Voor f40 Millioen Jong Amerika kan vreemd doen en het oude is nog niet dood Avonturen lie weg voor Europa: De Europeesche actie en haar plan voor een doelmatige wereldordening Wanneer iets het schrikbarende defaitisme, dat zich In één jaar tijds van de wereld heeft meester gemaakt, demonstreert, dan is het wel het feit dat dezelfde wereld, die nog zoo kort geleden met enthousiaste instemming kennis nam van een gemeensehanpelijke verklaring der groote geallieerden volgens welke de vrede slechts zou kunnen worden gehandhaafd door het behoud der geallieerde samen werking, thans zonder merkbare bewogenheid een der grootste staatslieden van toen hoort verklaren, dat dit jaar de feitelijke ineenstorting der geallieerde eenheid heeft gebracht. Europa, dat nog niet zoo heel lang ge leden juichte en dankte om de bevrijding, en het begin van een nieuwe ordening verwelkomde, ligt thans in een chaoti sche verwording moe gebroken en werke loos toe te zien, hoe twee groote machts- blocs zich gereed maken zijn geruïneerde oppervlakte tot potentieel en opmarsch- gebied voor een derden wereldoorlog te gebruiken. Europa is daarbij geen factor slechts materiaal, dat zoowel in het Oosten als in het Westen wordt opge- eïscht en binnengehaald. Wat kan deze fatale ontwikkeling stui ten? Niets behalve een welbewuste Europeesche opstanding, een grocpeering en coördinatie der Europeesche po sitieve krachten, die Europa in kor" ten tijd tot een factor in de in ternationale verhoudingen maken en de economische en politieke reconstructie van Europa bewerkstelligen, waardoor Europa kan opkomen voor een eigen roe ping en een eigen taak in de wereld en waardoor een internationaal evenwicht van krachten kan worden bereikt, wat essentieel? voorwaarde is voor het vesti gen van een zoo noodzakelijke boven nationale rechtsorde. Nederlandsch initiatief. Het is deze gedaehtengang, die zich heeft geconcretiseerd in een Nederlandsch initiatief: „De Europeesche Actie'". Op een dezer dagen te Amsterdam ge houden persconferentie heeft deze Actie zich bij monde van haar voorzitter, dr. H. Brugmans. geuit over de wijze, waar- op zij die reconstructie van Europa te verwezenlijken acht en daaruit bleek, dat de Europeesche Actie beschikt over een gedetailleerd en practisch plan daar toe, gebaseerd op het federalistische idee, welke staatkundige vorm in wezen de uitdrukking is van Europa's roeping. Deze roeping ligt zoowel op geestelijk als op staatkundig en maatschappelijk terrein en houdt in een streven naar den rgkdom der verscheidenheid, het erken nen van de waarde der persoonlijkheid en het afwijzen van het abstracte indivi dualisme dat den mensch van iedere ge meenschap tracht los te maken. De staatkundige uitdrukking van deze roeping is, aldus de Europeesche Actie, het federalisme, dat elke levende ge meenschap vrije ontpiooiïngsmogelijkheid biedt binnen een organisch verband van wat bijeen hoort. Europa zal door het geven van net voorbeeld, hoe federatieve aaneensluiting leidt tot practisc'ne oplossing van moei lijke vraagstukken, zijn gezag in de or ganisatie der Vereenigde Volken dusda nig moeten opvoeren dal het de hervor ming der U N.O. kan bewerkstelligen tot een federatieve wereldorganisatie, in de machtsstrijd heeft opgehouden te bestaan. Evenwicht van krachten. Een federatieve opbouw van Europa zou wankel blijven, indien deze gegrond was op een samenstel van groote en kleine staten. Een groote staat temidden van vele kleinere zal steeds naar hege monie streven. De kleine staten zullen niet tot hun recht komen, daar zij of ge heel onder den invloed van groote buren zuilen geraken, of zich door neutraliteit aan hun mede verantwoordelijkheid zul len willen onttrekken. Daarom is het ge- wensc'nt. dat de Europeesche federatie niet door groote en kleine landen wordt gevormd, maar door ongeveer even ster ke groepeeringen, die in staat zijn het evenwicht der politieke krachten te waar borgen. Dit houdt een federatieve herordening der Duitsche landen in, daar een cen traal bestuurd Duitschland het Europee sche evenwicht zou verstoren. Het urgentie-program voor Europa om vat de vorming van regionale federaties een Noord-West-Europeesc'ne, een