De verliezen van den Rotterdamschen Lloyd Duitschers beschamen geallieerd vertrouwen liet s.s. ..Meerkerk'-' van de X.V. Vei1. Xe<l. Scheepvaart Mij. is op weg naar Australië op ongeveer 10 K.M. nil de kust op een inijii geloopen. Met schip na het ongeval. (pj Het voorloopig verslag over de oor logsjaren van den Rotterdamschen Lloyd geeft een beeld van de groote verliezen, die deze maatschappij in den oorlog heeft geleden. Niet alleen was er een groot materieel verlies; ook vele menschenlevens gingen verloren: niet minder dan 678 leden van het personeel verloren het leven, waaronder 298 Ne derlanders, 59 Indonesiërs en 321 Chi- rieezen en Britsch-Indiërs. Meer dan de helft van de vloot ging. verloren. Drie van de vijf mailbooten en zestien van de zes en twintig vracht schepen gingen ten onder. Op alle oorlogstooneelen van de we reld zijn schepen van den Lloyd ten gronde gegaan. Toen de oorlog begon lagen slechts twee schepen van den Lloyd in de Rot- terdamsche haven, de Baloeran en de Kota Pinang. Deze vielen den Duit schers als oorlogsbuit in handen. Zooals men weet is de Baloeran 1 September 1943, varende in dienst van de Duit schers, bii IJmuiden op een mijn ge loopen en gezonken. Een groot verlies leed de maatschap pij op 27 April 1941. toen het mailschip Slamat in de Aegeïsche Zee bij de eva cuatie van Griekenland door bom tref fers in brand geraakte en zonk. Een avontuurlijken tocht maakte de Kota Nopan. Dit schip werd op 17 Augustus 1941 bij de Galapagos-eilanden aan de Westkust van Zuid-Amerika door een Duitschen raider aangehouden. Deze zag kans, het schip rond Kaap Hoorn en via den Atlantischen Oceaan naar Bordeaux op te brengen. Op 10 Maart 1943 werd het, varende in vijandelijken dienst, bii het naderen van geailiëerde strijdkrachten door de Duitschers tot zinken gebracht. In 1942 gingen viif schepen verloren, n.l. de Kota Radja, die op 24 Februari te Soerabaja in brand werd gebombar deerd en aan de Zuidkust van Madoe- ra tot zinken werd gebracht; de Benga len, die op 1 Maart op de reede van Soe rabaja tot zinken werd gebracht: de Modjokerto, die op denzelfden dag bij het verlaten van Tjilatjap door Japan- sche zee- en luchtstrijdkrachten werd achtervolgd en aangevallen en, volgens opgevangen radioseinen, werd vernie tigd; de Sianta, die twee dagen later, eveneens na het verlaten van Tjila tjap, werd getorpedeerd en de Soeka- boemi die op 27 December, od weg van Engeland naar de Vereeriigde Staten, slachtoffer van een onderzeeboot-aan val werd. Vier schepen gingen in 1943 verloren. De Djambi. op weg van Liver pool naar Oost-Afrika. ging in convooi varend, op 13 Maart onder na een aan varing met het s.s. Silver Beech. Op weg van New York naar Engeland werd de Blitar op 5 Aoril getorpedeerd. Óp 30 April onderging de Kota Tjandi het- Jubileum bij de N.Z.H.R.M. Het was j.l. Maandag 25 jaar geleden dat dolcter R. Rutten werd opgenomen in de plaatselijke commissie der Noord en Zuid-Hollandsche Redding Mij. Reeds een jaar later werd de heer Hullen benoemd tot voorzitter. In verband met zijn zilveren jubi leum werd de heer Ruiten te zijnen huize door den voorzitter van het hoofdbestuur den heer P. E. Tegelberg gehuldigd. De heer Tegelberg roemde het vele werk, dat de jubilaris ten be hoeve van de maatschappij op zijn post als voorzitter van net belangrijke sta tion IJmuiden heeft gedaan. Spreker overhandigde den heer Rutten daarop de groote gouden medaille van de N. Z. H. R. M. Namens, de plaatselijke commissie heeft het oudste lid. notaris W. A. Dol leman, den dank overgebracht voor de prettige samenwerking. Marktbericht van Dinsdag De aanvoer bedroeg lieden 117350 kg., waaronder 19830 kg. schol, 1540 kg. schar, 41960 kg. schol, 5600 kg. wijting, 30150 kg. kabeljauw, 1960 kg. tong. 4000 kg. tarbot. 