Nette Meisjes J. iël.Arts Net meisje gevr. Flinke Jongen gevraagd Luidsprekers De belangen van ilen middenstand Voor persvertegenwoordigers heeft de Directeur van het Directoraat voor den Middenstand Dr. W. L. Groeneveld- Meyer, een uiteenzetting gegeven om trent de huidige problemen van den middenstand- Een doelbewuste middenstandspoli- tiek, zoo merkte spr. op, berust op drie fundamenten: 1. Voor een levenskrachtigen midden stand is een alomvattende representa tieve middenstandsorganisatie een vi taal belang. Hoe sterker deze organisa tie, des te krachtiger kan de midden stand optreden. Straks kan groote strijd verwacht worden tusschen midden stand en grootbedrijf. De belangen van het ongeorganiseerde gedeelte van den middenstand zullen daarbij sterk in het gedrang komen. 2. Het streven naar kwalitatieve verbe- ring van den Middenstand ziet de heer Groene veld Meyer vooral in het opvoe ren van de vakbekwaamheid der leden. Opvoering van handelskennis door uit gebreid middenstandsonder wijs wordt nagestreefd. Dit jaar worden in 47 plaatsen de examens voor het midden standsdiploma afgenomen van ongeveer 40.000 candidaten. 3. Bij het directoraat is men op het oogenblik bezig, plannen uit te werken voor verleening van z.g. vestigings- en onderduikerscredieten. Hierdoor zou voor jonge bekwame menschen de ge legenheid kunnen worden geopend zich een eigen bestaan te scheppen. Als uit gangspunt voor credietverleening zal persoonlijke beoordeeling der aanvra gers gelden. Het Directoraat is verder bezig een grondige wijziging van de vestigings wet alsmede van de winkelsluitingswet voor te bereiden. In dit verband brak spreker een lans voor marktkooplieden en straatventers, waarvan de bèteeke- nis voor den oorlog wel eens sterk werd onderschat. Juist deze menschen maak ten het mogelijk dat massagoederen vaak aan snel bederf onderhevig in korten tijd tegen billijken prijs konden worden verkocht. 10 Milliard voor eeu tramritje Het Hongaarsche nieuwsagentschap M. T. I. geeft opnieuw verontrustende berichten over de inflatie in Hongarije. De Hongaarsche nationale bank heeft thans bankbiljetten van 1000 milliard pengö uitgegeven. Volgens de belasting autoriteiten heeft de bevolking in ae afgeloopen vijf maanden het peuleschil letje van 1000 billioen pengö aan belas ting betaald. Een ritje in de tram te Boedapest kost 10 milliard pengö. De salarissen in geheel Hongarije zijn met 400 procent verhoogd, teneinde het den arbeiders mogelijk te maken hun minimum hoeveelheid voedsel te koo- pen. Bepaald werd, dat aan de arbei ders twaalf millioen pengö zal worden uitbetaald voor elke calorie, waarop zij recht hebben. (United Press). Onrust in Griekenland Het personeel van het Grieksche leger, de marine en de luchtmacht heeft beve! gekregen zich gereed te houden in ver band met een algemeene staking van 24 uur, welke heden door het algemeene ver bond van vakvereenigingen is afgekon digd De staking is uitgeroepen als pro test tegen een wetsvoorstel der regeering, dat misschien vandaag in de Grieksche Kamer zal worden besproken, waarbij stakingen in openbare nutsbedrijven on wettig verklaard worden. Tijdens een parlementszitting werd het rumoerig toen afgevaardigden van de re- geeringspartij en royalisten begonnen te juichen, toen de naam van Evangelos Manganas genoemd werd. Deze wordt verdacht van moord tijdens den recenten opstand te Kalamata. Dit ontlokte heftige protesten aan den linkervleugel, van de zijde der republikeinsche oppositie. Toen de rechtschen tot handtastelijkheden over wilden gaan werd de zitting van het par lement geschorst. Bloembollen in kort geding De president van de rechtbank te 's Gra- venhage behandelde