De heer Jansen kocht fruit maar hij vond het zoo duur Haarlems Tribunaal gestart De prijzen van de haring Volgens de Prijzenbeschikking haring en haringproducten bedragen de prijzen, waarvoor gezouten haring door reeders van viissehersvaartuigen en visschers ten hoogste mogen worden te koop aangebo den: of. verkocht: gekaakte volle haring tot en met 15 Augustus f 37.50, van 16 Augustus af f 35.- per kantje, gekaakte ijle haring f 30.- per kantje, ongekaakte volle haring f 32.50 en f 30.-, ongekaakte maatjesharing eveneens f 32.50 en f 30.-, ongekaakte ijle haring f 27- per kantje. De prijzen waarvoor gezouten haring door groothandelaren ten hoogste te koop mogen worden aangeboden of verkocht bedragen de hierboven genoemde inkoops prijzen vermeerderd met f 6 per kantje, inhoudende ten minste 94 kg., f 3.- per y2 vat;, inhoudende ten minste 46 kg., f 1.50 per 1/4 vat, inhoudende ten minste 23 kg. en' f 0.75 per 1/8 vat, inhoudende ten min ste 11 kg. Deze prijzen gelden bij levering franco plaats van bestemming exclusief verpak king. Voor gezouten koelhuis-maatjes bedra gen deze marges resp. f 8.-, f 3.-, f 2.- en f 1.-. Marktbericht van Maandag De trawler Dirkje HO 53 besomde f 18811. Verdere besommingen KW 4 Arend f 2322. Kotters: GG 280 f 8639, GG 365 f 9664, GG 259 f 8681, GG 418 f 6744. Motorloggers: IJM 204 f 4783, KW 104 f 6660, KW 89 f 4479, KW 52 f 4519,, KW 84 f 5576, KW 166 f 3887. KW 227 f 4438, KW 173 f 3851, KW 25 f 6754, KW 59 f 3975. Kustvisschers: KW 10 f 3253, KW 21 f 1365. IJM 241 f 864, IJM 210 f 5134, IJM 249 f 1017, BR 57 f 238, KW 109 f 480. Brijzen van de vrij verkochte visch: Gr. schol f 34.50-f 29. Md. schol f 38-f 30.50, kl. schol f 34.50-f 33.50, gr. griet f 55, tar bot f 64-f 58 per 50 kg. Tarbot f 1,42-f 1.18 gr. tong f 1.78-f 1.52, md. tong f 1.78-f 164, kl.md. ton f 1.56, kl. tong f 1.26 per 1 kg. Aanvoer zeevisch Ostende In de. week van 14 t.m. 20 Juni werd 597.345 kg. versche visch aangevoerd. De totale opbrengst hiervan bedroeg frs. 6.567.780. Schotsche haring naar Hamburg Verleden week zijn ongeveer 2300 ton nen Schotsche gezouten haring naar Ham burg verstuurd, waar zij onder de bevol king zullen worden verdeeld. Dit. waren de eerste gezouten haringen in Schotland sedert 1939. Afhalen distributiebonnen Voor het afhalen van distributiebonnen zijn aan de beurt van de bewoners van iimuiden, Driehuis en Velsen (dorp) de letter S op Woensdag 26 Juni en de let ters T t.m, V op Donderdag 27 Juni in hei Paironsatsgebouw aan den Zeeweg. Scheepvaart 24 Juni. Aangekomen: Ardennia van Go thenburg, Berkelstroom-van Huil, Witte Zee (sleepb.) met kraan „Vlissingen", Ca- pitana van Reykjavik met visch voor Am sterdam. 24 Juni. VertrokkenWitte Zee naar Maassluis, Vênus naar Lissabon. Aberdeen heeft nieuwe vriesinrichting Te Aberdeen (Schotland) kwam een nieu we inrichting voor het bevriezen van visch gereed. Het doel hiervan is het heele jaar door visch te kunnen leveren tegen uniforme prijzen. Deskundigen hebben zich op de hoogte gesteld van de bruikbaar heid en waren zoo tevreden, dat zij van plan zijn langs de geheele'Engelsche kust dergelijke vriesinrichtingen te bouwen Gezien echter de materiaalschaarschte zijn deze plannen nog niet uitvoerbaar. Haaien