IJmuider Courant Atoompolitiek Herstelbetalingen opnieuw struikelblok 60e Jaargang No. 18357 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuideri - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtsir. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Roljert Peeroboom Woensdag 19 Juni liHIS Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. TT ET is een belangrijk voorstel, dat de ■*- Amerikaan Baruch als woordvoerder van zijn regeering in de commissie voor de atoom-energie van de U.N.O. heeft gedaan. Het houdt immers in, dat de ge- heele productie en ontwikkeling van de atoom-energie onder internationaal toe zicht zouden worden gesteld, dat alle be staande atoombommen ter beschikking van deze nieuwe organisatie (de A.D.A.) zouden komen, waarna deze zou moeten uitmaken wat ermee gebeuren moest en tenslotte, dat het veto-recht van de groo- te mogendheden in alle kwesties betref fende atoom-energie, die de Veiligheids raad te behandelen zou krijgen, terzijde zou moeten worden gesteld! Dit laatste deel van het voorstel: het terzijdestellen van het veto, beteekent niet meer of minder dan dat de machtig ste der vijf machtigen, die het veto kun nen hanteeren, nu zelf met een beslissen de voorziening in deze zwakke stêe van de U.N.O. komt aandragen. Het beduidt een radicale wijziging in het Amerikaan- sche beleid ten aanzien van de Vereenig- de Volken. Men zou zeggen dat het den Russen vertrouwen moest schenken in de goede bedoelingen van het Westen en een onmiddellijken heilzamen invloed op de Parijsche conferentie van vier Ministers van Buitenlandsche Zaken (Byrnes- Bevin-Molotov-Bidault) doen gelden. Men zou dat zeggen, als ervaring niet geleerd had, alle geestdrift omtrent vooruitgang op diplomatiek arbeidsterrein te tempe ren en zich onmiddellijk af te vragen: wat zal erachter gezocht worden en wel ke nieuwe bezwaren zullen nu worden opgeworpen? Dat de terzijdestelling van het veto, in dien deze voor de A.D.A. aanvaard mocht worden, van zoo beslissende betee- kenis zou zijn voor de internationale ont wikkeling valt eenvoudig te verklaren uit het feit, dat de atoombom het voor naamste en doorslag-gevende wapen is. Wordt dit in internationale handen ge steld, zonder dat in geval van conflicten een verbod van een der groote mogend heden tusschenbeide kan komen, dan be- heerscht daarmee een internationale or ganisatie den toestand. Alle kleine en groote mogendheden, dus ook Rusland, zouden zich aan haar beslissingen inzake de atoom-energie moeten onderwerpen. Volgens een Reuter-bericht zou volgens het plan de A.D.A. ook in staat gesteld worden om, onafhankelijk van den Vei ligheidsraad, militaire actie te onderne men ter verijdeling van oorlog met atoom wapenen of voorbereiding daartoe. De practische uitvoering doet, als men erover gaat nadenken, nog wel vragen rijzen. Waar zou deze nieuwe A.D.A - macht geconcentreerd moeten worden en hoe zou men kunnen waarborgen, dat haar vrijheid van handelen onder alle omstan digheden internationaal gewaarborgd zou zijn? Het stellen van zulke vragen behoeft evenwel geen twijfel in te houden. Bij de uitwerking van ieder nieuw plan doen zich onvermijdelijke practische vragen voor, die afzonderlijke oplossing eischen. In de steeds groeiende massa der afkor- tings-termen, die zoovelen begrijpelijker wijs ergeren omdat het ten eenenmale on mogelijk is, de beteekenis van al die zon derlinge lettercombinaties en maakwoor den uit elkaar te houden, treedt rrn weer de nieuweling A.D A. opniet te ver warren met den overeenkomstigen, reeds in het eerste Bijbelboek voorkomenden meisjesnaam. Deze Ada, die nu nog niet leeft maar pas voorgesteld is, beteekent „Atomic Development Authority", het geen letterlijk vertaald kan worden met: atomische ontwikkelings-autoriteit. Doet uw best het te onthouden als de term, die in het huidige stadium een Ameri- kaansche poging belichaamt, om van de bom een deugd te maken. Ada zou zich trouwens ook moeten bezig houden met de vreedzame toepassing van de atoomener