IJmuider Courant jodl klapt uit het hoofdkwartier Tegenvoorstellen van Sjahrir De weg naar den vrede is lang en moeilijk COe Jaargang No. 18345 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem- Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecreboom Dinsdag 4 Juni 1940 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p week 31 et. per kwartaal f 4. Vreeselijke scène met Hitier Maandagmiddag is de verdediging van Sauckel te Neurenberg tot een eind gekomen, waarna zijn plaats werd in genomen door generaal Jodl. de verbe ten militair, die het duel met de aan klagers begon door zich te beroemen op het feit, dat het soldatenberoep hem in het bloed zat. Hij zeide, dat hij zijn eed op den Führer volkomen gerechtvaar digd achtte nadat de volksstemming „als hoogste wet" Hitier gekozen had. Jodl deed een uitvoerig en interes sant verhaal over de toestanden in het hoofdkwartier, dat volgens hem „het midden hield tusschen een klooster en een gevangenis". Het was omgeven door prikkeldraadlinies en ontelbare wacht posten bewaakten de toegangen. Het „Heilige der heiligen", waar Hitier ver blijf hield, kon zelfs door de leden van den staf niet worden betreden. Overi gens waren ook deze stafofficieren ge heel van de buitenwereld afgesloten en Jodl zelf moest het nieuws over nieuwe wapens, waarmede de vijand werkte, vernemen uit geïllustreerde Amerikaan- sche en Engelsche tijdschriften. Het leven In bet hoofdkwartier was volgens Jodi een waar martelaarsbe- staan. Hij riep tenslotte luide uit, dat hij een van de weinige officieren was geweest die het gewaagd hadden, open lijk en krachtig tegen Hitiers plannen te protesteeren. „Ik heb dat gedaan in bewoordingen", aldus Jodl. „die den toehoorders een catastrophe deed wee- zen". Hij herinnerde in dit verband nog eens aan zijn botsing met Hitler in 1942 te Winnitza, waar „een vreeselijke scène" ontstond. „Nooit van mijn leven heb ik een mensch in een dergelijke woede-uitbarsting gezien", zoo beschreef Jodl de gebeurtenis, die het gevolg was van de protesten van den generaal tegen de militaire plannen van Hitler in de Sovjet-Unie. Sinds dat tijdstip was het uit met de vriendschap en Hitier weigerde voort aan met Jodl samen te eten. terwijl hij hem meermalen dreigde dat hij hem door von Paulus zou vervangen, zoodra deze met Stalingrad „fertig" zou zijn. Von Paulus kwam echter nooit „fertig" en Jodl, die niets liever zou hebben ge daan dan zijn plaats in het hoofdkwar tier verwisselen met een post aan het front, bleef in het „gevangenis-kloos ter", om in 1943 een nieuwe groote bot sing te krijgen met den Führer, toen hij hem rapporteerde dat de straten van Rome bezaaid waren met weggeworpen partij-insignes en dat het fascisme dood was. Hitier barstte in woede uit en schreeuwde, dat „zulke onzinnigheden alleen maar door een officier konden worden geopperd". De goede genius. Jodl beweerde voorts in zijn verdere verzet tegen Hitiers plannen enkele malen succes te hebben gehad onder meer door hem af te brengen van het plan de Geneefsche conventie op te zeg gen. Hij betoogde ook vaak vijandelijke inbreuken op het volkenrecht voor Hitier verzwegen te hebben, teneinde te voorkomen dat de Führer tot nieuwe excessen verviel. „Helaas viel er niet veel voor Hitler te verbergen", zeide Jodl, „want hij be schikte over veelzijdige bronnen. Ware dit wel mogelijk geweest, dan zou ont zaggelijk veel onheil voorkomen heb ben kunnen worden". Evenmin was er kans op terzijde schuiven van het re giem, zoo betoogde Jodl voorts. „Getui ge Gïsevius sprak over de putsch als over handenwasschen, maar het beste bewijs voor de onmogelijkheid daarvan was 20 Juli 1944. Toen kon niemand meer op overwinning hopen en toch was er geen