Het bezoek van Prins Bernhard Loonherziening Van Gelder Zonen IJ M UID EN Engelsche visschers staken Protest tegen invoer van vreemde visch In Hull. Grimsby en Nor t(h-Shi elds hebben de visschers geweigerd uit te varen als protest tegen den invoer van visch uit het buitenland, met name Noorwegen en Denemarken. De stakers eischen, dat beperkingen worden opgelegd op het lossen van door buitenlandsche schepen aangevoerde visch. In Grimsby, de grootste visschersha- ven van Engeland zijn meer dan 3000 man van 153 schepen in staking, het geen ernstige gevolgen met zich mee brengt voor honderdduizenden Engel sche gezinnen. Meer dan 60 procent van de visch. die op 12 Juni in Grimsby werd gelost was van vreemde herkomst. Alle visch tegen maximumprijzen afgenomen Minister Ma-nsiholt houdt met alle ge weld den vischhandel in toom en wil van een vrijen handel nog niets weten, zooals hij eveneens de maximumprijzen handhaaft. Aan den eenen kant moet dit ongetwijfeld beschouwd worden als een rem tegen een eventueele prijsda ling ten nadeele van de reederij, aan den anderen kant om fantasieprijzen tegen te gaan. Gistermorgen is reeds gebleken, dat er voorloopig voor een groote prijsda ling geen vrees behoeft te bestaan. Men is in den afslag begonnen, als reactie op de opheffing van de samenwerking in de Vakgroep Groothandel, de visch aan de verschillende groothandelaren toe te wijzen en dit geschiedde met een dus danig gevolg, dat alle visch grif werd afgenomen. "Van den aanvoer, die uit ongeveer 4000 kisten bestond, werd eerst een groote partij, ongeveer 1600 kisten afgenomen voor export en andere afne mers, die voorrang hebben, zooals de Marine enz., het overige gedeelte werd voor de verdeeling bestemd. Naar onze meening is de toestand thans zoo, dat, met vaststelling van maximumprijzen voor eenige der gang baarste soorten, de visch zonder vrees voor te lage. dat wil zeggen niet meer loonende prijzen, vrijgegeven zou kun nen worden. Maximumprijs en weg is de haring! Met ingang van gisteren is een maxi mumprijs vastgesteld voor pekelharing. En prompt is de pekelharing verdwe nen. Geen venter, geen winkelier heeft meer haring te koop of hij moest nog het restant van een ton over hebben, dat hij wellicht nog zoo goed mogelijk van de hand tracht te doen. Waar is de ha ring gebleven? Bij paling en bij vele an dere artikelen is dat wellicht een raad sel, maar bij de haring is dit niet het geval, die ligt in de pakhuizen van fee ders of grossiers in Katwijk. Scheve- ningen en Vlaardingen. Zij houden hun voorraad, dien zij wellicht nog tegen abnormaal hooge prijzen hebben opge houden of ingeslagen, liever vast dan deze tegen den vastgestelden maximum prijs van f 35 per kantje te verkoopen en zoodoende zitten de winkeliers en de venters zonder haring en kan het publiek op een houtje bijten in plaats van zijn tanden in een malsche vette Hollandsche nieuwe te zetten. Het is moeilijk het iedereen naar den zin te maken. Dat ondervindt vooral minister Mansholt. Vischaanvoer Ostende In de week van 7 tot en met 13 Juni bedroeg de aanvoer in Ostende 485525 K.g. met een opbrengst van fr. 4.730.900. Gemerkte schol aangebracht De stoomtrawler Maria Elizabeth IJM 114 heeft een schol aangevoerd, die ge merkt was met een knoopje met het nummer 1004 er op. De schol, ter grootte van een hand schol, werd aan een ambtenaar van het Sta a ts v fes ohersh a venb edr i j f afgegeven Ongeluk in de walserij In de walserij van het Hoogovenbe- drijf is een ernstig ongeluk geschied. Een te Beverwijk wonende arbeider, die bezig was met het trekken van platen, had liet ongeluk te vallen, waarbij hij met zijn handen op de heete plaat te recht kwam. Toen zijn medearbeiders hem uit zijn benarde positie hadden be vrijd, bleek de man zeer ernstige brand wonden aan zijn handen te hebben ge kregen. Na verbonden te zijn, wérd het slachtoffer naar zijn woning over gebracht. Scheepvaart 16 Juni. Aangekomen: Drake van Londen, Berkelstroom van Londen, Aire van Goole. 