IJmuider Courant Indonesië op het Labourcongres Vijf jaar tegen Arnold Meyer Seyss-lnquart De Kabinetsformatie Laski naar Moskou «Oe Jaargang No. 18332 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 13 Juni 194® Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. Week 31 ct. per kwartaal f 4. DE Oostenrijksche advocaat, die zijn vaderland verried en na de overwel diging van ons land door Hitler werd af gevaardigd om zijn beproefde eigenschap pen op ons toe te passen, is te Neurenberg met zijn verdediging begonnen. Aanvan kelijk wordt hij als getuige in eigen zaak gehoord. De eerste phase is zijn ver- dedigings-rede, waarover wij Dinsdag en Woensdag berichten hebben opgenomen. Daarna zal het kruisverhoor van den ver dachte door den Franschen aanklager volgen. Het is een andere procedure dan het Nederlandsche strafrecht inhoudt; dat plaatst den verdachte niet in de getuigen bank en kent geen kruisverhoor. Er zijn meer verschillen. Deze punten worden overigens alleen vergelijkenderwijs ge noemd, niet om den indruk te wekken dat onze strafprocedure, als geheel be schouwd en zoohls zij zich sinds de be vrijding voordoet, vooi-keur zou verdienen. De behandeling" van de zaak-Seyss In- quart zal bij de in ons land heerschende stemming geen opwinding verwekken, maar wel scherpe aandacht trekken. En de inleiding van de verdediging door verdachte zelf kan geenszins imponeeren. Het is duidelijk dat hij sommige klippen tracht te omzeilen, zooveel mogelijk schuld op Hitier en Himmler afschuift het oude. bekende stelsel van dek-je-op-je- voorman, dat het Neurenbergsche proces steeds heeft gekenmerkt en gevallen opsomt, waarin hij zijns inziens „goede beurten" heeft gemaakt. Kortom, het is armoedig. Toen verleden jaar het Neu renbergsche proces aanving is de arme tierigheid, die het optreden der verdach ten moest toonen, op deze plaats al in uitzicht gesteld. Zij trad dadelijk aan den dag en bleef het proces kenmerken. Ontdaan van hun macht en van hun op zichtige uniformen, omlaag gesmakt uit hun gevreesde gezagsposities, werden de handlangers van Hitier tot een troep onbeduidende lieden, beroofd van hun aanvoerder en er slechts op uit, door liegen en armzalige verontschuldigingen het veege lijf te redden. Seyss-lnquart verschuilt zich achter Hitier en achter „Höhere S.S. und Polizei- Führer", die van Himmler directe be velen kregen. Dit kan op ons, in Neder land, geen enkelen indruk maken. Hij heeft, behalve dat hij zelf ook heel wat opdrachten tot wandaden heeft gegeven en een algemeen beleid gevoerd, dat wij ons slechts met walging kunnen herinne ren als dat van een door en door onbe trouwbaar man, een woordbreker bij uitstek, zich bij die bevelen neergelegd. Geen enkel merusch, die een misdaad uit voert, of toelaat terwijl hij die voorkomen kon, kan zich verontschuldigen door te zeggen dat het bevel door een ander mensch was gegeven, wie dat ook zijn moge. Seyss kwam nu tot de erkenning, dat hij „een groot gebrek aan fantaisie heeft getoond" en dat zijn politiek was mis lukt. In eenvoudiger woorden: hij was niet slim genoeg geweest. Twee onjuiste overwegingen had hij gemaakt: dat de Duitsche organisaties beter waren dan de Nederlandsche én dat zich in bezet ge bied een eigen politiek zou kunnen ont wikkelen. Nu, datwas verkeerd gezien. Maar hij beriep er zich op, dat hij niet met staatsdwang van de Nederlanders ver langd had, dat zij nationaal-socialist werden. Hij zei er alleen niet bij. waar om hij dat niet poogde. Het antwoord zal hem nog wel gegeven worden in Neu renberg: omdat hij slim genoeg was om te begrijpen, dat de Nederlanders dit vier kant geweigerd zouden hebben en daar mee een nieuwe en klare demonstratie zouden hebben gegeven van Seyss- Inquart's onmacht, om zijn opdracht te volbrengen: hen te maken tot vrienden van Duitschland. In het eerste deel van het kruisver hoor toonde hij eenig berouw over zijn