soldaat, geen arbeider en geen beambte die zich verhief. Om dit regiem omver te werpen zou een geweldige re volutie noodig zijn geweest met de ge- heele arbeiderswereld en weermacht achter zich. „Hoe men naar buiten oor log kan voeren en naar binnen zulke revolutie kan doorvoeren weet ik niet, dat kunnen slechts genieën weten, die in Zwitserland leven". Scherpe verwij ten richtte Jodl tot de mannen, die eerst Hitler in het zadel hebben geholpen en toen het misliep van de militairen mui terij eisohten. De verkiezingen in Italië De eerste verkiezingen in Italië in een kwarteeuw tijds zijn zonder incidenten verloopen. Van Zondagmorgen tot Maan dagmiddag twaalf uur, de tijd, waarin de stembureaux open warep., is druk gestemd, in sommige districten tot 90 procent. Tegen Dinsdagmiddag zullen waarschijnlijk de eerste resultaten voor de parlementsver kiezingen bekend worden gemaakt, doch het referendum monarchierepubliek zal niet eerder bekend worden voordat het totaal-generaal vast staat. Naar de minis ter-president De Gaspari meent, zullen de uitslagen voor parlement en referendum elkaar niet dekken. Het is best mogelijk, dat voor het parlement veel meer repu- keinsche stemmen zijn uitgebracht, dan voor het referendum, Het historisch in stinct en de sociale structuur weerspiege len zich in het constitutioneele referen dum. waarbij het laatste woord niet ge sproken wordt door de partijen, aldus De Gasper i. Eerste uitslagen. Volgens de eerste uitslagen voor de con- stitueerende vergadering die alsnog van de Italiaansche verkiezingen bekend zijn. hebben de Christelijke Democraten (Ka tholieken) de leiding met 2.862.800 stem men. Hierna volgen de socialisten met j .615.350 en de communisten met 1.565.450 Weer Luilak markt te Haarlem Nu de belemmeringen van den bezetter met hem zijn verdwenen, zal de traditio- neele Haarlemsehe bloemenmarkt, de „Lui lakmarkt" weder in eere worden hersteld. Op Vrijdag 7 Juni te 17.00 uur zal de markt, die gehouden wordt aan den Kam per-, Gasthuis- en Raamsingel beginnen; zij zal geopend blijven tot Zaterdagmorgen Lt. Hoeben omgekomen Dezer dagen kwam door ten verkeers ongeval te Bloemendaal om het leven de heer J. A. A. Hoeben, luilenan't-admi- nisLrateur van de op „Wildhoef" geleger de troepenonderdeelen. De overledene was een bekende figuur in Haarlem's sportwereld, o.m. verde digde hij het doel van de voetbalclub „Haarlem". Het stoffelijk overschot zal Donderdag a.s. met militaire eer op de Alg. Be graafplaats aan te Kleverlaan te Haar lem ter aarde worden besteld. Wedstrijd voor jonge schilders Ter voldoenir de beschikkir stemmen. De Romeinsche bladen leveren wijlen den heer' w. F. Willink nog geen commentaar, maar het orgaan - - - der Christelijke Democraten, „II Populo", schrijft, hoewel het nog „te vroeg is voor commentaar", met voldoening' op te mer ken. dat ,,de groepeering der krachten in Italië evenwichtiger blijkt te zijn dan in Frankrijk en men daardoor een groote stabiliteit in de regeerïng en wetgevende vergadering kan voorzien." heeft het bestuur van „Ai/tl et Amicitiae" besloten een wedstrjjd te doen plaats vin den, die tot doel heeft de ondersteuning van eugdige Nederlanösche kunstenaars en kunstenaressen in hun studie. Nederlanders tol 35 jaar kunnen aan deze wedstrijd deel nemen met een schilderij in olieverf naar een vrij onderwerp. De ïnzendingstermijn, loopt van 14—17 Augustus. De hoofdprijs i* een bedrag van 500 gulden. In de kassen te Blokker (X.H.) staan de druiven er goed voor en men is thans druk bezig- met liet „krenten", dat is het uitdunnen der druiventrossen. Een drni- venkrentster aan liet werk. (P) In welingelichte kringen te Batavia wordt volgens A.N.P.