gie. waarvan ons verleden jaar zulke won deren zijn voorgespiegeld. Met gemengde gevoelens hebben de meeste 'menschen daarvan kennis geno men. De geestdrift over nieuwe Wonderen der Techniek, die de eerste jaren der twintigste eeuw kenmerkte, waarin men technischen vooruitgang verwarde met vooruitgang der menschheid. is sinds lang bekoeld. Velen vreezen de geleerde ont dekkers die nu achteraf met stakma dreigen, als geen internationale controle op het gebruik der atoomenergie wordt toegepast sinds zij begrepen en ervaTen hebben, dat het menschdom ten eenenmale buiten staat is zijn technischen vooruit gang te beheerschen en ten goede aan te wenden. Het beeld van de aap met het scheermes, waarvan men niet weet wathii er tenslotte mee zal doen. maar begrijpt, dat de kans op iets goeds miniem is. blijk1 maar al te juist. Tegelijk zijn wij gaan beseffen, dat de twintigste eeuw, nu bijna voor de helft verstreken, een armelijke eeuw is Het woord van onzen grooten cultuurhistoricus Huizinga, Dinsdag in dit blad aangehaald: „Het is waarlijk niet zulk een verheffend schouwspel, deze twintigste eeuw. die tot kort voor haar midden nog niets wezen lijks heeft voortgebracht dan wat tech- nisch-wetenschappelljke winsten, belang rijke als men wii. en verder niets" vindt in onze harten weerklank. Zoo is het in waarheid. Huizinga schreef dat woord neer in het najaar van 1940 Het behoorde tot een rede. die hij voor de Leidsche Civitas Academica zou houden Meerderheids-besluit van den Veiligheidsraad getorpedeerd Voor het eerst in de nog jonge geschie denis van UNO en Veiligheidsraad heeft een der groote mogendheden een besluit van de meerderheid getorpedeerd door het veto-recht te gebruiken. Het was Gro- myko in den Veiligheidsraad, die dit „pre- vilege der grooten" te baat nam om de resolutie over Spanje, die met negen stemmen, tegen een onthouding en een tegenstem werd aangenomen, te vernieti gen. Deze resolutie was het oorspronkelijk voorstel der sub-commissie-Spanje, uitge breid met een zinsnede die de algemeene vergadering adviseerde, behalve de ver- Geen optimisme te Batavia Welingelichte, neutrale kringen te Ba tavia zijn, volgens Un. Press, niet opti mistisch over de mogelijkheid, dat de Nederlanders de tegenvoorstellen der In donesiërs in hun huidigen vorm zullen aanvaarden. O.a. meent men, dat een fun damenteel meeningsverschil bestaat over de Nederlandsche en de Indonesische interpretatie van den term „gezag de fac to". De Nederlandsche interpretatie is een interne controle over het betrokken gebied binnen het kader van het Neder landsche Koninkrijk, de Indonesiërs leg gen het uit als een volledige onafhanke lijkheid als soevereinen staat. Dit verschil weerspiegelt zich in het In donesische verzoek om een verbond tusschen den Indonesischen vrijen staat en Nederland. Neutrale waarnemers zijn van oordeel, dat de Nederlanders zeker zullen weigeren een dergelijk verbond te onderteekenen, omdat dit internationale erkenning en volledige Indonesische on afhankelijkheid zou beteekenen zonder de zekerheid van eenige Nederlandsche controle. Dezelfde bronnen verwachten, dat de Nederlanders zich krachtig zullen verzetten tegen de clausule in het Indo nesische voorstel, dat geen Nederlandsche troepen meer in Indonesië zullen landen. De Nederlanders achten, naar men ge looft, de huidige strijdkrachten te zwak om de orde te handhaven, zelfs als men een overeenkomst zou bereiken. Drie doodvonnissen De Bijz. Raad van Cassatie in Den Haag heeft hedenochtend drie doodstraffen uit gesproken tegen lieden, die tijdens de bezetting zich meermalen schuldig heb ben gemaakt aan het aanbrengen van Joden. Het zijn H. P. M. B. en F. H. M.. die door het Amsterdamsche Bijzondere Gerechtshof en Z. W. M., die door de Groningsche Kamer van het Bijz. Hof te Leeuwarden ter dood veroordeeld waren. De doodstraf van J. K. uit Noordwijk en A. N. van W. werd veranderd in resp. 15 en 20 jaar gevangenisstraf. breking der diplomatieke betrekkingen, „andere, geschikt geachte maatregelen" te