Maandag In kort geding een zaak tusschen de bollenkweekers Gebr. L. en C. van der Plas en den ambtenaar van de tuchtrechtspraak, alsmede de N.V. „Hol- landsch Bloembollenhuis". Een ambtenaar van den CCD had In op dracht van den ambtenaar van de tuchtrecht spraak bij Van der Plas te velde staande bloembollen, die zonder vergunning geteeld werden, in beslag genomen, waarop de bol len door de N.V. ..Hollandsch bloembollen huis" geveild waren. Mr. J. van der Plas. optredend voor de gebrs. Van der Plas. betoogde dat, zoodra de bollen zich in den grond bevinden, zij juri disch niet meer bestaan en haar zelfstan digheid verliezen. De bloembollen zijn vol gens pl. geen voor inbeslagneming vatbare voorwerpen, evenmin als de groeikracht van het land of de daarin verwerkte kunstmest. Pl. voor den ambtenaar van de tuchtrecht spraak was jhr. mr. G. W. van der Does. Op grond van een arrest van den Hoogen Raad meende deze te kunnen aantoonen, dat inbe slagneming van te velde staande gewassen gerechtvaardigd ls. Ook de verkoop ge schiedde geheel rechtmatig, krachtens de „verordening betreffende in beslag genomen voorwerpen". De president bepaalde de uitspraak op 24 Juni. Generaal Mihailowitsj, die te Belgrado terechtstaat, heeft toegegeven dat zijn troe pen in 1940 aan de zijde van Duitschland iegen de partisanen hebben gevochten. Moeilijkheden in het brandstoffenbedrijf Het secretariaat van den Centralen Bond van Transportarbeiders deelt het volgen de mede: „Hoewel de landelijke regeling van ar beidsvoorwaarden in het brandstoffenbe drijf. bij beschikking van het college van rijksbemiddelaars bindend opgelegd, met nadruk een tijdelijk karakter draagt en volgens deze beschikking zou eindigen op 31 Maart 1946. aannemende dat voor den afloop van dezen termijn besprekingen zouden plaats vinden, weigerde de vak groep „Detailhandel in Brandstoffen" dit overleg te plegen, op grond dat de naar haar meening toegezegde verhooging van de winstmarge niet nagekomen zou zijn. Op 4 Juni vond een conferentie .plaats onder auspiciën van de Stichting van den Arbeid, waaraan ook werkgevers deel namen, die hun weigering om in overleg te treden over een betere regeling moti veerden. Tenslotte erkenden deze werk gevers dat de gevraagde loónen niet on redelijk zijn. De Centrale bond van Transport arbeiders heeft ter bespreking van dit vraagstuk een landelijke vergadering belegd te Amersfoort, tijdens welke een motie werd aangenomen, waarin als meening van de vergadering te kennen werd gegeven, dat vóór 1 Juli 1946 een bevredigende landelijke rege ling van loon-arbeidsvoorwaarden op de basis van de ingediende voorstel len tot stand moet komen met terug werkende kracht tot 1 April. Het hoofdbestuur werd gemachtigd met alle wettige middelen het tot stand komen daarvan zoo spoedig mogelijk te bewerkstelligen ter voorkoming van stagnatie in het bedrijf. Een fiets, berouw en een vlucht Tegen een bankgebouw in de Zijl straat stond een fiets. Een rechercheur van de Haarlemsche politie zag iemand dit rijwiel meenemen en vervoerde daarop fiets èn dief in de richting van de Smede- straat. Onderweg bekende de man, dat hij moreel „uitgegleden" was, maar het be rouw duurde niet lang, want ter hoogte van de Krocht gooide hij zijn buit voor de voeten van den politieman en sprong op een in volle vaart rijdenden vracht wagen. De rechercheur loste eenige scho ten in de lucht, maar de auto was met haar verstekeling al om den hoek van de Groenmarkt verdwenen. Chocolade op straat Een vrachtauto van de Nederlandsche spoorwegen verloor op de Kampervest te Haarlem een pakket chocolade, waarover de omwonenden zich met spoed ontferm den. De aanwezige treinrechercheurs