eenige nette Jonge Dames Luidsprekers le Heeren Kapper 2e Heeren Kapper Nieuwe Glasdistributieregeling P. G. v. Lieshout Frankrijk heeft immigranten noodig De uitputting van Frankrijk door depor tatie en geboorte-tekort heeft de groote behoefte aan werkkrachten, die voor den oorlog reeds bestond, aanmerkelijk ver groot en de zware taken, die de weder opbouw der verwoeste streken en het herstel van den landbouw den Fransch- man opleggen zullen niet kunnen worden uitgevoerd zonder behulp van vreemde werkkrachten. In den landbouw is die behoefte, zooals vroeger, het grootst. Hoewel Frankrijk op het oogenblik groote aantallen krijgsge vangenen aan het werk heeft, kan het voor bepaalde categorieën practisch iederen buitenlander die zich daarvoor aanbiedt, plaatsen. Deze categorieën zijn: landarbeider, koehoeder, kaasmaker, her der en melker. Bovendien kunnen buitenlandsche fa milies boerderijen huren in bepaalde stre ken tegen zeer aantrekkelijke voorwaar den. Ook in den boschbouw is een groot ge brek aan werkkrachten, vooral voor hen die gespecialiseerd zijn in werkzaamhe den in het gebergte. Als dïeptemijnwerker kan iedere vreem deling onmiddellijk in Frankrijk aan het werk. Voor industrie-arbeiders, technici, kan toorbedienden en architecten is immigra tie verboden, daar de behoefte aan deze werkkrachten kan worden voorzien uit den voorraad autochtone vakmenschen, wien geen concurrentie mag worden aan gedaan. Verder geldt voor allen, die wel in aanmerking komen, dat vrijgezellen en geheele families de voorkeur hebben, daar het zenden van loonoverschotten naar fa milieleden in het vaderland op groote moeilijkheden stuit. Gisting in de Partij v. d. Arbeid De Nat. Rott. Crt. heeft een beschouwing uit soc.-dem. kring over de Partij van den Arbeid gepubliceerd. In dit stuk wordt ge zegd, dat van de georganiseerde leden der S-D.A P zeker niet meer dan tweederde naar de nieuwe partij is overgegaan. In de P. v d. A. staat men voor groote tegen stellingen. Er zijn bezwaren tegen de tac tiek. zoowel bij de links als rechts ge richte S.D.A.P.'ers. Het eerste bezwaar is de overhaaste op heffing van de partij. Ook ziet men met leede oogen, dat vele personen, die vroe ger niets van de S.D.A.P. wilden weten, nu in de nieuwe partij een groote rol spe len en dat de nieuwe Tweede Kamerfractie voor meer dan een derde bestaat uit lie den, die niet uit de oude partij afkomstig zijn". Een tweede bezwaar is gericht tegen de wijze, waarop de partijleiding solliciteert naar samenwerking met de Katholieken, waarbij zij vaak haar mond voorbijpraat. Een verrassing was de eisch, dat de heer Schermerhorn minister-president moet blijven. „Het is geen geheim'-, zoo wordt in deze beschouwing gezegd, „dat de heer Schermerhorn bij de vroegere sociaal democraten. weinig vertrouwen geniet. Men beschouwt hem als een volmaakt eer lijken idealist, die voor de propaganda der partij van groote waarde is, maar men betreurt zijn volkomen gemis aan poli tieke scholing. Ook als bewindsman acht men hem zwak." De heer Vorrink wordt evenmin als een groot politicus beschouwd, men ziet in hem uitsluitend en alleen den propag dist. De heer Van der Goes van Naters bezit nog de grootste politieke „flair", maar wordt te onervaren geacht om nu reeds leider van de partij te zijn. oudere sociaal-democraten zouden alleen in den heer Drees volkomen vertrouwen hebben. Bij de vroegere soc.