-Anela verwacht, dat Sjahrir vanmiddag met tegenvoor stellen naar Batavia zal terugkeeren. Men neemt in deze kringen aan, dat deze voorstellen in hoofdzaak zullen behelzen den eisch, dat de republiek Indonesia geen autonome staal, binnen het kader van het koninkrijk zal zijn, doch eerder een onafhankelijke staal, welke aanvan kelijk met het koninkrijk door een ver drag zal zijn verbonden. De erkenning van het de facto gezag over Sumatra zal waarschijnlijk eveneens deel uitmaken van de in het tegenvoorstel vervatte eischen. In republikeinsche kringen wordt ver klaard, "dat dit of een daarop zeer ge lijkend schema in tegenwoordigheid van Sir Archibald Clark Kerr tusschen van Mook en Sjahrir te Batavia in het laat- 111 Ernstig woord van Pius XII Paus Pius XII heeft voor het college van kardinalen een rede gehouden, die tevens werd uitgezonden door radio Vaticaan. U-n. Press meldt daarover: „Onze gedachten gaan terug naar een jaar geleden, toen de oorlog juist ten ein de was." aldus de Paus. „In de harten van alle menschen leefde toen groote hoop, doch thans beseffen wij dat wij er goed aan gedaan hebben de wereld toen te waar schuwen. De weg naar den werkelijken vrede is lang en moeilijk. Wij hebben den indruk dat die vrede op het oogenblik verder en verder terugwijkt. De papieren en de documenten zijn opgestapeld op de conferentietafels, maar de moeilijkheden nemen nog steeds toe voor de staatslieden der wereld. Geen waarlijke vooruitgang naar den werkelijken vrede kan gemaakt worden totdal de bedreiging van geweld en politieken en economischen druk van ons weggenomen is. Onevenwichtigheid vergiftigt de internationale betrekkingen." „Het is de taak van de kerk", aldus ver volgde de Paus. „om een ieder geduld en rechtvaardigheid te leeren. Als de krach ten van het atheïsme trachten alle moreele wetten te verbreken, moet de kerk haar taak vervullen." Zullen de communisten in oppositie gaan? De partij van generaal de Gaulle, de M.R.P., die de massa der Fransche ka tholieken achter zich heeft, is met een zetelaantal van 162 thans de grootste afzonderlijke partij in de volksvertegen woordiging geworden en deze comeback heeft haar het recht gegeven, de Fran sche regeering te leiden. Het valt daar om te verwachten dat een van haar lei ders. wellicht George Bidault, hoofd van de nieuwe Fransclie regeering zal wor den. De veronderstelling dat generaal de Gaulle zou besluiten, weer in het politieke leven terug te keeren en op nieuw een rol te aanvaarden in de re geering, werd in Parijs wel geuit doch geen enkele aanwijzing duidt er op dat deze veronderstelling eenigen grond heeft. Generaal de Gaulle heeft zich niet voor een candidatuur beschikbaar gesteld en kan dus volgens de wet geen deel van de regeering uitmaken. Wat de komende nieuwe regeering van Frankrijk betreft, verondei;stelt United Press dat deze noodzakelijk een coalitie-regeering moet zijn. daar de so cialisten ongetwijfeld zouden stemmen tegen een uitsluiting van de communis ten. ondanks de vele bittere woorden die gedurende de verkiezingscampagne tusschen. deze beide groepen gevallen zijn. De mogelijkheid is echter niet ge heel uitgesloten, dat de communisten uit eigen beweging zouden besluiten in op positie te gaan. De uitslagen der verkiezingen buiten het Fransche moederland hebben geen noemenswaardige wijzigingen in de ver houdingen gebracht. Met de resultaten van Algiers, Tunis en Marokko inbe grepen. is de zetelverdeeling volgens ANP de volgende: MRP 162 zetels met een winst van 14 Communisten 149 zetels met een ver lies van 6 Socialisten 122 zetels met een verlies van 15 Radicalen 40 ze tels met een winst van 1. I Volgens Felix Gouin, de leider der Socialistische Partij SFIO en momenteel hoofd van de regeering, is