1939 (c.a. 150 voor de industrie en c.a. 240 voor den landbouw). Zoodra de situatie eenigermate over zichtelijker werd ongeveter Septem ber 1945 werd de prijs- en loonpoli tiek gebaseerd op dit algemeene prin cipe: de onvermijdelijke prijs- en 16on- stijging op zoodanige wijze te doen ver- loopen, dat onze productiekosten niet hooger kwamen te liggen dan die van het in West-Europa toonaangevende land, nl. Engeland. Dit is over het ge heel vrij goed gelukt, al is met een loon index van 165 dit niveau regds eeni germate overschreden. De kosten van levensonderhoud liggen in de buurt van 180. een. vergeleken met den loonindex, niet ongunstig cijfer. Deze politiek berust op de overwe ging, dat herstel van onzen export een levensbelang is voor Nederland, dat, gegeven den algemeenen exportdran-g, de concurrentie op de internationale markten spoedig zeer ernstig zal zijn en dat onze eenige redding dus is gelegen in onze efficiency en in relatief lage productiekosten. Het „verwijt" dat wij aldus een goed koop te-ei land in de wereld zouden vor men. berust op onvoldoende feitenken nis. Wij liggen niet lager dan Engeland. Geen inflatie-politiek. Evenzeer op een miskenning dei- feiten gebaseerd en dus onder de huidige omstandigheden gevaarlijk is de critiek. die dezer dagen tegen de financieele- en de daarmede ver bonden prijs- en loonpolitiek tot uitdrukking is gebracht. Deze cri tiek, die zich anti-inflatïonistisch voordoet, adviseert tot een alge meen prijsniveau van 200 te komen en raadt daarnaast aan op een al lerminst gemotiveerde wiize het loonpeil te doen oploopen tot 180. Een prijsniveau voor alle goederen en diensten tezamen van 200 is reeds bereikt. Een algemeene ver hooging van 't huidige loonpeil zou een regelrechte verhooging der prij zen beteekenen en daarom -direct inflationistisch werken. Men moet bü de beoordeeling van het huidige loonniveau met nog een drietal factoren rekening houden. In de eerste plaats komen in den loop van dit jaar een aantal gebruiksgoederen van ver schillenden aard aan de markt, waar aan de behoefte zeer groot is. Al wordt deze vraag voor een deel gefinancieerd uit consumptiecredieten. zoo moet de in vloed er van op het loon niet worden onderschat. Deze invloed kan in be langrijke mate worden gecompenseerd door een politiek van prijsverlaging voor deze goederen. Vele prijsvoor- schriften 'zijn met het oog hierop reeds gewijzigd. Zij dienen echter te worden aangevuld en versterkt door productie voorschriften. die de productie voor bij voorbeeld het eerste jaar primair rich ten op de voorziening in de behoeften van de massa des volles. Op het oogen- blik worden naar verhouding veel te veel dure goederen gemaakt (b.v. tex tiel). Huur-stijging onvermijdelijk. Dat dit systeem kan functionneeren zonder al te groote beperking van de kwaliteitsvariatie, bewijst de practijk in Engeland. In de tweede plaats zal op den duur een correctie van het huurpeil niet te ontgaan zijn. Zoodra de reparatie en de wederopbouw echter van beteeken is woftsen, zullen deze gefinancieerd moe ten worden uit een matige huurverhoo- ging annex huurbelasting. In de deinde plaats maakt de precaire situatie onzer staatsfinanciën het noodig op den duur de subsidies af te schaf fen, Voor kolen geschiedt dit reeds, het geen mogelijk is. omdat onze kostprijs, internationaal bekeken, relatief laag is. Ook echter de subsidies op levensmid delen zullen tenslotte moeten volgen. Wanneer de arbeidsproductiviteit stijgt, kunnen zoowel de huurverhoo- ging als de afschaffing der subsidies worden verwezenlijkt, zonder dat de kosten onze productie dientengevolge worden verhoogd. Een prijspolitiek, gericht op een al gemeen indexcijfer, is, zooals gezegd, een onding. De prijzen van de goederen voor de massa van het volk moeten laag worden gehouden. In dit verband zijn wij reeds doende een politiek van prijs differentiatie toe te passen. Dat wil zeg gen: liet zooveel mogelijk laag houden van de prijzen voor normale goederen en kwaliteiten tegenover hoogere prij zen voor speciale kwaliteiten en luxe goederen en diensten, respectievelijk het vrijlaten van de prijzen hiervan. Daar mede komen wij tegemoet, aan de be hoeften van het bedrijfsleven en steu nen wij de schatkist. Wanneer