SPORT Sport in het Kort IJ M UID EN Groote ilrukte op Deensclie werven Volgens een bericht in Lloyd's List heerscht er den laatsten tijd op de Deen sche scheepswerven een enorme drukte, die veroorzaakt wordt door de vele sche pen. welke er thans in aanbouw zijn. Op 1 April waren op deze' werven niet minder dan 60 schepen in aanbouw, waar van 37 met een tonnage van 198.200 ton voor Deensche reederijen, 14 stuks met een tonnage van 145.500 ton voor Noor wegen 5 met een tonage van 64.200 ton voor Frankrijk en 4 schepen, metende 8.050 ton voor IJslandsche rekening. Van deze 60 schepen, waarvan de bouw kosten pl.m. 540 millioen Deensche kronen bedragen, zal dit jaar nog een aantal wor den afgeleverd. Afhalen distributiebescheiden De inwoners van IJmuiden, Velsen- dorp en Driehuis moeren hun distributie bonnen halen op Zaterdag 22 Juni de letter L en op Maandag 24 Juni de let ters M t.m. O in het Patronaatsgebouw aan den Zeeweg. Scheepvaart 20 Juni. Aangekomen: Hercules van Rot terdam, Roelf van Bordeaux, Mercurius van Amal, Servus van Dowsjo, Frans v. Mieris van Antwerpen. 20 Juni. Vertrokken: Empire Seablue naar Newcastle. Wolanda naar Goole. Clio naar Antwerpen. Buurtvereeniging Trompstraat De buurtvereeniging Trompstraat gaf "Woensdagavond een gezelligen avond voor haar leden. Medewerking verleenden mej. Post en de heeren Kok en Timmy Bal. Het duo Post en Kok oogstte veel succes met hun vroolijke sketches en ook de con ferencier en goochelaar Timmy Bal, die na vele jaren buitenlandsch verblijf hier weer optrad, wisten het publiek op gees- ,.tige wijze bezig te houden. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door een band onder leiding van Frans Demmers. De avond werd besloten met een gezel lig bal. De Antje weer terug De motortrawler Antje van de Vissche- rij Mij. Piscator, is na bij J. Smit Czn. te Alblasserdam voor de visscherij te zijn klaargemaakt, weer in IJmuiden terug en zal spoedig ter visscherij uitvaren, zoo dat deze reederij dan weer twee booten (ook de Dirkje is al weer in dienst) in de vaart heeft. Thans ligt nog de Claesje in reparatie en wel bij de „Schelde" in Vlissingen en ook dit schip kan binnen afzienbaren tijd in IJmuiden worden verwacht. Zooals bekend is de Betje tijdens den oorlog verloren gegaan. Op welke wijze dit is geschied, is niet officieel bekend. Zondagsdienst Artsen Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maan dagmorgen 8 uur worden de praktijken van de artsen J. F. Bekker, P. Brouwer, A. J. van Leusen, J. Mac. Daniël en R. Rutten waargenomen door de artsen D. J. Boosman en A. A. Oosterwijk. Marktbericht van Donderdag De aanvoer bedroeg heden 124.200 kg, waaronder 17880 kg schol, 6255 kg tarbot, 4050 kg tong, 4400 kg wijting, 51040 kg schelvisch, 31610 kg kabeljauw, 1575 kg rog en vleet, 1580 kg wolf, 6470 kg tarbot en griet, 4050 kg tong enz. De trawlers besomden f 48.968. Verdere besommingen: Kustvisschers: IJM 207 f 58, IJM 241 f 623, IJm 52 f 5466. KW 109 f 965, UK 194 f 45, UK 169 f 684, UK 105 f 41, UK 86 f 584, VD 60 f 728. De feesten en onze burgerplicht Het Ned. Verbond van Gerepatrieerden gaf een feestavond in Thalia, waarvan het batig saldo bestemd was voor het steunfonds voor de nagelaten betrekkin gen van hen die in Duitschland zijn ge vallen. De heer J. Scheepbouwer, 2e voorzitter, sprak een kort openingswoord. Medewerking verleenden de heer Bar biers, met eenige schetsen; Ko v. d. Wel, de zingende vagebond: de tooneelgroep „Watervliet", met een klucht in twee be drijven en „The Velno's", die het muzi kale gedeelte verzorgden. De heer H. Daamen, voorzitter van het districtsbestuur, hieW een korte toe spraak. Hierin wees hij er op dat het Ver bond tot nog toe niet veel heeft kunnen bereiken, aangezien het te vechten had tegen de ambtenarij. De hoop is gevestigd op de nieuwe regeering. De Tweede Ka mer is schriftelijk in kennis gesteld van de grieven die het N.V.V.G. heeft. Een bal onder leiding van John Stol besloot dezen avond. Agenda