IJmuider Courant Parij'sche conferentie beleeff „Grooten Dag' Paniek op „Meerkerk' Speer wilde Hitier vergassen Onfortuinlijke beul 80e Jaargang No. 18."50 Bureaux: Kennemerlaan 154, IJmuiden - Telefoon 5437 Te Haarlem: Gr. Houtstr. 93 - Telefoon 10724. Kennemer Editie van Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 21 Juni 1046 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Accoord over ontruiming van Italië en Bulgarije Inspectiecommissie voor Italië ingesteld In de ochtendzitting van Donderdag hebben de vier ministers van Buitenland- sche Zaken bü hun besprekingen van verdere details van het Italiaansche vre desverdrag resultaten bereikt, die Bidault, den Franschen minister-president die als minister van Builenlandsche Zaken aan de onderhandelingen blijft deelnemen, aanleiding gaven te spreken van „een grooten dag". Er werd overeenstemming bereikt over de ontruiming van Italië en Bulgarije, over de samenstelling van een geallieerde inspectiecommissie voor Italië en over d.e restitutie van gevorderde en ongebruikte geldswaarden en goederen aan de Italiaansche regeering. Het besluit over de ontruiming van Italië en Bulgarije draagt het karakter van een ruilovereenkomst en is als volgt geformuleerd De Westelijke geallieerden zullen hun troepen uit Italië terugtrekken binnen een termijn van 90 dagen na de onderteeke- ning van het vredesverdrag met Italië Sovjet-Rusland zal Bulgarije ontruimen binnen een gelijken tijdslimiet. De Brit- sche troepen in Oostenrijk krijgen een verbindingsweg met Engeland via de Amerikaansche bezettingszone in Duitsch- land ter vervanging van den weg die thans via Italië loopt. Een Russisch voorstel om alle onge bruikte en gevorderde geldswaarden en goederen binnen eenzelfde termijn van 90 dagen na de onderteekening aan de Ita liaansche regeering terug te geven, werd eveneens door de conferentie als besluit aanvaard. Bovendien kwam een overeen komst tot stand die voorzag in de instel ling van een geallieerde inspectiecommis sie, die de uitvoering van het vredes verdrag door Italië zal moeten contro leeren. Het voorstel van Molotof om deze commissie samen te stellen uit de am bassadeurs der Groote Vier te Rome en haar gedurende 12 maanden te laten tunc. tioneeren, droeg de goedkeuring der drie andere ministers weg en leidde tot een gelijkluidend accoord. Opmerkelijke openhartigheid. Tijdens de discussie over de ontruiming van Italië en Bulgarije ontspon zich lus- schen Molotof en Byrnes een bijzonder openhartige gedachtenwisseling. Molotof gaf uiting aan een zekere ontstemming Roemenië beroept zich op Rusland Perscensuar op Amerikaansche en Britsche Nota's Op 17 Juni heeft de Amerikaansche re geering antwoord van Roemenië ontvan gen op haar nota van 14 Juni, waarin zij de Roemeensche regeering verweten had. de geallieerde overeenkomst van Moskou te negeeren, door zich niet te houden aan de verplichting, zoo spoedig mogelijk vrije verkiezingen voor te bereiden, Ook Enge land had een nota in dien zin aan Roe menië gezonden. Het antwoord der Roemeensche regee ring beroept zich op het feit dat de over eenkomst van Moskou het resultaat was van een accoord tussehen de drie grooten. terwijl van de zijde van Rusland geen enkele aanmerking op haar beleid is ge maakt. zoodat zij moet aannemen dat eventueele stappen tot controle over de Roemeensche voorbereiding der verkiezin gen moeten uitgaan van de drie groote mogendheden gezamenlijk. De woordvoerder van het Amerikaan sche departement van Buitenlandsche Za ken heeft bij het overhandigen van dit Roemeensche antwoord aan de pers mede gedeeld dat de Amerikaansche en Britsche nota's, die aan de Roemeensche pers ter publicatie werden verstrekt, door de Roe meensche censuur zijn geblokkeerd, zoo dat zij nog steeds niet konden worden ge publiceerd. Vernomen is. dat op 15 Juni aan de Roe meensche uitgevers een order werd gezon den. waarin verklaard werd. dat het ver boden was om de teksten van de Ameri kaansche en Britsche nota's te publiceeren en dat het zelfs verboden was de teksten van de nota's naar den censor te zenden. De order voegde er 33n toe, dat alle cou ranten. die dc Amerikaansche of Britsche nota's durfden publiceeren, onmiddcllük en voorgoed verboden zouden worden. over de berichten die hem bereikten ten aanzien van het doen en laten der Engel- schen en Amerikanen in Italië Het ver- grooten en accomodeeren van vliegvelden op Italiaansch gebied wekte volgens zijn meening den indruk dat de beide