men echter meent, dat voor eind 1947 vele prijsvoorschriften kun nen worden afgeschaft, dan vergist men zich. De schaarsohte zal nog geruime» tijd aanhouden. Zelfs de vrijlating der groentenprijzen is. ondanks alle rumoer, tot dusver sleehts een zeer matig succes geweest. Kan met erkenning van de beteekenis dezer politiek op langen termijn gesteld worden dat zij de winstmogelijkheden van het bedrijfsleven zoodanig beknot, dat de productie daardoor eventueel zou worden geremd? Deze vraag moet ontkennend worden beantwoord. Uit verantwoordelijke kringen van het' bedrijfsleven zijn dan ook tot dus ver geen adviezen gak omen, die op een principieele verandering dezer politiek waren gericht. Geen kunstmatige prijzen. De soms gemaakte opmerking, dat de prijzen door de prijsbeheersching kunst matig worden vastgesteld en dus zoo snel mogelijk voor vrije prijzen moeten plaats maken, berust op een gebrek zen zouden daar op het oogenblik, in- feite gebeurt. De prijspolitiek streeft naar de totstandkoming van prijzen, die met normale concurrentieverhoudingen in overeenstemming zijn. De vrije prij zen zouden daarop het oogenblik, in dien men het spel van vraag en aanbod zijn gang liet gaan, op exhorbitante wijze van afwijken. Een nog zoo goede prijspolitiek is tot mislukking gedoemd zonder goede controle, goede berechting en zonder medewerking van het volk. De rechterlijke macht legt over het algemeen veel te lage straf fen op om voldoende preventief te werken, Het publiek moet beseffen, dat indien het niet medewerkt, de over heid het niet kan beschermen. De geleide economie zal er m.i. in de toekomst heel anders uit moeten zien. dan wat op het oogenblik gebeurt. Mei name zal de concurrentie er een veel grootere plaats in moeten hebben. In den huidigen overgangstijd is deze prijs- en loonpolitiek echter onontbeerlijk om ons concurrentievermogen in stand te houden en het aldus voor onze volles- welvaart noodzakelijke herstel van onze betalingsbalans te bewerkstelligenVer schillende gevaren bedreigen deze poli tiële van prijs- en loonstabilisatie nog. Allereerst de tendenz tot prijsstijging op de grondstoffenmarleten. Doch dat is een internationaal probleem. In de twee de plaats onze precaire financieele toe stand. Alleen met de huidige politiek zal 'echter zooals gezegd, de beta lingsbalans kunnen worden hersteld, daardoor onze productie worden opge voerd. de inkomsten van den staat ver beterd en ons internationaal crediet worden herwonnen. Het kernpunt bij dit alles vormt intüsschen de ontwikkeling onzer arbeidsproductiviteit. Hard werken en eendracht moeten daarom ons devies zijn, zoo besloot de heer Brouwers zijn rede. ,Infectie wapen' der Amerikanen Volgens Un. Press hebben Engelsche onderzoekers, die in nauw contact staan met den Amerikaanschen dienst voor chemische oorlogvoering, onthuld, dat Amerika beschikt over een wapen, dat nog verschrikkelijker is dan de atoom bom. De „Daily Express", die dit be richt publiceert, zegt dat een milliard- ste deel van een ons van het desbetref fende poeder, dat thans in fabrieken in Indiana blijkbaar in massaproductie wordt vervaardigd, voldoende is om de longen te infecteeren. Eenmaal in het lichaam werkt de stof verder en ver oorzaakt binnen enkele dagen een al- geheele verlamming van het zenuw stelsel. Volgens de „Daily Express" zou dit poeder boven vijandelijk gebied in den vorm van bommen kunnen worden uitgeworpen. Na de ontploffing ver spreidt het zich als een onzichtbare mist over het land. Wordt Pruisen in drie deelen gesplitst? Het Zwitsersche blad „Die Tal" pu bliceert een telegram van zijn corres pondent te Frankfort, volgens hetwelk een plan tot verdeeling van Pruisen in studie zou zijn genomen. Volgens de inlichtingen van den correspondent zou het plan voorzien in de vorming van drie landen, elk met een inwonertal van zes tot acht millioen. Dit zouden dan zijn: Sleeswijk-Holstein met Ham burg, Lubeck en het achterland van die steden, vervolgens Groot-Hannover, Brunswijk en Lippe-Detmolt, en ten derde West-Duitschland met het Ruhr- gebied, een gedeelte van Westfalen en een gedeelte van het niet door Frank rijk bezette Rijnland. Veertien beulen gehangen Woensdag zijn veertien nationaal so cialisten, die hebben