1290 kg. tongschar, 970 kg. muilen, 3230 kg. poontjes. 2100 kg. haai enz. De trawlers besomden f 49195. Ver dere besommingen: Kustvisschers: IJM. 202 f 64. IJM 237 f 101. IJM 214 i 52Q8, KW 203 f 2753. HA 89 f 61. HAA 4 f 94. UK 215 f 80, UK 142 f 277, BR 58 f 174. zelfde lot toen het op weg was naar West Afrika. In 1914 kwam het eind aan de ver liezen met drie schepen waaronder helaas het zusterschip van de Baloeran, de Dempo, was. On 17 Maart ging dit fraaie mailschip in de Middellandsche Zee bij Oran na een torpedo-aanval ten onder. De Garoet werd od 19 Juni op weg van Marmagoa naar" Zuid-Afrika getorpedeerd en de Palembang liep op 6 November bii Alexandrië aan den grond en sloeg wrak. Voorts verloor de Lloyd nog zeven schepen, die na den aanval bij Pearl Harbour in Indië wa ren buitgemaakt en onder zijn beheer waren gesteld. Het waren de Mangkai die door het slagschip Schamhorst in den grond werd geboord; de Mandalika, Berhala, Langkoeas, Koenjit en Terkoe- lei die eveneens slachtoffer werden van de torpedo en de Toendioek, die op last van de marine-autoriteiten te Tand- jong-Priok tot zinken werd gebracht. De Schoenenbeurs van U.V.V. Het bestuur van U.V.V. Velsen, groep IJmuiden, verzoekt ons te melden, dal de Schoenenbeurs, die iederen Dinsdag gehouden werd. van 15 Juli tot 1 Sep tember wegens vacantie gesloten zal zijn. Aanvoer van pekelharing Alhier is binnengekomen van de ha ving visscherij de molorlogger KW 32 met 479 kantjes van 4 schepen. Zilveren accountant Qnze plaatsgenoot de heer J. J. van Dijk, thans woonachtig te Santpoort, hoopt 1 Juli a.s. den dag te herdenken, dat. hij zich 25 jaar geleden als accoun tant in IJmuiden vestigde. Ned. Vereeniging van Huisvrouwen De Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, afd. VelsenIJmuiden, hield gistermid dag een bijeenkomst in het Patronaats gebouw. Na de opening door de presiden te, mevr, P. de BoerHarder, vertelde mevr. D. BeerNooy over haar reis en verblijf in Denemarken in October van het vorig jaar. (Na de bevrijding verleen de Denemarken gastvrijheid aan Neöer- landsche vrouwen en kinderen om weer op krachten te komen.) De reis ging met autobussen, waarbij de Denen zelf voor benzine zorgden. Na een tocht van 2 da gen en nachten kwam men in Denemar ken aan. Hier hoefde men bij uitzonde ring niet in quarantaine. In Denemarken is van alles te kcop, vooral luxe voorwerpen, doch ook alles op den bon. Het eenige wat zonder bon is, dat zijn slagroomtaartjes. „Overal waar we kwamen", aldus mevr. Beer, „werden we hartelijk ontvangen". Eten en drinken was alles even overvloedig, aangezien voor het tehuis, waar wij ver blijf hielden, extra rantsoenen werden verstrekt. Groente is echter zeer schaarsc'n, doch spek is er zeer populair Men brengt daar in strandhuisjes veelal de zomervacantie door. Ook aardig is de gemoedelijke omgang tusschen den koning en de bevolking. De aanwezige dames hebben met inte resse naar de uiteenzetting geluisterd en keerden tevreden huiswaarts. Scheepvaart 18 Juni. Aangekomen: Starkenborg van Liverpool, Stuijvesant van West-Indië, Trocoler van Stockholm, Badzo van Ny- köping voor Zaandaim Visten voor Hoog ovens. Theseus van Xïothenburg. 