IJmuider Courant Overeenstemming in détails Haringverkoopers Drijfjacht in Palestina 150e •Taareffttrï^ Wo. 1835*5 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuideri - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 18 Juni 1946 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. De Parijsche conferentie Heden behandeling der Italiaansche herstelbetalingen Maandagmiddag: om vier uur zijn de vier ministers van Buitenlandsche Za ken in hei Palais Luxembourg bijeenge komen onder voorzitterschap van Byr nes. Op voorstel van Molotof werd be gonnen met de bespreking van de eco nomische clausules van het ontwerp- vredesverdrag met Italië, waarbij ook de herstelbetalingen liooren. Dit laatste onderwerp, dat bij de vorige conferentie mede de oorzaak werd van de impasse, kwam gisteren echter niet meer aan de beurt daar de behandeling van enkele andere economische punten zooveel tijd vergde, dat de rest van de agenda tot heden moest wachten. Over de behan delde punten werd in principe overeen stemming bereikt. Deze punten waren: Vergoeding van oorlogsschade aan geallieerde eigendom- men in Italië de bestemming van het Italiaansche bezit dat zich bevindt in het gebied der geallieerden afstand van alle Italiaansche eischen tegenover de geallieerden en algemeene econo mische bepalingen ten aanzien van den Italiaanschen handel. Het eerste punt lokte eenige discussie tiit, waarbij de herstelbetalingen op het tapijt kwamen, wat echter door Molotof werd afgesneden met de opmerking, dat inen eerst moet beslissen of Italië her stelbetalingen kan opbrengen, alvorens de grootte hiervan vast te stellen. Hij stelde voor dat de ministers het Russi sche voorbeeld zouden volgen en genoe gen zouden nemen met gedeeltelijke vergoeding voor de aan geallieerde be zittingen in Italië toegebrachte schade, terwijl zij het aan deskundigen zouden moeten overlaten te bepalen, welk be drag hiervoor kan worden vastgesteld. De ministers besloten daarop een com missie in te 9tellen die alle eischen tot schadevergoeding zal behandelen. In deze commissie zullen ook Italiaansche vertegenwoordigers zitting hebben. Ten aanzien van het Italiaansche be zit op geallieerd gebied werd overeen gekomen dat ieder land de Italiaansche bezittingen zal houden, terwijl de dé tails door een commissie van deskundi- Ex-koning Umberto verlaat Italië, üm- l>erto wuift een laatst vaarwel bij zijn vertrek per vliegtuig van liet Cianiplno- vliegveld te Rome naar Portutral. Dit is zijn laatste verblijf op Italiaansch grond gebied. (p) De „Meerkerk" voer in voorgeschreven water Naar thans door het A.N.P. gemeld wordt, heeft de Ver. Ned. Scheepvaart- Mij. bericht ontvangen van den gezagvoer der van het s.s. ..Meerkerk", waarin deze mededeelt, dat zijn schip, op het moment dat het op een mijn liep, in voorgeschre ven vaarwater stoomde. Zaak-De Vilder in cassatie Voor den Bijz. Raad van Cassatie te Amsterdam zijn Maandag de beroepen be handeld van de gebr. A. F. en C. F. de Vilder, die beiden wegens collaboratie tot 3 jaar Rijkswerkinrichting zijn veroordeeld De procureur-fiscaal concludeerde tot ver werping van het beroep en verwijzing van de zaak naar het Bijz. Gerechtshof te Leeuwarden. De president achtte geen ter men aanwezig thans in te gaan op het verzoek van de verdediging tot invrijheids- etelling van verdachten. Uitspraak 12 Juli. gen zullen worden geregeld. Verder be sloot de conferentie dat Italië al zijn eischen aan de geallieerden zal laten vallen en dat het in zijn handelsverdra gen met de geallieerden een clausule zal opnemen, die deze landen als „meest beguns'tige naties" zal bestempelen. De agenda van heden. Vandaag zullen de besprekingen over het economische gedeelte van het Ita liaansche vredesverdrag worden voort gezet met de resteerende