Scandinavische, een Noordduitsche, een Zuidduitsche, enz., verder het opbouwen van een Europeesch politieleger, het uit werken van een Europeesch herstelplan, de coördinatie van de hoofdlijnen der buitenlandsehe politiek, eenheid in mone tair beleid, cultureel contact, bestrijding van dictatoriale stroomingen, federali seering van Reichsbahn, Ruhrgebied en Rijnland, de vorming van een Europee sche handelspolitiek in het kader van den wereldhandel. In het verschiet liggen dan nog de vor ming van een Europeesch parlement, het instellen van een Europeesch staatsbur gerschap en een Europeesche munteen heid. De „Europeesche Actie" wil met dit plan tot herordening van Europa, dat overigens reeds in talrjjke andere Euro peesche landen in verschillende verschij ningsvormen wordt nagestreefd, over ge heel Europa het fatale defaitisme omzet ten in een energieke en productieve daad, waarbjj de gedachte aan een onvermijde- lijken volgenden oorlog wordt verdreven door geloof aan en verantwoordelijkheids gevoel voor een doelbewuste internatio nale reconstructie. uit Duitschland teruggevoerd De waarde van hetgeen de Duitschers aan goederen uit Nederland hebben weg gevoerd1, bedraagt, gerekend naar die van 1938 circa 3x/a milliard gulden. Daarvan is tot nu toe door het commis sariaat-generaal voor de Nederlandsche economische belangen in Duitschland voor c.a. 40 millioen gulden teruggevoerd. Mo menteel kan de waarde van het terugge voerde wel op 150 millioen gulden worden geschat, waarbij dan nog moet worden vastgesteld dat vele goederen thans óf niet te verkrijgen zijn, óf dat ze alleen met een zeer langen levertijd kunnen wor den gefabriceerd. De teruggevoerde goederen kunnen als volgt worden gespecificeerd: industrieele uitrustingen enz. c.a. 10.000.000. Hierbij bevinden zich eenige complete fabrieks- installaties, zooals die van de Michelin- fabriek te 's-Hertogenbosch, van de Ga- zelle-rijwielenfabriek, van de aluminium wals- en persbedrijven te Oudenrijn enz. Binnenvaartschepen: 5.000.000. Juweelen, diamant, enz. 1.250.000. Kunstvoorwerpen, waarbij 1100 schilde rijen 16.000.000. Spoorwegmateriaal 8.000.000. Bij dit materiaal is o.a. 10.000 ton ma terieel van den bovenbouw. 38 K.M. enkel spoor, 405 locomotieven, 38 locomotoren, 129 motorwagens van de lijn Amsterdam Rotterdam, 363 personenwagens van de stoomtreinen. 350 bagagewagens en 7456 goederenwagens (21000 zijn er nog wej_. doch daar de wagens in een pool reden, zijn ze over geheel Europa verspreid en er bestaat een goede kans, dat er nog vele zullen terug komen), 51 wagenstellen en 21 losse rijtuigen van de gestroomlijn de electrische treinen. 15 wagenstellen en 27 losse rijtuigen van de dieselelectrische treinen, 12000 constructieteekeningen, 2 complete onderstations en een vrij groot aantal machines van de werkplaatsen te Utrecht. Veel van het materiaal is in een deplorabelen toestand, doch door rivisie zal er een belangrijk gedeelte weer bruik baar gemaakt kunnen worden. voor gas, electriciteit en water De twee maandelijksche inning- te Haarlem. Het was al jarenlang de gewoonte, dat de kwitanties voor gas, electriciteit en water te Haarlem per maand werden aangeboden. Om besparing te verkrijgen is eenigen tijd geleden besloten dit om de twee maanden te doen. Dat heeft tot nog toe niet weinig moeilijkheden opge leverd. Dit is trouwens" te begrijpen, daar er thans weinig betaald moet wor den door de rantsoeneering. Slechts in enkele gevallen gaf de betaling tot moei lijkheden aanleiding, o.a. door plotse linge werkloosheid. Dan moest een rege ling voor afbetaling der schuld getroffen worden. Bovendien kan iemand die liever kleinere kwitanties betaalt zich aanslui ten bij den Stortings- en Ophaaldienst en zelfs per week betalen. Pas aLs de rantsoeneering is afgeschaft en dus weer de normale bedragen voor gas en electriciteit betaald moeten wor den, kan blijken of de praktijk bezwa ren brengt tegen de tweemaandelijksche inning. Dan zal onder oogen gezien moe ten worden, of zij gehandhaafd kan wor den. In het algemeen zijn de bedrijven geen voorstanders van de tweemaande lijksche inning, want hooge kwitanties leiden licht tot bezuiniging. En die is dan niet