mogend heden van zin waren, Italië langdurig te blijven bezetten. Minister Byrnes repliceerde met een ad vies aan zijn Russischen collega, niet alles (e gelooven wat men hem vertelde. „Ik heb gehoord", aldus Byrnes, dat de Rus sische troepen in Hongarjje, Roemenië en Bulgarije een activiteit ontwikkelen die er op wijst dat zjj een langdurig ver bluf in die landen overwegen maar ik heb reeds lang geleden geleerd, niet alles te gelooven wat ik hoor en ik moge deze politiek aan den heer Molotof aanbe velen". Gistermiddag hebben de ministers nog een informeele bijeenkomst gehouden, waarbij een voorbereidende overeenstem ming werd bereikt ten aanzien van de Italiaansche koloniën. Zij besloten name lijk een commissie van vier in stellen die het Amerikaansche voorstel om de sou- vereiniteit van Italië's voormalige Afri- kaansche koloniën een jaar uit te stellen, moet bestudeeren. Als na dat jaar nog geen definitieve oplossing is gevonden zullen de koloniën onder beheer der UNO komen. Voor vandaag staat een geheime zitting op de agenda, waarvan de onderwerpen niet bekend zijn. Het aardappelrantsoen De bonnen „244 en 744 aardappelen" blijven tot en met 29 Juni geldig. Voor de week van 23 t/m 29 Juni zijn voorts aangewezen de bonnen „251 en 751 aardappelen", elk voor 1 K.G. aard appelen. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keuken moet aldaar de bon „251 aardappelen" voor aardappe len worden ingeleverd. In de plaats van het tijdelijk verlaag de aardappelrantsoen wordt voor per sonen geboren in 1941 en vroeger op bon „252 aardappelen" 200 gram brood beschikbaar gesteld. Personen geboren in een der jaren van 1926 t/m 1931 kun nen gedurende het tijdvak van 23 Juni t/m 6 Juli op bon „B 65 reserve" twee K.G. aardappelen koopen. Weerbericht Geldig tot Zaterdagavond: GELEIDELIJK WARMER. Heldere nacht. Overdag vrij zonnig Veranderlijke Het woord is aan La Rochefoucauld: Iedereen klaagt over zijn geheugen, maar niemand klaagt over zijn oordeel. Ruwe suiker Alvorens een begin is gemaakt met de distributie van ruwe suiker, heeft het Centraal Instituut voor Voedingsonder zoek te Utrecht dit product op zijn kwa liteiten voor consumptiedoeleinden onder zocht. Er bleken geen schadelijke stoffen in de ruwe suiker aanwezig te zijn en evenmin kon een schadelijke werking door bacteriën worden geconstateerd. De geruchten dat ruwe suiker schadelijk zou zijn voor de gezondheid, zijn dan ook van allen grond ontbloot. Vermoedelijk zal op 27 Juni de eerste bon voor 400 gram ruwe suiker worden bekend gemaakt voor de periode van 22 Juni tot 7 Juli. Voorzoover nog voorraden geraffineerde suiker bij de winkeliers aan wezig zijn, mag op dezen bon ook geraffi neerde suiker worden afgeleverd Voor de kinderen van 0 t.m. 4 jaar, voor wie reMs op 13 Juni een bon voor suiker voor drie- weken was aangewezen, zal de achterstand met de bekendmaking van dezen eersten bon op 27 Juni geheel zijn ingeloopen. rr kostte menschenlevens De uiteenloopende berichten omtrent de ramp van de „Meerkerk" heeft het A.N.P. aanleiding gegeven om een on derhoud met de Directie van N.V. Ver- eenigde Scheepvaartmaatschappijen te verzoeken. De Koningin heeft onderscheidingen der Militaire Willemsorde uitgereikt aan hen, die zich tijdens de Meidagen van 1940 en in het verzet tegen don Dwitóchen overweldiger onderscheiden hebben. De vorstin verricht den symbollsehcn ridder slag bij Prins Bernliard tijdens de plechtigheid op het vliegveld .Soesierberg. (P) Merkwaardig relaas van vriend van den Fuhrer" Albert Speer, de voormalige Duitsche minister voor de oorlogsproductie, heeft bü zün verdediging te Neurenberg voor een sensatie gezorgd, waarvan men kan zeggen: „Si non e vero..,.". Als het niet waar is, is het een merkwaardige vondst, waarmede Speer zyn veraniwoordelüklieid voor de Duitsche oorlogsmisdaden eenigs- zins wil verlichten. Hij beweerde name lijk dat hij tweemaal getracht heeft, Hit- Ier door gifgas om het leven te brengen. Weliswaar kwamen die pogingen pas twee maanden voor het einde van den oorlog, doch Speer scliünt het feit dat hü overigens nog moet bewüzen als een zeer gunstige factor voor zijn verdediging tc beschouwen. Terwijl de andere verdachten met uit- drukkinglooze gezichten zaten toe te luisteren, gaf Speer de proseeutie een nauwkeurige beschrijving van zijn pogin gen om den Führer in diens particulieren schuilkelder te vergassen. De man, die een dag tevoren zijn rechters vertelde dat, wanneer Hitier vrienden zou hebben