De taak van de stichting wederopbouw Velsen Schakel tusschen burgerij en overheid jSi;i het bericht over de oprichting van de Stichting Wederopbouw Velsen op 4 Januari jl. heeft dit instituut weinig meer van zich laten hooren, waaruit echter niet mag worden afgeleid, dat men al dien tijd heeft 'stil gezeten. Dit is ons gebleken tijdens een onderhoud, dat wij gistea-en hadden met Mr. A. W. Hellema, secretaris van de Stichting. De heer Hellema zette allereerst het doel der Stichting uiteen. Dit doel is in de eerste plaats een centraalpunt te verkrijgen, van waar uit de burgerij bij de instanties die de leiding bij den we deropbouw hebben, namelijk het ge meentebestuur en „Wederopbouw" de belangen van de burgerij kan bevorde ren en zoo noodig haar wensohen ken baar kan maken. In de Stichting zijn vertegenwoordigd alle takken van in dustrie, het reederijbedrijf, handel en middenstand. Er werd contact gezocht en verkregen met het gemeentebestuur. Hel gemeentebestuur zegde weliswaar zijn medewerking toe, maar een bepaal de positie werd de Stichting niet aan gewezen. Thans is hierin echter een verande ring gekomen. Het gemeentebestuur stelde als voorwaarde voor een officiee- le erkenning der Stichting, dat verschil lende andere groepen daarin werden opgenomen. Dit is thans geschied en sindsdien zijn in de Stichting opgeno men ver tegen woordigei-s van verschil lende organisaties van werknemers, na melijk van den IJmuider Bestuurders- bond, den Christelijken Besturenbond, den R.-K. Volksbond, voorts van de af deeling Velsen van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen, den Ne der!. Christen Vrouwenbond, „De Ka tholieke Vrouw" en de Vrouwenafdee- ling van de Partij van den Arbeid. Ook zijn thans vertegenwoordigd de drie plaatselijke woningbouwvereenigingen de politie, het openbaar en het bijzon der onderwijs, alsmede de kerken. Op 6 Juni j.l. heeft de Stichting met de nieuwe leden vergaderd. Wegens de uitbreiding van de Stichting van twaalf op zes en twintig leden heeft het oude dagelijksch bestuur- bedankt, teneinde het mogelijk te maken, dat ook eenige van de nieuwe instanties in het D. B. vertegenwoordigd zouden zijn. Dit gold ook voor de technische commissie, het lichaam, dat de verbinding vormt tus schen de officieele instanties en de Stichting. Het D. B. werd in zijn geheel herkozen en met twee leden uitgebreid en wel met vertegenwoordigers van vakvereenigingen en vrouwenorganisa ties. Ook de technische commissie is ge wijzigd. Deze heeft twee harer leden aangewezen als tusschenpersonen tus schen de Stichting en de officieele in stanties, namelijk de heeren Ir. A. J. van Walraven en Ir. Wentink. 1 Naar aanleiding van deze uitbreiding heelt het gemeentebestuur toegezegd, Jubilea bij „IJsvries" gevierd Donderdag heeft de Directie van de N.V. Ijsfabriek en Koelhuis IJsvries te IJmuiden een gedeelte van haar personeel aan een feestmaaltijd in Restaurant Groe_ nendaal te Heemstede vereenigd. Het be trof hier de huldiging van hen, die ge durende den oorlogstijd jubileerden, te zamen 20 personen. Door de bijzondere tijdsomstandigheden werd de viering van deze jubilea tot 20 Juni uitgesteld. Behalve de jubilarissen en hunne dames waren de Commissaris sen der Vennootschap en eenige andere genoodigden aanwezig. Als bijzonderheid moge nog vermeld worden, dat deze dag ook voor de direc tie een feestelijk karakter droeg, daar de heer A. H. J. C. M. Allard 35 jaar geleden tot directeur werd benoemd. De heer F. A. A. M. Allard was 30 jaar aan de Ven nootschap verbonden, waarvan de laatste jaren eveneens als directeur. T er ugbetaling van oorlogsschade Het sub-bureau IJ-Mond van Weder opbouw verzoekt ons te melden, dat eigenaren van perceelen, waarvan de oorlogsschade niet grooter is dan 3000. de betreffende rekeningen al of niet betaald, zoo spoedig mogelijk dienen in te zenden. Wanneer men dit niet doet, zal daardoor vertraging in de betaling kunnen ontstaan. Kottnauer speelde simultaan tegen H.O.S.C. De Tsjechische schaakmeester Kott nauer