Wederopbouw van Zandvoort Hoe de Jap bedrogen werd Ir. G. Frïedhoff. Het is bekend, dat ir. G. Friedhoff, te voren hoofdingenieur bij Openbare Wer ken te Haarlem, met 1 Juni rijksbouw meester geworden is. De heer Friedhoff heeft evenwel toestemming ontvangen zijn werk voor den Wederopbouw te Zandvoort voort te zetten. Zooals men weet is de heer Friedhoff de ontwerper van het groote plan. voor Nieuw-Zand- voort. Een enquête. Er wordt thans een enquête onder de eigenaars van de door den oorlog ver woeste panden gehouden, om te weten te komen wie in aanmerking wil komen voor het krijgen van grond en het bou wen daarop. Tevens is het de bedoeling te weten te komen welke wenschen de belanghebbenden koesteren. Aanstelling van een econoom. Bij den Wederhouw te Zandvoort is als econoom aangesteld Mr. Dr. A. W. Rom- kes, wonende te Zandvoort. Het zal o.a. zijn taak zijn de resultaten van bovenbe doelde enquête uit te werken en advie zen te geven bij het verkavelen van de gronden. Woningbouw. Indertijd is gemeld, dat de heer B. J. J. M. Stevens, architect te Haarlem, op dracht gekregen heeft voor het maken van de plannen voor den bouw van de eerste 41 woningen die een onderdeel vormen van den wederopbouw van Zand voort. Dit zijn 29 woningen voor ouden van dagen met een waschlokaal en 11 Woningwet-woningen met een woning en werkplaats voor den opzichter. De plan nen zijn gereed en door den Wederop bouw aanvaard. Het is nu zeker, dat de aanbesteding binnen een maand zal plaats hebben. De huur der perceelen is nog niet be paald, maar het wordt aangenomen dat zij normaal zal zijn, daar het rijk 90 zal bijdragen in het exploitatie-tekort. Intusschen is door den heer Stevens al weer begonnen met de voorbereiding van plannen van een tweede complex Woning wetwoningen, deze zullen ook zoo spoedig mogelijk gebouwd worden. Flatgebouwen als vacantie- tehuizen? Er wordt door het gemeentebestuur onderhandeld met eenige groote in- dustrieele ondernemingen om te onder zoeken of het mogelijk zal zijn, dat zij te Zandvoort groote flats zullen bouwen die geëxploiteerd zullen worden als vacantie- tehuizen voor het personeel dat in hun dienst is. Men weet, dat in het ontwerp van Ir. Friedhoff voor het groote bad- centrum verschillende flatgebouwen zijn aangegeven. De andere plannen. De Wederopbouw en het gemeentebe stuur van Zandvoort doen alles wat mo- De weg naar Zandvoort Beperking der lintbebouwing. In den loop der jaren is er veel ge bouwd langs den weg naar Zandvoort. Daardoor ontstond een zoogenaamde lint bebouwing. In het algemeen wordt die door gemeentebesturen niet op prijs ge steld, omdat de bediening met extra kos ten gepaard gaat. Dit geldt zoowel het politietoezicht als de verstrekking van gas, water en electriciteit, terwijl ook voor den dienst der reiniging moeilijkheden ontstaan. In den oorlog hebben de Duitschers veel huizen aan het landelijkste deel van den weg naar Zandvoort gesloopt. Daardoor is er een groote beperking aan de lint bebouwing gekomen. Naar wij vernemen is bij het gemeentebestuur van Zandvoort de vraag in overweging of het: niet ge- weruscht is maatregelen te nemen om te bereiken, dat die afgebroken huizen niet op dezelfde plaats herbouwd zullen wor den. Regeering helpt vliegtuigindustrie mit.s deze geconcentreerd wordt. Op de vraag van den heer Kortenhorst 'betreffende de instandhouding van een Nederlandsche vliegtuigindustrie: Achten de ministers het niet van een groot lands belang, dat de liquidatie der Nederland sche vliegtuigindustrie worde voorkomen? heeft de minister van Verkeer en Ener gie geantwoord: Op 14 Mei 1946 werd besloten, dat de regeering bereid is te bevorderen, dat door kapitaaldeelneming en, zoo noodig. financiering van ontwikkelingskosten van nieuwe vliegtuigtypen onder passende voorwaarden medewerking wordt ver leend aan den opbouw van deze industrie Deze medewerking zal alleen verleend worden aan cén enkele nieuw te stich ten N.V., waarin de bestaande onderne mingen geconcentreerd dienen te worden. De regeering zal bji de uitvoering van dit besluit worden bijgestaan door een vertrouwensman. De