-democraten, die de kern van de P. v. d. A. vormen, bestaat dus weinig tevredenheid over den gang van zaken en verwacht wordt, dat het „sociaal-democratisch centrum" zich ster- leer zal gaan roeren, Betreurd wordt, dat de Vrijz. Dem. Bond is opgeheven. De beschouwing eindigt met te eonsta- teeren, dat ons volk niet vatbaar blijkt te zijn voor kunstmatige experimenten en dat, vooral wat de P. v. d. A. betreft, nog verassingen te wachten zijn. Aarzeling. Na geconstateerd te hebben, dat er aar zeling is over de beoordeeling van het tijdstip, waarop het groote samengaan in de Partij van den Arbeid het meeste effect kon hebben, schrijft jhr. mr. M. van der Goes van Naters in „Het Vrije Volk", dat de P. v. d. A. als een geheel nieuwe partij moet worden gezien, wier inhoud en ka rakter nog moeten worden bepaald. Zij heeft nog slechts „voorloopige uitgangs punten en beginselen. Zij kan nog alle kanten uitZij moet alle kanten uit: zij moet naar links zoowel als naar rechts Zij zal een volledig socialistische partij zijn." Volgens den schrijver zijn nog alle mogelijkheden aanwezig. De communistische kiezers zoeken z.i naar een Westerschen vorm van commu nisme. welke niet bestaat. Als- men de Oost-Europeesche dictatuurgedachte af wijst. zooals de Mldden-Europeesche werd afgewezen, blijft als eenige mogelijkheid het democratisch socialisme over. waar voor men niet bij de C.P.N. terecht kan Een concreet programma voor democra tisch socialisme in 1946 zal moeten worden uitgewerkt en onder de massa gebracht Daarvoor zal een groote actie moeten worden gevoerd. Indien nu spoedig aan een herstel wordt begonnen, na dezen eersten verkiezingsuit slag. „zal dit het prestige van de P. v. d. A. in 1948 of 1950 meer verhoogen dan een na-oorlogsche conjunctuur-overwinning in 1JH6 zou hebben gedaan en zal Nederland rijp zijn voor een groote democratisch socialistische machtsvorming, zooals En geland in 1945 te zien gaf. maar waarvoor het bij ons, na den druk der bezetting, in 1946 nog te vroeg was." De schulden van Haarlem r,r slaan belangrijke eigendommen tegenover. Wij hebben reeds medegedeeld, dat in de oorlogsjaren de vasie schuld der ge meente Haarlem gedaald is. Zij was op l Jan. 1940 f 49 545.260, tegen f 46.655.714 op 1 Januari 1946. De daling komt nog sterker naar voren als in aanmerking genomen wordt, dat in dien tijd het in woner-aantal der gemeente gestegen i< van 137.500 tot 151.000. Per inwoner is de schuld dus in die jaren gedaald f 360.35 tot f 309.04. Daarbij moet evenwel in aanmerking genomen worden, dat in den ouden tijd een gemeente alleen geld mocht leenen als daartegenover bezittingen kwamen te staan. De financieele nood dwong daar van af te wijken. Nu zit in de vaste schuld ook ongeveer 3 millioen gulden tekorten van oude gemeenterekeningen. -Verwacht wordt, dat het rijk die tenslotte voor zijn rekening zal nemen. De vlottende schuld der gemeente is thans hooger dan in vroeger jaren. Dit komt omdat vele dingen nog financieel afgewerkt moeten worden. De schuldenlast der gemeente legt na tuurlijk belangrijke verplichtingen op. Aan aflossing der vaste schuld moet per jaar ongeveer f 2.047.600 opgebracht wor den en aan rente f 1.528.200. Bij elkaar dus niet minder dan f 3.575.800. De op brengst van de belastingen is slechts f 2.674.415. De totale inkomsten van de gemeente bedragen nog geen 15.000.000. Men moet evenwel bedenken, dat te genover de schulden belangrijke bezit tingen staan. In de winstgevende bedrijven zit: Electriciteitsbedrijf f 3.530.000, Gasfa briek f 3.190.276, Waterleiding f 1.618.923 en het Openb. Slachthuis f 319.584. Te zampn f 8.658.783. Dit zijn productieve uit gaven. Over 1940 gaven deze bedrijven een winst van niet minder dan f 1 694.000. De verkapte winst