17 Juni. Aangekomen: Ousel van Li verpool, Tegelberg van Batavia, Hu gin van Stockholm papierfabriek 17 Juni. Vertrokken: Wilda naar Rot terdam. Zooals wij in ons bericht omtrent het bezoek van Prins Bernhard aan den Mijnenveegddenst in ons blad van giste ren reeds mededeelden, was er groote belangstelling op de Trawlerkade. Met een luid gejuich werd de Prins begroet toen hij uit de auto stapte. De inspectie van de omstreeks 1300 zeelieden, die in vier lange rijen op de Trawlerkade stonden opgesteld en de voorstelling van de officieren nam ge- ruimen tijd in beslag. Na afloop hiervan bezocht de Prins het kleine museum van Duitsche mij nen, die hier gedeeltelijk gedemonteerd, waren bijeengebracht. Met belangstelling volgde de Prins de hem gegeven uiteenzetting van de ver schillende typen van mijnen. Na een bezoek aan de werkplaatsen van dein Mijnenveegdienst begaf de Prins zich aan boord van den mijnen veger Boorndiep, aldus gedoopt door de Koningin. De Boorndiep is een dei- zes mijnenvegers die door de Kon. Ne- derlandsche Marine van de Engelsche Navy werden overgenomen. Na in de Engelsche Officiers-Mess met de Engelsche officieren te hebben kennis gemaakt, begaven de Prins en :t gevolg, waaronder zich ook kapitein ter zee J. J. Logger van den Staf bevond, zich naar de Officieren-Mess „Mi- chaelstow" op het Kennemerpleïn. On geveer half drie vertrok de Prins weer per auto naar Soestdijk. Twaalf vacantiedagen toegezegd In vervolg op de vergadering van 30 Mei jl., welke door de bedrijfsurnie van fabrieksarbeiders van Van Gelder Zo nen N.V. Koninkl. Papierfabrieken was •belegd ter bespreking van de in April jl. goedgekeurde technische loonherzie ning, die voor twee maanden voorwaar delijk was aangenomen, kwamen de aangesloten leden opnieuw in gebouw Concordia bijeen. De belangstelling voor deze vergade ring was zelfs nog grooter dan de eerste maal, toen buitengewoon felle oriitiek op de ingevoerde loonsherzieniing werd uitgeoefend en met klem werd aange drongen op de volgende eischen. 12 dagen vacamtie met een week extra loon; premiestelsel en tariefwerk in brengen en omzetten in vast loon: de vakloonen aanpassen aan de landelijke •regeling en de door allen gewenschite pensioenregeling. De hiertoe noodzake lijke onderhandelingen zouden slechts 14 dagen in beslag mogen nemen, waar na de resultaten der besprekingen be kend moesten worden gemaakt. Ook in deze belangrijke vergadering was van elk der organisaties een hoofd bestuurder tegenwoordig. Na een inleiding der besprekingen door den heer Van 't Hoff bracht de heer Albers verslag uit van de 'onder handelingen met de directie, waarbij duidelijk in het licht was gesteld, dat de toegepaste loonsherziening groote ont stemming onder de arbeiders had te weeggebracht Daarop werd de organi saties toegezegd een onderzoek naar de uitvoering van de loonsherziening in te zullen stellen en zoo mogelijk grieven te ondervangen en uit den weg te rui men, Naar uit de mededeelingen van den heer Albers bleek, die een vergelij king trof tusschen de loonen bij de Hoogovens en V.G.Z.. werd den arbei ders als eerste resultaat toegezegd een vacamtie van 12 dagen, waarvan 6 da gen aaneengesloten en 6 z.g. snipperda gen. Voorts had de directie een belang rijke verschuiving naar höogere loon- ■groepen bewerkstelligd, terwijl de pre mie voor het technisch personeel in de uurloonen zal worden verwerkt en deze derhalve een verbetering zullen ondier gaan. Udit de vergadering kwamen vele stemmen, die met de loonsherziening ondanks de bereikte resultaten geen ge noegen namen en vooral de toegepaste premieregeling scherp veroordeelden. Samengevat kwamen de eischen neer op: vacantietceslag van een week extra Icon; afschaffen van de klasse-indee ling; een minimum basisloon van f 40. per week en een pensioenregeling. Tegen een poging van de bedrijfslei ding om zonder voorkennis van het plaatselijk unie-bestuur arbeiders te be wegen Zondagsarbeid ie doen verrich ten aan een papiermachine was krach tig geprotesteerd. Thans werd medege deeld, dat slechts bij zeer hooge uitzon deringsgevallen arbeid op Zondag zou kunnen worden verlangd. In verband met de gestelde eischen deelde de heer Nooy