heer ir. Th. P Tromp, voorzitter van de vliegtuigindus trie-commissie. werd bereid gevonden deze (aak te aanvaarden. De doodstraf geëischt Voor het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam is door den procureur-fiscaal de doodstraf geëischt tegen den Zandvoorter J. P.. omdat hij uit beginsel in vreemden staatsdienst is sesaan. nameliik bij de Kriegsmarine. Dezelfde straf eischte de procureur-fiscaal tegen den Haarlemmer D. v. d K., die 4 jaar in de Waffen SS. heeft gestreden. gelijk is om den bouw van dit groote bad- centrum te bespoedigen. Eerst als dit er is, zal Zandvoort weer haar oude roem als badplaats kunnen herkrijgen. Het nieuwe Zuiderbad wordt, naar wij reeds eerder mededeelden, in het komende na jaar aanbesteed. Als geen ernstige vertra gingen komen, die nu nog niet te voorzien zijn, zal het bij den aanvang van het sei zoen 1947 klaar zijn. Dan hoopt men ook klaar te zijn met den bouw van een groot restaurant dat komt op de plaats van het vroegere „Seinpost". De brandweer. Zandvoort had vóór den oorlog een wa tertoren. De Duitschers hebben die afge broken. Gelukkig is dit geen beletsel voor de watervoorziening te Zandvoort. Het nadeel is evenwel, dat bij groote branden gevreesd moet worden, dat de druk op de waterleiding niet voldoende is. Het is de bedoeling als de groote flatgebouwen in het badcentrum gebouwd worden, daarin op de bovenverdieping een groot water reservoir te maken. Maar die flatgebou wen staan er nog niet. De rijksinspectie der Brandweer heeft thans plannen uitge werkt om in de tegenwoordige leemte ie voorzien door het graven van een groot aantal groote brandputten. Daarmee zou den evenwel groote kosten gepaard gaan. Pasklare huizen door schokbeton De directeur van „Schokbeton" deelde te New-York aan een vertegenwoordiger van Aneta mede, dat hij de V. S. bezocht wegens den aankoop van nieuwe machines voor de inrichting van een moderne fa briek te Kampen, waar slechts pasklare huizen zullen worden gemaakt. De plan nen van de Rotterdamsche architecten Wijmer en Breukelman zullen als grond slag dienen. Verder deelde hij mede, dat er overwogen wordt om een dochteronder neming op te richten in de nabijheid van New-York, aangezien pasklare huizen ge bouwd met schokbeton onbekend zijn in de V. S. De maatschappij is in'staat pas klare huizen te bouwen met enkele ver diepingen. Zwijndrecht is op het oogenblik reeds bezig met het produceeren van pas klare huizen. Tweede-Kamerfracties De A. R. Tweede-Kamerfractie heeft tot haar voorzitter gekozen den heer Schou ten en tot haar secretaris den heer Terp stra, De C. H. Tweede-Kamerfractie wees als haar voorzitter aan den heer Tilanus, als secretaresse frl. Wttewaal v. Stoetwegen. In liet aan de Sumatra kade te Amsterdam liggende turbinesehip ..Aalsum", dat met kunstmest geladen was, brak brand uit. Drie personen werden ernstig ge wond. De toto toont het brandende schip terwijl de brandweer met het blus- sehingswerk bezig is. (P) Krijgslist kostte Nederlander zijn hoofd Hef „Circus Overakker" Dit is het simpele verhaal van de krijgslist van een Nederlandsohen generaal, die de destijds overmach tige Japanners zoo schitterend bij den neus heeft gehad, dat sommi gen van hen uit woede harikiri zou den hebben gepleegd, als zij niet ge meend hadden beter in leven te kunnen blijven om zich op de Ne derlanders te wreken. Maar wat meer zegt, de veronderstelling is ge wettigd, dat door het optreden van generaal Overakker het toenmalige gevaar van een onmiddellijken Ja- panschen inval in Australië is af gewend. Overakker, die ha zijn ge vangenneming geboeid door Medan werd gevoerd, is na een jarenlangen lijdensweg aan de Japansche wraak zucht ten offer gevallen en door zijn beulen onthoofd. Zooals men zich zal herinneren, richt te de Japansche aanval op Insulinde zich in de eerste plaats tegen Java, het voornaamste verdedigingsgebied van den Archipel. Aan Sumatra werd min der aandacht geschonken: slechts de petroleumgebieden om Palembang kon den op een onmiddellijke belangstelling van de invallers bogen. Op Noord-Su matra hadden wij maar anderhalve man en