rie pen de assistentie in van bureau Smede- straat, maar inmiddels was 70 kilo con sumptie-chocolade reeds den weg van alle stof opgegaan. Kostbare controle „Even de voorraad opnemen". Met deze woorden vervoegde een manspersoon zich Maandag bij een Haarlemsche sigaren winkelierster. Meneer snuffelde wat in den winkel rond en bevond alles in orde. Maar toen de sigarenjuffrouw met een verlicht hart haar onverwacht bezoek zag vertrekken, merkte ze, dat er 100 tabaks bonnen uit de lade ontbraken. Zoodat zij thans eenigszins is gaan twijfelen aan de integriteit van den controleur. FEESTAVOND TRANSPORTARBEIDERS Zaterdagavond hebben de leden van den Centralen Bond van Transportarbeiders In het Gem. Concertgebouw te Haarlem een feestavond meegemaakt, waarop zij aange naam werden beziggehouden door het gezel schap van Kees Pruis. In een kort propagandawoord gaf de heer Mars een overzicht van de vele sinds de be vrijding hier ter stede gevoerde acties. Voorts herinnerde hij aan de kinderuitzending naar het buitenland. Nu zullen de vrouwen in de gelegenheid worden gesteld een week in een vacantieoord door te brengen. De afdeeling Kindervreugde werd weer op gericht en zal „dagjes bulten" organiseeren. Stadskweektuin in feestweek open Naar wij vernemen zal de Haarlemsche Stadskweektuin in de feestweek van 4—10 Augustus voor het publiek geopend zijn. Er zal voor worden gezorgd, dat de tuin ter ge legenheid van Haarlems zevende eeuwfeest in feesttooi zal zijn. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 17 Juni 194S BEVALLEN: 1-1 Juni, H. Schoorl—Arendse, cl C. J. Admiraal—Betjes. d.; 15 Juni, R. R. Huijbens—Lenting, d.; A. C. Poeder— Schmidt, d.; IJ. de Jong—van der Veen, d.; P. de Mooij—Giltaij, z.; A. Mol—Veldman, z.; J.' S. M. Paap—Kamsma, d.; A. de Vos—Kort, d.; M. Struijkenkamp—Bergman, z.; B. Ro- vers—Stigter. z.\ J. de Bruijn—Heeremans. z.; C. Hulshout—Apeldoorn, z.; W. J. Kerkvliet —Piet. d.; 16 Juni. W. E. F. van Hooff— Schoonebeek. z.; A. van Dokkumburg—van Dijk, d.; M. Bor—Negerman, z.; V. N. Snel— Jordens, d.: W. C. Ruiter—van Butselaar, z.; H. J. Spruijt-^Gosewehr. d.: T. van Dam— Braun. d.: P. J. ter Haak—Jansen, d.; C. Harskamp—Berk. z.; C. van Kessel—Hoen derdos, z.; H. J. W. Hartog—Dijkstra, z.: 17 Juni, J. VoorenSchuur, z.: J. P. M. Pe- terse—Verzijlberg, z.; L. C. M. Bergfeld— Mulder, d. OVERLEDEN: 15 Juni. E. M. Meijlis—van Saarloos, 71 j.. Tafelbergstraat; P. L., 7 m„ z. v. L. Timmermans, Stuijvesantstraat; L. van Bemmelen, 81 j„ Kamperlaan; B. P. Janssen, 62 j„ Parklaan; J. M. G„ 25 d., d. v. A. P. M. Hamers. Reitzstraat; 16 Juni. J. H. Donker sloot—Bommel, 65 j.. Raadhuisplein. ONDERTROUWD: 17 Juni, J. N. Rooze- krans en M. G. E. Bijman, H. C, R. Gibson en E. E. Bekooij: K, L. Broek en C. A. Strengere; W. A. Overgoor en M. A. van der Linden: J. Vrenegoor en W. A. v. d. Kamp; C. Glerum en M. J. v. d. Gruiter. GEHUWD: 17 Juin. D. de Heïjer en G. van Riemsdijk. Chemicaliën, pijlers van den opbouw Ir. C. van Driel. directeur van het Rijksbureau voor Chemische Producten heeft het een en ander verteld over de voorziening van ons land met chemische producten. „Wat de rol betreft, welke chemicaliën spelen", aldus spreker, „durf ik te beweren, dat er bij practisch elk fabricage-proces. chemicaliën wor den toegepast". In den loop van zijn rede wees spr. op de moeilijkheden die plotseling kun nen optreden, wanneer chemicaliën ont breken. „Tot voor kort," aldus Ir. van Driel, „dreigde een impasse in de glas- en zeeppróductie uitsluitend omdat soda, een over de geheele wereld schaarsch product, in absoluut onvol doende mate kon worden geïmporteerd". Uitvoerig ging hij in op de voorzie ning op