onderwerpen, waarvan de herstelbetalingen het voor naamste probleem vormen. Verder ko men nog tea- sprake de restitutie van eigendommen der Vereenigde Volken die tijdens den oorlog zijn geroofd en de bestemming der Italiaansche eigendom men die zich in de door Italië afgestane gebieden bevinden. Hitier sliep toen invasie begon Rommel was met clandestien verlof Het Zwitsersche blad ..der Bund" heeft een passage uit het „Offiziere gegen Hit- Ier" gepubliceerd, waarin het volgende voorkomt: „Toen op 6 Juni de invasie begon, was men van Duitsche. zijde ver rast. Rommel was toen, ondanks het door Hitier uitgevaardigde verbod tot het ne men van vérlof, naar Ulm gevlogen om den verjaardag van zijn vrouw te vieren. Zijn stafchef moest hem telefonisch trach ten te bereiken om hem van het gebeurde op de hoogte te stellen. Tegelijkertijd werd het bericht aan het oppercommando van de weermacht medegedeeld. Men waagde het niet, met het oog op het vroege mor genuur, generaal Jodl te wekken, zoodat deze pas om 9 uur 's morgens het bericht van de invasie vernam. Jodl op zijn beurt wachtte nog een uur. alvorens Keitel op de hoogte te stellen. Zoowel Jodl als Kei tel hielden zich aan het bevel, den sla- penden Hitier niet te wekken. Eerst des middags vernam ook Hitier, dat de in vasie begonnen was. Achter den Atlantïkwall stond een tank korps opgesteld, welks taak het was de landingstroepen te vernietigen. Het inzet ten van dit korps moest door Hitier zelf geschieden. Noch Rommel, noch Rund- stedt mochten het bevel tot aanvallen aan dit corps geven. Toen Hitier eindelijk be vel gaf tot den aanval, was het reeds 2 uur 's middags. Inmiddels had de Amerikaan- sche luchtmacht de spits van dit korps voor het grootste deel uitgeschakeld, zoo dat de tegenaanval te laat en zonder élan werd uitgevoerd. Engeland kapittelt Roemenië opnieuw Na de Britsche nota van Mei aan de Roemeensche regeering. waarin gepro testeerd werd tegen het in gebreke blijven van Roemenië voorbereidingen tot alge meene verkiezingen te treffen, is Zaterdag een tweede overhandigd, waarin wordt gezegd, dat het antwoord van Roemenië op de eerste nota niet alleen onjuistheden bevat, maar een „totaal onvoldoend en verdraaid beeld" geeft van den toestand en dientengevolge als „volkomen onbevre digend" wordt beschouwd. In de nota wordt de hoop uitgesproken, dat Roemenië onmiddellijk stappen zal ondernemen de vroeger gedane beloften na te komen. Anglo-Amerikaansch accoord met Franco? Gil Robles zou regeering vormen Volgens United Press zou een Ameri kaansch radiocommentator voor dc N. B. C. gisteren hebben bekend gemaakt, dat de Engelsche en Amerikaansche re- geeringen een overeenkomst met Franco hebben gesloten. Deze overeenkomst zou voorzien in het aftreden van Franco, terwijl een nieuwe regeering zou worden gevormd door Gil Robles, republikeinsch katholiek. Deze zou zoo spoedig mogelijk vrije verkiezingen organiseeren. Gil Robles heeft niet de sympathie van de repu- blikeinsche tegenregeering, doch deze zou met de overeenkomst accoord gaan daar zij voorziet in het houden van vrije verkiezingen. Gil Robles heeft in het vroegere Span je een actieve politieke rol gespeeld. Hij leidde in de monarchie de oppositie tegen de linksche partijen en richtte de Acion Popular op, die eenheid bracht in de onsamenhangende rechtsche par tijen. Later heeft hij namens zijn partij verklaard, het republikeinsche principe aan te hangen. Gedurende het Franco- regiem heeft hij eenigen tijd de Patriot tische Unie geleid. Hij is hoofdredacteur geweest van het groote Katholieke dag blad El Debate. Frankrijk—Si am voor den Veiligheidsraad De Siameeschc regeering heeft van het parlement machtiging ontvangen het ge schil met Frankrijk over dc grensschendin- gen aan de rivier de Mekong aan de Ver eenigde Volken