speelde een simuliaanpartij met de Hoogovenschaakclub. Kottnauer nam 40 borden voor zijn rekening, terwijl hij aan zijn tegenstanders overliet met welke kleur zij wenschten te spelen. Van de 40 partijen won hij er 34, maakte 3 remise en verloor 3 partijen. De simultaanseance nam 5 uur in beslag. Winnaars waren de heeren A. Rijke, A. Burggraaf en G- Paardekooper. Remise speelden de hee ren J. Wiersma, G. F. Zandbergen en Th. Spijker. de Stichting als officieel te zullen be schouwen en ar te zullen kermen in de plannen voor den wederopbouw. Zoowel het gemeentebestuur als Wederopbouw" stellen zich op het standpunt, dat plannen en ideeën in verband met den wederopbouw van de zijde der burgerij in over weging genomen moeten worden. Het gaat er immers niet alleen om hoe het zal worden, maar ook om: wat er zal komen. Dit geldt ook en vooral de plannen in het belang van de sportbeoefndng, waarbij nog dient te worden opgemerkt, dat ook de sportvereenigingen in de Stich ting zullen worden opgenomen, zoodra de beoogde overkoepeling der sportorganisaties tot stand is gekomen. Iedereen die meent, dat hij tof zij ten aanzien van den wederopbouw een idee heeft, waarmee het algemeen belang ge diend kan zijn, men late dit weten aan het bureau van de Stichting ten kan tore van Mr. Hellema, WiUielminakade 80. Men plaatse zijn licht dius niet on der de korenmaat, maar kome er mee voor den dag. Er staat bier een grootsch werk te verrichten en op deze manier kunnen wij, Velsenaren gezamenlijk bouwen aan onze nieuwe „Stad". Men vergete daarbij niet, dat kennis van plaatselijke omstandigheden en behoef ten van groote waarde is en dat dege nen, die met de technische uitvoering van den wederopbouw belast zijn. ze ker gaarne naar goeden raad willen luisteren. Dfe Blauwe Week van het C.D.C. Naar het bestuur van het Centraal Drankweer Comité ons mededeelt, is de alhier gehouden Blauwe Week-actie uit stekend geslaagd. De verkoop der bloempjes mocht zich in een groote be langstelling verheugen en naar het ge sproken woord uit den luidspreker-wagen werd met aandacht geluisterd. Korfballen Op het Rodaveld te Westzaan had een ontmoeting plaats tusschen vier afdee- lingskampioenen, n.l. Westerkwartier, kampioen afd. Amsterdam; HKV, afd. Den Haag; Roda. afd. N.-Holland boven 't en Watervliet, afd. Haarlem. De meest spannende wedstrijd was die tusschen Roda—Watervliet, waarbij de stand nog tot één minuut voor het einde 11 was. Roda zag kans in die laatste minuut nog een doelpunt te forceeren. De uitslagen van de wedstrijden luiden: WesterkwartierWatervliet 10; Roda HKV 3—0; Watervliet—Roda 1—2; HKV— Westerkwartier 11; WatervlietHKV 30 en WesterkwartierRoda 12. 1. Roda, 2. We6terkwartier. 3. .Water vliet en 4. HKV. Burgerlijke Stand Geboren: D. de Koning, d., Snellius- straat 33, IJmuiden; G. Hensen. z., Plat- voetstraat 21. Santpoort; C. J. Nijman, d., Iepenstraat 28, IJmuiden O.; J. IJolfakker, z., Hoofdstraat 230 rd., Santpoort; Chr. J v. d. Zwan, d., Eschdoornstraat 29, IJmui den O.; C. den Hollander, d., Kerkerink- laan 42, Santpoort; S. Schoone, d., Zee weg 219, IJmuiden O.; KI. Schellens, z., Kerkerinklaan 58, Santpoort; N. J. Kla ver, d., Feithlaan 8, Driehuis; L. P. Hen- nevanger, z., Zeeweg 405, Driehuis; W Huijer, Sparrenstraat 29, IJmuiden O.: A. Broekmeulen, d., Hoofdstraat 37, Sant poort; L. J. J. Nobels, z., Zeeweg 161, IJmuiden O. Overleden: G. Verstappen, 68 j.. onge huwd, Willem9beekweg 12, IJmuiden O. Agenda voor Velsen Bioscoop De Pont: 8 uur: Smokkelaars van El Rio en Tarzan en de groene godin. Thalia Theater: 7 en 9 uur: The Lam beth Walk. Op het vlieg-veld Gilze-Hijen ontvangen 75 leerlingen der Rijksluchtvaartschool hun 114 jarige opleiding als piloot bij de burgerlijke luchtvaart. Een kijkje tijdens de practische les bij een der twaalf Tiger Motli-vliegtuigen door den heer. J. K. Hoekstra, waarnemend directeur der Rijksluchtvaartschool en recordhouder zweefvliegen. (P) Politie-elftal speelde gelijk in Vlaardingen Het politie-elftal Velsen speelde te