en De nieuwe bonnen Avonturen van en Warrel 6 Junïs D^day Kort en Bondig Een gevolg van hef niet persoonlijk oproepen der kiezers ïn het rapport van den voorzitter van •de commissie 'tot onderzoek der geloofs brieven van de gekozen Tweede Kamer leden wordt medegedeeld, dat bij de ver kiezingen op 17 Mei gebleken is, dat het feit, dat in enkele gemeenten geen per soonlijke oproepingen aan de kiezers ge zonden zijn o.a. te Amsterdam en te Haarlem aanleiding geweest is, dat moeilijkheden zijn voorgekomen. Aller eerst nam het controleeren van het alpha- betische lcaartenregister extra tijd in be slag, evenzoo het. nazien der legitimatie papieren der kiezers, waardoor opstoppin gen in de stemlokalen ontstonden. Op de zuiverheid der stemming had dit evenwel geen invloed. Erger is, dat bij verschillende bureaux personen, die wel op de kiezerslijst voor kwamen, nice hebben kunnen meestemmen terwijl elders personen, wier naam niet op de kiezerslijst voorkwam, toch aan de stemming hebben deelgenomen. Het bleek herhaaldelijk, dat er in bet kaart-systeem geen kaartje aanwezig was voor personen, van wie het stembureau meende te weten, dat ziï OP kiezerslijst behoorden voor te komen. De juiste werkwijze was dan, dat het stembureau zulke personen naar de gemeentesecretarie verwees. Bleek daar dat zij wel op de kiezerslijst stonden, dan gaf men hun daarvan een verklaring mee, die zij aan het stembureau moesten over leggen, waarna zij nog konden stemmen. Op deze wijze hebben niet weinige per sonen toch nog kunnen stemmen. Niet zelden bleek achteraf voor hen wel een kaartje aanwezig te zijn. geweest. Onfeilbaar werkt dit systeem dus zeker xiet. Er zijn echter ook gevallen geweest, waarin de kiezers niet naar de gemeente secretarie verwezen zijn, bijv. omdat hier voor geer, tijd beschikbaar was. In deze gevallen hebben die personen, die wellicht ■wel op de kiezerslijst stonden, niet kun nen stemmen, Zoo zijn in het stemdistrict Amsterdam 159 in het geheel 13 personen onvernchterzake teruggekeerd, terwijl achteraf bleek, dat 11 hunner wel hadden mogen stemmen. Hetzelfde is in enkele andere districten geschied, namc-Iijk in de bureaux Amster. dam 431 en Haarlem 80, zonder dat blijkt ten aanzien van hoeveel personen dit het geval was. Blijkbaar waren het er echter slechts enkele. Het omgekeerde heeft plaats gehad in het stemdistrict Amsterdam 63, hier zijn 8 personen zonder nader onderzoek tot de stemming toegelaten, hoewel voor hen ge<"i kaartjes aanwezig waren. Dit stembureau heeft een ernstige fout maak;, in strijd met de zeer duidelijke instructie. De commissie heeft kunnen nagaan, dat verschillende onregelmatigheden niet van zoodanigen omvang zijn, dat _ij van beslis- seuden invloed op de stemming kunnen zijn geweest. Eerst bij verschillen van meer dan 1000 stemmen zou de uitslag een andere hebben kunnen zijn. De hier ge signaleerde onregelmatigheden kunnen geen grootere onjuistheid dan enkele tien tallen stemmen ten gevolge hebben gehad. Hier en daar in het geheel slechts in 7 gevallen werden bezwaren ingebracht tegen het deelnemen aan de stemming iloor personen, van wie andere kiezers be weerden, dat zij tot de N.S.B. behoord hadden. Het departement van Justitie heeft, naar aan de commissie gebleken is, eerst op het al ju laatste oogenblik aan gemeentebestu ren mededeelïng gedaan van de personen, aan wie het kiesrecht ontnomen is. Te Haarlem werd deze opgave bijvoorbeeld eerst een dag voor de stemming ontvan gen. Dientengevolge