de SFIO het eens met de structuur der volksverte genwoordiging volgens het twee-ka mersstelsel. doch onder voorwaarde dal de bijkomende kamer zich alleen zou bezig houden met het onderzoeken van wetsontwerpen die door de andere ka mer zijn aangenomen en met het deel nemen aan het kiezen van een president der republiek. Kalinin overleden Radio Moskou heeft medegedeeld, dat Miohajl Iwanowïtej Kalinin, oud-voor zitter van den oppersten raad der Sow- jet-Unie, Is overleden. Kalinin behoort tot de oude revolu- tionnairen. Hij werd voor de proletari sche revolutie verscheidene malen ver oordeeld en o.m. naar Siberië verbannen. Hij was de zoon van een boer uit het gewest, dat toentertijd Twjer heette en is geboren in 1875. ste stadium der besprekingen is aange roerd, waarna van Mook her, aan de Ne-* derlandsche regeering heeft overgelegd, welke, aldus deze republikeinsche bron, daarmee niet accoord heeft willen gaan. Betreffende het republikeinsche kabi net te Batavia verwacht men in republi keinsche kringen, dat, behalve de dri; kabinetswijzigingen, die door Sjahrir zijn. aangekondigd, nog eenige mutatie-, te Djogjakarta zijn besproken. Waarschijn lijk zal Mohammed Natsir, de minister van voorlichting, in zijn functie worden hersteld. Wellicht zullen nog eenige por tefeuilles op andere wijze worden ver deeld. Naar men verwacht, zal het nieuwe kabinet worden gevormd uit leden van de vier grootste partijen: da socialistische partij van Sjahrir, de P.N.I., de Masjoemi en de P B I. Vooral de laat ste partij in het huidige kabinet slechts vertegenwoordigd door een onderininis- ter lijkt in het binnenland belangrijk gegroeid te zijn. Men verwacht geen: communist in het nieuwe kabinet. Nieuw oorlogspantser legen scherven In een eventueelen toekomstigen oorlyg zullen de Amerikaansche soldaten mis schien een pantseruniform van nylon cn aluminium dragen. Deskundigen van het leger werken op het oogenblik aan zulk een pantseruniform. dal gelijkenis zou ver tonnen met de kleeding die gedurende de laatste maanden van den oorlog het aan tal doodelijke verliezen bij Je luchtmacht beperkt heeft. Het bestaat uit dunne platen aluminium die met nylon bekleed zijn. De soldaat wordt op deze wijze bescherm 1 tegen granaatscherven. Een granaat of kogel wordt er echter niet in zijn loop door gestuit. Granaatscherven zijn echter verantwoordelijk voor het grootste deel der verliezen in een veldslag. (U.P Voedselpremie op politieke actie In Berlijn, waar de voedselpositie min stens even nijpend is als in de andere groote Duitsche steden, heeft zich volgens Un. Press het ongelooflijke feit voorgedaan dat bezoekers van vergaderingen, waar gepleit werd voor de fusie tusschen com— munïsllsche en socialistische partijen, een voedselpakket cadeau kregen, waarvan de herkomst niet kon worden vastgesteld. Tn den geallieerden bestuursraad voor Berlijn wilde de Russische afgevaardigde zijn stem niet geven aan een verbod van deze uitreikingen, zoodat niet kon worden ingegrepen. De kwestie is thans voorge legd aan de voedselcommissie der vier mogendheden. De Antonescu's terechtgesteld De Britsche Nieuwsdienst in Duitsch- land. die radio Boekarest aannaait, meldt, dat maar; chalk Jon Antonescu, de voormalige dictator van Roemenie en Mihail Antonescu. Constantin JasiUU en Georges Alexianu, nadat hun giaue verzoeken door koning Michael op ad vies van de regeering afgewezen wer den. gisteravond terechtgesteld zijn. Voorts zijn de doodvonnissen van gene raal Constantin Pantazi voormalig mi nister van oorlog, Radu Lecca, voorma- 'i<* directeur voor Joodsche aangelegen heden, en Eugen Cristescu m levens lange gevangenisstraffen veranderd.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1