bi] Cornwall Volgens berichten van visschers bevin den zich bij Cornwall zooveel haaien, dat zij een gevaar voor de visscherij opleve ren. Reeds- hebben zich veertien haaien te gelijk vertoond. Zij raakten in de visch- netten verstrikt en bedreigden de vis schers -toen deze de netten wilden inhalen. Een boot werd bijna in stukken geslagen. Men heeft bij de bevoegde instanties om bescherming verzocht. Derde internationaal congres van de zee Het Derde Internationaal Congres van de Zee in België, opgericht door het Per manente Bureau der Congressen van de Zee, met medewerking van de Union Bei ge des Ingénieurs Navals en van den Bel gischen Zeevaartbond, en. dat. onder be scherming staat van de Belgische Resee- ring, wordt gehouden van 18 tot 22 Juli a.s. te Ostende. Het valt tevens samen met. de feestelijkheden ter gelegenheid van de 100e verjaring van de lijn Ostende-Dover en de 500e verjaring van de Ostendsche zee haven. De werkzaamheden van het Con gres. dat overal veel belangstelling onder vindt, zijn over de volgende acht afdee- lingen verdeeld: zeevaart- en zeevisscherij propaganda, Belgische visscherijbedrijf, wetgeving, .Sociale economie, Nijverheid, behoörende tot visscherij en zeevaart, We tenschappen der zee (biologie enz.). Zee vaartgeschiedenis en Oceanographie, Let terkunde en kunst over de zee, Scheeps archeologie, Geneeskunde (balneologie en hydrotherapie) en „de Sporten en de Zee". De Indische medicijnman geeft aan den voet van de moskee te Oliandiii Cliowlt in oud Delhi een demonstratie met een levende cobra voor een talrijk gehoor. (P) Trawlers opgehouden door onvoldoenden kolenvoorraad Eenige trawlers, die naar zee zouden vertrekken, werden opgehouden doordat er geen voldoende kolen beschikbaar wa ren. Dit houdt ongetwijfeld verband met het groote aantal trawlers dat de vorige week binnen was en waarop de beschik bare hoeveelheid steenkool niet berekend was. Jubileum 3. 3. Verswijveren De assistent-chef van het Vervoer van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, de heer J. J. Verswijveren werd 'ter gelegen heid van zijn zilveren ambtsjubileum dooi den heer G. S. K. Blaauw, den leider der afdeeling Personeelszaken, namens de directie van de Maatschappij, onder het aanbieden van de gebruikelijke enveloppe, toegesproken. Spreker releveerde in het kort de loopbaan van dén jubilaris. De heer Wiersma. chef van het Trans portwezen, overhandigde het Gedenk bord en het Vereerend Getuigschrift, waarna de chef van hei Vervoer, de heer Meïjer, den jubilaris veel lof toezwaaide voor zijn ijver, werkkracht en zijn ver knochtheid aan het bedrijf en zijn kwa- 'iteiten als kameraad in het licht stelde Een drietal fraaie geschenken onder streepte de gesproken woorden. De heer Heilo sprak namens de kame raden; de heer Demmers was de volgende feestredenaar. Tot slot kwam de heer Tuinstra op het podium, met een gelukwensch op rijm, waarvan het refrein door alle aanwezigen werd medegezongen. De heeren J. H. den Dunnen en W. Steenkamp verleenden hierbij hun muzikale medewerking. Voetbal Hedenavond speelt op het Stormvogels terrein het personeel der Centrale Bakke rij tegen personeel van IJsvries. De wed strijd begint om 7 uur. Agenda voor Velsen DINSDAG 25 