Franco vormt indirect vredesgevaar De Kabinetsvorming De Fransche verkiezingen 60e Jaargang Tfo. 18344 1 I "j *|P jf ITT* /T 4" Maandag 3 Juni 1046 Bureaux: Kennemerlaan 154. 1 III li i IJ X ^h, iff* ImX X J X A L Uitgave van de Stichting IJmuiden - Telefoon 5437 .^T ,B Voorlichting te Haarlem. w ff Q, Kennesner Edstae van Haarlems Dagblad Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Abonnementen, p week 31 ct. Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooiu oer kwartaal f4 De sub-commissie van den Veiligheidsraad doet uitspraak De subcommissie die de Veiligheids raad tijdens de behandeling van het door Polen geopperde Spaansche pro bleem instelde en die tot taak^jiad aan de hand van rapporten en onderzoe kingen vast te stellen, of het regiem Franco een gevaar voor den internatio nalen vrede vormt en zoo ja, welke maatregelen door de U.N.O. moeten worden genomen, heeft op den vastge- s^Men datum van 1 Juni rapport uit gebracht, Het resultaat van de nas£>o- x. ,0_ji cii mxormaties is, dat de com missie aandringt op het verbreken der diplomatieke betrekkingen met Franco- Spanje door alle leden van de U.N.O. De commissie is tot de overtuiging' gekomen dat de regeering van Franco een situatie schept die een potentieele bedreiging vormt voor een internatio nalen vrede en die het handhaven van den internationalen vrede wellicht in gevaar brengt, zooals bedoeld in artikel 34 van het Handvest der Vereenigde Volken. De subcommissie zegt verder: „Indien tot tevredenheid van de alge- meene vergadering van de Vereenigde Volken is aangetoond dat alle volgènde voorwaarden zijn vervuld, n.l. het al treden van de regeering-Franco, poli tieke amnestie, terugkeer van verban nen Spanjaarden, vrijheid van politieke vergadering en vereenigïng en druk pers en vrije openbare verkiezingen, dan stelt de subcommissie voor dat de Vereenigde Volken in overweging ne men een vrijelijk gekozen Spaansche regeering tot het lidmaatschan van de Vereenigde Volken toe te laten." Het rapport verklaart voorts, het ge tal mannen onder de wapenen in Spanje is veel grooter dan verwacht mag wor den in een vredelievend en niet-agres- sief land. Voorts schijnen de bewegingen aan de Fransche grens er op te duiden dat Spanje een conflict mogelijk acht. Het is echter juist een wezenlijk be standdeel van een militaire dictatuur om groote legers op de been te hou den met het doel interne oppositie den Bananen voor kinderen Voor kinderen, geboren in 1942 of later, worden 500 gram bananen be schikbaar gesteld. De aflevering zal plaats hebben naar gelang de bananen geïmporteerd worden, waarmede waar schijnlijk geruime tijd gemoeid zal zijn. Men dient alvast bon 822 der bonkaart KD of KE 606 bij een détaillist in groente en/of fruit in te leveren en wel uiterlijk op 8 Juni a.s. Er komt haring genoeg Allerwege verwacht men in visscherij- kringen groote haringvangsten De ruime aanvoeren door de Katwijksche en Vlaar- dïngsche vloot bevestigen reeds deze ver wachting. Teneinde een juiste verwerking aan boord, die aan de kwaliteit ten goe de komt, te waarborgen, heeft het be drijfschap voTor visscherijproducten bij verordening bepaald, dat: de schepen met niet meer dan 60 netten, eventueel met soorten te noemen, ter haringvangst mo gen uitvaren. Hierdoor wordt het vang- apparaat eenigszins beperkt, doch deze maatregel zal geen noemenswaardigen in vloed hebben op de voorziening van ons land. Er komt haring genoeg! Havenstakingen duren voort In een tweetal vergaderingen van de E.V.C. te Amsterdam en Rotterdam heb ben meer dan 10.000 stakende zeelieden en havenarbeiders met meerderheid van stemmen besloten, de staking onvermin derde te laten voortduren. Volgens