die zit in het feit, dat de bedrijven voor electriciteit, gas en water respectievelijk f 175.300, f 159.600 en f 159.000 moeten opbrengen voor het recht kabels en leidingen in den grond te leggen, is daarbij geteld. Dit verklaart het feit, dat op de begrooting het gas bedrijf een tekort van f 161.775 aanwijst, terwijl het verlies in de memorie van toelichting op slechts f 2 175 wordt ge steld. Het Openbaar Slachthuis zal voor 1946 ook een tekort opleveren van f 92.000. Het is evenwel aan te nemen, dat als er een einde komt aan de distri butie-beperkingen uit al de bedrijven weer belangrijke winsten zullen komen Verder zijn in de schulden der gemeente begrepen de gelden die in het Grondbe drijf zitten. Dat is niet minder dan f 12.929.722. In de laatste jaren is geen taxatie der gronden gemaakt, omdat er geen juiste maatstaf is aan te leggen. Al gemeen wordt evenwel aangenomen, dat de prijs der gronden naar boven gegaan is, zoodat de gemeente met het aanhouden van de boekwaarde der gronden gedekt is. Het Woningbedrijf is bij de vaste schuld der gemeente f 4.904.678 betrokken. Tegen over die schuld staat de waarde der hui zen, die natuurlijk huuropbrengst geven. Voor Openbare Werken staat een vaste schuld genoteerd van f 4.989.329. Daarvoor zijn belangrijke werken uitgevoerd, brug gen gebouwd, straten aangelegd, enzoo- voort. Het geheele bedrijf van Openbare Werken geeft slechts een tekort van f 57.000, niettegenstaande daarop ver rekend zijn de gelden voor aflossing en rente van die f 4.989.329. Dit wordt ver klaard uit het feit. dat daarbij onder de inkomsten verrekend zijn de opbrengsten der Straatbelasting, die niet minder dan f 570.000 zijn en de retributies der bedrij ven van f 493.000. Uit die inkomsten wordt ook betaald f 261.165 voor het onderhoud van straten en pleinen en f 138.138 voor het onderhoud van den Hout en de plant soenen. Een deel der vaste schuld is ook begre pen in de schoolgebouwen die in de laat ste 20 jaar gebouwd zijn., verder de bouw kosten van den nieuwen Stadhuisvleugel, de Brandweerkazerne en de gemoderni seerde Reiniging. Men ziet dus. tegenover de schulden der gemeente staan belangrijke bezittin gen. Een wethouder van financiën in Am sterdam, die indertijd werd aangevallen over de hooge schulden zijner gemeente, antwoordde, dat hij de bezittingen der gemeente graag zou overnemen voor de schuld die daarop rust. „Readers Digest" in onze taal Het Amerikaanscne tijdschrift „Readers Digest", dat eike maand een keuze van artikelen brengt, ontleend aan en „gecon denseerd" uit andere tijdschriften en uit boeken, zal weldra een Nederlandsche editie uitgeven, die in België zal worden gedrukt. Het ligt in de bedoeling, deze editie ook in Zuid-Afrika fe verspreiden. „Readers Digest" verschijnt reeds in "t En- gelsch, Spaansch, Portugeesch, Zweedsch, Finsch, Deensch, Arabisch en Chineesch. Wellicht zal ook „Colliers Magazine", dat in 4 millioen exemplaren wordt ge drukt, in een Nederlandsche editie ver schijnen. Denemarken dankt Waarom tegen de doodstraf?" Het Comité van Actie tegen de Dood straf belegde Maandagavond te Haarlem een vergadering, waarin vier sprekers op traden. Als Katholiek sprak de heer Ga briel Smit, die zijn overtuiging formuleer de in de wooden: „Het leven is een ge schenk van God en dus is het heilig; wij hebben niet het recht om daar over te be schikken. Van dit besef moeten wij uit gaan, als wij de wereld werkelijk willen vernieuwen." Dr. P. J. Meertens sprak als Protestant. Hij zeide, dat de doodstraf ressorteert on der het Goddelijk recht en dat een over