18 Juni. Vertrokken: Singkep naar Newport, Nieuwwaal naar Huil, Berkel- stroom naar Huil. Loonsverhooging in het baggerbedrijf? Naar wij vernemen heeft het hoofdbe stuur van den Centralen Bond de werk gevers in het baggerbedrijf voorgesteld, de loonen van de in dit bedrijf werkzame arbeiders te verhoogen met ongeveer 371/z pCt. Antwoord op dit voorstel wordt vóór 30 Juni a.s. verwacht, daar anders het contract zal worden opgezegd. Buitenland vraagt veel visch Het koele weer is zeer bevorderlijk voor het gebruik van visch. Niet alleen uit hei binnenland, ook uit het buiten land, zelfs uit België komen aanvragen binnen, hetgeen ongetwijfeld niet het ge val zou zijn, wanneer we konden genieten van een zomersch zonnetje. Maandag en Dinsdag is veel visch uit gevoerd, niet alleen naar België, maar ook naar Zwitserland en Tsjecho-Slowa- kïje. Eenige duizenden kisten visch wer den deze week naar genoemde landen, in hoofdzaak echter naar België, verzonden. De zaken zijn thans zoo geregeld, dat eerst de voor het buitenland benoodigde visch uit de markt wordt genomen, waar na het restant voor het binnenland on der de binnenlandsche handelaars wordt verdeeld. Havenarbeiders krijgen vacantie De havenarbeiders, werkzaam in het vissch er ij bedrijf hebben onderling een regeling getroffen, waarbij allen een week met vacantie kunnen gaan. Elke week zullen vijftien arbeiders achtereenvolgens hun vacantie krijgen. Zij zullen daarbij geen loon derven, daar hun werk door de thuisblijvers zal worden verricht Aankomst repatrieeringsschepen in Juli Naar ons wordt medegedeeld kunnen, wijzigingen voorbehouden, de volgende repatrieeringsschepen, in de maand Juli a.s. respectievelijk te Amsterdam of Rot terdam worden verwacht: M.s, „Sibajak" (RL) omstreeks 3 Juli te Rotterdam; m.s. „Tjisadane" (JCJL) medio Juli te Rotterdam; m.s. ..Tabinta" (SMN) medio Juli, te Amsterdam; ms. ..Sommelsdijk" (HAL), eind Juli te Rot terdam en het m.s. ..Ruijs" van de KPM eind Juli te Amsterdam. Centrale Bond organiseert weer een kinderfeest Voor den oorlog organiseerde de plaat selijke afdeeling van den Centralen Bond van Transportarbeiders een feest voor de kinderen van de leden. De kinderen boven 14 jaar gingen in den regel een week naar een kamp, de kleintjes gingen een dag naar buiten. Door de omstandigheden is het nu niet mogelijk de kinderen uit te zenden. Het is thans de bedoeling, in Augustus, een feestdag voor alle kinde ren der leden te organiseeren, waarover de plannen nog nader zullen worden uit gewerkt. Uniforme regeling voor thuiswerkende nettenbreiers Alhoewel niet In die mate als in Sche- veningen en Katwijk, wordt ook in IJmui den het breien van vischnetten als huis arbeid verricht. Deze arbeid werd matig betaald en alleen doordat het geheele ge zin, zelfs de schoolgaande kinderen tus schen en na de schooluren, meewerkte, kon een behoorlijk weekloon worden ver kregen. In overleg met het departement van Sociale