Straf is geen wraak Haring blijft 8 cent De nieuwe bonnen Avonturen van Sport in het Kort Kort en Bondig De sociale en geestelijke verzorging van politieke delinquenten "Woensdagmiddag is vanwege het Directoraat-Generaal voor Bijzondere Rechtspleging te 's-Gravenhage een persconferentie gehouden, waarin door den heer W. E. Siegman van het Di rectoraat-Generaal en door de heeren K. Toornstra, ds. J. W. van der Lin den en Pater J. van Wezel, welke drie laatstgenoemden belast zijn met de geestelijke en sociale verzorging van gedetineerden, gesproken is over de sociale en geestelijke verzorging van politiek-gedetineeraen Straf, aidus de heer Siegman, is niet bedoeld als vergelding, doch beoogt ver betering te brengen en de heropvoeding in goede banen te leiden. De heer Toornstra. dit punt uitwerkend, releveerde de corruptie in ons land. Een afspiegeling hiervan vind; men volgens epr. in de kampen terug. Bij hc-i Depar tement van Justitie waren gedurende de laatste tientallen jaren in gewone tijden tusschen de zes en zevenduizend „patiën ten" Plotseling zijn hier tengevolge van arrestaties door geheel Nederland, hon derd duizend politieke delinquenten bij gekomen. Voor hen ontbrak ten eenen male iedere vorm van outillage, doch langzamerhand begint ook hierin eenige ordening te komen. Het spreekt vanzelf, dat de di verse regelingen die getroffen worden om in de ongeveer 95 kampen verbetering te brengen. zeeën van tijd vorderen. Dc Duindorp-af'faire. Uitvoerig werd vervolgens de rel van Duindorp besproken, welke als zoodanig niets te maken heeft met hel vraagstuk „orde en tucht". De belangrijkste rol in deze speelt: volgens den heer Toorn- etra het feit dat er een min of meer gespannen stemming bestaat, zoolang er velen zijn. die nog op hun berechting wachten. Wanneer deze berechting: een feit ge worden zal zijn, dan zijn er belangrijker mogelijkheden voor her-ideologecring, heropvoeding enz. Uit verschillende ge- :prekken met gedetineerden is komen vast te staan, dat de meeste geen klare voor stelling hebben van wat zij eigenlijk heb ben misdaan. Onder de 900 personen met wie gepoogd is een politiek gesprek te voeren van eenige beteekenis. waren er drie, die hiertoe in staat waren De geestelijke verzorging in de kampen is opgedragen aan speciaal daartoe be noemde geestelijke verzorgers. Thans beschikken alle kampen over een aal moezenier. terwijl de benoeming van pre dikanten nog niet geheel is voltooid. Dit laatste zal evenwel spoedig het geval zijn. Zonder geestelijke verzorging is men reeds lang in geen enkel kamp meer. Na gedaan recht geen eigen recht. Dr. J. van der Grient tenslotte sprak over de stichting toezicht politieke de linquenten. Haar arbeid vormt als het ware het sluitstuk van de door de over heid geoefende gerechtigheid. De stichting aanvaardt het toezicht over diegenen, die voorwaardelijk buiten vervolging zijn ge steld, waarbij wordt gelet op het feit. dat deze menschen weer gemaakt dienen te worden tot positieve elementen der samenleving. Naast deze geestelijke, heeft Beroep op de textielarbeiders Het College van Riiksbemiddelaars heeft een dringend beroep gedaan op de Twentsche textielarbeiders om geen kostbaren produc tietijd verloren te ïaten gaan in onvruchtbaar getwist over de van hooger hand goedgekeur de ploegen! egeling. Het behoeft geen betoog, dat bij de nij pende schaarschte aan textielgoederen ploe- genwerk hier en daar