chemisch gebied. Voor den oor log, aldus spr., was ons land gewend een zeer groot deel van zijn behoefte aan chemische producten in Duitsch land te dekken. De nederlaag van Duitschland had als gevolg, dat wij moesten trachten ons veel meer dan vroeger met den handel in chemicaliën het geval was, op Amerika en Engeland te oriënteeren. Het spreekt vanzelf, dat hiermede eenige tijd gemoeid is ge weest. De grondstoffen voor de verf- en vernisbereiding. aldus Ir. v. Driel, zijn vrijwel zonder uitzondering van. buitenlandsehe herkomst. Hei blijkt echter, dat het buiten land op het gebied van verfgrond- stoffen uitverkooht raakt, hetgeen ongetwijfeld moet worden geweten aan het ook daar heerschende ge- gebrek aan kolen. Waren het al sinds geruimen tijd de witte verfstoffen, welke zorg baarden, verleden maand werd plotseling de po sitie van lijnolie, het voornaamste bind middel, veel ongunstiger. Voegt men hierbij de groote schaarschte aan lood- menie en de meeste grondstoffen voor de nitro-celluloselakindustrie, dan is het duidelijk,'dat het einde van de verf- misère nog niet in zicht is. De fabricage van linoleum wordt nog geremd door twee factoren, te weten net tekort aan kolen en aan jute. Linoleum kan momenteel slechts beschikbaar worden gesteld voor die categorieën, waar hygiëni sche eischen primair zijn. Zoo wor den ziekenhuizen, sanatoria, spreek kamers van artsen, enz. in eerste instantie van linoleum voorzien. Veerbericht tot Woensdagavond. KOEL. Wisselende bewolking met enkele buien. Koel weer, matige, tijdelijk krachtige Westelijke wind. Zeelt, de vette viscti onzer polderwateren De zeelt, kenners weten het. is eettl heerlijke visch. In sommige streken van ons land voornamelijk in de groote steden vaa het Westen in Arnhem, Nijmegen ea Zuid-Limburg, ipogelijk ook elders kan men er nü of zeer binnenkort vaa profiteeren. Want wanneer het warm wordt in de voor-zomermaanden Mei en. Juni zwemt deze visch onzer polderwa teren ter bruiloft en bijna alleen in den paartijd laat zij zich vangen. Het is nu dus zeelt tijd! De handel is er weer op uit om de zeelcCzooveel mogelijk levend af te leve-, ren. Wie kans ziet om zeelt te koopett, late die kans want zeelt is een. deli catesse! zich niet ontglippen. Zeelt kan op verschillende manieren, worden bereid. Hieronder volgen eenige recepten. Gekookte zeelt met peterseliesaus. 1 kg zeelt, per liter water 2 eetlepels zout, (azijn), melk, bloem, een klontje bo ter of margarine, peterselie. De zeelt schoonmaken (niet schubben, bij gekookte zeelt laat de huid zich zeer gemakkelijk verwijderen). Naar verkie zing de visch overgieten met kokende azijn, zij wordt daardoor blauw. De visch met zooveelkokend water met zout op zetten, dat zij onderstaat en gedurende; 6 minuten zachtjes koken. De visch op een (warme) schotel leggen. Een deel van het vischwater verdunnen met melk. Het vocht binden met wat aangemengde bloem op sausdikte. Een klontje boter of margarine en fijngehakte peterselie er door mengen en de saus bij de visch géven. Gestoofde zeelt. 1 kg. zeelt, zout, peper, ui. peterselie, selderij, worteltje, (azijn), boter of mar garine. (aardappelmeel), peterselie. De visch schoonmaken, in moten snijden en in een stoofpan of vuurvasten schotel leggen. De visch met zout en peper be strooien. Het fijngesnipperde uitje, wor teltje en de selderij, benevens een klont ja boter of margarine (een scheutje azijn) en een weinig water toevoegen. De pan of schotel sluiten en de visch gedurende 15 a 20 minuten zachtjes gaar stoven. Na 7 minuten de moten voorzichtig omkeeren. Naar verkiezing het vocht binden met aangemengd aardappelmeel. Fijngehakte peterselie over de visch strooien