Zaken heeft de Centrale Bond van Transportarbeiders voor deze thuis werkers en werksters een uniforme rege ling doorgevoerd, die voor dezen arbeid een belangrijke verbetering beteekent. Nieuwe loonregeling voor de vischknechts A.s. Donderdagmiddag zullen tusschen werkgevers en het bestuur van den Cen tralen Bond besprekingen worden ge opend over hei afsluiten van een nieuwe loonregeling ter vervanging van die, welke 30 Juni a.s. afloopt. VELSEN Tennis-competitie DUINLUST 3—VELSERBEEK 1 4—3. R,. Smit verl. v. J. Dalmeyer, 46, 46; F. Kleefstra slaat T, de Weerd 911, 75, 64; mevr. G. Smit verl. v. mevr. N. Burger 63, 46, 57; mej. W. Duyf slaat mej. M. Kwak 63, 86; heer en mevr, Smit slaan mevr. N. Burger en J. v. Splunter 7d, 63; mej. W. Duyf en F. Kleefstra slaan mej. M. Kwak en T. de Weerd 6—1. 6—2; R. Smit en F. Kleefstra verl. v. J. v. Splunter en J. Dalmeyer 06. 64, 4—6. VELSERBEEK 2BLOEMENDAAL 2 25. G. Burger verl. v. J. v. d. Brink 16, 36; mevr. H. Gerssen verl. v. mej. E. Ris 46, 62. 26; mej. L. v. Gelder verl. v. mej. A. Soesdorp 16, 06; P. de Weerdt verl. v. T. Hinloopen 64, 46, 79; G. Burger en H. Koning stem slaan H. v. d. Linde en T. Hinloo pen 75, 46, 64; mevr. H. Gerssen en G. Gerssen verl. v. mej. E. Ris en J. v. d. Brink 64, 57, 62; mej. L. v. Gelder en P. de Weerdt slaan mej. A. Soesdorp en T. Hinloonen 64. 16, 6—4. Zij weigeren zuivering te verrichten Een speciale verslaggever van liet A.N.P. schrijft uit Duitschland: Het is nu precies drie maanden gele den, dat. met de afkondiging van de „wet tot liquidatie van nationaal-socia- lisme en militarisme" de politieke zui vering in de Amerikaansche bezettings zone van Duitschland in handen van de Duitschers zelf gelegd is. Het lag ge heel in de lijn van de politiek der Ame rikaansche bezettingsautoriteiten, den drie Zuid-Duitschen landen zoo spoedig mogelijk gelegenheid te geven zelf af te rekenen met de voormalige plaatselijke en gewestelijke nazi-dictatoren. De veel zijdige critiek, die men voordien hier hoorde op de door de bezetters toege paste zuiveringsmethode, zal tot dezen gewichtigen stap vermoedelijk evenzeer hebben bijgedragen als de ernst, waar mede de vooruitstrevende kringen in het volk de zaken zelf beloofden te zul len aanpakken. De critiek kwam er in hoofdzaak op neer, dat de Amerikaan sche autoriteiten de politieke bezems een weinig te ambtelijk hanteerden, wat mede een gevolg genoemd werd van het feit, dat zij zich nauwelijks konden indenken in de verhoudingen, zooals die in het voor Amerikanen wel zeer moeilijk begrijpelijke nationaal- socialistische staatsbestel hebben be staan. De Amerikanen gingen, zooals :1e critiek beweerde, voornamelijk af op het beruchte invulformulier waarop iedere Duitscher zijn lief en leed van twaalf nazi-jaren moest neerschrijven. Verantwoorde maatregelen werden evenwel slechts mogelijk geacht door nauwkeurig onderzoek van alle indïvi- dueele gevallen afzonderlijk. Zoo zijn dan ook uit kracht der nieuwe wet de zoogenaamde „Spruch kammer" ontstaan, soortgelijke institu ten als de Nederlandsche tribunalen, na drie maanden zijn thans hier en daar deze kamers met haar werkzaamheden begonnen, doch nog zeer sporadisch, en het laat zich aanzien, dat het nog wel eenigen tijd zal duren, voor de zuive ringsmolen op volle toeren draait. Be