onvermijdelijk ls en dat het dan een nationale plicht is zich het ongerief van het in ploegen werken te ge troosten. In dal: geval zullen werkgevers en werknemers echter moeten aanvaarden de vergoeding en de uurregeling, zooals die in de C,A.O. is vastgelegd. De drijvende traankokerij komt klaar De arbeiders van de Nederlandsche Dok en Scheepsbouw Mij. te Amsterdam, die na 8 weken staking, het werk hebben her vat. bleken niét bereid met eenige over uren per dag de zooveel verloren arbeids uren geleidelijk in te halen. Alleen de werkzaamheden aan de .."Willem Barendsz" de a.s. drijvende traankokerij van dc ,,Ned. Mij. voor de Walvischvaart" zullen in ver sneld tempo worden voortgezet, opdat dit eehip tijdig gereed is voor de campagne. Communisten contra minister Beel Woensdagavond werd in Amsterdam een demonstratie-optocht van de C.P.N. tegen het te vormen kabinet-Beel gehouden. Op het Museumplein werd de menigte toege sproken door het communistische Tweede Kamerlid Gerben Wagenaar. Spreker critiseerae in felle bewoordin gen de figuur van minister Beel. besprak diens houding in verschillende kwesties van beleid, zooals de vertraagde v erkie zingen waardoor Nederland het laatste land in Europa was, dat naar de stembus trok en laakte de wijze waarop minister Beel de zuivering van Binnenlandsche Zaken geleid heeft. Spr. concludeerde, dat alles er op wijst, dat minister Beel aan de zyde der.reactie staaL de stichting ook een materieele taak, daar velen van degenen, die uit de kampen komen, niets meer bezitten. Teneinde de ex-politieke delinquenten den noodigen steun te verschaffen heeft de stichting de beschikking over ongeveer 25 afdee- lingen in het geheele land, ieder bureau met eigen sociale werkers. Tenslotte wil de stichting trachten ons volk het inzicht te geven, dat in een rechtsstaat na gedaan recht geen plaats meer is voor eigen recht. De minister van Landbouw, Vis- scherij en Voedselvoorziening heeft den maximumprijs voor maatjesharing voor den consument gehandhaafd op 8 cent per stuk. Voor het schoonmaken van den ha ring mag echter één cent meer in rekening worden gebracht dan aan vankelijk was bepaald, zoodat het schoonmaken van den haring ten hoogste 2 cent per stuk kan kosten. Op de naleving van de prijsvoorschriften voor haring zal streng worden toege- voor de tweede helft van de 7e periode 1946 (23 Juni t.m. 6 Juli): Bonkaarten Ka, Kb, Kc 606: 340 t.m. 344 algemeen 800 gram brood 345 algemeen 400 gram brood 346 algemeen 200 gram kaas 347 algemeen 100 gram bloem 348 algemeen 100 gram gedr. Zuidvruchten A 64 reserve 1 ei B 64 reserve 1600 gram brood C 64 reserve 800 gram brood B 66 reserve 100 gram kaas Bonkaarten Kf606: 380 BMV 250 gram boter 381 BMV 125 gram margar. Bonkaarten La, Lb, Lc 606: 255 vleesch 200 gram vleesch 256 vleesch 300 gram vleesch A 52 melk 2 liter melk B 52, C 52 melk 3Va liter melk Bonkaarten Kd, Ke 606: 840. 841 algemeen 800 gram brood 842 algemeen 100 gram kaas 843 algemeen 100 gram bloem 844 algemeen 100 gram gedr. Zuidvruchten D 64 reserve 800 gram brood E 64 reserve 500 gram rijst, kindermeel of kindevbiscuits Bonkaarten Kg 606: 880 BMV 250 gram boter 881 BMV 125 gram margar. Bonkaarten Ld, Lc 606: 755, 756 vleesch 100 gram vleesch D 52, E 52 melk 6 liter melk Tabakskaarten, enz.: T 33 2 rantsoenen tabaksartikelen V 33 100 gram chocolade of suikerw. X 33 2 rantsoenen tabaksartikelen De bonnen voor melk zijn geldig tot en met Zaterdag 29 Juni a.s. Het aardappel rantsoen zal nader en afzonderlijk worden bekend gemaakt. Gedurende deze 14 dagen wordt 100 gram vleesch extra beschikbaar gesteld. In totaal heeft men dus over 500 gram de beschikking. Voor de week van 30 Juni t.m. 6 Juli zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, vet, jam, thee, tabak, versnaperingen en huishoudzeep. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 Juni a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 24 Juni mag worden afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen ,,255 of 755 vleesch" voor vleesch worden ingeleverd. Rotterdam gaat bouwen Plannen goedgekeurd Het basisplan voor den herbouw van Rotterdam is als eerste stedelijk opbouw- plan door het college van algemeene Com missarissen voor den Wederopbouw goed gekeurd. Hiermede is de fase van voorbe reiding voor den opbouw van de geteis terde stad afgesloten. In en na den bezettingstijd zijn vele in zichten ten aanzien van het in 1940 opge stelde herbouwingsplan veranderd. Be doelde het oorspronkelijke plan een vér gaande correctie te zijn op den vóór de ramp van Mei 1940 bestaanden toestand, het thans goedgekeurde plan geeft van deze gewijzigde inzichten blijk, omdat het een zoo goed mogelijken grondslag zoekt te vormen voor de toekomst. De tegen woordige directeur van stadsontwikkeling ir. Van Traa, heeft, als hoofd van het adviesbureau „Stadsplan Rotterdam", de ze nieuwe denkbeelden vorm gegeven. Voor Rotterdam is thans een geheel nieuw stadium aangebroken. Men weet thans waar men aan toe is. Met den herbouw van de stad kan worden be gonnen. Het Haarlemsclie Tribunaal gaat Maandag aan den slag Naar wij vernemen is de datum, waar op het Haarlemsche tribunaal, gevestigd Dreef 32, zal beginnen met de berechting van politieke delinquenten uit Haarlem en omgeving, definitief bepaald op Maan dag 24 Juni. De zitting zal des ochtends om 10 uur aanvangen. Als één der eerste zaken, die op de rol voorkomen, noemde men ons een aanklacht tegen J. de Visser, die als radio-reporter verscheidene re portages tijdens de bezetting verzorgde, o.m. van de installatie van N.S.B.-bur- gemeesters e.d. Examens Gem. Avondscho-ol Handelsonderwijs 5-j. c. Eindexamen: A. C. v. Baaren, M. J Schön- hage, T. C. Aarts. R. J. Bakker, M. w. Th. Blanke, C. M. Greymans, M. E. Plantinga J M. Truyens, J. Zegwaart, S. H. Booiman.' IL Harmans, H. Jansen, C. Prikker, w, le Fè- bre, H. den Heyer. Afgew. 2. Kennemcr Lyceum. Middelbare Montessori Meisjesschool. Eindexamen: M. van Beek. O. Blaauw, R. T. Halbertsma, J. J. Kniphorst, J. van Mens, J. M. P. Peeters, M. L. Schicht, M. Timmer J. J. H. C. van Dieren. Idem. Gymnasium A. De dames A. Brou- wre, E. S. Burry, M. D, Danissen, J. H. Schipper. M. P. J. Tent, G. J. Wiebenga en de heeren A. E. Dangermond en B. W. lansen Idem. Gymnasium B. De dames M. E. v. d. Andel. E. P. R. Broekhuyzen, de heeren N. J. P. Giltay Veth. A. Hazewinkel. P. E. O. F. Loeb van Zullenburg. D. Sluyk, H. C. Visser. Amerikaansche voedselpaketten In het gebouw- van de afdeeling Rotter dam van het Ned. Roode Kruis aan den Eendrachtsweg, zijn Woensdag met eenige plechtigheid de eerste pakjes uitgereikt, door Amerikaansche particulieren en in stellingen geschonken voor algemeene hulpverleening, aan daarvoor in aanmer king komende Nederlanders. Het Nederl. Roode Kruis heeft de uitreiking van deze pakketten als nieuwe taak aan de vele andere toegevoegd. Amerikanen kunnen 15 dollars storten voor een pakketje. Deze zijn bestemd voor hulpverleening over de geheele wereld en zelfs stelt men zich voor binnenkort de gelegenheid open te stellen, ook aan Berlijn en andere deelen van Duitschland op deze wijze de helpende hand te bieden. De Radio geeft vanavond: HILVERSUM I. 301.S M. RNIO 7.00. 