was er in sommige plaatsen geen tgd om de ontvangen ge gevens nog te verwerken. Wij vernemen van den chef van het bu reau van den Burgerlijken Stand en Be- vo'kinte Haarlem, dtaf hij deze lijst, Acewei hij ze veel te laat ontvangen had, fc-th nog heeft kunnen verwerken. De moeilijkheden te Haarlem zijn, zoo zei hij verder, voor een groot deel ondervangen, omdat 'de 400 kiezers, die eerst nog een bewijs van inschrijving in de kiezerslijst op het Stadhuis moesten halen, in staat gesteld werden op het stadhuis te stem men. Ieder die zich vóór 5 uur aanmeldde heeft dus aan de stemming kunnen deel nemen. Wij hebben reeds medegedeeld, dat bij de verkiezing van de leden van de Provin ciale Staten te Haarlem de zaken veel be ter verliepen. De leden van de stem- bureaux waren nu beter ingewerkt, ter wijl de meeste onzuiverheden uit het kaartregister reeds bij de vorige verkie zingen waren weggewerkt. De stemmen van onwaarde. Het percentage der stemmen van on waarde was voor het geheele land 3.03. Het hoogste was te Assen 4.77 en Maas tricht 4.88. Het laagst was 'sHertogen- bosch met 2.37 Haarlem staat ongeveer in het midden met 2.83 Het I.C.V.-congres Op den tweeden dag van het congres van het Internationaal Christelijk Vak verbond te Amsterdam werd Woensdag het 26-jarig bestaan van dit verbond her dacht. Door de oorlogsomstandigheden moest de viering van het zilveren jubi leum een jaar worden uitgesteld. De se cretaris-penningmeester P. J. S. Serra- rens, die sedert de oprichting in 1920 in zijn bestuursfunctie drie voorzitters heeft overleefd, werd gehuldigd. Als spreker trad o.a. op prof. mr. P. J. M. Aalberse, die constateerde, dat, zoo ooit de tegenstelling tusschen commu nisme en Christendom groot is geweest dit thans het geval is. „Nimmer is een Christelijke vakbeweging van zoo vitaal belang geweest als thans. Wij zullen het Christendom in de toekomst op minder bescheiden wijze moeten verdedigen, dan wij dit tot dusverre hebben gedaan. En daarbij moeten wij thans in het offen sief gaan". Het congres werd hedenochtend voort gezet, waarbij o.a. verslagen behandeld werden voor de opstelling van 'n eventueele resolutie over de vakbewegingsvrijheid, voor de herziening van het economische wereldprogram en voor de herziening der statuten. Stuurmansopieiding beperkt In den vervolge zal geen ontheffing meer worden verleend van den voor de toelating tot de Zeevaartscholen gestel den maximum-leeftijd van 19 jaar (oplei ding volgens programma AS) of 20 jaar (opleiding volgens programma BS). Wel zal die ontheffing mogelijk zijn voor hen, die wenschen te worden toegelaten tot een opleiding voor scheepswerktuigkun- dige (volgens programma AM of BM). Aan jongelieden, die hun diensten aan de koopvaardijvloot willen aanbieden, wordt van officieele zijde daarom gead viseerd, de opleiding voor machinisten te volgen. Arrestaties in Bandoeng Uit Bandoeng wordt gemeld, dat nog vier beruchte collaborateurs zijn gear resteerd. Het zijn P. Vogelpoel, magnetiseur en oud-eigenaar van een dierentuin op Da- go; de 23-jarige W. H. Ch. Aalbertsberg uit Tjimahi, verdacht van het verraden van twee krijgsgevangenen; Maccioni, een louche figuur, die tijdens de bezet ting een kroeg exploiteerde, en tenslotte Hans Brüning, die inmiddels reeds naar de hoofdstad is opgestuurd om binnen kort terecht te staan. Natuurbad „Velserend" Het natuurbad „Velserend'" zal met Pinksteren heropend worden. De Radio geeft vanavond HILVERSUM I, 301.5 M. 18.00. 