voor te leggen. Er wordt een delegatie samengesteld die binnenkort naar Washington zal vertrekken om de op het geschil betrekking hebbende documen ten aan den secretaris-generaal der UNO te overhandigen. De veiligheidsraad heeft gisteren de dis cussies over het Spaansche probleem voort gezet, zonder dat een besluit werd geno men. De gewijzigde resolutie die aan de algemeene vergadering der UNO moet worden voorgelegd, is nog steeds niet aan genomen in den vorm, dien dr. Evatt. de voorzitter der sub-commissie voor Spanje en Australisch afgevaardigde, had voor gesteld. Een Britsch voorstel om de zaak te verwijzen naar het Hof voor Internatio nale Justitie werd afgewezen, waarna de vergadering werd verdaagd. Vandaag wor den de besprekingen voortgezet. vinden 8 cent te weinig De bij den haringverkoop betrokkenen hebben in een vergadering vastgesteld, dat het onmogelijk is maatjesharing de slechts licht gezouten haring voor den prijs van 8 cent te verkoopen, waarbij ten hoogste, volgens de jongste ministerieele bepaling, voor het schoonmaken van de haring 1 cent per stuk mag worden bere kend. Het publiek wenscht uitsluitend schoon gemaakte haring. Aangezien de haring verkoopers niet met een marge van 1 cent per haring voor het schoonmaken kunnen rond komen, dreigt voortaan uitsluitend verkoop van „haring uit het vat", de sterk gezouten steurharing. De haringverkoo pers zijn bereid deze haringen tegen 8 cent te verkoopen. Het publiek moet ze evenwel dan zelf schoonmaken. Besloten werd aan den minister het voorstel te doen, voor het schoonma ken 4 cent te mogen berekenen, waar bij dan de verkoopsprijs voor schoon gemaakte haring op 12 cent per stuk zou komen. De controle op de nieuwe prijzen voor maatjesharing zal met ingang van 1 Juli worden uitgeoefend. Strijd tegen Joodsche terroristen Verkenningsvliegtuigen van de R.A.F., in samenwerking met Britsche gemotori seerde infanterie en Palestijnsche politie hebben Tazzia's gehouden op „Joodsche stoottroepen", die aanvailen hebben ge daan op bruggen aan de Palestijnsche land grens. Volgens een officieele verklaring zijn vier gewone en vier spoorbruggen be schadigd. In een Joodsche nederzetting werden 300 personen uiteengedreven, van wie er 70 voor een nader verhoor zijn weggevoerd. Te Safed in Noord-Palestina werd een Arabisch militair gewond, toen een kamp van de Transjordaansche grenswacht door de Joden werd aangevallen. In welingelichte kringen in Palestina neemt men aan, dat de aanvallen werden uitgevoerd door de Palmakh, en gemoto riseerde afdeeling van de Haganah- (ge heime Joodsche militaire organisatie) en wel als antwoord op de verklaring van Bevin te Bournemouth, inhoudende, dat voor het toelaten van 100.000 Joden in Pa lestina nog een Britsche divisie noodig zou zijn en als tegenactie op het ofttsnap- pen van den Moefti van Jeruzalem. Ook aan Arabische zijde worden de ge moederen steeds geprikkelder. Toen een Britsche militaire vrachtauto te Gaza zich tusschen manifesteerende Arabieren voort bewoog, viel de menigte de wagen aan, stak hem in brand en richtte zich tegen de inzittenden. Een Britsch soldaat werd ge dood en 2 anderen gewond, van wie één in een ziekenhuis overleed. Generaal Sir Bernard Paget, comman dant van het Midden-Oosten, is naar Jeru zalem vertrokken. De grenzen tusschen Palestina, Syrië en Egypte zijn gesloten als gevolg van de vele daden van terrorisme. Alle verbin dingen, zelfs de telegrafische, zijn verbro ken. Het woord is aan. Prof. dr. J. Huizinga: Want, cle jongeren krijgen altijd gelijk: zij zullen de ouderen richten en niet om gekeerd; alleen zullen zij dan ook zelf niet meer jong (Uit: Hoe bepaalt de Geschiedenis het Heden? zijn. Overeenstemming over Regeeringsprogram Volgens onzen Haagschen correspondent zou de fractievergadering van