8.00. 13.00. 18.00. 20.00 Nieuws. 17.00 AVHO-kaleldoscoop. 17.30 HARK-praat- je. 17.35 Melropole-ork. 18.15 Gr. muz. 18.30 Voor de Ned. Strijdkr. 19.00 En nu naar bed. 19.05 Sportpraatje. 19.20 Les Gars de Pa ris. 20.15 Non-stopprogr. 20.45 Luisterspel. 21.35 Mozart-concert (ïnlaseh 22,00 Onderwijs- praatje). 22.45 Actual. 23.15 Dansorkest. 23.45 Gaspar Cassado. HILVERSUM II, 415.5 M. RNIO 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 22,00 Nieuws, NCRV 17.00 Kinderkoor. RNIO 17.50 Rijk Overzee. NCRV 18.00 The Travellers. 18.30 Land- en tuinbouw. 19.30 Met band en plaat. 19.40 De vaart der volken 20,05 NCRV-orkest. 20.45 „Holland bouwt". 21.30 NCRV-orkest. 22.30 Alt-recital, 23.00 Bach-progr., 23.50 Schriftlezing. lo8. „Moeten we die trap heelemaal beklimmen?" vroeg Wag mei een be denkelijk gezicht. Even stond Doktor Vlerk in gepeins verzonken en toen haalde hij onder zijn wijde mantel een soort buikriem le voorschijndie hij Wag omgespte. ..Houdt elkaar goed vast, mijne vrienden" klonk het. Zelf deed de vleermuis ook zoo'n riem om en daarna liep hij naar den tunnel, waar Wag en Warrel zoopas uit ivaren gerold. Met luider stemme riep de dok tor omhoog: ..Magneet op halve kracht!" En nu voelden Wag en Warrie iels, wat ze nooit hadden durven ver moedenZe vlogen.' Zoomaar, zonder dat ze een voet of een hand hoefden te verzetten, vlogen ze tegen de trap op. Warrie hield Wag stevig vast en die had een trekkerig gevoel rond zijn buik, alsof er iemand hard aan de ijzeren band om zijn lijf sjorde. ,,Dit is éèn van de wonderen van Mr. Myste-ria" ver klaarde de vleermuis onder het zweven „en het is nog gering, vergeleken bij al de andere zaken, die hij in zijn labora torium verborgen houdt." Weinig resultaat te Parijs Meen ings ve rs ch i L op ondergeschikte punten e „binnenlandsche aangelegenheden" die beslag legden op Georges Bidault had den tot gevolg dat dc conferentie der vier ministers te Parijs slechts korl kon duren. Er waren twee agendapunten, waarover de onderhandelaars hel niet eens konden worden punten van ondergeschikt be lang overigens, doch die den voortgang der besprekingen belangrijk vertragen. Bij de bespreking van her punt „Resti tutie van eigendommen der Vereenigde Naties" kon men hei niet eens worden over de vraag, op wie de bewijslast moet rusten bij het aantoonen van rechten op geallieerde goederen, die in Italië wor den aangetroffen. De kwestie werd ver wezen naar de commissie van juridische deskundigen. Molotof wilde voorts, naast een vergoeding voor diegenen, die ver wondingen hadden opgeloopen door Ita lianen op Italiaansch grondgebied, ook diegenen, die gewond waren geraakt door Italianen buiten Italië, schadeloos gesteld zien. Hoewel Bevin de rechtvoordigheid van het voorstel van Molotaf erkende, kon hij er toch zijn goedkeuring niet aan hechten. Bidault stelde een compromis voor: er zou een maximumbedrag worden vastgesteld voor dit soort schadevergoe dingen. Molotof ging hirmede accoord, doch nu nam de Amerikaansche minis ter van buitenlandsche