20.no. 23.00 Nieuws. AVRO 18 15 Vau deville orkest. RNIO „D-day". AVRO 19.00 ;;en nu naar bed. 15.05 Sportpraatje. 19.20 Nieuwe sterren. 20 08 Film en theater 20.20 Concertgebouw. 22.40 Piano-duo. 23.15 Ray mond Scott en Glen Mille HILVERSUM II. 415.5 M. 19.00, 2000, 22,00 Nieuws. NCRV 18.00 The Travellers. 19.15 Departementale uitz. 19.30 Verzoekprogr. 19.40 De vaart der volken 20,05 Koninklijke Mi'.iiaire Kapel. 21.30 Röntgen- trio. 22,15 Na het nieuws. 22.30 Zang-recital. 23,15 Avond-concert. AGENDA DONDERDAG 6 JUNI. Concertgebouw: Lou Bandy, 20 uur (bal na) Zmderkapel: Ds. D. E. Boeke, 20 uur, Rem brandt: Rare kostgangers (14 j Palace: Zes dolle dwazen van de marine (14 Luxor: De terugkeer van den Rooden Pimpernel <14 j.). Deze drie 14. 16.15. 19 en 21.15 uur. Frans- Hals; 2000 vrouwen (18 14, 16.30, 19 er. VRIJDAG 7 JUNI Hole 1 „De Leeuwerik": Mand Kool spreekt en dans;, 20 uur. Bioscopen; Nieuw pro-gram- ma. Luilnkmarkt. 37 uur (Kamper-, Gasthuis- en Raamsingelj. De nieuwe bonnen Voor de eerste helft van de 7e periode 1946 (9-t.m. 22 Juni). Bonkaarten Ka, Kb, Kc 606: 316 t.m. 320 algemeen 800 gram brood 315 algemeen 400 gram brood 314 algemeen 200 gram kaas 313 algemeen 100 gram bloem B 61 reserve 1600 gram brood C 61 reserve 800 gram. brood B 62 reserve 2 K.G. aardapp. B 63 reserve 100 gram kaas Bonkaarten Kf 606: 375 BMV 125 gram boter 376 BMV 125 gram margar. 377 BMV 100 gram vet Bonkaarten La, Lb, Lc 606: 247, 248 vleesch 150 gram vleesch 249 vleesch c.a. 16 oz. meal and vegetables 243 aardappelen 2 K.G. aardappelen A 49 melk 2 liter melk B 49, C 49 melk SVï liter melk Bonkaarten Kd, Ke 606": 815, 816 algemeen 800 gram brood 814 algemeen 100 gram kaas 813 algemeen 100 gram bloem 822 algemeen 500 gram bananen (voor-inlevering) D 61 reserve 800 gram brood E 61 reserve 500 gram rijst, .kinder meel of kinderbisc. Bonkaarten Kg 606: 875 BMV 125 gram boter 876 BMV 125 gram margarine Bonkaarten Ld, Le 606: 747, 748 vleesch 100 gram vleesch 743 aardappelen 1 K.G. aardappelen D 49, E 49 melk 6 liter melk Tabaks- en Versnaperingkaarten: T 31 2 rantsoenen tabaksartikelen V 31 100 gram chocolade of suikerwerken X 31 2 rantsoenen tabaksartikelen De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 15 Juni a.s. De geldigheidsduur van bon 374 suiker en bon 874 suiker is verlengd t.m. 22 Juni: C 59 reserve en 797 algemeen voor 1 ei blijven geldig t.m. 15 Juni. Voor de week van 16 t.m. 22 Juni zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk aardappelen, boter, jam, koffie, cacao, tabak en versnaperingen. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 Juni a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 10 Juni mag worden afgeleverd. Meat and vegetables Op bon 249 vleesch voor meat and vege tables kan reeds op Vrijdag worden ge kocht. Op dezen bon is verkrijgbaar een blikje van een gewicht van 16 oz. Er zijn enkele blikken voorradig van een gewicht varieerend tusschen 12 en 20 oz.. welke eveneens op dezen bon verkocht zullen worden. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keuken moeten aldaar de bonnen „247 of 747 vleesch" voor vleesch en de bonnen „243 aardappelen" voor aardappe len worden ingeleverd. In de week van 16 t.m. 22 Juni moeten bij de centrale keuken worden ingeleverd de bonnen „248 of 748 vleesch" voor vleesch, alsmede de voor die week aan te wijzen aardappelbonnen. Nogmaals Flesche Op de vragen van den heer Van der Goes van Nalers betreffende de beweerde loslating van een Duitschen spion uit de gevangenis te Scheveningen door inter ventie van een in de uniform van Ge allieerd officier gekleed persoon, heeft de minister van Justitie geantwoord: Deze vraag wordt ontkennend beant woord. Wel is op 25 Maart j.l. de Duitscher Alfred Flesche, die gedurende eenige maanden door de Engelsche autoriteiten ter beschikking was gesteld van het bu reau Nationale Veiligheid nadat be richt was ontvangen, dat hij terugge bracht moest worden naar het gevangen kamp in. Wuppertal daartoe van uit de bijzondere strafgevangenis overgegeven aan twee Engelsche officieren tegen af gifte van een overdrachtsbewijs. Voor zoover bekend, verblijft deze vreemdeling nog steeds in een Engelsch gevangenkamp in Duitschland. 147. Warrel zat een beetje in elkaar gedokenterxoijl Wag duizend angsten uitstond bij het wentelen om het eiland. „Wat 2it je daar te doen?" vroeg Waa aan zijn metgezel. „Ik spin!" zei Warrel trots. „O!" zei Wag, „dat vind ik erg leuk. maar zou. je niet liever probeeren, een middeltje te vinden, dat we uit dezen draaimolen komenik word er duizelig van. „O, Waggie, wat ben jij toch soms een uitgekookte, een uitge kookte salamander! Ik maak een lasso van stevig draad en als we dan straks weer voorbij dat boompje ko menmikken we hem er om heen en klaar is kees!" Wag vond het maar een gewaagd plannetjemaar aangezien er niets anders over bleef en dit dwaze getol ook niet eeuwig kon duren, beslo ten de tivee vrienden hel plan van War rel uit ie voeren. Rroef. Daar schoot „de Snelle Vier" om ae scherpe rots op den hoek van hel eiland, nog even, en de boom kwam in zicht. Wag omklemde zijn stuur en Warrel zou mikken. Eene.... twéé je.daar ging de las- Voorzomer 1944. Spanning over Europa. Een moegestreden werelddeel wachtte op zijn verlossing. De eenige hoop was ge richt op de verbonden legers, die dé At- lantik-Wall moesten bestormen om de daarachter opgesloten, naar vrijheid snak kende volken te verlossen van den ondra- gelijken dwang. Geruchten. Dieppe was geschiedenis geworden en vele twijfelaars hadden hun wankele harten voelen klop pen. Ondragelijke spanning. En toen, dien ochtend van den 6en Juni. De berekende vloed van de geallieerde in vasie versplinterde de Duitschc verdedi ging. Bruggenhoofden werden met bloed gekocht. Parachutisten dwarrelden neer over het land van Normandië, Bayeux viel, Caen werd een puinhoop. En op de thuisvaart namen de invasie-schepen de dooden en de gewonden mee. Maar de bruggenhoofden vloeiden uit tot het eerste stuk grond van Europa, dat van de Nazi-tyrannie bevrijd was. Krakend barstten de bommen verder in het land uiteen, gierend huilden de granaten over la belle France. Het Normandische schiereiland werd afgeknipt door de schaar van de troepen, die naar de Zuid kust oprukten. Cherbourg viel. Van Avranches begon de doorbraak en daar mee de groote victorie. Als we deze drukkende weken in onze herinnering oproepen, staan de uren, bij een kleine radio doorgebracht, nog levend voor ons. Toen wisten we eindelijk, dat de groote kentering voor Europa er was, dat de dagen- van ons lijden geteld waren. Vele duizenden kruisen teekenen de op- marschwegen van de geallieerde soldaten van Bayeux naar Parijs, van Parijs aaar Berlijn en naar alle hoofdsteden van het continent. De juichende dankbaarheid, die toen, twee jaar geleden in onze harten viel, zij is weg. En dat is goed en gewoon. Maar laat de naklank van dezen dank het fun dament zijn, waarop een vrij en eensge zind Europa