JUNI Bioscoop De Pont; 8 uur: De smokke laars van El Rio; Tarzan en de Groene Godin. Thalia Theater: 7 en 9 uur: The Lam beth Walk. WOENSDAG 26 JUNI Zie Dinsdag. SCHEEPS BERICHTEN Barendsz 24 Juni van Rotterdam te Ant werpen; Tiba van Montevideo naar Antwer pen en Rotterdam; Stad Vlaardingen 22 Juni van Rotterdam te Casa Bianca; Algarve 22 Juni van Cherbourg te Lissabon; Mr. Lint horst Homan 22 Juni van Cascaes naar Rot terdam; Mr. Harm Smeenge 23 Juni van Ant werpen naar Kopenhagen; Aleor 20 Juni van Rio de Janeiro te Dantos; Algorab 21 Juni van Buenos Aires naar Rotterdam; Gaaster- land 23 Juni van Rotterdam te Leith. De sleepbooten: Lbro. Margriet en Schelde 22 Juni te Grimsby met het beschadigde Amerikaansehe tankstoomschip Steens Moun tain; de sleepboot Wiiteveen 22 Juni van Portsmouth te Vlissingen. met een bak en een bootje; de sleepboot Poolzee 23 Juni van Lorient naar Rotterdam met twee onderlos- sers; Zijpenberg 23 Juni van Amsterdam te Antwerpen. Orpheus 21 van Alexandria; Castor van La Guaira naar Porta Cabello; Helder 23 van Huelva naar Rotterdam; Deo Duce 22 van Odensee naar Amsterdam; Ariadne 22 van Gibraltar naar Antwerpen; Odysseus 23 te Kiuluk; Zaanstroom 21 te Paramaribo; Noord- wijk 23 van Fuikbaai naar Paramaribo; Cot- tica 18 van Curasao naar Barranquilla; Ver meer 19 te Callao. VELSEN Imlustrieele uitbreidingen Ter gemeente-secretarie (IVe afdeeling) liggen ter inzage verzoeken met bijla gen van: K. cle Waard te Bloemendaal, om vergun ning voor het uitbreiden van de. kuiperij door het bijplaatsen van een lintzaag" en een koi-tzaag, alsmede twee eleetro-mo- toren, respectievelijk van 0,5 en 0,35 P.K., in het perceel Industriestr. 23-25 zW. te IJmuiden; Ijsfabriek „Groenland", Trawlerka.de nos. 31-32-33 te IJmuiden. om vergunning voor het uitbreiden van de ijsfabriek en répara» tie-werkplaats door het bijplaatsen van con® densors, een amoniakpomp, een wan. ee^ compressor, een ijsbreker, een loopkat, als-, mede 7 electro-motoren respectievelijk vair 1/2, 10, 25, 5, 3 1/2, 4 en 8 PIK., in het per ceel Trawlerkade nos. 31-32-33 ce IJmuiden; Metaalwarenfabriek F. Brammertz en Zonen te Velsen, om vergunning voor het oprichten van een metaalwarenfabriek waarin geplaatst zullen worden verschil lende krachtwerktuigen, alsmede 9 electro- motoren, respectievelijk van 7, 3/4, 2, 2, 1/10, 7 1/2, 2/10, 5 en 3 P.K., in het per ceel Velserbrugweg no. 106 te Velsen; A, Meinema, Edisonstraat 20 te IJmuiden, om vergunning voor het oprichten van een timmermanswerkplaats, waarin geplaatst zullen worden twee cirkelzagen, een lint zaag, een boormachine en een schaafma chine, alsmede 5 electro-motoren resp. van 1 1/2, 3,. 2, 5 en 1/3 P.K., in het perceel Snelliusstraat 39, te IJmuiden. C. van Andel, Burg. Rambormetlaan 25 te IJmuiden, om vergunning tot, het uit breiden van de wasch- en strijkmriehting door het bijplaatsen van 10 electro-motoren met een gezamenlijk vermogen van 24 1/2 P.K., verschillende werktuigen, 1 stoom ketel en 1 stoommachine, in het perceel Snelliusstraat 39 te IJmuiden; Ver. I-Coelhuizen en Ijsfabrieken N.V. te IJmuiden, om vergunning tot het uitbrei den van de ijsfabriek en koelhuizen door het bijplaatsen van verschillende werktui gen, alsmede 21 