nemen. De besprekingen over Spanje zijn hier mede thans in een stadium gekomen, waar in de door de sub-eommissie voorgestelde stappen onuitvoerbaar zijn geworden, zoo dat een nieuwe behandeling noodig zal zijn om te komen tot een ander voorstel, dat de meerderheid der stemmen verkrijgt en de instemming heeft van de groote ge allieerden, die het recht van veto hebben. Dr. Evatt, de Australische afgevaardig de, die tevens voorzitter was van de sub commissie voor Spanje en wiens voorstel thans van de baan is, had tevoren een beroep gedaan op Gromyko, om bij de stemming geen gebruik te maken van het veto-recht, doch de Russische afgevaar digde antwoordde daarop, dat dit beroep gebaseerd was op een onjuiste waardeering van de feiten. Een Britsch voorstel, om de Spaanschc kwestie naar de algemeene vergadering van de UNO te verwijzen zonder eenig ad vies, was reeds aan het begin van de ver gadering verworpen met zes stemmen tegen, twee voor en drie onthoudingen. Dr. Van Kleffens had met sir Alexander Ca- dogan voor dit amendement gestemd. Bij de stemming over het voorstel der sub commissie heeft de Nederlandsche afge vaardigde zich van stemming onthouden. Op Maandag 24 Juni zullen de bespre kingen over het Spaansche probleem wor den voortgezet, waarbij een voorstel van Polen in behandeling komt dat beoogt, de leden van de Organisatie der Vereenigde Volken de nauw-omschreven aanwijzing te geven tot verbreking der diplomatieke betrekkingen met Franco. Heden krijgt Frankrijk Minister-President Bidault's kansen stijgen Uit gisteren door Un. Press ontvangen berichten blijkt dat de kansen van Georgas Bidault heden in de zitting der wetge vende vergadering tot minister-president te worden benoemd weer aanmerkelijk gestegen zijn, nu de communisten blijk baar niet tegen hem zullen stemmen, maar zich uitsluitend van stemming zul len onthouden. Een Noorsclie Van Meegeren Falsificatie louter uit liefhebberij De politie van de Noorsche stad Bergen is bezig met een onderzoek naar een be langrijke falsificatie van teekeningen van den beroemden Noorschen schilder Edvard Munch. De falsificateur is een jonge man, die reeds eenige werken van den schilder gerestaureerd had. Hij had afbeeldingen in boeken van andere kunstenaars geco- pieerd en van Munch's handteekenirg voorzien. De vervalscher verklaarde tot zijn daad te zijn gekomen, omdat hij benieuwd was of hij de kunstkenners om den tuin kon leiden. Hij is hier pas nu zeker van, want niemand, zelfs niet de directeur van hei Nationale Schilderijenmuseum, twijfeldrï aan de echtheid van het werk, ofschoon geen enkele teekening overeenkomst ver toonde met de bekende motieven van den grooten schilder. Hij kocht de door hem verkochte teekeningen terug voor een hoogeren prijs dan waarvoor hij ze van de hand heeft gedaan. ORGELBESPELING IN DE GROOTE KEK*v George Robert speelt Donderdagmiddag van 1516 uur het volgende Bach-program- ma: 1. Toccata, Adagio en Fuga C dur; 2. voorspelen (met koraal), a. Kyrie. Gott Va- ter in Ewigkeit. b. Christe. aller Welt Trost, e. Kyrie. Gott Heiliger Gelst. 3. Pastorale (op verzoek); 4. a. Wenn wir :n höchsten Nöthen sein: b Der Tag. der 1st so freudenreicU, (koraalvoorspelen): 5. Preludium h moll. De Parijsche Conferentie Bespreking van dit onderwerp afgebroken en uitgesteld Het delicate probleem der Itaïiaansche herstelbetalingen, dat gisteren in Palais Luxembourg aan de beurt kwam, is op nieuw een struikelblok gebleken voor dc afhandeling van het Itaïiaansche vredes verdrag: Na twee-en-een-half uur over dit onderwerp te hebben gediscussieerd, hebben de vier ministers hun pogingen om overeenstemming "te bereiken opgegeven en hebben zij besloten, het vraagstuk der herstelbetalingen te verschuiven naar een later tijdstip der conferentie. Zij zullen thans eerst de andere punten der agenda afhandelen. Naar verluidt zal met Ingang van 20 Juni bij de Duitsche grens een strook van 500 nieter breedte worden getrokken, waarop zich niemand mag bevinden. IHt wordt gedaan wegens den levciidigen