Vlaardingen zijn eersten wedstrijd tegen het politie-elftal Vlaardingen, met als inzet het kampioenschap van District West van den Ned. Politie Sportbond. De rust ging in met gelijken stand 00. Na de rust ontstond een spannende strijd om de leiding. Het gelukte Vlaardingen na pl.m. 15 minuten spelen in de tweede helft den stand op 10 in haar voordeel te brengen, kort daarna gevolgd door een doelpunt van de Velsenaren. Stand 11, waarmede het einde kwam. Dinsdagavond, 25 dezer, te 7 uur, zal de returnmatch tusschen deze beide elftallen worden gespeeld op het terrein van de V. V. Velsen te Santpoort. De winnaar van dezen wedstrijd is practisch zeker van het bovengenoemde kampioenschap. IJMUIDEN Marktbericht van Woensdag De aanvoer bedroeg heden 102715 K.G.. waaronder 26660 K.G. schol, 1095 K.G. schar, 29085 K.G. kabeljauw, 1785 K.G. poontjes, 30720 K.G. schelvisch, 1715 K.G. muilen, 3540 K.G. makreel, 1740 K.G- rog en vleet, 4300 K.G. tarbot en griet, 3057 K.G. tong, enz. De trawlers besomden 29783. Verdere besommingen: motorlogger: KW78 £7529; kustvisschers: IJM265 f6, IJM251 f7. IJJVI 215 f303, IJM262 f 100, IJM27 f2700, IJM264 f278. KW199 f41, KW210 f 2024, KW160 f 503, KW72 f 2948, UK143 f 576, UK142 f 43, UK75 f475, UK174 f42. UK119 f44, UK115 f 150, UK172 f 243, UK59 f 34, UK43 f 406, UK184 f60, UK185 f 11, UK61 f122, YE7 315. HD18 f 4963, BK27 f 10, BK25 f 12, BK1 f113. Scheepvaart 19 Juni aangekomen: Johan de Witt van Batavia. Tim van Gamla By voor Westzaan. 19 Juni vertrokken: Wasaborg n. Antwer pen, Berkel naar R'dam; Aire n. R'dam; Maria naar Hamburg; Empire Daffodil n. Londen; Visten n. R'dam; Ousel n, Liverpool, Wie heeft nog een vordering op Duitschland? Het bestuur van de afdeeling IJmuiden van het Ned. Verbond van Gerepatrieerden zal een poging wagen om van Duitschland uitbetaling te verkrijgen van de loonen van degenen, die op 12 December 1944 na de bewuste groote razzia naar Duitschland werden getransporteerd. Deze slachtoffers van de Duitsche terreur alsmede degenen, die op andere wijze naar Duitschland zijn gegaan en nog loon te vorderen hebben, worden a,s. Zaterdagmiddag in de zaal Demmers aan de Trompstraat verwacht om opgave te doen van hun vordering. Uit het bovenstaande blijkt, dat er toch ook nog optimisten in ons land zijn. Weer naar zee De Prinses Beatrix is na in Amsterdam verschillende reparaties te hebben onder gaan, die ongeveer een half jaar in be slag namen, in IJmuiden teruggekeerd en inmiddels naar zee vertrokken. De Christine, die 2l/a maand in. repara tie heeft gelegen, zal de volgende week naar zee vertrekken. A.s. Zaterdag gaat de Neptunus weer ter visscherij. Nederl. Christen Vrouwenbond De Ned. Christen Vrouwenbond hield Dinsdagavond een ledenvergadering in het Oud-Katholiek Vereenigingsgebouw. Op de agenda stond om. het kiezen van een nieuws bestuurslid. Hiertoe werd ge kozen mevr. P. de Decker-de Kort. Voorts werd medegedeeld dat in Sep tember a.s. de eerste vergadering in het winterseizoen gehouden zal worden, waar bij de film „Nederland en Oranje" zal worden vertoond. De secretaresse mevr. J. J. Bakker-Bol, is tijdelijk benoemd als vertegenwoor digster in het comité van de Stichting Wederopbouw Velsen. Op 26 Juni a.s. wordt het 25-jarig ju bileum van den bond in de Apollohal te Amsterdam gevierd. Reeds ongeveer 70 dames hebben zich hiervoor opgegeven. De Haarlem wordt geliaalif Een der laatste trawlers, die zrich nog in Engeland bevinden is de Haarlem, het vlaggeschip van de V.E.M. Naar wij thans vernemen is een bemanning naar Engeland vertrokken om dezen trawler weer naar zijn thuishaven over te bren gen. Ongetwijfeld zal de komst van dit fraaie schip met vreugde worden begroet, daar dit weer een belangrijke versterking van de vloot beteekent. Zilveren jubileum bij de Hoogovens Het eerste zilveren jubileum bij ac af deeling hoogovens van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken N.V. te IJmuiden staat op naam van den heer A. van der Vlies, bankwerker. Na door den voorzitter der directie