deelgenomen aan de vernietiging van driehonderdduizend personen in het kamp van Dachau, vlak bij de cel waar Hitier zijn boek „Mein Kampf" schreef, opgehangen. De eer ste, die het schavot betrad, was de ma laria-specialist dr. Klaus Karl Schil ling, die in het kamp medische experi menten op levende personen had uit gevoerd. Toen hij het schavot betrad zei hij tot den beul: „maak een beetje voort asjeblieft". Alle ter dood veroordeelden waren schuldig bevonden aan verkrachting dei- wetten, uithongering en mishandeling van niet-Duitschers in het kamp van Dachau tusschen Januari 1942 en April 1945. (United Press) De raadsverkiezingen te Haarlem Candida ten der Katholieke Volkspartij De Kath. Volkspartij heeft de vol gende candidaienlijst voor den Haar- lemschen gemeenteraad opgesteld: 1 A. J. M. Angenent; 2 A. v. d. Veldt; 3 Dr. J. G. Hoge: A Ir. P. C. v. d. Hey- den; 5 J. Nooy: 6 Th. S. J. Hooy: 7 _J. A. Schippers; 8 J. H. Loerakker: 9 H. J. L. Klein Schiphorst; 10 mej. A. W. M. Bolsius; 11 A. J. Frenay; 12 Mr. J. Th. M. v. d. Vaart; 13 mr. dr. A. F. H. Schreurs; 14 A. A. Peterse; 15 F. W. Knape; 16 J. A. van Son: 17 J, G. Spruyt; 18 J. M. Bonfrer; 19 R. War- nars; 20 P. G. M. Ottolini. Er hing een gespannen sfeer in het huis van mej. C. van Baarlen. te Am sterdam, toen deze op een avond in 1944 haar 47sten verjaardag vierde temid den van een groot aantal meisjes er vrouwen, die zij tot. haar kennissen re kende eri met een deel waarvan zij bij zonder intiem omging. Er werd gemom peld. dat een van Hen een S.D.-spion ne was geworden: anderen ontken den dit/maar nie'mand wist het destijds zeker. Het was toen, dat Ans van Dijk over wie het gerucht de ronde deed er geleidelijk toe overging haar ver rad erspraetij ken niet langer onder de geheimzinnigheid van illegale activiteit te camoufïeeren. Sedert dien ging haar naam als S.D.-spionne, die 'alle Joden aangaf, van wie zij het adres te pakken CDe Groot-Moefti, een lastige logé United Press meldt uit Parijs: Ergens op de beboschte heuvels die uitzicht bie den op de vreedzame voorsteden van Pa rijs woont de man die, wellicht meer dan eenig ander, den vrede in het Oosten be- heerscht: Amin el Husseini, afstammeling van den Profeet, ex-Groot-Moefti van Jeruzalem, en een vluchteling voor den Britschen rechter. Op last van den Franschen minister van buitenlandsehe zaken Bidault is hij de gast van Frankrijk, zoogenaamd in afwachting van een Engelsch visum voor zijn terug keer -naar Palestina. Zoo woont dan de ex-groot-Moefti in een der fraaie villa's aan den buitenkant van Parijs, maar in welke villa wil geen enkele autoriteit zeg gen. zoogenaamd met het oog op de vele inbrekersWel is het bekend, dat het Fransche ministerie van oorlog hem, daar hij zooveel- „politieke vijanden" heeft, vier machinegeweren heeft geleend, die keurig in den tuin van de villa verdekt zijn op gesteld. Bovendien heeft de potentaat een aanzienlijke lijfwacht van Arabische ge trouwen om zich verzameld. Welke reden heeft Frankrijk om gast vrijheid te verleenen aan den man, die Hitler's bondgenoot was tijdens den oor log en die regelmatig predikte voor een Mohammedaanschen opstand tegen de ge allieerde overheersching in het Oosten? Het lijkt inderdaad vreemd, ook als men bedenkt dat de Groot-Moefti eigenlijk op den achtergrond stond van de nationalisti sche beweging die uiteindelijk leidde tot de Fransche terugtrekking uit de com mercieel voordeelige protectoraten Syrië en den Libanon. De kwestie is namelijk zoo dat de En- gelschen Husseini eigenlijk niet zoo graag in handen zouden krijgen, hoewel Bevin eenige malen in het Lagerhuis de verzeke ring heeft gegeven dat hij den Franschen zijn uitlevering had gevraagd. Kwam de Moefti immers in Engeland dan zou hij terecht moeten staan voor zijn vel.e en onweerlegbare daden van hoogverraad. En de Engelsc'nen zouden niet graag de reeds zoo ontstemde Arabische wereld verder irriteeren. De Franschen hielden Husseini aan vankelijk gevangen, maar kwamen op- een gegeven oogenblik tot de ontdekking dat deze handelwijze hun slechten naam in de Mohammedaansche wereld nog slechter maakte. Zij zagen een kans de sympathie van de Mohammedanen in hun koloniën en van de Arabische Liga te winnen en proclameerden