Voor BANDEN- Vergrooting van „Groenendaal" te Heemstede De „Eva" van Limpers Luidsprekers De gemeente kan eer\ stuk van ftMeer en Berg" koopen Een week geleden deelden wij mede. dat hei hoofdgebouw en een groot omliggend terrein van het buiten „Meer en Berg" te Heemstede is aangekocht door de St. Hip- polytusstichting te Delft, die de bedoeling heeft er een internaat voor de opleiding van verpleegsters te vestigen. Wij teeken den daarbij aan, dat van het buiten nog stukken ter verkoop overbleven," o.a. het terrein dat onmiddellijk aan het wandel bosch „Groenendaal" grenst. Wij vernemen thans, dat aan de ge meente Heemstede een aanbod gedaan 1 is om 16 bunder (160.000 M2.) grond te koopen voor een bedrag van ongeveer 2 gulden per M2. Het terrein in kwestie is rijk aan natuur schoon, het behoort tot de mooiste stuk ken van het buiten. Het is aan te nemen, dat het gemeentebestuur van Heemstede dit aanbod in ernstige overweging heeft genomen, want het is ons bekend, dat lang vóór den oorlog reeds neiging bestond, het geheele buiten „Meer en Berg" aan te koopen. Toen kon men het evenwel niet eens worden over den prijs. Ook na de bevrijd.ing zijn er onderhandelingen ge voerd, om het daarheen te leiden, dat „Meer en Berg" zou worden aangekocht in samenwerking met een instelling te Heemstede. Deze onderhandelingen zijn evenwel doorkruist door den verkoop aan de St. Hippolytusstichting. Nu heeft Heemstede nog de kans, be doelde 160.000 M2. aan te koopen. Wij ver namen dat van de zijde van den eigenaar der terreinen aangedrongen wordt op een spoedige beslissing, daar het aanbod door hem niet lang gestand gedaan kan worden. Ongetwijfeld zal bij de beoordeeling van het aanbod de quaestie van den prijs een rol spelen. De eigenaar verklaarde ons, dat Aankoop verzekerd Eenigen tijd geleden deed een voor dat doel gevormd comité een oproep, om gelden bijeen te brengen voor den aan koop van het beeld „Eva", een schepping van den jongen Hearlemschen beeldhou wer Johan Limpers, die in den bezettings tijd als slachtoffer van zijn moedig verzet tegen de Duitschers viel. De bedoeling was, het in gips uitgevoerde beeld van de weduwe van den beeldhouwer te koo pen, het in brons te doen gieten en het aan de gemeente Haarlem aan te bieden. Daarmee zou dan een blijvende hulde aan de nagedachtenis van den begaafden jon gen kunstenaar worden gebracht. Naar wij vernemen is de verwezenlijking van dit plan nu bereikt, doordat het co mité zich van de benoodigde gelden heeft kunnen verzekeren. Het beeld zal dus in brons gegoten worden en binnenkort aan de gemeente Haarlem worden aange boden. Vooral de velen, die het hebben bewonderd op de onlangs in den Kunst handel Leffelaar gehouden tentoonstelling van werken van Johan Limpers, zullen dit met genoegen vernemen. De N.Z.H. Ongunstige financierde resultaten. Aan het jaarverslag der N.Z.H. over 1945 ontleenen wij, dat de exploitatie-reke ning een nadeelig saldo aanwijst van 1.316.809.OIV2 en dat het bedrijfsverlies, na verrekening van rente, afschrijvings kosten, enz. 1.962.987.81'/2 bedraagt. De verlies- en winstrekening wijst aan een verlies van 2.007.652,65omdat ook vorige jaren nog