electro-motoren met een. gezamenlijk vermogen van 234 1/4 P.K., in het perceel Trawlerkade no. 24 te IJmuiden; G, Jansen, de Genestetlaan no. 5 te Drie huis, om vergunning tot het oprichten van een timmerwerkplaats, waarin geplaatst zullen worden een cirkelzaag, en een boor machine, respectievelijk aangedreven door een electro-motor van 3 en 0.3 P.K., in het perceel Bloemsfcraat no. 84 te IJmuiden. Op Zaterdag 6 Juli 1946, des voormiddags elf uur zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Verslag van zijn ervaringen De vrouw van den heer Jansen ver klaarde trek in fruit te hebben en stuurde haar echtgenoot er op uit. Zij gaf hem een daalder mee met de op dracht, daarvoor een gevarieerde col lectie vruchten mee te brengen, met smaak samengesteld, zooals dat hem wel was toevertrouwd. De heer Jan sen ging gehoorzaam op pad. In den eersten winkel kreeg de heer Jansen een kleur, toen hij naar de prijzen van het uitgestalde fruit informeerde. De winkelier vertelde hem, dat de hooge prijzen veroorzaakt worden, door onze zorgelijke deviezenpositie, die den invoer van Californische appelen, sinaasappelen en bananen onmogelijk maakt. Daarom is ons eigen fruit zoo duur. De heer Jansen begreep het, stapte, zonder iets gekocht te hebben, weer naar buiten en in den tweeden winkel kreeg hij opnieuw een kleur. De winke lierster, die zijn verlegenheid bespeurde, onthulde hem dat de hooge prijzen ver oorzaakt worden door het tekort aan ma- Brood-NSB'ers en een Radio-Reporter Maandagmorgen is het tribunaal aan de Dreef te Haarlem begonnen met de lange rij van politiek gedetineerden, die in de komende maanden voor het hekje zullen verschijnen. Als eersten kwamen vier leden van de NSB voor het college, dat onder presidi um van mr. T. A. M. A. v. Löben Seis zitting had. Het waren allen ex-NSB-ers, die thans spijt als haren op hun hoofd hebben, dat ze zich ooit onder de rood zwarte vaan schaarden, allen min of meer broodprofeten van het Nazidom, zooals de los-arbeider A. den E., die via de O.T, in Duitsehland verzeilde en daar voor f 60 in de week „Hilfslagerführer" werd. De verdediger vond de veertien maanden, die Den E. nu al gedetineerd is, voldoende straf en vroeg om een mild oordeel van hét tribunaal. Bij C. P. v. N,, een dame, die pas in 1944 lid werd van de NSB, was het niet zoo gemakkelijk de gegevens los te krijgen, al wezen diverse getuigenver klaringen in de richting van lidmaatschap e.d. Maar zij zelf beweerde pertinent, slechts lid geweest te zijn van den Neder- landschen Volksdienst: ,,Ik hou heelemaal niet van speldjes dragen De hoofdschotel van dezen eersten zit tingsdag was de zaak tegen den NSB- radioreporter J. de V., vroeger journalist bij een Amsterdamsch blad, destijds fi nancieel zeer zwak staande en een vrij willige terwerkstelling in Duitsehland als eenig redmiddel ziende. In Duitsehland kwam De V. bij de „Deutsche Rundfunk" terecht en daar verzorgde hij causerieën voor den beruchten Bremenschen zender. Toen hij in ons land terugkeerde vond hij bij den BNO emplooi en „versloeg" onder meer de installatie van burgemees ter Westra, het bezoek van- Mussert aan Noord-Holland en toen de geallieerden 's-Gravenhage bombardeerden maakte hij een reportage: Bommen op