IJmuider Courant De Formatie Minister-President van Frankrijk Indonesische tegenvoorstellen Rusland wil het vetorecht behouden 60e Jaargang' No. 18358 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 20 Juni 1040 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. T N het zich moeizaam ontwikkelende pro- ces van de kabinetsformatie is een belangrijke mijlpaal bereikt, nu de Katholieke Volkspartij en de Partij var den Arbeid hun grondslag voor samen werking hebben gevonden. Het optreden van een Roomsch-rood kabinet is dus aanstaande. Dat. op den gevonden grond slag nog andere groepen zich bij de samenwerking zullen aansluiten, wordt niet waarschijnlijk geacht, al zouden enkele figuren van andere richting als personen, dus niet als vertegenwoordi gers van groepen, van de nieuwe regee ring deel uit kunnen maken. Nu het zoover is zullen velen verwach ten, dat binnen enkele dagen het nieuwe kabinet geformeerd zal zijn. Omtrent de verdeeling van de sleutelposities tusschen de K.V.P. en de P. v. d. A. moet men het immers ook eens zijn geworden, zoo dat den formateur alleen nog de taak zou resten, de personen uit te noodigen. En daarover zullen hij en de betrokken partij besturen en fractieleiders zich intusschen ook al wel breedvoerig beraden hebben. Er is tijd genoeg voor geweest. Evenwel blijkt nu uit mededeelingen van onzen Haagschen correspondent, dat er nog geen eigenlijk regeeringsprogram is vastgesteld en dat dit pas door de uitgenoodigde mi nisters zou worden geformuleerd. Dit wekt het vermoeden, dat het nog wel eens een paar weken zou kunnen duren eer het nieuwe kabinet eindelijk ..klaar om te starten" is, na door H.M. de Koningin te zijn beëedigd. Wij hopen dat met meer spoed zal wor den gewerkt. Heden is het precies vijf weken geleden is dat de Kamerverkie zingen werden gehouden waarna het kabinet-Schermerhorn onmiddellijk zijn portefeuille ter beschikking van de Ko ningin stelde en daarmee démissionnair werd, dus „verkeerend in staat van ont slag". Weliswaar kreeg het de opdracht, al datgene te blijven verrichten dat in 's lands belang noodig zou blijken, maar het is duidelijk genoeg dat dit zich in de practijk tot de loopende zaken beperkt. Aftredende ministers snijden geen nieuw of gewijzigd beleid meer aan, vooral niet diegenen die kunnen voorzien, dat zij geen deel meer zullen uitmaken van het nieuwe kabinet. En dat zijn er ook in dit geval velen. Het gevolg is dat zoo'n periode van kabinetsformatie vroeger placht men van „kabinetscrisis" te spre ken. maar het woord crisis is in onze ge dachten aan erger toestanden verbonden een gedeeltelijke stagnatie in den re- geeringsarbeid meebrengt. Dat is dan ook duidelijk gebleken. In een tijd als deze kunnen wij ons dat minder veroorloven dan ooit. Er moet zooveel hersteld en ver beterd worden, dat remming van dit pro ces alleen maar nadeel kan veroorzaken. Het aantal ongelukkige beslissingen, ge nomen op grond van bestaande algemeene maatregelen, die dringend herziening be hoeven, wordt er bovendien mee ver meerderd en de krachtige ingreep in het veel te dure overheidsbeleid, dien wij van het nieuwe kabinet verwachten, ermee uitgesteld. Het is dan ook alleszins begrij pelijk, dat de lange duur van de kabinets formatie bij velen wrevel en ontstemming wekt. Niet alleen op bespoediging van bet for matie-proces maar ook op beperking van liet aantal minister-posten is aandrang ge- wenscht. In voor-oorlogsehe tijden placht een Nederlandsch kabinet uit negen of tien leden te bestaan. Het is nooit heele- maal duidelijk geworden waarom wij na de bevrijding zestien departementen met vijftien ministers noodig hadden. Er schij nen dan wel plannen tot samenvoeging van sommige departementen te bestaan, maar meer dan veronderstellingen hebben wij er tot dusver niet over vernomen. Mogen zij tot werkelijkheid worden en tevens medewerken tot de noodzakelijke besnoeiing van het enorme nieuwe amb tenaren-apparaat, dat zich sinds de bevrij ding is blijven ontwikkelen. Er is geen gebrek aan werk in Nederland voor men. schen, die hun handen uit de mouwen wil len steken en hun initiatief doen gelden, maar Nederland mist de middelen om een groot aantal functies te blijven bezoldigen, die bij efficiënte organisatie van het over heidsapparaat overbodig zijn. Ons land heeft geen behoefte aan lijntrekkers, die alleen maar geld kosten, maar aan produc tieve werkers die kunnen helpen, het er weer bovenop te brengen. Niel voor de eerste maal zou ik hierbij willen opmer ken. dat de toestand waarin wij sinds de bevrijding leven nog steeds een mate van schijn-welvaart aangeeft, die op korten termijn onhoudbaar zal blijken. „Wij