verlies opleverden. Dit verlies wordt overgebracht naar de nieuwe rekening. Op 31 Dec. 1945 bedroeg het aantal per soneelleden 1226. Van 13 Mei 1945 af werd een tijdelijke loontoeslag van 10gege ven. De zuivering onder het personeel had tengevolge dat 17 personen ontslagen wer den, 3 werden teruggezet. Aan 110 werd een gedeelte der zoogenaamde bevrijdings gratificatie ingehouden, al dan" niet ge-1 paard gaande met inhouding van verlof dagen en het uitreiken van een betuiging van ernstige ontevredenheid'. In 32 geval len werd alleen een disciplinaire maatre gel toegepast. 10 personeelsleden -bleven uit den dienst weg wegens arrestatie van overheidswege en wegens Duitsch dienst verband en werden sindsdien door de maat schappij ontslagen. Met behulp der Canadeezen en B. S. is het gelukt alle machines die de Duitschers gestolen hadden, terug te krijgen, alsook een deel der gestolen goederen. Van de 25 gevorderde bussen zijn er 14 terugont vangen. Ds. G. Barger t In den ouderdom van 70 jaar is te Utrecht overleden ds. G. Barger. em. predikant der Ned. Herv. kerk die van 19121920 predikant-directeur is ge weest van de Chr. Ver. tot verpleging van lijders aan vallende ziekten Meer en Bosch te Heemstede en Bethesda- Sarepta te Haarlem. Ds. Barger heeft een vooraanstaande plaats ingenomen in de Prot. Chr. drankbestrijding. op een verlaging niet gerekend kan wor den. De prijs is bepaald in aanmerking genomen hetgeen de St. Hippolytusstich ting betaald heeft, welke verkoop goedge keurd is door de Prijsbeheereching. Wil Heemstede dus „Groenendaal" uit breiden, dan zal nu spoedig een beslissing moeten vallen. Concours Hippique te Heemstede Kan te Hoofddorp niet gehouden worden Voor den oorlog werd in Hoofddorp elk jaar een concours hippique gehou den. Dit paardensportfeest was altijd een groote aantrekkelijkheid en trok duizenden bezoekers. In den oorlog is het terrein evenwel vernield, terwijl ook de tribune gesloopt werd. Daarom is besloten het concours hippique dit jaar te houden op het terrein van de Heemsteedsche Sportparken, dat zich daarvoor; ook met zijn accommodatie, uitstekend leent. Als dag is bepaald Za terdag 20 Juli. Dit concours hippique te Heemstede geldt als een proef. Het is evenwel niet uitgesloten zoo werd ons gezegd dat als deze slaagt, Heemstede elk jaar deze attractie zal krijgen. Jaarverslag van de Twentsche Bank Aan het jaarverslag van de Twentsche Bank over 1945 wordt geconstateerd, dat hoe wel de veelzijdigheid van de sfeer van werk zaamheid van het bankwezen voor een groot deel van dit jaar naar meer zijden ingekrom pen en beknot was, de resultaten van het be drijf over 1945 niet onbevredigend kunnen worden genoemd. Voor f4.000.000 werd deelgenomen in het preferente kapitaal van de Maatschappij voor de financiering van het Nationaal Her stel (Herstel bank). Het pensioenfonds heeft, als een gevolg der salarisverhoogingen en verlaging van den rentevoet een groot tekort. Van de jaarwinst is f 2.000.000 in het fonds gestort, terwijl in het verdere tekort zal worden voorzien door verhooging der jaarlijksche bijdragen. Het reservefonds der .nstelling bleef on gewijzigd namelijk f 11.200.000. De