de E.V.C. „kwam in deze vergaderingen dui delijk de ontstemming tot uitdrukking, die er bij de betrokkenen bestaat over de twijfelachtige houding weLke de regee ring in dit conflict inneemt". Groote bloemen tentoonstelling te Haarlem Einde September. Te Haarlem wordt van 12 tot 14 Sep tember van dit jaar een groote dahlia tentoonstelling gehouden, die georgani seerd wordt door de Nederlandsche Dahlia vereeniging. Bloembollencultuur en de Maatschappij voor Tuinbouw- en Plant kunde. Alle zalen van het Gemeentelijk Concertgebouw zijn daarvoor gehuurd. T. A. C. Schoevers f Door een noodlottig ongeval te Ede kwam de heer T. A. C. Schoevers, plaats vervangend hoofd van den Plantenziekte- kundïgen Dienst om het leven. De over ledene stond bekend om zijn uitgebreide kennis op Phytopathologisch gebied, be kleedde tal van vooraanstaande functies, was redacteur en hoofdredacteur van de partementale tijdschriften, vertegenwoor digde de regeering meermalen op buïten- landsche congressen en zou op 't Colorado kevercongres te Brussel op 4 Juni het departement vertegenwoordigen. kop in te drukken. Dat er twee rlvali- seerende Spaansche regeeringen be staan is op zichzelf reeds een bedreiging voor den vrede, daar er dus steeds de mogelijkheid van een burgeroorlog be staat, evenals de mogelijkheid van in terventie door andere mogendheden. De subcommissie verklaart echter dat er geen vredebreuk of een daad van agres sie heeft plaats gevonden en dat zij daarom den Vereenigde Volken geen dwangmaatregelen kan voorstellen. Nadat de kabinetsformateur vorige week den voorzitter van de kamerfrac tie van de Katholieke Volkspartij ont vangen had, zou hij heden den voor zitter van de kamerfractie van de Partij van den Arbeid ontvangen. Het ligt in zijn voornemen, in den loop van deze week ter bespreking van het door hem ontworpen regeering; program met de voorzitters van andere fracties contact op te nemen. Kolen voor werkplaatsen In het tijdvak van 4 t.m. 15 Juni a.s. is er nog eenmaal gelegenheid voor het aan vragen van vaste brandstoffen voor in stellingen, kantoren, werkplaatsen enz. Het hiervoor te bezigen formulier MD 393 05 kan bij den plaatselijken distributie- dienst worden afgehaald. Hedenmorgen vroeg werd de eerste electrische trein te Zandvoort, die reed na de herstelling van het door de Duit se hers vernielde baanvak Overveen— Zandvoort, hartelijk begroet, als een be wijs, dat men in de badplaats verheugd is over deze verkeersverbetering. De burgemeester, de heer H. van Alphen, verwelkomde de passagiers. Hij bood na mens de gemeente aan het treinpersoneel een enveloppe met inhoud. Hij hield een korte tocfepraak waarin hij er op wees dal de laatste treinen steeds menschen brachten die Zandvoort sloopten en hoople, dat allen die nu komen, willen medewerken aan den opbouw van het nieuwe Zandvoort. Ook de bewoners van Plan-Noord hadden voor het treinpersoneel een 'ver rassing. Zandvoort hoopt nu op mooi weer en veel bezoekers! Namens de directie der Ned. Spoorwe gen dankte de heer Steenwinkel voor de hartelijke ontvangst. Gisteren heeft het Fransche volk op nieuw zijn stem uitgebracht over de sa menstelling' van de volksvertegenwoor diging, nadat het door het verwerpen der nieuwe grondwet zijn keuze van October j.l. had herroepen. De uitslag van de verkiezingen hebben een niet onbelangrijke winst opgeleverd voor de vooruitstrevende katholieke Gaullisten, Volgens A.N.P. heeft de katholieke partij M.R.P. 14 zetels gewonnen; de socialisten verloren 14 zetels, de com munisten verloren 1 zetel, de rechtsche groepen wonnen 4 zetels. Zoowel het orgaan der M.R.P., Aube, en het orgaan der Communistische partij, Humanité maken aanspraak