in het bedrijfsbelang. Christelijke Oratorium-Vereenïging Bach's Holte Messc, De 21ste Juni .a.s. wordt ongetwijfeld een zeer belangrijke dag in Haarlems mu ziekleven. Op dien dag zal door de C.O.V. onder leiding van den heer George Ro bert, Bach's Hohe Messe uitgevoerd wor den. Hierdoor zullen de muziekliefhebbers uit Haarlem en omgeving die ongetwij feld genoten hebben van de recente uit voeringen van de Matthaus Passion door deze vereeniging nü een werk kunnen hooren van den grooten Bach, dat nóg g'rootseher van allure en hooger in mu zikale waarde is dan de Matthaus Pas sion. 27 Juni 1941 gaf de C.O.V. de eerste uitvoering van deze Hoogmis in de oude St. Bavo. 4000 menschen woonden toen dit prachtige concert bij. Van een herha ling kon daarna niets komen, omdat de C.'O.V., wegens maatregelen van den be zetter, er de voorkeur aan gaf tijdelijk van hei tooneel te verdwijnen. Het ligt ook niet in de bedoeling van dit concert een jaarlïjksche traditie te maken. Slechts enkele malen in zijn leven zal men dit meesterwerk kunnen hooren. Er is dan ook in andere plaatsen reeds veel belang stelling hiervoor. Kosten noch moeiten worden gespaard om deze unieke uitvoe ring volkomen te doen slagen. Het con cert wordt weer gegeven in de Groote of St. Bavokerk. Moge het werken van de C.O.V. en haar energieken dirigent beloond worden door een stampvolle kerk Commissaris der Koningin' De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland houdt in plaats van op Donderdag 13 op Vrijdag 14 Juni audiëntie. Arnold Meyers getuigen De verdediging in de zaak van Arnold Meyer, welke Woensdag 12 Juni voorkomt voor het Bijz. Gerechtshof te 's-Hertogen bosch, heeft als getuigen a décharge doen dagvaarden de heeren H. Petillon te 's-Gravenhage en dr. H. L. M. van Sehaik te Wassenaar. 3. Brautigam over de S.D.A.P. De heer Joh. Brautigam, oud-wethouder van Rotterdam en oud-lid van de Tweede Kamer, heeft aan het congres van de voor malige S.D.A.P. te Utrecht geschreven, dat hij niet bereid is mede te werken aan de heroprichting van de S.D.A.P. De heer Brautigam merkt op, dat. toen hij de oproep aan de oud-leden van de S.D.A.P. tot het stichten van een sociaal democratische vereeniging, mede onder- teekende, daarin als doel werd gesteld: het voeren van een principieel socialis tische propaganda. Voorts werd met opzet het woord „vereeniging" gekozen. De schrijver merkt op, dat er geen behoefte is aan nog een politieke partij en betoogt, dat er in Nederland, zoo spoedig de feiten dat mogelijk maken één socialistische par tij dient te zijn. Hij heeft bezwaar tegen wezen en doel van de Partij van den Arbeid, van welker oprichting afstooting van een groot deel van het socialistische kiezerscorps het gevolg is geweest. ORGELBESPELING. Er wordt een Orgelbespeling gegeven in de Groote of St. Bavokerk te Haarlem op Dinsdag 11 Juni 1946, 's avonds van 89 uur, door George Robert. Het Belgisch-Fransch programma ver meldt: 1. Fanfare, J. Lemmens; 2. Allegro Maestoso en andante uit de sonate d kl. t., A. Mailly; 3. Pastorale, A. Guilmant; 4. Eerste gedeelte Ve Symphonie, Ch. M. Widor; 5. Prélude et petit canon, V. d'In- dy; 6. Final uit de le Symphonie, L. Vierne. AGENDA ZATERDAG 8 JUNI. Stadsschouwburg: „Onze lieve Evelyn" (Comedia), 20 uur. Rembrandt: Waltz time Palace: De verbluffende Mr. Williams. Luxor: De vrijheidsheld. Deze drie: 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: Het lied van de vrijheid, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. Alle bioscopen toegang 14 jaar. ZONDAG (len Pinksterdag). Stadsschouwburg: Als Zaterdag, 20 uur. Concertgebouw: ,,Het Masker": Hij was bij de S. D., 20 uur. Bioscopen als Zater dag. MAANDAG (2en Pinksterdag). Stadsschouwburg: Als Zaterdag, 14 en 20 uur. Hóoge. Duin en Daalscheweg 33: Landdag. Bioscopen als Zaterdag. DINSDAG 11 JUNI. Concertzaal: Populair Operaconcert, 20 uur. Bioscopen als Zaterdag. Humanistisch Verbond Maandagavond 24 Juni zal bij Brink- mann het Humanistisch Verbond een bij eenkomst houden, waarin* dc oprichting van de afdeeling Haarlem en omstreken wordt besproken. Het voorloopig plaatse lijk comité bestaat uit mevr. M. Bonger— Van