ruil- en smokkelhandel tusschen DulLscliers en Nederlanders. Bij Vaals bevindt zicli een greppel, die de greiLsafscheidhig vormt. Vele goed gekleede en doorvoede Duitschers wachten hier op hun Holiand- sdie vrienden, om er een levendIgen ruilhandel mee te bedrijven. (P) en die nimmer uitgesproken werd. want voor den vastgestelden datum sloot de Duitsche overweldiger de Leidsche Uni versiteit. Huizinga's weduwe heeft de rede in het begin van dit jaar in druk doen verschijnen. Toen hij dat woord neer schreef. wist niemand van de g-weldigste technische ontdekking, die deze eeuw nog voor het verstrijken van haar eerste helft zou opleveren: de atoomenergie Nu is zij er en de menschheid gaat eronder gebukt en vraagt zich af: wie zal ons. sinds wij te weinig wijsheid blijken te hebben, van ons teveel aan vernuft bevrijden? Amerika's voorstel kan gelden als een poging, om er ons tenminste tegen te be schermen. R' Uitspraken Unilever-zaak De Rotterdamsche rechtbank heeft den 49-jarigen procuratiehouder bij de Unüever- verkoopcentrale. J. B., en den 52-jarigen kantoorbediende P. J. H. G.. die ruim 250.000 rantsoenbonnen voor margarine verduisterd hadden, resp. veroordeeld tot anderhalf jaar en acht maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventief. Weerbericht Geldig tot Donderdagavond. WISSELENDE BEWOLKING Matige, aan de kust tijdelijk nog krach tige wind tusschen Zuid-West en Noord west. Wisselende bewolking met vooral aanvankelijk buien. Nog koud. Ofschoon de standpunten der vier minis ters dichter bij elkaar bleken te liggen dan bij de vorige conferentie en niet tegenstaande het feit dat de kwestie veel soepeler werd behandeld dan oorspron kelijk het geval was, bleef er voortdurend een niet te overbruggen kloof tusschen de meening van Molotof eenerzijds en die van Bevin en Byrnes anderzijds. Het stand punt van Bidault vormde cenigszins eeu compromis, doch bleek eveneens onaan vaardbaar. Het voornaamste geschilpunt vormde de Russische eisch, dat de honderd millioeri dollar die Rusland als schadevergoeding van Italië vordert, betaald zullen worden uit de Itaïiaansche productie, terwijl Be- vin en Byrnes van meening waren dat dif bedrag zou kunnen worden verhaald op de Itaïiaansche activa in de vroegere sate- lieten-staten op den Balkan en de Itaïiaan sche schepen van marine en koopvaardij. Uiteenloopcnde waardeerin^. Molotof schatte de waarde van de sche pen „Saturnia" en „Vulcania" die Rusland worden toegewezen slechts op 7 a 10 mil- lioen dollar Byrnes zeide. dat ze zeker 25 millioen dollar waard waren. Molotof verzekerde dat de waarde der Itaïiaansche activa op den Balkan hoogstens 20 mil lioen dollar beliepen Byrnes repliceerde met deze waarde op 60 it 75 mtllioen te schatten. Hierop ging de Russische minister uit voerig in op de vraag, of dc Itaïiaansche schepen der oorlogsmarine ais oorlogsbuit of als object voor herstelbetalingen zou den moeten worden beschouwd. Hij be toogde dat de Duitsche vloot volgens de overeenkomst van Berlijn onder de ge allieerden zal worden verdeeld buiten de herstelbetalingen om en hij stond er op dat de Itaïiaansche vloot op dezelfde wijze zou worden behandeld. Hij eischte boven dien dat de herstelbetalingen voor Rusland zouden worden voldaan uit de Itaïiaansche producten gedurende een periode van zes jaar. Bidault deed hierop net voorstel deze periode pas over twee jaar le doen beginnen, waarop Molotof zeide dat dit voorstel het zijne zoo dicht naderde, dat overeenstemming mogelijk was. Bevin sprak zich echter opnieuw scherp uit tegen het Russische zoowel als het Fransche project, waarop de ministers be sloten tot uitstel der besprekingen. Molotof had tevoren verklaard dat h(j de eischen van Joegoslavië en Griekenland tot schadevergoeding van 200 millioen dol lar desnoods wel aan de vredesconferentie van de 21 landen wilde voorleggen, doch hij stond er in ieder geval op dat de Rus sische eischen op deze conferentie zouden worden geregeld.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1