mede, dat vacantie- toeslag een kwestie van landelijken aard is, die momenteel door het College van Rijksbemiddelaars wordt afgewezen. Teneinde tot een nieuwe en betere pen sioenregeling te komen dan die, welke thans voor het personeel in dienst bij Van Gelder Zonen bestaat, dient eerst een vaste basis te worden gelegd om dan voorstellen daaromtrent te kunnen doen. De pensioenregeling blijft echter de aandacht van de organisaties houden. De heer H. B. Vink bracht aan het einde van deze belangrijke en zakelijke vergadering dank aan de hoofdbesturen der organisaties voor hun groote activi teit, waardoor men weer een stap voor waarts kon komen. Marktbericht van Maandag De aanvoer bedroeg heden 199450 K.g. waaronder 71550 K.g. schelvisch, 12950 K.g. wijting, 31985 K.g. kabel jauw, 42170 K.g. schol, 1200 K.g. rog en vleet, 1780 K.g. schar, 5545 K.g. poon tjes, 7775 K.g. tarbot en griet, 14330 K.g. tong, 1370 K.g. roode poon, 2480 K.g. horsmakreel, 1020 K.g. tongschar, 1335 K.g. mul enz. De trawlers besomden f 60550. Verdere besommingen: Motorloggers: KW 109 f 2035, KW 91 f 3964. KW 108 f 3701. KW 107 f 2607, KW 59 f 3180, KW 162 f 4089. KW 227 f 3957, KW 89 f 3145, KW 52 f 2985, KW 166 f 3154, KW 64 f 3712, KW 84 f 4177, KW 173 f 3425. Kustvisschers: KW 21 f 1425, KW 10 f 2529. IJM 23 f 1152. IJM 239 f 69. UK 185 f 192. UK 184 f 241, UK 61 f 271, BR 25 f 145. BR 1 f 374. BR 53 f 257. BR 46 1 300. BR 6 f 250. BR-27 f 22, BR 20 f 366, BR 15 f 222. BR 10 f 100, BR 57 f 125. Suorai te Zaandam De H.A.V. ..Suomi" heeft Zondag met een flinke groep leden deelgenomen aan de Zondag te Zaandam georganiseerde Nationale Atletiekwedstrijden, waar zij enkele successen wist te behalen. Het veld werkte echter niet mede om goede tijden te maken, daar hei kort en zwaar was, waardoor inplaats van 100 M. loopen 100 yards loopen moesten worden gehouden. De wedstrijden vonden plaats voor A- en B-klassers. De mooiste prestaties be haalden de junioren, waarbij respec tievelijk W. Vrenegoor en C. Dekker 2 en 3 werden, terwijl G. Engelshoven en Buys op de .100 yards de 3e en 4e plaats in hun serie bezetten. Udo van Wijngaarden liep een mooie 800 M. race. Hij nam direct de leiding," doch moest deze door een felle eind sprint van Feunekes (Voorwaarts) aan den Rotterdammer afstaan, die daar door tevens Y. Elstak van A-A.C. de derde plaats bezorgde. A. E. v. Eek en A. N. Palmen konden het bij de 100 yards dames niet verder brengen dan een vierde plaats in hun serie, doch bij de meisjes bereikte Ada v. d. Werff in 11 sec. als derde in de finale 80 M. de eindstreep. Een zelfde plaats was weggelegd voor den A-klas- ser J. v. d. Heide op het sprintnummer 100 yards in 10.5 sec. Bij de technische nummers slaagde Taco v. d. Werff er in met 1.65 M. twee de op hoogspringen B te worden en G. Postma zorgde met een speerworp van 48.28 M. in de A-klasse eveneens voor een tweede plaats. Aanvoer cellulose Voor de Papierfabriek arriveerde Maandagavond het Zweedsche s.s. „Hu- gin" met een lading cellulose uit dit land. Openbare les Kleuterschool Woensdag wordt van de kleuterschool uitgaande van Chr. Schoolvereen. „Uw Koninkrijk kome", een ouderavond ge houden in het gymnastieklokaal van de Chr. School aan de Van Langeveld- straat. Deze zal tevens dienen als openbare les van de kleine leerlingen. Afhalen distributiebonnen De bewoners van IJmuiden, Velsen (dGrp) en Driehuis moeten hun bon kaarten halen op Woensdag 19 Juni de letters D t m F en op Donderdag 20 Juni de letters G t/m H in het Patro naatsgebouw aan den Zeeweg. Agenda voor Velsen DINSDAG 18 JUNI. Bioscoop De Pont: 8 uur: Red Wagon. Thalia-Theater: 7 en 9 uur: De ma donna der zeven manen. WOENSDAG 19 JUNI. Zie Dinsdag. SANTPOORT Crematie 3. S. Visser Gisteren had op Wester veld de cre matie plaats van den heer J. S. Visser uit Santpoort, die bekendheid genoot door zijn studie van oudheidkundige onderwerpen in deze omgeving. In de aula sprak de heer J. A. Visse namens de stichting „Vrienden van Oud- Santpoort". Spreker prees den overle dene en herinnerde er aan dat de op richting der stichting