Heteren, H. G. Cannegieter, H. v, d, Haak, W. F. Happé, prof. dr. H. J. Pos, mr. M. D. Proper, J. Roede en A. J. Loo- persum (Zijhveg 271) Het Humanistisch Verbond is gesticht om aan de buitenkerkelijken een organi- satorischen en ideeëlen grondslag te geven Het is een vrij algemeen bekend feit, dat in geen land zooveel aan heldenvereering gedaan wordt als in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. In dit jonge land wordt een belangrijke plaats ingenomen door de teen-agers", dat is de jeugd van 14 tot 21 jaar. Voor de meisjes van dien leeftijd is een speciale mode gecreëerd: er bestaan clubs voor dergelijke jonge menschen en het lijkt, dat zij in het maatschappelijke leven een fac tor vormen, waarmee de ouderen meer geneigd zijn rekening te houden dan in de Oude Wereld Vooral bij de meisjes kan deze uitzon derlijke positie tot vreemde excessen lei den. De meest opvallende is wel de ver eering voor filmsterren en crooners. De jongedames, die deze edele sport beoefe nen, noemen zich „Bobby-soxers", die be- 149. Want waar „de Snelle Vier" tegen het eiland gebotst was, gaapte een don ker, diepe kloof in de hooge rotsen als een eindelooze poort, als een uitnoodi- ging om binnen te komen. Springend van rots op rots holden Wag en Warrel op het gat in den wajid af. Eerst keek Wag als altijd haantje de voorste, de pas ontstane poort in. direct gevolgd door Warreltjedie al zijn moed bijeen rapen moest. „Zeg Wag" zei hij, terwijl zijn onderlip bedenkelijk trildezouden er geen enge beesten in dat hol zitten „Welnee" antwoordde zijn vriend, „kom maar meeik geloof, dat we op deze manier dichter en dichter bij die Mysteria komen of hoe dat vreemde toover-ventje mag heeten. „Maar Wag" ging Warrie verder „als hij nu dit eiland eens zoomaar laat verdwijnen net als zijn huis bij het Lachende Dorp, dan staan we niet op den grond, maar dan moeten toe verdrinken". „Als" zei Wag „is als. En als de lucht nciar bene den komtdan hebben we allebei een blauwe pet op." Toen moest Warrel zoo verschrikkelijk lachen dat het schalde en klonk door de holle ruimte van de poort halve eenheid van doelstelling ook een heid van kleeding vertoonen: lange trui, een flodderdas en jongens-sportkousen. De historische avond van het ontstaan der Bobby-soxers is die van den 4en Jan. 1942, toen de inmiddels beroemd geworden crooner Frank Sinatra (waarom eigenlijk want hij moet bijv. in Bing Crosby verre zijn meerdere erkennen) het liedje Night and Day" lanceerde. Hij werd meteen Amerika's populairste zanger. De aan waanzin grenzende vereering voor dezen jongen man heeft vele clubs doen ontstaan, die slechts tot doel hebben het verrichten van een Sinatra-cultus. De leden hebben uniforme kleeding, een eigen jargon en zijn zelfs van plan. hun manier van denken en handelen gelijk te scha kelen Ook andere zangers hebben zij het in mindere mate een soortgelijken aan hang, die zich manifesteert in naar. hun genoemde clubs in alle plaatsen van eenig belang. Intusschen is de arme Sinatra gedwon gen, er een escorte op na te houden, want anders zou hij misschien wel levend, maar zeker niet ongehavend van een voorstel ling thuis komen. Het Fransche blad lei Paris weet zelfs te melden dat in het stadje Gary (Indiana) 5000 meisjes van middelbare scholen zijn auto bestormden en dezen met inzittende en al de lucht in tilden, op gevaar van een ongeluk af. Vol gens schatting zou het aantal daadwerke lijke bewonderaars van den populairen crooner de 10.000.000 reeds gepasseerd zijn. DE OUDE TIJD IN DE NIEUWE WERELD Als rustige tegenstelling tot het voor gaande geldt Judson College. Deze hooge- school werd 108 jaar geleden gesticht en is van een conservatisme, dat men zelfs in Engeland nauwelijks meer kent. Er zijn uitsluitend vrouwelijke leerlin gen en er heerscht onder hen een uiterst strenge discipline: rooken is taboe en de meisjes dragen in het openbaar altijd kou sen. Behalve een vooral op het kunstzin nige gespecialiseerde opleiding ontvangen de jongedames lessen in étiquette. De afgestudeerden van Judson College vallen overal (in Amerika) op door hun verstandige taal, hun rustige manieren en i een zekere distinctie.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4