gehad, hij zeker een van hen zou zijn geweest, zeide: Mijn eerste pogingen om Hitier te dooden faalden, omdat het moei lijk was gas in den kelder te laten zon der door de SS-wachten onderzocht te worden. Na deze mislukking probeerde ik mijn kennis als archiect van den schuil kelder en zijn luchtververschingsinstal- latie aan te wenden. Ik wist, dat, indien het gifgas in deze installatie werd ge bracht, het spoedig over den aeheelen kelder verspreid zou worden. Een. vak kundige wees mij erop, dat het gas door een explosie op hooge temperatuur ge bracht moest worden, teneinde het be weeglijk te maken. Ik onderzoent den inlaat van het apparaat en bevond, dat het van een ijzeren plaat gemaakt was, die te dun was om een explosie te ver dragen. Toen heb ik met een beambte van de kanselarij de mogelijkheid van het aan brengen van een filter in de luchtver- verschingsinstallatie besproken. Hij stem de zonder vragen hierin toe en wij liepen door de tuinen om de installatie te on derzoeken. Daar de schoorsteen meer dan twaalf, voet hoog was, mislukte ook dit plan". De P. R. A. in Friesland speurde naar een ondergedoken landwachter. Van Einden geheeten. In Tietjerkste radeel arresteerde zij een verdacht individu van dien naam. Het bleek te zijn de beruchte Ommensche kamp beul Johnny Boxmeer uit Den Haag, die als onderduiker onfortuinlijk ge noeg den naam Van Einden had aan genomen. Men speurt thans verder naar den landwachter die werkelijk zoo heet. maar die wie weet in Den Haag schuilt onder den naam Boxmeer of in Boxmeer onder den naam Den Haag Met nadruk werd medegedeeld dat wanneer de uit Laskaren (Britsch-Indiërs) bestaande beman ning het hoofd niet was kwijt ge raakt, geen slachtoffers zouden zijn gevallen. Aangezien het voorschip bleef drijven, achtte de kapitein het in het holst van den nacht niet noodig de reddingbootcn te strijken. Waren zü die overboord zijn gesprongen waaronder twee Nederlandsche machinisten op het schip gebleven, dan zou niemand het leven hebben verloren. Omtrent de oorzaak van de ramp ver klaarde de directie nog, dat nautisch en navigatorisch geen fouten zijn gemaakt. De instrumenten van het schip, dat juist een grondige revisie had onder gaan waren volkomen in orde. Per tinent heeft de kapitein verklaard, dat hij zich tijdens het wachten op de loods boot binnen de driehoekslijn door de marine uitgezet heeft bevonden, dit ge bied wordt door betonningen gegrensd. Na de explosie werd het schip dooi den sterken stroom afgedreven, waar na het in het dichtbij gelegen mijnen veld aan den grond kwam. Door d- marine is op buitengewone wijze alle mogelijke hulp verleend. Reeds Zon dagmiddag werd begonnen met het ve gen van een toegang tot het gestrande schip. Het. schip is door de maatschappij op gegeven, hoewel het voorschip misschien nog behouden kan worden. Dit zal dooi de bergingsmaatschappijen worden on derzocht. De lading uit het voorschip zal vermoedelijk kunnen worden gelost. Bagage en eigendommen van passagiers en bemanning zijn reeds geborgen. Aan het strand te Westenschouwen zijn Woensdag vier slachtoffers van de rarmp aangespoeld, nl. de vierde machi nist en drie Laskaren. E.V.C.-Vergadering neemt motie aan „Een appèl op regeering en volks vertegenwoordiging, om met de erken ning van de E.V.C. een einde te maken aan het zeeliedenconflict" moest volgens den eersten spreker mr. G. J. van Heuven Goedhart, hoofdredacteur van het „Pa rool", de massameeting zijn, die Donder dagavond in de Amsterdamsche Apollo- hal gehouden werd. Als verdere sprekers traden op de heeren H. M van Randwijk, A. J. Koejemans en ds. F. Kuiper, waarna het slotwoord gesproken werd door den heer B. Blokzijl, algemeen voorzitter van de E. V. C De vergadering nam de volgende motie aan: „De vergadering van 20 Juni 1946, belegd door de E.V.C. voor de bevolking van Amsterdam; gehoord de tot haar gerichte toespraken van G. J. van Heuven Goedhart. H. M. v. Randwijk. A. J Koejemans en F. Kuiper. dringt er bij de regeering met den mees ten klem op aan haar medewerking te ver- leenen aan een bevredigende oplossing van de stakingen der zeelieden en in de haven bedrijven van Rotterdam en Amsterdam, opdat na beëindiging van het conflict het recht der zeelieden, om door tusschen- komst van de door hen zelf verkozen vak organisaties medezeggingschap te verwer ven bij de toekomstige herzieningen en aanvullingen van hun arbeidscontract, ge waarborgd zij."

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 1