gebouwd zal worden, op uw dank en de mijne, opdat de kruisen daar niet tevergeefs staan langs de wegen door Europa. Schaaktoumooi te Zaandam De uitslagen van de derde ronde in het schaaktoumooi te Zaandam zijn: Meestergroep: ThomasWood 10, Mu ringList 0—1, EuweStoltz 1—0, Ek- strömSzabo afgehr., ZnoskoBorovsky Kramer afgebr., SoultonbeieffChristoffel 0«—1; afgebroken partij uit de tweede ronde EuweSzabo 01. Reservegroep A: VinkenSchoonhoven 1;0, v. d. BerghO'Hanlon VaVa, Schelf houtMeyer 1—0, Van SteenïsBeen 10, Van ScheltingaVan Oosterwijk Bruin VaVa, HenneberkeSmak 1—0. Internationale zeskamp dammen Het resultaat van de te Rotterdam ge speelde 6e ronde van den Internationale zes kamp dammen luidt; Springer—Keiler, remise; Vaessen (B.) verliest van Ghesten (F.); Fankhauser (F.) verliest van Roozen- burg. De stand is thans: 1, 2 en 3 Keiler, Ghes ten en Roozenburg, ieder 9 pnt.; 4. Springer 4 pnt,; 5. Frankhauser 3 pnt. en 6. Vaessen 2 punten. WATERPOLO (Hoofdklasse). H.P.C.—H.Z. en P.C. 4—2 HPC opende gisteren het seizoen met een wedstrijd tegen de Haagsche Zwem en Polo club. Het water was zeer koud en dit was oorzaak dat van mooi spel aan beide zijden geen sprake was. Bovendien werd slechts met zes spelers gespeeld aan elke zijde. HPC opende direct de score door Mauritz, waarna F. de Geest den stand tot 2—0 verhoogde. Na de rust vergrootte HPC haar voorsprong door een schot van M. Prager (30). Daarna wij zigde de HZ PC haar opstelling en dit had direct succes toen L, van Dijk met een ver schot doelpuntte (3—1). Kort daarna was het J. v. Dijk van dezelfde vereeniging die den achterstand tot 3—2 verkleinde. De wedstrijd kreeg nu een spannend verloop, doch de Geest maakte daaraan tenslotte een einde door een vierde goal te scoren (4—2). Jubileumwedstrijden honkbalclub E.D.O. Op 9 Juni a.s. (len Pinksterdag) organiseert de honkbalclub EDO op haar terrein en het Gemeenteterrein in het Noordersportpark een groot- 'nonkbaltournooi ter gelegenheid van het 12l-i jarig bestaan, Voor de afdeeling A schreven in'Blauw Wit, VVGA, Quick, Ajax, Schoten, HHC, SC Haarlem. Zij zullen niet EDO I een wedstrijdenreeks volgens afval- systeem spelen. Voor de afdeeling B hebben Ingeschreven Spartaan, Zeeburgia, Hilversum, OVVO en RCH. Mei EDO 2 zullen zij een aantal wed strijden spelen, eveneens volgens afval- systeem. De eerste wedstrijden, aullen aan vangen om 10 uur. De finale van afd. B zal om pl.m. 12 uur gespeeld worden en die van afdeeling A om pl.m. 3 uür. Samenstelling korfbalploegen De Nederlandsche en Belgische korfbal ploegen, welke Tweeden Pinksterdag in het Zuidersportpark in Den Haag den match NederlandBelgië zullen spelen, 2ijn als volgt samengesteld: Nederland. Aanval dames: G. Hofwegen v. d, Graaf (Deetos). G. v. d. Voet (Deetos). Heeren: J, Huter (DKC), G. Seits (Deetos). Midden, dames: A. van Es (Westerkwartier), N. PedroliVlietman (Westerkwartier). Hee ren: H. Koper (Westerkwartier), D. Stoeltl (Westerkwartier). Verdediging dames: R. v. d. Linge (Koog Zaandijk), mevr, S. Burger— v. d. Berg (Swift), heeren: P, Oerlemans (Swift). P. Doeven (Koog Zaandijk). Reserves, dames; T. HeespelinJc (Wester kwartier), N. Pïtlers (Rohda) en R. Eijkelen- kamp (Deetos). Heeren: A. Goores (Wester kwartier). G. Schoonhoven (Ons Eibernest) H. van Woreom (Swift). België. Aanval dames: Roth—Claessens, J. Cramm—PëTèrs. Heeren: Fr. Verdonck. P. Schepens. Midden dames: J. -Pennart—Ste- venheydens, L. van Kerkhoven. Heeren: K. van Eeckaute