winst en verliesrekening wijst een saldo aan van f2.876.587. fl.G76.587 wordt op de nieuwe rekening overgebracht, het wordt toegevoegd aan het onverdeelde winstsaldo van f 342.486 over 1944 Voor aandeelhouders blijft ter verdeeling f 1.200.000, waaruit een dividend van 3 kan worden betaald. Het visscherij-proefstation te Utrecht Dr. J. Olie Jr., directeur van het Neder- landsche Visscherij-proefstation en labo ratorium voor materialen-onderzoek te Utrecht heeft een uiteenzetting gegeven van zijn arbeidsveld. In het verloop van zijn voordracht wees spr. er op dat katoenen garens, hennep- en manilla-touw in verband met schaarsch- te moesten worden vervangen door vlas garens en vlastouw, waarvoor de inheem- sche- en Belgische vlascultuur nog mate riaal kon leveren. Vlas is echter minder bestand tegen inwerking van het water. Door toepassing van praëparaten kon dit euvel grootendeels worden ondervangen, Een lichtpuntje is echter, dat er weer een niet onbelangrijke hoeveelheid cachou aanwezig is. De voor-oorlogsche vezelsoorten voor de vervaardiging van trawlnetten zal men voorloopig nog wel moeten missen. Mét de katoenvoorziening gaat het iets beter, maar nettenzijde is nog zeer sehaarsch. Wat betreft kunstvezels mag vooral het sterke nylongaren worden genoemd, dat in Amerika wordt vervaardigd. Getracht is, hiervan eenige monsters te krijgen, dochtengevolge van de behoefte van de dameskousen-industrie in Amerika is dit nog niet gelukt. Gehoopt wordt echter binnenkort monsters uit Engeland te ont vangen. Tegen inwerking van water is dit materiaal zoo bestendig, dat het zonder eenige bewerking gebruikt kan worden. Proefstation en laboratorium houden zich ook bezig met. onderzoekingen op het gebied van gasrendement van calcium- carbide voor verlichting van de schepen, keuring van smeeroliën voor de scheeps machines, bepaling van verbrandings- warmte van steenkool, stookolie, gas- en dieselolie voor de stoommachines en mó toren. Ook de walvischvaart zal het vis scherij-proefstation ongetwijfeld nog voor nieuwe problemen plaatsen. Voor vragen op dit gebied moet men zich wenden tot het Nederlandsche Vis- scherij-Proefstation en Laboratorium voor materialenonderzoek, Maliebaan 103. te Utrecht. Nieuwe burgemeester van Leiden Met ingang van 16 Juni is benoemd tot burgemeester van Leiden. Jnr. Mr. F. H. van Hinschot. thans burgemeester van Alkmaar. Jeeps voor Bollenbedrijven^ Bij den Rijkstuinbouwconsuïen: te Lisse kunnen aanvragen worden ingediend om c-en ,,jeep" te kunnen koopen. In aanmer king komen groote bedrijven met bijv. gemengd bedrijf, waarin de jeep ook als tractor kan worden gebruikt. De Heemsteeilsclie Sportparken Heemstede heeft mooie sportparken die hun 10-jarig bestaan al achter den rug hebben. Er wordt wel eens geklaagd over de financieele lasten die daardoor op de gemeente drukken, maar een dergenen die bij de exploitatie betrokken zijn. noemde dit overdreven. Vooral in den laatslen tijd, nu er een directeur is die iqet de leiding belast is, gaat het zeer goed. Bovendien wordt bevorderd, dat Heemstede meer attracties krijgt. Zoo zal nu de volgende maand het concourshippiaue, dat vroeger een