en haar opdoen. Nieuws uit liet buitenland De conferentie der Arabische Liga heeft nola's gezonden aan Amerika en Engeland ais antwoord op het Palestijnsche rapport via de Angio-Amerikaansche commissie. Z:j eischt de ontbinding der Joodsche strijd krachten in Palestina. De Siameesche politie is nog steeds bezig met een nauwkeurig onderzoek van de om standigheden waaronder de koning is gestor ven. daar de mogelijkheid van moord nie'. uitgesloten is. De Russen hebben tot nu toe ongeveer 50 Oostenryksche fabrieken in beslag geno men Zij hebben zich bereid verklaard te on derhandelen over de teruggave van Indu strieën die voor 1938 Oostenrijksch eigenaom waren. Den 27sten Juni hopen onze geliefde Ouders J. v. d. LINDE C. v. d. LINDEWIJK ER den dag te herdenken dat zij voor 35 Jaar in den echt zyn verbonden. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van hun dankbare Kinderen en Kleinkinderen A. ter Wal-v. d. Linde J. Mijzen-v. d. Linde J. v d, Linde-Oosterwaal F. Vr ij hof-v. d. Linde J. de Bie-v, d. Linde Hulb, SJaan, Nora, Henk, en Kleinkinderen. Elkenstr. 36, IJmuiden-O. Heden ontvingen wij het treurige bericht dat plotse ling is overleden op zee bij IJsland onze geliefde Zoon en Broeder BAREND OLDENBURG in den ouderdom van 54 Jaar. Uit aller naam: Wed. R. Oldenburg- Veldman IJniulden-Oost De Ruyterstraat 115. Bij de N.V. Phaurmaceutische Fabriek ALGEMEENE' HANDELS CENTRALE. Reedersstraat 2-4 hoek Mtó- denhavenstraat, IJmuiden, kunnen nog enkele geplaatst worden in de verpakkingsafdeeling. Aanmelding dagelijks van 9-17 uur. PRAKTIJK HERVAT Driehuis. Telef. 1203 v. li. dagen 8.30 tot 3.30. Klin kenberg, Cederstr. 18. om kruideniersboodschappen rond te brengen. Brandwijk. Kennemerlaan 38. IJmuiden. De. afdeeling Visch van het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad vraagt een aankomende bediende (vr.) leeftijd 17 a IS jaar. Kunnende typen. Brieven: ïndustrie-straat 23rood, IJmuiden. GEVRAAGD: lste Wijkbediende of Elinke Wijkbediende Hoog loon. UNIE WINKEL, Kennemerlaan 34, IJmuiden. VERLOREN: br. lederen acte- tasch. Zat. 15 Juni, Inh. voet balkleding. gaande van Zee weg. D. en Kruidbergerweg. Brederoodscheweg voor Prov. Ziekenhuis langs naar Bloe- mendaal. Verliezer ernstig ge dupeerd. Teg. bel. ter. te bez. Zeeweg 357, IJm.-O. UITVAARTCERTIFICAAT ter overname gevraagd voor te bouwen moderne vischmotor- kotter. Verkooper kan mede varen. Aanb. IJ 164. VERLOREN gaande van Haarlem via Sant poort (Dorp) naar IJmuiden op Maandag 17 Juni tusschen 'j6 's morgens linker kinder schoentje zwart, m. 22. Terug- bez. tegen belooning evt. be richt v. Kessel, Ged. Oude Gracht 114, Haarlem. Zoek geraakt 17 Juni omgeving Station Drlehuls-Westerveld. wit ge schoren teerhond met tuig er penning Amsterdam. Terug te bezorgen tegen belooning bij Zulderduyn. Kerkerinklaan 44 Santpoort. NET DAGMEISJE gevraagd. Dr. Oepts, Zeeweg 291, IJm.Q. Meisje uit de hoogste klas UIi.O. handig in de hulshou ding, zou gaarne ln de vacau- tie als HULP BIJ KINDEREN mee naar bulten gaan, G-.G. Br. L 586. Ruilen1 pr. D. PUMPS' m. 39-40 voor h. sch. m. 43. Ca- sembrootzijstraat 18. IJm.-O. RUILEN: br. d. molières m. 37 voor dito m. 37 1/2 of 33. K. sch. m. 20 voor m. 19. Gok genegen te koopen. Le Mairé- straat '24. VERLOREN: Zondagmiddag 16/6 portemonnaie met inh. huishoudgeld. Ter. te bez. IJmuiderstraatweg 129, IJm.- Oost. LIEF HONDJE te koop, af halen Poesjes. Wlnco, Kenne merlaan 127, IJmuiden. Te koop: KINDERWAGEN o. k. f 35. De Weerdstr. 38, IJmuiden-Oost. TE KOOP: 1 pr. damessch. suéde z. g. a. n. m. 39-40 en gevonden blauwe ceintuur vaa regenjas. Kennemerlaan 108, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 4