gedrag jegens de Joden en erkende de kracht van het Nederlandsche verzet. Dit lijkt bescheiden. Maar deze man is evenmin bescheiden als dom. De kerel is een brutale, sluwe vos met een scherp verstand: het type van den advocaat van kwade zaken, een man zonder scrupules, eerzuchtig en ijdel. Wij hebben zeer goed gemerkt met welk soort van individu wij hier te maken hadden in den indringer, die zich in onze Ridderzaal liet installeeren en wiens eerste rede al een program van valsche beloften was. Deze man was zelf geen Duitscher. Hij behoorde tot een ander klein volk, dat hij al verraden had. Hij kwam hier om, in zijn niets-ontziende Streberei, ook Nederland voor zijn per soonlijke ambities te misbruiken. Zoo was Seyss-lnquart. Toen zijn komst werd aangekondigd zeiden Duitsche officieren. die hier al waren: „Jetzt fangt die Schweinerei an". Zij kregen gelijk. R. P. Tocli vrede in China? Een woordvoerder van het Chinee- sche ministerie van inlichtingen heeft verklaard, dat de berichten uit Peiprng, volgens welke de Chineesche nationa listische commandant in Mandsjoerije den wapenstilstand van 15 dagen zou hebben opgezegd, niet juist zijn. De Chineesche regeering is vastbesloten den wapenstilstand te eerbiedigen om het voeren van onderhandelingen te vergein akkenj ken. Inschakeling der communisten definitief verworpen Op den derden dag van het Britsche Labourcongres hebben de Engelsche sociaal-democraten met overweldigende meerderheid het verzoek der commu nistische partij om in Labour te worden opgenomen verworpen. Herbert Morri son vertolkte de overwegingen waaron der dit verzoek werd afgewezen; in zijn commentaar zeide hij: „Ondanks het feit dat vele communisten waardevollen ar beid leverden in de vakbeweging en Labour steunden in verschillende situa ties, zijn wij algemeen van oordeel, dat de communistische partij er steeds op uit is, de sociaal-democratie te onder mijnen. De partij verandert steeds van politiek en draagt het karakter van een samenzwering. Zij is bovendien afhan kelijk van een buitenlandschc macht". Het congres besloot vervolgens de sta tuten der partij zoodanig te wijzigen dat d'e opneming van volledig georgani seerde politieke groepen in de toekomst onmogelijk zal zijn. De resolutie waar mede de opneming van de communisten werd verworpen werd door 2.678.000 gesteund, terwijl slechts 468.000 aan wezigen voor opneming stemden. Vervolgens voerden Noel Baker, de plaatsvervanger van Bevin en Bevin zelf het woord, waarbij de buitenland- sche politiek van de Labourregeering opnieuw werd gepreciseerd. Na een pleidooi voor de Organisatie der Ver een ïgde Volken, waarbij hij waarschuw de tegen intellectueel defaitisme jegens deze organisatie, verklaarde Baker dat het dwaasheid was te gelooven dat een land als Rusland, dat zoo vreeselijk on der den oorlog heeft geleden opnieuw oorlog zou willen. NEDERLAND'S „IMPERIALISME". Over de kwestie Indonesië zeide Ba ker: „Het verwijt tot de Nederlanders dat zij imperialistische oogmerken heb ben is een grove onrechtvaardigheid je gens een dapperen bondgenoot en jegens Engeland zelf. Wii troffen in Indonesië een brute nationalistische beweging aan die voor een groot deel bestond uit on verantwoordelijke elementen en door de Japanners was bewapend. Wij had den daar de taak de Japanners te ont wapenen en geïnterneerden en krijgsge vangenen te bevrijden. De Nederland sche socialistische minister-president deed goed werk door te trachten, met Sjahrir tot overeenstemming te komen. Zijn politiek is door de verkiezingen be vestigd. Wij hopen dat er spoedig een regeling zal tot stand komen". Bevin legde den nadruk op zijn on- ontvankelijkheid voor pessimisme ten aanzien van de internationale samen werking. Hij deelde mede dat het ver drag van bondgenootschap met Rusland, dat hij met Stalin had besproken, nog in behandeling was daar Stalin enkele wijzigingen wilde aanbrengen.Intusschen