een paardekop en de Japanners meenden dit ook te weten, reden waar om zij dit gedeelte van het eiland links, of liever rechts lieten liggen. De Japan sche leiding moet dan ook wel zeer ver baasd zijn geweest, toen zij van haar verkenners de inlichting kreeg, dat de Nederlanders op Noord-Sumatra een geweldige troepenmacht bezaten. De Japansche luc-htverkenners vergis ten zich. Want de Nedei-landsche en Ne- derlandsch-Indische troepen, die zij over den geheelen kop van Sumatra op on telbare plaatsen signaleerden, zoodat zij den indruk van een enorme troepen macht moesten krijgen, waren er in wer kelijkheid niet meer dan een flink hand jevol. Generaal Overakker had grroote aantallen auto's gevorderd, die hij, vol geladen met soldaten, kris en kras over Noord-Sumatra liet toeren. Zijn man nen doken nu eens hier. dan weer daar op, zij renden van Noord naar Zuid en van Oost naar West. Aan deze manipu latie danken de troepen onder zijn hevel den naam, die den tijd zal overleven: „liet Circus Overakker", r Uit den mond van een der mannen die ten tijde van de Japansche inva sie op Noord-Sumatra onder het commando van den generaal Over akker hebben gevochten, teekenden wij het volgende relaas op, dat niet alleen voor de krijgsgeschiedenis van belang is, maar tevens door zijn sensationeelen inhoud in grooteren kring, nu en later, bekendheid verdient. De Japanners voelden zich door de „ongehoorde sterkte" van de Nederland sche troepen op Noord-Sumatra in den flank bedreigd en besloten tot een grootscheepsche operatie om deze be dreiging uit te schakelen. Zij landden op drie plaatsen, Padang in het Westen, Sabang in het Noorden en Medan in het Oosten met een leger van 30 a 35000 man, goed uitgeruste aanvalstroepen die eigenlijk gereed werden gehouden voor den aanval naar het Zuiden. Overakker met zijn schamele 5000 man, waarvan de helft uit Inlandsche troepen bestond die bij het naderen der Japanners allen de wijk namen, trok op Atjeh terug. Toen de van drie kanten met enorme strijdkrachten aanstormende Japanners tenslotte de hoogvlakte van Blangkedje- ren omsingeld hadden, waar Overakker het restant van zijn mannen had gecon centreerd. besloot de generaal tot over gave. Er is vrijwel niet gevochten en verdere tegenstand zou zelfmoord heb ben beteekend. Vóór de overgave liet hij alle zware en automatische wapenen vernietigen en toen op 28 Maart 1942 de „overwinnaars" kwamen, vonden zij dikke tweeduizend Nederlanders en een stapel geweren. De Japanners, die heel Noord- Sumatra hadden doorzocht, begre pen er niets van en vroegen aan Overakker, waar al zijn troepen wa ren. „Die zijn hier", antwoordde de generaal, fijntjes glimlachend. Waar op den Jap iets begon te schemeren. Daar stonden de meer dan dertig duizend dappere krijgers van Nip pon. in volle wapenrusting. En te gelijk stonden zij in het kleeding- stuk. dat nog altijd nader is dan de wapenrok. De krijgslist was een volkomen succes geworden. De Haarlemsche subsidies Het nieuwe stelsel Wij hebben al gemeld, dat B. en W. van Haarlem een nieuw systeem willen in voeren voor het subsidieeren van ver schillende vereenigingen. Daarover ver- schijnt dezer dagen een uitvoerig raads stuk De nieuwe opzet wordt her geven van een gemeentelijken toeslag, gebaseerd op het aantal kinderen dat wordt uitge zonden of patiënten die verpleegd of ge holpen worden. Het resultaat zal zijn dat de gemeente ongeveer f 32.000 meer zal uitkeeren. De vereenigingen die kinderen uitzen den zullen f 6100 subsidie krijgen (in vroe ger jaren f 5000). Grondslag wordt 65 cent toeslag voor kinderen die in koloniehuizen worden opgenomen en 45 cent voor ver pleging in gezinnen. Gesteund zullen wor den de Centrale commissie voor uitzen ding van Nederlandsche kinderen naar buiten, het Centraal genootschap voor kinderherstellings- en vacantïekolonies, de Katholieke kinderuitzending, de ver- eeniging vacantiekolonïe „Naar buiten" en de vereeniging herstellingsoord „Vil- landry". De subsidies aan de wijkvereenigingen zijn van f 10.000 op f 13.750 gebracht. De gemeente zal f 625 per zuster betalen. De Centrale commissie