heb ben toch minder dan voor den oorlog", zullen misschien sommigen daarop ant woorden. Ja, er is een verschil. Maar onze nieuwe levensstandaard zal nog aan zienlijk lager blijken te liggen dan het niveau vooral het gedachten-niveau waarop het Nederlandsche levenspeil zich in deze dagen bevindt. Wie op de ver schijnselen let ziet dat trouwens steeds sterker' aan den dag treden-^ wij leven boven onzen financieelen stand. De leden van de nieuwe regeering, ais die tenlaatste geformeerd zal zijn, hoeft niemand te benijden. Hun wacht een zware en in menig opzicht ondankbare taak. Dat zal in de eerste plaats gelden voor den minister van Financiën. R. P. Snelle carrière van „politicus met flair De wetgevende vergadering van Frank rijk heeft in de zitting van Woensdag Georges Bidault tot minister-president ge kozen. Bidault kreeg 384 stemmen van het in totaal uitgebrachte aantal, dat 545 be droeg. Er waren 161 onthoudingen, waar onder die van de communistische afge vaardigden en dc vertegenwoordigers van andere linbsche groepen. Georges Bidault, leider van de vooruit strevende katholieken, die zich na de Duit- sche bezetting vereenigd hebben in de M. R. P., Mouvement Republicaine Populaire, is 47 jaar oud. Hij is vurig katholiek en was gedurende den oorlog actief leider in de Fransche illegaliteit, nadat hij uit de gevangenis was ontsnapt, waarin hij door persoonlijke bemoeiing van Laval in April 1942 werd opgesloten. Tevoren was hij uit Duitsche krijgsgevangenschap terugge keerd, na aLs korporaal in den slag om Frankrijk te hebben gevochten. Na zijn ontsnapping begón hij met zijn onder- grondsche werkzaamheden, waarbij hij een der meest toegewijde medewerkers werd van generaal De Gaulle. Vóór den oorlog was Bidault leeraar in de geschiedenis en hoofdredacteur van het kleine dagblad ,,Aube". Hij is door en door democraat en heeft in zijn nog zoo korte politieke loop baan de reputatie gekregen van „politi cus met flair". In December 1945 is hij in het huwelijk getreden met Frankrijks eenige diplomate, Suzanne Borel, die zijn assistente is geweest. geen stap vooruit Bondgenootschap door Sjahrir voorgesteld De Regcerings-Voorlichtingsdienst deelt mede: Op den 17en Juni zyn aan den luit.- gouv.-gen. vanwege den heer Sjahrir de voorstellen overhandigd, waarmede hij die van Nederlandsche zyde beantwoordt. De voorstellen omvatten het sluiten van een verdrag, Inhoudende in hoofdzaak een de facto erkenning van het gezag der regee ring van de republiek Indonesia over Java en Sumatra cn de samenwerking met die regeering tot de vestiging van een Indo- nesischen vryen staat, die,met Nederland in een bondgenootschap zal treden. De vijandelijkheden zullen worden ge staakt en van weerszijden zal geen uit breiding worden gegeven aan de ingeno men posities en de aanwezige troepen machten. Vertegenwoordigers der Buitengewesten zullen deelnemen aan dc onderhandelin gen over de vestiging van den Indonesi- schcn Vrijen staat. Een bijzondere verhou ding daartoe en tot het Koninkrijk der Nederlanden zal worden geschapen voor die gebïedsdeelen, die bezwaren maken tegen een onvoorwaardelijke toetreding. Over deze verhouding zal na drie jaren verder bij volksstemming worden gedeci deerd. Deze voorstellen vormen een ernstigen slap terug vergeleken bij die, welke in April j.l. aan de Nederlandsche regeering ter beoordeeling zijn voorgelegd. Deze laat ste toch voorzagen o.a. in 'n intreden van de republiek als constitueerend onderdeel van een vrijstaat Indonesië in het Konink rijk en hielden geen beperking in van den toevoer van Nederlandsche troepen. In de besprekingen op de Hooge Veluwe werd ten aanzien van twee punten geen overeenstemming bereikt, t.w. de verdrags vorm, waartegen uit constitutioneele re denen bezwaren moesten worden gemaakt, en de erkenning van het de facto gezag der republiek over Sumatra, hetwelk in strijd werd geacht met de feiten. Verwacht mocht worden, dat op deze basis naar verdere overeenstemming zou worden gezocht. Het plotseling loslaten van het geleidelijk bereikte doet nu de hoogst ernstige vraag rijzen of de gespreks partner der Nederlanders wel in een po sitie verkeert, waarvan men zich resul taten mag voorstellen. De regeering bestudeert de thans ont stane situatie. Moefti onder bescherming van Koning Faroek Naar in betrouwbare Egyptische krin gen verluidt, heeft koning Faroek van Egypte Woensdag den Moefti van Jeruza lem ontvangen. Volgens het Egyptische blad Akbar Alyom heeft de Moefti zich „aan de genade des konings" overgegeven. Reuter deelt mede. dat de koning vol gens Arabische en Mohammedaansche tra ditie aan ieder, die na3r het paleis goat en den