jaarlijksch succes in Hoofddorp was, in Heemstede gehouden worden. Gerekend wat, dat dit alleen aan vermakelijkheids belasting voor de gemeente een ontvangst- post zal zijn van 5000. Als de proef slaagt, kan Heemstede ook in de komende jaren op dit paarden-festijn rekenen. Het tekort op de Sportparken is 20.000 per jaar. Maar daarbij moet men beden ken, dat Gedeputeerde Staten indertijd den eisch gesteld hebben, dat de grond in 60 jaar zal worden afgelost. Als die tijd verstreken is, zijn de gronden dus onbe last eigendom van Heemstede. Het wordt dus een mooi spaarpotje, want die gron den zijn eenige tonnen waard. Bovendien krijgt Heemstede elk jaar zijn vermakelijk heidsbelasting. Ook dat worden flinke be dragen, al zijn die natuurlijk niet zoo hoog als in den tijd toen R.C.H. nog eerste klas- ser was. Om de kosten te verlichten, is nu bewerkt dat ook H.B.C. (wier terrein aan den Heerenweg in oorlogstijd vernield is) op het R.C.H.-veld speelt. De andere sportvelden zijn ook steeds bezet en goed verhuurd. Doordat nu ook de zwemvijver bij Groe nendaal en de tennisbanen in Groenen daal onder den dienst der Sportparken vallen, was het mogelijk de verdeeling van het personeel in deze wisselende sei- zoenbedrijven zoo goed mogelijk te maken. De zwemvijver' werkt nu zoo financieel voordeelig, dat de uitgaven door de in komsten geheel gedekt worden. Althans in den laatsten tijd, toen er zooveel gezwom men werd, door tekort aan zwemgelegen- heid in Haarlem. Maar ook nu is er nog veel liefhebberij voor den zwemvijver- Men weet, dat door den tijd, als de grond waarop de zweminrichting nu staat, noodig zal zijn voor de vergrooting der begraafplaatsen, een nieuwe zweminrich ting moet worden gebouwd. Men heeft daarvoor al eenige terreinen op het oog. Er was ook wel eens aan gedacht die in „Meer en Berg" onder te brengen en het - heerenhuis dan te exploiteeren als restau rant. Nu dit deel van „Meer en Berg" aan een ander verkocht is, kan dit plan niet doorgaan. Het kan nog onder oogen gezien worden om een ander .stuk van ..Meer en Berg", dat nog te koop is (men weet, dat de gemeente over dezen aankoop onder handelt) te bestemmen voor de nieuwe zweminrichting. Het is evenwel niet de bedoeling een openluchtbad te maken, zoo als men dit wel in vacantie-oorden heef'.. Heemstede moet een zweminrichting voor de Heemstedenaars hebben! Ter zijner tijd zal vermoedelijk wel overwogen worden, of het financieel mo gelijk is, een zweminrichting te maken die ook als gesloten inrichting (binnenbad) gebruikt kan worden. Er zijn verschillende systemen daarvoor in ons land. Het sy steem uit Arnhem (een los dak, dat weg geschoven kan worden) voldoet evenwel, naar deze deskundige zei, niet. Het meest practisch bleek het systeem van het Sport- fondsenbad te Haarlem. Een gecombineer de inrichting (buiten- en binnenbad) is evenwel duurder van bouw en exploitatie. Er zou nog onderzoekt moeten worden of er voldoende zwemmers in Heemstede zijn, die daarvan gebruik zouden maken. Bij de restauratieplannen van de zwem vijver bij Groenendaal is al gerekend op een verplaatsing in de toekomst. Alles is zoo gemaakt, dat het materiaal in de toe komst ook gebruikt kan worden in de nieuw te bouwen inrichting. De boottochten van „Snelverband" De boottochten welke „Snelverband" t« Haarlem organiseert voor lichamelijk ge- brekkigen, zullen dit jaar gehouden wor den op Woensdag 5 en Donderdag 6 Juni* Het doel der reis is Wormerveer. waat een warme lunch zal worden aangeboden, de tocht zelf wordt op allerlei wijze ver aangenaamd. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 31 Mei 1946 BEVALLEN28 Mei, F. L. ReinaldaBor- toli, z,; 29 Mei, C. Taudm ChabotBaronesse de Vos van Steenwijk, d.: G J. van Ruyven Bouman, z.; J. A. W. ZeepvaiWaagenaar, z.; K. Tjaima—Wienzlawski. z.: A. Boerée Tuil, d.; J. Daniëls—Hartz, 2 d.: G. W. Spie renburg—Hannenberg; C. E. Verheul—Veld man, d.; C. M. Pietersvan Uden. d.: A. C< J. Romijn—Swaarts, d.: A. Keurde Nijs, z.; 30 Mei. M. van Dokkum—B.rals, d.: E-. VierhoutBlokker, d.; G. van der Mije—van. Marsbergen, z.; M. LohmannZegwaard, z.; A. G, Ederveen—Bakker z; J. C. I. van den Hoogen—van B_ergem, z.; M, van Esveld— Ruijgrok, d.; M. H. de Graaf—Blom. 2 z.; M. Lacourt—Disselhof, z.: W. Bouckaert—Schol- lee, d.; S. de Vries—Piekema, d.; M. J. Ka mer— Derksen. z.; J. M. Krug—Steussij. z.; P. W. van BakelKornaat, z.; E. Birkhoff— Molenaars, z.; H. C. Dekker—Kroon, d: W. M.- Schneiders—Tuijten, d.; 31 Mei. M Menet—p Blokdijk, 7..; W. van der ReepEsveldt. d. OVERLEDEN: 20 Mei, H. G. Hogeboom van Buggenum, 68 j., 2e Zuilpolderstraat; A. Hulshoff—Slobbe, 76 j.. Velserstraai29 Mei, Mei, M. Kurz, 56 j„ Zijlslngel; G. T. C. Kroon, 79 j., Fabriciusstraat; A Biersteker—1 Baasdox-p. 70 j., Planetenplein; 30 Mei. A. H., 2 d., z. van A. C. J. Essenberg, Wald. Pyr- montstraat; H, Das, 79 j., Spaarne; M., 9 j,, d. van K. F. van Aalst, P. c. Hooftstraat; H. T. H„ 12 d„ z. van- J, F. C. Akersloot. Oran jestraat. GEHUWD: 31 Mei, J. F. Kramer en G. Bi Brakel; G. Stroes en E. P, T, Klabou; W. P. van Leening en M. W. Gulden,; L. F. J. van den Berg en E. P. M. Kostense; F Rusch en C W. H. Wedekind. Weerbericht REGENACHTIG Geldig tot Zondagavond. Meest zwaarbe wolkt met tijdelijk regen, meest, krach tige wind tussehen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. OFFICIEELE PUBLICATIE DISTRIBUTIE DIENST VELSEN". UITREIKING SCHOENENBONNEN. I11 het tijdvak van 3 t.m. 7 Juni a.s. zullen schoenenbonnen worden uitgereikt. Tn aan merking komen diegenen, wier nummer vaïl de Tweede Distributiestamkaart ais laatste cijfer een 6 aanwijst. Aan personen, die in Januari 1945 of later reeds een bon voor gewone of beroepsschoe nen hebben ontvangen, mag thans geen bon worden uitgereikt. De uitgereikte bonnen voor werkschoenen en noodschoeïscl blijven buiten beschouwing. Kinderen, geboren tussehen 31 Mei 1944 en 1 September 1945, die nog geen. schoenenbon hebben ontvangen, komen thans ook voor een bon in aanmerking, ook als het iaatste num mer van hun T.D. geen 6 is. Aan kinderen, geboren op 1 Septembeü 1945 of later, mag geen bon worden uirgei-eikt, ook al, is het laatste cijfer van het T.D.