te danken was aan zijn initiatief. Ook memoreerde hij het feit dat de heer Visser zich verdienste lijk maakte bij het doen van opgravin gen e.d. Onder de zachte tonen der orgelmu ziek zakte de kist in de diepte. Een zoon dankte voor de getoonde belangstelling. Hollandia De traditioneele roei wedstrijden van Hol landia zijn na vijf Jaar onderbreking weer op den. Ouden Rijn te Alphen verroeid. Op den dag van de voorwedstrijden was er wei nig belangstelling: op den tweeden dag veel. Alles was als vanouds: de baan met haar bochten en piketten en boeien-verschil bij de start van de 2000 M.. de meerijdende auto's, zwaarder dan ooit met supporters beladen, de kunststukken die chauffeurs op het smalle weggetje langs den Rijn en op de bruggetjes volbrachten (één was nog versmald door Duitsche muren) en het zwaarbeladen overzet-veer bij de finish. Alleen de jachten aan den oe*/er waren schaarscher dan vroe ger. Zaterdag heerschte de oude Hollandia- geest en de stage regen, die om vier uur be gon te stroomen, kon hem niet verkoelen. Er bleef, bij veel kleurigheid, veel geestdrift. Het algemeene roeipeil is nog niet voor- oorlogsch, maar er waren enkele bijzondere prestaties. Het beste roeien dat wij zagen werd vertoond door de twee zonder stuurman van de Laak (Den Haag) die de rust, de vol komen boot-beheersching en de snelheid van een echte seniores-ploeg toonde te bezitten. Zij won het nummer van Triton, dat een dag van teleurstellingen beleefde omdat het zoo i-el de oude twee met stuurman, de oude ier (voor het eerst in dit seizoen) als de twee zonder verloor. Deze drie nummers moesten door de roeiers van de oude vier geroeid worden, hetgeen te zwaar bleek omdat bij de vaststelling van het programma te korte pau zes er tusschen waren gelaten. Jammer. In de omstandigheden had Triton evenwel beter gedaan, zich uit deze nummers terug te trekken. Het eerste van de drie, toen de roe-.ers dus nog frisch waren, won de oude twee met stuurman van Njord, eveneens een zeer goe de ploeg, na zeer spannenden strijd, daarbij het 23 jaar oude baanrecord verbeterend van 8.14.6 tot 8.9.8. Ook de Triton-ploeg was bin nen den ouden recordtijd. De oude vier van Triton werd geslagen door Nereus, dat in hoog tempo een vinnige race roeide. Tijd 7.10.4 (baanrecord 7.09). Der de was Argo. Een verrassend goeden indruk maakte de oude acht van Deutsche Sport, op de slag plaats aangevoerd door den veteraan H. C. van Suylekom, die Nereus en de Maas sloeg en het negen jaar oude baanrecord met een seconde verbeterde en op 6.26 bracht. Ook de winnende Jonge Acht B van Laga, die in 6.27.2 spelenderwijs van een Spaarne-acht won (die een stijl zonder felheid toont en den haal niet weet door te zetten) bleek van goed gehalte. De winnende Jonge Acht A, eveneens van Laga, bieek veel minder, De skiffnummers leverden geen indruk wekkende prestaiies op. Er zijn weinig sklf- fèurs en een ster ontbreekt. Een merkwaardig geval deed zich in het ummer lichte vier voor, dat gewonnen werd door een ploeg van Triton die pas sterk ge wijzigd was, bij het oproeien een bedenke lijk gebrek aan balans toonde, van niemand een kans kreeg en bij den start plotseling een dergelijke energie en eenheid vond dat zij niet alleen van Argo en Laga won maar bo vendien het baanrecord sloeg en van 7.28 op 7.24.4 bracht. Dus werden drie baanrecords gebroken op deze wedstrijden en zij geven toch wel hoop voor de kampioenschappen, die in Juli te lutfaas verroeid zullen worden met de extra deelneming van Engelsche ploegen. In de stijlnummers voor dames behaalde Het Spaarne ditmaal drie eerste prijzen, na melijk in de gladde vieren seniores en ju niores en in de over.naadsche vier. De Haar- iemsche ploegen toonden een duidelijke superioriteit en de juniores gladde vier won nen zelfs met een verschil van ongeveer der tig punten van de Vliet. Dat het met race roeien bij Het Spaarne dit Jaar volstrekt niet wil lukken ligt aan gebrek aan coaches maar ook aan te weinig hardheid van de pioegMi- Men moet zich zwaardere eischen stellaqt,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3