heeft de Sovjet-Unie er mede in ge stemd. dat de B.B.C. uitzendingen in het Russisch gaat geven. Bevin verklaarde tegenstander te zijn van de verdeeling van Eu opa in bloes. „Geen land zal mij er toe kunnen bren gen over te gaan tot oorlog en niemand in dit kabinet zou de wapens tegen Rus land willen keeren", aldus zeide de Britsche minister. „Het is de taak van Engeland de tegenstrijdige krachten in de wereld te doen samengaan. De veilig heid moet gegrondvest worden op on derling vertrouwen der groote naties". Na de kwesties Spanje en Palestina In geheel Nederland wordt door de po litie weer een groote actie geveerd, om de jeugd weer op liet belang van oen veilig verkeer te wijzen. Zelfs liet loopen op de trottoirs valt niet mee. Een „over treder" wordt door den agent dadelijk „bij den kraag gevat". (P) te hebben aangeroerd waarbij hij te rugroeping van den Britschen ambas sadeur uit Madrid ondoelmatig noemde en de vorming van een gemengden Jooósch-Arabischen staat als doel stel de tegenover het beginsel van den ras- senstaat, kondigde Bevin de verjonging van den diplomatieken dienst aan en memoreerde hij met voldoening de aan stelling van arbeidsattachés in diverse landen, waaronder ook Nederland. Een sappig rapport Het ministerie van Landbouw, Vissciherij en Voedselvoorziening heeft rapport uitgebracht over den stand van de groenten en fruitteelt- gewassen" op 30 Mei. Wij com pri meeren: Aardbeien: Matig tot goed. Peren: Vruchtzetting bleef ten ach ter bij andere fruitgewassen. Appelen: Over het geheel een goe de oogst verwacht, vooral van ster appelen. Pruimen: Matig tot goed. Kersen: Hoe zuidelijker in het land hoe betere verwachtingen. Kruisbessen: vrij goed. Druiven: Goed. Perziken: Late rassen beter dan de de prijzen hun medewerking verlee- nen, kunnen we dit jaar de kleurige kinderen van Pomona de eer aan doen, die we hun zoo vele jaren moesten onthouden. Hei woord is aan Jacob Cats: Het besté stuk huys-raet is een goedt wijf. Bijeenkomst der Katholieke fractie Onze parlementaire .correspondent be richt, dat vanmorgen de Katholieke fractie opnieuw vergaderd heeft. De situatie was nog steeds, dat gepoogd werd overeenstemming van de Katho lieke Volkspartij en de Partij van den Arbeid te bereiken op het. door den for mateur dr. L* J. M. Beel ontworpen regeeringsprogram, met de bedoeling een kabinet te vormen, dat op een meer derheid bestaande uit deze twee par tijen zou steunen. Onlangs werd in Den Haag het denk beeld gelanceerd, dat dr. Beel na vor ming van een kabinet zou terugtreden en het minister-presidentschap aan prof. ir. Schermerhorn overlaten. Wij verne men dat daarop geen uitzicht bestaat: de Katholieken hebben deze gedachte nimmer voorgestaan. Meer calorieën voor Duitschers Volgens den Amerïkaanschen nieuws dienst in Duitschland zullen in de Ame- rikaansche bezettingszone van Duitsch land de rantsoenen van arbeiders en. bewoners van steden met meer dan 20.000 inwoners van 1270 calorieën tot 1330 calorieën per dag worden ver hoogd. Geen verrader, doch schrijver van funeste propaganda" Na een fel requisitoir eischte de procu reur-fiscaal 1>U liet Blonder Gerechtshof in Den Boscli wegens hulpverleening aan den vijand tegen Arnold Meyer 5 jaren ge vangenisstraf, ontzetting tilt de kiesrechten en het verbod een ambt uit te oefenen voor het geheele leven. Hl) quullfloeerde Meyer niet als een verrader, docli als iemand, die door zUn geschriften een funesten invloed had op de massa. Voor het JWjzonder Gerechtshof te Den Bosch werd de zaak tegen Arnold Meijer behandeld. Arnold Meijer In de beklaag denbank tijdens l»et voorlezen der be schuldiging. (P) De verdediger concludeerde vrijspraak en Arnold Meyer zelf zeide aan het slot van de zitting: „Ik heb gevaarlijk en gewaagd spel gespeeld met den bezetter, maar ik heb het gespeeld als een principieel aanhanger van het Vorstenhuis en als een man. die