voor Velsen VRIJDAG 21 JUNI. Bioscoop De Pont: 8 uur: De smokke laars van El Rio en Tarzan en de Groene Godin. Thalia Theater: 7 en 9 uur: The Lambeth Walk. ZATERDAG 22 JUNI. Bioscoop De Pont: 2 en 4.30 uur: De kin deren van Kapitein Grant; 8 uur: zie Vrij dag. Thalia Theater: zie Vrijdag, VELSEN Ernstig ongeval op den Schulpweg Op den Schulpweg had een aanrijding plaats tusschen een 11-jarigen jongen en een motorrijder. De knaap, die op genoem den weg fietste, keek achterom, waardoor hij den motorrijder te laat zag aankomen: bovendien week hij naar links uit. De motorrijder kon daardoor een botsing niel vermijden. Door den val brak de knaap zijn rechter-dijbeen. Hij is naar het Roode Kruis-ziekenhuis in Beverwijk overge bracht. Examen Middenstandsdiploma Van de éénjarige opleiding voor het Middenstandsdiploma Algemeene Handels kennis aan de Gemeentelijke Avondschool slaagden in Amsterdam de dames H Brandwijk, G. van der Hert, A, W. Heili gers en C. M. Meijer, allen IJmuïden-Oost en de heeren J. v. d. Berg, L. v. d. Berg, P. v. d. Berg,.G. Jeeninga en L. A Soonius, allen IJmuiden-Oost, W. M. J. Harmeijer en M. Meijer, Velsen-Noord en K. J. Kroon IJmuiden, Van den twee-jarigen cursus slaagden mej. H. O. Groot, IJmuiden-Oost en de heeren L. G. Gomes, H. B. de Jong, P. Leurs, H. Nederlof, C. Portegies, W. La- man, L. Hoogers en Gj. O. M. Gjertsen, allen IJmuiden-Oost en P. Smit, Driehuis. Viering Koninginnedag De besturen der Buurtvereenigingen ,.Da Costa", „Schulpen", „Watervliet" en „Wij- lceroog" hebben zich gezamenlijk tot hun leden gericht met een circulaire, in ver band met de viering van Koninginnedag 1946, waarvoor door de „Oranje-Vereeni- ging Velsen" medewerking is verzocht. De besturen van de gezamenlijke buurt vereenigingen in Velsen-Noord hebben gemeend het initiatief en de verantwoor delijkheid voor dit feest geheel aan de „Oranje-Vereéniging" te moeten over laten. Zij hebben het bestuur der Vereeni- ging echter geadviseerd, het daarheen te willen leiden, dat Velsen-Noord dit jaar zijn eigen Oranjefeest krijgt. Den bewoners, die het met deze rege ling eens zijn, wordt verzocht het streven van de Oranje-Vereeniging te steunen en indien voor dit doel financieele steun wordt gevraagd het advies niet uit het oog te willen verliezen. De circulaire besluit met de opwekking: „Laat Velsen-Noord ook bij deze gelegenheid toonen in staat te zijn zich zelf te kunnen redden en be hoorlijk voor den dag komen!" Veertig jaar in het papier Dinsdag 24 Juni zal de heer Jb. Bus den dag herdenken, waarop hij veertig jaar geleden in dienst kwam bij Van Gel der Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken. De jubilaris werkte aanvankelijk eenigen tijd in de afdeeling Buitenploeg, doch zag zich spoedig geplaatst in de afdeeling pak- kamer en expeditie. Bijna gedurende zijn geheele loopbaan heeft de heer Bus zich beziggehouden met de verzorging van het formaatpapier, waarvan ettelijke duizenden riemen door hem ter expedièering zijn gereedgemaakt. BEVERWIJK Aardbeien-Handbaltournooi D.E.M. organiseert op Zondag 30 Juni a.s. een aardbeien-handbaltournooi in het Sportpark Adrichem. Aan dit tournooi zullen de volgende vereenigingen deelne men: Spirit, S.V.A., Zitha, P.V.C.B., Odin, W'iskracht, Ambon en Cito, allen uit Am sterdam; V.V.Z.. Zaandam; D.E.M.Bever wijk en G.V.O., Krommenie. De prijzen zijn: een wisselbeker, een lauwertak en twee medailles. Aanvang der wedstrijden om 1 uur. SANTPOORT Evangelisatie-appèl Op Zaterdag 22 dezer wordt vanwege de Classis Haarlem der Gereformeerde Ker ken in het Burgemeester Rijkenspark een Evangelisatie-landdag gehouden, die wordt aangekondigd als Evangelisatie-appèl. Ds. C. Moens van Beverwijk spreekt een openingswoord. Ds. W. A. Wiersinga van Naarden-Bussum heeft als onderwerp: Het gebed en de evangelisatie en dr. W. G. Harrenstein van Weesp zal spreken over: Tot arbeid geroepen. Het gemeenschappelijk gezang wordt be geleid door de Christ. Muziekver. „Arti et Religioni" te