Husseini tot hun gast. De reactie der Arabieren was zooals men verwachtte. Frankrijk was in langen lijd niet zoo populair geweest. Diplomaten van bijna alle Arabische staten betuigden hun dank en de Sultan van Marokko toonde zich hoogst tevreden. Maar de Franschen kregen spoedig min der aangename ervaringen. In minder dan geen tijd was de Moefti weer betrok ken in een net van politieke intrigues. Hij vroeg zelfs Bidault te spreken. De minis ter kwam om een vriendschappelijk voor stel te hooren tot ontruiming van geheel Noord-Afrika. Frankrijk zou de meest be gunstigde staat blijven, economisch en mi litair -en het was beter vrijwillig te geven, wat misschien later afgedwongen zou worden. Sindsdien heeft de Moefti het geduld der Franschen en de ongedurigheid der Engel- schen, nog verder op de proef gesteld, door het verleenen van verschillende audiënties aan den Sovjet-ambassadeur in Frankrijk. Bogomolow. Dit achten Engelschen e^ Franschen bedenkelijk, in verband met d Russische politiek van critiek op de Pale- stijnsche kwestie en op de neiging van Moskou om als sympathiek-gezinde „groo te broer" van de Arabieren op te treden. Maarde Franschen hebben nu den tijger bij den staart en zullen moeten vast houden! kon krijgen, als een loopend vuurtje door de kanalen der ondergrondsche beweging. De verjaardagsavond had voor mej. van Baarlen een zeer onaan genaam staartje. Op geraffineerde wijze wist Ans van Dijk dien avond het adres te pakken te krijgen van één der den verjaardag eveneens meevierende meis jes, mej. A. Kortoef, die van Joodsche 'afkomst was. Dit meisje was voor de practijken van Ans van Dijk gewaar schuwd. maar heeft er helaas geen ge loof aan willen hechten. Het résultaat was, dat zij door toedoen van de spion ne werd gearresteerd en nooit uit Duitschland is teruggekeerd. Vrijdag gaven verschillende der vriendinnen voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam een beeld van de gebeurtenissen op den fa-talen avond. Te recht stond niet Ans van Dijk. maar de door haar na de bevrijding (en zelfs na haar eigen gevangenneming door den P.O.D.) aangegeven mej. C. van Baarlen. die zij er van betichtte haar het adres van mej. Kortoef te hebben gegeven uit jalouzie, terwijl ze geweten zou hebben welke gevolgen dit met zich meebracht. Een andere vriendin, mej. J. M. de Regt. die eveneens gedetineerd is en bij wie Ans van Dijk gedurende den oorlog heeft ingewoond, kwam ech ter volkomen terug op verklaringen, die zij eerder voor de politie heeft af gelegd. Thans was zij er in het geheel niet zeker van. dat haar vroegere harts vriendin (Ans van Dijk) het bewuste adres te weten was gékomen uit den mond van de verdachte. Bovendien wees zij er op, dat het de verdachte zelf is geweest, die er in Rotterdam na de be vrijding slechts na de grootste moeite in is geslaagd de S.D.-spionne Ans van Dijk te laten arresteeren. „Zij zou hier toch nooit aan medegewerkt hebben, indien zij werkelijk zelf het risico liep als handlangster bij het verraad te wor den gearresteerd", voegde deze getuige hieraan toe. Een derde getuige was mej. G. Pauw, die met het overleden Joodsche meisje samenwoonde, en eveneens op den avond aanwezig was geweest. Een tweede aan mej. van Baarlen ten laste gelegd feit, het verstrekken van het adres van den ondergedoken A. Venetiane aan Ans van Dijk, bleek al evenmin steekhoudend te zijn. Het stond zelfs niet vast, dat Venetiane niet te voren reeds door derden was verraden di rect bij den S.D. Ook hij is nooit terug gekeerd. Verdachte zelf. die zeer nerveus was, en met groote stelligheid ieder verraad ontkende, vertelde uitvoerig hoe Ans van Dijk er in geslaagd was de adressen te pakken te krijgen. Zij verweet zich zelf heftig, dat zij er niet eerder aan' gedacht had de relatie met Ans van Dijk te verbreken. De advocaat-fiscaal zeide in geen en kel opzicht van de schuld van verdachte -.vertuigd te zijn, integendeel èn vroeg vrijspraak, waarop de president den verdediger verzocht kort te zijn met zijn requisitoir. Hij sloot de zitting met de verrassende woorden: ..Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. maar gelast thans reeds uw onmiddellijke invrij- heidsstelling".

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 6