de Partij van den Arbeid zich met het ontwerp- regeeringsprogram van den kabinetsfor mateur hebben vereenigd. Daar de Ka mer-fractie van de Kath. Volkspartij reeds hetzelfde heeft gedaan, zou een parlementaire meerderheid zijn verkre gen. De Volkskrant schrijft, dat moet worden afgewacht, of zulk een meerder heid voor uitbreiding vatbaar is. Uit het feit, dat de K.V.P. zich met het program van den formateur heeft vereenigd, mag men volgens het blad afleiden, de* in dit program in bevredigende mate is rekening gehouden met de praetische doelstellingen van de K.V.P. Het lijkt naar het oordeel van de Volkskrant, verder voor zichzelf sprekend, dar. het regeeringsprogram niets zal inhouden, wat. bij eenige partij, die het aanvaard heeft of aanvaarden zal, principieele be denkingen zou ontmoeten. Onzen Haagschen correspondent is nog ter oore gekomen, dat dr. Beel heden aan de Koningin verslag zou uitbrengen. Nu de overeenstemming tusschen beide par tijen is bereikt, kan, indien althans geen pogingen worden aangewend, nog andere pariijcn bij deze samenwerking te be trekken, spoedig worden verwacht, dat dr. Beel met het samenstellen van een mi nisterie zal beginnen. Velser P.O.D. contra Amsterdamsch weekblad Vijf leden van den voormaligcn PoliUo- ken OpspoHngsdienst te Velsen, dc liee- ren A. Kunstkes. J. C. Baart, A. P. Maas. C. N. van der Voort en K. Haak. stonden Maandag in kort geding voor den Presi dent der Arrondissementsrechtbank te Amslerdam als eischers tegenover den hoofdredacteur van een Amsterdamsch weekblad en diens uitgevers. Als raadslieden traden op mr. A. C. G. Proosdy voor de eischers en mr. H. J. Boelen voor de gedaagden. In bedoeld weekblad heeft een serie artikelen gestaan, die zeer belastend zijn voor verscheidene rechercheurs van den toenmaligen POD te Velsen en de hoofd redactie van dit orgaan heeft beschuldi gingen bij den Officier van Justitie te Amsterdam ingediend. Inmiddels hebben de aangevallen rechercheurs, wien onder andere ten laste werd gelegd, dat hun houding tijdens de bezetting niet zuiver geweest is, het weekblad in kort geding gedagvaard. Bij de opening van de zitting deelde de President van de rechtbank, mr. C. W. Töhne mede, dat de zaak met ge sloten deuren behandeld zou worden. Het verzoek van de pers, die zich beriep op de openbaarheid van de zitting, om toegelaten te worden, werd afgewezen. Naar het ANP verneemt, eischen d; vijf rechercheurs van de gedaagden, dat- zij onmiddellijk de publicaties inzake de Velsensche aangelegenheid staken, bij gebreke waarvan zij een dwangsom van 20.000 gulden zullen moeten betalen. Uitspraak in deze zaak op 24 Juni. Nog een aanklacht. De procedure houdt, naar wij ver nemen, direct verband met een aanklacht, die tegen den hoofdredacteur van het Ara- sterdamsche blad Is ingediend wegens be- leediging, laster, smaadschrift, enz. door de bovengenoemde vjjf leden van den P.O.D.den commissaris van politie te Velsen, J. P. Weyberg en mr. J. P. Engels. Bananen hebben vertraging De aangekondigde distributie van ba nanen voor kinderen geboren in 1942 of later heeft vertraging ondergaan, daar het schip met bananen, dat op 15 Juni in Rotterdam werd verwacht door machine storing zijn route heeft moeten wijzigen. Eind Juni wordt evenwel een tweede schip met bananen in de haven van Rot terdam verwacht. Een gedeelte van de lading zal dan zoo snel mogelijk in distri butie worden gebracht. Plebisciet over Triëst? Het algemeen vakverbond in Italië heeft volgens radio Rome in een nota aan de ministers van. Buitenlandsche Zaken te Parijs voorgesteld te Triëst, Gorizia en Istria een plebisciet te houden om de be woners in de gelegenheid te stellen te be slissen, of zij tot Joego-Slavië of Italië willen behooren.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1