Haarlem, die zich ook in de pauze doet hooren. Alsdan zingen een viertal Evangelisatie Zangkoren, t.w. van Haarlem-Noord, Zuid en Oost, Velsen- Beverwijk en Santpoort. Krelagehuis met Augustus vrij? Onze Haagsche redacteur meldt ons. dat op het oogenblik nog niet met ze kerheid is te zeggen wanneer men van militaire zijde het Krelagehuis kan vrij geven Wel echter koesterde men ten de- parfemente de hoop, dat zulks, behoudens onvoorziene omstandigheden, met Augus tus het geval zal kunnen zijn. S portten toonstelling te Haarlem WEEK I WANDELSPORTTAFELTENNIS Ter gelegenheid van' de Sportweek zal de Stadsbibliotheek van 2—9 Juli een tentoonstelling wor den georganiseerd. De expositie bevat niet alleen wetens waardigheden om trent de voor den oor. log gehouden Sport weken, maar zal ook dienstbaar worden gemaakt aan het be kendmaken van Sport literatuur in den uit- gebreidsten zin. Voet bal zoowel als alpi nisme, zeilen en wa- tersport, cricket, wielrennen enz. zal men in tal van werken beschreven vinden en het zal zeker belangwekkend zijn op deze wijze kennis te kunnen nemen van deze sportliteratuur. Doodstraf voor een Haarlemmer en een Zandvoorter De landstormer J. P. uit Zandvoort en de SS-er D. v. d. K. uit Haarlem zijn Donderdag door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam conform den eisch ter dood veroordeeld. Twee anderen, nog jeugdige SS-ers, P. J. F. en J. v. D. beiden uit Haarlem, en de twee NSKK-ers M. S uit Haarlem en H. H. de G. uit Beverwijk zagen hun zaak aangehouden tot 3 October a.s. voor een rapport van de bijz. jeugdzorg. De overige uitspraken luiden: W. H. N. uit Beverwijk voer dienstne ming bij de Kriegsmarine 3 jaar; W. de W. (NSKK) 4 jaar; T. L. uit IJmuiden (NSKK) 4 jaar; J. K. uit Heemskerk (NS KK) 8 maanden. Het beste kwam een landwachter uit Haarlem, J. H. M., eraf. Tegen hem was acht jaar geëischt, maar het Hof achtte verzachtende omstandigheden aanwezig, waardoor het vonnis luidde acht maanden met de bepaling tot onmiddellijke in vrij heidstelling. W. K. uit Haarlemmermeer, die in 1943 dienst had genomen bij de Kriegsmarine, werd eveneens in vrijheid Begin van Rijksconferentie nog niel liekenil Naar aanleiding van de uiteenloopende berichten omtrent den vermoedelijken datum van de Rijksconferentie wordt van bevoegde zijde het volgende vernomen: De huidige regeering houdt haar stre ven gericht op zoo spoedig mogelijke bij eenroeping van de Rijksconferentie. Ten einde paraat te zijn is als richtdatum 1 September aangenomen. Voor het overige kan uiteraard niet vooruitgeloopen worden op de beslissin gen van het nieuw te vormen kabinet Communistisch kabinets formateur in Tsjecho- Slowakije Dr. Benesj, de president van Tsjecho- Slowakije, heeft den leider der commu nisten, Gottwald, belast met de vorming van een nieuw kabinet. De laatste overspanning van de spoorbrug- naar Dordrecht over de Oude Maas Is op de plaats van bestemming aangebracht. Het gevaarte wordt „Ingevaren". (P) Uitwisseling met Engeland in het gedrang? Het Vrije Volk weet te melden, dat de uitzending van Nederlandsche sportbe oefenaren en schoolkinderen naar Enge land dit jaar niet zal kunnen doorgaan wegens de zeer slechte voedselpositie in dit land. De Engelsche overheid zou het onverantwoordelijk achten veel vreemde lingen op te nemen. Bij nadere informatie in Den Haag bleek ons, dat bij het hoofdbestuur van de Engelsch-Nederlandsche Sportorgani satie niets van een dergelijk besluit be kend is. Men heeft zich met Engeland in verbinding gesteld, maar nog geen ant woord ontvangen. Derby County toch naar Haarlem? Stuart MacMillan, de directeur van de sterke Engelsche beroepsvoetbalclub Der by County, heeft verklaard, sympathiek te staan tegenover de wenschen uit Ne derland omtrent een tour van zijn club in de groote steden van het Westen des lands. In de eerste plaats wordt daarbij natuurlijk aan de sport-zusterstad Haar lem gedacht De samenstelling van het vertegen woordigende amateurelftal van