koning om bescherming vraagt, deze bescherming moet verleenen. De koning moet hem onderdak en voedsel geven en hem tegen zijn vijanden bescher men. Naar Mohammedaansch geloof is het voor den mensch eervol zijn leven te ver liezen bij het beschermen van een ander, die zich aan zijn genade heeft toever trouwd. Ontploffingsramp in Duitsche Zoutmijn Ruim honderd arbeiders omgekomen In een zoutmijn in de buurt van Hanno ver, bij het plaatsje Hanigsen, waarin zich tienduizend ton explosieve stoffen bevon den, is brand uitgebroken, waardoor twee duizend ton munitie tot ontploffing kwam op twee van de drie verdiepingen der myn. Tachtig Duitschers en drie cn twintig per sonen van andere nationaliteit bevonden zich op het oogenblik der explosie in de mijn, die gedeeltelijk instortte. Zij kunnen niet gered worden, daar het voortwoeden de vuur ook den overigen munitievoorraad nadert. Britsche troepen zijn bezig het gè- heele omliggende gebied in snel tempo te ontruimen. Er is geen enkele kans dat de ingesloten personen gered kunnen wor den, daar elk oogenblik nieuwe hevigo ontploffingen kunnen worden verwacht. Men vreest dat massale instortingen het gevolg zullen zijn, wanneer het vuur de overblijvende munitie zal bereiken. Da explosieve stoffen waren voor de capitu latie van Duitschland door de Wehrmacht in de zoutmijn verborgen. Sinds deze op slagplaats werd ontdekt, waren Duitsche arbeiders bezig mtt het opruimen van de munitievoorraden. Zij werden daarbij ge holpen door een klein getal ..displaced persons". Alle in de mijn aanwezige men- schen moeten als verloren worden be schouwd. Ook Cromyko wenscht Internationale Atoomovereenkomsf In de voortgezette zitting der atoom - commissie, die bestaat uit alle leden van den Veiligheidsraad plus een vertegen woordiger van Canada, hebben de En- gelsche en de Russische afgevaardigden hun meening gegeven over het Ameri- kaansche voorstel tot regeling der atoomenergie-controle, het zoogenaamde „p'an-Baruch". De Britsche gedelegeer de, Sir Alexander Cadogan, zegde na mens zijn regeering allen steun toe aan dit Amerikaansche voorstel en deelde mede dat de Britsche regeering niet met een eigen plan naar voren zal komen. Hierna kwam de Russische afgevaar digde, Gromyko, aan het woord. Deze eischte eveneens de totstandkoming van een Internationale atoomenergie-con- De nienwe „Patton brug", welke door Engelsche en Duitsche ingenieurs over den Rijn te Keulen word gebouwd, is door generaal Joseph T. Mc Narcy, commandant der U.S.A. strijdkrachten in Europa officieel geopend. De brug werd genoemd naar generaal George Patton. die den beroemden opmarsch naar den Rijn leidde. trölc en sancties tegen het onwettig ge bruik van atoomkracht, doch hij ver zette zich tegen het belangrijke onder deel van het Amerikaansche plan, dat voorstelt in zaken van beraadslaging over de atoomenergie het vetorecht der groote mogendheden te doen vervallen. Gromyko hield een uitvoerige en diep gaande beschouwing over de ontdek king der atoomenergie, waarbij hij een beroep deed op de wereld om de nieu we krachtbron slechts te gebruiken voor dey welvaart, ter verhoogirug van dm levensstandaard en voor verbetering der omstandigheden, waaronder de menschen leven. Hij noemde de ontdek king der atoomenergie de ..voorbode van nog grootere ontdekkingen" en con cludeerde, dat het. noodzakelijk was te komen tot. een internationale overeen komst, waarbij de productie en het ge bruik van de atoomkracht voor destruc tieve doeleinden verboden zou worden, terwijl de bestraffing van overtreders en de vernietiging van voorraden atoom bommen tegelijkertijd zou moeten wor den geregeld. De strikte nakoming van. zulk een overeenkomst moet worden gegarandeerd door andere doeltreffen de maatregelen, en er moeten sancties worden ingesteld tegen overtreders, al dus Gromyko. Geheimzinnigheid en wantrouwen. Gromyko vervolgde zijn uiteenzetting met scherpe critiek te oefenen op de ge heimzinnigheid, die tot nu toe ten aan zien van de wetenschappelijke ontdek kingen op het gebied der atoomenergie in acht is genomen. „Niet alleen heeft de uitwisseling van wederzïjdsche we tenschappelijke inlichtingen daaronder te lijden", aldus Gromyko, „doch die geheimzinnigheid heeft vooral tot gevolg gehad dat een sfeer van wantrouwen is ontstaan". Vervolgens verklaarde hij zich tegen stander van het voorstel tot afschaffing van het vetorecht, onder de motiveering dat pogingen om de eensgezindheid der leden van den Veiligheidsraad te on dermijnen in zaken van belang, zooals de atoomaangelegenheid, indruisohen tegen de beginselen van het Handvest.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1