heid, die deze straf toepast, de grenzen van haar bevoegdheid ver te buiten gaat. De wederinvoering van de doodstraf zag spr. voor een groot deel als een daad van farizeesche zelfgenoegzaamheid, en tevens als een van de bedenkelijkste symptomen van Nazi-invloed op ons regiem. „In naam van menschelijkheid, gerechtigheid en van het Evangelie moeten wij ons onvoorwaar delijk tegen de doodstraf keeren." Als jurist sprak prof. mr. J. M. van Bem- melen, hoogleeraar in het strafrecht. Deze spreker voerde ais een der allerbelang rijkste argumenten tegen de doodstraf aan: Elk niet eerbiedigen van het leven door den Staat verwekt nieuwe doodsla gen en nieuwe zelfmoorden. De geschiede nis heeft dit in tal van landen bewezen. Tenslotte sprak als socialist de heer Tom Rot, die zich afvroeg, hoe er van vergel ding sprake kan zijn, als de persoon, aan wie zij moet worden voltrokken, wordt vernietigd. „In een maatschappij, waarin de menschheid tot het besef is gekomen, dal, zooals Henriëtte Roland Holst eens gezegd heeft, „allen schuldig zijn aan al- lesv', is geen plaats voor een straf, die de mogelijkheid tot bekeering uitsluit." Hierna was er gelegenheid tot debat. Fransche litteratuur nu In de Bagijriofkapel deed „Les Confé rences franpaises" Maandagavond M. René Lalou optreden, die een inleiding hield over de Fransche litteratuur van vandaag. Een talrijk gehoor volgde ge boeid de voordracht van den beweeglijken Franschman, die een interessant beeld gaf van de Fransche letteren, zooals zij zich voor, gedurende en na den laatsten oorlog ontwikkeld hebben. Na een summier overzicht van de Fran sche litteratuur, zooals zij in de ver schillende tijdperken van de twintigste eeuw naar voren treedt, kwam spreker tot de kern van zijn betoog. „L'état pré sent des lettres fran?aises", de Fransche litteratuur zooals zij door de invloeden van den oorlog werd gevormd en ont wikkeld. De oorlog gaf de Fransche poëzie en romankunst, zoowel als de dramati sche litteratuur, een geheel nieuwe rich ting. Het sterkst demonstreert zich dat in de poëzie, waarbij de verzetspoëzie de meest op den voorgrond tredende is, wat valt (e verklaren uit de oorlogsomstan digheden, die aan het illegale gedicht nu eenmaal gemakkelijker ontstaan- en le venskansen boden. In de voortbrengse len der verzetspoëzie en in de „poèmes des martyres" is een onmiskenbare her leving der Fransche dichtkunst te con- stateeren terwijl tegelijk een toeneming van de populariteit der poëzie de tweede veelbelovende factor voor de toekomst der Fransche dichtkunst vormt. Met een overzicht van de stroomingen die zich op het oogenblik in de Fransche litteratuur laten signaleeren. waarbij een sociale tendenz, gesplitst in een hu manistische, een atheïstische en religieu ze richting de meest duidelijke is. besloot spreker zijn voordracht, die hij met ci taten en de lezing van gedichten en frag menten toelichtte. Weerbericht Geldig tot Woensdagavond: Matige, aan de kust tijdelijk krach tige wind tusschen Z.W. en Z. Tijdelijk toenemende bewolking met plaatselijk eenige regen, voornamelijk in het Wes ten van het land. Eenige verdere stij ging van temperatuur. Spanning in Triëst De Romeinsche correspondent van de Daily Mail seint: „Volgens te Rome ont vangen inlichtingen uit betrouwbare bron zouden de bladen te Belgrado algemeene mobilisatie in Joego-Slavië hebben aan gekondigd. In de door de geallieerden bezette zóne van Venetia Julia zou de alarmtoestand zijn ingesteld. De correspondent van de Daily Mail te Triëst seint, dat de spanning in de stad het hoogtepunt heeft