den Haag. Voor het tribunaal wilde hij het laten voor komen, alsof hij alleen maar economische praatjes had verzorgd, en in Duitsehland zouden zijn aspiraties niet hooger zijn gegaan dan het verkoopen van koelkas ten. De verdediger van den ex-verslaggever hoopte, dat de leden van het Tribunaal een brief, verscheidene aantijgingen tegen V. inhoudende, met het noodige zout zou nemen en hij wees op de onmogelijkheid om de loutere weergave van actueele ge beurtenissen als propaganda te bet.itelen- Bovendlen heeft deze beklaagde reeds zoo danig van zijn opsluiting te lijden gehad, dat eenige clementie op haar plaats zou zijn. Het Tribunaal zal uitspraak doen over 14 dagen. teriaal bij de fruitteelt: sproeimaohines, ladders, bestrijdingsmiddelen en kunstmest en door de schade door de oorlogshande lingen aan onze boomgaarden toegebracht. Daarom zijn de vruchten zoo duur. De heer Jansen knikte begrijpend. Met zijn daalder nog steeds in de hand, stapte bij den derden winkel binnen. De kleur week niet van zijn ge laat. De verkooper zeide verontschuldi gend. dat de hooge fruitprijzen veroorzaakt worden door de jamfabrieken. Als deze wat minder jam zouden maken, zou ex- meer fruit voor het publiek vrijkomen. Versch fruit is toch veel gezonder en bo vendien waar halen de jamfabrikanten- de leege potten vandaan? De heer Jansen behoefde geen nadere opheldering en zei bonjour, terwijl de uit papier en zink samengestelde daalder ritselde en rammel de in zijn gesloten hand. In den vierden winkel zei de winkelier, dat het simpele feit dat het apparaat van de groentendistributie is opgeheven, oorzaak is van alle narigheid met hooge prijzen. In den vijfden winkel zei de winkelier, dat de heer Jansen niet het onmogelijke kon verlangen en dat hij blij mocht zijn dat het fruit thans zoo goedkoop te krijgen is. Als er distributie was, zou er een levendige zwarte handel in fruit ontstaan en dan zou de heer Jan sen pas reden tot mopperen hebben. Vaste prijzen noemde de winkelier een bron van ellende. Wij leven in een vrij land, sprak hij, en leve het vrije fruit! Op weg naar den zesden winkel overwoog de heer Jansen, dat er blijkbaar een verschil bestaat tusschen zwarte han del en vrije handel en hij vroeg zich af, wat er gebeuren zou, indien het publiek en bloc weigerde hooge prijzen voor het -fruit te betalen. Men zal reeds bespeurd hebben, dat de heer Jansen een optimist is, getuige zijn zoeken naar goedkoop fruit. Hij stelde zich voor, dat een alge- mcene weigering om genoegen te nemen met abnormale prijzen een redelijke prij- zen-ontwikkeling zou bevorderen. In den tienden winkel koos de heer Jansen, met blaren aan zijn voeten en een hoogrood voorhoofd, ten slotte eieren voor zijn geld, d.w.z. vruch ten voor zijn daalder. Hij kwam thuis met dertien kersen, een handvol aardbeien, twaalf trosjes bessen, een halve pruim en een schijfje meloen. Onderweg zag hij in de goot een bananenschil, maar die liet hij liggen, zich verbaasd afvragend hoe dat ding daar kwam. Zijn vrouw schold hem voor sufferd en liét hem niet aan het woord komen. Wel bood zij hem de helft aan van de halve pruim, zijn lievelingsvrucht. Zij was zeer verwonderd dat hij dit aanbod versmaadde*

IJmuider Courant | 1946 | | pagina 3