Derby is thans bekend gemaakt. Deze is: B. Hall (Corinthians); J Neal (Rolls Royce) en A. Darby (Cor.); W. Hamer, E. Branson en G. Dixon (Cor.); M. Brown (Rolls R.); D. Redfern (Cor.), A. Oakden (Shelton Un.), H, Taylor (Rolls R.) en K. Redfern (Central School Old Boys). Reserves: A. Walter en T. Green. Een brief, die een staking deed eindigen De wnd. burgemeester van Amsterdam, mr. B. C. Franke, heeft den navolgenden brief gezonden aan de plaatselijke unie voor het bouwbedrijf te Amsterdam, de EVC en de samenwerkende patroons ver eenigingen te Amsterdam, welke brief ge leid heeft tot het einde van de staking op Schiphol. „De aannemers van Schiphol en de ver tegenwoordigers der vier werknemersor ganisaties zullen, nadat de staking op Schiphol zal beëindigd, gevolg geven aan het verzoek om een week na opheffing der staking een bijeenkomst te houden. In deze bijeenkomst zal de vraag be sproken worden, op welke wijze het over leg tusschen werkgevers en werknemers op Schiphol over personeelszaken, buiten het raam der voorgeschreven arbeids regelingen vallende, geregeld zal worden. Voordat de besprekingen over dit over leg aanvangen, zullen partijen de af spraak maken, dat, indien zij het binnen een week over den vorm van het overleg niet eens zijn geworden, zij den rijksbe middelaar zullen verzoeken hieromtrent een voor partijen bindende uitspraak te doen. Wanneer zich bij de hervatting van het werk moeilijkheden ten aanzien van de wed er te werkstelling voordoen zullen deze eveneens in bedoelde bijeenkomst ter sprake komen, ten einde in onderling overleg .te worden geregeld. Wordt men. het ten aanzien van deze regeling niet eens, dan zal ook hierover een uitspraak van den rijksbemiddelaar worden ge vraagd". Oplichters-praktijken Een 61-jarige Amsterdamsche kraan drijver probeert wel op zeer ongewone wijze aan den kost te komen. Hij beweert deelgerechtigd te zijn in de erfenis van een gravin, die hij eens het leven gered zou hebben. Zijn aandeel is, volgens hem, ingebracht in de „Zwitsersch-Nederland- sche Stichting van Geslacht op Geslacht". De kraandrijver, wiens naam L. F. W. Vermey is, spiegelt de menschen voor, dat zij mede-erfgenaam kunnen worden tegen betaling van periodieke bijdragen en hij belooft voorts vaste betrekkingen met verleidelijke sociale voorwaarden. Daar Vermey geen inlichtingen wenscht te geven over zijn „stichting" waarschuwt de Amsterdamsche politie met klem tegen de practijken van dit heerschap. Minder zeep in Engeland Zondag 23 Juni a.s. begint in Engeland de verlaging van het zeeprantsoen, be halve voor kinderen beneden vijf jaar. Schoorsteenvegers behouden evenwel hun extra-rantsoen, evenals personen, die op dokters advies meer zeep ontvingen. De vermindering bedraagt een zevende van het thans geldende rantsoen. De oorzaak van de vermindering van het zeeprantsoen is gelegen in den geringeren aanvoer van grondstoffen, hoofdzakelijk grondnoten uit Britsch-Indië, talk en palmolie. De regee ring zal de productie van vervangingsmid delen voor zeep bevorderen en daarbij trachten gebruik te maken van de erva ringen die tijdens den oorlog in andere landen werden opgedaan. WATERPOLO. In den wedstijrd tegen dc candidaten voor het landskampioenschap heeft HPC het niet tot een overwinning kun nen brengen. Het Y vertoonde een fraai spel, waartegen de Heemstedenaren niet waren op gewassen. Reeds spoedig opende Smit (Het Y) de score door een ver en onhoudbaar schot (0—1), waarna Rootselaar, die zwaar bewaakt werd door Braam, uit een schermutseling den stand op 20 in het voordeel van de Am sterdammers bracht. Voor de rust was het dezelfde speler die na goed spel de score tot 3—0 voor het Y verhoogde. Na de hervatting speelde HPC beter en het was De Geest die uit een hem toegewezen strafworp den achterstand tot 13 verklein de. Er ontspon zich vervolgens een mooie strijd. Het Y besliste hierin den wedstrijd door een doelpunt van teiit (14).

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3