bereikt. „De Joego slavische bevolking wacht opgewonden op den terugkeer uit Moskou van maar schalk Tito en zijn chefs van den gene- ralen staf". Heden overleed na een langdurig, geduldig gedra gen lijden onze geliefde zoon en broeder TEUNIS in den leeftijd van 26 Jaar. Gez. 200-1 uit den ouden bundel. Uit aller naam, H. Vuil. IJmuiden, 3 Juni 1946 Marconistraat 66. De teraardebestelling zal plaats vinden op Donder dag 6 Juni a.s. des nam. 2.30 uur op de bijzondere begraafplaats te IJmuiden. <le Sovjet-Unie Het Deensche blad „Berlingske Ti- dende" schrijft: „als uiting van dank voor Rusland's aandeel in de bevrijding van Denemarken zal de Deensche regeering binnenkort een voedselgift, bestaande uit 100.000 pakketten levensmiddelen, door bemiddeling van het Deensche Roode Kruis de Sovjet-Unie aanbieden. De gift, welke even groot is als die. welke des tijds aan Engeland werd gedaan, zal voor namelijk ten goede komen aan de bevol king van Leningrad, Minsk en eenige an dere groote Russische steden". Gevraagd MEISJE YOOK DE HUISHOUDING intern, in gezin 2 kinderen. Moderne flat in Amsterdam Zuid. Zelfstandig kunnende werken. Werkster aanwezig, zeer goede kost. f 15 p. week. Aanmelden: Stationsweg 61. Velsen. Gevraagd flinke loopjongen De N.V. ;,NACO" v«raagt wegens uitbreiding van de auto- buslijnen voor spoedige indiensttreding (1823 jaar), om te worden opgeleid tot CON DUCTRICE. (Woonplaats IJmuiden of naaste omgeving). Spoedige aanmelding: Kalverstraat 120. IJmuiden. KONINKLIJKE LANDMACHT Bij den Geneeskundigen Dienst der Koninklijke Landmacht leunnen gegadigdenworden geplaatst als ZIEKENVERZORGER bij de geneeskundige formaties, bestemd voor spoedige uitzending over zee. Duur opleiding: 2 maanden. Gegadigden moeten zoo mogelijk U.L.O. genoten hebben. Bekendheid met E.H.B.O. en/of ziekenverpleging strekt tot aanbeveling. Zij moeten genegen zijn voor onbepaalden tijd als Oorlogsvrijwilligers dienst te nemen en overal ter wereld te dienen (normale Oorlogsvrijwilligers verbandacte). Nadere inlichtingen verstrekken de Aanmeldings- bureaux voor Oorlogsvrijwilligers. Het Hoofd C.V.B. de res. Lt. Kolonel H. MULDER. krijgt in korten tijd zijn oorspronkelijke kleur lerng door 't scheikundig samengestelde preparaat acctciUx, Vraagt gratia toezending brochure aan HoolddepOt Havenstraat 183, Rotterdam NET MEISJE GEVRAAGD voor twee dagen per week. Mevr. Schol, Bruno Klauwers straat 24, Santpoort (station) Gevraagd NET MEISJE v. heele of halve dagen. Mevr. Schol, Harddraverslaan 30. Santp. Station. TE HUUR GEVR.. spoed ongem. kamers met gebr. van keuken, door Echtpaar z. k. Br. L 566 bur. v. d. blad GEVRAAGD: G. A. SPANJAARD, Terrasweg S. Santpoort. 1 JUNI 1946 VELSEN-IJMUIDEN Wij herstellen uw GEBROKEN RUITEN in Uw voorkamer, huiskamer en keuken. Alle maten. Behang- en schildersbedrijf GROENEWEG 45. TEL. 5651, IJMUIDEN-O. RUILEN vrij huls f 4.50 p. in IJm, O. voor huls ir. IJm. Adres te vern. bur. vaD dit blad. WONING RUIL. Vrij huis Havenkade 25, voor een huis omg. Kennemerlaan. Rambon- netlaan. RUILEN z. g. a. n. mod. zomerhoed, v. br. h.sch. m. 45 Kompasstraat 42. IJm. RUILEN 2 bakkersbroeker en 2 witte jassen voor net wandelw. Br. L 562 bur. ZWART LEEK EN DAMES- TASCH te kp. a f 10 Beltrand Kennemerlaan 131. IJm. Te koop ELECTR. WASCH- MACHINE of rullen voor nieuw 16 els vloerkleed. Ek sterlaan 17, IJm. O. WEGGELOOPEN zwart bruin Jong hondje, luisterend naar den naam Jokie, wit ountje aan zijn staart. Kanaal straat 65. IJm. TE KOOI* Moderne Radio, Tuindershofje 11.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4