richten uit talrijke streken in Zuïd- Duitschland geven namelijk te ver staan, dat vooral in kleinere plaatsen de vorming van de Spruchkammer met aanzienlijke moeilijkheden gaat. gepaard Vrees voor reactie. Een veel gehoorde klacht is, dat per sonen, die zijn aangezocht zitting te ne men in een kamer, eenvoudig weigeren het zuiveringswerk ter hand te nemen. Men vreest reacties van de zijde van hen, die nog steeds sympathiseeren met de lieeren. die voor ontsmetting in aanmerking komen. Reacties niet alleen in den vorm van persoonlijke bedreigingen, doch meer nog door terugslag in zaken. Zaken- en ambachtslieden weigeren vaak aan het werk deel te nemen op grona van het feit, dat zij zich in hun bestaan be dreigd voelen. De stroomingen, die op deze manier dreigen het met zooveel enthousiasme opgezette tribunaalsy steem weg te spoelen, zijn op vele plaatsen zoo sterk, dat het Amerikaan sche blad „Die Neue Zeitung" reeds heeft gewaarschuwd, dat het ontbreekt aan moed tot verantwoordelijkheid. Daarbij wordt het geheele zuiverings systeem ook nog min of meer vertroe beld door de politieke tegenstellingen, die zich onder de groote partijen steeds meer gaan afteekenen. Linksgerichten berichten de christelijk sociale unie er gaarne van de uitvoering der wet zoo veel mogelijk in de wielen te rijden. De „zuiverings-ministers" der drie landen hebben onlangs in dit opzicht nogal geruststellende verklaringen af gelegd. Evenwel hebben zij alle drie moeten toegeven, dat inderdaad de angst voor deelneming aan het schoonbeze- men van den nazi-stal bestaat. Het is wel zeer teekenend, dat men bijvoor beeld in Wuertemberg-Baden met een stok van verplichting achter de deur aanklagers heeft moeten overwegen hun werk ter hand te nemen. Dat ondanks het feit, dat men deelnemen aan de Spruchkammer niet alleen beloont met een dankbetuiging voor bewezen idea lisme, doch daarnaast met een aanzien lijke geldelijke vergoeding. Tegenkanting tegen de zuiveringswet komt overigens niet alleen uit de van ouds conservatïef-gezinde „Land- kreisen", men zal zich herinneren, dat onlangs de evangelische kerkenraad zich tot de bezettingsautoriteiten heeft gewend met bezwaren tegen de wet. De raad had in de eerste plaats princi- pieele bezwaren op grond van het oude rechtsbeginsel „geen straf zonder voor afgaande strafbepaling", daarnaast ver zocht hij de zuiveringsmaatregelen tegen kerkelijke ambtsdragers voorloopig stop te zetten, teneinde de kerk gedurende een bepaalden termijn gelegenheid te geven zelf maatregelen te treffen. Generaal Clay heeft evenwel aan deze verzoeken niet voldaan. Toen wij drie maanden geleden met den Beierschen minister Heinrich Schmidt, een der geestelijke vaders van de zuiveringswet, over het probleem spraken, was deze vol geestdrift voor dezen nieuwen stap naar het mondig verklaren van het Duitsche volk. De resultaten zijn tot dusverre wel buiten gewoon poover. Het feit, dat een Amerikaansch blad, dat vaak de stemming der bezetters weergeeft, laat doorschemeren dat het er op lijkt of de Duitsche autoriteiten het haar gegeven vertrouwen ten sterk ste gaan beschamen, kan worden gezien als een bewijs, dat het militaire gezag de strubbelingen in den zuiverings winkel als een ernstig symptoon opvat.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3