zijn vaderland lief heeft. Over mijn denkbeelden, over de politieke organisatie, waarvan ik aan het hoofd stond en over mij persoonlijk mag men denken, zooals men wil. maar het zou mij ondragelijk zijn als men mijn va- derlandsche gezindheid en trouw aar. het vorstenhuis zou ontkennen. Ik was bezield of liever bezeten van vaderlandsliefde en had slechts één doel: Nederland en Oran je te dienen." De opsporingskwestie Met tegenzin, doch noodgedwongen zeide de procureur-fiscaal, mr. Deelen. te moeten ingaan op de kwestie van den speurtocht naar Arnold Meyer en de rol, die de aïge- meene regeerlngsgemacht igde Koos Vorrlnk daarin heeft gespeeld. Het is zeer merk waardig, aldus spr.. dat bij den speurtocht naar Meyer noch de procureur-fiscaal, noch de directeur-generaal van Bijz. Rechtsple ging. noch de minister van Justitie, doch alleen de algemeen gemachtigde van alles op de hoogte was en werd gehouden. Mr. Deelen liet geen twijfel bestaan over de rechtschapenheid van en het louter dienen, van het landsbelang door de eerstgenoemde personen. De geheele zaak werd buiten heu om behandeld. De minister-president en de minister van Oorlog waren echter wel In de zaak gemengd. De laatste gaf aan de speur ders (van wie een zich binnenkort voor de Bredasche rechtbank te verantwoor den zal hebben) eén bewijs van toegang tot militaire gebouwen, nadat prof. Schermerhorn hem had medegedeeld, dat hij gestooten was op een complot om Arnold Meyer uit handen van de po litie te houden en dat het vermoeden bestond, dat men hem in 'n militair ge bouw verborgen hield. Weliswaar bleek aan minister Meynen bij navraag, dat prof. Schermerhorn niet volledig was Ingelicht, maar de secretaresse (de dochter) van den heer Vorrlnk verze kerde hem, dat alles in orde was. Hoewel de speurders zich speciaal berie pen op een regeeringsopdracht is duidelijk gebleken, dat geen enkele minister hun een opdracht heeft gegeven. „Wie stil staat, raakt acliter" Het systeem om slechts een klein aantal artikelen van Arnold Meyer en daaruit nog maar enkele passages in de tenlastelegging te gebruiken Is ondeugdelijk, zoo zeide do verdediger mr. van der Putt in zijn pleidooi. Pp deze wijze wordt geen iulst beeld ge vormd van het gedrag van Meyer tijdens dé bezetting. Met deze methode kan men Ieder een. die ln den oorlog geschreven heeft, la ten hangen, aldus pl., tot Colijn en het driemanschap van de Unie toe. Mr. van der Putt betoogde, oat Arnold Meyer op zeer krachtdadige, felle-en open bare manier verzet heeft gepleegd. Speciaal in zijn strijd tegen de N.S.B. HIJ haalde de uitspraak van minister Burger aan: Niet of iemand fouten heeft gemaakt is beslissend ten aanzien van zijn vaderlandsche gezind heid, maar of hij fout is." Arnold Meyer was niet fout. Dat gelooft niemand, die hem. kent. Dat gelooft ook de procureur-fiscaal niet. want anders zou hij wel een zwaar dere straf geëjscht hebben. Arnold Meyer zal wel fouten gemaakt hebben, tenminste, zooals wij het nu bezien. T-Toe wij dat over 5 of 10 Jaar lullen bezien ls nog de vraag, Hoe zullen wij dan over Rusland oordeelen Ik denk hierbij aan het communisme en over Engeland Ik denk hierbij aan In- dië. Wij evolueeren, Wie stil staat, raakt achter. Daardoor heeft de procureur-fiscaal een goede kans gemist, toen hij Meyer niet in vrijheid stelde Nu krijgt de procureur- flscaai nog een kans, zij h"t dan onge wild, omdat het hof Arnold Meyer kan vrijspreken." De president bepaalde de uitspraak op 26 Juni. Prof. Harold Laski. tot gisteren nog voorzitter van de Britsche La- bourpartij, is niet in deze functie herkozen. Het Labourcongres besloot hem rust te gunnen voor zijn ver trek naar Moskou, waar hiï binnen kort met een kleine Labourdelegatie een bezoek aan Stalin hoopt te bren gen. Als zijn opvolger werd gekozen de vice-voorzitter en minister van ^taat Noel Baker.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1