zaken, Byrnes een afwijzende houding aan. Met betrek king tot het tweede punt: „de Italiaan- sche eigendom op aan de geallieerden af te staan grondgebied", kwamen de mi nisters overeen dat de staat, die het ge bied overnam, ook de staatseigendommen zou overnemen. De rechten der Italianen zullen echter op dezelfde wijze gewaar- bargd worden als die der andere nationa liteiten. Ook het vraagstuk van schadevergoe dingen aan geallieerde onderdanen, die getroffen worden door de confiscatie van Italiaansche staatseigendommen. is Woensdagmiddag ier sprake gekomen. Byrnes, Bidault en Bevin stemden voor onmiddellijke schadeloosstellingen, Molo tof wilde geen „automatische" vergoedin gen, doch wilde het vraagstuk doen rege len door bilaterale verdragen tusschen de betrokkenen. Russen worde mededeelzamer. Bij de vorige ministerconferentie te Parijs hebben de buitenlandsche pers- menschen geen enkele inlichting ontvan gen van de zijde der Russische vertegen woordiging. Thans heeft Zintsjenko. de eider van de afdeeling Perszaken van het Russische ministerie van Buitenlandsche Zaken aan de buitenlandsche correspon denten doen weten dat hij dagelijks in lichtingen zal verstrekken over Russische standpunten. Fransche kringen in Parijs nemen aan dat tegen den vijftienden Juli de vredes conferentie van 21 naties bijeen" zal wor den geroepen. Men meent dat de huidige ministers-conferentie nog een dag of veertien zal duren hetgeen een dag of tien speling zou geven voor de convocatie van alle deelnemers aan de vredesconfe rentie. Eucharistisch congres in het Stadion Een honderdtal arbeiders is thans druk doende het Olympisch Stadion te Am sterdam gereed te maken voor de plech tigheden, die Zondag tijdens het Eucha ristisch congres worden gehouden. Het veld wordt afgepaald tot een kerkruimte met in het midden een altaar. Ronde van Haarlem-Noord De nog jonge traditie, ieder jaar een wie lerronde van Haarlem-Noord te houden, wordt Zondagmiddag door de Haarlemsche Sportvereeniging De Kampioen na een on derbreking van eenige jaren hervat. Nieuwelingen en de beste amateurs van Nederland zullen aan deze grootste Haarlem sche wiel erg ebeurtenis deelnemen: zoo heeft de NWU-ploeg ook ingeschreven. Dit zijn de renners die door de Ned. Wielren-Unie spe ciaal in het oog gehouden worden voor de wereldkampioenschappen. Het zijn Van Os. Krevei-, Van Beek, Middelink, De Vries en Cas Kleefstra. Het is de vereentging niet meegevallen met de organisatie van de vierde Ronde: „Haar lem" speelt zijn eersten kampioenswedstrijd thuis, ver in het zomerseizoen; de beroeps renners hebben evenals iedere arbeider hun hoogere loon-elschen en er zijn groote moei lijkheden verbonden aan het engageeren van buitenlandsche renners. Desondanks hopen de organisatoren nog dit jaar voor een an deren wedstrijd enkele sterke buitenlanders tot deelnemen te kunnen bewegen. Haarlem-supporters. Dinsdag 25 Juni des avonds om 8 uur zal in Hotel ,,De Leeuwerik" getracht, worden te Haariem de supporters vereniging van HFC „Haarlem" her op te richten. ZWEMMEN. De wedstrijden om de kam pioenschappen van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen zullen worden ge houden op 18 Aug. In „De Liesbosch" te Utrecht. AGENDA DONDERDAG 20 JUNI Gem. Concertgebouw: Nationale Avond Oranje-garde. Rembrandt: Tooneelbrigade. Palace: De moordenaar kreeg 's avonds angst. Luxor: Intermezzo. Deze drie 14.00, 16.15. 