op de overwinning in de verkiezingen, van gisteren. Met voorbijgaan van het verlies van een zetel noemt de communistische Humanité de uitslagen een mislukking van het anti-communistische offensief der krachten der reactie. Het schrijft het verlies der socialisten toe aan het feit, dat deze een partij hebben willen Dagorder van Poolsch ban neling-generaal In een dagorder tot zijn troepen, waarin het aanstaande vertrek naar Engeland wordt aangekondigd, heeft de bevelhebber van het Poolsche leger corps in Italië, generaal Anders, ge zegd: „De bedoeling is, soldaten, pilo ten en marinemannen voor te bereiden op nieuwe werkzaamheden in het bur gerleven en vestiging op de Britsche eilanden en in overzeesche gebieden. Een nauwkeurig te rade gaan bij mijn geweten en het realistisch beschouwen van de politieke situatie hebben mij er toe gebracht dit gewichtige besluit, dit eenzijdige besluit van de Britsche re geering. te aanvaarden. Wij zullen den Italiaanschen grond verlaten en naar de Britsche eilanden gaan. en morgen, langs een nog onbekenden weg, naar Polen. Wij zuilen gaan naar het Polen, waar wij voor gestreden hebben en dat geen Pool zich kan voorstellen zonder Hemberg en Wilna. Niemand kan ons van deze historische zending afhou den. Onze taak is nog niet ten einde gebracht." vormen van alle vereenigde arbeiders. Andere waarnemers zijn echter van meening, dat de socialisten nog meer stemmen zouden hebben verloren, in dien zij aan den vooravond der verkie zingen hun fundamenteele verschillen met de opvatting der communisten over democratie en buitenlandsche politiek niet hadden uiteengezet. Peron gaat Argentinië hervormen Generaal Peron zal Dinsdag a.s. het Argenlijnsche presidentschap van Far- rell overnemen en zoodoende voor een tijdperk van 6 jaar de leider worden van een volk van 14 millioen menschen. Peron werd in Februari, als candidaat van de Argentijnse^ partij van den arbeid, tot president gekozen, Hij heeft een revolutionnair plan op het oog, waarbij groote landgoederen verdeeld en „aan hen die ervoor werken" gegeven zullen worden. Tevens zullen honderden ondernemingen genationaliseerd wor den. Naar verluidt, zal een Argentijn- sche arbeider, die volgens zeggen geen administratieve ervaring heeft, hem bij de uitvoering van dit plan behulpzaam zijn. Deze voormalige leider van de vak- vereeniging van arbeiders in de glas industrieën José Maria Freiren zal, naar men meent te weten, de belang rijke portefeuille van arbeid in het nieuwe kabinet krijgen. De raadsverkiezingen te Haarlem Deelneming: van de oude S.D.A.P.? Bekend is dat er hier te lande pogingen worden aangewend om de oude S.D.A.P, weder op te richten. De landelijke verga dering te Amersfoort, die daarover zal beslissen, is uitgesteld van 9 tot 16 Juni. A.s. Zondag heeft evenwel een voorloo- pige bijeenkomst plaats, die zich zal uit spreken over het deelnemen aan de aan staande raadsverkiezingen in het eind van Juli. De candidaatstelling is reeds op 11 Juni. Wij vernemen dat er kans is, dat te Haarlem met een lijst zal worden uitge komen. Het woord is aan de Boufflers: Wat men vermoedt grijpt dikwijls erger aan dan ioat men ondervindt. De kruisweg der kindercu Gedurende de afgeloopen vijf maan den is een tienduizendtal kinderen, die door de Duïtschers uit bezette gebieden waren geroofd, door de daartoe aange wezen speur-teams van de Unrra op gespoord. Thans zijn zes van deze speur-teams, elk uit vijftien personen of minder bestaande, in deAmerikaan- sche, Britsche en Fransche zóne aan het werk. De leden van deze teams beheer- schen vele talen. Immers, het herken nen van een of ander eigenaardig woord, door de veelal verduitsche kin deren gesproken, kan