-num- mer een 6, Het publiek is vrij een keuze te maken, uil de bestaande bonsoorten. De verstrekking geschiedt uitsluitend tegerf inneming van bon 614 van het nieuwe inleg vel. Losse bonnen zijn ongeldig. De uitrei-' king zal geschieden aan de bewoners van IJmuiden, Velsen (Dorp) en Driehuis, ten kantore van den Dienst aan den P. J. Troel- straweg op: Maandag 3 Juni: letters A t.m. G Dinsdag 4 Juni: letters H t.m. Q Woensdag 5 Juni: letters R t.m:Z Aan de bewoners van Santpoort in een lo kaal van het Badhuis aan de Wüsleiaan op; Donderdag 6 Juni: letters A t.m. Z Aan de bewoners van Velsen (Noprd) in hefc Ontspanningslokaal van de Java-Deurenfa- briek op: Vrijdag 7 Juni: letters A t m. Z De lokalen zijn geopend van 9—12.30 en van 24 uur. Carbolineum Koolfeer Black Varnish Lysol, Creolïne Drogisterij, glas en verfhandel Joh. van Reeuwijk Willcmbeeksweg 22 Tel 5371 TE KOOP: WOONHUIS gelegen Velserduinweg. Te bevr. P. Bleeker, Brederood- scheweg 62, Santpoort. Te koop gevraagd: Santpoort GROOT VRIJSTAAND WOONHUIS Brieven IJ °150 bureau van dit blad. NET MEISJE gevraagd. Bioemstraat 26. FLINK MEISJE gevraagd voor de huish. Wed. Bobel- dijk, Bloemstr. 3, IJm. IN RUIL AGB. 12 luiers v. één 2-pers. -laken met 2 sloopen. Adr. te bevr. J. v. Heemskerkstr. 35, na 6 uur. WIE RUILT h. br. m. sch. m. 27 voor 1. m. 28 of 29? Na 6 uur. Eendrachtstr. 4, Vel sen N. RUILEN 1 pr. heerensch. rn. 42 voor m eis j esse h. lage hak m. 39-40. v., Speykstraat 2, IJm. O. RUILEN' woning Leeuwe riklaan 15, 2 kamers keuken, 3 slaapk., flinke tuin, huur f 5 voor woning omtr, Kenn.laan huur tot plm. f 6. RUILEN 1 nw. binnen- en buitenband 28 x V/2 v. een net gedr. h. costuum m. 52 of wat ondergoed. IJm. str. weg 46, IJm. O. 2 nw. bl. overalls m. 48 TE RUILEN voor een bruine lange broek of coupon daar voor. Moeken, Trompstraat 41, na 7 uur. WIE RUILT mijn mod. woning te Santp. aan ver keersweg voor woning te Driehuis. Zeeweg. Br. L 556 bur. v. d. blad. RUILEN rose babyjasje m. mutsje en wantjes v. licht bl. of jaegerwol. Br. L 557 bur. v. d. blad. Te koop gevr. een in pr. st. z. TUINPARASOL. Br. L 558 bureau v. d. blad. Te koop gevr. WANDEL WAGENTJE. Geelvinkstr. 21 TE KOOP closet m. 2 re servoirs en pijpen, v. wasch- tafel, 2 schoorst.mantels (marmer). 10 kg gebr. epij kers en ijz. balken. Zeew. 184 TE KOOP j. sch. m. 40, fietsstoeltje, paardehaar zeef klok, bloempot, vazen en waschkelel. Zeeweg 184.- TE KOOP AGB dames- sportmantel kl. m. prijs f 20. Tazantenlaan 47, IJm. O. Te koop 2 ZONNESCHER MEN, 1.80 M. breed. Tromp straat 35. Te koop KLOK f 50, m.- jurk lengte 90 cm. f 10, beige velourshoed f 10, bridgetafel f 10, gasovenfje f 15. Meeu wenlaan 5, IJm. O. Te koop agb. zw. zijden JURK 1. mouw m. 42 z.g.a.n. W. Barendszstraat 11, IJm. TE KOOP witte leghorns en' Red Isl. hennen, 3 nmd. oud Te bevr. Willebrordstr* 8, IJm. O. TE KOOP houl kinderle dikant, leer fietsstoeltje en kinderjurkje lft. 6-7 j. Eiken straat 18, IJm. O. TE KOOP een practiscK cylinder schrijfbureau, waar aan veel eikenhout, zeer ge schikt b.v. voor werkkeet; een groote waschtafel met marmeren blad en dito op stand. Verloren v. Themaat- laan 2, Velsen. Tel. 4455. Wegens plaatsgebrek te kV agb. modern BANKSTEL eni een rookstoel. Bloems'.r. 26. EN FIETSBONNEN DAN NAAR

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 7