19.00 en 21.15 uur. Frans Hals: Burcht der stilte. 14.00, 16.30, 19 en 21.15 uur. VRIJDAG 21 JUNI Groote Kerk: Hohe Messe, 19.30 uur. Biosco pen: Nieuw programma. BINNENLAND Prof. dr. F. Jolïot en madame I. Joliot- Curie zijn benoemd tot leden van de afó. Na tuurkunde der Kon. Ned. academie van we tenschappen. Een trouwe duif. Een postduiveneigenaar te Borne, van wien zes jaar geleden een duif op een wedvlucht van Bel gië naar ons land niet terugkeerde, zag dezer dagen tot zijn stomme verbazing het dier weer komen aanvliegen. Ver moedelijk is de duif al dien tijd „ondergedo ken" geweest. Onder- en boven- kleeding is met ingang van heden in het alge meen verkrijgbaar zon der vergunning, dus op punten van de textiel- kaart. Nabü Oosterend op Texel is de dierenarts dr. K. met zijn motor rijwiel in botsing geko men met een vracht auto. De arts werd zwaar gewond met een extra boot naar Den Helder overgebracht, alwaar hij aan de bekomen ver wondingen is overleden. Het vermoeden, dat zich in de duinen nabij Loon-op-Zand een mas sagraf van door de Duitschers gefusilleerde inwoners van Tilburg zou bevinden, is thans bewaarheid. Wegens acties tegen onderduikers is de oud- hoofdwachtmeester van politie te Leiden* J- v. E. door het Bijzonder Gerechtshof te 's Gra- venhage veroordeeld tot 7 jaar gevangenistraf. Ten behoeve van het fonds noodgebieden zul len Zaterdag 22 Juni, tusschen 14 en 16 uur, vliegtuigen boven Den Haag prijsvraagbiljetten van Volksherstel uit werpen. De Lulsterwedstrüd „Man over boord", waar van de baten bestemd zijn voor Nederlands Volksherstel zal op Zondag 23 Juni over Hil versum I herhaald wor den. De Engelsche film acteur Stewart Granger zal op 5 Juli naar ons land komen ter gelegen heid van de Nederland sche première van zijn film „Caravan". H. M.'s torpedoja ger „Banckert" zal Za terdag a.s. van Rotter dam naar Indië vertrek ken. na eerst geïnspec teerd te zijn door den bevelhebber der zee- strijdkrachten, Lt. Adm. C. E. L. Helf rich. De eerste Roode Kruis ambulancewagens bestemd voor Indië zijn Woensdag verscheept. Over de mogelijk heden voor een vlieg tuigindustrie in Zeeland is contact opgenomen door het bestuur van de stichting „Herstel Zee land 1945" met den re- geeringscommissaris voor de vliegtuigin dustrie, Ir. Tromp. Een Amsterdamsch hotel verstrekte zijn klanten clandestien on gekeurd vleesch. Toen de CGD ambtenaren een diepgaand onderzoek van de boekhouding in stelden, bleek, dat groo te hoeveelheden levens middelen tegen zwarte prijzen werden ingesla gen. Een melkslijter zorgde in hoofdzaak voor het vleesch. BUITENLAND Dr. Eduard Benesj is met algemeene stem men tot pesident van Tsjec'no-Slowakije her kozen. Haarlem en Omgeving Een portefeuille met 1610 vermiste een losse arbeider na een bezoek, dat hij Dinsdag aan een Haarlemsch café had ge bracht. De balletten van KciTt Jooss brengen een kort bezoek aan Neder land tusschen twee tournés door Scandina vië en Amerika. Maan dag 1 Juli treedt het Ballet op in den Haar- lemschen, Stadsschouw burg, o.a. met De Groene Tafel. De heer H. J. Mens, dr. Sehaepmanstr. 32 te Haarlem, besteller-chauf feur bij de Posterijen, zal op 24 Juni 25 jaar bij dat bedrijf in dienst zijn. De Commissie, die de boottochten van „Snelverband" verzorgt zegt hartelijk dank aan allen, die steun en me dewerking voor de toch ten van dit jaar hebben Verleend,

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 2