een duidelijke aanwijzing zijn naar de identiteit van het kind. De kinderen doen afschuw wekkende verhalen over de mishande lingen, inspuitingen en andere „proef nemingen". welke zij te verduren heb ben gehad. Sommigen waren naar spe ciale opleidingsinstituten voor de S.S. lieden gestuurd. De geïdentificeerde kinderen worden nu in een van de twintig Unrra-kinder- centra ondei-gebracht, totdat zij aan h m ouders, verwanten of de regeering i hun land van herkomst teruggegeven kunnen worden, Indonesiërs zullen UNO te hulp roepen BATAVIA, 3 Juni (ANP-Aneta) Hel republikeinsche persbureau Antara brengt een bericht over een door Sjahrir aan een correspondent van United Press verleend interview. Sjahrir zou hierbij verklaard hebben, dat hei: geheele Indonesische ka binet hem op het stuk van de onafhanke lijkheid van Indonesië ondersteunt. Volgens Antara heeft Sjahrir verder nog het volgende verklaard: „De houding van de Nederlanders in. deze kwestie is negatief. De manier waar op zij handelen, doet ons ten aanzien van, hen twijfelen, Wij hebben meer vertrou wen in de Britten dan in de Nederlanders, omdat de Britten ons niet aanvallen. Dit alles is de reden, dat tot de Vereenigde Naties een verzoek zal worden gericht om te intervenieeren, indien de Neder landers het verzoek van Indonesië om on afhankelijkheid zouden afwijzen". Nederland: industrieland Daar Nederland in West-Europa een van de weinige landen zal zijn, waar de bevolking in de komende jaren nog zal toenemen, moet ons land hieruit de noo- dige consequenties weten te trekken. Hierop kwam het betoog van den heer E. D, M. Koning neer, toen hij een aan tal journal i.- ten iets meer vertelde over de industrialisatie van Nederland. De landbouw, de veeteelt en de han del in ons land zijn aan hun maximum toe, wat betreft de opneming van werk krachten, alleen de industrie zal de be volkingsaanwas in de komende jaren kunnen opvangen. Dat dit ook zoo ge makkelijk niet zal zijn, bewees de heer Koning met de opmerking, dat vele landen, die vroeger een export-gebied voor ons land vormden, thans eigen in dustrieën bezitten. Wij moeten, zoo zeide hij, ons toeleggen op die produc ten. waar deze landen nog niet aan toe zijn: precisie-machines, optitche instru menten etc. Hierbij zal rekening moe ten worden gehouden met de toenemen de Amerikaansche concurrentie, Om nu de industrie op een wetenschappelijk en technisch hooger peil te bi-engen, achtte de heer Koning ae opvoering van het technisch onderwijs, het research-werk en een grootere voorlichting van het publiek op technisch gebied een drin gende noodzaak. Weer Nederlalidsche fondsen op de New-Yorksclie beurs? Emil Schramm, de president van de New-Yorksche effectenbeurs, heeft in een interview met een financieelen me dewerker van het A.N.P. verklaard, dat het zeer wenschelijk is, dat Nederland sche fondsen op de New Yorksche ef fectenbeurs genoteerd worden. De vraag is evenwel of de Nederlanders bereid zijn de regelen en voorwaarden te aanvaarden, welke daarvoor gelden. Wat dit betreft zal zich spoedig de ge legenheid voordoen een nieuwe proce dure voor de noteering, zoowel van Amerikaansche als van buitenlandsche fondsen, te bestudeeren. Deze proce dure zou. wanneer zij van kracht zou worden, tot de zekere hoogte de intro ductie van fondsen kunnen vergemak kelijken. Ten aanzien van de hervatting van den handel in Amerikaansche fondsen op de Amsterdamsche effectenbeurs is Schramm van meening, dat het openen van vrije markten inderdaad van bui tengewoon belang is, speciaal in ver band met de verwachte liauidatie vati Amerikaansche fondsen door Neder landsche houders.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1