en F. Torts. Verdediging da mes: L. Verdonck— Micheilsen en M.. Roth de Beukelar. Heeren; K. Coremans en P, Rolh. Reserves dames: M. Sabbion, P. Ceule- mena. Heeren: Br. Pauwels, K. Cloots. BINNENLAND Geroofde gens-komen uit Duitsch land terug. Van de 301 geroofde wagens werden er slecht 4 niet opge spoord, 10 waren totaal vernietigd, 13 zeer zwaar beschadigd. Am sterdam zal er 126, Den Haag 85 en Rotterdam 68 terugkrijgen. Tusschen Frankrijk en Nederland is een cul tureel accoord in voor bereiding. De rundveestapel is sinds Dec, 19.45 met ruim 56.000 stuks toegenomen. De varkensstapel echter is sedert dien datum met 150.000 stuks teruggeloo- pen, een gevolg van de huisslachlingen en het tekort aan veevoeder. Op den Grebbeberg zal bij een herdenkings plechtigheid van 8 R. I. op 10 Juni generaal Winkelman het woord voeren. Een beestmensch, de S.D.-man Ahlbrecht, die destijds in Arnhem opereerde en nu terecht stond als folteraar en moordenaar, hoorde voor het Arnhemsche Bijz. Gerechtshof de doodstraf tegen zich eischen, Een stichting „Ne derlandsche Opera te Amsterdam" zal tot stand komen door maat regelen, die de gemeen teraad van de hoofdstad Woensdag besloot te treffen. Vijf van de 22 Zwit- sersche locomotieven, die door ons land zijn aangekocht, zijn hier aangekomen en met één ervan is reeds een uit stekend geslaagde proef rit gemaakt. De restee- rende 17 zullen binnen een maand in Neder land zijn gearriveerd. Het ventverbod groenten en fruit 1942 is met ingang van heden ingetrokken. BUITENLAND De Joegoslaven zul len niet deelnemen aan de overwinningsparade te Londen op 8 Juni a.s., zoo heeft de Joegosla vische regeering aan de Britsehe medegedeeld. De leiders der Pro- testantsche kerken in Amerika hebben bij pre sident Truman een re solutie ingediend, waar in zij er op aandringen dat de regeering der Vereenigde Staten de betrekkingen met het Vaticaan verbreekt. Haarlem en omgeving De Centrale Bond van Transportarbeiders geeft Zaterdag 15 Juni in het Gem. Concertge bouw een feestavond. Medewerking wordt ver leend door het volledi ge gezelscnap van Kee9 Pruis waaronder Stella Seemer. Het. dansorkest The Moonlight Serena- ders speelt bij 't dansen. Ds. A. Zwiep te IJmuïden komt 'voor op het tweetal voor predi kant bij de Chr. Geref. Gemeente van Ooster beek. De buurtvereeniging „Vooruit" bood den ouden van dagen in den tuin van het Proveniers huis te Haarlem een concert aan van de mu- ziekvereeniging Apollo" ter herdenking van de 1 Jarige bevrijding. „Zij had een idéé" is de titel van het blijspel, dat de Vereeniging „de Reünie" op Woensdag avond 1.2 Juni in den Stadsschouwburg te Haarlem opvoert. Het spel is uit het Engelsch vertaald door den re gisseur Hm. Deinum. De Helmbrekersteeg te Haarlem is gesloten verklaard voor het- ver keer met motorrijtuigen op meer dan twee wie len in de richting van het Spaame naar de Kleine Houtstraat. Tot adjunct-inspec teur van de Volksgezond held (Volkshuisvesting) in tijdelijken dienst is benoemd de lieer J. Weener, ten bureele te Haarlem. Het fonds „Draagt elkanders lasten", dat ten doel heeft hulp te verleenen bij ziekte en uitzending naar rust huizen of sanatoria aan leden van bij het Chr. Nationaal Vakverbond aangesloten vakorgani saties, zal a.s. Zaterdag te Haarlem een straat- collecte houden. Een Engelsche le- ger-Ford is door onbe kenden van den Zijl weg gestolen, toen deze voor de Cadi-club gepar keerd stond.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2