voor diaconessen- wijkarbeid krijgt dan f 6875, het Wit-Gele kruis f 3125, het Witte Kruis f 2812.50, de Wijkverpleging van den Ned. Protestan tenbond f 625 en de Vereeniging voor wijkverpleging te Spaarndam f 312.50. Voor het speeltuinwerk en de onschool- sche samenkomsten van de Haarlemsche speeltuinvereenigingen en andere com missies willen B. en W. nu f 12.075 sub sidie geven, tegen f 5150 in 1945. Daar onder is f 6000 voor het onderhoud van terreinen en afscheidingen. Aan kinderbewaarplaatsen willen B. en W. f 9100 subsidie geven. Deze wordt uit gekeerd per verzorgingsdag. Over 1943 werd f 7200 uitgekeerd. Nu stellen B. en W. f 12.000 subsidie voor aan de vereeniging „Maatschappe lijke zorg voor zieken" tegen f 6000 in vorige jaren. De subsidie voor kraamhulp wordt van f 3700 op f 9000 gebracht. Deze subsidie wordt verdeeld over het Fonds ter be hartiging van de belangen van hulpbe hoevende kraamvrouwen en het Wit-Gele Kruis van de R.K. Kraamverzorging. f 1000 is uitgetrokken (evenals voor 1945) voor de instellingen voor de verzorging van kinderen in babytehuizen- Voor het eerst krijgt, als de raad zich daarmee vereenigt, de Onderwijs-ver- keerscommissie een subsidie van f 200. Ook is nieuw de subsidie van f 100 aan de afd. Haarlem van de Vereeniging van leeraren en onderwijzers in de lichame lijke opvoeding voor de organisatie van de vaardigheidsproeven en zwemwed strijden. Dat B. en W. voorstellen de subsidie aan Haarlems Bloei van f 2500 op f 5000 te brengen hebben wij al gemeld. Even zoo dat de raad reeds besloot voor het eerst f 5000 subsidie te geven aan de club- en buurthuizen. Voor het eerst wordt ook voorgesteld f 500 subsidie te geven aan de commissie voor huishoudelijke voorlichting. De subsidie voor Zuigelingenzorg wordt van f 5000 op f 7200 gebracht. De gemeenteinstelling voor kinderver zorging zal f 57.250 subsidie krijgen tegen f 22.000 over 1945. Verder is f 8000 uitgetrokken voor ver strekking van voeding en schoenen (klom pen) aan schoolkinderen. B. en W. ver wachten dat in den winter 1946/1947 de verstrekking weer zal kunnen aanvangen. In 1944 werd voor dit doel niet minder dan f 56.385 uitgegeven, maar dat was abnormaal. Scheepsbrand in Amsterdam Vrijdagmiddag brak een felle brand uit aan boord van het vrachtschip „Aalsum", dat reeds eenige weken ter lossing aan de Sumatrakade in Amsterdam ligt. Nog pl.m. 3 ton Chilisalpeter (in baalzakken) moest worden gelost. Omtrent de oorzaak van den brand in de laadruimen 2 en 3 later brandde ook de brug tast men nog La het duister. De medische dienst van het interneer -ingskamp Levantkade. bood hulp aan drie gewonden, waarvan een zeer ernstig, en vervoerde dezen naar het ziekenhuis. Na een uur was men den brand meester. Begrafenis J. A. A. Hoeben Onder zeer groote belangstelling had op de begraafplaats aan de Kleverlaan de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den res. len luitenant der Militaire Administratie J. A. A. Hoeben. die bij een motorongeval om het leven kwam. Vele militairen, doch ook vrienden uit de sportwereld, met name van de voetbalclub „Haarlem" en uit Schaakkringen gaven van hun medeleven blijk. Voorafgegaan door een militaire kapel uit den Haag en gevolgd door officieren en een wetachement soldaten vond de begrafenis plaats van „Wildhoef" te Bloemendaal uit. Op de begraafplaats werd het woord ge voerd door den Commandant van de Storrn- school kapitein H. A. K. Gualtherie van Weezei, die den heer Hoeben prees als een ijverig en bekwaam administrateur en het betreurde dat hij zyn beëediging, die bin nenkort zou plaats hebben niet heeft mogen beleven. Hij herinnerde aan Hoeben's trouw in den 'bezettingstijd in het illegalewerk. Verder spraken nog een afgevaardigde van de directie van Van Gend en Loos, waar Hoeben in betrekking was. Kolonel Joh. Sit- ses van de Onderwijsinrichting van de Kon. Landmacht, en de heer Bauër namens d* Haarl. Schaakclub. Over de groeve loste het vuurpeloton een eere-salvo. waarna een broer van den over ledene dankte voor de betoonde belang* stelling.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 5