ir. A. H. Ingen Housz gehuldigd te zijn, hield ir. Rijkeboer, chef van de afdeeling hoogovens de jubileerende en overhand- digde een jubileumbord en een vereerend getuigschift. De heer Zonneveld hield een hartelijke toespraak namens de kameraden en bood fraaie cadeaux van de afdeeling aan, be nevens bloemen voor de vrouw van den jubilaris. De bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies, die niet als „official" optrad, doch als een varK.de oude medewerkers, haalde persoonlijke herinneringen op uit den tijd toen spreker en jubilaris in nauw contact met elkaar werkten aan den opbouw van •:1e hoogovens. De heer Van der Vliés dankte voor de vele bewijzen van vriendschap en waar deering, waarna men nog geruimen tijd in het feestelijk versierde schaftlokaal bijeen bleef. Afhalen van distributiebescheiden Voor het afhalen van distributiebeschei den van het Patronaatsgebouw (IJmuiden- Oost) zijn aan de beurt 21 Juni de letters I t.m, K en 22 Juni de letter L, alleen voor inwoners van IJmuiden, Driehuis en Velsen (dorp). Ongeval op een stoomtrawler Woensdagmorgen had de 64-jarige ar beider A, H., wonende alhier bij het ver richten van werkzaamheden op een aan de Trawlerkade lïggenden stoom tra v/1 er, het ongeluk overboord te vallen. In zijn val geraakte hij op een dwarsgording van de remming. Men had den dren keling spoedig weer op het droge, maar het bleek, dat hij door den val op de gording ernstig gewond was. Dr. Bekker en de heer Bakker van het Roode Kruis verleenden de eerste hulp, waarna het slachtoffer per ziekenauto naar het An- tonius-Ziekenhuis werd overgebracht. Vermoedelijk heeft hij eenige ribben ge kneusd of gebroken. De visschersstaking in Engeland Verwacht wordt dat de in de havens van Grimsby, Hull en North-Shields stakende visschers spoedig weer naar zee zullen gaan, zulks in verband met het voorstel van de regeering, een commissie van on derzoek te zullen instellen. In Lowestoft, waar ook gestaakt werd, heeft men inmiddels het werk hervat. In Huil bestaat het plan, een stemming over al of niet varen onder de zeevisschers te houden. In Grimsby zou een massa-vergadering worden gehouden; men is van meening, dat de toezegging van de regeering tot het instellen van een commissie van onder zoek, voor de zeelieden eveneens aanlei ding zal zijn, het werk te hervatten. lil North-Shields wordt eveneens een voor stel om naar zee te gaan door de zeelieden in behandeling genomen, echter met het dreigement, dat over vier weken de sta king zal worden uitgeroepen, wanneer geen bevredigende oplossing wordt gevon den. Eenzelfde houding verwacht men ook van de visschers in Aberdeen. SANTPOORT „Velsen" heeft weer een trainer De R.K. S. V. „Velsen" heeft voor haar afdeeling voetbal een nieuwen trainer ge- engageerd. n.l. den oud D.W.S.-er A. Bruins Slot. De training begint Woensdag 26 Juni a.s. Santhaes tegen Gas en Water De voetbalclub de Santhaes speelt a.s. Maandag op het terrein van „Velsen" een wedstrijd tegen het personeel van Gas en Water. De wedstrijd begint om 7 uur. Vetpositie précair Door moeilijkheden in den aanvoer van grondstoffen uit het buitenland, zal de vet- bon voor personen boven de vier jaar pas tn de tweede week van de periode 24 Juni 7 Juli aangewezen worden. De voorziening met consumptievet hing o.a. af van den aan voer van reuzel. De twee schepen, die met dit product in de Rotterdamsche haven lagen, konden niet tijdig gelost worden, doordat de vrijwillige havenarbeiders nog niet op de hoogte waren met het lossen van stukgoe deren. Het is niet mogelijk gebleken de voorzie ning met voedingsvetten te ontlasten door het aanwijzen van een rantsoen margarine of roomboter. De margarine-productie is eveneens voor een deel afhankelijk van den Invoer van schaarsche grondstoffen uit het buitenland. Roomboter moet in koelhuizen, opgeslagen worden voor de vorming van een wintervoorraad. Hieruit blijkt dus wel, dat onze vetpositla voorloopig uiterst gevoelig zal blijven.

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3